KARAMANLIS: MAN OP DE ACHTERGROND Meer gevangenen dan ooit in Griekenland TOMADO TOMADO Andreas Papandreoe van hoogverraad beticht nur die Kiesinger en Johnson sloegen spijkers met en Sojoez onbemand al eerder beproefd topjas '67 Uitbreiding FRANSEN VERLIEZEN DUUR PROCES Over de grenzen DE VEELZIJDIGE KL0PMIX f 1.95 Wasmiddelen in Engeland te duur Bonn kan niet in schoolstrijd ingrijpen Bos brandde bij Rozendaal Europa bezorgd over Griekse democratie Kussen tegen overleg over ruimte GRONINGEN l&denha: Taxi's om zelf te besturen Svetlana voelt zich thuis f 69,50 GESTAPO KARAMANLIS Tsjechen veroordeeld in Frankrijk „Griekenl and-mars" in Amsterdam KONING KIJKT STRAK TEGEN KOLONELS dat is de nieuwe kwaliteit van NUR DIE nylons TEVREDEN BEZOEK KONING STRAK BIJZETTING WLADMIR KOMAROF mmm mm Johnson greep in bij staking Oostcluitse spionnen in Parijs Duitse nationalisten tegen Luns Ds VERZEKERING V DONDERDAG 27 APRIL 1967 Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) ATHENE Een week geleden telde Griekenland nog geen 90 politieke ge vangenen. Op het ogenblik zijn het er al meer dan 10.000 geworden, zo wordt in Athene met stelligheid beweerd. Dit is tien keer zoveel als onder de ko ningshater en volksheld Papandreoe, die alleen omdat hij al 79 jaar is huisarrest kreeg opgelegd. Onder de zes kabinetten die het land sinds 1964 heeft gehad, werden meer dan 900 zogenaamde „staatsgevaarlijke" personen op vrije voeten gesteld. Elke politicus en elke andere vooraanstaande figuur die op enigerlei wjjze te genstand zou kunnen bieden, is door de generaals en kolonels die achter de fas cistische premier Constanten Kolias staan, vastgezet. Vooral onder de communis ten en andere links georiënteerde socialisten zou men kunnen zeggen, is ook op het platteland enorm huis gehouden. Niet alleen het sinds kort ontbonden parle ment is op potentiële vtfanden van de sinds vrijdag gevestigde militaire dicta tuur uitgekamd, maar ook de vakbonden, de gemeenteraden en de partijen. Wat het nieuwe regime ten koste van alles wil trachten te voorkomen is een volks opstand. ADVERTENTIE KARAMANLIS hans komt LONDEN. Een vinnige wasmid delenoorlog zoals Nederland beleeft, heeft ook in Engeland gewoed. Tot gisteren, want toen maakte de minister van handel. Jay, bekend dat er een compromis Is bereikt tussen de rege ring en de twee grootste concerns van wasmiddelen, Unilever en Procter en Gamble. De twee ondernemingen hebben be loofd, dat ze binnenkort een hele reeks nieuwe wasmiddelen op de markt zul len brengen van de beste kwaliteit, maar twintig procent goedkoper dan de soorten van nu. Die blijven in de handel. De huisvrouwen krijgen dus de keus tussen de twee soorten. De commissie voor de monopolies heeft onlangs aanbevolen, dat de pro ducenten van wasmiddelen hun prijzen drastisch moeten verlagen. Zij maken te veel winst, aldus de commissie, en ze geven veel te veel uit voor adver tenties en verkoopstunts. (Wasmiddelen ontbreken in Engeland nooit als recla me op de televisie). Voor de nieuwe, goedkopere soorten wasmiddelen, die over een maand of drie in de handel komen, zullen de twee concerns minder uitgeven aan reclame dan voor de duurdere. Verder hebben Unilever en Procter en Gamble beloofd de prijzen van de bestaande soorten wasmiddelen niet te verhogen voor eind 1968. BONN De Duitse regering heeft la ten weten, dat zij geen middelen heeft om druk uit te oefenen op de deelsta ten in verband met het huidige geschil met het Vaticaan over de scholen in de Bondsrepubliek. Op 14 april maakte mgr. Cohrado Basfile, pauselijk nuntius in Duitsland, de tekst bekend van een brief die hij aan de Duitse minister van Buitenland se Zaken, Willy Brandt, had geschre ven. In deze brief tekende de nuntius protest aan tegen wat hij een