Gebouw Wilhelminaziekenverpleging is een monumentmaar WAT NU? Scherpere eisen bij keuring kalfsvlees Onó ta in Ion wl oeh r BEATMARATHON ifii-F fi)T MOTIONS EARRINGS MASKERS RO-D-YS SHOES LAAT DE REEKALFJES MET RUST Herdenking gevallenen Irene" in 't nieuw Jachtopzieners vragen: Candia-terreinen op 5 mei strijdperk van schoolvoetbal Van Alfen in cross met Cees Verkerk Renswoude versloeg Valleivogels: 3-1 Bouman speelde remise in V.D.C.- competitie Feestviering Koninginnedag M.T.P. houdt vrijdag excursie Interkerkelij ke bijeenkomst na geboorte prinsenkind Programma geboortefeest Diertje uit het bos naar flat in Amsterdam... A.R.-leden gaan vergaderen ooit üvi Dodenherdenking Vereniging 8 R.I. TERUG Atletiek Juniorenvoetbal Dammen Pagina 4 WOENSDAG 26 APRIL 1967 SCHERPENZEEL De zo mooie plannen van de Wilhelmina Zieken verpleging liggen in duigen. Het oude pand aan de Dorpsstraat is plotseling bijna onverkoopbaar ge worden. Met het geld dat het oude pand zou opbrengen wilde men een geheel nieuw en aan de eisen van deze tijd aangepast gebouw finan cieren, dat in de Dorpsweide zou komen. Dit is kort gezegd het probleem waar men in Scherpenzeel letterlijk en figuurlijk mee zit. Het begon allemaal zo mooi. Het pand aan de Dorpsstraat verkeert in een slech te staat. De schimmel staat op de muren en het dak is ook niet ge heel dicht. Bovendien is het gebouw te klein en niet aangepast aan de moderne eisen. Het terrein waarop de ziekenverpleging nu staat is te klein om er een nieuw pand te la ten verreizen en parkeerruimte voor kinderwagens is er ook niet. Dus zocht men naar een oplos sing. Deze oplossing werd al gauw gevonden. Men moest een nieuw pand hebben op een andere plaats in Scherpenzeel, maar wel zoveel mogelijk in het centrum. Het oude pand met grond zou dan verkocht kunnen worden en zou veel meer opbrengen dan een nieuw perceel zou kosten, omdat de oude zieken verpleging aan de Dorpsstraat in het centrum van het dorp staat. Van de zijde van het gemeentebe stuur had men alle medewerking, die maar wenselijk was. Burge meester Hoytema van Konijnen burg van Scherpenzeel is namelijk De Wilhelminaziekenverpleging aan de Dorpsstraat, wel of geen monu ment? Dat is wat menig Scherpenze- ler zich thans afvraagt. O ook voorzitter van de afdeling Scher penzeel van het Oranje-Groene Kruis, waaronder de Wilhelmina ziekenverpleging ressorteert. Ook hij zag graag in het belang van alle Scherpenzeelse burgers dat er een nieuw gebouw kwam. Maar nu heeft de minister roet in het eten gegooid. Het gebouw van de Wilhelmina Ziekenverpleging is op de lijst van monumenten ge plaatst. Dit houdt in, dat er aan de voorgevel van het gebouw niets ver anderd mag worden. Het gemeente bestuur heeft nog een verzoek inge diend om dit pand van die lijst af te voeren, maar in de gemeente raad van 18 april j.l. is medege deeld dat dit verzoek is afgewezen. Het oude pand is nu nagenoeg on verkoopbaar omdat de voorgevel ge handhaafd moet blijven. Het bedrag dat het pand oorspronkelijk zou op brengen, is nu sterk verminderd en men ziet dan ook het nieuwe ge bouw nog niet verrijzen. Wethouder J. van de Ham kon aan het gehele gebouw voor geen rooie cent oudheidkundige waarde ontdek ken. Hij zei laatst in de raad, toen dit probleem aan de orde was, dat de muurankers zelfs nog van zeer recente datum zijn. Alleen het dak zou oudheidkundige architectonische waarde bezitten. Nu zit men met de handen in het haar, want men zou zo graag wil len bouwen. Er is dus een spaak