TIBET KWAMEN ZE HAAST NIET UIT Lhasa Apso, geen heilige hond meer „ZORG OF VERZORGING" VOOR EEN GOED GERIT mayo mayo ARME ADEL LEEFT VAN LEEUWEN Veel vraag naar boek over „pil" LINGERIEMODE 1967 GRAPILLON 'n tafelklare smulverrassing BIJ DE LUNCH wÊÊÊSSL MINI- LINGERIE BEWAREN VAN VLEES 't sukses van de gastvrouw EEN HOND OM MEE DOOR DE POLDERS TE RENNEN. Stuk of twaalf Geen poedel Stamboom Rennen Niet op schoot Niet vals Informatie van „Ivoren Kruis" KANT EN KLAAR APEN GENOEMD NAAR POLITICI OOK KINDEREN FRUIT 1 VOORBEELD TWEE FEITEN AAN BANDEN WENKEN ADVERTENTIE TTet kon gewoon. Gisteren hebben we aan het haar van vijf heilige honden „gefrummeld" om even met hun bazin te spreken. Dat „frummelen" mocht, want zo heilig dat alleen de Dalai Lama's in Tibet ze in het ge heim mochten fokken, zijn de honden allang niet meer. Het gebeurt nu bij voorbeeld ook in Zevenhuizen (dat in Zuid-Holland), in het huis van tand arts J. Schneider. Alleen is het de eerste keer dat er in Nederland een nest kleine Lhasa Apsootjes werd geboren en dat kon weer omdat mevrouw An nie Schneider een kleine kennel heeft, waarin ze honden van bijna vergeten rassen fokt. De Lhasa Apso dus en de ouderwetse schapendoes, die van Aap, Noot, Mies het plaatje vlak naast Teun. Ze is 36 jaar, maar ze ziet eruit als 26 en samen met een reusachtige waakhond komt ze naar buiten ren nen om het hek voor de tuin open te maken. Willen we eerst de hondenka mer zien of de kleine Lhasa Apsoot jes of, of... We staan voor een lege papegaaiekooi, omdat tandarts Schnei der papegaai Stoffeltje vaak mee neemt als hij veel kinderen onder de boor krijgt en ondertussen probeert een volwassen heilige hond op onze schoot te klimmen. Net een angora- marmot in het groot en dat mogen we rustig vertellen van zijn bazin, want ze is bijvoorbeeld al doodsbang om voor „een beetje schoothondjes- mevrouw" te worden aangezien als ze het haar van haar heilige honden op de kop opbindt met een elastiekje. „Eigenlijk zijn het helemaal geen heilige honden meer", vindt ze. „Vroe ger kwamen ze Tibet bijna niet uit, dan gaf een Dalai Lama er alleen één of twee ten geschenke aan zeer belangrijke gasten." De Lhasa Apso's zijn nog wel vrij zeldzaam, maar Amerika fokt ze en Engeland en de Duitsers zijn er even eens druk mee bezig. Nederland heeft er niet meer dan een stuk of twaalf, schat mevrouw Schneider en dan heeft ze daar haar eigen vijf puppies el bij gerekend. Waarom zitten er in uw kennel nu Tibetaanse honden en ouderwetse schapendoezen, mevrouw Schneider en geen Ierse Setters, om maar even een „gangbare" hond te noemen? „Oh, dat wordt een heel ingewik keld verhaal", roept ze. „Want vijf tien jaar geleden bijvoorbeeld wist ik helemaal niets van honden af. Het enige ras dat ik kende was de poe del, toevallig omdat een vriendin van mij een poedel had. Wat er verder allemaal rondliep was voor mij een raadsel." Er is wel 't een en ander gebeurd in de tussentijd, want nu is mevrouw Schneider aan het studeren voor het voorbereidend examen voor de func tie van keurmeesteres op hondenten toonstellingen. En in haar kennel ren nen nu acht honden rond als we de kleine heilige hondjes even niet mee rekenen. Een poedel verder kwam ze niet toen vrienden haar een hond cadeau wilden doen. „Ik dacht tenminste twee jaar lang dat het een poedel was", zegt ze. „Dat is een heel gekke geschiedenis, want iedereen vroeg voortdurend aan mij: Zeg, wat is dat toch voor een soort hond dat jij hebt. Toen ben ik ook een beetje gaan twij felen, totdat er een keer in een res taurant mensen binnen kwamen met precies