Bij inval in speelhol 18 arrestaties Militaire „doctorandus" kreeg drie maanden Lumax-commissarissen zijn Bij tweeling kunnen eigenlijk zelf „werknemers" problemen ontstaan Bom barstte na kopen machine van f55.000 Record-prijzen op kunstveiling Koningspaar uit Nepal bezocht Philips PREMIE SPAARPLAN GEFOUILLEERD Italiaanse kunstmaan gelanceerd ONDERNEMINGSRAAD ZUINIG SLAGVAARDIG ROGAERS Nieuwe •.haas" voor (DANK ZIJ BLEEKMIDDEL EN BALPEN) BRIEF Basis voor persoonlijk bezit Ontslagen directeur J. Roovers constateert: Staatsrechtelijke puzzel is mogelijk ALTIJD IM DE ORIGINELE VERPAKKING Gezondheidszorg D '66 voelt niet voor „volksfront" INGEBROKEN koop ik meer effecten voor hetzelfde geld... TARVO OP TAFEL - GEZONDHEID IN HUIS! DONDERDAG 27 APRIL 1967 UTRECHT De eerste dag zit er weer op voor de directeur Jan Roovers. Een. drukke dag met veel telefoontjes van: „Zo, je bent er dus weer". Welge moed zit hij achter zijn glas campari, onverslagen, wel teleurgesteld. Hij mij mert na over de gebeurtenissen van de laatste dagen, geschokt door zijn com missarissen, gesterkt door de aanhankelijkheid van zijn personeel. Zaterdag besloten de aandeelhouders van drukkery Lumax in Utrecht eigen dom van het NKV de directeur naar huis te sturen: Ontslagen per 1 november, maar zonder vergunning weer on het werk te komen. Maandagmiddag gingen veertig van de ruim tweehonderd werknemers in sta king. Zij eisten eerherstel voor hun directeur, wiens beleid zij alleen maar bewon derden. ROTTERDAM Een volledig ge slaagde inval in een speelhol in een bovenwoning aan het Noordplein te Rotterdam leverde de politie gister nacht achttien arrestanten op. Er werd elfduizend gulden aan contanten in be slag genomen. De inval kwam zo onverwacht, dat een politiefotograaf al in de kamer stond en een plaatje schoot toen het hele gezelschap nog om de tafel zat te dobbelen en een van de aanwezige vrou wen met lekkere hapjes rondging. Negentien politiemannen waren be trokken bij de operatie, die zorgvuldig was voorbereid en zonder haperen ver liep. Tien rechercheurs en acht ge- uniformeerde agenten waren gemobili seerd om onder leiding van één inspec teur van de afdeling bijzondere wetten van de politie dit speelhol op te rollen. Naar later uit de verhoren bleek moet de speelgelegenheid ongeveer een half jaar hebben gedraaid. Bijna iede re avond bezochten vijftien tot veertig mensen de kleine bovenwoning, die door de 46-jarige koopman P. K. daartoe speciaal was gehuurd. De deelnemers waren verwoede gokkers. Verliezen van één man op een avond van vijf tienhonderd gulden waren niet zeld zaam. Op de nacht van de inval had een van de gearresteerde kooplieden al zijn handelsgeld verloren. De koopman P. K., die als bankhou der fungeerde, en die de gelegenheid gaf tot gokspelen, werd in verzekerde bewaring gesteld. De overige deelne mers, meest Rotterdammers en Schie dammers, en van beroep marktkoop man of chauffeur, werden na verhoor heengezonden. In de nabijheid van het Noordplein waren drie arrestantenwagens en drie auto's met geüniformeerde agenten op gesteld. Zodra de rechercheurs binnen waren, reed de karavaan politievoer tuigen voor het speelhol en verleenden de geüniformeerde agenten assistentie bij het overbrengen van de arrestan ten. Voordat zij werden weggevoerd, waren zij in de bovenwoning door de rechercheurs gefouilleerd. Bij een huis zoeking die volgde op het afvoeren van de arrestanten werd onder de traplo per nog een bedrag van een paar hon derd gulden gevonden. NAIROBI Op een platform in de Indische Oceaan heeft Italië gisteren een kunstmaan, de San Marco-b, ge lanceerd. De kunstmaan werd in een baan om de aarde gebracht met be hulp van een Amerikaanse viertraps Scout-raket. De San Marco-b weegt 110 kilo. De kunstmaan moet een half jaar lang gegevens verzamelen over de dichtheid van de atmosfeer op