en kind maken het goed Baby ruim 7% pond Geboorte geschiedde langs operatieve weg Gelders- Utrechtse voor Rijn- en Gelderse Vallei Geboortetaart voor prinses Beatrix elutewenó „Er is vreugde in onze harten Ook zuster van Claus kreeg een zoon prinses. Beatrix en haar zoon maken het in alle opzichten bevredigend. Dit was de inhoud van het laatste communiqué, dat de RVD een half uur voor middernacht in het pers centrum te Utrecht verspreidde. Na een dag vol spanning, waarbij heel Nederland mee levend naar de afloop van de 's morgens geactiveerde bevalling uitzag, schonk de Kroon prinses gisteravond om drie minuten voor acht in het Academisch Ziekenhuis te Utrecht langs operatieve weg het leven aan een welgeschapen zoon, die haar, naar menselijke be rekening .eenmaal zal opvolgen als koning van Nederland. Het was voor het eerst sinds 1851, dat in het Huis van Oranje een prins werd geboren. De heuglijke gebeurtenis is op vele plaatsen tot na middernacht uitbundig, hier en daar zelf baldadig gevierd. officieel gel oor tec o ra m n iqu I utrecht 27/4 (ar.o) ce rijksvocrlichtingsdienst deelt mede: heden, 27 april 1967 heeft h k'h crinses beatrix in het acaderni-ab ziekenhuis in utrecht het leven geschonken aan een flinke welge schapen zoon (applaus in de cantine). <je bevalling, die langs ooeratieve weg heeft Plaatsgevonden, verlies geheel naar wens. de toestand van riosder en kind is bevredigend, het communique was ondertekend door dr w 0 elate en dr j crukker.- (1 .TTC/452'h/bi/nb/ VEEL RUMOER DE VALLES Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt In 1926. Ultg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine annonces „Vraag en Aanbod" op dfc, do. en za. 1-10 woorden f 1,50, ieder woord meer 15 cent. IS EEN PRINS! Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Teief. 08385-3550 (adm.), 3757 en 3955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Walboer en bureau J. Baars. UTRECHT Over de jonggeboren Prins van Oranje is nog weinig bekend. „Het gewicht van de pasgeboren prins bedraagt 3850 gram ofwel zeven pond en 350 gram". Dit deelde pas later RVD-functionaris Van den Berge de opnieuw verzamelde verslaggevers (omstreeks half tien) mede. HQ verontschuldigde zich met de opmerking, dat het hem niet mogelijk was geweest om ln de tumultueuze situatie van de officiële bekendmaking van de geboorte het gewicht mede te delen. By z(Jn vertrek uit het ziekenhuis, deelde prof. Plate mee, dat de baby met de keizersnede ter wereld was gebracht en zich op dat moment in prima welstand „by de moeder" bevond. Vandaag zal prins Claus waarschyniyk de eerste foto's maken en nadere mededelingen doen. (Foto rechts prof. Plate). Om enkele minuten voor half negen klonk door de overvolle zaal van het geïmproviseerde perscentrum naast het Academisch Ziekenhuis de zolang ver wachte oproep: Er is een mededeling op komst van de R.V.D. Schijnwerpers flitsten aan, de televisiecamera zoemde in op een lege stoel waarop even later de adjunct-directeur van de RVD, de heer G. van der Wiel, ging zitten. Onwe zenlijke stilte sidderende spanning. Zijn stem klonk zacht, ontroerd! Heden, 27 april 1967 heeft H.K.H. prinses Beatrix in het Academisch Zieken huis in Utrecht het leven geschonken aan een flinke welgeschapen zoon. De bevalling, die langs operatieve weg heeft plaatsgevonden, verliep geheel naar wens. De toestand van moeder en kind is bevredigend." Niet zodra had het woord „zoon" geklonken, of er golfde een zucht van emotie door de zaal. Verslaggevers sprongen op, holden naar de deur, verdrongen elkaar op de kleine nauwe trap en gingen in volle sprint over de binnenplaats naar de legertent, waar de telefonisten al wachtten. Door een kleine regiefout was de slagboom naar de uitgang neergelaten; er stond een menigte mensen voor te wachten, die de laatste meters naar de communicatielynen versperden. „Op zy", gilden de reporter s: „Het is een zoon". Een gejuich steeg op en overal rondom het ziekenhuis klonk feestgedruis en „Oranje boven". Voor de persconferentie begon, had de R.V.D. de heuglijke tijding telefoniseh laten weten aan prins Bernhard en de prinsessen Margriet en Christina, die in het Amstelhotel te Amsterdam aanzaten aan een diner, dat door het koninklijk paar van Nepal werd aangeboden. Ko ningin Juliana, die zich eerder op de dag wel met de hoge gasten had bezig gehouden, was in de vooravond