in het wiel gekomen en om te bouwen heeft men geld nodig. Dat geld is er niet en nu is er sprake van om bij de gemeente aan te kloppen voor een subsidie. Men kan dan verder gaan met de tekeningen en men wil er dan naar streven om gelijk met het bejaardencentrum in de Dorpsweide met de bouw gereed te zijn. Alles zit nu eigenlijk in een wijde zak. De eerste stappen die nu onder nomen moeten worden zijn nog on duidelijk. Er zal, nu de definitieve beslissing van de minister afgeko men is, binnenkort een bestuursver gadering gehouden worden waarop men de diverse moeilijkheden afzon derlijk zal bespreken. Oorspronke lijk wilde men de bouw uit eigen middelen financieren, maar nu zal men langs een andere weg aan het geld moeten komen. Lukt dat alle maal niet, dan zal het oude pand gerestaureerd moeten worden, waar bij men uiteraard wel subsidie krijgt van Monumentenzorg, maar dan houdt men nog het probleem van ruimte om het gebouw. De aankoop van een strook grond van de familie Rooyaards om een brede inrit te maken, is afgewezen, zodat als de subsidie van gemeen tewege uit mocht blijven men ook in een moeilijk parket is geraakt. Maar dit is vooruitlopen op de feiten. Voorlopig heeft men in Scher penzeel nog alle hoop om tot een bevredigende oplossing te komen. Het liefst zag men natuurlijk een nieuw gebouw verrijzen in de Dorps weide. RHENEN. Burgemeester en wet houders van Rhenen maken bekend, dat op 3 mei 1967 wederom de grote nationale herdenking zal plaatshebben van die militairen, zeelieden, verzets strijders en geallieerden, die tijdens de laatste wereldoorlog voor de be vrijding van ons vaderland zijn geval len. Daartoe wordt op de avond van deze dag een stille omgang naar het Greb- bebergkerkhof gemaakt. Vertrek van uit Koningin Elisabethplantsoen achter gemeentehuis om 19.15 uur. De her denking wordt als beëindigd beschouwd na de rondgang langs de graven op het militaire kerkhof. De ingezetenen worden opgewekt aan deze stille omgang deel te nemen. Het zal op prijs worden gesteld me de op grond van het advies van de le den van de Federatie van Onderne mersorganisaties in het Horeca-bedrijf te 's-Gravenhage en de Nederlandse Bond van Horeca- en aanverwante be drijven te Amsterdam, wanneer in de avond van 3 mei a.s. van 19.00 uur tot 21.00 uur vooral het cafébedrijf of de café-afdeling tot de kleinst mogelijke omvang wordt beperkt. Van 19.00 uur tot 21.00 uur ware de buitenverlich ting, zoals neons en lichtbakken, te do ven en eveneens tot 21.00 uur in de inrichting geen andere muziek ten ge hore te brengen, dan die van de offi ciële Nederlandse radioprogramma's. Er wordt op gerekend, dat vermake lijkheden op deze avond niet plaats zullen hebben. Van des avonds 18.00 uur af zullen van alle openbare gebouwen de vlag gen halfstok worden uitgehangen. De ingezetenen wordt verzocht dit voorbeeld te volgen. Het in acht nemen van twee minuten stilte van 20.00 uur tot 20.02 uur wordt voor de gehele bevolking en ook voor het verkeer op de weg aangeduid door ontsteking van de straatverlichting. Zo dra dus de lampen gaan branden wordt erop gerekend, dat allen, die zich op de openbare weg bevinden er aan mee werken, dat ook inderdaad gedurende die twee minuten volslagen stilte in acht wordt genomen. Rhenen, 25 april 1967. B. en W. van Rhenen, De secretaris, W. C. Pieters, De burgem. L. Bosch v. Rosenthal. RESTEREN - OPHEUSDEN De programma's ter gelegenheid van de viering van Koninginnedag in de dor pen Resteren en Opheusden op maan dag 