Bewind in Athene op fascisme rand van Sibe Vrije Grieken willen tegenregering vormen E.E.G.-TOP ZWIJGT OVER ENGELAND ^"JKdiinsfoffë^ C.Ï.A. soms tegen het State Department issjs Regime in Spanje zal niet zachter worden Terreur waart door Griekse hoofdstad FASïn ALLEMAAL IJS? HONGERDOOD IN INDIA RECESSIE AL OP TERUGWEG Ik kan niet met mijzelf gaan onderhandelen Zo fijn... zo lekker Ministerie van voorlichting licht vals voor Mijnwerkers ingesloten Meer dan 5000 gevangenen 3 Geen ingrijpen van N.A.V.O. 29 en 30 mei in Rome Brandt houdt slag om de arm Friendship viel op Philippijnen Nieuw hoek in V.S. Meer macht voor Lin-Piao JJ&S '1ISHWHISTS Spionagewinkel in Parijs Conservatieven houden zetel Franco drukt hoop de kop in JOHNSON: Leugens Vrees Koning Verdeeld WILSON PAPANDREOE PARTIJEN VRIJDAG 28 APRIL 1967 GAYA De Indische pers maakt melding van meer dan 500 gevallen waarin mensen in het door honger ge teisterde gebied Gaya van de staat Bihar van honger zijn omgekomen. Een lid van het parlement van Bihar had dit bekendgemaakt. Hij protes teerde tegen wat hij noemde het ach terhouden van inlichtingen door de overheid. STRAATSBURG De teruggang in de economie van drie belangrijke Wes terse landen, de Ver. Staten, Enge land en West-Duitsland, is niet het be gin van een algemene recessie. Er zijn al tekenen van herstel in de Ameri kaanse en de Duitse economie. Later in dit jaar zal het met name in deze beide landen weer beter gaan, zo verklaarde in Straatsburg de Deen Thorkil Kris- tensen, de secr-generaal van de Euro pese Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) Kristensen die onderlinge vragen be antwoordde van leden van de raadge vende vergadering van de Raad van Europa, onder wie de Nederlandse so cialist H. Vos, zei dat de teruggang van de Duitse economie een complete verrassing geweest is, ook voor de Duitse regering. Deze teruggang is in sterke mate bepalend geweest voor de teruggang in de Nederlandse economie. De economische toekomst van de lan den van de OESO ziet er iets somber der uit dan voorheen. De economie zal in de tweede vijf jaar van dit decen nium wat langzamer groeien dan in de eerste vijf jaar. Ook het nut van het bestaan van de OESO kwam ter sprake. Kristensen zei dat zolang er in de wereldhandels conferentie van de Ver. Naties (UNCTAD) drie groepen vertegenwoor digd zullen zijn, nl. de Westerse ge- industrialiseerde landen, verenigd in de OESO, de Oosteuropese landen en de ontwikkelingslanden, er voor de OESO een belangrijke taak blijft be staan. ADVERTENTIE 100% genot WASHINGTON President John son heeft woensdagavond in een toe spraak tot 700 geleerden op een ban ket van de Amerikaanse medische so ciëteit herhaald, dat de V.S. bereid zijn tot vredesonderhandelingen, zodra de tegenstander in Vietnam bekendge maakt te willen onderhandelen. „Ik wil onderhandelen. Ik wil 'n politieke oplos sing. Maar ik kan niet alleen met me zelf onderhandelen", aldus Johnson af wijkend van zijn voorbereide tekst. „Wellicht zal op een of andere manier, hoe dan ook, op enige tijd, misschien iemand aan de tafel willen gaan zit ten om te praten in plaats van te vechten, redeneren in plaats van do den. En wanneer dat zo is zal ik de eerste aan die tafel zijn, waar die ook is". ADVERTENTIE (Van onze verslaggever Link van Bruggen) ATHENE Griekenland is door de militaire coup, die vrijdag jl. plaats had, een land in een volslagen bezettingssfeer geworden. Dat merkt men niet alleen aan de zware censuur, die is ingesteld, of aan de politieke zwijgplicht, die de burgers zich noodgedwongen hebben opgelegd. Ook de vlucht, het onderduiken, is een normaal verschijnsel. Grieken, die, om welke reden dan ook, bang zijn gearresteerd te worden zijn hun huis ontvloden en