schending noemde van het in 1933 tussen Duits land en het Vaticaan gesloten concor daat. Die „schending" heeft betrekking op de plannen van de regeringen van enkele Duitse deelstaten om de RK en protestantse scholen te vervangen door niet-confessionele scholen. ROZENDAAL In de Rozenven- dreef bij de bossen en vennen in Ro zendaal is gistermiddag de eerste bos brand van dit jaar uitgebroken. De brandweer en dertig leden van de bos- brandweer konden na anderhalf uur blussen de brand insluiten en uitbrei ding voorkomen. De politie is ervan overtuigd, dat de brand is gesticht. ADVERTENTIE Tip voor handiger huishouden (voor huisvrouwen die van kokkerellen houden) Glad beslag voor cake of panne koeken. Een geraffineerd sausje maken. Mooie romige mayonaise. Prachtpuree. Eieren en room klop pen. De Tornado klopmix doet het allemaal. Met een snelheid en han digheid die uitnodigt tot gezellig kokkerellen. De kloulinex Tornado klopmix kost compleet met stan- Jaard, mengkom op draaiplateau 3n leuk receptenboekje f69,50. Zonder standaard f49,50. Wilt u méér tips? Vraag uw winkelier om de ultzoekfolder "Hartcwensen"- Of schrijf aan Tornado. Tomadohuls. afdeling K.. Dordrecht De nieuwe machthebbers weten dat ze aan de hoogste boom zullen worden opgehangen, als ze hun met geweld verkregen positie ooit zouden verliezen. De tanks en de pantserwagens die in volle oorlogsuitrusting naar de hoofd stad zijn gedirigeerd, zijn er uitsluitend om mogelijke demonstraties of stakin gen onmiddellijk de kop in te drukken. De coup die werd uitgevoerd wordt thans officieel verdedigd met alle mo gelijke patriottische kreten. Dit is overi gens gebruikelijk bij lieden die in welk land ter wereld ook, op onwettige wij ze of met geweld naar de macht heb ben gegrepen. Men doet dan plotseling een beroep op het volk vooral de een heid te bewaren, met het oog op de ge varen waaraan het bloot staat. Alle critici, ook degenen die uit ideo logische overwegingen weerstand bie den, worden stelselmatig voor verra ders uitgemaakt. Het machtigste com municatiemiddel van het Griekenland van het ogenblik is de radio. De zen ders die alle zwaar bewaakt worden, sturen Goebbels-achtige propaganda de ether in slechts onderbroken door lich te muziek of opzwepende militaire mar sen. Het nieuws wordt zodanig geselec teerd en verkleind dat het het nieuwe regime geen pijn kan doen. In huizen, hotels, kantoren en in par ken (via transistors) ziet men de Grie ken die de staatsgreep verwerpen, naar beweerd wordt ongeveer 75 procent, met een duidelijke afkeer op het gelaat naar de nieuwsuitzendingen luisteren. Tegenover buitenstaanders, ook als de ze landgenoten zijn, wordt echter geen woord commentaar gegeven. De feiten van de afgelopen dagen hebben bewezen dat niemand te ver trouwen is. Heel wat mensen die slechts een simpele aanmerking plaats ten, zijn door het werk van verklikkers in een gevangenis of in een concentra tiekamp terecht gekomen. Van Andreas Papandreoe, die bijna even populair is als zijn vader, wordt gezegd dat h(j in de kelders van de ge heime politie gevangen wordt gehou den. Met vele anderen moet hij, zo wordt eraan toegevoegd, heel wat klap pen incasseren. Dit laatste is misschien nog eufemistisch uitgedrukt, want de Griekse Gestapo en S.D. zijn allesbe halve zachtzinnig. Waar het militaire bewind op uit is, zo zei een Griek, die alleen in een wei nig gesproken Duits wilde praten, is alsnog te bewijzen dan Papandreoe ju nior een leidende rol heeft gespeeld in het Aspida-complot, de samenzwering van jonge links georiënteerde legerof ficieren die koning Constantijn van de troon wilden stoten. Deze zaak loopt al jaren an de naam van Andreas is steeds genoemd. Al in 1965 wilde Pa pandreoe sr. het ministerie van Defen sie aan zich trekken, om de