Bezwaren in Eerste Kamer tegen pensioenen politici Rozebotteljam Beernink neemt wetsontwerp terug ZWAARDEMAKER WITTE KRUIS BEZOEK NEPALEES KONINGSPAAR Leggen van krans op Dam slecht voorbereid 9 Dronken soldaat schoot op marechaussee eis nu 1 jaar Waddinxveen verwacht ooievaars Mishandeld meisje schoot „minnaar" neer Pak met vergif VINYL rre verloren Wegens ontucht gearresteerd TURK STAK LANDGENOOT DOOD1 JAAR Voorzitter van Marechaussee vereniging onderscheiden In bureau te Zwolle SHAGJE DRAAIEN „Eurotex" stootte loonconfeetie af vol natuurlijke vitamine C Ruim 70 mille Politieke zeden Geen schijntje Franse koopvaardij staakt Brandstichter hield zich schuil onder auto Chinezen in Medan gemolesteerd VERSTOPT GEVOEL KRIJGT GEEN KANS GEGRINNIK BEGELEIDERS ARRESTATIES Beter bestrijding vergiftiging der zee gewenst Russel-tribunaal in Stockholm GRAPILLON „Stars and stripe* verbrand WOENSDAG 26 APRIL 1967 DEN HAAG Minister Beernink (Binnenlandse Zaken) heeft gisteren in de Eerste Kamer het wetsontwerp Algemene Pensioenwet Politieke Ambtsdragers teruggenomen voor nader beraad. Het ontwerp was ingediend door de ministers Zylstra (Financiën) en Verdam (Binnenlandse Zaken) uit het vorige kabinet en was bedoeld om de pensioenen van ministers, staatssecretarissen, Tweede-Kamerleden, leden van Gedeputeerde Staten en wethouders aan te passen aan de nieuwe Pensioenwet voor de Ambte naren. Het ontmoette in de Senaat evenwel grote tegenstand. De nieuwe minister zal met het oog op een vruchtbare samenwerking met de Eerste Kamer alle op merkingen nog eens overwegen. DEN HAAG „Het scheelde maar een haar of u had de man gedood", zei de president van het Hoog Militair Ge rechtshof, mr. E. Lamers, gisteren te gen de 22-jarige soldaat D. Z. uit 't Harde. „Wat bezielde u? De militair, die op 21 september van het vorige jaar in beschonken toe stand in de hal van het Zwolse politie bureau de marechaussee De B. met een revolver in de borst had gescho ten maakte een verontschuldigend ge baar. „Ik had op dat ogenblik geen ge voel meer", antwoordde hij. De soldaat was in hoger beroep ge gaan, omdat hij de straf, die de krijgsraad in Arnhem hem had opge legd, te hoog vond. Hij was veroor deeld tot tweeëneenhalf jaar gevange nisstraf met aftrek en een voorwaarde lijke terbeschikkingstelling met een proeftijd van drie jaar. De advo caat-fiscaal bij het Hoog Militair Ge rechtshof, mr. J. Zaayer, zette gisteren een domper op de verwachtingen van de militair. Hij eiste een gevangenis straf van vier jaar met aftrek en ontslag uit de militaire dienst. Z. had op de avond van de 21ste september met enkele kameraden na een „voorproefje bier" in de kantine- bar van 't Harde de trein naar Zwolle genomen. Na een etentje dronken de soldaten hier en daar nog wat pilsjes. Vooral Z. werd daardoor zo baldadig, dat hij, nadat de militairen hun laatste café hadden verlaten, een etalageruit intrapte. Dé Zwolse politie arresteerde het vijftal. Z. was de enige, die zich verzet te. Hij bleef dat ook doen in het poli tiebureau. Omdat ieder ogenblik de marechaussee kon komen, sloten de agenten Z. niet op. De bewaking was bovendien zo slecht, dat de opstandige soldaat kans zag uit een kast een kop pel met revolver te pakken die hij om zijn middel deed. Toen eindelijk twee marechaussees verschenen, moest Z. met geweld het kamertje worden uitgeduwd. „Eerst een shagje draaien", zei de soldaat, waarop hij een van de marechaussees een kaakslag gaf. De man wankelde. Daarop trok Z. de revolver en trof de marechaussee in de borst. Een andere opgebrachte soldaat, G. uit Gouda, die gisteren als getuige verscheen, over meesterde Z. en nam hem het wapen af. Dat schoot hij leeg op de grond. De president verbaasde