zo'n hond als de mijne. Ik ben naar hen toegestapt en wat bleek? Het was helemaal geen poe del maar een schapendoes." Via omwegen is ze terecht gekomen bij professor Jaski („Een heel be roemd man in de wereld van honden mensen") die haar vertelde dat haar does allerlei uitstekende eigenschap pen had voor de fokkerij. „De schapendoes is er heel lang uit geweest", vertelt ze. „Er waren op een gegeven ogenblik maar heel weinig exemplaren meer van. Toe poel, ook al zo'n bekende man, heeft toen besloten om de Nederlandse hon derassen die verloren dreigden te gaan, te handhaven. De moeilijkheid was alleen dat niemand precies wist welke kenmerken en eigenschappen de schapedoes had, omdat het ras helemaal verwaterd was. Toepoel zelf heeft toen een zo goed mogelijk beeld opgesteld en dat wordt nu als vast staand aangenomen om de raszuiver heid van zo'n hond te bepalen." Met de Tibetaanse hondjes is het ook al zo vreemd gegaan, want de Tibetanen hadden wel vastgesteld hoe een raszuivere Lhasa Apso er moest uitzien, maar ze hadden volkomen vergeten stambomen op te stellen. Die stambomen zijn er nu wel. Op de tentoonstellingen valt u ze ker wel op met uw honden, mevrouw Schneider? „Jawel, alleen met de Tibetanen", lacht de tandartsenvrouw, „want de schapendoezen zijn niet internationaal erkend, vanwege de nog incomplete stambomen. Maar die tentoonstellin gen zijn wel leuk. Voor mij zijn het vakanties in het klein, want met een kennel kun je moeilijk veertien da gen vrijaf nemen." Waar logeert ze dan tijdens zo'n tentoonstelling in het buitenlanland, willen we graag weten, want er zijn massa's hotels die pertinent honden weigeren. Maar dat levert voor haar nooit problemen op, want de organi satie van zo'n tentoonstelling zorgt tevens voor adressen van hotels die geen enkel bezwaar maken tegen gas ten op vier poten. De deur van de kamer vliegt open en naar binnen rollen de waakhond die Ferenka heet en een Hoverward is en een handvol schapendoezen. Leuke, gekke beesten om te zien, die schapendoezen, niet te groot en niet te klein, een hond om lekker hard mee door de polders te rennen. Gaat u proberen die hond „in" te maken, zoals de boxers en de Schot se collies, mevrouw Schneider? „Lukt nooit", zegt ze, „al zou ik het willen. Maar ik wil niet eens. Het gaat me er alleen om mee te helpen dat ras te behouden, om raszuivere honden te krijgen. Schapendoezen zijn leuke dieren en je kunt er alles mee doen. Maar ik kan me zoiets hele maal niet voorstellen naast een heel sjieke winkelende mevrouw. Ik zag pas een foto van een enorm mooie vrouw, helemaal in het beige ,met een geweldige windhond in precies de zelfde kleur. Een combinatie, enorm. Zo'n schapendoes zou dat mens een figuur doen slaan. Maar hij is wel gek op kinderen en dat is toch vrese lijk belangrijk?" Een hond om in een lange broek naast te springen. En een Tibetaans hondje is ook al niet speciaal om voortdurend op de arm te worden rondgedragen, al ziet hij er met zijn zijdeachtige lange haren misschien wel een beetje naar uit. Maar die Ti- betaantjes rennen ook liever los naast mensenbenen. Als we het zoëven goed hebben be grepen, toen mevrouw Schneider praatte over het vaststellen van de kenmerken van een honderas* is het eigenlijk wel mogelijk om een geheel nieuw ras te „verzinnen" en te fok ken. „Oh, maar dat is ook al gebeurd", zegt ze. „De Dobbermann Pincher rie komt me het eerst in de ge dachten is gemaakt. Er werd ge zocht naar een hond die voor alles geschikt was en uit een aantal honde rassen die aan de eisen voldeden is toen de Dobbermann Pincher ont