naar het Utrechts ziekenhuis gekomen om in het laatste uur voor de bevalling bij haar dochter te kunnen zijn. Kort na tien uur verliet Hare Majes teit het ziekenhuis om zich naar Am sterdam te begeven. Zij ging recht streeks naar het paleis op De Dam, waar prins Bernhard zich vanuit het Amstel Hotel bij haar voegde. Om streeks kwart over elf verschenen de koninklijke grootouders op het paleis balkon, waar zij door een enthousiaste menigte Amsterdammers hartelijk wer den toegejuicht. De feestvreugde in Hitzacker, de ge boorteplaats van prins Claus, over de geboorte van een prinsenkind in Neder land werd gisteravond nog vergroot door het feit, dat de zuster van Beatrix' echt genoot Theda, in Frankfort eveneens het leven had geschonken aan een zoon. Met donderende mortierschoten werd ln Hitzacker de bevolking op de hoogte gebracht van het vreugdevolle nieuws uit Nederland. Reeds na het eerste sa luutschot stroomden de mensen naar buiten en telden gespannen het aantal schoten. Toen er eenentwintig knallen hadden geklonken en er na een korte pauze nog drie donderslagen volgden, wist iedereen dat er in Nederland een prinsje ter wereld was gekomen. Van daag wordt daar een optocht gehouden, waarna honderden oranje balonnetjes met portretten van prinses Beatrix en prins Claus zullen opstijgen. Journalis ten uit Rotterdam hebben ervoor ge zorgd, dat Hitzacker vandaag niet zon der beschuit met muisjes komt te zitten Deze feestelijke lekkernij zal vandaag ln dit dorpje aan de Elbe worden uitge deeld. DOETINCHEM De Neder landse banketbakkers hebben een koninklyke geboortetaart aan het prinselyk paar aangeboden om daarmede uiting te geven aan hun vreugde over de geboorte van het prinsenkind. De taart is geïnspi reerd op het huis van de ouders. De achtkantige vorm is doorge voerd in de diverse onderdelen van de taart. „Drakensteyn" is uitge voerd in diverse soorten chocolade en marsepein met als bekroning een ooievaar van geblazen suiker, omringd door rood-wit-blauwe vlaggen met oranje wimpels. Rondom het kasteel drie soorten exclusieve bonbons in de smaken hazelnoot, amandel en roomchoco- lade. De taart zelf bestaat uit vier hartvormen van quadrille-beslag, een speciaal geboortegebak van amandelen, dat in de banketbak- kery gemaakt wordt. Rondom deze harten petits fours (klein* gebakjes), welke gevuld zyn met een crème op smaak gebracht met oranje Cura^ao-likeur en gehakt* oranjesnippers. De taart werd ver pakt in een doorzichtige achtkan tige doos en is gemaakt, in op dracht van het bedryfschap Ban- ketbakkersbedryf namens de Ne derlandse banketbakkers, door de leraren van de Bisschoppeiyke Nijverheidsschool te Voorhout. Als bijzonderheid kan nog gemeld worden dat elke dag het beslag voor deze taart gemaakt werd, omdat het tydstip van de geboor te uiteraard niet bekend was en de banketbakkers natuurlijk een kersverse taart van hoogwaardige kwaliteit op de dag zelf wilden aanbieden. De geboorte van de Prins van Oran je heeft het Nederlandse volk zeer aan gesproken. Velen bleven geïnteres seerd de radio- en televisieuitzendingen volgen, maar duizenden anderen gin gen de straat op om er een denderend feest van te maken. Vooral in de gro tere plaatsen gaf dat niet zelden aan leiding tot veel rumoer. Het nieuws is als een lopend vuurtje door het hele land gegaan; de Spoorwegen lieten het bericht van de geboorte op alle stations omroepen en op de drie plaatsen in Nederland, waar 101 saluutschoten ge lost werden Baarn, Den Haag en Den Helder werd het kanongedaver met enthousiasme begroet. In het eerste uur na de bekendma king hadden rondom het Academisch Ziekenhuis in Utrecht opgewonden ta ferelen plaats, maar tegen elf uur ver spreidde de menigte zich, nadat in een communiqué om rust voor de jonge moeder en de andere patiënten was ge vraagd. Later op de avond werd het elders in de stad weer zeer rumoerig. Verkeersopstoppingen en claxonconcer ten waren niet van de lucht en om een uur werden nog spreekkoren als „Jel- le zal wel zien" en „Het prinsje moet een zusje hebben", aangeheven. In de drie grote steden was sprake van een gezellige drukte, waarbij men de slechte doorstroming van het ver keer graag voor lief nam. In Amster dam waren de provo's weer actief. Een poging tot het houden van een happe ning bij het „Lieverdje" werd snel door de politie verijdeld. Tijdens de feestdrukte op De Dam heeft een aan