Britse aanvrage E.E.G. dinsdag te wachten Onrust in Baskenland handdruk in Keulen Laatste uren van Komarof nog in waas van geheimzinnigheid JAAR GEËIST TEGEN VROUW DIE HAAR MAN NEERSTAK Wilson verzekerd van meerderheid Piloot 22 jaar na Hirosjima overleden Man onder trein Hangbrug viel: 90 doden Surveyor krijgt 2 dagen vrij King voorziet meer weigering van dienst C.I.A. genoemd bij onderzoek Garrison Nubische tempel vervoerd Russen onzacht wakker geschud „Bedieningsgeld vervangen door vast salaris'"' Bevoorrechten grote steden is onjuist Autosmokkel aars gegrepen Levenslang voor kamp-opzichter TWIJFEL BELIJDENIS VLEES Satellieten bleven op de grond Meisje beschuldigd van moord Drie maanden voor schuld aan ongeluk met vier doden Zoon Graaf v. Parijs veroordeeld Adenauerdamm niet gewenst DUITSER GESCHOKT Koningin naar Canada HORECA-BOm WIL: PROF. GOEDHART: IJZERSTERK NIET NUCHTER Geen V.S.-astronauten naar begrafenis Komarof WOENSDAG 26 APRIL 1967 MADRID In Spanje rijn twee priesters veroordeeld wegens verzet te gen de overheid. In Bilbao kreeg de pastoor van Amorebieta pater Berrrioa- tegordura, een half jaar gevangenis, straf en een boete van 5.000 peseta ongeveer 800 gulden) wegens „gebrek aan eerbied jegens de burgerlijke gou verneur van Biscaje". Volgens de aan klacht had de pastoor zich solidair ver klaard met een Baskische geestelijke, die wegens verstoring van de openba re orde was veroordeeld. De gouver neur had hem toen een boete opgelegd. Naar aanleiding hiervan had de pas toor de gouverneur een pittige brief geschreven, die niet in goede aarde was gevallen. In het andere geval legde de gouver neur van San Sebastian aan de pastoor van Mondragon in Baskenland, pater Ibarra, een boete van 25.000 peseta (circa 1.500 gulden) op, omdat deze bij herhaling bloemen die ter nagedach tenis van de in de burgeroorlog omge komen aanhangers van generaal Fran co waren neergelegd, had verwijderd. In Bilbao zijn dinsdag 17 arbeiders aangehouden. Naar van welingelichte zijde verluidt, geschiedde dit als „voor zorgsmaatregel" met het oog op 1 mei. Voorts zijn twee studenten van de technische hogeschool van Bilbao gear resteerd. Het aantal aangehouden stu denten is hiermee gestegen tot zeven. Aan de hogeschool staken de studenten. Dit deden dinsdag ook 4.000 arbeiders van de fabriek „Perkins Hispania" te Madrid die protesteerden tegen de aan houding van Julian Ariza, een der lei ders van de arbeiderscomité's in Ma drid die in het genoemde bedrijf werk te. DEARBORN Een van de beman ningsleden van het Amerikaanse vlieg tuig waarmee op 6 augustus 1945 de eerste atoombom op Hirosjima werd geworpen, is maandag aan acute leu kemie overleden. Robert R. Shumard, die 46 jaar is geworden, was drie dagen geleden in het ziekenhuis van Dearborn in de staat Michigan opgenomen. Het is mogelijk, dat zijn ziekte nog een gevolg was van de radio-actieve straling van de kern explosie van bijna 22 jaar geleden. De directeur van het ziekenhuis wilde zich hier niet over uitlaten. Shumard was sergeant-majoor bij de Amerikaanse luchtmachtreserve, toen hij optrad als tweede boordwerktuig kundige van de „Enola Gay", de bom menwerper van het type B-29 waarmee de eerste atoombomaanval werd uitge voerd. Toen hem later eens werd gevraagd, wat hij van het bombardement dacht, gelegen en dat hij niet zou aarzelen het zei hij dat hij er nooit wakker van had nog eens te doen, als dat nodig zou zijn. Hij handelde sinds de oorlog in loodgietersbenodigheden. RIDDERKERK De Ridderkerkse en de Leerdamse politie hebben oen autosmokkelcomplot opgerold waarbij twee arrestaties zijn verricht. De arres tanten zijn de 31-jarige automonteur M. P. van W. uit Leerdam en de 21-ja- rige chauffeur J. B. uit Kedichem. De mannen hadden in België gesto len auto's naar Nederland