1 mei luiden als volgt: RESTEREN 8-8.20 uur Klokgelui, 8.30 uur Offi cieel hijsen van de Nederlandse drie kleur op het Dorpsplein, 8.45 uur Auba de schooljeugd op het Dorpsplein te Kesteren, waarbij burgemeester D. .J Pott aanwezig hoopt te zijn, 9.30 uur Kinderspelen op sportterrein bestaan de uit balonnenwedstrijd etc. 14.30 uur Volksspelen op het sportterrein 16.30 uur Gekostumeerde voetbalwestrijd tussen Winkeliers en Oranjevereniging, 20.00 uur Oranjebal in café „Het ambts huis." OPHEUSDEN 8-8.10 uur Klokgelui, 8.10 uur Reveil le vanaf de toren, 8.30 uur Muzikale rondgang door het dorp door muziek vereniging Opheusden, 10.00 uur Auba de schoolkinderen voor het gemeente huis, 11-12.30 uur Ringsteken op de fiets in de Burg. Lodderstraat, 14-17 uur Wedstrijden en spelletjes voor schooljeugd op terrein achter gemeen telijk gymnastieklokaal. Voor de aan vang zal de kinderen een traktatie worden aangeboden, 19.30-21.30 uur Volksspelen achter gymnastieklokaal met medewerking van de muziekver eniging Opheusden. Ingaande maandag 24 april 1967 zijn bij de keuring van vette kalveren vóór en na het slachten ten behoeve van zowel de afzet in het binnenland als de uitvoer, op de slachthuizen in ons land nieuwe voorschriften in werking getreden, die de controle op het onwettige gebruik van hormonale, groeibevorderende stoffen aanmerkelijk zullen verscherpen. Dit blijkt uit enige beschikkingen van rijksinstituut voor de Volksgezondheid de Minister van Landbouw en Visserij en de Staatssecretaris van Sociale Za ken en Volksgezondheid, die in de Staatscourant van 21 april 1967 zijn ge publiceerd. Ter uitvoering van deze controle die nen alle ter slachting aangeboden vet te kalveren, geboren op of na 15 april, ten laatste 30 dagen na de geboorte van een oormerk te worden voorzien. Als overgangsregeling dienen de voor 15 april geboren kalveren tenminste 5 dagen voor de aanbieding ter slachting eveneens te worden geoormerkt. Het oormerken geschiedt voor rekening van de eigenaar op het bedrijf, waar de die ren zijn gemest. Met het oormerken zijn de districtsbureauhouders DBH's belast, die daarvan een re gister aanhouden. Tevens dienen de vette kalveren per groep van één mestbedrijf te worden aangeboden. Hierbij moet een verkla ring op datum van de mester en/of ei genaar van de groep dieren worden overgelegd, waaruit blijkt, dat de kal veren gedurende de laatste 90 dagen op het bedrijf aanwezig zijn geweest en dat geen hormonen werden toege diend. De aanbieder dient de kalveren rechtstreeks van het bedrijf naar het slachthuis te vervoeren. De formulieren voor deze verklaring zijn gratis bij de rijkskeurmeesters en de districtsbu reauhouders verkrijgbaar. Bedoeld formulier alsmede de oor merking zijn nodig voor de vaststelling van de herkomst en de identificatie van de dieren, teneinde de verscherpte controle bij de keuring mogelijk te maken en zij strekken tevens tot het verschaffen van de nodige waarborgen voor heropening van de import van Ne derlands kalfvlees in Italië. De aldus door een formulier vergezel de groep geoormerkte kalveren zal ver der bij aankomst op het slachthuis bij de levende keuring speciaal worden ge controleerd op uiterlijke verschijnselen, die kunnen wijzen op eventuele onwet tige toediening van hormoonstoffen. Na het slachten heeft een verdere keuring plaats. Van de groepen kalve ren zal in ieder geval onderzoek plaats hebben in het laboratorium van het KESTEREN De Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, afdeling