grote hoogte en over zonnestraling. De dag daarop kregen zij genoegdoe ning, echter ten dele: Het ontslag ging door, maar tot 1 november mag de 39-jarige reserve-officier van de huza ren zijn bedrijf nog leiden. Pogend een deel van zijn veelbelovend plan gereed te krijgen: een Lumax-nieuwe stijl als gezamenlijke dochter van Volkskrant (eigendom N.K.V.) en Arbeiderspers (nu nog: helft N.V.V., helft Partij van de Arbeid). De investering vergt in to taal tien tot twaalf miljoen gulden. Waarom sprongen de mensen van Lu max voor hun directeur in de bres? De heer Roovers: „Ik heb altijd goed met hen op kunnen schieten. Wij hebben een prima lopende onderne mingsraad. Mijn idee is: Als je zo'n raad hebt, laat hem dan ook goed functioneren." „Toen ik in 1963 bij het bedrijf kwam, sprak men alleen maar over het ka potte w.c.-raampje en de fietsenstal ling. Nu krijgt de raad zo volledig mo gelijke informaties, mag ze meespre ken en denken over de toekomst en we ten de mensen wat er in het bedrijf speelt." Toen er dan ook de mededeling kwam, dat hun directeur op straat kwam, was hun oordeel eensgezind: Dat kan niet. Leden traden af en een actiecomité ontstond. Want naar hun oordeel was juist directeur Roovers de man die het ingeslapen Lumax drie jaar geleden tot leven had gewekt. De man die de dalende (resultaten)lijn weer naar boven had omgebogen door reorganisatie en investeringen, die het bedrijf weer levenskansen had ge geven. Jan Roovers was minder geschokt, toen hij zijn ontslag op de agenda van de aandeelhoudersvergadering zag prij ken. Hij had het in stilte wel eens voe len aankomen. Zijn raad van commissarissen werkte anders dan in het „vrije" bedrijfsle ven. Keer op keer voelde hij zijn be voegdheid als directeur aangevochten. Zijn commissarissen zijn „werknemers", penningmeesters van de bij het N.K.V. aangesloten vakbonden, die zuinig de contributie van hun leden beheren, voor wie een vergoeding voor hun commis sariaat al te veel is, voor wie „inves teren" helemaal een zorgélijke zaak is. Nu is de donkere, kwieke directeur varr Lumax allerminst de man om voor elk wissewasje zijn commissaris sen te raadplegen. Hij vindt, dat een directeur zijn eigen beleid heeft, waar voor alleen hij verantwoordelijk is. Hij vindt ook, dat commissarissen zo'n man niet kunnen voorschrijven dat hij voor elke aanschaf van duizend gulden goedkeuring vraagt. Vooral niet in een bedrijf, dat jaarlijks vijf tot zes mil joen omzet, dat ruim tweehonderd man in dienst heeft. „Dat vraagt een slagvaardig beleid", is zijn oordeel. Roovers was slagvaar dig, kocht een machine van vijfenvijf tigduizend gulden zonder toestemming. Het spel was uit. De commissarissen vonden: „Jij doet maar. Dit is overschrijding van de be voegdheden en het niet eerbiedigen van de gezagsverhoudingen." De aandeelhouders gaven als motive ring voor het ontslag: „vertrouwens crisis." Mening van de directeur zelf: „Ont slag op kennelijk onredelijke gronden." Een procedure via de Utrechtse recht bank zal hem in het gelijk moeten stel len. De Brabander van geboorte studeer de economie in Tilburg, kwam in 1959 op het wetenschappelijk adviesbureau van het toenmalige K.A.B., onder oud minister Bogaers, om vier jaar later over te stappen' naar een bedrijf. Hij vond dat fijn, want: „Voor het zogenaamde algemeen belang werken is minder concreet dan in een onder neming iets opbouwen. Ik heb altijd graag met mensen willen werken in teamverband, zoals bijvoorbeeld met een peloton bij de Huzaren." Ruim drie jaar werkte hij bij Lumax met andere huzaren. Tot 1 november is hij nog de commandant. Zijn oor deel over hen: „Het zijn mooie kerels." ADVERTENTIE de harde matras met alle comfort van een zachte! LONDEN Amerikanen hebben gisteren recordprijzen neergeteld voor twee schilderijen 1.900.000 gulden voor een Picasso en 1.450.000 voor een aquarel