I wil je I een stok I kaas uit het i vuistje I Het Noorden vraagt om maatregelen KONING MAHENDRA KREEG GESCHENKEN Nepalese gasten op Keukenhof OM 8 UUR KWAM AAN 'T WACHTEN EEN EINDE Expo'67 open Premier zond telegrammen Ponskaart als briefkaart verzenden 5 Israël maakt auto's Havenmond kost half miljard Twaalf jaar voor ontvoering Rinus hoorde het het eerst Korter werken bi] De Haes „Zo^n geboorte brengt ontroering zei premier De Jong Ik geloof dat dit de monarchie erg veel goed zal doen'''' Bedrijven willen VOEDZAAM *hvw wvvzaaoA Oost end se mailboot in gevaar IN 2000 DRIE MILJOEN INWONERS, MITS ONTROERD VREDE EN GELIJK GEEN VERSCHIL GEEN TELEGRAM VERZOENING Vlekken^ helpt altijd Viët-Con<* stelt bestand voor op 23 en 24 mei VRIJDAG 28 APRIL 1967 AMSTERDAM Het Nederlandse bedrijfsleven heeft in verrassend grote mate gereageerd op vragen aan de mi nister van Verkeer en Waterstaat over het versturen van ponskaarten. Twee miljard stuks gaan er ieder jaar de deur uit by bedrijven, instellingen en diensten. Zij moeten in een enveloppe als brief op de post worden gedaan. Al leen de ANWB al zou per jaar 37.500 gulden besparen indien de ponskaar ten als briefkaart konden worden ver zonden. Het scheppen van de mogelijkheid daartoe, vormde de kern van de vra gen die het Tweede-Kamerlid Tolman (C.H.) op 5 april aan de minister stel de. Het ging hem er om dat de PTT (in formaat afwijkende) ponskaart als briefkaart accepteert en als zodanig laat frankeren. Direct na het bekend worden van de vragen kwamen bij de I.B.M_ verzoeken uit het bedrijfsleven, iets aan adhesie betuiging te doen. De I.B.M. .wilde wel en verzond een brief aan al haar rela ties met de suggestie: Als u wilt reage ren, schrijf dan een brief aan de leden van de Tweede Kamer, de minister van Verkeer en Waterstaat, de directeur- generaal van de P.T.T. en het Neder lands Normalisatie Instituut. Intussen hebben achthonderd van die bedrijven dat gedaan. Andere fabrikan ten van ponskaarten hebben hun afne mers een soortgelijke suggestie ge daan. Het initiatief is zeer verklaarbaar. De ponskaart neemt een steeds grotere plaats in bij de afwikkeling van aller lei zaken. Een zeer groot deel daarvan zou „open", dus zonder enveloppe, kunnen worden verstuurd. Zij bevatten geen vertrouwelijke mededelingen. Het gaat in dit geval om de interna tionaal genormaliseerde tachtig-koloms ponskaart van 82,5 bij 187 millimeter. Indien de minister tot medewerking be reid is, zou de Nederlandse delegatie naar de eerstvolgende internationale postconferenties moeten worden opge dragen, een voorstel in deze geest aan hangig te maken. ADVERTENTIE A A* BRUSSEL Nu het vakantiesei zoen nadert begint men zich in Oost ende zorgen te maken over een perso neelstekort bij de lijndienst op Enge land. Men is begonnen matrozen, die vorig jaar in dienst van het ministerie van Verkeer op deze lijn hebben ge varen, thuis te bezoeken. Velen van hen weigeren opnieuw aan te monste ren, De menigte die voor het academisch ziekenhuis in Utrecht was samengestroomd, barstte in uitbundig gejuich uit toen bekend werd dat er een zoon was geboren. DEN HAAG Het noorden van het land wil naar drie miljoen inwoners in het jaar 2000. De provincies Friesland, Groningen en Drente zien mogelijkheden voor de groei van hun bevolking in 34 jaar met 1.700.000 inwoners mits: de werkgelegenheid sterk wordt bevorderd door stimulerende maatregelen; Ij de regering er aan meewerkt, dat van 't overvolle westen van he* land men sen naar het noorden komen; De infrastructuur zodanig wordt verbeterd dat een vergelijking van het noor den met overig Nederland mogelijk is. De bestuurscommissie voor het noor den des lands een samenwerkings orgaan van de provinciale besturen van Friesland, Groningen en Drente heeft een rapport opgesteld: „Het noorden naar het jaar 2000". Het kan gezien worden als een vervolg op de studie, die in 1960 door de bestuurs commissie werd gepubliceerd over de ontwikkeling van het noorden tot 1980. In het rapport wordt opgemerkt, dat er aanvankelijk een verheugende ont wikkeling van de werkgelegenheid was in het noorden. Van 1960 tot 1965 gFoei- de het aantal arbeidsplaatsen met gemiddeld 3600 per jaar. Daarna is er een vertraging opgetreden in de toene ming van de werkgelegenheid. De tweede nota voor de ruimtelijke ordening heeft het noorden van het land een belangrijke taak toegedacht, bij de spreiding van de bevolking in ons land. In deze nota wordt voor 2000 een aantal inwoners in de drie provin cies voorzien van drie miljoen. Het noorden wil geheel meegaan in deze bevolkingsgroei, maar de drie provin ciale besturen beseffen ten volle, dat deze groei niet van zelf tot stand kan komen. Daarvoor zullen stimulerende maatregelen op het punt van werkgele genheid en bevolkingsspreiding nodig zijn. In de nota wordt er op aangedron gen, dat de stimulerende maatregelen die al door de regering zijn getroffen (o.a.) voor het noorden van het land worden uitgebreid. Gevraagd wordt 'n tegemoetkoming in de kosten, wanneer bedrijven zich naar een noordelijke provincie verplaatsen, dat belastingfa ciliteiten worden verleend en dat bij 't uitgeven van een nieuwe exploitatie concessie, de gereserveerde hoeveelheid aardgas van dertig miljard kubieke meter, voor het noorden wordt ver groot. De instelling van een ontwikkelings fonds voor Noord-Nederland wordt door de provinciale besturen van grote be tekenis geacht voor de toekomstige ont wikkeling. De verbetering van de verbindin gen zal in de komende jaren veelmeer geld vergen dan in de voorafgaande pe riode. HAIFA De auto-industrie van Is raël die nog in de kinderschoenen staat, komt met een nieuwe vijfper- soons wagen aan de markt. De nieu we „Triumph Gilboa" is vandaag aan de pers getoond. Het is een produkt van „Autocars" te Tirat Hacarmal bij Haifa. De wagen heeft een Standard- Triumph motor van Brits fabrikaat, maar voor het overige is de wagen in Israël gemaakt en geassembleerd. De wagen kan 120 km per uur halen. In juni hoopt men de produktie op drie per dag te hebben. De firma werkt nog aan contracten voor de bouw van een eigen fabriek voor motoren en achterassen. De nieuwe wagen heeft vier ver snellingen en een carrosserie van fi berglas. De prijs in Israël is 11.490 Israëlische ponden (13.800 gulden). Er zijn reeds enige orders geplaatst voor uitvoer naar België en Zwitserland. ROTTERDAM Rond vijfhonderd miljoen gulden kost het bouwen van de nieuwe havenmond bij Hoek van Holland en het graven van de groot scheepse vaargeul naar de Nieuwe Waterweg. Het hele karwei duurt zeven jaar en komt dus in de loop van 1974 klaar. Het eerste geladen tankschip van 210.000 ton zal in 1970 van de nieuwe vaargeul gebruik maken. Het werk wordt uitgevoerd door de Combinatie Havenmond Hoek van Holland. Zij is gevormd door Adriaan Volker, Bosch en Kalis en Van Hat- tum en Blankevoort. Deze aanne mingsbedrijven investeren 65 miljoen gulden in speciaal te bouwen materi eel, zoals nieuwe typen blokkenvaar- tuigen en steenstortvaartuigen. In to taal zullen werktuigen ter waarde van 150 miljoen gulden worden inge zet. Rijkswaterstaat heeft van 1958 «f de bouw van de nieuwe havenmond bij Hoek van Holland voorbereid. 