gesmokkeld. Ze hadden met valse kentekenbewij zen en -platen gewerkt. De wagens wa ren ook voorzien van andere chassis- en motornummers. Dat is hun noodlottig geworden. Een Ridderkerkse garagehouder, die een auto op de Utrechtse automarkt had gekocht, vertrouwde de zaak niet. Hij liet de Ridderkerkse politie een onder zoek instellen waarbij de valse num mers werden ontdekt. GRONINGEN De 52-jarige schil der A. Suurhoff uit Groningen is gister middag op de onbewaakte spoorweg overgang aan de Kooiweg in Groningen met zijn bromfiets door een sneltrein uit Zwolle gegrepen. Bij was op slag dood. De zestienjarige Jouke van der Werf is gisteren in de Waddenzee ver dronken. Hij was bij het uitgooien van het anker van een Harlings vissers vaartuig in het water gevallen. TILBURG De 62-jarige stuka door P. van Rooy uit Tilburg is in zijn woonplaats met zijn fiets tegen een trekker met aanhanger gebotst. Hij werd daarbij zo ernstig gewond, dat hij korte tijd later in een ziekenhuis over leed. APPINGEDAM Het vijfjarige zoontje van de familie J. Rondhuis is gistermiddag in Appingedam door een tractor overreden. Het was op slag dood. Het jongetje was plotseling de weg overgestoken. WIEDEN De 70-jarige gepensio neerde Hugo Rochel is door een recht bank in Weiden tot levenslange gevan genisstraf veroordeeld wegens moord op een Joodse gevangene in het nazi- concentratiekamp Flossenburg. Ro chel bevond zich indertijd ook in Flos senburg, maar als gewone misdadiger. Hij kreeg evenwel zekere voorrechten en werd aangesteld als opzichter bij werkzaamheden in een groeve. Rochel is beschuldigd van vier moor den op mede-gevangenen, maar de rechter, Adolf Schuster, vond dat Ro chels schuld in de andere gevallen niet voldoende is bewezen. LONDEN Volgende week beslist het Britse kabinet of het een aanvraag zal indienen voor het lidmaatschap van de Europese Economische Gemeen schap. Dit gebeurt waarschijnlijk dinsdag. Dat de uitkomst van het formele ka binetsraad positief zal zijn, betwijfeld niemand meer. Premier Wilson is verzekerd van een meerderheid in het kabinet. Dit week einde gaan twee informele bijeenkomsten van het Britse kabinet vooraf aan de formele van volgende week, die onmiddellijk zal worden gevolgd door de aan kondiging van het grote feit door premier Wilson in het Lagerhuis. Hoewel er naar wordt verwacht ook spoedig een aanvraag zal worden ingediend bij de EEG om de onder handelingen te hervatten die inder tijd na het Franse veto zijn afgebro. ken, kunnen die niet voor deze herfst beginnen. Dit wordt dus voor Enge land een weekeinde van historisch belang. De dagen die eraan vooraf gaan beloven een waardige climax. Er staat dit te gebeuren: 1. morgen spreekt premier Wilson op de derde en laatste grote bijeenkomst van zijn Lagerhuisfractie over het Europese vraagstuk; 2. vrijdag vergadert in Londen de raad van ministers van de Europese Vrijhandels Associatie (behalve En geland: Noorwegen, Zweden, Dene marken, Oostenrijk, Zwitserland en Portugal) die door Engeland is bij eengeroepen om te worden geraad pleegd. Formeel gaat het om raadpleging van de landen van de EVA. Maar het is wel duidelijk dat minister Brown (Buitenlandse Zaken) zyn collega's van de zes partners in de EVA een voudig zal meedelen wat Engeland gaat doen. Denemarken, Noorwegen en Ierland zullen zonder twijfel met Engeland een aanvraag indienen voor het lidmaatschap van de EEG. In het Lagerhuis werd Brown giste ren gevraagd of Engeland een kans heeft van half om half om te worden toegelaten. „Ik heb veel wedden schappen afgesloten op veel ongun stiger voorwaarden", was zijn veel zeggende antwoord. Als de zaak inderdaad verloopt zo als zich dat gisteravond liet aanzien dan is er nog voor het Pinksterreces gelegenheid voor een tweedaags de bat over .Europa" door het