van Cézanne. Na de veiling verklaarde 'n woord voerder voor Sotheby's dat de eerste prijs niet alleen een record voor een Picasso is, maar tevens de hoogste prijs die ooit op een veiling voor het werk van een nog levende kunstenaar is betaald. Het record was 1.260.000 gulden die een Braque in Parijs opleverde. De óuurste Picasso, „Dood van een har lekijn", kostte vijf jaar geleden 900.000 gulden. De nu verkochte Picasso was vrouw en kind aan zee, in 1902 in de blauwe periode geschilderd. De ko per, David Mann van de Bodley Gal lery in New York, verklaarde later, dat hij tot ongeveer 2.100.000 gulden had willen gaan omdat dit de laatste belangrijke Picasso uit die tijcl is die nog beschikbaar is. Verder werden geveild: Picasso's „Les soles" uit 1940 voor 155.000 gul den; een landschap van Cézanne voor 900.000 gulden; „La maison Brule" van Marc Chagall voor 300.000 gulden; „Drie meisjes onder een boom" van Renoir voor 135.000 gulden; en een landschap van Pierre Bonnard voor 310.000 gulden. ADVERTENTIE ADVERTENTIE de harde matras met alle comfort van een zachte! AMSTERDAM De tweede dag van het officiële bezoek van het Nepalese koninklijk paar aan Nederland is gister avond besloten met een galadiner in het Amsterdamse Rijksmuseum. Het diner was aangeboden door de rege ring. 's Morgens hadden koning Mahendra en zijn zoon Gyanendra in gezelschap van prins Bernhard een bezoek ge bracht aan de fabrieken van Philips in Eindhoven. Een welkomstgroet in Ne- palees schrift, die op een televisie scherm bij de ingang van het Evoluon werd geprojecteerd', leverde zelfs voor koning Mahendra enige moeilijkheden op. De technici, onbekend met de uitheemse lettertekens, hadden de tekst ondersteboven op het scherm geprojec teerd. Het bezoek aan het complex van Philips duurde een half uur. Ir. Philips bood aan koning Mahendra een mobiel röntgenapparaat aan, dat in Nepal zal worden gebruikt bij de gezondheids zorg voor de bevolking. Een lunch in het hoofdkantoor van Philips besloot het bezoek van de koninklijke gasten. Zij vlogen 's midags naar Den Haag, om zich bij koningin Ratna en konin gin Juliana te voegen. Deze hadden 's morgens met prinses Sobha 'n bezoek gebracht aan het Haags Mytylvor- mingscentrum. In de loop van de middag bracht het weer voltallige koninklijke gezelschap een bezoek aan het Haagse gemeente museum, waar koning Mahendra een tentoonstelling opende, die was gewijd aan Nepalese kunst. Daarna reed het gezelschap in snelle hofauto's naar Amsterdam. In het Paleis op de Dam ontving het Nepalese koninklijk paar het bestuur en enkele leden van de Ver eniging Nederland-Nepal. Vandaag gaan de koninklijke gasten naar de Keukenhof en naar Rotterdam. Met helikopters zal een tocht worden ge maakt over de Deltawerken. UTRECHT In ambtelijke kring in Utrecht ging men gistermiddag re kening houden met de mogelijkheid dat prinses Beatrix het leven zou schenken aan een tweeling. Staatsrech telijke verwikkelingen zou de geboorte van een tweeling bij een normale be valling niet geven. Een tweeling wordt bij een normale bevalling nooit tege lijk geboren. Het kind dat het eerst ter wereld komt, is erfverwachter van de troon. Dat geldt wanneer de kinderen van het zelfde geslacht zijn, dus twee meisjes of twee jongens. Bestaat de tweeling uit een meisje en een jongetje, dan is het jongetje erfverwachter, ongeacht of hij als tweede ter wereld is gekomen. Een zeer bijzonder complicatie zou zich kunnen voordoen, wanneer prinses Beatrix met de keizerssnede van een tweeling zou worden verlost. Zou deze tweeling van verschillend geslacht zijn, dan gaat het jongetje gewoon voor het meisje. Bestaat de tweeling, die met een keizerssnede ter wereld wordt ge bracht, uit twee kinderen van hetzelf de geslacht, dan ontstaat er een situa tie waarin de Nederlandse wet niet voorziet. De twee jongetjes of de twee meis