Veenendaals dagblad Eerste foto 's van prinsje Westmoreland bepleit steviger aanpak Trotse vader maakte zelf foto's van zoon Pers mocht Papandreoe's en Glezos bezoeken Jongeman na overval op caissière gegrepen Moskou arresteert employé van KLM Koningin opende nieuwe Schiphol Buiten Gelders-Utrechtse streekcouraht voor Rijn- en Gelderse Vallei Kouder E. Pisani gaat heen Beernink keurt actie van marine in C.S. af Griekse ambassade in Londen Ongewijde aarde nu toegelaten voor „boven 18" Acht gewonden Ds. H. Diekerhof neemt ontslag als luchtmacht- predikant BEZET Kantoren gesloten, krant komt wel Vrouw verongelukt dag na huwelijk Bij Gero twintig man eruit VERGELDING SPREKERS MOESTEN IMPROVISEREN Adempauze Zwaluwen, steeds geliefd Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaarr 28, Veenendaal, Telef. 08385-3550 (adm.), 3757 en 3955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en RecL- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine 'annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden ƒ1,50, ieder woord meer 15 cent. ZATERDAG 29 APRIL I967 410 JAARGANG WASHINGTON De Amerikaanse opperbevelhebber in Viëtnam, generaal William C. Westmoreland, heeft het Amerikaanse Congres meegedeeld, dat de enige strategie om de communisten te verslaan bestaat uit „niet aflatende militaire, politieke en psychologische druk op de hele structuur en op alle niveaus". Deze woorden wijzen erop, dat hij een nog sterkere intensivering voorstaat, mogelijk met inbegrip van uitbreiding (Van onze weerkundige medewerker) P'en koufrontje uit Schotland gaat vooraf aan >ochtiger lucht, waar in vandaag veel bewolking voorkomt en hier en daar een regenbuitje kan vallen. Morgen verwachten we wat meer opklaringen, maar ook dan blijft het weer nog enigszins wisselvallig. Een overwegend zwakke noordweste lijke tot noordelijke wind voert wat koudere lucht aan, waarin de mid dag temperaturen in onze omgeving niet veel hoger meer komen dan 10 a 11 graden. In Frankrijk en Italië was het gistermiddag 15 tot 18 graden. van de bombardementen op Noord-Viët- nam en het zenden van meer Ameri kaanse troepen naar Zuid-Viëtnam. Het is nog niet eerder voorgékomcn dat een militaire bevelhebber 'n zo rechtstreeks en persoonlijk verslag aan het Congres uitbrengt. Westmoreland noemde de Amerikaanse troepen onverslaanbaar en zei dat ze erin geslaagd zijn de grote strijdmacht van de communisten te ver slaan. Hij zei de verzekering te kunnen ge ven dat de communistische strategie van een zogenaamde nationale bevrijdings oorlog in Viëtnam niet zal slagen. Hoe wel hy de vooruitzichten hoopvol noem de, waarschuwde de opperbevelhebber van de 439.000 man Amerikaanse troe pen tegen de opvatting dat een ineen storting van het communistische verzet nabij is. Westmoreland gaf in zijn rede een beeld van een vijand die ondanks zwa re verliezen zijn troepensterkte heeft verdubbeld, die door geschoolde be roepsmatige strategen wordt geleid, die beschikt over goedgeoefende troepen en wiens primitieve aanvoersysteem ver rassend doeltreffend blijkt Westmoreland verweet de publiciteits- organen te weinig aandacht te besteden aan moorden en wreedheden van de Viet-Cong tegen Zuidviëtnamese bur gers, maar wel veel te melden over de Amerikaanse bombardementen op Noord-Viëtnam. Dit is het prinsenkind waarop Nederland zo lang heeft gewachtDe foto (bo ven) werd gisteren door prins Claus zelf gemaakt. Hij volgde daarmee het voorbeeld van prins Bern hard die 29 jaar geleden de eerste foto van zijn doch ter Beatrix ook zelf maakte. Er zijn gisteren duizenden afdrukken gemaakt van de foto's die prins Claus van zijn zoon maakte. De wereldpers had er een enorme belangstelling voor. Prins Claus maakte opnamen in zwart-wit en in kleur. De filmrollen werden door de Rijksvoorlichtingsdienst naar Amsterdam gebracht