Lager huis. Engeland vindt het nu niet lan ger bezwaarlijk en schadelijk om te wachten met het ja-woord tot de EEG, ook al zijn de onderhandelin gen over verruiming van de wereld handel de zg. Kennedy-ronde, nog niet besloten. Minister Brown, die meer nog dan de „bekeerde" premier Wilson, de motor is achter het streven van En geland om lid te worden van de EEG, legde gisteren nog deze belij denis af: „Wij zijn Europeanen en dat zijn we allang. Het gaat er niet om of we ons aansluiten. Wij zijn er (in Europa) al sinds het begin van de geschiedenis geweest". Het gaat er nu volgens Brown om te bepalen of het de EEG wordt voor Engeland of dat de voorkeur wordt gegeven aan een andere koers. Typerend voor de manier waarop sommige tegenstanders van aanslui ting de bevolking schrik proberen aan te jagen voor de EEG is de waarschuwing van een hoge ambte naar van het ministerie van land bouw. Die beweerde deze week dat Engeland 's winters rantsoenering van melk boven het hoofd hangt als de bestaande bepalingen in de EEG onveranderd blijven. Nog bonter maakte het de voorzit ter van de nationale federatie van handelaren in vlees. Die voorspelde prijsverhogingen van zestig tot tach tig procent voor het vlees in Enge land onder de EEG. Dat betekent voor veel Britten het einde van het traditionele grote stuk vlees op zon dag, zei hij. „Onze eetgewoonten moeten dan wel omlaag komen tot die van het vasteland. Er zal niets anders opzit ten dan spaghetti en macaroni te eten", aldus deze somber gestemde „opperslager". KAAP KENNEDY Door het niet functioneren van een klep in het be sturingsmechanisme is de lancering van een vijftal satellieten vanaf Kaap Kennedy op het laatste moment uitge steld. Volgens de luchtmacht, die de lance ring zou uitvoeren, zijn twee dagen no dig om het mankement op te heffen. Zij zal nu donderdag om 11.17 uur plaats hebben. Van het vijftal satellieten zijn er drie bestemd voor wetenschappelijke doel einden en twee voor de opsporing van nucleaire activiteit. NIEUW DELHI Maandag is een hangbrug bij Sindhoe Palansjok, op 90 km afstand van de Indische hoofd stad Nieuw Delhi, ingestort. Dit onge luk heeft, volgens een overlevende, die 24 uur bewusteloos heeft gelegen, aan 90 personen het leven gekost. De overlevende,die gewond is, heeft verder meegedeeld dat op het mo ment van de ramp 125 mensen zich op de brug bevonden. Meer dan hon derd van hen stortten in de rivier de Soenkosi. CAMBRIDGE De politie heeft een 16-jarig meisje beschuldigd van de moord op een eveneens 16-jarige jon gen, wiens lijk gevonden is in een mod derpoel even buiten de Engelse univer siteitsstad Cambridge. De jongen, Bar ry Davison, was gewurgd. De naam van het meisje is volgens Engels gebruik niet bekend gemaakt. Zij zal op een later tijdstip voor de jeugdrechter moeten verschijnen. BREDA Drie maanden gevange nisstraf en drie jaar intrekking van 't rijbewijs heeft de Bredase rechtbank opgelegd aan de 31-jarige J. W. uit Gilze. Hij had op 18 september van het vo rige jaar in Gilze een auto-ongeluk ver oorzaakt waarbij vier mensen omkwa men en een zwaar werd gewond. Hij had te snel door een bocht gereden en daardoor de macht over het stuur ver loren. Daarna was hij tegen een boom gebotst. Zelf was hij licht gewond ge raakt. PASADENA De Surveyor-3, 't Ame rikaanse onbemande ruimtevaartuig, dat de oppervlakte van de maan on derzoekt, krijgt twee dagen vrijaf, zo heeft het laboratorium voor ruimte onderzoek te Pasadena maandag avond bekendgemaakt. Met het oog op de grote hitte van de maandag, waarbij de temperatuur tot 120 graden celsius zal oplopen, zullen de televisiecamera en 't graafinstru- ment pas donderdag weer in werking worden gesteld. Het ruimtevoertuig heeft tot dusver 1.800 foto's gemaakt, waaronder eni ge beelden van een