staan." wmmgm. Niemand kan er meer omheen draaien; het is gewoon een kwestie van kiezen of delen: of door verwaarlozing slachtoffer worden van veel pijn en vroeg tijdig verlies van het gebit, of door een goede mond verzorging trachtten tand- bedref te weren. Nu wel even doorlezen, want dit gaat iedere Nederlander aan, heel in het bijzonder de ouders. Zij zijn het tenslotte die verantwoordelijk zijn ten opzichte van hun kinderen en hun levensgeluk. Het Ivoren Kruis heeft een juweel van een boekje uitgegeven, dat eigenlijk iedereen in huis zou moeten hebben. De ene gulden die „Zorg of verzorging" kost, kan heel veel guldens en nog meer leed uitspa ren. Deze nieuwste voorlichting van Het Ivoren Kruis is een bijzonder plezierig boekje; goed geschreven, gezellig maar doordringen, en leuk geïllustreerd, Ook kinderen om wie het in feite voor een groot deel is begonnen hebben er belangstelling voor. Het boekje wil eigenlijk niet anders dan op een goed gefundeerde manier naar de juiste keuze leiden, met het hoe en het waarom erbij. En een schat aan goede raadgevingen. Een enkel voorbeeld. Is snoepen zonder schade mogelijk? Natuurlijk, zegt Het Ivoren Kruis. Het gaat er maar om, wat we onder snoep ver- 0 Mevrouw Annie Schneider uit Zevenhuizen met een klein Lha sa Apsootje een van de eerstgebo renen in Nederland. En dan wordt een algemeen ver breid misverstand meteen uit de weg 0 Ze komt naar buiten rennen met een Hovenvard en daar komen dan nog eens twee van de heilige hondjes uit Tibet bij. Geen dieren om voortdurend op de arm rond te worden gedragen, wel om naast men senbenen door de polder te sprin gen. ADVERTENTIE Kostelijk voor uw kinderen alcoholvrij druivensap geruimd: Duitse herders zijn niet vals of onberekenbaar. Althans: van oor sprong zijn ze het niet. In de Tweede Wereldoorlog hebben de Duitsers alle herder met de slecht ste karakters bij elkaar gehaald en zijn daarmee net zo lang gaan fokken totdat ze een uiterst vals en onbere kenbaar soort herder kregen. Eigen schappen die er nu al weer zijn uit gehaald. „En dat is de sport", zegt mevrouw Schneider. „Letten op alles bij het fokken en proberen er het allerbeste uit te halen." 0 Familietafereeltje achter het huis van een tandarts in Zevenhuizen. Het liep allemaal een beetje uit de hand, omdat de ouderwetse schapendoezen wilden rennen en de waakhond met de jonge honden wilde spelen. Ook al daarom was het goed dat mevrouw Schneiders vrijwillige „hulpje" Anja Blommendaal uit Gouda juist de kennel kwam binnen rollen. In één week tijds zijn rond vijfdui zend bestellingen binnen gekomen voor het boekje, „Geboorteregeling, in het bijzonder met de pil". Het was de eerste week van de actie door het maandblad Spreekuur Thuis (geredi geerd door artsen). Het stelt het boek tot 15 juli voor iedere belangstellende beschikbaar tegen vergoeding van ne gentig cent voor verzend-, porto- en administratiekosten. Daarna zal de Uit geversmaatschappij W. de Haan in Hil versum het boek normaal in de handel brengen. Zelden zal over geboorteregeling, de pil en zijn werking zo duidelijk zijn geschreven als in dit boek. Dat is dan te danken aan de Nederlandse vrou wenarts dr. M. M. Madlener en de heer W. A. C. Whitlau. Hun uiteenzet tingen en beschouwingen zijn zo glashelder, dat ieder misverstand of niet begrijpen moet zijn uitgesloten. Een enkel voorbeeld, uit het gedeelte waarin de schrijvers het principiële verschil uitleggen tussen de pil en an dere methoden tot geboorteregeling: Geboorteregeling wil zeggen: voorko men van zwangerschap indien deze on gewenst is. Zwangerschap