zich erover, dat niemand van de aanwezige agen ten Z. in de boeien had geslagen. In middels is een order uitgegaan dte in houdt, dat als er vreemden in het poli tiebureau zijn, de dienstdoende agen ten verplicht zijn koppel en pistool te dragen. Getuige G. schetste Z. als „een goede kameraad, die echter, als hogere militairen in rang op hun strepen gin gen staan, gauw geraakt was. Hij wist die avond niet meer wat hij deed. Ik heb nog geprobeerd hem onder de kraan af te koelen". De advocaat-fiscaal achtte poging tot doodslag bewezen. Er lag volgens hem zelfs een opzet in de handeling besloten. Z. had zijn tegenstander op zijn minst lichamelijk willen verwon den, meende hij. HOOGEVEEN De N.V. Eurotex in Hoogeveen heeft haar afdeling looncon feetie gesloten. Het personeel zeven tien meisjes en zeven mannen is on dergebracht bij andere bedrijven in de omgeving. De afdeling loonconfeetie maakte regenjassen voor de Twentse textielindustrie. De laatste tijd kwamen echter voldoende orders binnen. ADVERTENTIE Dat waren er nog al wat. Vooral de socialistische afgevaardigde prof. dr. M. Troostwijk had bezwaren tegen het wetsontwerp. Hij sprak van een onbe perkte opeenstapeling van ambtelijke en politieke pensioenen. Zijn bezwaren golden zowel de hoogte van de wacht gelduitkeringen als de pensioenen voor politieke functionarissen. Met name ministers uit een inte rim-kabinet („voor wie soms nog de oude betrekking wordt opengehouden: minister Witte werd opnieuw burge meester van Eindhoven en minister Struycken keerde terug naar de Raad van State") houden na hun aftreden uit hun bewindsperiode een aardig dou ceurtje over. Prof. Troostwijk rekende voor dat een minister een salaris geniet van ruim 88.000 gulden (vakantietoeslag in begrepen). Na zijn terugtreden krijgt hij het eerste jaar tachtig procent van dat bedrag ofwel bijna 70.500 gulden, het tweede jaar 65 procent of ruim 57.000 gulden. Prof. Troostwijk zei heel wat „over- gangs"-ministers te kunnen aanwijzen. Daarbij zijn dan bewindslieden die voor hun ministerschap veel minder verdienden dan 70.000 of 57.000 gulden. De senator meende dat het wetsont werp uitzonderlijk hoge uitkeringen mogelijk maakte. Hij becijferde voor enkele van de tegenwoordige ministers op hoeveel pensioen zij aanspraak kunnen maken, wanneer zij acht jaar lang minister blijven. Minister Beernink zou voor de 35 jaar dat hij ambtenaar is geweest 21.350 gulden pensioen krijgen, voor zijn twintigjarig Kamerlidmaatschap veertienduizend gulden en voor een achtjarig ministerschap (het maximum van) 35.200 gulden. Bij elkaar ruim 70.500 gulden, afgezien van de extra toelage die hij als voorzitter van de c.h. Tweede-Kamerfractie heeft ontvan gen en die ook wordt betrokken bij de berekening van het pensioen. Minister Polak (justitie) zou met zijn ambtenaarspensioen van 29.000 gulden na een ministerschap van acht jaar op a een ministerschap van acht jaar op een pensioen van ruim 64.000 gulden komen. Premier De Jong, die een mili taire carrière achter de rug heeft, zou als hij nog enige jaren ambtenaar blijft, dik boven de zeventigduizend gulden komen. De kans op een hoog pensioen voor de ministers Witte veen (financiën), Veringa (onderwijs en we tenschappen) en Klompé (cultuur, re creatie en maatschappelijk werk) moet evenmin laag worden aangeslagen. Eerlijkheidshalve berekende prof. Troostwijk dat hij zelf, wanneer hij ooit acht jaar lang minister zou wor den, op een pensioen van 72.000 gulden zou komen, „maar dat moet naar het rijk van de onwerkelijkheid worden verwezen". Dergelijke hoge pensioe nen, zei hij, gaan nog uit boven het salaris van een commissaris der Konin gin in functie. Hij haalde er ook minister Luns (bui tenlandse