Midden-Betuwe houdt op vrijdag 28 april een avondexcursie naar het Ar boretum te Wageningen. Men vertrekt om kwart over zes met eigen auto's vanaf de lagere land- en tuinbouw school te Kesteren. Deelnemers, die niet in staat zijn met iemand mee te rijden, kunnen zich in verbinding stel len met een der bestuursleden. LEERSUM Bij de geboorte van een prins of prinses zal in Leersum een interkerkelijke bijeenkomst worden ge houden in de Ned. Herv. kerk. Wordt de geboorte voor 2 uur be kendgemaakt dan zal deze bijeenkomst dezelfde avond worden gehouden om 20.30 uur. Indien de geboorte na 2 uur wordt aangekondigd dan vindt de bijeenkomst de volgende* dag plaats ook om 20.30 uur. Volgend op de officiële bekendma king gedurende een uur klokgelui van alle torens. Uitreiken beschuit met muisjes aan alle schoolkinderen. 19.30 uur: Op Slotemaker de Bruïne- plein en bij Jeugdgebouw Sandbrink- straat fakkel en lampionoptochten. 22.00 uur: Terrein achter Kon. Juliana- school: Vuurwerk. Volgende dag 20.00 uur: Interkerkelijke samenkomst in oude hervormde kerk aan de markt. Voorgangers ds. S. P. van Assenbergh en J. Keuning. EDERVEEN. De leden van het Ederveen.se fanfarekorps „Irene" be leefden tijdens de dezer dagen in het marktgebouw gehouden uitvoering een grote verrassing toen de heer Veldhui zen uit Lunteren namens het plaatse lijke muziekkorps 45 zo goed als nieuwe uniformen kwam aandragen. Het was voor de Ederveense muzi kanten toch al een gedenkwaardige avond omdat voor het eerst in het openbaar met de nieuwe instrumenten werd gespeeld, die een waarde verte genwoordigen van circa elfduizend gul den. Het geld hiervoor werd verkregen door verschillende acties en een flinke gemeentelijke subsidie. De voorzitter van het fanfarekorps „Irene", de heer Smit, betuigde in zijn openingswoord zijn dank aan het adres van allen die aan het welslagen van de instrumentenactie had meegewerkt. De dankwoorden aan het adres van het gemeentebestuur werden in ontvangst genomen door wethouder Hooiboom en de heer Hardeman uit Ederveen. Het muzikale programma, dat een ouverture beleefde door het optreden van het fanfarekorps onder leiding van de directeur, de heer Hasselaar, werd vlot uitgevoerd en bestond voorname lijk uit marsmuziek. Na de pauze heeft het vrij talrijke publiek kunnen genieten van het op treden van de toneelgroep „NAO" uit Veenendaal, die het toneelstuk „Onno" op de planken bracht. RIV te Utrecht. Bij negatief resultaat van het onder zoek zal het vlees van het koppel voor uitvoer kunnen worden goedgekeurd. Dieren, voor de binnenlandse consump tie ter slachting aangevoerd, worden op soortgelijke wijze voor en na het slach ten gekeurd, waarbij vorenbedoeld la boratoriumonderzoek eveneens wordt toegepast. Ingeval het onderzoek gebruik van hormoonstoffen bevestigt zal het vlees ingevolge de gewijzigde voorschriften van de Vleeskeuringswet worden afge- I keurd en derhalve vernietigd. Boven dien zal de betrokken eigenaar/kalver- mester justitieel worden vervolgd. De hiervoor genoemde keuring met onderzoek zal overigens voortaan ook bij andere soorten slachtdieren kunnen worden toegepast. Op grond van de vorenvermelde maatregelen verkeert de directeur van de Veeartsenijkundige Dienst thans in de mogelijkheid, de on langs door Italië verlangde gezond heidscertificaten bij zendingen kalfs vlees te verschaffen. Deze certificaten zullen in de eerste aanleg de basis voor de garantie vor men, op welke de proefperiode van een maand kan