Spontaan feest bij de geboorte van prinsje Klokgelui9 herauten en Oranjebitter Burgervaders blij met jonge prins ZONNEBRILLEN Duur zand SHAMPOROL J a arverga der ing Groene Kruis Moderne bij Drogisterij REIN KOK VLOERBEDEKKING VUIL? VAN WOUT BLAUWKOUS DROGISTERIJ REIN KOK Winkelsluiting Koninginnedag Bibliotheek ter ziele Royaal gebaar Bijstand Lustrum jeugd kerk Pleidooi Diensten voor gehandicapten Nieuwe kerk Naar synode Beroepskracht Openlucht- evangelisatie Pagina 3 VRIJDAG 28 APRIL 1967 ADVERTENTIE Gelderland hk Hoogstraat, V'daal. GELDERSE VALLEI/BETUWE Met grote uitbun digheid heeft men gisteren in de Gelderse Vallei en de Be tuwe kennis genomen van de geboorte van het prinsje van Oranje. Direct na het bekend worden van het heuglijke nieuws stroomden de mensen de straat op om op velerlei manier hun vreugde te uiten. De Oranjebitter stroomde overvloedig in de huiskamers, terwijl de torenklokken luid keels hun vreugdeklanken over de verschillende gemeen ten uitstortten. Met name de jeugd toonde zich bijzonder verheugd met de geboorte van het prinsenkind. De vredesmars door onze gemeente is rustig verlopen. Een bewijs dat we nog te klein zijn voor zulke indruk wekkende zaken. Er is van de zijde van de politie geen optatertje, hoe klein dan ook, gevallen. Op een foto in één van de plaatselijke bladen zag ik een agent ,de helm stevig op het hoofd, in een zijspan zitten met een gezicht van: „Heb ik me daar hele maal voor aan moeten kleden". Ik heb ook nog even langs de route postgevat. Naast me stond een man, van wie het op het eerste gezicht overal vrede mag worden, tegen ie dereen die het maar horen wilde te zeggen: ,,'t Is maar een geintje van die snuiters. Dat zijn van die gasten die dat wel 'es in Amsterdam zien en dat zelfde stukkie hier ook 'es 'n keer uit willen halen". Inderdaad liepen de deelnemers d'r 'n beetje verlegen bij. Ze wisten niet zo erg goed raad met de borden en de spandoeken, 't Was ook geen kleinig heidje. Hoe gaat het meestal met zulke din gen? Ik heb dat zelf vroeger ook wel 'es ondervonden. Bij de reciteerclub, bijvoorbeeld. Je gaat met een onsa menhangend ploegje een stuk instu deren. Dat wil nog wel. In het begin is het even wennen, omdat je niet gewoon met mekaar converseert, maar reciteert. Je doet alsof. Maar daar kom je nog al gauw overheen en na een poosje is het niet anders dan een potje samen sjoelen. Je reci teert maar een eind van je af. Maar dan moet de hele santemekraam op het „teneel". Voor het voetlicht, zogezegd. En dat is griezelig. Een heel zaaltje vol mensen die allemaal zitten te wachten op het drama. Men sen die daar speciaal voor gekomen zijn en die niet van plan zijn om hun avond te laten verknollen door een podium vol amateurs die uit hun rol tuimelen. En onwillekeurig denk je daaran, als je zo'n heel publiek schoongewassen ziet zitten. Dan denk je: Die zijn allemaal ook voor mij gekomen. Ze verwachten iets van me. Da's een angstig moment. Ik geloof dat het die jongelui ook zo'n beetje vergaan zal zijn. Tijdens de voorbereidingen zijn ze misschien steeds warmer gaan lopen. De één had een nog spitsvondiger leus op 't bord staan dan de ander. Wat zouden die Veense mensen daar even van op staan te kijken. En dan zo'n mo nument. Helemaal het einde. Toen kwam de zaterdag dat ze de straat op moesten. Met een soort wandelclub die aardig in de leden zit. Het volk stond met de tenen totover de stoeprand