zonsverduistering. Ook zijn enige uitstekende beelden van de planeet Venus en van enige sterren naar de aarde overgeseind, waardoor wellicht de plaats van de Surveyor op 't maanoppervlak nauw keuriger kan worden vastgesteld. NEUFCHATEL In de Zwitserse stad Neufchatel is dinsdag Jacques van Orleans, een zoon van de Graaf van Parijs, tot drie dagen gevange nisstraf veroordeeld, omdat hij na een plaatselijk wijnoogstfeest in ok tober jl. dronken achter het stuur van zijn auto zou hebben gezeten. Aangezien hij al twee dagen in voor arrest had doorgebracht, moet hij nog een dag zitten. Hij mag zelf be palen wanneer dit zal zijn. ATLANTA, (Georgia) Dr. Mar tin Luther King, de leider van de campagne voor de burgerrechten, heeft voorspeld, dat het binnenlands verzet tegen de oorlog in Viëtnam zal blij ven toenemen en dat duizenden dienst plichtigen liever de gevangenis zullen ingaan, dan in militaire dienst. Hij deelde tijdens een persconferen tie mee, dat zijn voorspelling geba seerd is op besprekingen met talloze studenten en omdat hij weet welke houding er aangenomen wordt op de verschillende Amerikaanse campussen. Als de wereldkampioen zwaarge wicht, Cassius Clay, de gevangenis in gaat wegens dienstweigering, zal dit aanleiding zijn dat meer dienstplichti gen gaan weigeren aldus King. King reageerde op berichten en zin spelingen dat hij zich kandidaat zal stellen voor het presidentschap. „Ik moet bekennen dat ik erg verbaasd was dit te horen en ik vind het heel moeilijk dit ernstig op te nemen". King zei geen belangstelling te heb ben voor het kandidaatschap, hoewel een voortgezette escalatie van de oor log en het minder worden van de pro gramma's voor de burgerrechten, „tot gevolg kunnen hebben dat diepgaande politieke hergroepering op brede schaal veroorzaakt wordt. Maar zelfs in dat ge val kan ik dit niet zien als mijn rol". NEW ORLEANS De New Or leans States Item bericht dat er steeds meer aanwijzingen zijn dat de C.I.A. betrokken wordt bij het on derzoek van officier van justitie Jim Garrison naar de moord op president Kennedy. „Minstens een van de hoofdfiguren in het onderzoek zal C.I.A.-connec ties gebruiken als onderdeel van zijn verdediging" aldus het blad. En het vervolgt „ook andere perso nen die betrokken zijn bij Garrisons onderzoek, zijn volgens betrouwbare bronnen werkzaam voor de super-ge heimzinnige inlichtingen dienst. Als spion, koerier of munitie-drager". Gordon Novel, bar-eigenaar uit de Franse wijk van New Orleans, die zich op dit moment verzet tegen uit levering van Ohio naar Louisiana, zou de meest intensieve banden heb ben met de C.I.A. Volgens het blad zal Novel van zijn banden met de C.I.A. gebruik maken bij zijn verdediging tegen Garrisons beschuldigingen. Novel verblijft op vrije voeten in Columbus, (Ohio), op borgtocht van 10.000 dollar. Hij was gearresteerd op dagvaardiging uit Louisiana ter zake van medeplichtig heid aan een roofoverval op de ex plosieven opslagplaats van een olie veld in 1941. O MIJNONTPLOFFING Bij een ontploffing in een kwikzilvermijn te Vellach in Karinthië zijn drie mijn werkers om het leven gekomen. Het ongeluk is te wijten aan het te vroeg tot ontploffing komen van een spring lading. J ceerde hand- V druk van De Gaul- J le en Johnson tij- t dens de begrafenis van dr. Adenauer. In het midden er tussen, letterlijk en figuurlijk de Duit- se president Lüb- ke. TURIJN In 66 stukken, die samen 93 ton wegen, is maandag in Turijn een complete Nubische tempel uit 1500 voor Christus in Turijn aangekomen. De tempel is een gift van de Ver enigde Arabische Republiek aan het museum van Turijn. Hij werd nog niet zo lang geleden door Italiaanse ar cheologen opgegraven aan de oevers van de Nijl. De kosten van het vervoer per schip en trein bedroegen circa 145.000 gulden. WEST-BERL1JN. De