houden zich op geheime adressen schuil. Mensen die tot nog toe de dans ont sprongen zijn uit vrees voor een opstand onder het volk is het grootste deel van degenen, die als leiders kun nen worden gekwalificeerd, reeds op eilandjes langs de zuidkust gedeti neerd doen alle mogelijke moeite buiten het bereik van de sterke arm te blijven. Er zijn uiteraard lieden bij wier naam niet op de zwarte lijst voorkomt, maar het is nu eenmaal kenmerkend voor een politiestaat dat de gezochte personen aan slechts en kelen bekend zijn. De radio, nog steeds het machtigste wapen van het nieuwe regime, liegt er, wat het opsporen betreft, trou wens helemaal niet om. Een paar keer per dag wordt de bevolking uitgelokt verklikkertje te spelen. Gevraagd wordt namelijk een bepaald nummer te bellen, als men vermoedt dat er zich een of ander onbekend persoon in een bepaald huis bevindt. Het gebouw van de leugen blijkt het ministerie van „Voorlichting" te zijn. Volgens Faramakis zijn er geen thea ters gesloten, geen voorstellingen af gelast, geen acteurs of actrices gear resteerd, evenmin overigens als jour nalisten. Om met het laatste te beginnen: van tenminste vijf Griekse journalis ten weten we zeker dat ze in hechtenis genomen z(jn. Tenminste twee theaters z(jn gesloten, tenminste twee voor stellingen zijn afgelast. Het politiek ge tinte toneelspel „pappa, wat stemt u in mei?" mag bijvoorbeeld niet meer worden vertoond. Een van de grootste acteurs van Griekenland, Theodorakis, is gearres teerd of ondergedoken. Een van de grootste actrices, mevr. Papathanas- sious, die ook in Nederland is ge weest. durft niet naar haar land te rug. Zij houdt zich voorlopig in Mos kou schuil, waar ze een tournee afge sloten heeft. Er zijn nog veel meer maatregelen genomen, welke sterk aan de fascisti sche of nationaal-socialistische dicta tuur van de dertiger en veertiger ja ren herinneren. Gistermiddag werden passagiers van een vliegtuig, dat' van Athene wilde vertrekken, gevisiteerd. Alles moest uit de zakken worden gehaald, alle tassen e ntasjes moesten open. Couranten van binnenkomende tou- risten worden onmiddellijk na aan komst in beslag genomen. Films, die door buitenlandse journalisten in en om Athene zijn gemaakt, mogen offi cieel het land niet verlaten. Duidelijk is, dat de militaire macht hebbers vrezen, dat de Grieken meer over de coup en de achtergronden daarvan te weten komen dan wense lijk wordt geacht. Even duidelijk is voorts, dat men tracht te voorkomen, dat het buiten land een te slechte indruk krijgt van het Griekenland anno eind april 1967, ook al omdat men de reeds onderbro ken toeristenstroom nog niet verder wenst af te dammen. Tot de eerste „hervormingen", die zijn doorgevoerd, behoort het verbod van het dragen van minirokjes voor meisjes van de lagere en de middel bare school. Ook de zogenaamde beat- le-haartooi is officieel uitgebannen. De nadruk, die door het nieuwe re gime op het beleven van de gods dienst wordt gelegd 95 procent van de Grieken is Grieks-Orthodox werd door Faramakis van grote betekenis ver klaard. „Het Griekse volk", zo zei hij, is niet religieus. Het dient meer besef te krijgen van de morele waarde, die ook de godsdienst in zich draagt." Waarnemers verwachten, dat, als deze zich zelf gekozen hebbende rege ring het houdt, ook de zogenaamde ontaarde kunst wordt verboden. Een zekere Hitier ging hier drie decennia geledeh al in voor. Inherent aan de politiestaat is ook de meldingsplicht. Elk gezinshoofd moet zich persoonlijk bij het politie bureau vervoegen, waaronder hij res sorteert. Hij dient dan alle persona lia van de personen op te geven, die bij hem in huis vertoeven. SIBEMA-VERKOOP. bel 04490-5055 De rol, die koning Constantijn in de coup heeft gespeeld