veelbespro ken acties van zijn zoon te kunnen be dekken. Premier Kanolopoélos die ook al in verzekerde bewaring is gesteld, zou, zijn rechtse gezindheid ten spijt, gepoogd hebben het dossier tegen Andreas te seponeren. Hoe het ook zij, vast staat dat de ge neraals en kolonels een nieuwe troef in handen krijgen, als het aandeel van Papandreoe jr. in het Aspida-complot kan worden bewezen. Bij die generaals en kolonels behoort overigens (nog?) niet de opperbevelhebber van de strijdkrachten Afgeris. Hij zou gezegd hebben dat hij alleen als de koning hem riep een functie in het. nieuwe be wind zou willen aanvaarden. Gespeculeerd wordt nog over de vraag of een andere ex-premier en aartsvijand van de Papandreoe-dvnas- tie, Karamanlls, achter de coup heeft gestaan. 'Hij is acht jaar geleden in vrijwillige ballingschap naar Parijs ge gaan. Van deze bijzonder koningsge zinde ex-politicus wordt gezegd, dat hij bij zijn terugkomst de populariteit van de nieuwe machthebbers enorm zou kunnen versterken. Twee eilanden, Kreta en Cyprus, zijn door de putsch eveneens in het nieuws komen te staan. Als er ergens een op stand kan worden verwacht, aldus een Griek, dan is dit op Kreta. De bevol king daar is fel tegen het koningshuis gekant. Veel zou echter afhangen van het feit, of de luchtmacht en de mari ne zich in de komende dagen net zo eensgezind achter koning Constantijn zullen scharen, als het leger zou heb ben gedaan. Wat Cyprus betreft: sommige zegslie den spreken van dit eiland als het land van de vrije Grieken. Toegegeven wordt PARIbS Het Franse hof voor de Staatsveiligheid heeft twee mannen van Tsjechische afkomst tot gevange nisstraffen van acht en vier jaar ver oordeeld, omdat zij aan de Tsjechoslo- waakse geheime politie gegevens be treffende in Frankrijk wonende landge noten hebben verstrekt. De 45-jarige Stephan Krigovsky, een technicus uit Levoca, kreeg acht jaar en de 44-jarige Jean Sarady, die in 1960 de Franse nationaliteit kreeg en werkt voor een religieuze organisatie, werd veroordeeld tot vier jaar. Het proces werd hoofdzakelijk achter ge sloten deuren gevoerd. Het tweetal was in december 1965 te Cahors aangehouden. echter, dat geen landgenoot die zich be vrijd voelt, de kans krijgt ernaar uit te wijken. Geen Griek mag momenteel zijn land verlaten. Alle grensovergan gen en zee- en luchthavens zijn herme tisch voor hem gesloten. Hoewel de re gering van Kolias zich niet openlijk voor de aansluiting van Cyprus bij Griekenland heeft uitgesproken, om het aangrenzende Turkije wat gerust te stellen, werd erbij verteld dat de posi tie van de Turkse minderheid daar niet zou worden aangetast. Aartsbisschop Makarios heeft nog geen enkele uitlating gedaan die op een soortgelijke gedachte wijst. De „eno- sis", de eenwording met het moeder land, zit hem kennelijk minder hoog dan de nieuwe machthebbers in Athene. De aanwezigheid van de voor 100 procent koningsgezinde generaal Grivas op het eiland als een soort „rode pimpernel" maakte hij het de Britten in de vijftiger jaren bijzonder lastig is overigens wel een zaak die tot na denken stemt. Grivas, die thans het commando voert over de strijdkrach ten op Cyprus, leeft al sinds enige tijd in onmin met het staatshoofd. Wat er gebeurt als hij zich in opdracht van Athene aan dezelfde coup waagt, welke de Griekse generaals en kolonels met succes hebben uitgevoerd, zal afhangen van de vraag hoe groot de invloed en de populariteit is van aartsbisschop Makarios. In verband met dit mogelijke gevaar op Cyprus heeft Turkije geen halve maatregelen genomen. Langs de grens met Griekenland in Klein-Azië zijn sterke Turkse legereenheden geconsig neerd. Dat het hierbij om twee NAVO- landen gaat heeft zoals het verleden bewezen heeft, geen enkele betekenis. PAPANDREOE aspida