jes zouden dan tegelijk ter wereld zijn gekomen en men kan dan niet meer spreken van een eerstgeborene. Een door ons geraadpleegde medicus gaf als zijn oordeel dat het bij een ver lossing met de keizerssnede dikwijls wel vast te stellen is welk kind het eerst zou zijn geboren, als het een nor male bevalling zou zijn geweest. De medicus kon zich echter wel situaties voorstellen waarin het voor de chirurg, die de keizerssnede verricht, niet vast te stellen is welk kind als potentieel eerstgeborene moet worden beschouwd. Men zou in een dergelijk geval het kind, dat als eerste van de moeder is bevrijd, als eerstgeborene kunnen be schouwen. Men kan echter wel aanne men, dat, zou dit merkwaardige geval zich voordoen, staatsrechtelijk Neder land zijn pennen zal gaan slijpen. Een hoogst onbevredigende oplossing zou kunnen zijn dat er door een onaan tastbaar lichaam bijvoorbeeld door de Hoge Raad zou worden geloot wie van de twee kinderen erfwachter (ster) zal zijn. Een afgerond antwoord voor een der gelijke situatie geeft de Nederlandse wet echter niet. De burgemeester van Utrecht, jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, vertelde gisteren dat Utrecht twee geboorte-akten klaar heeft liggen. Leerlingen van de Eerste Utrechtse industrie- en huishoudschool boden gisteren de wachtende beambten van de P.T.T., rijksvoorlichters en journalisten appel taarten aan. DEN HAAG Met een bleekmiddel en een balpen heeft de 34-jarige beroeps- kapitein by het leger, H. W. uit Den Haag, geprobeerd de geschiedenis in te gaan als een doctorandus in de sociale psychologie en pedagogie, terwijl hij weinig meer dan lagere school had en zelden of nooit college heeft gelopen. Hy deed geen enkel examen of tentamen, maar had als hoofd van de afdeling sociaal-psychologische zaken van het ministerie van Defensie de academische ti tel nodig om zyn „omgeving tot zwijgen te brengen". De kapitein, toen nog tyde- lyk majoor, slaagde er enkele jaren zij het met kunst en vliegwerk in de schyn van wetenschappelijk gevormde op te houden. De zaak kwam toch uit. De kapitein hoorde gisteren voor de Krijgsraad in Den Haag wegens valsheid in geschrift een gevangenisstraf van drie maanden voorwaardelijk tegen zich eisen en onvoorwaardelijk ontslag uit de mili taire dienst, overigens zonder de ont zegging ooit nog bij het leger te mogen dienen. De krijgsraad vonniste over eenkomstig de vordering. De auditeur-militair, kolonel mr. W. J. Smits, zei dat de beklaagde zijn hele militaire bestaan op drijfzand had gebouwd. Omdat hij het op het mi nisterie had doen voorkomen alsof hij kandidaat psychologie was, vond „ho gerhand" dat W. maar eens moest afstuderen. Er werd zelfs druk op de majoor geoefend, een druk die W. zwaar op de maag lag. Na verloop van tijd zei W. dat hij doctoraal examen had gedaan en als doctorandus psychologie te boek stond. Een afgestudeerde in deze wetenschap, die een hoogleraar van de faculteit bezocht en over W. kwam te spreken, bracht het balletje van de twijfel aan het rollen. De faculteit schreef een brief aan de secretaris-generaal van Defensie. Daar in stond, dat wel was gebleken, dat W kandidaats had, maar nooit het docto raal examen had afgelegd. Dat was niet helemaal juist, opperde de audi teur-militair. Hoe kwam de faculteit erbij te veronderstellen dat W. wel kandidaat was geworden? voorkomen schreef W. namens Defen sie een brief aan de universiteit en op briefpapier van de universiteit een brief namens de faculteit aan Defensie. Daarin stond dan dat alles in orde was. Volgens het psychiatrisch rapport is W. verminderd toerekeningsvatbaar. De auditeur-militair wilde daarom zijn eis daarmee in overeenstemming bren gen. De raadsman, mr. J. Schuurmans, ADVERTENTIE OLIFANT IN KLEIN KASTJE Grootse Olifant in een klein kastje, 't Komt steeds meer voor. Olifant staat in duizenden