intreden, waarin door Ita lië het uit Nederland geïmporteerde kalfsvlees op de doeltreffendheid van de Nederlandse maatregelen zal wor den onderzocht. Inmiddels heeft de directeur van de Veeartsenijkundige Dienst de Italiaans» autoriteiten door de Nederlandse landbouwattaché in Rome van de ko mende in werkingtreding van de nieu we Nederlandse maatregelen doen ver wittigen. De goede hoop is aanwezig dat binnen korte tijd de aanvang var, de proefperiode door Italië zal worder bekend gemaakt. Bij gunstig verlooj kan een en ander tot de definitievt heropening van de Italiaans e grens voor het Nederlandse kalfsvlees leiden ADVERTENTIE 4 mei Hem elcuartstlag HOETKAMPHAE DOETINCHEM 11.00-22.00 uur^e^) ^rtno.<L. SN#/-!) Gepresenteerd door de beatclubs Ever JPiay (WXnXzMuyl) Shabby (X)<^tcnjcJu2^n) toeyany T fV,- Een lezer uit Veenendaal schrijft:... ben bezig mijn tuintje opnieuw op te bouwen en zou gaarne weten, waar ik stukken van vaste planten of op te rui men planten kan halen ...Het is spijtig, geachte briefschrijver, doch ik kan u niet van dienst zijn. U moet zich wenden tot hen, die u bezig ziet met het opnieuw inplanten. Zorgt dat u er bij komt! Ik ben volgaarne bereid de lezers en lezeressen met goede raad bij te staan doch het is ondoenlijk voor mij er op uit te trekken om resten van planten en stekken op te sporen. Bij nader inzien zult u dat toch billijken? Ik wil mijn praatje aanvangen met iets te vertellen over de knol-begonia's. De laatste jaren zijn er nieuwe snufjes bijgekomen. Tal van verscheidenheden zijn door de kwekers gewonnen met gevulde, gestippelde, gestreepte, ge kamde en gekroesde bloemen. U hebt toch zeker niet vergeten een aantal te bestellen? Een perkje bloeiende knol begonia's staat bijzonder fraai. Vanaf juli tot diep in oktober bloeien ze met grote en ontelbare bloemen in onbe schrijfelijke kleurenpracht. Ongetwij feld zult u, hetzij bij uzelf of bij familie of kennissen, wel eens perplex hebben gestaan bij een perk bloeiende knol-be gonia's. Het zal u daarbij opgevallen zijn dat deze begonia's ook verschillend gevormde bloemen hebben en u zult zich afgevraagd hebben: wat betekent dat, waarvoor is de in 't midden geplaatste bloem zoveel groter en rust deze niet op een gevleugeld lichaampje. Ik zal het u vertellen. De bloemen van begonia's, zowel struik-, blad- als knol-begonia's zijn één- huizig. In de kruidkunde of botanis noemt men dat flores minaici, hetgeen zeggen wil dat de ene bloem, de middel ste en de langste, alleen maar meeldra den bezit, dus van de mannelijke voort- plantingswerktuigen, terwijl de andere stampers bezitten, het vrouwelijke deel der bloem. Bij de knol-begonia's is van vrouwenemancipatie (als ik het zo noe men mag) geen sprake. Het mannetje gaat steeds voorop in het openen van het huwelijksfeest en uitgepraat zijnde geeft bij 't woord aan de dames die één bloemblaadje meer hebben dan de he ren. Wanneer u in de komende bloemen- ttjd eens bij 'n perk bloeiende knol-be gonia's staat, bekijk het alles dan eens aandachtig. Zien en waarnemen! Dan zult u dat wonderlijke ontdekken. Dus niet er vluchtigjes op neerzien en dan weer „haastje-repje" verder. Door te zien en waar te nemen valt onnoemelijk veel in het oog! Gaarne voldoe ik aan het verzoek van mej. G. van A. te Veenendaal om iets te vertellen van de wonderlijke bloe men van de passieplant. Ik meen reeds eerder omtrent deze materie te hebben geschreven, doch wil zulks met genoe gen nog eens doen. Velen zullen het ze ker met ambitie