Veenendaals dagblad Nacht vol spanning In Utrecht SJTSSS"™ Prinses Beatrix had weer rustige nacht Buiten i WL te*"1de j BI m Constantijn wil democratie terug Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Thant en Black bezorgd over Vietnam „Ooievaar" in Utrecht geland Arnhemse dood bi] botsing Veel woningen in maart voltooid KONINKLIJK PAAR OPENT 6 MEI „ZILVEREN SCHOR" Adviescollege van minister Klompé nam ontslag Leven duurder Iets meer wind Weinig attractie Plate boos Tweeling Baby tonen Üjjj M „Werkgelegenheid bevorderen door korter werken" HANDTEKENING ZOU VERVALST ZIJN GEMEENTERAAD WEIGERT f350.000.- SUBSIDIE NIEUWE FASE PAUS„MINDER VERHEUGENDE EXPERIMENTEN IN NEDERLAND" Jongen (17) gepakt na aansteken fabriek in Venlo Nederlander krijgt half jaar voor haschisch-smokkel Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaaf, Telef. 08385-3550 (adm.), 3757 en 3955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Reel.- bureau J. Baars. 1 VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. DONDERDAG 27 APRIL I967 4le JAARGANG BEVALLING IS NU BEGONNEN UTRECHT De RVD heeft vanmorgen meegedeeld: „Aangenomen mag worden dat prof. Plate aanleiding heeft gevonden om maatregelen te nemen om de bevalling te bespoedigen. Indien dit gevolgen heeft, zal hiervan ter stond mededeling worden gedaan. Een nadere aanduiding van het mogelijke tijdstip van de bevalling zal dan worden gegeven". De Prinses heeft een goede nacht gehad. Prins Claus heeft zijn verplichtingen in verband met het bezoek van de ko ning en koningin van Nepal voor vandaag afgezegd. Hij zou vanmorgen naar de Keukenhof zijn gegaan en het Nepalese vorstenpaar vanmiddag hebben ver gezeld bij een bezoek aan Rotterdam. Prinses Margriet en prinses Christina zullen wel bij het bezoek aan Rotter dam zijn, dat gevolgd wordt door het bezichtigen van de Deltawerken. Het programma van koningin Juliana en prins Bernhard is ongewijzigd gebleven. In en rondom het Academisch Ziekenhuis te Utrecht is de spanning gister avond geleidelijk toegenomen en sindsdien niet meer geweken. De belang rijkste gebeurtenissen gisteravond waren in chronologische volgorde: EUGENE CARSON BLACK NORWALK (Connecticut, V.S.). Dr Eugene Carson Black, secreta ris-generaal van de Wereldraad van Kerken, heeft woensdagavond ver klaard, dat het Amerikaanse optre den in Viëtnam „stap voor stap naar een tragische ramp" leidt. „Wij kunnen niet winnen", zei hij, „zelfs als Amerika de militaire macht heeft Noord- en Zuid-Viët- nam te vernietigen". In een grote rede voor een oecu menische bijeenkomst van protes tanten en katholieken drong hij er op aan dat de bombardementen op het noorden stopgezet worden en een aanbod te doen „elke vrede" te aan vaarden in het leven geroepen en overeengekomen „door onze bondge noten in Azië en Europa". De secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, Oe Thant, heeft gis teravond verklaard, dat nationalisme, niet communisme de belangrijkste ideologie is die de verzetsbeweging in Viëtnam inspireert en dat „de oor log niet tot een einde gebracht kan worden voordat dit fundamentele feit erkend wordt". ip ttelijke jaren geleden heeft wijlen dr. L. Tinbergen ons in zeer origi nele beeldstatistieken de vogelbezet ting van diverse territoria verduide lijkt. We zien o.m. de grote verschil len in een boomrijk dorp, een ge mengd bos op het zand en schraal tot zeer mager dennenhout. Het boekje heet „Vogels in hun domein"; ge be leeft er zeker plezier van en in deze