Nieuwe uniformen voor jubilerende brandweer Lagere landbouwschool leverde weer flink aantal „complete" geslaagden af Oudste inwoner werd 97 jaar 40 jaar brandweer in Achterberg Spuit werd aangesloten op gierput Opgeruimd staat netjes Vandalen op i spoor DVSA en Merino's zoeken nieuwe oefenmeesters J. Boeve reëel titelkandidaat bij DCE DSA versloeg Instuif: 22-11 Zware laak Diploma-uitreiking in Resteren Sleutelcursus te Kesteren besloten Rode Kruishelpsters districtskampioen DENK OVERAL EN ALTIJD WEER AAN HET KIND IN HET VERKEER DONDERDAG 27 APRIL 1967 RHENEN/ACHTERBERG De brandweer van Achterberg bestaat 12 mei veertig jaar. Dan is er feest in deze kleine gemeenschap van Rhenen, waar meer dan waar ook intens wordt meegeleefd met de spuitgasten. Het zijn stuk voor stuk ingezetenen, die vrijwillig op zich hebben genomen de in nood verkerende medeburgers de helpende hand te bieden, wanneer on verhoeds de rode haan gaat kraaien. Het brandweerkorps werd voorafge gaan door een zogenaamde plicht brandweer. Die werd opgericht door oud-burgemeester mr. L. M. van Hol- the tot Echten. In die tijd werden wel enige branden geblust, doch het duur de veel langer dan vandaag, want voor de aanjager moest steeds een paard worden gespannen, voordat kon wor den uitgerukt. Het thans bestaande korps werd op gericht na nauw overleg met wijlen de vroegere commandant N. Souwer- bren, die tot hoofdcommandant werd benoemd. Achterberg ressorteert nu eenmaal onder de gemeente Rhenen en ook de brandweer valt daaronder, evenals die van het dorp Eist. In to taal moet Rhenen's gemeentebestuur dus drie korpsen huisvesten en van kleding en materieel voorzien. Dat is zeker geen sinecure en het is dan ook wel duidelijk dat het hier precies zo gaat als in een groot gezin. Wanneer de oudste uit z'n jas is gegroeid, krijgt een jongere broer die jas aan. Misschien wel eerst gestoomd en wat opgeknapt, maar een nieuwe is er vaak niet bij. Zo is Achterbergs brandweerkorps in de loop der jaren steeds meer ge moderniseerd, met veeal materieel dat in eerste instantie door het hoofd korps in Rhenen was gebruikt. Er zijn wel eens stemmen opgegaan om Rhenen, Eist en Achterberg één groot brandweerkorps te bezorgen, dat in de drie delen van de uitgestrekte gemeen te zou moeten opereren. Maar zover is het nimmer gekomen. De beide onder delen Eist en Achterberg hebben ge toond grote burgerzin te bezitten en dat is misschien wel één van de be langrijkste redenen, dat de overheid ook Achterberg z'n eigen brandweer korps heeft gelaten. Consequentie: een dure zaak voor de gemeente Rhenen. Maar daarom wordt er in Achterberg ook niet gemopperd, wanneer er materieel komt dat niet helemaal nieuw meer is. Liever dat, dan geen eigen brandweer meer. Die Achterbergse brandweer bestaat over enkele dagen veertig jaar. Veel is er veranderd. Het oude spuithuis aan de Achterbergsestraatweg - hoek Cuneraweg met er bovenop die oude brandbel is al lang vervangen door een moderne garage bij de openbare lage re school. Sedert wijlen Hendrik Baars nog commandant was, is er ook wijzi ging op wijziging gekomen in het ma terieel. Aanvankelijk beschikte het korps over wagentjes, slangenwagen tjes, noemde men die, die moesten worden voortgetrokken met man kracht. Alleen aan het Veeneind had men er een, die achter de fiets kon. Later kwam er de door Rhenen afge dankte aanjager, een ouderwetse zuig- perspomp, die met de hand moest worden bediend en door een paard moest worden voortgetrokken, één pk. Die aanjager was vroeger jaren nog wel eens verkeerd aangesloten op de