2 jaar geleden begonnen de besprekin gen met de aannemerscombinatie die negen commissies van elk drie des kundigen instelde. Zij acht dit werk tenminste zo groot en moeilijk als de afsluiting van het Haringvliet of de Zuiderzee. Opdrachten zijn inmiddels verstrekt voor de bouw van nieuwe werktuigen. Uit vele windstreken stro men binnenkort de grondstoffen naar Europoort. Uit België komt per spoor twee miljoen ton steen in brokken van drie honderd tot duizend kilogram; dage lijks twee treinen van elk 55 wagons tezamen 2400 ton; vier jaar lang. Zeeschepen brengen uit Noorwegen drie miljoen ton steen in stukken van een tot kes ton. Zuigers putten onder de Engelse kust uit de Noordzee ettelijke miljoe nen tonnen grint. West-Duitsland levert bazalt als mengstof voor beton, die wordt ge maakt in een fabriek die vijftien mil joen gulden kost. Er worden blokken van 43 ton zwaar van gemaakt. Binnenschepen voeren uit eigen land twee miljoen ton grint aan. BERLIJN De 22-jarige Jürgen Henschel, die in augustus vorig jaar in Berl(jn de uit Canada afkomstige vier jarige Audrey Klewer heeft ontvoerd en van haar grootvader 35.000 mark losgeld eiste, is donderdag in West- Berlijn tot twaalf jaar gevangenisstraf veroordeeld. Het kind is vier dagen na de ontvoe ring ongedeerd gevonden. flenschel was naar Noorwegen gevlucht, maar kon op 11 september op een camping in Oslo worden aangehouden. Wegens medeplichtigheid is een broer van de dader tot een jaar jeugdgevangenis ver oordeeld en een vriend tot drie jaar ge vangenisstraf. „Zo'n geboorte brengt ontroering", zei de heer De Jong. „Als een kind ge zond ter wereld komt, staat men ver baasd over het mysterie van de schep ping. Nederland en Oranje zijn in voor- en tegenspoed altijd sterk verbonden geweest en met de geboorte van de prins is het nationale koningschap voor lang verzekerd". „Wij hopen oprecht", zo besloot pre mier De Jong, „dat het jonge leven onder Gods leiding een gelukkige toe komst tegemoet mag gaan". Mr. J. M. L. Th. Cals, minister van staat: „In de huwelijksglazen die ik op 10 maart 1966 aan prinses Beatrix en prins Claus mocht aanbieden zijn de woorden gegraveerd: Na het feuur zal ik ontvanghen van God den Heer dat soet. Ik heb daarbij de wens uit gesproken dat de jonggehuwden na de vele zorgen die zij in hun verlovings tijd moesten doormaken, het zoet van een blijvend geluk zouden mogen ge nieten. Het behoeft geen betoog dat ik mij van ganser harte verheug nu dit geluk zulk een duidelijke bevestiging hééft gevonden". Jkvr. mr. C. W. I. Wttewaal van Stoetwegen, Tweede Kamerlid voor de CHU: „Ik geloof dat dit de monar chie in Nederland erg veel goed zal doen. Natuurlijk ben ik vreselijk ver heugd en ontroerd. Het is voor Neder land iets onvoorstelbaars om nu weer een prinsje te hebben. Ik had stellig een meisje verwacht". C. J. van der Ploeg, Tweede Ka merlid voor de KVP zei namens zijn fractie: „Het is vanzelfsprekend dat ik de grote vreugde deel die door mil joenen Nederlanders wordt gevoeld. Ik sluit mij gaarne aan bij de vele ge lukwensen die het prinselijk paar in deze dagen zullen bereiken en wil m'n felicitaties van ganser harte uitstrek ken tot koningin Juliana en prins Bem- hard. Ik hoop dat het jonge prinsje mo ge opgroeien in een wereld waarin vre de zal heersen en voorspoed en geluk voor iedereen zal zijn weggelegd". Mr. H. A. F. M. O. van Mierlo, frac tieleider van D '66 wenste ouders en grootouders van harte geluk. „Ik ben erg blij voor onze kroonprinses, te meer omdat ik had gehoord dat Bea trix het liefste een zoon had. Staatkun dig zie ik geen verschil of er een prins of een prinses is geboren". Drs. J. den Uyl, de socialistische frac tieleider in de Tweede Kamer, was niet bereikbaar voor commentaar. „Maar ik neem aan dat mijn man blij is voor de prinses. Wij weten uit eigen ervaring wat het betekent lang op een geboorte te moeten wachten", zei mevrouw Den Uyl. Drs. H. Wiebenga, Tweede-Kamer lid voor de PSP: „Het is altijd verheu gend voor een familie als er een zoon word geboren. Ik kan aan deze geboor te echter geen staatkundige consequen ties verbinden. De PSP zal geen ge lukstelegram naar Drakensteyn sturen. Zo'n