Kaiserdamm in West-Berlijn wordt herdoopt in Adenauerdamm, maar de bewoners van de laan zijn het hier volstrekt niet mee eens. Zij zijn sinds het bekend worden van deze naamsverandering met een petitie rondgegaan en hebben daarop de namen van 1.100 van de 1.300 aan de Kaiserdamm wonende gezinnen verzameld. Ondanks de protesten zal de naams verandering doorgang vinden, zo heeft het bestuur van de stadswijk Char- lottenburg meegedeeld. MOSKOU Wegens de heldhaf tigheid en moed die hij aan de dag legde tijdens zijn proeftocht in de So- joez-1 is Vladimir Komarof postuum de eretitel „Held van de Sovjet-Unie" verleend. De Russische regering heeft een officieel onderzoek naar de ramp met de Sojoez-1 gelast. In lange ryen trokken gisteren rou wende Russen langs de urn met de as van Komarof die stond opgesteld in een der zalen van het Centrale huis van het leger in Moskou. Bij de eersten die Komarof de laatste eer bewezen waren de president van de Sowjet-Unie, Nikolai Podgorny, premier Aleksei Kosygin en vele andere leden van het Politburo. Kosygin nam enige minuten plaats tussen de militairen die de erewacht vormden. Datzelfde deden ook zeven van de tien Russische kosmonauten, wier namen bekend zijn. Zij condoleer den de nabestaanden. Komarof krijgt vandaag een staats begrafenis. De urn met zijn as zal wor den bijgezet in de muur van het Krem lin op het Rode Plein. Ook gisteren was nog maar weinig bekend over de laatste uren van Ko marof, en nog niets over de plaats waar de Sojoez-1 te pletter was gesla gen of zelfs maar over de Sojoez-1. Wat er precies mis was gegaan met Komarofs ruimteschip bleef ook duis ter. Volgens de Szwestia zou Komarof de enige zijn geweest die gegevens daar over had kunnen verschaffen. Dat moest dan betekenen dat Komarof geen radio-verbinding meer met de aarde had gehad nadat hij in moei lijkheden was geraakt of dat de band opnamen van dat radiocontact waren verzegeld. Dat laatste was het waarschijnlijk ste want de commissie van onderzoek had opdracht ieder rapport van Koma rof uit de wereldruimte te bestuderen. Het Russisch publiek bleek het ver trouwen in de toekomst van de ruimte vaart in weerwil van het omkomen van Komarof niet te hebben verloren. Wel was de rotsvaste overtuiging dat Russische ruimteschepen onfeilbaar waren en van de aarde af met instru menten bestuurd konden worden voor goed geschokt. De Izwestia schreef gis teren: „Wij zullen zonder aarzelen ver der gaan, maar met verscherpte aan dacht, en wij zullen daarbij de voor tijdige dood van een prachtkerel steeds in gedachten houden." De Izwestia stelde ook als eis dat in technisch op zicht lering uit de ramp met de Sojoez- 1 zou worden getrokken. Mevrouw Walentina Komarof, de we duwe van de omgekomen kosmonaut, huilde stiUetjes toen de urn met de as van haar man werd geplaatst in de zaal waar duizenden Russen hem de laatste eer kwamen bewijzen Naast mevrouw Komarof zitten haar zoon en haar schoon vader. DEN HAAG Koningin Juliana zal op 23 en 24 mei een informeel bezoek brengen aan de Canadese provincie Brits Columbia. Op 16 mei vertrekken koningin Ju liana en prins Bernhard naar Canada. Twee dagen later openen zij het Ne derlandse paviljoen op de wereldten toonstelling in Montreal. BUS Op ongeveer dertig km af stand van Turijn is een bus van een bergweg geraakt en veertig meter om laag gestort. Het voertuig bleef echter nog juist liggen op de rand van een veel diepere afgrond, waardoor het aantal slachtoffers beperkt bleef tot een dode en verscheidene gewonden. AMSTERDAM Het bestuur van de Nederlandse bond van hotel-, café- en restaurantpersoneel aangesloten bij het NVV wil het bedieningsgeld in de horeca vervangen door een vast sa laris. Het congres van de bond gis teren en vandaag in het Amsterdamse Krasnapolski zal zich opnieuw over dit voorstel moeten uitspreken. De vo rige maal, in 1958, wezen de leden het af. Voorzitter J. A. Wagenaar zei giste ren bij de opening dat het huidige be loningssysteem sociaal niet meer ver antwoord is. Hier en daar heeft het vast loon al zijn intrede gedaan. Voor al nu de bedrijfsvoering verandert het bedienend personeel rekent niet meer af ligt afschaffing van het be dieningsgeld voor de hand, meent de heer Wagener. ALKMAAR De officier van justitie had Maria M. B.