sloot. Wanneer dan „water" werd ge commandeerd, bleek de spuitgast met het zuigstuk in z'n hand te staan in plaats van met de straalpijp, die dan in de moddersloot lag! Dat was trou wens in het prille begin, toen bijna nog niemand wist hoe dat „ding" werkte. Die aanjager werd vervangen door een open manschappenwagen met een aangekoppeld motorspuitje, 'voor heen in gebruik bij Rhenen. Toen Rhenen de moderne nevelspuit kreeg, kwam de motorspuit naar Ach terberg. Deze werd van een gesloten carrosserie voorzien, zodat de mannen niet meer op een open wagen behoef den te kruipen. Niettemin blijft het voor de Achter bergse brandweer een zware taak. Op verschillende plaatsen in dit uitgestrek te gebied ligt geen waterleiding, zodat men bij brandblussing is aangewezen op een sloot. Het is nog niet zo lang geleden voorgekomen, dat zo'n sloot ontbrak of droog stond. Toen sloot Het brandweerkorps van Achterberg. men de spuit noodgedwongen aan op de gierput van de boer en men kon wéér spuiten, al was het dan ook zwaar geparfumeerd. Het korps heeft inde heer J. van Lienden een goed commandant. Hij is De jury zal dezelfde zijn als die bij de provinciale wedstrijden. 's Middags om half vier begint in de opvolger van wijlen de heer J. D. van Gelderen. Dan is er nog de heer G. van Engelenburg, die samen met de 'brandweer gaat jubileren. Hij be hoort namelijk nog tot de oprichters van veertig jaar geleden. De huidige commandant zou graag in Achterberg een nevelspuit zien, vooral als een tegemoetkoming voor die plaatsen waar nog geen waterlei ding ligt. Het jubileumgeschenk zal bestaan uit nieuwe uniformen voor het korps. Nu eens niet een geschenk van de ge meente Rhenen of* een afdankertje van Rhenen, maar zelf bijeen ge bracht met een bazaar en uit dona- teursgelden! Die nieuwe uniformen zullen wel ge dragen worden tijdens de receptie, die wordt gehouden op zaterdag 13 mei, de dag waarop dit achtste lustrum wordt gevierd. Dan beginnen om tien uur al brandweerwedstrijden, waaraan talrijke korpsen uit de buurt deelne men, zoals Rhenen, Eist, Opheusden, Resteren, Leersum en Veenendaal. Van Amerongen en Lienden is nog geen be richt ontvangen. Wageningen bleek door een reisje verhinderd te zijn. Het object, waar die wedstrijden worden gehouden, blijft voorlopig nog geheim. RHENEN Burgemeester en wet houders van Rhenen brengen ter open bare kennis, dat zij op maandag 8, dinsdag 9 en woensdag 10 mei 1967 op de normale tijden waarop de reinigings dienst het huisvuil ophaalt, achter de roltrommelauto een extra wagen zul len laten rijden, waarmee grof tuin- en huishoudafval kan worden meegegeven dat men normaal verplicht is zelf naar de vuilnisbelt te brengen, mits dit bij de vuilnisemmer gebundeld wordt ge zet. Zij doen een beroep op de ingezete nen van deze gelegenheid vooral ge bruik te maken in de hoop dat daar mee wordt bereikt, dat er geen vuil meer wordt gestort langs de openbare wegen en op andere van de weg af zichtbare plaatsen. Rhenen, 25 april 1957, Burgemeester en wethouders voornoemd, De secretaris W. C. Pieters, De burgemeester, L. Bosch van Rosenthal. Commandant Van Lienden. O het Achterbergse Buurtschapshuis de receptie. Om vijf uur worden de prij zen uitgereikt aan de winnaars van de jubileumwedstrijden. 