telegram zou immers een staat kundige betekenis hebben en wij zijn tenslotte een republikeinse partij". Th. H. Joekes, Tweede-Kamerlid voor de VVD: „Als burgers van onze constitutionele monarchie onder het Huis van Oranje hopen en verwachten wij dat de komst van deze nieuwe prins zal helpen de tegenstellingen uit het recente verleden te verzoenen. Dat is naar ik aanneem, een wens die wij met zeer veel Nederlanders inclusief ouders en grootouders van het prinsje delen. De koningin had geen mooier verjaardagsgeschenk kunnen wensen". Mr. W. R. van der Sluis, Tweede- Kamerlid voor de ARP: „Ik vind het erg leuk. Ik hoop dat het een goed feest zal worden". AMSTERDAM Een diner in het Amstelhotel onderbroken voor de heug lijke tijding van de geboorte van een prinsje besloot gisteren voor het Nepale- se vorstenpaar een dag met een omvangrijk programma. Aan het diner zater ook prins Bernhard en de prinsessen Margriet en Christina aan. Om kwart over tien gistermorgen stonden de Nepalese gasten met konin gin Juliana, prins Bernhard en de prin sessen Margriet en Christina al tussen de tulpen, hyacinten en narcissen op de Keukenhof. Het programma daar werd keurig op tijd afgewerkt. Prins Bernhard, die tijdens het voor stellen van de leden van de raad van beheer van de Keukenhof wat moeilijk heden had met zijn filmcamera een filmer van de N.T.S. hielp die oplos sen bood koning Mahendra een jeep aan en een boot die door straalaandrij ving wordt voortbewogen. De jeep en de straalboot zullen worden gebruikt om stropers op te sporen in het natio nale park van Nepal, Chetawan. Prins Bernhard bood deze geschenken aan namens de Nederlandse afdeling van het World Wild Life Fund. Het bezoek dat koning Mahendra gis teren met zijn vrouw en zijn twee kin deren aan Rotterdam bracht kreeg een prettig accent door de onvermoeibare zon, die het gezelschap een stralend ha vencomplex voortoverde. Rond het mid daguur ging het gezelschap aan boord van de salonboot Pieter Caland. Ook de prinsessen Margriet en Christina en de ministers Luns en Bakker waren daar bij aanwezig. Burgemeester Thomassen van Rotterdam was gastheer. UTRECHT Het nieuws over de geboorte van de jonge prins bereikte het publiek voor het Academisch zie kenhuis in Utrecht precies om half negen. Zonder dat er een woord was gezegd begonnen duizenden mensen al te juichen toen de staf van het zieken huis de voordeur aan de hoofdpoort opendeed en zich daar lachend opstel de. De eerste die hier het nieuws ver nam was de 61 - jarige zwerver Rinus Bouwmeester. Hij had de hele avond al binnen het door de politie af gezette deel van de straat aan het hek van het ziekenhuis gestaan. Hij was om half zeven aangekomen. „Mogen wij u feliciteren met de ge boorte van een prins", riep de direc teur van het ziekenhuis. Dat was om twee minuten over half negen. De heer Bouwmeester draaide zich lachend om naar het publiek, zette zijn pet af, stak die in de hoogte en riep: „Een prins!" Dat was op het moment waarop het gejuich pas goed losbarstte. De politie- bezetting hield het publiek niet. Drang hekken gingen omver en de jeugd klom zingend -in het metershoge hek dat het ziekenhuis van de straat afscheidt. Een half uur na de geboorte was het voor het ziekenhuis nog steeds een complete chaos. Auto's waren ingeslo ten en konden er niet uit. Even werd het Wilhelmus gezongen. Verder schreeuwde het publiek Hi Ha Beatrix en Hi Ha Happening. ADVERTENTIE DEN HAAG „Namens de raad van ministers van het koninkrijk bied ik u onze hartelijke gelukwensen aan bij de geboorte van uw zoon", telegrafeerde pre mier De Jong gisteravond aan prinses Beatrix en prins Claus. „Het geluk dat u werd geschonken, is ook ons geluk. Wij begroeten onze jongste prins met grote vreugde en dankbaarheid. Moge zijn moeder spoedig zijn