kastjes en voelt zich er lekker bij. Nóg lekkerder voelt hij zich, als hij eruit mag. Klok, klok, klok van puur genoegen. Doe ook Olifant in een klein kastje. En haal hem er regelmatig even uit. Oude of Jonge Jenever. Klok, klok, klok... proost! meende dat de majoor in een paniek situatie had gehandeld. Hij wees op de toch wel grote kwaliteiten van W„ die niet alleen omdat hij kandidaats had voorgewend hoofd van een ministeriële afdeling was geworden. Hoewel hij geen psycholoog was, heeft hij temid den van academici zijn zware taken steeds tot een goed einde gebracht. Dat was voor mr. Schuurmans een reden om verzachtende omstandigheden aan te voeren. Hij vroeg de Krijgsraad geen voorwaardelijke gevangenisstraf, maar een niet-vrijheidsstraf op te leggen. W. heeft intussen al ontslag uit de militaire dienst gevraagd. De minister heeft dat ontslag geweigerd om de Krijgsraad niet te beïnvloeden. De man, die nu bevrijd is van zijn „titel", is van plan met zijn gezin te emigre ren. ADVERTENTIE DEN HAAG Tot directeur-gene raal van de gezondheidszorg is be noemd dr. P. Siderius. Hij volgt hier mee dr. R. J. H. Kruisinga op, die onlangs is benoemd tot staatssecreta ris van sociale zaken en volksgezond heid. Dr. Siderius (44) was van 1 septem ber 1962 af hoofdinspecteur voor de geneesmiddelen bij het staatstoezicht op de volksgezondheid. DEN HAAG. De nieuwe partij D'66 voelt niets voor een zogeheten links of volksfront met de Party van de Arbeid en de PSP. D'66 wil samen werken met iedere andere partij in het parlement als dié partij haar inzichten deelt of wanneer D'66 het met die an dere groeperingen eens is. De fractievoorzitter van D'66, mr. H. A. F. M. O. van Mierlo, zei dat gisteren in een politieke uitzending voor de televisie. „Dat D'66 voor de motie van de PSP heeft gestemd komt doordat wij de inhoud van die motie het redelijkste voorstel vonden dat er op de wereld bestaat, namelijk: na te gaan of de uitgaven voor defensie -kun nen worden verminderd". De brief van de faculteit werd de majoor voorgehouden. Deze bleef zijn rol spelen, maar bedacht een middel om duidelijk te maken dat hij inder daad met gunstig gevolg het doctoraal examen achter de rug had. Hij stapte naar de Gemeentelijke universiteit van Amsterdam en kreeg daar het examenboek nummer drie van de faculteit der sociale wetenschappen in handen. Met een bleekmiddel ver wijderde hij de naam van een (op 9 jni 1965) met recht geslaagde student en vulde daarvoor in de plaats (met als datum 15 juni 1965) zijn eigen naam in. De hele tekst trok hij met een ball point over. Ook in de alfabetische, naamklapper veranderde hij de naam van de andere student in die van zijn eigen naam. Er was ook ingebroken in het So ciaal-Pedagogisch Instituut. W. zou daar een documentatiekaart hebben bemachtigd, die ook moest worden „bewerkt". Van die kaart kon W., die het hem ten laste gelegde bekende, zich gisteren niets meer herinneren. „En u wilde toch schoon schip maken? U zei toch dat u opgelucht was nu u weer met beide benen op de grond staat?" vroeg de president, mr. dr. J. P. van Erp. W. bleef erbij dat hij van de kaart, die later in de universi teit werd teruggevonden, niets meer wist. Om te proberen een onderzoek te Ja, elk jaar betaalt het Rijk honderd gulden mee aan mijn aandelen. En dat kunt ook voor elkaar krijgen! Wanneer u en uw vrouw nu deelnemen aan het Premie Spaarplan en elk jaar voor 500,— aan effectenbewijzen kopen, dan krijgt u vanaf 1972 ieder jaar honderd gulden terug van het Rijk! Belastingvrij! Dit geld kunt u dan weer gebruiken om eens een extra aandeeltje te kopen. (Of u moet persé die lege bladen Ghana in uw postzegelalbum willen opvullen. Hoe dan ook, alle Banken, Spaarbanken, Boerenleenbanken, Raiffeisenbanken en Hypotheekbanken zullen u graag inlichten over het Premie Spaarplan.

De Vallei | 1967 | | pagina 7