's Avonds om half acht komt er een toneelgezelschap het feest opluisteren. De heer Van Lienden deelde ons nog mede, dat het korps van Eist die dag vermoedelijk eveneens 'in nieuwe uniformen zal rondstappen. Voor de Achterbergers was er bijna vijfduizend gulden mee gemoeid. VEENENDAAL Naar wij verne men zijn de clubbesturen van voetbal vereniging De Merino's uit Veenendaal en de zondagafdeling van het Ame- rongse DVSA op zoek naar nieuwe oefenmeesters voor hun teams. De huidige trainer van De Merino's de heer Alkemade (militair sportin- structeur), is door het bestuur ontslag aangezegd, nadat hij vier jaar verbon den is geweest met de Veenendaalse voetbalclub. De heer Tuinier, trainer van de zon dagafdeling van DVSA uit Amerongen is ook ontslagen daar hij in verband met zijn taak als badmeester niet meer over voldoende tijd kon beschik ken om DVSA-teams te coachen. DVSA wordt vanaf begin april tijde lijk getraind door de Veenendaler Den Hartog. EDERVEEN De Ederveense damclub DCE heeft weer een aantal onderlinge competitiewedstrijden ge speeld voor een plaats in het eerste achttal, dat in september weer in de competitie uitkomt. Het einde van de ze onderlinge matches is in zicht en na de uitslagen van maandag begint het spannend te worden in de hoogste re gionen. G. van Heerdt, die lange tijd onge slagen bleef, is de laatste weken volko men van slag. Ditmaal was het W. Veldhuizen, die na een spannende wed strijd beide punten in de wacht sleep te. Van de misstrap van Van Heerdt profiteerde J. Boeve, die door winst op G. Vlasduin kanshebber werd op de ti tel. Verder werden er nog twee partij en gespeeld: A. van Hunnik-J. Lagerweij 02; A. Wegen - A. van Hunik 02. RHENEN Door de Rode Kruis- helpsters van de afdeling Rhenen werd in Zeist deelgenomen aan de wedstrij den die waren uitgeschreven door het district Utrecht. Het 'werd een tweevou dig kampioenschap. De ploeg eindigde op de eerste plaats en ook de leidsters- prijs ging naar Rhenen. De uitslag was als volgt: 1. Rhenen 173 punten; 2. Veenendaal 170 punten en 3. Amers foort 149 punten. De uitslag van de leidstersprijs was: 1. Rhenen met 52 punten; 3. Veenendaal met 41 punten en 3. Amersfoort met 32 punten. Er werd in totaal door negen ploe gen deelgenomen. De Rhenense ploeg bestond uit de dames Buitenhuis-De Waal (leidster), Blankenstijn-Buiten- huis, Busee-Drenth en Stomphorst-Ma- gendans. De dames uit Rhenen zullen op 8 september te Amsterdam uitko men op de landelijke kampioenschap pen. RESTEREN Het spreekt vanzelf, dat de lagere land- en tuinbouwschool te Resteren een goede voorbereiding geeft aan hen, die als ondernemer, of medewerker op de land- en tuinbouw bedrijven gaan werken. Land- en tuin bouw is echter meer dan alleen het voortbrengen van produkten en omvat dus meer dan de boerderij en het tuin bouwbedrijf. Land- en tuinbouw be gint als het ware voor het bedrijf in de toelevering van hetgeen nodig is en zet zich voort na het bedrijf in de be waring, de bewerking, de verwerking en de distributie van land- en tuin- bouwprodukten. Het onderwijs, dat op de lagere land- en tuinbouwschool te Resteren wordt gegeven is dan ook een goede voorbereiding voor tal van functies buiten het eigenlijke bedrijf. In de praktijk blijkt, dat behalve op de boerderij en tuinderij velen als on dernemer of medewerker een levens vervulling hebben gevonden binnen aanverwante bedrijfstakken en beroe pen. De lagere landbouwschool te Reste ren werd in 1950 gesticht. In 1959 werd de school uitgebreid met een tuinbouwafdeling. Het onderwijs op de school legt de grondslag voor de vak bekwaamheid, maar tevens wordt gro te zorg besteed aan de vorming van de leerlingen, teneinde hen te helpen hun plaats te vinden in de sociale en culturele situatie van deze tijd. In het lesprogramma is een grote plaats ge creëerd voor algemeen vormend on derwijs, alsmede voor praktisch on