tijd van teruggekeerde trekkers kunt ge het met succes benutten. Ook de meest ondeskundige leek en de gras groene amateur valt het or dat de gevederde bevolking van schaars be groeiddicht-geslagen stuifzand op een zeer laag peil staat, vergeleken bij een aangenaam gestoffeerd park. Hij ziet er weinig anders dan enkele mezensoorten (als er nestkasten han gen) de gekr. roodstaart, houtduif, roodborst en hopelijk een nachtzwa luw als pièce de résistance. In de uit- gestoven vlakte met de vliegdennen komen wij misschien met de spaar zaam optredende duinpieper in aanra king en ge moet het als een bijzondere onderscheiding beschouwen, als in de dichte kruin van een pijnboom de ransuil zijn tent blijkt te hebben op geslagen. Dat weegt een beetje op tegen het pioniergezelschap van de plantenwereld, dat zich in zo'n gebied weinig indrukwekkend tussen korst mos en kraakloof presenteert. We vinden er vroeg-haver, klein tasjes- kruid, schapegras, muizenootjes, krui pend struisgras, maar het blijft voor de meesten een misdeeld, schamel oord. Men wandelt liever in de dom der beuken, onder lichte berken of langs de waterboord, maar we mogen toch dit povere milieu evenmin hele maal uit het oog verliezen. 27-4-67 A. B. WIGMAN Kort voor half tien: Prof. Plate arri veert in het ziekenhuis. Hij wil geen mededelingen doen over de toestand van de prinses. Half tien: Een woordvoerder van de RVD verklaart dat de gezondheids toestand van de prinses uitstekend was. De prinses had niet de hele dag het bed gehouden, maar ook wat rondgelopen door het ziekenhuis en gezeten. Prins Claus had haar de he le dag gezelschap gehouden met uit zondering van de tijd die de prinses rustend doorbracht In die tijd was prins Claus naar Drakensteyn ge weest. Het medisch team was niet paraat, al zou het indien nodig wel direct kunnen optreden. De prinses heeft gisteren geen bezoek ontvan gen. Tien uur: Professor Plate verlaat het ziekenhuis. Middernacht: Tientallen mensen bel len het ANP op. Zij hadden in een uitzending die zij aan de Belgische radio toeschreven, gehoord, dat prin ses Beatrix om za.46 het leven had geschonken aan een zoon. Het be richt zou zijn omgeroepen in een nieuwsuitzending, vlak voor midder nacht. De ANP-correspondent in Brussel kon echter geen bevestiging krijgen, dat dit foutieve bericht inder daad door de Belgische radio zou zijn omgeroepen. Twee uur: Prof. dr. W. P. Plate valt bijzonder boos uit tegen fotografen die staan te „posten" voor de hoofd ingang van het Ziekenhuis. Nadat hij zijn auto binnen de hekken had neer gezet kwam hij teruglopen en zei: „Ik zal u precies vertellen waarom ik hier ben. Ik word thuis ieder kwar tier opgebeld door iemand die al leen zegt „met de pers" en dan de hoorn weer op de haak legt Nu zal ik maar proberen of in het zieken huis kan slapen". Wie de telefoonmaniak is en of hij wer kelijk tot de pers behoort, is uiter aard niet bekend. Op het Utrechtse gemeentehuis lig gen sinds gisteren twee gedrukte ge boorte-akten klaar. „Twee", aldus de burgemeester van Utrecht, jhr. C. J. A. de Ranitz, „omdat wij ook de mo gelijkheid van een tweeling niet willen uitsluiten". Deze ambtelijke voorzorg was overigens ook al door de gemeen te Baarn genomen. De raad van Utrecht is vanmiddag bijeen. Als er dan een prins of een prinses geboren zal zijn, zal de ver gadering een feestelijk karakter krij gen. Wordt het later, dan wordt de raad voor een bijzondere vergadering bijeen geroepen. De burgemeester wacht dan een beschuit met een door snee van een halve meter „ik zal die echt niet opeten" en er zal ook een borrel worden geschonken. 