en zag het allemaal voor niet zo vol aan. Voor de jongelui, want ik geloof be slist dat ze het goed gemeend heb ben, is het te hopen dat de toeschou wers zich ook even afgevraagd heb ben of ze misschien iets voor de vre de konden doen. Ik weet niet of je dat met een mars doet, maar in ie der geval niet door onderuit in de rookstoel te blijven liggen en te zeg gen: Wat is het erg, die oorlog over al. Jammer was het, dat het gemeentebe stuur het monument niet aanvaardde. Het was geen mooi ding, maar wel stevig. Een warwinkel van ijzerwerk, heel fris in een paar verschillende kleurtjes verf gezet. Beslist geen sieraad, maar het hoefde toch niet onder te doen voor die twee ontred derde bevrijdingsmannetjes en het stuk watersnoodbeton aan de Kerke- wijk. Zoveel hebben we niet op het gebied van het monumentale en ik had het maar genomen, als ik het gemeente bestuur was geweest. Nou staat het bij zo'n vredesmarsman voor het huis. Tot z'n moeder zegt: „Je moet toch die toestand voor het huis 'es opruimen, 't Is mooi genoeg geweest." En dan gaat het met de opkoper mee. Als schroot, waar ze ook wapentuig van maken. Als ik wist dat het die bestemming kreeg mochten ze't bij mij brengen. Wout Blauwkous. ARNHEM De gebroeders O. en K. J. J. V. uit Veenendaal gebruikten vorig jaar oktober een achteraf knap duur partijtje zand voor het repareren van een betonvloertje. Het kwam de 32-jarige O. (bouwvakarbeider) giste ren bij de Arnhemse politierechter op 40 gulden te staan. Zijn 39-jarige broer, slachter van beroep, werd vrijgespro ken van het hem ten laste gelegde. K. kwam zand tekort bij zijn herstel werkzaamheden. O. bood aan het even te gaan halen bij een firma die hij kende, maar daar was niemand aan wezig. Hij haalde het daarom maar even bij een bouw weg. Zijn broer wist van niets, betoogde hij bescher mend. Ik vond het vervelend zonder iets thuis te komen, daarom heb ik het maar zo gedaan. Pas 's avonds, toen het vloertje al klaar was, vertelde hij de ware toedracht. De officier vond dat het niet aanging met een dergelijk gemak maar op pad te gaan voor een partijtje zand. Hij vroeg voor beiden een boete van veer tig gulden, in het geval van K. voor heling. Op de Veenendaalse markt nam een beatband plaats en binnen korte tijd werd door een groot aantal jeugdigen, maar ook ouderen naar hartelust ge danst en gezongen. De Rhenense bevolking stak evenmin haar uitbundigheid onder stoelen of banken. Herauten te paard kondigden de blijde gebeurtenis aan, nadat de klok ken van de Cunerakerk hun vreugdetonen over het Grebbestadje hadden ver spreid. In het Betuwse dorp Opheusden staken grote drommen jeugd een vreugde vuur aan voor het oude gemeentehuis, terwijl later enkele malen een serenade werd gebracht voor het woonhuis van burgemeester D. J. Pott. In Amerongen trok een groot aantal jeugdigen gearmd door de straten; luid keels werd het grote nieuws verkondigd. In Leersum, Eist, Renswoude, Scherpenzeel en Ederveen heerste kort na het geboortebericht eveeens uitbundigheid, die met name in de dorpskernen viel te bemerken, waar zich groepen mensen verzamelden om langdurig over de na tionale gebeurtenis te praten. De bevolking van Veenendaal re ageerde gisteravdnd bijzonder spon taan toen het nieuws bekend werd dat er een prinsje was geboren. De stra ten raakten bevolkt, klokken luidden, enthousiaste inwoners staken zelfs de vlaggen uit. Kortom, in Veenendaal