ook trouwens de rol, die h(j thans vervult blijft een ondoorzichtige zaak. De laatste speculatie, die we hoorden, is dat hij een soort Pilatus-figuur is geweest. Ook wordt verteld, dat hij door de aandrang die de generaals en de kolonels op hem hebben uitgeoefend zes opperofficie- ren zyn inmiddels met vervroegd pen isoen gestuurd door de knieën zou zijn gegaan om een eventueel bloedbad te voorkomen. Hoe dit ook zij, vaststaat dat zijn politieke adviseur, majoor Arnaoetis, aanvankelijk werd gearresteerd. De vorst zou zich pas tot onderhandelin gen bereid hebben verklaard, als de laatste onmiddellijk werd vrijgelaten. Dit zou toen meteen zijn gebeurd. De grote vraag is nog, of de mili taire machthebbers, die bij het me rendeel van het volk bepaald geen steun vinden tenslotte stemt meer dan de helft van het Griekse volk voor de Papandreoe's het zullen houden. Met de wapens die in de afgelopen dagen getoond zijn en die nu weer buiten het gezichtsveld, maar binnen het bereik zijn geplaatst, gaat dit ze ker wel. De nogal omstreden terminologie „bevel is bevel" geldt zeker ook voor de Grieken. Omdat de leiders van een mogelijke opstand bijna allen zijn gearresteerd, is van enigerlei spontane reactie nau welijks iets te verwachten. Demon straties of stakingen zijn nog niet ge meld. De universiteiten en de middel bare scholen zijn gesloten wegens Paasvakantie. Dit laatste zal trou wens mede bepalend zijn geweest voor het tijdstip van de coup. „Waar we op hopen", zei een Griek, „is verdeeldheid in het leger, of me ningsverschillen tussen het leger en de luchtmacht of de marine. Het feit, dat er zes generaals van het hoogste militaire lichaam, de raad van de chef van staven, naar huis zijn ge stuurd zes van de negen leden, om precies te zijn is voor ons een aan wijzing dat het leger de coup niet in> zijn totaliteit steunt. Verder vind ik 't maar 'n eigenaardig verschijnsel, dat er nog steeds geen minister van ma rine en van luchtvaart is benoemd. Het kan natuurlijk zijn, dat deze amb ten thans in de figuur van de vice- premier en minister van Defensie, zijn verenigd, maar als dat zo is, zie ik dat als een bewijs, dat men de ande re strijdkrachtonderdelen niet hele maal vertrouwt." PRAAG (ANP) Een instorting van een gang in een mijn in Ostrava- Orlova (Tsjechoslowakije) heeft vier mijnwerkers en twee technici van de bui' 1 wereld afgesloten. Pogingen om met Kloppen contact te krijgen met de geïsoleerde mannen, faalden gisteren. Athene, met uitzicht op de Acropolis, tanks en kanonnen zijn niet te zien. Een prachtige, gejaagde stad. Maar de ADVERTENTIE Kies een FASTO geiser met de unieke patent-knop voor heet water in de keuken en veilig-warm tcater in de douche. Twee van de drie verkochte geisers xijn een FASTO ADVERTENTIE ROME De minister van Buiten landse Zaken, Amintore Fanfani heeft gisteravond verklaard, dat sancties door de NAVO tegen de Griekse mili taire dictatuur, een gevaarlijk prece dent zouden scheppen van interventie in binnenlandse aangelegenheden. Terzelfdertijd zei hij dat „zijn ge dachten sterk in beslag genomen wor den" door de militaire machtsoverne ming in het land van een naburige NAVO-bondgenoot en drong hij aan op een snelle terugkeer van een democra tisch bewind. Fanfani zei verder: „Verzekerend dat wij niet onverschillig zullen blijven in het bondgenootschap en in de E.E.G. met betrekking tot de gevolgen van hetgeen gebeurd is, vragen wij ons af, of zij die aandringen op beslissingen van de alliantie, zich bewust zijn van de gevolgen op lange termijn van een onvrijwillige alliantie. ADVERTENTIE Twee van de drie verkochte geisers zijn een FASTO, met de unieke patent-knop voor heet water in de keuken en veilig-warm water in de douche. ADVERTENTIE Van