hersteld". Aan koningin Juliana en prins Bernhard telegrafeerde de premier: „Namens de raad van ministers van het koninkrijk mogen wij u onze hartelijke gelukwen sen aanbieden bij de geboorte van uw eerste kleinkind. Met grote vreugde en dankbaarheid begroeten wij deze jongste telg uit het Huis van Oranje, waarmee wij ons zo nauw verbonden weten". ADVERTENTIE K2r HENGELO De directie van De Haes Holland N.V., fabrikante van wo ningtextiel en markiezendoek met ves tigingen te Eindhoven en Mierlo (N.B) ziet zich genoodzaakt een aanvrage in te dienen voor tijdelijke werktijdver korting voor 400 mannen en 70 vrou wen voor een dag per week geduren de 6 weken. Dit bedrijf dat ca. I1/* jaar geleden is ontstaan door een samenvoeging van de Behti N.V. (Beakers, Elias, De Haes textielindustrie N.V.) en textiel fabriek Holland bevindt zich in een re organisatiefase. De verslechtering van de conjunc tuur kwam derhalve voor dit bedrijf op een dubbel ongelegen tijdstip. De huidige marktsituatie heeft de directie doen besluiten het tempo van rationa lisatie te versnellen. Een aantal maatregelen is daarvoor nodig. Naast een tijdelijke beperking van de produktie door werktijdverkor ting is het noodzakelijk een 80-tal per soneelsleden van de in totaal 700 te la ten afvloeien. Deze maatregelen zijn genomen na goed overleg met ondernemingsraad en vakbonden. Om een betere bedrijfseconomische opbouw van dit bedrijf te bewerkstel ligen is per 20 maart j.l. de directie versterkt door het toetreden van de heer drs. I. Dijkstra. Deze krijgt spe ciaal tot taak gestalte te geven aan het expansieve beleid van dit bedrijf in de toekomst. Ondertrouw De burgemeester van Albas heeft de ondertrouw bekendge maakt voor het huwelijk op 10 juni van prinses Margrethe van Denemar ken met de Franse graaf Henri de La borde de Monpezat. Het huwelijk zal in Kopenhagen ge sloten worden. Prof. dr. W. P. Plate (geheel rechtsleidde bij de bevalling het medische team dat voorts bestond uit v.l.n.r. de kinderarts dr. J. Drukker, de kraamverpleegster mejuffrouw C. van Beuzekom en de narcotiseur G. Nijhuis. ONVERDEELDE VREUGDE (Van onze verslaggevers) ROTTERDAM In politieke krin gen heerste gisteravond onverdeelde vreugde over de geboorte van het prin senkind: „Er is vreugde in onze harten, want er is een prins geboren", zei premier P. S. J. de Jong gisteravond in een toe spraak voor de televisie. Hij wenste prinses Beatrix, prins Claus en de grootouders geluk met de geboorte van de nieuwe telg. Het Nepalese vorstenpaar, koningin Juliana en de prinsessen Margriet en Christina temidden van de bloemen pracht van de Keukenhof. Naast konin gin Juliana burgemeester mr. Th. M. J. de Graaf van Lisse. O Een filmer van de N.T.S. hielp prins Bernhard bij het oplossen van een storing in zijn filmcamera. MONTREAL Donderdagavond is de Canadese wereldtentoonstelling. Ex po '67, officieel geopend. Deze exposi tie zal een half jaar duren. De tentoonstelling valt samen met het honderdjarig bestaan van Canada. 62 landen nemen eraan deel. Heden is zij voor 't publiek toegankelijk gesteld. De opening op donderdag geschied de door de gouverneur-generaal, nadat premier Lester Pearson een vlam had ontstoken, die zal branden zolang de tentoonstelling duurt. Er waren 3.000 speciale genodigden. WASHINGTON Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft meegedeeld, dat de radio van de Viët-Cong een tweedaags bestand, op 23 en 24 mei, heeft voorgesteld. De Zuidviëtnamese regering had al eerder een 24-uursbestand op 23 mei bepleit, ter viering van Boeddha's ge boortedag en zich daarbij bereid ver klaard tot besprekingen met Hanoi over een verlenging van die periode. Het State Departement had geen commen taar op het aanbod van de Viët-Cong. ADVERTENTIE

De Vallei | 1967 | | pagina 7