ontstaat wanneer een bevruchtbare vrouwelijke eicel in contact komt met een manne lijke zaadcel en daarmede samensmelt. De traditionele methoden van geboorte regeling zijn erop gericht te voorko men, dat zaad- en eicellen met elkaar in contact komen. Bij „de pil" gaat men uit van een geheel ander be ginsel: „de pil" voorkomt het ontstaan van bevruchtbare, rijpe eicellen in het lichaam van de vrouw." Kort en duide lijk dus. De schrijvers zijn uitgegaan van twee feiten: het begrijpen van de wer king van de pil vraagt om meer ken nis, dus uitvoerige informatie, en: juist door gebrek aan kennis staan tot nu toe veel vrouwen wat huiverig tegeno ver de pil, „hoe veilig en eenvoudig deze methode van geboorteregeling ook is." Daarom geven de schrijvers op een voudige maar wetenschappelijk verant woorde manier uiteenzettingen over bijvoorbeeld de vrouwelijke cyclus, hormonen, de werking van ovulatie remmers (de pil) en hun voordelen. Zij staan stil bij de vraag, of er ook nadelen zijn, geven aanwijzingen van het juiste gebruik van de pil, (met dui delijke tabellen erbij), beschrijven an dere middelen tot geboortebeperking en geven tenslotte een overzicht van die beperking vroeger, nu en in de toekomst. Op de morele kant van de pil zijn de schrijvers niet ingegaan. Wie daar over wil praten, kan zich het beste wen den tot een arts, of een geestelijke. ADVERTENTIE ADVERTENTIE \i é/rdVAKTELS Czuiver -jj- i.i _ip.:lln.u r\r a 1 a '_j wêêêê m staan. Snoep hoeft geen toffee of lollie of zuurtje te zijn. Dat kan ook een handje noten zijn, een schoongeboende wortel, een stukje rauwe bloemkool (dat als noot smaakt), een appel of peer, wat rozijntjes. Veel moeilijker is de vervanging van snoepgewoonten buitenshuis. Op school bijvoorbeeld. Daar ligt het probleem van het tracteren op verjaardagen. Probeer maar eens, een kind daarvan te weerhouden. Dan komen de suggesties. Hoe be hoeden we onze kinderen voor te veel snoep, zou een onderwerp kunnen zijn voor een ouderavond. Het schoolhoofd en zijn onderwijzers zouden samen met de oudercommissie kunnen bepalen, dat het snoepen op school aan banden wordt gelegd. Dan zouden kinderen het gewoon (dus niet „gek") vinden, op hun verjaardag rond te gaan met appels of met zakjes met noten en rozijnen. Het tracteren op school zou beperkt kunnen worden tot een koekje of een (ongevuld) chocolaatje, en dan alleen in de eigen klas. Het de hele school doorgaan is een uitwas van de wel vaart, die nog meer bederft dan het gebit alleen. Bijna vanzelfsprekend staat het boekje vol wenken over onderwerpen als doelmatige voeding, schooltandver- zorging, duimzuigen, reguleren van kindergebitten, goede tandverzorging. Wie het boekje wil bestellen, kan via een briefkaart met aan de adreszijde één gulden extra aan geldige postze gels, terecht bij Het Ivoren Kruis, Hoogstraat 111, Rotterdam-I. FRANKFORT Dezer dagen is in Frankfort de lingeriemode voor 1967 getoond. Op de foto v.l.n.r. lingerie voor het jaar 2000 gemaakt van oranje satijn, in het midden een lange pantalon uit de collectie lolly Teena en rechts een gestreepte combinatie van lycra. Nu er aan kleding steeds minder textiel te pas komt, wordt ook de lin gerie minimaal. Dat was dit weekein de op de lingerie-beurs in Frankfort te zien waar voor onder de korte rok ken combinaties werden getoond niet veel bedekkender dan bikini's. Het omvangrijkste waren de „bloo mers", broekjes van kant en nylon met bolle pijpen om onder wijde mi nirokjes te dragen. Bij vele sets wer den de onderjurken vervangen door kleine Bermuda's, waarbij beha's hoorden van hetzelfde