Nelle bestellen BONN De Duitse minister van Buitenlandse Zaken Willy Brandt heeft zich uitgesproken voor het denkbeeld van een verdrag tegen de spreiding van atoomwapens en een beroep op de grote mogendheden gedaan hun eigen atoombewapening te beperken. De minister voerde als eerste het woord in het Bondsdagdebat over het verdrag, dat op 9 mei weer in Genève aan de orde zal komen. Brandt ver bond zich niet het verdrag te tekenen, met het argument dat er nog geen ont werp beschikbaar is. De VS en de Sovjet-Unie onderhandelen op het ogen blik nog over dit ontwerp. „Wij stellen als voorwaarde dat dit verdrag de vitale belangen van de Duitse Bondsrepubliek niet schaadt", verklaarde Brandt. Hij verweerde zich tegen de Russische aantijgingen, dat on der deze voorwaarde het verlangen naar atoombezit schuil gaat. Hij sprak de hoop uit dat de inspec tie door Euratom en door het interna tionale agentschap voor atoomenergie in Wenen gecoördineerd zullen kunnen worden. Tenslotte noemde Brandt het de plicht van de grote mogendheden geen nieuwe, steeds gevaarlijker wapens te ontwikkelen, hun voorraden niet op te voeren, de aanmaak van splijtbaar ma teriaal stil te leggen en een volledig kernproefverbod tot stand te brengen. ADVERTENTIE Van Nelle bestellen Adenauerdamm Op de Adenauer- damm in West-Berlijn, de naar ex- bondskanselier Adenauer genoemde weg, zijn vannacht zes nieuwe straat naamborden met groene verf be smeurd. De omdoping van Kaiserdam in Adenauerdamm had vele protesten tot gevolg. BRUSSEL Op verzoek van Frank rijk zal de kwestie van de Engelse toe treding tot de gemeenschappelijke markt niet op de agenda staan van de bijeen komst van staatslieden der zes E.E.G.- landen, die op 29 en 30 mei in Rome gehouden wordt ter herdenking van het tienjarig bestaan van de gemeenschap pelijke markt. In Rome zal bij die gelegenheid op de eerste dag een officiële openbare her denkingsplechtigheid worden gehouden terwijl de tweede dag gereserveerd is voor informele besprekingen. De kwestie van het Britse lidmaat schap zal, ook al staat zij niet op de agenda, waarschijnlijk niettemin door de andere vijf E.E.G.-landen worden be sproken. Vjjf van de zes landen van de gemeen schap hopen en verwachten, dat Enge land voor Pinksteren nog een officiële aanvrage voor het lidmaatschap zal indienen. Maar diplomaten uit E.E.G.- kringen in Brussel, verwachten die voor lopig niet. De conferentie zal president De Gaulle van Frankrijk en kanselier Kie- singer van Duitsland naar Rome bren gen waar zij Fanfani, de Italiaanse pre mier Aldo Moro en regeringsleiders van de Beneluxlanden zullen oiitmoeten. De bijeenkomst zal twee dagen duren. De eerste zal gebruikt worden voor de plechtigheid ter herdenking aan de on dertekening van het verdrag dat leidde tot de E.E.G. De tweede dag zal gewijd worden aan politieke besprekingen. Premier Wilson van Engeland heeft donderdagavond verklaard te geloven, dat Engeland deel moet nemen aan Europa's toekomstige stappen naar po litieke eenheid, om op deze wijze de kan sen op wereldvrede te vergroten. Vol gens Wilson, die sprak op een Labour- bjjeenkomst, zal Engelands besluit of het zal toetreden tot de E.E.G., door deze politieke factoren bepaald worden, veeleer dan door economische arumen- ten. De. Britse premier legde er nogmaals de nadruk op, dat Engeland nog steeds van mening is dat het tot de E.E.G. moet toetreden, mits zijn vitale belangen en die van het Gemenebest zijn gewaar borgd. KOPENHAGEN De Griekse parlementariër Anasasio Papadopoe- los heeft in Kopenhagen verklaard, dat vertegenwoordigers van ongeveer 500.000 Grieken die in Europa, bui ten Griekenland, wonen, binnenkort bijeen zullen komen in West-Duits- land om de oprichting van een Griek se