ontstond direct al een zekere feest stemming, die vandaag zeer zeker in alle uitbundigheid zal worden voortge zet. De feestvreugde concentreerde zich op de markt. Op initiatief van mevrouw Pilon stond ongeveer een kwartier na de grote mededeling het beatorkest „As- 203" aangetreden, dat weldra de mo derne klanken over de markt ver spreidde. Vele tieners, maar ook de ouderen verzamelden zich op de markt en begonnen uitbundig te dan sen en te zingen. Onder leiding van de heer P. Boon leraar aan het christelijk lyceum te Veenendaal werd tenslotte door alle aanwezigen het Wilhelmus gezon gen. Een jongeman hield nog 'n korte toespraak, waarin hij zijn vreugde uitsprak over de geboorte van het prinsje. De vele omstanders lieten duidelijk merken dat zij het met het betoog van de spreker eens waren. In Rhenen begonnen reeds enkele ogenblikken na de aankondiging van de geboorte van het Oranje-prinsje de klokken van de Cuneratoren te luiden. Na het feestelijk gebaar werden van af de torenkrans 101 schoten gelost. Inmiddels hadden zich bij het ge meentehuis, waarvan alle lichten wa ren ontstoken, vier herauten te paard verzameld; gestoken in historische klederdracht, die hun rondrit van daar door de stad begonnen om op talrijke hoeken van straten een pro clamatie voor te lezen, die was on dertekend door burgemeester mr. Bosch, ridder van Rosenthal. Ook op de voordeur van het stadhuis werd zo'n proclamatie bevestigd, voorzien van een enorm rood lakzegel met oranje linten. Talrijke zakenlieden in de gemeen te hadden hun gevelverlichting ont stoken en overal kwamen de inwo ners naar buiten om een glimp op te vangen van het begin van de feeste lijkheden die vandaag worden voort gezet met een ganzenbordspel voor de jeugd en met filmvoorstellingen voor de kinderen. De herauten te paard waren „Greb- beruiters", die zich al weken van te voren op dit gebeuren hadden voorbe reid. Ten gemeentehuize was het een drukte van belang. Notaris S. J. Vleer en gemeentesecretaris W. Pie- ters, voorzitter en secretaris van de vereniging „Oranjedag", waren pre sent om de laatste aanwijzingen te geven. De woningcommissie zat te vergaderen, toen het geboortebericht doorkwam. Het was de eerste ge- Gisteravond laat hebben wij de hoogte was van het heuglijke feit. Er werd een oranje-bitter op gedronken. Gisteravond laat ëebben wij de heer J. Cornelissen nog aan de tele foon gehad om bij hem te informeren of hij als ambtenaar van de burger lijke stand wellicht op de 27e april een jonggeborene had ingeschreven in de registers van de burgerlijke stand van de gemeente Rhenen. Zoals be kend krijgt de op dezelfde dag gebo ren baby als het Oranje-prinsje een spaarbankboekje van het gemeentebe stuur met 100, „Neen", zei de heer Cornelissen, „het was- een dag zonder geboorte aangiften. Dat komt trouwens wel meer voor. Als regel hebben we 't op maandag het drukst. Maar het kan natuurlijk nog komen. Want men heeft tot woensdag de tijd om een kind, dat op 27 april wordt geboren, aan te geven." De geboorte van het prinsenkind verwekte in Opheusden 'n carnavals stemming. Grote drommen jeugdige Betuwnaren staken voor het oude ge meentehuis een vreugdevuur aan, waar omheen gedanst en gezongen werd. De politie hield een waakzaam oogje in het zeil, terwijl ook de bui- r gemeester zich persoonlijk van de De beatband As203 zorgde voor ver feestvreugde in zijn gemeente kwam hoging van de feestvreugde