materiaal. Moet voorverpakt vlees na aankoop direct worden uitgepakt; hoe lang is de houdbaarheid ervan en komt de beschrijving op etiketten wel altijd overeen met de inhoud van de arti kelen? Deze en nog veel meer vra gen over huishoudelijke aangelegen heden worden beantwoord in het de zer dagen uitgekomen boekje „Over bewaren gesproken" (Uitgave NIVE, Den Haag). In de met aardige tekeningen ver luchte pocketuitgave wordt voorts aandacht besteed aan bewaarruimten en de houdbaarheid van de meest voorkomende levensmiddelen. Ook voor kampeerders zijn er nuttige tips. De prijs van het boekje is f3,90. ADVERTENTIE WARMINSTER (Engeland) De hertog van Bedford exploiteert munt- automaten in zijn voorvaderlijk kas teel. Baron Montagu de Beaulieu heeft op zijn landgoed een automu seum en de markies van Bath houdt leeuwen, apen, olifanten en nijlpaar den op Longleat. Waarom doen zij datf ,Jk wil niet namens de anderen spreken", zei de zesde markies van Bath, „maar ik doe het omdat ik wel moet. De leeu wen verschaffen mij het aanvullende inkomen, dat ik broodnodig heb om dit enorme huis in stand te houden." Longleat, het op 32 km afstand van Bath gelegen huis van Lord Bath, is een van de mooiste huizen van En geland. Het is in 1580 door zijn voor vader, Sir John Thynne, voltooid en heeft 95 kamers met 365 ramen. ,flet kost drie ton per jaar alleen aan onderhoud", zei de lord. Hij hui verde en vervolgde: „Vier jaar gele den stonden de zaken er erg slecht voor. Ik moest voor 100.000 gulden aan waardevolle aandelen verkopen om het huis in stand te houden. ,J)e gordijnen waren flarden en de kar petten versleten, maar ik was vast besloten Longleat, ondanks de ver schrikkelijke belastingen, te behou den. Ik wil het houden voor mijzelf en mm mijn zoon en zijn zoon en diens zoon." Zijn lang, onregelmatig gezicht lichtte op toen hij vervolgde: ,JZn toen kwamen de leeuwen. Om pre cies te zijn ze zijn hier geïmpor teerd. Mijn vriend de circusdirecteur Jimmy Chipper field, kwam 'ns langs en stelde me voor leeuwen op Long leat te nemen. Ik was wat van mijn stuk gebracht door dit voorstel maar na een dag of veertien nadenken zei ik: vooruit maar. Het kostte 1/20.000 gulden aan nieuwe paden, oppassers, enz., maar we hadden het er in een jaar uit", zei de lord stralend. Bezoekers rijden nu met hun wa gens op het landgoed tussen de leeu wen door. Zij schijnen de toegangs prijs van een Pond Sterling (ca. f 10,60per auto met genoegen te be talen. „Sinds de leeuwen er zijn komen er heel veel, die vervolgens het huis gaan bekijken", legde de markies uit, „en dat is de bedoeling. Ik heb nooit een stuiver van het leeuwengeld voor mezelf gehouden. Het is allemaal in dit huis en de terreinen gestoken. U moet weten dat ik het huis jaren ge leden aan mijn zoon heb gegeven om de successierechten te drukken. Het is nu van hem." Maar zijn die leeuwen dan niet ge vaarlijk t „Niet echt", antwoordde hij. „De autobestuurders houden hun raampjes dicht, maar dat hoeft eigenlijk niet. In het begin is er een ongevalletje geweest. Èen van de leeuwen een erg kwade knaap sprong tegen een Rolls Roys op en maakte een deuk in het portier. Dat moesten we ver goeden en de voorruit ook, maar nu heb ik leeuwen, die zich heel keurig gedragen." Kortgeleden heeft Lord Bath ook een kolonie apen laten komen en ze geïnstalleerd op een eiland in het midden van een meer bij Longleat House. Sindsdien heeft hij aan de apen nog een olifant en een drietal nijlpaarden toegevoegd. Zijn apen heeft Lord Bath oneerbiedig naar po litici genoemd. i

De Vallei | 1967 | | pagina 12