waar ze door het A.N.P. werden afgewerkt. Nadat de foto's waren ontwikkeld maakte prins Claus zelf de selectie. Zes zwart-wit-opnamen en acht kleurenfoto's vonden hun weg naar alle uithoeken van de wereld. Uit de opnamen werd ook een keus gemaakt voor briefkaarten, raamaffiches, en als voorbeelden voor munten en stempels. De vele tienduizenden briefkaarten van de jongste prins zullen vandaag al te krijgen zijn. ATHENE Het nieuwe militaire regime in Griekenland is aanzienlijk ver stevigd in zijn positie, door de stilzwijgende steun van Amerika en Engeland. Het toonde gisteren bovendien vertrouwen te bezitten, door bezoeken toe te staan aan vooraanstaande politieke gevangenen. Over de mogelijkheid van een vrije Griekse tegenregering is niets gehoord. Journalisten en fotografen hebben de voormalige premier, George Papandreoe, bezocht in het militair hospitaal in Athene. Zij brachten ook een bezoek aan zijn zoon, Andreas, de communist Manolis Glezos en zeven andere politieke gevan genen die opgesloten zitten in een hotel in een van de buitenwijken van de stad. De journalisten die de oude Papandreoe bezochten, troffen hem in het hospitaal aan, in een suite van twee kamers. Een soldaat gewapend met een ma chinegeweer bewaakt de hoofdingang van het hospitaal. Drie andere soldaten stonden in de gang waar zich de kamer van Papandreoe bevindt. In de kamer was een soldaat met een machinepistool. De 79-jarige voormalige premier zag er bleek uit en scheen neerslachtig. In antwoord op de twee enige vragen die de pers hem mocht stellen, zei hij: „De behandeling is uitstekend. Ik heb geen contact met mijn bewakers. Zij bewaken mij alleen maar". Andreas gaf, evenals zijn vader, slechts antwoord op de twee vragen die gesteld mochten worden. Hij antwoord de: „Ja, ik maak het goed. Als ik iets nodig heb, brengen de militairen het mij uit mijn huis". Een vijftigtal tegenstanders van het nieuwe bewind in Griekenland heeft vrijdagavond de Griekse ambassade in Londen bezet. 15 werden door de politie verwijderd en gearresteerd, doch ver scheidene betogers verschansten zich in het gebouw. Een uur lang zijn de bestormers van de ambassade heer en meester in het gebouw geweest. Zij drongen binnen na het vertrek van de ambassadeur en zijn personeel die een kerkdienst bijwoonden en stelden een luidspreker op het balkon op, waaruit zij tegen de huidige regering in Griekenland gerichte leuzen verkon digden. Toen de politie hen eruit had gehaald zag het ambassadegebouw er ADVERTENTIE ZEMEN ZONDER ZORGEN N L<^ ZEMEN ZONDER ZORGEN In verband met de viering van de nationale feestdag zijn het hoofdkan toor alsmede de bijkantoren van We gener's Couranten Concern N.V. maandag a.s. de gehele dag gesloten. De krant zal evenwel maandag wel verschijnen. PARIJS Een van president De Gaulle's meest getrouwe aanhangers is vrjjdag afgetreden uit protest tegen de pogingen die De Gaulle op dit ogenblik onderneemt om volledig de vrjje hand te krjjgen op economisch terrein. Minister Edgar Pisani, zo Werd offi cieel bekendgemaakt, is vervangen door Francois Ortoli. Pisani was minister van Uitrusting en Produktieplanning. Pisani, die een grote rol gespeeld heeft bij de bevrijding van Parijs (te zien in de film: Brandt Parijs en de daarbij gevoerde strijd om het stadhuis is eerder, in 1961, minister van Land bouw geweest. De Gaulle, die reeds aanzienlijke kri tiek te verduren heeft gehad op zijn streven de zeggensmacht van het par lement in economische zaken te be knotten, krijgt met de ontslagaanvrage van Pisani een nieuwe tegenslag te ver werken. Zowel uit kringen van werk gevers als werknemers is men bezorgd over mogelijk ruw ingrijpen van de pre sident op gebieden waar het parlement met meer omzichtigheid te werk zou (moeten) gaan. DEN HAAG De Centrale commis sie voor de filmkeuring heeft de