zaken) nog bij. „Deze mi nister heeft zijn koperen bruiloft als bewindsman al gevierd. Zou hij echter na acht jaar de ministerssteek aan de kapstok hebben gehangen en commissa ris der Koningin zijn geworden dan was hij op hetzelfde financiële peil ge bleven, maar zou hij er, als hij als commissaris der Koningin met pensioen was gegaan, aanmerkelijk be ter op zijn geworden." Prof. Troostwijk noemde het wetsont werp met name op het punt van de pensioenen „in strijd met de goede po litieke zeden". Het vaststellen van een plafond voor het bedrag dat aan één persoon kan worden uitgekeerd achtte hij noodzakelijk. Zijn fractie kon aan het wetsontwerp in deze vorm haar steun niet geven. Daarom vroeg de so cialistische senator minister Beernink het ontwerp in beraad te nemen en de beraadslagingen te schorsen. Bij een algemeen premievrij staats pensioen zouden alle onrechtvaardighe den kunnen worden weggenomen, zei de tweede spreker, de pacifistisch-socialist Van Pelt. Hij schaarde zich volledig achter prof. Troostwijk. Voor oud-minis ters is er geen vuiltje aan de lucht. In vele gevallen staat het bedrijfsleven klaar om deze mensen ruim gesalarieer de commissariaten aan te bieden, terwijl in ons land de A.O.W.-ers met enkele tientallen guldens per week worden af gescheept, zei de heer Van Pelt. De afgevaardigde van de K.V.P., J. L. P. M. Teyssen, maakte al gauw dui delijk dat het wetsontwerp in de Eerste Kamer geen schijn van kans zou maken. Een regeling om de opeen hoping tegen te gaan achtte hij on misbaar. De hoge uitkeringen uit de overheidskas die bij het aannemen van het ontwerp mogelijk zouden zijn noemde hij onverantwoord. Ook hij vroeg minister Beernink met klem het ontwerp in beraad te nemen. Daarmee was de zaak bekeken. Dr. P. G van de Vliet (lib.) sprak nog van schoonheidsfoutjes en deelde mee dat enkele leden van zijn fractie bezwaren tegen het voorstel koesterden. Daarna vroegen ook de heren A. A. van Eeten (a.r.) en mr. J. C. Buhrman (c.h.) om schorsing van de beraadslagingen. MARSEILLE De Franse koop vaardij wordt sinds gisteren verlamd door een staking van ruim achtduizend Franse koopvaardij-officieren. De sta kers eisen een salarisverhoging van twaalf procent. De reders gaan echter niet hoger dan drie procent. f'SÏSSK' Een helikopter van de Luchtmacht uit Ypenburg heeft gisteren een 160 kg wegend ooievaarsnest op het dak van de hervormde kerk in Wad dinxveen neergezet. Het gemeentebe stuur van het Zuidhollandse plaatsje gaf daarmee gevolg aan een oproep van de Vereniging van Nederlandse gemeenten om de ooievaarsstand in Nederland op peil te houden. Het nest is gemaakt door de heer G. Pette, in specteur van de dierenbescherming. Het eeuwenoude nest op het stad huis van Oudewater is sinds gister morgen tien over half elf weer be woond. Toen streek een ooievaar op het nest neer. De ambtenaren van het raadhuis stuurden meteen een tele gram naar de Kastanjehof in Lage Vuursche met als inhoud: „Weest op uw hoede. Ooievaar gearriveerd op nest stadhuis Oudewater. Maakt zich gereed om af te vliegen naar Draken- steyn." DEN HAAG Na een wilde jacht heeft de Haagse politie gistermorgen vroeg de 28-jarige kelner C. J. L. dicht bij zijn huis in Loosduinen gearres teerd. Hij had zich verborgen onder zijn auto. De Hagenaar had ruzie gemaakt in een bar in de binnenstad. Kort daarna bood hij zijn excuses aan om prompt daarop brand te stichten. Hij wierp een voorwerp naar de deur van de bar, waarbij een steekvlam ontstond. Direct na zijn daad reed de kelner met gedoofde lichten in zijn auto weg. Zowel in Monster als in Loosduinen probeerde de inmiddels gewaarschuw de politie de wagen klem te rijden. Ofschoon de kelner licht onder in vloed was, lukte het