STRAATSBURG (A.N.P.). De Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa, waarbij achttien Europese landen zijn aangesloten, heeft gisteren met vrijwel algemene stemmen een verklaring aanvaard, waarin wordt be treurd dat de Griekse grondwet is opgeschort. Aan de militaire regering in Athene wordt dringend gevraagd de parlementaire democratie te herstellen. AMSTERDAM. Het politiek ge woel in Griekenland is in Amsterdam weer aanleiding tot een demonstratie ve optocht geweest. Enkele honderden jonge mensen trokken gisteravond door de stad om van hun afkeer blijk te ge ven over de manier waarop in Athene de politiek is bedreven en over de maatregelen die daarop zijn gevolgd. Met name werd geprotesteerd tegen verbanning van mensen naar eilandjes voor het Griekse vasteland. De demonstranten trokken gewa pend met borden waarop verscheide ne leuzen langs het Griekse consu laat aan het Rokin. 2 ladderstoppen modieuze tinten ingewerkte hiel, versterkte zool en teen - f een boord, dat aan alle eisen voldoet de juiste lengte en pasvorm Uw kruidenier heeft ze voor u BONN Amerika en West-Duits- land zullen in de toekomst regelma tig politieke consultaties houden en elkaar uitvoerig inlichten voor er be langrijke beslissingen worden geno men. Dit spraken president Johnson en bondskanselier Kiesinger gisteren af na een oriënterend gesprek van anderhalf uur onder vier ogen. Johnson, die dinsdag de begrafenis van Adenauer bijwoonde maakte van zijn verblijf in Bonn gebruik om. door een ontmoeting met Kiesinger, een begin van verbetering te bren gen in de wat verkoelde betrekkin gen tussen de Verenigde Staten en de Bondsrepubliek. Daarin is hij kennélijk geslaagd. Kiesinger, die zich de laatste tijd meermalen bijna bitter over Ameri- ka's houding had uitgesproken, zei: „Ik ben voldaan en tevreden. Het was een open en vriendelijk gesprek. Wij zijn overeengekomen elkaar niet meer voor voldongen feiten te stel len". Dit sloeg op het ontwerp-verdrag tegen verdere verbreiding van kern wapens, dat met zaken van handel en valuta en de sterkte van de Ame rikaanse troepen in West-Duitsland tot de gespreksonderwerpen behoor de. Op de heenreis naar Bonn had Johnson Kiesingers dochter en klein dochter, f$ie in Amerika wonen, la ten meevliegen in het presidents vliegtuig. Kiesinger ontving Johnson gisteren in zijn particuliere bunga low nabij het Paleis Schaumburg, zijn officiële residentie. Johnson, die gistermiddag terugvloog naar Was hington, heeft nogmaals aangedron gen op een bezoek van Kiesinger aan Amerika. Men verwacht dat dit te gen het najaar plaats zal hebben. ADVERTENTIE Van Nelle bestellen ATHENE Andreas Papandreoe, de 48-jarige zoon van de bejaarde Griekse staatsman George Papan- dreos, is beschuldigd van hoogver raad. Hij wordt beschouwd als een der leiders van de Aspida (schild), 'n ondergrondse organisatie van leger officieren. De Aspida zou hebben ge probeerd de regering omver te wer pen. Binnen acht en veertig uur na de uitvaardiging van de aanklacht moest Papandreoe jr. zich bij de onderzoeks rechter, Socrates Socratides, vervoegen. Men verwacht dat een eventueel pro ces tegen hem pas zal beginnen na de paasviering van de Grieks orthodoxe kerk die komend weekeinde begint. De beschuldiging aan het adres van Papandreoe viel gisteren samen met drie andere gebeurtenissen: Koning Constantijn vertoonde zich voor het eerst sinds de staats greep in het openbaar toen hij van het Tatoipaleis naar zijn paleis in Athene reed om een vergadering van het nieuwe kabinet bij te wonen. 0 De Verenigde Staten deelden mee dat ze hun uitgebreid program ma van militaire hulp aan Grieken land naar aanleiding van de jongste ge beurtenissen opnieuw zullen bezien. 