-V. (40) verweten dat zy schuldig was aan de dood van haar man, die kort nadat z(j hem met een aard appelschilmesje in het hart had gestoken, was overleden. Voor de Alkmaarse rechtbank werd gisteren echter duideiyk dat de man, de veertigjarige sergeant administrateur van de marine J. F. B. uit Den Helder, zeer waarschynlyk nog in leven zou zyn geweest als de marinearts een goede diagnose had gesteld, want dan was er direct geopereerd. De gerechtelijke geneeskundige dok ter M. Voortman had bij de rech- ter-commissaris verklaard dat „rede lijkerwijs te verwachten" zou zijn ge weest dat de man het leven had behou den als de marinearts bij zijn diagnose alles had geweten wat bij de sectie was ontdekt. Maria's raadsman, mr. L. K. F. Schuitemaker, legde daarop veel nadruk. De arts vande marine had opname in het ziekenhuis, die al was geregeld, af gebeld en het slachtoffer naar de zieken boeg laten vervoeren. Daarbij mocht de gewonde nog zelf de trap van zijn flat aflopen naar de ambulance. Dat betekende volgens de advocaat dat de vrouw slechts het steken, niet de dodelijke afloop daarvan, mocht worden verweten. De officier, jhr. mr. A. Reigersman, had dat verweer al zien aankomen. Omdat het aanvaarden van het verweer zou betekenen dat de vrouw alleen maar voor eenvoudige mishandeling zou kunnen worden gestraft, had hij het ln zijn reguisitoir al bestreden. De verkeerde diagnose kon de mari nearts niet worden verweten, aldus jhr. mr. Reigersman, omdat het slach toffer zelf nogal onverschillig tegeno ver zijn verwonding had gestaan. „Het valt nogal mee, hoepel maar op", had hij gezegd. Hij had in de ziekenboeg ook moeilijkheden gemaakt. Die hou ding moest voor een groot deel worden toegeschreven aan de elf biertjes die hij op had. Hij was alcoholist en daar lag de DEN HAAG Er is tot dusver „geen redelijk motief" aangevoerd om de drie grootste steden (Amsterdam, Rotterdam en Den Haag) ten aanzien van de gemeentefinanciering een be voorrechte positie te geven. „Deze steden horen op precies de zelfde wijze te worden behandeld als alle andere gemeenten", aldus prof. dr. C. Goedhart in z(jn pre-advies De financiën der gemeenten, dat op 10 mei zal worden behandeld door het con gres van de Vereniging van Nederlan- se Gemeenten in Eindhoven. De Amsterdamse hoogleraar stelt in het pre-advies onder meer dat de ge meenten voortdurend aandacht dienen te schenken aan het „uitwieden" van het uitgavenbestand, waarbij in het bij zonder vele subsidies (bij stijgend wel vaartsniveau) aflopend dienen te wor den gemaakt. Prof. Goedhart zegt verder dat in het bijzonder de problemen van de ruim telijke ordening in toenemende mate zodanige belastingen op de gemeente leggen, dat „het scheppen van bud gettaire ruimte door besnoeiing op min der of zelfs weinig urgente voorzienin gen noodzakelijk" is. De hoogleraar, die tevens voorzitter van de Raad voor de gemeentefinan- ciën is. acht rentabiliteit van de ge meentelijke vervoerbedrijven voorlo pig onmogelijk, hoewel vermindering en opheffing van de tekorten alleen mo gelijk is, indien „enerzijds door mid del van geëigende investeringen het openbaar vervoer aantrekkelijk wordt gemaakt en anderzijds als de kosten, veroorzaakt door de concurrerende personenauto, zo goed mogelijk door de motorrijtuigenbelasting en benzine-ac- cijns en