lezen. De passieplant (Passiflora Curelea) is inderdaad een wonderlijke plant. In de bloem meent men dingen te ontdekken omtrent het leven en lijden van Christus. Let u op! De tien blaadjes zijn de tien geboden, ook wel de tien Apostelen (Petrus en Judas ont breken), de vijf blaadjes met de vijf uit stekende punten zijn de vijf vernederin gen van Christus. Zo men ziet is de drie kleurige krans van buiten blauw. Dit nu zou de purperen mantel zijn waarmee Christus van Pilatus naar Herodes werd gezonden. Het midden van de krans is wit; dat zou het witte kleed zijn voor de gang van Herodes naar Pilatus. Binnen in is de krans bruin: de linnen rok zon der naad. De knop op de stengel is de spons, de drie nagels op de knop (kijkt u maar eens aandachtig) zijn de nagels waarmee Christus werd gekruisigd. De drie knoppen van de stengel? Dit wordt als een uitbeelding gezien van de drie dobbelstenen, waarmee om de kleding zou zijn gedobbeld. Verder valt te zien dat de vorm van de bladeden wel wat van een lans weg hebben en wordt ver ondersteld dat de ranken de gesels zijn. Het is inderdaad een fraaie en won derlijke bloem die de Passiflora voort brengt. Bij het aandachtig beschouwen wordt men stil en komt in diepe bewon dering. Ik hoop u, geachte vra genstelster, en vele anderen met dit ant woord van dienst te zijn geweest. Door middel van 'n stekje kan men heel goed een Passieplant verkrijgen. Zet een stekje op een flesje water. Na beworte- ling oppotten. De stek groeit hard, zo dat men dan ook al heel gauw bloemen kan verwachten. Een fraaie plant voor uw huiskamer is ongetwijfeld de Grevillea robusta, die in de moderne interieurs bijzonder voldoet. Haar bladeren zijn varenach tig, zeer fijn en zacht, de jonge blaadjes vertonen een zilverglans. Zij verlangt volop licht, doch niet in de felle zon, want dan gaat het blad verkleuren. Haar land van herkomst is Australië, uit een sub-tropisch klimaat. Hieruit valt af te leiden dat de plant tegen ver schillende weersinvloeden bestand is en dus in de zomermaanden ook buiten ge zet kan worden. Momenteel bloeit het mooie vetplantje Pachyphytum Oviferum met klokvor- mige bloempjes in trosjes van buiten wit en van binnen purper-karmijn-kleu- rig, met in het hartje een bosje gele meeldraden. Vraagt een zonnig plekje voor het raam en pas dan gieten als het ook werkelijk nodig is. De Grassula Ros- RHENEN. De vereniging „8 R.I. - 1940" belegt op 15 mei (tweede Pink sterdag) de jaarlijkse dodenherdenking op het Grebbekerkhof te Rhenen. Het programma ziet er als volgt uit: 11.40 uur: formatie stoet voor hotel „De Grebbeberg"; 11.45 uur: stille mars naar het Grebbekerkhof; 11.58 uur: klokgelui; 12.00 uur: aanvang van de plechtigheid. Op het Grebbekerkhof zal onder meer het woord worden gevoerd door de voorzitter van de vereniging „8 R.I. - 1940", de heer mr. B. Coops, door de oud-veldprediker ds. Joh. Ger ritsen jr. en door de oud-aalmoezenier pastoor W. Joosten. Ter nagedachtenis aan de gevallenen wordt er een minuut stilte in acht genomen, gevolgd door een kranslegging bij het monument 8 R.I. De plechtigheid wordt besloten met een rondgang langs de graven met de nieuwe kruisen. Muzikale medewerking wordt ver leend door de Kon. Muziekvereniging „De Eendracht" uit Leuvenhelm. EDE Over enkele weken worden de eerste reekalfjes geboren, een tijd die de jachtopzieners van de gebieden die voor wandelaars toegankelijk zijn met zorg tegemoet zien. De kleine diertjes hebben niet alleen natuur lijke vijanden; ook