regering in ballingschap te over wegen. Papadopoelos, lid van de Unie van het Centrum, wist enige uren voor de militaire staatsgreep van vorige week vrijdag het land uit te vluchten. Hij legde zijn verklaring af na een confe rentie van Griekse politici en leiders van de Deense sociaal-democratische partij. Een van de drie officieren die de militaire staatsgreep van verleden week vrijdag leidden, heeft meege deeld, dat koning Constantijn pas op de hoogte gesteld werd nadat de machtsovername al aan de gang was. Kolonel George Papandopoelos, zei dat de 26-jarige koning op de hoogte gesteld werd „zo snel mogelijk nadat de actie plaatshad" in de vroege ochtenduren van vrijdag. Papandopoelos gaf de opeenvolging van gebeurtenissen tijdens de eerste persconferentie als een van de drie mannen die de staatsgreep beraam den en ten uitvoer brachten. De an deren zijn brigade-generaal Styllia- nos Papakos en kolonel Nicholas Makrezos, respectievelijk minister van Binnenlandse Zaken en minister van Coördinatie. In antwoord op een vraag zei Pa pandopoelos dat 25 politici en 5000 „communisten" di ein de eerste uren gearresteerd werden nog steeds vast gehouden worden. Hij zei, dat de po litici, onder wie de anti-monarchisti sche leider Andreas Papandreoe, in hotels vastgehouden worden, buiten Athene. Hij deelde verder mee, dat George Papandreoe, vader van Andreas en voormalig premier, in Athene in een militair hospitaal ligt. Hij zei dat vergunning gevraagd kan worden hem te bezoeken, maar niet hem te interviewen. Dan zouden zijn aanhan gers hem misschien bevrijden. „U zult dan zien, dat hij niets van zijn oude humor verloren heeft." Eerder had de secretaris van de 79-jarige politicus meegedeeld, dat zijn gezondheid goed is en dat er „uitstekend voor hem gezorgd wordt". Bekend is echter dat hij bij aankomst in het hospitaal griep had en hoge koorts. Papandopoelos zei verder, dat de 25 politici die gevangen zitten in ho tels „binnen enkele dagen zullen wor den vrijgelaten". Over de 5000 „communisten" zei hij, dat zij naar andere delen van het land overgebracht zullen worden en door een „veiligheidscommissie" be recht. „De „commissie" zal onder leiding staan van gewone rechters „en zij die niet gevaarlijk bevonden worden zul len worden vrijgelaten". Op de vraag hoe lang het zal du ren voordat een democratisch be wind weer ingevoerd zal worden, zei hij: „dat zal afhangen van de tijd die nodig is voor diagnose en gene zing. Vraag mij niet foorspellingen te doen." MANILLA Een Fokker Friend- schip van, de Indonesische staatsolie- maatschappij is kort na het opstijgen van het vliegveld Malaybalay in de zuidelijke Philippijnen verongelukt, 15 vande 17 inzittenden verloren hierby het leven. Een woordvoerder van de „Philippine Airlines" (PAL) die dit vrijdagochtend te Manilla bekendmaak te, zei dat het toestel een demonstratie vlucht maakte voor de PAL. Volgens de eerste berichten bevinden zich onder de doden gezagvoerder Pe ter Bray, plaatsvervangend hoofdvlie ger van Fokker, en andere Fokker functionarissen. Andere slachtoffers zijn een kolonel b.d. van de Philippyn- se luchtmacht, Emilo Borreoneo, een lid van het Philippijnse bureau voor de burgerluchtvaart en functionarissen van de PAL. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Van Nelle bestellen WASHINGTON Een voormalig lid van de buitenlandse dienst zegt in een boek dat deze week gepubliceerd werd, dat de centrale inlichtingendienst (CIA) het ministerie van Buitenlandse Zaken nog steeds niet op de hoogte houdt van zijn geheime operaties in het buitenland „en in het bijzonder van die welke indruisen tegen de po litiek van het ministerie". Smith Simpson schrijft, dat het mi nisterie na de tweede wereldoorlog na liet zelf het werk van de CIA over te nemen en dientengevolge er niet in geslaagd is doeltreffend de leiding te nemen over de politiek van de CIA. Simpson ging aan het einde van de tweede wereldoorlog op het ministerie werken. Hij bekleedde posten in Euro pa, Azië en Latijns-Amerika en trad op als adviseur inzake internationale aangelegenheden bij het ministerie van Arbeid tot zijn ontslag in 1962 toen hij begon te schrijven over kwesties de buitenlandse politiek betreffend. TOKIO Het comité voor militai re zaken van de Chinese communis tische partij is gereorganiseerd, ten einde de ondervoorzitter van de par tij en vice-premier Lin-Piao meer macht te geven, zo meldt de corres pondent in Peking van het Japanse Dagblad Sankei Sjimboen. Van muur kranten was vernomen, dat de politie ke commissaris voor het leger, Hsiao - Hoea, op 21 maart de reor ganisatie had bekendgemaakt en te kennen had gegeven dat de vice- voorzitters van de commissie voor militaire zaken, de maarschalken Tsjen-Ji, Hsoe Hsiang-Tsjeng en Jeh Tsjen-jing uit hun functie waren ont zet. Tot hun opvolgers waren be noemd generaal Hsieh Foe-tsjin, mi nister van Openbare Veiligheid en voorzitter van het revolutionair comi té van Peking, en generaal Jang Tsjen-Woe, voormalig chef van de generale staf. Waarnemers in Peking menen dat het ontslag van de drie maarschalken het gevolg is van hun .verzet tegen Lin-Piao, voorzitter van het comité voor militaire zaken. Zij zouden ge protesteerd hebben tegen de val van maarschalk Ho Loeng en de inmen ging van Mao's vrouw Tsjiang-Tsjing in de zaken van het comité voor de culturele revolutie in het leger en hun troepen in verschillende gebieden hebben ingezet tegen de aanhangers van Mao. Volgens de Japanse correspondent zijn van de tien hoogste militaire lei ders, die in 1955 tot maarschalk be noemd werden, slechts drie Lin- Piao, Lioe Po-tsjeng en Njeh Joeng- tsjen aanhangers van Mao. Alle anderen zouden in ongenade zijn ge raakt. ADVERTENTIE PUK 010 POTSTIL A.B. 1780 BOW ST. DISTILLERY 208UK die speciaal met sodawater behouden blijft! IMPORT: SCHAEFERS W0RDEMANN N.V., AMSTERDAM De vraagstukken van het ministerie met de CIA besprekend, zegt Simpson, dat verondersteld wordt dat het toe zicht uitgeoefend wordt door een groep bestaande uit de directeur van de CIA, de onderstaatssecretaris voor po litieke zaken en vertegenwoordigers van de militairen. Maar Simpson zegt, dat de CIA de boventoon voert in deze groep omdat zij „het initiatief kan nemen" om vraagstukken onder de aandacht te brengen die zij wil. De directeur van de CIA is I noemd door de president, terwijl aldus Simpson, het lid van het ministerie van buitenlandse Zaken op de zitting vaak een man is met be perkte ervaring in dergelijke zaken. Simpson zegt, dat de CIA de Indo nesische rebellen steunde tegen presi dent Soekarno, op een ogenblik dat het ministerie van Buitenlandse Zaken „probeerde met Soekarno te werken". „De CIA bevoorraadde en moedigde de anti-communistische Chinese gueril- lastrijders in Birma aan, tegen de pro testen in van de Birmese regering en de herhaalde protesten van het minis terie van Buitenlandse Zaken in Wash ington en onze ambassadeur >n Birma dat wij dergelijke dingen niet moeten doen. Ook in Viëtnam werken de CIA en de staat aan tegenstrijdige doelstel lingen". ADVERTENTIE Van Nelle bestellen PARIJS In een achteraf straat je in Parijs is Europa's eerste winkel in spionage-artikelen geopend, waar ie- dere adspirant-spion wel iets van z'n gading vindt. Men kan er een pols horloge-zendertje kopen, een „onbe perkte ontvanger"die een telefoon hoorn op honderden kilometers af stand zou kunnen „afhaken", waar door gesprekken in de bewuste ka mer kunnen worden afgeluisterd, 'n microfoontje ter grootte