film „Ongewyde aarde" van de cineast Jef van der Heyden in tweede instantie toe laatbaar verklaard voor personen boven de achttien jaar. Zoals bekend had de keuringscommis sie deze film bij de eerste keuring voor openbare vertoning in ons land verbo den. Als bezwaren waren aangevoerd dat er sprake was van een gebrek aan piëteit jegens de doden en dat er met lijken werd gesold. Wanneer „Ongewijde aarde" zijn pre mière beleeft is nog niet helemaal zeker. De directie van Amstel Film, die hem uitbrengt, rekent op 18 of 25 mei, in het Amsterdamse Leidsepleintheater. ROTTERDAM Binnen een kwartier was gisteravond in Rotterdam de 22- jarige student in de economie C. B. gegrepen. H(j had omstreeks half zeven op de Blaak de achttienjarige cassière C. Friedrichs beroofd van ongeveer vijfduizend gulden. „Ga mee", siste de overvaller tegen het meisje, toen zij op het punt stond een nachtkluis in de buitenmuur van de Algemene Bank Nederland te openen om daarin de dagopbrengst van haar werkgever te deponeren. Haar begeleider, de zeventienjarige winkelbediende Alfred van den Akker, probeerde de man nog weg te duwen maar deze trok een pistool en verdween met mejuffrouw Friedrichs om de hoek van het gebouw. DEN HAAG Het optreden van per soneel van de Koninklijke Marine uit Den Helder tegen een aantal jongelui in de hal van het Centraal Station in Amsterdam kon niet worden voorkomen. De actie was te onverwacht en duurde te kort. Dit antwoordt minister Beernink (binnenlandse zaken) op vragen van de liberale Tweede-Kamerleden mr. W. J. Geertsema en H. J. L. Vonhoff. De mi nister acht het schadelijk voor de hand having van het gezag als groepen bur gers of militairen het recht in eigen hanu nemen. Hij betreurt het gebeurde. Sinds het optreden van de groep in de stationshal precies een jaar geleden zijn ongeveer 170 bekeuringen gege- veivooral wegens wanordelijk gedrag. De politie heeft in die tijd -it de hal en van het Stationsplein 199 minderjarigen en 77 anderen uaar het nabije politie- posthuis gebraent. Van de leden van de groep hebben er ruim 21 een bekeuring gekregen we gens misdrijf. WOLVEGA Mevrouw C. G. M. Mulder-Ossenvoort uit Ootmarsum is bij een verkeersongeluk in Wolvega om 't leven gekomen. De heer en mevrouw Mulder waren de dag tevoren getrouwd. Zij waren met de auto op weg naar Heerenveen. Bij de worsteling, die volgde, vlogen de twee leren cassettes, waarin het geld was opgeborgen, over de straat. B. raap te ze op, sprong op een fiets en sprintte weg. Een 44-jarige schipper, die van de worsteling getuige was geweest, zette op zijn bromfiets de achtervolging in. „Pak die vent", schreeuwde hij tegen een agent, die op de hoek van de Prins Hendrikkade stond. De agent sprong achterop de brommer en in de Rose- straat werd B. achterhaald. By zijn arrestatie hield de student zich aanvankelijk van de domme. Hy toonde zich hoogst verontwaardigd. Later gaf hy toe de overval te hebben gepleegd omdat hij geldgebrek had. Het vuurwa pen bleek by nader inzien een plastic speelgoedpistooltje te zyn reweest. Het geld had B. tijdens zijn vlucht weggegooid. Beide cassettes met het geld werden op de oprit naar de Wil lemsbrug teruggevonden. ZEIST De N.V. Gerofabriek heeft vier mensen in Zeist en zestien in het Drentse Nieuw Weerdinge ontslagen. Dit is het gevolg van een reorganisa tie bij de onderneming. Naast een aantal overplaatsingen bin nen het bedrijf zal de drieploegendienst in Nieuw Weerdinge in een tweeploe gendienst worden veranderd. Het merendeel van de ontslagenen is nog maar kort in dienst bij Gero. Met DRONTEN Gistermiddag zijn acht bouwvakkers gewond geraakt, van wie vijf ernstig, toen het volkswagen busje waarmee zij van hun werk uit Lelystad kwamen op een wegkruising in Oosteiyk-Flevoland in een vrij diepe sloot terecht kwam. De acht gewonden zyn