hem tot tweemaal toe met zijn kleine auto een gaatje te vinden tussen de dwars op de weg geplaatste politiewagens. Later werd zijn wagen dicht bij zijn huis gevonden. De kelner bleek zich onder de auto te hebben verstopt. DJAKARTA Nieuwe gewelddaden tegen Chinezen hebben zich voorge daan in Medan (Noord-Sumatra). Min stens een Chinees werd bij de onge regeldheden die dinsdag opnieuw los barstten ernstig gewond en verscheide- ne winkels werden vernield. Volgens latere berichten hebben mili tairen de woedende massa die zich te gen de Chinezen richtte binnen enkele uren weten te verspreiden. In Noord- Sumatra wachten enkele duizenden Chi nezen in concentratiekampen op depor tatie naar communistisch China. ROTTERDAM Mededogen en be grip schiepen gistermiddag in de Rot terdamse rechtszaal een tedere stem ming rondom Maaitje Neeltje van K. (22), beschuldigd van doodslag op haar minnaar J. D. (25). Vorig jaar 20 ok tober had zij de man die haar had mis bruikt zes kogels uit zijn eigen revol ver in het lijf gejaagd. De officier van justitie mr. J. M. van Leeuwen gaf zich alle moeite de recht bank rijp te maken voor een straf die, zoals hij dat noemde, dienstbaar zou zijn aan de reïncarnatie van Maaitje. Hij eis te dan wel een gevangenisstraf van drie jaar met aftrek van ruim een half jaar voorarrest, maar hij had tevoren nage gaan dat zij deze straf niet in de vrou wengevangenis, maar in de Utrechtse Van der Hoevenkliniek zou kunnen on dergaan. Maaitjes raadsvrouw tenslotte ging zover dat zij voorzichtig betoogde dat het meisje de maatschappij had ver lost van een man die nog veel moeilijk heden zou hebben geschapen. „Ik ge loof", zei ze, „dat zijn dood zelfs voor zijn familie en zijn bekenden een opluch ting is geweest." Maaitje was, na haar kennismaking met Joost, volledig in diens ban geraakt. Zij had er in toegestemd dat hij bij haar op een kamer kwam wonen. „Daar vertoonde de man het patroon van de rasechte souteneur. Eerst liet hij Maaitje haar normale baan opzeggen, vervolgens zei hij dat hij niet kon wer ken en tenslotte wilde hij haar de straat op hebben om met prostitutie het brood voor beiden te verdienen". In wanhoop liep Maaitje weg, maar Joost wist haar te vinden, haar te dwin gen mee terug te gaan en zelfs een einde te maken aan haar zwangerschap. Met voortdurende mishandeling probeerde hij haar murw te maken voor het beroep dat zij voor hem moest uitoefenen. In wrede logica sloeg hij haar daartoe re gelmatig op het achterhoofd, omdat slagen op andere plaatsen blauwe plek ken zouden kunnen veroorzaken die de klandizie zouden kunnen afschrikken. Weer liep Maaitje weg, maar weer vond Joost haar terug. Zijn bedreigingen en verwensingen liepen uit op de koude mededeling: „Ik zal je gezicht vermin ken". Dat was teveel. Op dat ogenblik pak te Maaitje op haar kamer de revolver van haar minnaar die altijd geladen ge reed lag en schoot het wapen van enkele meters afstand leeg. Een week later be zweek Joost aan de schotwonden in borst en buik. Maaitje had zich, na haar daad, bij de politie gemeld. ADVERTENTIE Aktieve Witte Kruis poeders bestrij den verkoudheid en griep radikaal. U voelt u weer opgelucht en fit. Witte JÊL Kruis poeders: ook tegen hoofdpiin MÊm,. en kiespijn. ook in tabletten en cachets. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM Met een luisterrijk galadiner is gisteravond in het konink lijk paleis op de Dam de eerste dag afgesloten van het vier dagen durende staatsiebezoek van het Nepalese ko ninklijk paar aan ons land. Tot de geno digden in totaal zaten 126 personen aan behoorden onder andere de de ken van 't corps-diplomatique, de voor zitters van de Eerste en Tweede Ka mer, de commissaris van de Koningin in Noord-Holland en burgemeester van Hall. Koning Mahendra Bikram Shah De- va en koningin Ratna Rajya Laxmi Devi Shah waren gisterochtend met de koninklijke trein op het Centraal Sta tion in Amsterdam aangekomen. Zij waren vergezeld van twee van hun kinderen, hun achttienjarige zoon Gya- nendra en hun zestiepjarige dochter Sobha. Anderhalf uur eerder waren ze met een vliegtuig uit Parijs op Soester- berg geland. D aar werden ze opge wacht door prins Claus. In de koninklijke wachtkamer van het Centraal Station werden de gasten begroet door koningin Juliana en prins Bernhard. Om half twaalf vertrok het ge zelschap in drie rijtuigen en .negen volgauto's naar het Nationaal Monu ment op de Dam. De koning van Nepal en zijn gevolg waren kennelijk niet goed geïnstrueerd. Het mannelijke ge volg stond tenminste te grinniken toen de koning een krans legde. Toen het in de gaten kreeg dat er werd gefilmd hield het daarmee op. Zoals steeds zou na de kranslegging een minuut stilte in acht worden geno men, gevolgd door koraalmuziek. Het is de bedoeling dat de autoriteiten dan stil staan, uiteraard met hun gezicht naar het monument. Het hele ge zelschap bleef echter met de rug naar het monument staan en pas toen de koraalmuziek begon, draaiden enkelen zich om. De koning stond op dat moment nog steeds verkeerd waarop een Neder landse officier de Nepalese koning reso luut met twee handen bij de schouders vatte en hem omdraaide zodat hij goed kwam te staan. Ook de begeleiders van het gezelschap: vice-premier prof. Witte veen en burgemeester Van Hall (die het voorbeeld hadden moeten ge ven) waren te laat. De commissaris van de Koningin in Noord-Holland, de heer Kranenburg, gekleed in groot ceremonieel tenue met steek, bracht de militaire groet toen de koraalmuziek begon. Hij voel de dat er iets niet klopte, keek om zich heen en liet vervolgens stiekum zijn hand weer zakken. In zijn instruc ties schijnt duidelijk te hebben gestaan dat niet het Nepalese volkslied maar een koraal zou worden gespeeld, zodat de militaire groet achterwege diende te blijven. Leden van de mobiele eenheid van de politie hadden gisteren kort voor de aankomst van het Nepalese ko ningspaar zeven jongens en twee meisjes aangehouden. In de loop van de middag werden ze weer vrijgelaten. De negen hadden stenen uit de straat losgewrikt en waren erbij blij ven zitten. Voor alle zekerheid (bedrei ging van de openbare orde) werden ze afgevoerd naar het politiebureau aan de Warmoesstraat. Hoofdinspecteur Van der Voort, commandant van de mobiele eenheid: „Misschien heeft het niets om het lijf, maar het lijkt me zo beter". Galant hielp burgemeester Van Hall koningin Juliana bij het instappen in de rondvaartboot, die afgemeerd lag voor de ambtswoning van de burgemeester. Achter de Koningin prins Bernhard, de koning en koningin van Nepal en leden van het gevolg. Het gezelschap maakte gistermiddag met de rondvaartboot een tochtje door een aantal grachten en over het IJ. ADVERTENTIE IKTS NIEUWS OR DE VLOER DEN HAAG Een bode van de Shell heeft gisteren in Den Haag een pak carason verloren. Carason een broertje van parathion is zwaar vergif. Om half drie kwam de man tot de ontdekking, dat hij het pak, ter grootte van een pak havermout, niet meer had. Onmiddellijk ging de poli tie met een luidsprekerwagen de straat in het Westeinde in Voorburg op. Het pak bevat twee plastic dozen met grijze korrels. De inhoud bedraagt twee en een halve kilo. DORDRECHT De 41-jarige tim merman N.A.D. uit Dordrecht is in Ridderkerk aangehouden. Hij zou on tucht hebben gepleegd met een min derjarige Ridderkerkse jongen. Hij werd gearresteerd toen hij de veertienjarige jongen voor de, tweede maal ontmoette en hem geld aanbood. ROME