0 In Athene deed het gerucht de ronde dat koningin Frederika, de uit Duitsland afkomstige moeder van de koning, het land in het geheim had verlaten. Het paleis in Athene werd ongewoon zwaar bewaakt toen koning Constan tijn er de vergadering van het kabinet voorzat. Hij was enkele uren eerder bij het paleis aangekomen in de koninklij ke Rolls Royce die hij zelf bestuurde. De vergadering duurde een half uur. Naderhand poseerde hij met alle ne gentien leden van het kabinet onder aan het bordes van het paleis voor foto grafen. Hij zei geen woord en zijn ge zicht stond strak. WASHINGTON De Russen schij nen Washingtons jongste verzoek voor uitbreiding van de samenwer. king in de ruimte verworpen te heb ben. Tot deze conclusie zijn Ameri kaanse functionarissen woensdag ge komen. Zij baseren deze mening op het feit, dat op het verzoek voor in tensievere samenwerking tussen de VS en de Sowjet-Unie, door James Webb, de man die de leiding heeft bij het Amerikaanse ruimteonder zoek, gedaan kort na de dood van de Russische ruimtevaarder Komarov, geen reactie van Moskou is geko men. In Washington meent men dat de Russen wel bereid blijven om gege vens over het weer, verkregen via satellieten, uit te wisselen, maar dat zij niet geneigd zijn met de Ameri kanen samen ruimte-projecten te on dernemen. Een passagiersvliegtuig van de Co- 1 u m biaanse luchtvaartmaatschappij Avianca is gisteren neergestort in het noordoosten van Columbia. Vijftien inzittenden kwamen om het leven. ADVERTENTIE Superb gesneden. En elegant-slank van lijn. Ideaal-comfortabel voor lente, zomer, herfst en winter. 5 MOSKOU. Duizenden Moscovle- ten en de hoogste Russische leiders hebben gisteren op het Rode Plein de begrafenisplechtigheid bijgewoond van de kosmonaut Wladimir Koma- rof, die maandag op tragische wijze verongelukte bij het beëindigen van zijn tweede ruimtereis. Nadat de urn met de as van de om gekomen kosmonaut twee dagen lang in het clubgebouw van het Rode Le ger had gestaan, waar tienduizenden de laatste eer bewezen aan Koma- rof, werd zij gisteren op een zwart- gedrapeerde affuit, getrokken door een pantserwagen, naar het Rode Plein gebracht, waar zij werd bijge zet in de muur van het Kremlin naast de stoffelijke resten van ande re grote Russen. In de stoet liepen Komarofs wenen de vrouw Valentina, ondersteund door twee familieleden, de vader van de overledene, die de hand van zijn negenjarige kleindochter Irina vast hield, en Komarofs 15-jarige zoon Jevgeni. Daarachter kwamen, met gebogen hoofd, de leiders van het Kremlin en het Russische kosmonautenkorps. Bijna de gehele bevolking van de straat, waar Komarof was geboren, was aanwezig bij de plechtigheid. Miakhail A. Soeslof lid van het politieke partijbureau van elf man en de voornaamste ideoloog van de partij, hield de lijkrede vanaf de tombe van Lenin. Na hem sprak Mastislwa Keldysj, voorzitter van de academie van wetenschappen in de Sovjet-Unie. Keldysj zei in zijn rede, dat Koma rof zijn vlucht in de Sojoez-1 maakte „na de onbemande vluchten ermee". Het is voor het eerst dat onthuld wordt dat de Sojoez al eerder onbe mande vluchten had gemaakt. PARIJS Taxi's die men zelf moet be sturen zullen in Parijs op I mei inge voerd worden. De exploitanten ervan zeggen, dat zij een dozijn kleine wagens gaan verhuren voor 15 francs per uur. Zij zullen in hoofdzaak bestemd zijn voor toeristen 'en zijn uitgerust met op de band opge nomen aanwijzingen die de toerist naar attracties zullen leiden die hij graag wil zien. ADVERTENTIE Van Nelle bestellen WASHINGTON (AFP) De 4500 arbeiders van een hefschroefvliegtuig- fabriek in Stratford in de Amerikaanse staat Connecticut mogen op gerechte lijk bevel 72 dagen lang niet staken om hun looneisen kracht bij te zetten. President Johnson was persoonlijk tussenbeide gekomen om te voorkomen dat de fabriek, waar