derricht. De directeur van de school in Res teren, de heer W. F. Schepers noemt de toevoeging van de tuinbouwafde ling een bijzonder voorname gebeur tenis. „Vooral gezien de streek waar in de school is gevestigd, was een tuinbouwafdeling onmisbaar. Het aan tal leerlingen is sinds die "tijd geleide lijk gestegen", aldus de heer Schepers. „Onze tuinbouwafdeling had oorspron kelijk alleen een groente- en fruit teeltrichting, maar vorig jaar hebben we daar ook boomteelt aan toege voegd. Er wordt bovendien overwo gen om een afdeling aanleg en onder houd van tuinen te starten", vertelt de directeur' van de school. Het vakvaardigheidsonderwijs vormt een belangrijk onderdeel van de les sen, die op de lagere land- en tuin- bouwsschool worden gegeven. De leer lingen worden tijdens de lessen ge confronteerd met echte motoren en machines en raken er op deze manier geheel mee vertrouwd. Ook wordt de leerlingen uitvoerig het hand- en ma- VEENENDAAL Gisteren vierde „opa Roelojsen", de oudste inwoner van Veenendaal, in zijn woning aan de Patrimoniumlaan zijn zevenennegen- tigste verjaardag, 's Morgens kreeg hij bezoek van de burgemeester van Vee nendaal en zijn vrouw die hem kwamen feliciteren en hem een plant aanboden met een oranje bloem in verband met het komende prinsenkindBurgemeester mr. dr. J. Hazenberg maakte een praatje met de jarige. „Ik kan wel een boek schrijven over alles wat ik heb meegemaakt"zei de krasse grijsaard lachend bij die gelegeheid. RESTEREN De zogenaamde sleu telcursus, die tijdens de wintermaan den werd georganiseerd door de Ver eniging voor Veilig Verkeer, afdeling Resteren, is beëindigd. De cursus is besloten met een schriftelijk examen. Burgemeester D. J. Pott zal dinsdag 2 mei in café „De Ruip" te Resteren de geslaagden de diploma's uitreiken. De cursus had tot doel om een ieder die dit wenste te onderrichten in de nieuwe verkeersregels. Er bestond van de zijde van de Resterense be volking veel belangstelling voor de cursus, die werd gegeven door opper wachtmeester Bronk, postcommandant van de Rijkspolitie in de dorpen Res teren en Opheusden. RENSWOUDE Dezer dagen heeft D.S.A. in gebouw „Rehoboth" in Rens- woude de returnwedstrijd gespeeld te gen „De Instuif" uit Veenendaal. D.S.A. heeft de aanval welke de Veenendalers deden op het thuisrecord van de Rens- woudenaren, duidelijk afgeslagen en won de wedstrijd niet 2211. Om half acht ontbrandde de strijd tussen de bei de teams. De uitslagen waren als volgt: Dammen: Bas v. RavenswaaijSjaak Overeem 02, Henk v. GinkelJan Rijnders 0—2, Rini v. Eden—Wim Vink 0—2. Sjoelen: Bep v. KootenGerrit Veldhuizen 02, Anton v. d. RliftRees Overeem 20, Jan v. d. RliftThijmen Wolswinkel 20, Wim v. RavenswaaijGert van Leeuwen 20, Marinus BlijlevenTeus Vlastuin 02. Speerwerpen 1. René v. Halen (Instuif) 10 punten, 2. Jaap Veldhuizen (DSA) 8 pnt., 3. Gijs Gijsbertsen (DSA) 6 pnt., 4. Gert v. d. Broek (DSA) 4 pnt., 5. Wim. v. Baaren (Instuif) 2 pnt. Jeu de boules: 1. Berteus Hasselaar (Instuif) 10 pun ten, 2. Nico V. Resteren (Instuif) 8 pnt., 3. Marinus Blijleven (Instuif) 6 pnt., 4. Gert v. Leeuwen (DSA) 4 pnt. Hardlopen 1. Evert J. Groeneveld (DSA), 2. Thij men Wolswinkel (DSA), 3. Adrie Veld huizen (DSA), 4. Jaap Veldhuizen (DSA), 5. René v. Halen (Instuif). Hardlopen met hindernissen 1. Henny Mulder (Instuif), 2. Wim Helms (Instuif), 3. Evert J. Groeneveld (DSA), 4. Jaap Veldhuizen (DSA) 5. Adrie Veldhuizen (DSA). Hieran stonden nog zeven behendig heidsspelen op het programma. Het eindresultaat van deze avond was: In stuif 11 tegen D.S.A. 22, waarmee