Frankryk heeft gisteren de voedsel- en landbouworganisatie van de Verenigde Naties (FAO) gevraagd meer vaart te zetten achter de bestrijding van de vergiftiging van de zeeën, in het bij zonder door olietankers. Het Franse verzoek, dat werd ge steund door Engeland en Spanje, werd gedaan tijdens de bijeenkomst van de FAO, die deze week in Rome wordt ge houden. Alle drie landen hebben veel schade geleden door de bevuiling van stranden met olie. Het voorstel werd met algemene stemmen aangenomen. De leider van de Franse afgevaardigden bij de bijeen komst, de directeur-visserij van het Franse ministerie van Koopvaardij R. J. Rouge wees op de rampzalige gevolgen voor de visstand, die de ver giftiging kan hebbqn. Tientallen oester- en mosselkwekerij en in Engeland en Frankrijk hebben vaak onvoorstelbare schade geleden door de olie van de Torrey Canyon. Be halve de visserij heeft ook de toeris tenindustrie grote verliezen geleden, zei Rouge. Van onze correspondent MAASTRICHT De 32-jarige Turkse mijnwerker Achmet I. bleef gisteren in zijn cel in het huis van bewaring in Roermond, terwijl de Maastrichtse rechtbank de zaak tegen deze van doodslag aangeklaagde Turk behandelde. Achmet I. had op zondag 30 oktober van het vorige jaar in Heer len zijn evenoude landgenoot Burha- nettin Gune vijf maal met een mes in d eborst en de buik gestoken. De och tend daarna overleed Burhanettin Gu- ney aan zijn verwondingen. Twee da gen later werd Achmet I. in Luik gear resteerd. Achmet wilde niet voor de rechter verschijnen uit vrees tot de doodstraf te worden veroordeeld en mogelijk standrechtelijk te worden geëxecu teerd. De zeer milde eis één' jaar gevangenisstraf met aftrek van bijna zes maanden voorarrest oaste niet in zijn oosterse denksfeer. Hoofdagent Th. Simonis van de Ge meentepolitie in Heerlen destilleerde uit de verhoren van getuigen en een reeks Turken het conflict met de fata le afloop. Achmet had zijn landgenoot vijftien gulden geleend. In oktober vroeg hij dat bedrag terug in het bij zijn van andere Turken. Dat was voor Burhanettin een grove belediging en hij dreigde Achmet hem daarvoor met zijn leven te laten boe ten. In de week voor de 30ste oktober was het tussen de twee Turken al tot een ernstig handgemeen gekomen. Op de rampzalige zondagavond riep Burha nettin Achmet I. uit een café. „Waarom beef je als een vrouw? Ik ga je vanavond doodschieten", zei Bur hanettin. Achmet had voor alle zeker heid een mes meegenomen. In de Heer- lense Koolstraat maakte Burhanettin een beweging alsof hij een pistool uit zijn zak wilde halen. In doodsangst wierp Achmet zich op zijn belager en stak hem tijdens een korte worsteling met het mes neer. „De aparte levenssfeer van de Tur ken maakt het oordeel over deze fatale afloop van een ruzie om vijftien gul den wel moeilijk" aldus de officier van justitie mr. W. Moors. Hij vond dal doodslag niet bewezen was, zag ook geen noodweer-exces en vorderde voor mis handeling met dodelijk gevolg een jaar onvoorwaardelijke gevangenisstraf. STOCKHOLM (Reuter) Het tribu naal tot berechting van oorlogsmisda den in Vietnam van de Britse filosoof Bertrand Russell zal zijn eerste bijeen komst zaterdag in Stockholm houden. Aanvankelijk wilde het in Parijs ver gaderen, maar daar stak president de Gaulle een stokje voor. Het tribunaal wil onderzoeken of de Verenigde Staten en president Johnson berecht moeten worden wegens oor logsmisdaden ADVERTENTIE Gezelligheid met vol Ie teugen alcoholvrij druivensap s BRASILIA (Reuter) Studenten van de universiteit van de Brazili aanse hoofdstad Brasilia hebben giste ren voor de vertrekken van hun rector een Amerikaanse vlag verbrand. Zij deden dit uit protest tegen politie-op- treden tijdens een