motoren worden gemaakt voor in Vietnam gebruikte hefschroefvliegtuigen, zou komen stil te liggen. Aanvankelijk had een fede rale rechter bepaald dat er gedurende tien dagen niet mocht worden gestaakt. Met een beroep op de nationale veilig heid verlengde hij dinsdag deze ter mijn tot 72 dagen. ADVERTENTIE Van Nelle bestellen 1 ADVERTENTIE Van Nelle bestellen PARIJS Vier personen die ervan beschuldigd worden gespioneerd te heb ben voor Oost-Duitsland, zijn vandaag voor een Parijse rechtbank verschenen. Zij worden ervan beschuldigd gege vens verzameld en doorgegeven te heb ben over de NAVO. Maar deze gege vens werden door de NAVO „van wei nig belang" genoemd. „Wij deden dit uit hoofde van onze ideologie omdat wij vinden dat de NAVO alle wegen en middelen, zelfs geweld, gebruikt om Oost-Duitsland te verslaan", aldus het viertal. De beklaagden zijn: de heer en me vrouw Peter Kranick en de heer en mevrouw Hans Bammler. Kranick is een voormalig lid van het vreemdelin genlegioen. Hij wordt ervan beschul digd reeds sedert 1955 lid te zijn van de Oostduitse spionagedienst. Hij heeft de rang van majoor. Hij werkte een tijdje in het kamp Napoleon* in Berlijn en wordt ervan beschuldigd een micro foon aangebracht te hebben onder het bureau van de bevelvoerende generaal. Hij kwam in 1962 naar Parijs, waar zijn vrouw, Renée Levin, secretaresse was bij de afdeling voorlichting van de NAVO. Bammler, zoon van een generaal van de Wehrmacht en zijn vrouw wer den ervan beschuldigd de gegevens per radio doorgegeven te hebben naar Oost-Duitsland. AKEN (ANP) De „Actiegroep tegen het opgeven van de Duitse Oostgebieden" (Akon) zal 3 mei op een openlijke bijeenkomst protesteren te gen de uitreiking van de Karei de Grooteprijs aan minister mr. J. M. A. H. Luns op 4 mei in Aken. Mr. Luns heeft, zo zegt de actie groep, vorig jaar december in de- Tweede Kamer verklaard dat de Ne derlandse regering geen enkel bezwaar heeft tegen erkenning van de Oder- Neisse-linie als Duitse oostgrens. Svetlana Statin, de dochter van Sta lin die nu in de Verenigde Staten is, voelt zich al goed thuis in haar nieuwe vaderland. Ze logeert bij Stuart John son in New York, de vader van me vrouw Priscila Johnson die haar zal hel pen bij de vertaling van haar mémoires. Zij onthulde dat ze sinds haar aan komst in de Verengide Staten al ver scheidene huwelijksaanzoeken hod ge kregen. Op de foto rechts Svetlana, links Stuart Johnson. rke Verenigde Staten hebben de luchtoorlog tegen Noord-Viëtnam de afgelopen achtenveertig uur aan zienlijk opgevoerd met de aanvallen op vliegvelden waar „MIG"-straalja- gers zijn gestationeerd en hernieuw de aanvallen in de onmiddellijke om geving van de bevolkte gebieden van de Noordviëtnamese hoofdstad Hanoi en de belangrijkste havenstad Hai phong. Voorts werden in die tijd de stations van Viët Tri, gelegen aan de belangrijke spoorweg naar China, en Hon Gai ten noordoosten van Hai phong aangevallen. In ingelichte kringen in de Zuidviët- namese hoofdstad Saigon zei men te verwachten dat de aanvallen de ko mende tijd nog geleidelijk zullen op gevoerd worden, om de oorlogskosten voor de regering in Hanoi te vergro ten. Hoewel de Amerikaanse minister van Defensie, Robert McNamara, 3 weken geleden nog had meegedeeld zich te zullen verzetten tegen uitbrei ding van de luchtoorlog tot aanvallen op Noordviëtnamese vliegvelden, wer den maandag de vliegvelden Hoa Lac en Kep aangevallen waar MIG's gestationeerd zijn, die zorgen voor de beveiliging van Hanoi. Naar men aanneemt waren op Hoa Lac onge veer 20 MIG's gestationeerd en op Kep minder dan tien. De totale Noordviëtnamese sterkte aan MIG's wordt op 120 tot 150 geschat. Verder deelde een woordvoerder in Saigon mee dat een herstelwerk plaats der Noordviëtnamese spoorwe gen op ongeveer 