J. B.; G. D.; B. S.; A. T. en P. v. M., allen uit Kampen, D. B. en H. S. uit LJs- selmuiden en J. H. K. uit Kamperveen. Twee van de vyf ernstig gewonden ver keren in levensgevaar. onttakeld uit. Ruiten waren gebroken, deuren vernield en de administratie lag overal verspreid. Een betrouwbare diplomaat heeft meegedeeld, dat de Amerikaanse en de Britse regeringen hun bereidheid toon den betrekkingen te onderhouden met het nieuwe Griekse regime, door offi cieel de benoeming te erkennen van de nieuwe minister van buitenlandse zaken, Paul Economoe-Goeras, met een bezoek. Amerika had drie dagen geaarzeld met dit te doen. Een officiële daad van erkenning was niet nodig omdat de ambassadeurs van beide landen officieel geaccrediteerd zijn by koning Constantijn en niet bij een regering. MOSKOU De waarnemend hoofd vertegenwoordiger van de K.L.M. in Moskou, de heer L. C. Th. Donker (41), is door de Russische politie aangehou den onder beschuldiging van spionage. De man maakt het goed. Twee per soneelsleden van de Nederlandse am bassade, de ambassaderaad mr. J. Wei- dema en een secretaris, mochten hem gisteren bezoeken. ,*ij zeiden na afloop dat de heer Donker goed werd behan deld. Algemeen wordt aangenomen dat zijn aanhouding een tegenmaatregel is van de Russen op de uitwijzing vori ge week maandag van de vertegen woordiger van de Russische luchtvaart maatschappij Aeroflot in ons land, de heer V. A. Gloechof. Deze werd zoals bekend verdacht van spionage. De Nederlandse ambas sade verwachtte gisteravond dat de heer Donker morgen uit Rusland kan wor den gezet. Hij kan dan met een vlieg tuig van de KLM naar ons land terug keren. De heer Donker werd donderdagmid dag om twee uur op straat aangehouden toen hij op weg was naar een variété theater om kaartjes te kopen. Het be richt van zijn arrestatie werd gister morgen bij de Nederlandse ambassade bekend toen de Nederlandse ambassa deur, jonkheer mr. G. Beelaerts van Blokland^ zich voorbereidde op een re ceptie naar aanleiding van de geboorte van het prinsenkind. Mevrouw Donker woonde die recep tie bij. Zij wilde liever niet over de ar restatie van haar man spreken, maar verwachtte niet dat hij slecht zou wor den behandeld. De mening dat de aanhouding van de heer Donker een vergeldingsmaatregel is, wordt nog versterkt door de ervarin gen die de Belgische luchtvaartmaat schappij Sabena met haar vertegen woordiger in Moskou heeft gehad. Deze werd op 6 april uit Rusland gezet we gens „ontoelaatbare activiteiten". De Belgische regering had korte tijd daar voor een functionaris van Aeroflot in Brussel uit het land laten zetten op ver denking van spionage. DEN HAAG Ds. H. J. Diekerhof, ex-legerpredikant, heeft op zyn verzoek ontslag gekregen als luchtmacht-predi kant met ingang van 15 mei a.s. Ds. Diekerhof is de laatste tyd in het nieuws geweest door de publiciteit rondom zyn boek: ,Een vuile verrader*. Ds. Diekerhof kwam in 1963 in con flict met de toenmalige hoofd-leger- predikant, ds. B. A. Bos, over de wijze waarop het kernwapenvraagstuk onder de militairen van de koninklijke land macht aan de orde moest worden ge steld. Het oordeel van de door de com missie „Contact in Overheidszaken Mi litair" (CIOM) terzake ingestelde com missie Fockema-Andreae leidde er toe dat ds. Diekerhof 1 mei 1965 werd over geplaatst naar de dienst protestants geestelijke verzorging bij de Koninklij ke Luchtmacht. Hij werd administratief ingedeeld by het bureau van de hoofd- luchtmachtpredikant en kreeg als spe ciale opdracht zich bezig te houden met de studie betreffende de geestelijke ver zorging van militairen. Binnen het ka der van deze opdracht had hy o.a. met drie andere actief dienende krijgs- machtpredikanten zitting in de com missie-Berkhof die in november aan de generale synode van de Nederlands Hervormde Kerk rapport uitbracht over de