anti-Amerikaanse demonstratie, vorige week donderdag. De studenten verstoorden toen een plechtigheid, waarbij de Amerikaanse ambassadeur in Brazilië, John W. Yu- thill, vierduizend boeken aan de uni- varfci VnV tto&ocüi» DEN HAAG Door koningin Ju liana is op de dag, voorafgaande aan de in Den Haag groots opgezette vie ring van het zestigjarig bestaan van de Marechausseevereniging, aan de voorzitter van deze vereniging adju dant-onderofficier W. de Kok een col lectieve onderscheiding uitgereikt, de erepenning in zilver, bestemd voor de gehele vereniging en bedoeld als een blijk van waardering voor hetgeen de vereniging op sociaal gebied voor haar leden heeft verricht. De uitreiking van de onderscheiding geschiedde in tegenwoordigheid van de commandant van het wapen der marechaussee, brigade-generaal H. J. Amelink. De in 1965 ingestelde koninklijke onderschei ding die in de plaats is gekomen van de vroeger persoonlijk aan bestuursle den van verenigingen toegekende on derscheidingen, is nog maar zelden uitgereikt. Deze voor marechaussees, (alleen zij die niet de rang van officier hebben zijn lid van de vereniging) verheugen de mededeling werd dinsdagmorgen in de grote zaal van de Haagse Dieren tuin, waar een door zeer vele en hoge gasten bijgewoonde herdenkingszitting werd gehouden, gedaan door voorzit ter De Kok, die met voldoening vast kon stellen dat 97 pet. van alle dienen de marechaussees beneden de rang van officier dat zijn er in totaal zo'n drieduizend lid van de onder scheiden organisatie zijn. Voorts werd het voltallige bestuur van de marechausseevereniging begin april reeds door de koningin op paleis Soestdijk ontvangen. Na uitvoerig op de geschiedenis van de vereniging te zijn ingegaan wees voorzitter De Kok in zijn openingsrede erop dat hoewel er vele wensen in ver vulling zijn gegaan, toch nog wel pun ten zijn die een bespreking rechtvaar digen. Hij wees daarbij op de toegeno men verantwoordelijkheid van de ma rechaussee in vredestijd die niet al- lc ;n in de militaire samenleving, maar ook in de burgermaatschappij een be langrijke taak te vervullen heeft. Brigade-generaal Amelink, die de vereniging met de koninklijke onder scheiding geluk wenste, bleek dank baar voor hetgeen de vereniging in de afgelopen jaren voor de leden heeft bereikt. Hij stelde het op prijs te we ten dat de marechaussees ook in kom mervolle omstandigheden, zoals vroe ger het geval was, hun plicht hebben gedaan. De huidige constellatie van het maatschappelijk leven biedt volop stof tot conflicten maar het pleit voor de leiding van de vereniging, dat er in het overleg tussen overheid en mare chaussees nooit conflicten zijn ge weest, aldus de generaal. Waardering voor de steun bij de geestelijke verzorging in de krijgs macht had ds. P. Sierat die namens de hoofdlegerpredikant sprak en wiens woorden vrijwel gelijkluidend waren aan die van hoofdlegeraalmoezenier kolonel P. M. Schoonebeek. Tijdens de herdenkingsbijeenkomst, die opgeluisterd werd door zang van de marechaussees der tweede divisie bij de dodenherdenking, werden tele grammen van trouw en aanhankelijk heid verzonden aan koningin Juliana en de beschermvrouwe van het wapen, Prinses Beatrix. Prins Bernhard had een felicitatie-telegram gezonden. Vele autoriteiten van defensie, leger, luchtmacht en marine alsmede van de rijkspolitie kwamen in de middag tij dens een receptie in de Haagse Die rentuin het jubilerende bestuur geluk wensen. Ook een vertegenwoordiging van de Belgische Rijkswacht was daarbij, evenals bij de herdenkings zitting, aanwezig. De feestdag werd besloten met een voor leden en genodigden gegeven op voering van de operette „Die Fleder- maus" van Strauss. ADVERTENTIE

De Vallei | 1967 | | pagina 6