de mensen die niet met hun handen van ze kunnen afblijven zijn eigenlijk hun vijanden. „Daarom werd die fabel de wereld in gestuurd," zegt de jachtopziener Planta van de Hoge Veluwe: „Het moederdier zou de jongen in de steek laten als het door mensen was aangeraakt. De bedoeling van dat verhaal was, dat ze de diertjes met rust zouden laten." Maar het „leugentje om bestwil" schoot zijn doel voorbij. Een wandelende familie „vindt" een reekalfje en een van de kinderen aait het of men zet het overeind om een foto te maken en dan komt de paniek: nou gaat het dood de moeder neemt het niet terug, laten we het meenemen. ,En dan komen ze In het gunstigste ge val het beestjes brengen," vertelt de jachtopziener. „Dan gaan we uitzoe ken waar ze het vandaan gehaald heb ben en dan zet Ik het weer op die plaats neer. Als het de goede plek is komt de moeder het na verloop van tijd wel weer opzoeken. Het kan een halve dag duren omdat ze de omge ving niet vertrouwt, maar de moe der laat het jong nooit in de steek, ook al zit er mensenlucht aan. Trou wens de natuur neemt geen halve maatregelen: de last die ze van de volle uier ondervindt brengt haar heus wel terug." Eigenlijk worden er altijd alleen maar ree- en hertegeitjes gevonden, er zijn omstreeks die tijd toch ook wel an dere jonge dieren? Voor de jachtopziener is dat geen raad sel: „De mouflons bijvoorbeeld, die hebben al lammetjes. Die volgen de moeder al direct na de geboorte. Dat doet een reekalfje pas na enkele da gen. Als er onraad is, duikt het kalf je weg inplaats van zoals het mou- flon-lammetje de moeder te volgen; dat kan het nog niet. De moeder loopt weg om de aandacht van het Jong af te trekken. Ze blijft wel in de buurt en houdt haar kind steeds in de gaten. Door geluidjes te maken blijven ze ook steeds met el kaar in verbinding staan. Nooit stoot het moederdier het jong af, dat zou ik de mensen nog eens goed onder de aandacht willen brengen, ik zou dat sprookje graag de wereld uit helpen. Maar het allerbeste is: handen af van de jonge dieren!" Soms is er kwaadwilligheid in het spel. Jachtopziener Planta houdt soms le zingen over de dieren, die zich in zijn gebied ophouden, en dan laat hij de gelegenheid niet voorbijgaan om de mensen op het hart te drukken de diertjes met rust te laten. Over een toehoorster vertelt hij sma lend: „De „dierenvriendin" zei: Als ik er een vind neem ik het mee, of dat nou goed vindt of niet. Ik vind zo'n beestje mooi en ik zoek er speciaal naar. Denk eens in," zegt hy veront waardigd, „Ze woont op een flat ln Amsterdam, „maar het zal niet ge beuren. Als ik haar zie hou ik haar goed in de gaten! Maar ik zou ieder een die in het bos komt wel willen toeroepen: Blijf met je vingers van de jonge dieren af! sularis kan men eveneens in bloei ziei. staan met een lange bloemstengel waaraan zijtakjes met veel crème-kleu rige bloempjes. Een gemakkelijke groei er Ik zag beide laatst genoemden op de bloemenmarkt en in de bloemenwinkels in volle bloei staan. Bent u nog niet in het bezit van deze mooie plantjes? Dan weet u in elk geval, dat deze nu in volle glorie te verkrijgen zijn. En dat is het dan voor deze week, E. J. Grijsen RHENEN RHENEN Zoals wij reeds direct na de afgelasting destijds berichtten, zal het uitgestelde paasschoolvoetbal- toernooi voor Rhenen en omgeving op vrijdag 5 mei plaatsvinden op de ter reinen van de voetbalvereniging Can- dia '66. In verband met de bijzonder slechte weersomstandigheden werd dit jeugd- evenement enige tijd geleden uitge steld. Er wordt deze dag in twee pou les gespeeld, waarin de volgende ploe gen uitkomen: POULE A: 1. Openbare School-Kesteren Openb. Julianaschool-Leersum Openb. Halschool-Rhenen Openb. Lijsterbergschool-Rhenen School m.d. Bijbel, Achterberge straat w.