door gemeentelijke parkeer- heffingen op de autobezitters worden verhaald". Prof. Goedhart vindt dat het Rijk zonodig financieel moet bij springen bij de reorganisatie van de gemeentelijke vervoerbedrijven. De huidige indeling der gemeenten in klassen vindt hij „veel te grof". Her ziening van de wettelijke inwoner- schaal, door middel van een nadere onderverdeling is „uitermate gewenst" aldus prof. Goedhart in zijn pre-advies. diepere oorzaak van het echtelijke dra ma. Zijn mede-onderofficieren hadden hem aangesteld als tapbaas in de on derofficierskantine en daar was hij zelf een van zijn beste klanten ge weest. Die gewoonte dateerde al uit zijn eerste huwelijk en toen hij met Maria trouwde, wist ze waar ze aan begon, meende de officier. „Zij heeft misschien gehoopt hem in het huwe lijk te kunnen veranderen en dat loopt vaak op een teleurstelling uit. Dat mag echter nog geen reden zijn voor zo'n agressief optreden." Maria was agressief, dat had de psy chiater ook geconstateerd. Bijzonder agressief, ruw, hardhandig en ij- zersterk: ze zette in haar eentje een kolenhaard opzij. Hoewel ze volgens de psychiater debiel en infantiel was, liet ze zich door haar man niet in 'n ho*k drukken. Integendeel, ze had haar man, die een goed militair was, ertoe gebracht van varen af te zien en een betrekking op de wal te vragen. Als ze haar zin wilde doorzetten, dreigde ze met echtscheiding en daar had de man ook al was het huwelijk geenszins ideaal, blijkbaar niet aan ge wild. Op de derde zondag van oktober was hij niet nuchter geweest toen hij met zijn vrouw, zoals hij zo vaak deed, cafés had bezocht. Thuisgekomen was Maria, die van het bier dat zij ook had gedronken niet veel last had, direct met koken begonnen. Toen zij de aardappelen stond te schillen, was haar man haar komen opjagen omdat hij vlug wilde eten. Hij had haar een paar keer een duw gegeven, „maar ik had niets miszegd. Hij liep achter me aan en duwde me weer tegen de aan recht aan. Toen is het gebeurd", vertel de Maria met door de zenuwen verstik te stem aan de rechtbank, die haar met begrip tegemoet trad. De officier van justitie liet de dood slag en zware mishandeling met dodelijk gevolg, waarmee zijn dagvaarding be gon schieten en viel teraug op de een voudige mishandeling met dodelijk gevolg. Als straf daarvoor eiste hij een jaar gevangenis (zonder aftrek van voorarrest want zij had maar zes da gen vastgezeten) waarvan vier maan den voorwaardelijk met drie jaar proeftijd, toezicht van de reclassering en behandeling door een psychiater. Mede omdat hij het dodelijk gevolg voor de verantwoordelijkheid van de dokter wilde laten komen, vroeg de raadsman een geheel voorwaardelijke straf, overeenkomstig het advies van de reclassering. De officier verzette zich daartegen. „Het zal niet licht ge beuren dat er een gedeeltelijk voor waardelijke straf wordt geëist voor het doden van iemand en ik heb er ook lang over nagedacht. Nu moet men niet verder willen gaan, anders is het hek van de dam." WASHINGTON An>erika heeft overwogen twee astronauten te sturen naar de begrafenis van de Sovjet-kos monaut Wladimir Komarof, maar het heeft dit idee laten varen, na bevonden te hebben dat de Sovjet-regering er koel tegenover stond. Julian Scheer, onderadministrateur van Nasa, zei in antwoord op vragen dat het plan was de astronauten L. Gordon Cooper en Frank Borman naar Moskou te zenden als vertegenwoordi gers van de Amerikaanse .-uimtevaar- ders. Zij zijn beiden kolonel bij de luchtmacht. Scheer zei, dat NASA in contact trad met Sovjet-autoriteiten en vroeg wat de Sovjet-regering van het voornemen vond. Scheer voegde er aan toe, dat NASA het plan liet varen, nadat mee gedeeld was dat de begrafenis be schouwd werd als een binnenlandse aangelegenheid.

De Vallei | 1967 | | pagina 7