op de meegenieten. Later op de avond von- Markt. den voor de woning van burgemees ter D.J. Pott enige serenades plaats. Vanochtend hebben zowel in Reste ren als Opheusden de klokken geluid. Kanonschoten vanaf de trans van de kerktoren in Opheusden en vanaf het rKehStLf trokken öoorRHe- feestprogramma in deze Betuwse ge meente van start gaan. nen om het blijde bericht van de ge boorte bekend te maken. ADVERTENTIE Schoonmaken met en de elektrische HOOVER reiniger te huur bij Gelderland (hk. Hoogstraat) Veenendaal. Tel. 2656 Winkelsluiting koninginnedag. LEERSUM Op maandag 1 mei zullen de winkels om I uur geslojen zijn. In verband met Hemelvaartsdag komt de sluiting op woensdagmiddag te vervallen. KESTEPEN Het Groene Kruis, afdeling Kesteren, houdt hedenavond in haar gebouw in de Torenstraat de jaar lijkse algemene ledenvergadering. Op de agenda staat een belangrijke be stuursverkiezing, waarbij maar liefst een viertal nieuwe bestuursleden geko zen zal moeten worden. Aftredend en herkiesbaar zijn J. C. van der Lippe en A. Datema, terwijl mevr. G. J. H. Riemsdijk-Lodder na vijftig jaar in het bestuur zitting te hebben gehad en dokter A. Zandijk hun bestuursze tels beschikbaar stellen. Bovendien ont staat een tweetal vacatures door het bedanken van de dames J. C. Veen- stra-Van Eek en B. den Hartog-Den Hartog. Het bestuur van het Groene Kruis, afdeling Kesteren, spreekt de hoop uit, dat een groot aantal leden de jaarvergadering zullen bezoeken. GELDERSE VALLEI In de loop van de avond na het bekend worden van de blijde gebeurtenis in het Academisch Ziekenhuis in Utrecht vroegen wij de eerste burger uit de gemeentes of hun plaatsvervangers de burge meesters van Veenendaal en Rhenen waren uitstedig om commentaar. De grootsmogelijke meerderheid van de gevraagden was het er over eens, dat er een bijzondere reden van blijdschap bestaat, omdat het jonggeboren kind een prinsje is. Slechts de loco-burgemeester van Rhenen, de wethouder Deen, had een afwijkende mening; hij had liever een prinsesje gehad. Hieronder volgen hun meningen. De christelijke bibliotheek in Rhe nen gaat op 19 mei a.s. dicht. Het verdwijnen van de bibliotheek is 'n gevolg van een sterk verminderd aantal uitleningen en op grond daar van was het financieel niet langer mogelijk om nieuwe boeken aan te schaffen. Deze mededeling doet de bibliothecaris, de heer B. Hoogen- dorp in het contactblad voor her vormd Rhenen. Ook het feit, dat niet langer geschikte personen zich pro deo en vrijwillig beschikbaar willen stellen is één van de factoren die tot de sluiting heeft geleid. De bi bliotheek is eigendom van de her vormde kerkeraad van Rhenen. Ds. N. Kooreman wijst in een toe lichting op het bericht van de biblio thecaris op de eigenlijke oorzaak van de opheffing, n.l. de stichting van een openbare bibliotheek. De kerkeraad heeft hieraan destijds me dewerking verleend, maar toch zijn er volgens ds. Kooreman enkele za ken, die bevreemdend zijn. In de eerste plaats de bijzonder gunstige subsidieregeling voor de openbare leeszaal, waartegen de christelijke bibliotheek met een minimale over heidsbijdrage niet kan concurreren. Ten tweede het feit, dat de provin ciale bibliotheek-centrale geen boe ken meer kan toezenden nu in de zelfde gemeente 'n openbare biblio theek is geopend. Deze achterstel ling bij de openbare bibliotheek vindt ds. Kooreman vreemd. De kerkeraad heeft het voorne men de