99 Jhr. De Ranitz zal optreden als amb tenaar van de burgerlijke stand, aan wie de baby „getoond" zal worden. Hij wordt geassisteerd door de heer R. Vleer, chef van de burgerlijke stand in Utrecht. De plechtigheid zal ook worden bijgewoond door de minister president en de vice-president van de Raad van State. UTRECHT De ooievaar is van ochtend om zeven uur in de straten rond het Academisch Ziekenhuis in Utrecht geland. Het is geen gevleugelde ooievaar, maar de 31-jarige hoofdagent van de Utrechtse politie, J. R. Ooye- vaar, die vandaag wacht loopt in de af gezette straten rondom het Academisch Ziekenhuis. De komst van hoofdagent Ooyevaar wordt in het Utrechtse poli tiekorps beschouwd als een voorbode van de blijde gebeurtenis. „Morgen gaat Ooyevaar er naartoe en dan is het zo ver. Dat is afgesproken werk. Hij hoeft nu niet zo ver te vliegen", werd giste ren in het Utrechtse korps al geksche rend opgemerkt. De heer Ooyevaar blijft er nuchter bij. Hij is gewend ge raakt aan plagerijen in verband met zijn naam. Vroeger op dansles wilden sommige meisjes zelfs niet met hem dansen. ftvuiio aan 5WU uiav* i taai uij het brandweerkorps in Eist werd gisteren weer eens sterk gevoeld. De Elsterse spuit liet het afweten toen men op het kritieke moment water moest geven bij een brand op de Plan tage Willem III. Nu kan men zoals gisteren altijd een beroep doen op de Rhenense collega's, maar bij brand geldt nu eenmaal de regel dat snelle hulp de beste is. De Elsterse brand weerlieden krijgen het water in de han den als zij er denken, dat hun spuit het begeeft wanneer er mensenlevens mee gemoeid zijn. 0 Ederveen krygt binnen niet al te lange tijd een eigen bankgebouw. De Raiffeisenbank heeft de tekening gereed voor een gloednieuwe vestiging op de hoek van de Hoofdweg en de Hortensiastraat. Boven de bank is een woning voor de beheerder geprojec teerd. 0 De Veenendaalse PvdA-fractie heeft het college van burgemeester en wethouders vragen gesteld over de doorstroming. 0 Burgemeester mr. dr. J. Hazenberg van Veenendaal heeft gisteren een be zoek gebracht aan opa Roelofsen aan de Patrimoniumlaan die zijn 97e ver jaardag vierde. 0 In alel plaatsen in ons verschy- ningsgebied zijn de oranjevereni gingen gereed met de programma's voor het Koninginnefeest op 1 mei. Het merendeel van de festiviteiten is afge stemd op vermaak voor de jeugd in de buitenlucht en men hoopt dan ook op het aanhouden van het mooie weer. UTRECHT - „Men moet niet aar zelen om naast allerlei andere maat regelen ook de verkorting van de ar beidsduur te hanteren als een ingrij pend middel om te komen tot een ver betering van de werkgelegenheidssi tuatie". Dit verklaarde de voorzitter van de Nederlandse Christelyke Agrari sche Bedrijfsbond, de heer A. IJska, vanmorgen in Utrecht bij de opening van de tweedaagse ledenraadsvergade ring van de NCAB. Hij zei, dat men er niet mee kan volstaan, de werklozen van nu weer aan het werk te helpen, maar dat men er ook rekening mee moet houden dat ieder jaar duizenden jongeren op de arbeidsmarkt verschijnen en dat de voortgaande mechanisering en auto matisering van het produktieproces een steeds groter worden invloed op de werkgelegenheid zullen uitoefenen. Een verkorting van de arbeidstijd leidt in principe tot een grotere vraag naar arbeidskrachten, aldus de heer IJska. Hij meent dat het zeker als dit middel een aantal jaren wordt ge hanteerd mogelijk moet zijn om de werkgelegenheid aan te passen bij de toenemende vraag. Hij voegde hier aan toe, dat arbeidstijdverkorting een deel van de produktiviteitsruimte op eist dat anders gebruikt zou kunnen worden voor een verhoging van de inkomens. Daarom zal men bij de ar beidstijdverkorting een zekere mati ging moeten betrachten. De heer IJs ka suggereerde voor 1968 een werk tijdverkorting met anderhalf uur per jweek (drie procent). 