geesteiyke verzorging. SCHIPHOL Het nieuwe Schip hol is gistermiddag eigenlijk niet zo zeer door de Koningin geopend als wel door de trotse grootmoeder van de jongste prins. t De officiële sprekers op de fonkelnieuwe luchthaven moesten allen improviseren, want natuurlijk be gonnen ze hun toespraken met de beste wensen uit te spreken voor de nieuwe prins. „Al is ons prinsje nog zo klein, ale- vel zal 't ons prinsje zyn", zei de presi dent-commissaris van de luchthaven, prof. dr. F. L. van Muiswinkel. Daar mee was iedereen het eens blijkens het applaus van de honderden genodigden in de vertrekhal van 't nieuwe stations gebouw. De Koningin verrichtte dc officiële opening door een schakelaar om te draaien, zodat een grote kleurenfoto van Europa's modernste luchthaven zicht baar werd. Op het mededelingenbord verscheen de tekst: „Met nieuwe di mensies naar een nieuwe toekomst". Nadat de vorstin een gouden herinne ringspenning had gekregen, bezichtigde zij de ruime hallen, de wachtkamers, de winkels, het rollende tapijt en de vele nieuwe snufjes. Mr. J. van Stapele, directeur van de luchthaven, zei dat het nieuwe Schiphol in ieder geval even een adempauze zal geven by het opvangen van de snelle ontwikkelingen in de luchtvaart. „Deze accommodatie is voor jaren voldoende en voor uitbreiding is veel ruimte voor handen. Aan de vooravond van -evolu tionaire ontwikkelingen in de Durger- luchtvaart, is de basis voor Nederlands positie in het wereldluchtverkeer ver sterkt". Na prof. Van Muiswinkel, wees de minister van Verkeer en Waterstaat, drs. J. A. Bakker, op het grote econo mische belang van een goede luchtha ven. Hij voorspelde dat deze piekfijne luchthaven een toeristische trekpleister van de eerste orde zal worden. Ook minister Luns, een van de „trouw ste" klanten van Schiphol was aanwe zig. Terwijl de Koningin gisteren 't nieu we Schiphol opende gebeurde op de oude luchthaven bijna een vliegtuigon geluk. Daar werd alarm geslagen omdat het linkerwiel van de Èlectra Uranus, een toestel van de KLM, tydens de lan ding niet naar beneden wilde klappen. Het vliegtuig kwam met 25 passagiers aan boord uit Oslo. Het toestel moest enkele malen bo ven het vliegveld vliegen en landde toen veilig op de inmiddels door de brandweer gelegde schuimbaan. Shakespeare noemt op de plaatsen, waar hij zwaluwen ontmoette, „the air delicate" en daar is veel van waar, al wisten we daar in onze jeugd bewust niets van. We voelden het wellicht aan, want we groeiden ermee op; ettelijke paren broedden bij onze buurman aan het schapenhok en we zagen hen gedurig boven de stinkende gouwe langs de sloot op de insekten- jacht. Giep de scheper, noemde die verachtelijke plant „zwaluwkruid" en „ogenklaar" omdat de vogels met de bloemen de ogen der jongen helder of klaarder maakten. Zulke verhaal tjes gingen er bij ons grif in, vooral, omdat we thuis een antiek boek had den, waarin stond, dat drek dezer dieren, als zevenjarige „steen" uit het nest gelicht, tegen oogziekten hielp. In de apocriefe boeken kunt ge zelfs lezen, dat Thomas blind werd door warm zwaluwsmeltsel, dat in zijn ogen terecht kwam, maar zulke wijs heden staken we van terzijde op, want in een rechtzinnig Veluws dorp van die dagen kwamen die „verborgen" boeken zelden ter sprake, als zijnde niet geïnspireerd. Het is een oude spreekwijs, dat er geen kalf sterft op de hofstede, waar zwaluwen nes telen en van een praatvaór wordt gezegd „redeneren als een zwaluw op een bonestaak". Dit slaat op het drukke gekwetter en gesjilp dezer vogels. Waar zwaluwen woonden, sloeg het hemelvuur niet in en de vrolijke huiszwaluw was gewijd aan Iduna, de godin der eeuwige ieugd. Valt het dan te verwonderen, dat geen andere erfgenoot zich zozeer in de gunst van de buitenman mocht verheugen? 29 april *67 A. B. WIGMAN

De Vallei | 1967 | | pagina 1