tal jongelui later herrie geschopt en een chaos veroorzaakt. Er werden ze ven arrestaties verricht. In het centrum van Apeldoorn heb ben in de loop van de avond nogal wat baldadigheden plaatsgehad, waarbij o.a. bloembakken werden omgeworpen, enkele auto's werden beschadigd en kleine straatbrandjes werden gesticht. Omstreeks half twaalf moest de politie in de omgeving van het Marktplein en kele charges uitvoeren tegen een groep „happenende" jongelui. In tegenstelling hiermee was het om paleis Soestdijk bijzonder rustig. In de Lage Vuursche verzamelden zich wel wat mensen om Drakensteyn. Er werd wat vuurwerk afgestoken en men maakte een rondedansje. Ook uit Suriname en de Nederlandse Antillen bereikten ons berichten over een bijzonder enthousiaste viering van de geboorte. Vandaag wappert de Nederlandse vlag met de oranje wimpel tot zonson dergang van alle rijksgebouwen. De lagere overheden volgen dit voorbeeld en de regering stelt het zeer op prijs als de bevolking door het uitsteken van de vlag ook uiting wil geven aan haar vreugde over de blijde gebeurtenis in Utrecht. Nederland heeft een prins. En nu mag iedere pessimist praten over de toekomst van ons vorstenhuis zoals hij wil gisteravond heeft het Nederlandse volk getoond dat het blij is met deze prins, dólblij (hier en daar wat te veel de nadruk op dol!) Als het een meisje was geweest waren we ook gelukkig geweest, natuurlijk. Hoe zou het anders kunnen na een koningin Wilhelmina en met een koningin Juliana. Maar een prins Het was niet minder de hartewens van het ouderpaar. Naar hen gaat allereerst onze gelukwens uit. Een tijd van grote spanning is voorbij, want welke jonge vader en moeder zijn niet zenuwachtig bij de geboor te van hun eersteling! En gelukwensen niet minder voor de grootouders, onze koningin en prins. Zij hebben bij het huwelijk van Beatrix en Claus vertrouwen gevraagd voor deze verbintenis het moet hun gisteren goed gedaan hebben dat wij als volk bereid zijn dat vertrouwen te geven. Aan onze kroonprinses, die het moeilijk gehad heeft en die wij een spoedig herstel toewensen. Aan prins Claus die een niet minder moeilijk jaar achter de rug heeft maar die zijn weg zonder twijfel zal vinden. Vertrouwen ook aan deze jonggeboren prins van Oranje. Wat moet men hem toewensen? Kunnen wij zeggen hoe de wereld er over twintig, dertig jaar zal uitzien? Niemand weet het, desondanks ho pen we dat deze jonge prins eenmaal koning zal zijn en de beste tradi ties zal bestendigen tussen Nederland en het huis van Oranje. Moge hij koning zijn over een vrij en vreedzaam Nederland. Een Nederland dat een eervolle plaats inneemt in een samenwerkend Europa en in een we reld die vrede kent. Want we weten het sinds gisteravond weer heel zeker: de band tussen Nederland en Oranje bestéat! En we zijn er blij om! Laten we er op deze dag niet verder over filosoferen. Laten we blij dit geboortefeest vieren. Samen met de ouders en de grootouders. Want Nederland heeft een prins! Hoera! „Dames en heren, er is vreugde in onze harten, want er is een prins geboren. Vreugde in heel Nederland, maar ik weet zeker ook in Suriname en de Neder landse Antillen en by de Nederlanders op en overzee. Namens u allen wens ik prinses Beatrix en prins Claus en de koninklyke grootouders hartelyk geluk met de geboorte van hun eerste kind en kleinkind, een gelukwens, waarin ik ook gaarne de andere familieleden wil betrekken," aldus begon minister-presi dent De Jong gisteravond zyn toespraak voor radio en T.V. De minister-president vervolgde: „de geboorte van een kind brengt altijd ont roering mee. De komst wordt met stijgende spanning verwacht en wanneer het kind ter wereld is gekomen, gezond en wel, dan zijn we telkens weer verbaasd over het mysterie van de schepping, een van de diepste en kostbaarste mense lijke ervaringen. De premier De Jong besloot: „Bij de geboorte van deze prins kunnen wij ons gelukkig voelen, om de vreugde van de ouders en de koninklijke familie en om dat wij hopen en verwachten, dat met de komst van deze nieuwe generatie van het Huis van Oranje ons nationale koningschap tot in de verre toekomst zal olijven bestaan. Wij vragen ons af, wat het leven deze prins zal brengen Nie mand kan daar iets over voorspellen. Wij hopen echter oprecht, dat dit jonge leven onder Gods leiding een gelukkige toekomst mag tegemoet gaan".

De Vallei | 1967 | | pagina 11