0 Na een bezoek van enkele uren aan Drakensteyn kramen prins Claus en zijn oud-secretaris mr. G. J. van Schelle tegen het einde van de middag per auto terug bij het Academisch ziekenhuis. 0 Bij het Academisch Ziekenhuis in Utrecht stond gisteren een huisvrouw die haar kinderen al vast had uitgedost met vlaggetjes, hoedjes en toeters. De feestartikelen konden gisteren echter nog niet worden gebruikt. REIJMERSTOK. Bij een ver keersongeluk op de weg Reijmerstok- Margaten in de gemeente Gulpen is gisteravond de 59-jarige mejuffrouw L. Perelaar, lerares aan een middel bare meisjesschool te Arnhem, om het leven gekomen. De personenauto, die zij bestuurde werd aangereden door een vrachtwa gen. Een 16-jarige en een 17-jarige leerlinge, die bij mej. Perelaar in de auto zaten, evenals hun lerares afkom stig uit Arnhem, liepen bij de botsing ernstige verwondingen op. Zij werden naar een ziekenhuis in Maastricht ge bracht. DEN HAAG In maart 1967 zijn volgens gegevens van het Centraal Bu reau voor de Statistiek 10.779 nieuwe woningen gereedgekomen. In maart 1966 werden 9701 nieuwe woningen op geleverd. In de jaren 1961 t/m 1965 kwamen in de maand maart gemiddeld 6418 woningen gereed. Het aantal in de eerste drie maanden van 1967 gereed gekomen woningen bedraagt 29.560 tegen 22.110 in de overeenkomstige pe riode van 1966. Gemiddeld kwamen in de overeenkomstige periode van de ja ren 1961 t/m 1965 15.972 woningen ge reed. MIDDELBURG Koningin Ju liana en Prins Berhard zullen op zaterdag 6 mei als de weersomstan digheden het toelaten, per helikop ter bij Het Zilveren Schor bij Arne- muiden neerdalen om dit jongeren- ontmoetingscentrum officieel in ge bruik te stellen. Zoals bekend heb ben koningin en prins het gehele nationale geschenk dat zij ter gele genheid van het huwelijksfeest in 1962 ontvingen, beschikbaar gesteld voor de oprichting van ontmoetings centra voor jongeren. De Stichting Zilveren Jeugdcentra, die in 1963 werd opgericht, bouwde twee cen tra, t.w. De Hunneschans bij Uddel op de Veluwe en Het Zilveren Schor aan de kust van het Veerse Meer. De belangstelling van de zijde van de jongeren voor de ontmoetings centra is zo groot, dat Het Zilveren Schor reeds tot en met september constant besproken is. Het doel van de Zilveren Jeugdcentra is om door verschillende groepen jongeren ge durende de periode van ongeveer een week in het ontmoetingscen trum te laten optrekken, meer be grip voor elkander te kweken en groepsvooroordelen te doorbreken. ®i§ DEN HAAG Een uit vijftig leden bestaand adviescollege van minister Klompé, de Raad voor de jeugdvor- ming. heeft in zijn geheel ontslag ge nomen. De raad is ontevreden over de samenwerking met het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk. Daardoor zo het werk van de raad in de afgelopen jaren nauwelijks de moeite waard zijn geweest. Het bestuur van de raad had de le den geadviseerd op korte termijn ont slag te nemen. Het ministerie heeft dit ontslag gisteren bevestigd. In de raad voor de jeugdvorming, die adviezen geeft over