verzameling boeken te schenken aan het bejaardencentrum „De Tollekamp" als bestuur en di rectie dit gebaar op prijs stellen. De kerkvoogdij van de hervormde gemeente te Scherpenzeel ontving een gift van 500 gulden, die bestemd is voor het fonds schulddelging. De vacature voor de tweede her vormde predikantsplaats te Wouden berg zal tot de komst van een defi nitieve predikant worden vervuld door ds. H. Pol, die als emeritus predikant zich in Woudenberg heeft gevestigd. De hervormde jeugdkerk te Rhe nen viert op 7 mei haar vijfjarig be staan. Aan dit feit zal een bijzonde re, doch sobere dienst worden ge wijd. De leiding van deze dienst zal berusten bij de heren Schalenkamp (oprichter en le voorzitter), Bouw man (voorheen catecheet te Rhe nen) en Bolt (tweede voorzitter). De classis Amersfoort van de chr. gereformeerde kerken heeft een voorstel van o.a. de chr. gereform. Pniëlkerk te Veenendaal overgeno men om bij de generale synode te bepleiten, dat aan de kerkeraden ernstig wordt ontraden om predikan ten die nog geen drie jaar in ^en bepaalde gemeente staan te beroe pen. Bovendien werd geadviseerd de predikanten te vermanen hun ge meente niet binnen die tijd te ver laten. Een korte ambtelijke bearbei ding strijdt volgens de classis met het belang van een gemeente. In bijzondere omstandigheden zou de classis na een grondige beoorde ling toestemming kunnen verlenen, dat een predikant binnen drie jaar uit een gemeente weggaat. De chr. geref. kerk van Nunspeet heeft op de classisvergadering te Amersfoort de kerkdiensten voor ge handicapten ter sprake gebracht. Af gevaardigden vroegen naar de sta tus van deze diensten, namelijk of deze als officiële diensten kunnen Van een officiële dienst verwacht- terkerkelijke samenkomsten. Van een officiële dienst verwachtt te men nogal moeilijkheden, bijv. het feit, dat er gezangen gezongen worden, hetgeen in officiële eredien sten van de chr. geref. kerken niet is toegestaan. Na ampel beraad be sloot de classis de zaak aan de vrij heid en wijsheid van de kerk te Nunspeet over te laten. De commissie voor bejaarden van de chr. geref. Pniëlkerk te Veenen daal heeft het plan opgevat een reis je voor de bejaarde gemeenteleden te organiseren. Als datum is vastge steld 25 mei. Er wordt een beroep gedaan op de gemeenteleden die 'n auto bezitten. De nieuwe Maranthakerk van de hervormde buitengewone wijkge- meente in wording te Lunteren zal binnen korte tijd in gebruik worden genomen. De oude kapel zal worden verkocht. De particuliere synode van Utrecht der gereformeerde kerken heeft ds. D. van Enk te Veenendaal gekozen als afgevaardigde naar de generale synode, die te Amsterdam en Lunte ren zal worden gehouden. Ds. Van Enk woonde al eerder zittingen van de generale synode bij. Het gereformeerde Jeugdverband te Veenendaal, overkoepelend or gaan van het gehele jeugdwerk dat van deze kerk uitgaat, heeft studie gemaakt van de meest geschikte werkwijze van modern jeugdwerk. Hierbij is het jeugdverband tot de conclusie gekomen, dat het plaatse lijke jeugdwerk niet langer zonder een geroutineerde beroepskracht kan. Echter, de tijd is hier, financieel ge zien, nog niet rijp voor. c Uit het jaarrapport van de „Chris telijke Werkgemeenschap Petrakerk" de evangelisatiecommissie van de gereformeerde kerk te Veenendaal, blijkt o.m. dat de jeugdevangelisatie een bloeiende tak van de werkge meenschap is. In zes clubs werden zeventig