van 'n post zegel, een stetoscoop die geluiden achter een SO cm dikke muur kan opvangen en een bandopname-appa raat in de vorm van een aktentas, 'dat door stemmen in werking wordt gesteld. Voor mensen die rechter op hun doel af gaan is er dan bijvSor- beeld nog een „elektriseerstok". De Franse onderneming, die de in Amerika vervaardigde apparaatjes in de handel brengt zegt, een specia le winkel te hebben willen openen, omdat het psychologische klimaat na de rage van spionagefilms en -boe ken van de laatste tijd daarvoor rijp is. De liefhebbers moeten wel diep in hun kunnen tasten. De prijzen van de ar tikelen variëren van circa 2.700 gul den voor het polshorloge-zendertje, tot. bijna'B.500 gulden voor de akten- tas-recorder. LONDEN De Britse conservatie ven hebben donderdag bij een tussen tijdse verkiezing om de Lagerhuiszetel van het district Brierley Heill in de Midlands, een succes behaald. Zij be hielden de zetel, maar wisten hun meer derheid aanzienlijk te vergroten, niet tegenstaande het feit, dat er, in tegen stelling tot de algemene verkiezingen van vorig jaar, ditmaal naast de la- bourkandidaat nog twee kandidaten wa ren, die bijna 6.000 stemmen op zich verenigden. De stemming was nodig geworden door het overlijden van de conservatieve afgevaardigde John Tal bot. In 1966 hadden de conservatieven een meerderheid van slechts 1.567 stemmen gehad. Nu had hun kandidaat 31.371 stemmen, tegen de Labourman 21.151 stemmen, een liberaal 4.536 en een on afhankelijke kandidaat 1.305 stemmen. Eerder had de regerende Labourpar- tij bij vorige tussentijdse verkiezingen en bij verkiezingen voor de graafschaps raden al gevoelige verliezen geleden. Zij beschikt nu over een meerderheid van 90 zetels in het Lagerhuis, terwijl er in het district Walthamstow-West door de dood van de Labourafgevaar- digde een tussentijdse verkiezing moet worden gehouden. ADVERTENTIE Van Nelle bestellen De Gaulle President De Gaulle zal in de tweede helft van juli een bezoek aan Canada brengen. Dit heeft het Ely- sée donderdag meegedeeld. SEVILLA (Reuter) De Spaanse dictator Francisco Franco heeft giste ren in een rede te Sevilla de Spanjaar den alle hoop ontnomen op een libera ler regime. Hij verklaarde dat er nooit politieke partijen in het land geduld zouden worden en dat h(j er niet aan denkt het volk meer vrijheden te verschaffen. Er is de laatste weken zware kritiek geweest op het regime van Franco. Zelfs twee kranten, het monarchisti sche ABC en het katholieke Ya, heb ben openlijk aanvallen gedaan op de wet op de toekomst van Franco's nationale beweging, die waarborgt dat Spanje een uiterst rechts georiënteerd regime zal houden. Bovendien zijn er de laatste weken vele stakingen en demonstraties ge weest, zowel onder de arbeiders als onder de studenten, die duidelijk ma ken dat het in Spanje begint te gisten en dat een deel van de bevolking snakt naar een wat minder straf bewind. In zijn redevoering van gisteren prees Franco de nationale beweging. Hij zei dat het verraad zou zijn aan de mannen en vrouwen die in de burger oorlog waren gesneuveld, wanneer men de verworvenheden van de revolutie overboord zou zetten. Er is gelegenheid genoeg om uiting te geven aan verschillende meningen, vond Franco. Wanneer men hoopt dat er politieke partijen zullen worden toegelaten om verdere verschillen van opvatting mogelijk te maken, dan ver gist men zich deerlijk, zei de dictator. Volkswagen staat onveranderd bo venaan, maar met lang niet meer zo'n grote voorsprong op de rest dan vroe ger. Opel is van de tweede plaats ver dreven voor het eerst sinds de oor log door Fiat. DAF, die tot dusver op de zesde of zevende plaats kwam, is opeens opgerukt naar de vierde plaats.

De Vallei | 1967 | | pagina 19