jeugdwerk, vor mingsinstituten, opleidingen en jeugd- sporten, heerste onbehagen over de ge ringe belangstelling van het ministerie voor het werk van de raad. Tevens vond de raad het een rem op zijn werk dat ook andere ministe ries binnenlandse zaken, justitie en onderwijs en wetenschappen be paalde jeugdzaken behandelen. jiiiiiMMmiimiiiiiiimiiiiiiMiiiiiiiiimimmiiimiij an onze correspondent DEN HAM De gemeenteraad van het Overijsselse Den Ham heeft een rijkssubsidie van 350.000 gulden afge slagen, omdat hij de voorwaarde die eraan was verbonden voor de gemeen tekas een te zware last vond. Het bedrag had besteed moeten worden aan een nieuw raadhuis dat om de werkloosheid te bestrijden zou moe ten worden gebouwd. Den Ham heeft weliswaar een nieuw gemeentehuis nodig, maar de raad had er nu geen geld voor over. „Normaal wordt geen subsidie gegeven voor de bouw van een raadhuis, maar we willen toch liever een poosje wachten. Den Ham heeft meer behoefte aan wegverhardingen, aanleg van riolerin gen en rijpmaken van industrieterrei nen. We moeten alleen afwachten of we daar ook subsidie voor krijgen", zo vertelde ons gisteravond burgemeester G. Bramer. ATHENE Koning Constantijn van Griekenland heeft woensdag in een toespraak tot het nieuwe, na de militaire staatsgreep gevormde kabi net verklaard, dat het zijn „vurige wens" is dat 't land „zo spoedig mo gelijk terugkeert naar een parlemen tair bestuur". De 26-jarige vorst, die naar verluidt het militaire bewind van het begin af heeft tegengewerkt, was tijdelijk van zijn buitenverblijf in Athene teruggekeerd om een kabi netsbijeenkomst in zijn paleis voor te zitten. De koning zei de ministers: „Grie kenland heeft de laatste tijd zeer zware beproevingen ondergaan. De democratische instellingen zijn on dermijnd. De natie, de monarchie, de strijdkrachten en het recht zijn voortdurend aangetast en dit is voor al ten koste gegaan van de ware be langen van het volk". Hij was er echter zeker van dat met de hulp van de ministers en van het volk „spoedig een duurzame rechtsorde en een ware en gezonde democratie zouden worden gevestigd". De ko ning beloofde zijn plicht te zullen vervullen jegens zijn land en volk. Hij beklemtoonde dat de staat de be langen van het hele volk moet die nen. De koning heeft volgens waarne mers in de Griekse hoofdstad met zijn rede tot een zekere ontspanning bijgedragen en zeker een conflict binnen de strijdkrachten voorkomen. Andere feiten die aanleiding geven tot de veronderstelling dat de eerste fase van de crisis nu voorbij is wa ren woensdag: 0 De bekendmaking van het leger, dat het uitgaansverbod heden vol ledig wordt opgeheven. 0 De terugkeer van koningin-moe der Frederika naar haar woning even buiten Athene, die zij op de ochtend van de staatsgreep had ver laten om zich in het koninklijk bui tenverblijf te Tatoi op 25 km van de hoofdstad bij haar zoon en de andere leden van de koninklijke familie te voegen. 0 De uitbreiding van de regering met vier burgers. Een tweede fase, van politiek ka rakter, breekt nu aan. De koning zal zonder twijfel pogingen in het werk stellen om het nieuwe bewind zo snel mogelijk zijn dictatoriale voorkomen te ontnemen. Niet alleen komt het erop aan het buitenland gerust te stellen, maar ook de Griekse openba re mening. Vooral de leiders van de financiële instellingen in het land ma ken zich grote zorgen over de situ atie. De bankdeposito's zijn de laat ste dagen aanzienlijk geslonken. Gezaghebbende kringen in Londen menen dat