-Rhenen POULE B: 7. Openb. Valleischool-Achterberg Openb. Bantuinschool-Rhenen R.-K. St. Cuneraschool-Rhenen Chr. Platanenschool-Rhenen Openb. Rijnschool-Elst (U.) De wedstrijden worden op twee vel den gespeeld. De aanvang van de eer ste match is vastgesteld op 9.00 uur. De kampioenen van poule A en B spe len een wedstrijd om de eerste en tweede plaats, terwijl de nummers twee van de ranglijst om een derde en vier de plaats gaan kampen. De KNVB afdeling Utrecht heeft voor de le- en 2e-prijswinnaar een vaan tje beschikbaar gesteld. Voor de eer ste vier plaatsen zijn bekers uitgeloofd door verenigingen en bedrijven. 3. 4. 5. 6. 8. 9. 10. 11. ATLETIEK. VAN ALFEN IN CROSS VEENENDAAL De VAV-atleet Herman van Alfen uit Veenendaal nam dezer dagen deel aan een nationa le schaatsvolkcross, waarvoor onge veer 100 sportlieden hadden ingeschre ven, onder wie wereldkampioen Cees Verkerk. De Veenendaler verzekerde zich in deze cross van een goede startpositie en buitte dit prachtig uit. Het 8 kilo meter lange parcours legde hij af in de tijd van precies 30 minuten en be zette hiermede de 38ste plaats in het eindklassement. RENSWOUDE De junioren van Renswoude en Valleivogels speelden het afgelopen weekend op de Hokhorst een zeer sportieve wedstrijd, welke door de roodwitte jeugd werd gewon nen. Voor de rust was het een gelijk- opgaande strijd met goed aanvalsspel en voortdurend gevaar voor de beide doelen. Valleivogels nam voor de rust de leiding met 01. Na de hervatting bracht R. van Rheenen de partijen op gelijke voet en Renswoude nam door dezelfde speler een 21 voorsprong. Valleivogels gaf zich echter niet ge wonnen en schiep zich enkele fraaie scoringskansen, maar de afwerking liet nogal te wensen over. Tien minu ten voor het eindsignaal bracht S. Ver steeg de stand op 31 en hiermede stelde de thuisclub de overwinning vei lig- Verdere uitslagen: PupillenVeenendaalRenswoude 2-Ö. VEENENDAAL Maandagavond werd er weer een flink programma voor de onderlinge competitie van V.D.C. af werkt. De uitslagen van de partijen waren: C. Vermeer-E. de Kleuver 0-2; Bouman- De Roder 1-1; Tollenaar-v.d. Hor 2-0; N. Valkenburg-v. Leeuwen 2-0; W. de Kleuver-v. Barneveld 2-0; v.d. Vliert-B. Valkenburg 1-1; Verhoef-Meerveld 0-2; en v.d. Brandhof-Van 't Foort 2-0. Doordat Bouman in het eindspel een foutje maakte, kon hij nog juist remise behalen tegen De Roder en verspeelde hiermee een kostbaar puntje, waarbij v.d. Brandhof, die zelf won, zeer gebaat was. De drie spelers Tollenaar, N. Val kenburg en W. de Kleuver behaalden weer overwinningen en zy zijn vrijwel zeker van een plaats ln het eerste tien tal. Damclub V.D.C. ontving een uitnodi ging van de damclub A.D.G. te Amers foort om spelers te leveren voor de gro te simulaanséance tegen de landskam pioen Sijbrands. VEENENDAAL Dinsdag 2 mei 's avonds om acht uur zal in hotel De Korenbeurs de jaarlijkse algemene le denvergadering worden gehouden van de A.R. kiesveieniging. Voorgesteld wordt de aftredende be stuursleden H. Hiensch en mevrouw Reinders bij acclamatie te herbenoemen. In de plaats van de heer Veenhof die als bestuurslid heeft bedankt worden als kandidaten de heer A. van den Bosch en de heer D. J. Bouman gesteld.

De Vallei | 1967 | | pagina 4