3600 meter van Ha noi's stadskern was aangevallen (aan de andere zijde van de Rode Rivier). Voorts werd een elektrische centrale elf kilometer ten noorden van Hanoi aangevallen. De correspondent in Ha noi van het Russische persbureau WESTMORELAND overhand „Tass" meldde, dat de buitenwijk Gialam waar het internationale vliegveld is gevestigd door zestien jachtbommenwerpers was aangeval len. Ook werden doelen in de directe omgeving van de havenstad Hai phong aangevallen. Een cementindus- trie, en olie- en munitie-opslagplaat sen waren daar het doel. Wet is de vraag of de Verenigde Staten alleen militaire, of ook politieke oogmerken hebben met de ze aanvallen in verhevigde mate. Het ligt bijna voor de hand dat men de militaire bezwaren heeft laten preva leren. Het kan ook bijna niet anders. Amerika heeft over en te na aan de Noordviëtnamezen aangeboden om te stoppen met bombarderen, mits er maar gepraat kon worden. Noord- Viëtnam lees China heeft daar op alleen met eisen geantwoord, die een capitulatie inhouden. Amerika, noch Zuid-Viëtnam kunnen zomaar de bevolking van het zuiden aan de communisten overleveren. De terreur van de Viëtcong, die zich vooral richt tegen de weinig sociale maatregelen die in Zuid-Viëtnam worden uitge voerd, bewijst niet veel goeds. Er is blijkbaar meer sprake van nationaal Noord- en Zuidviëtnamese nationalis tische gevoelens, dan van communis me. ke Amerikaanse generaals hebben reeds herhaaldelijk aangedrongen op het aanvallen van Noordviëtname se luchtbases, gezien de soms nogal flinke verliezen die uit de uit politiek oogpunt gespaarde vliegvelden ople veren. Blijkbaar hebben nu de mili tairen in Washington een goed oor voor hun bezwaren gevonden. En hoe langer Noord-Viëtnam wacht, des te meer zullen de militaire eisen inge willigd worden. Dat daarbij de burgerbevolking geen verliezen zal krijgen is uitgeslo ten. ADVERTENTIE Van Nelle bestellen LONDEN Een van de langste en duurste civiele zaken die ooit hebben gediend voor het Hooggerechtshof in Londen is gisteren voorlopig geëindigd. Het ging daarbij om patentrechten die volgens een Franse fabriek vart vlieg tuigmotoren zijn geschonden door de Britse fabrieken van Rolls Royce en de vliegtuigfabriek van de Havilland. De Fransen zijn in het ongelijk gesteld maar zij hebben de tijd gekre gen om het oordeel van het Hof te overwegen, dat een uur en twintig minuten vergde om te worden voorge lezen. De behandeling van deze langste patentzaak sinds veertig jaar heeft 49 dagen geduurd, verdeeld over drie maanden. Was de Franse eiser in het gelijk gesteld, dan zou hij onmiddellijk een eis tot schadevergoeding tegen Rolls Royce hebben ingediend van zeker drie miljard gulden. Het ging er bij dit proces om, of Rolls Royce bij zijn straalmotoren voor vliegtuigen de methode van een Franse fabriek had gebruikt voor de inlaat van lucht in deze motoren. De Fransen hebben hier een patent op, maar het Britse Hooggerechtshof meent niet dat dit is geschonden: dit patent is zelfs niet geldig, aldus het Hof. Voor Rolls Royce, die de drie typen straalmotoren maakt waar het bij dit proces om ging, en die in de hele wereld worden gebruikt, was dit pro ces natuurlijk zeer belangrijk. Zo zelfs dat dit concern een speciale levensver zekering heeft afgesloten voor de pre sident van de Kamer van het Hoogge rechtshof, die deze zaak heeft behan deld. Een verzekering van een miljoen gulden tot de dag van de uitspraak. Was deze man namelijk overleden, dan had het hele proces opnieuw moeten worden gevoerd. De advocaten van Rolls Royce had den van hun kamers in het gebouw van het Hof een directe telefoonver binding met het hoofdkantoor van Rolls Royce in Derby. De kosten van het proces bedragen meer dan 3,5 miljoen gulden.

De Vallei | 1967 | | pagina 9