de positie van de koning overigens nog bijzonder delicaat is. Men had uit goede bron vernomen dat de handtekening van de koning onder de „koninklijke proclamatie" van vrijdag jl. waarbij elf artikelen van de grondwet werd°n geschorst, een vervalsing was. ROME. Paus Paulus heeft ri te ren tegenover een groep van brr.a 900 Nederlandse katholieken ver klaard, dat hij erop vertrouwt, dat de „aanhankelijkheid van de Neder landse zonen en dochters van de Kerk sterker zal zijn dan de minder verheugende neigingen en experimen ten die de gemoederen de laatste tijd in verwarring hebben gebracht". De paus maakte deze opmerking tijdens een massa-audiëntie van een groep lezers van de Katholieke Illus tratie die ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van dit blad een bliksemreis van een dag naar Rome maakten. Een ongeveer even grote groep K.I.-lezers maakte giste ren een dergelijke tocht naar Rome, maar werd toen niet door de paus ontvangen. VENLO. De recherche te Venlo heeft woensdag de 17-jarige B. van R. aangehouden, die maandagavond in de enveloppenfabriek van de N.V. Enfa te Venlo brand heeft gesticht. Bii de brand werd voor enkele hon derdduizenden guldéns schade aange richt aan voorraden enveloppen, pa pier en karton, die in de fabriek wa ren opgeslagen. De jongeman, die bij de fabriek werkte, heeft een bekentenis afgelegd. Hij is door de politie in Venlo inge sloten. DEN HAAG Het prijsindexcijfer is vorige maand met één punt geste gen, zo meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek. De grootste prijsstijging deed zich voor bij de kleding. Ook de hogere hu ren voor zomerhuisjes en de gestegen tarieven voor vakantiepensions hebben deze stijging van het prijsindexcijfer van het levensonderhoud veroorzaakt. Tegenover de duurdere eieren, aardap pelen en fruit staan weer de goedkope re groenten. ADVERTENTIE H.H. Adverteerders Op maandag 1 mei viering Koninginnedag zal onze courant wel verschijnen. Daar echter op die dag onze kantoren gesloten zullen zijn verzoeken wy u advertenties voor het nummer van dinsdag 2 mei aan ons op te geven vóór vrijdag 28 april 16.00 uur. Op donderdag 4 mei Hemelvaarts dag zal onze courant niet verschij nen. Onze kantoren zullen die dag gesloten zijn. In verband hiermede kunnen advertenties voor de courant van vrijdag 5 mei worden opgegeven tot woensdag 3 mei uiterlijk 16.00 uur Adv. Expl. KOPENHAGEN Een rechtbank in Kopenhagen heeft woensdag een 26- jarige Nederlander tot een half jaar gevangenisstraf veroordeeld wegen» het binnensmokkelen van bijna twee- eneenhalve kilo hasjiesj in Denemar ken. Hij was op 12 april bij zijn aan komst in Roedbyhavn gearresteerd. Dj straf is de zwaarste die tot dus ver voor een narcotica-delict in Dene marken is gegeven. Boven de oceaan tussen Ierland en de Azoren is nog steeds een hoge- drukgebied aanwezig. Een in beteke nis toenemende uitloper hiervan be vindt zich ten westen van de Britse Eilanden en beweegt in oostelijke richting. Door de hiermee samenhan gende druks tij gingen boven Engeland wordt een daar aanwezig oud oceaan front naar het oosten verplaatst in de richting var. ons land. Omdat de barometerstanden in on ze omgeving hoog blijven zal dit front echter alleen in de kustgebieden af en toe wolkenvelden veroorzaken. Overigens blijft het zonnig weer. De wind neemt toe tot matig en af en toe vrij krachtig uit Noordoostelijke richting. In het temperatuurverloop komt over het algemeen weinig ver andering.

De Vallei | 1967 | | pagina 1