de thuisclub het ongeslagen thuisrecord handhaafde. Met deze wedstrijd werd tevens het seizoen afgesloten. In mei speelt D.S.A. nog een wedstrijd om het clubkampioen schap. chinaaï melken bijgebracht. Een sta len koe met daaronder een uier van kunststof is hierbij het voornaamste lesmateriaal. De heer Schepers vertelt, dat er op het ogenblik nogal wat beweging is in het land- en tuinbouwonderwijs in Ne derland. „Aan de ene kant komt dit omdat landelijk het aantal leerlingen behoorlijk daalt en aan de andere kant omdat tevens het aantal onderne mers in de land- en tuinbouw aanzien lijk afneemt. Daarnaast groeit de groep werkers in de nevenbedrijven van land- en tuinbouw", aldus de heer Schepers. „Op het ogenblik leeft in kringen van ons onderwijs de vraag hoe vangen wij dit op", zo vervolgt hij. „Ik persoonlijk ben van mening, dat wij onze scholen ook moeten rich ten op de groep personen die in de ne venbedrijven wensen te gaan werken. Het is zaak, dat wij ons af gaan vra gen in hoeverre het mogelijk is het lesprogramma daarbij aan te passen". Óp de lagere land- en tuinbouw school te Resteren worden ook avond- curssusen gegeven. Hierdoor bestaat veel belangstelling. Lessen als moto renkennis, bedrijfsleer en machinaal melken zijn ook bij de ouderen, die nog nooit eerder landbouwonderwijs hebben genoten bijzonder in trek. Gisteren vond in de aula van de la gere land- en tuinbouwschool te Reste ren de diploma uitreiking plaats. Een groot aantal ouders en belangstellen den van de leerlingen die dit jaar exa men hebben gedaan was hierbij aan wezig. De vice-voorzitter van de com missie van toezicht en tevens hoofd bestuurslid van de Gelderse Maat schappij van Landbouw, de heer A. J. van Zoelen opende de feestelijke bij eenkomst. Vervolgens werden door de heer A. de Heus, oud-leraar van de school te Resteren, dia's vertoond, die betrekking hadden op de fruitteelt in Italië. Aangezien de burgemeester van Resteren, D. J. Pott was verhinderd werden de diploma's uitgereikt door de directeur, de heer W. F. Schepers. Een leerling oefent aan „de kunstkoe." Ook motorkennis staat op het les rooster. den afgewezen. De geslaagde leerlin gen waren. O Met een toepasselijk woord voor iede re geslaagde leerling overhandigde hij het fel begeerde certificaat. Dit jaar behoefde geen der kandidaten te wor- Afdeling Landbouw. Hendrik J. Achterkamp Oosterhout; Cornelis Buis Ochten; Jan W. Gaas beek Hete ren; Cornelis Hol Hemmen; Arie Klaassen Rhenen; Gerrit van Maanen Dodewaard; Peter J. Timmer Ingen;. Afdeling Tuinbouw. Antonie C. Beijer Ommeren; Jan H. den Dunnen Hemmen; Jan van Eek Echteld; Johannes J. van Heteren In- gen; Jacobus Jonge jan, .Wageningen; Gerrit van Ralkeren Lienden; Arnol- dus D. A. de Rat Angelino Ochten; Jacobus C. van Rleef Resteren; Rut- ger van Lutterveld Rijswijk; Gijsbert J. Verwoert Opheusden. Bij de afdeling tuinbouw slaagden A. Beijer en G. van Ralkeren met lof en bij de afdeling landbouw waren dit H. Achterkamp en C. Buis. De direc teur bood deze vier leerlingen hier voor respectievelijk een tuinbouw- en landbouwgids. aan. RHENEN Op „Sport en Spel" aan de Groeneweg zijn zware vernie lingen aangebracht door enkele kna pen van ongeveer veertien jaar oud. Van het kleedgebouw werden niet min der dan 39 ruiten ingegooid. Deuren werden vernield en van het interieur werd een deurkast zwaar beschadigd. Tot overmaat van ramp werd met be hulp van knuppels het prikkeldraad boven de omheining vernield. Oogge tuigen hebben de daders opgemerkt. Zij waarschuwden de politie.

De Vallei | 1967 | | pagina 5