jonge mensen bearbeid, van wie de helft niet gewend was naar de kerk te gaan. Het ligt ver der in het voornemen van de werk gemeenschap om evenals op paas- morgen reeds gebeurt ook op gewo ne zondagen in de open lucht op te treden. VEENENDAAL Daar burgemees ter mr. I. Hazenberg in het buitenland vertoeftvroegen we commentaar aan de loco-burgemeester, wethouder Ant. de Ruiter. Hij zei: ,^aten we zeggen, dat ik hier dolgelukkig mee ben, ook voor ons land. Ik ben zo blij, dat het voorspoedig gegaan is en ik ben zo blij voor het Koninklijk Huis. Ik vind de geboorte van een prins een vreugdevol iets voor Nederland". AMERONGEN Jk kan zeggen dat heel Amerongen bijzonder verheugd is", zo zei burgemeester jhr. mr. O. R. Bosch, ,J£norm veel jongelui blijken behoefte tehebben om spontaan aan hun vreugde uiting te geven. Morgen avond komt het vastgestelde feest, het was onmogelijk de feestelijkheden nog deze avond te houden. In ieder geval kan ik u zeggen, dat iedereen hier bij zonder verheugd is met de geboorte van de prins''. RENSWOUDE Jk kan niet anders zeggen", aldus burgemeester J. A. Ho- sang, „dan dat ik bijzonder blij en dankbaar ben, dat de spanning nu voor bij is en dat Prinses Beatrix de moei lijke bevalling achter de rug heeft. Ik ben bijzonder verheugd, met het hele volk en met de inwoners van Renswou- denberg. Ik hoop dat Prinses Beatrix voorspoedig mag herstellen en dat zij spoedig weer in staat is om datgene te doen, wat haar hand vind om te doen". RHENEN Burgemeester jhr. L. H. N. F. M. Bosch ridder van Rosen thal was gisteren uitstedig en zou ook de nacht niet in Rhenen doorbrengen. Loco-burgemeester mr. J. Deen was echter zo vriendelijk ons het volgende commentar te geven: „Het is natuur lijk verheugend dat deze gebeurtenis heeft plaatsgehad, al wordt de vreugde getemperd door het feit, dat er opera tief ingegrepen moest worden. Men denkt in zo'n geval altijd aan de ge zondheid van de moeder. Mijn voorkeur was uitgegaan naar een prinsesje. Ge durende vier generaties, als ik regentes Emma meereken, heeft de vrouwelijke linie van de Oranjes 't goed gedaan. Ik ben bang, dat deze prins als hij een maal op de troon is mannelijker, dat wil zeggen agressiever zal zijn. Ik ge loof dat we beter af geweest zouden zijn met nog een vorstin". O SCHERPENZEEL Burgemeester mr. C. P. Hoytema van Konijnenburg zei het zo: Jk ben enorm blij en dank baar, dat dit zo goed verlopen is. Ik ben verheugd, dat het een prins is, al was ik met een prinsesje ook blij ge weest. Ik hoop ook, dat het Nederland se volk deze bijzonderheid op prijs zal stellen". KESTEREN IOPHEUSDEN Bur gemeester D. J. Pott zei: Jk ben bij zonder verheugd, dat het een prinsje is, maar ook als het een prinsesje zou zijn geweest had het mij tot blijdschap gestemd. Ik hoop en verwacht dat door de geboorte van deze mannelijke Oranjetelg de band met het Neder landse volk nog hechter zal worden O LEERSUM Mevrouw mr. C. M. 's Jacob-des Bouvrie was een groot deel van de avond niet te bereiken. Toen wij omstreeks half twaalf belden had de burgemeester zich reeds ter ruste gelegd. Haar echtgenoot deelde mee, dat hij „verheugd" was. - O Ondertrouw De burgemeester van Albas heeft de ondertrouw bekendge maakt voor het huwelijk op 10 juni van prinses Margrethe van Denemar ken met de Franse graaf Henri de La borde de Monpezat. Het huwelijk zal in Kopenhagen ge sloten worden.

De Vallei | 1967 | | pagina 3