Beatrixkomst redde de Oranje dynastie" Bij Kon. Landmacht na september drie maanden korter dienen Waarschijnlijk dinsdag geboorte-aangifte a M"! lil m Vandaar toen overweldigend medeleven Duitse pers jubelt mee Alarm op Schiphol tijdens opening nieuw areaal jodium TROTSE VADER ONDER SCHOT GENOMEN De echte ^tadiïie j Obligatielening Tussen de rails spelend kind onder trein Y akantiecentrum afgebrand Jongetje gestikt in zandhoop Aardschokken in Limburg Frauduleus meer dan ton verdiend Nepalese gasten vertrokken N pBi PROF. ROMME HAALT HERINNERINGEN OP AAN DE 31 STE JANUARI 1938 „GEEN ANGST" HUISHOUDBOEKJE OMMEZWAAI OPLUCHTING DEPOTS OPGEHEVEN; REKRUTEN STRAKS RECHTSTREEKS NAAR OPLEIDINGSSCHOLEN MARINE EN K.Lu BEZOEK OPGETOGEN VERHALEN IN DE BLADEN BELGIË Prof. Verdam senator Gratis verkrijgbaar: ZATERDAG 29 APRIL 1967 (Van een onzer verslaggevers Tyrof. mr. C. P. M. Romtne begint met de wal teleurstellende mede deling, dat hij op 31 januari 1938, toen prinses Beatrix werd geboren, vakantie hield in Italië. Hij was toen zeven maanden minister van Sociale Zaken in het vijfde ministerie-Colijn. „Heen, ik was niet de jongste minister. Steen- berghe van Economische Zaken was twee jaar jonger dan ik, maar als veer tigjarige behoorde ik wel tot de uit zonderlijk jonge ministers in die tijd", vertelt hij ons nu in zijn woning te Leiden. Na zeven maanden ministerschap, was prof. Romme enkele dagen voor de geboorte van prinses Beatrix naar het Italiaanse plaatsje Ospedaletti ge gaan, samen met zijn vrouw. „Het ge meentebestuur van Ospedaletti had er lucht van gekregen, dat ik een Neder landse minister was en zo gauw het nieuws uit Nederland in Italië was doorgedrongen, kwam een afvaardiging van het gemeentebestuur naar ons ho tel. De burgemeester voorop in pand jesjas en op pantoffels." „Mijn vrouw kreeg een enorme bos rode rozen. De conversatie liep wat stroef, want ik ken geen Italiaans en de burgemeester kwam niet verder dan vier woorden Frans." ,,'s Avonds had de Nederlandse kolo nie uit verre omtrek zich verzameld in een hotel in San Remo en daar hebben we een feestdiner gehouden. Toen ik enkele weken daarna in Nederland terugkwam, was alle opwinding weer over. Het klinkt zakelijk, maar in 1938 waren er in Nederland zo'n honderd duizend werklozen. De economie was vastgelopen en in Duitsland loei den de wapenfabrieken dag en nacht. Ondanks al deze somberheid en drei ging werd er op 31 januari 1938 in Nederland feest gevierd, zo groot en ze spontaan als ons nuchtere Nederland zelden heeft gekend. We moeten achteraf niet naar oor zaken gaan zoeken, die zijn er niet geweest, zegt prof. Romme wat voorzichtig. Hij is sinds 1962 lid van .de Raad van State; hij behoort dus tot de „wijze mannen" die wetten en beslui ten moeten beoordelen en die geschil len moeten beslechten, naar recht zon der emotie. „Men spreekt bijvoorbeeld over de oorlogsdreiging van januari 1938, die Nederland toen zou hebben samenge- klonken tot een eenheid. Dat is onjuist. Een kleine groep deskundigen en be langstellenden was wel in hoge mate verontrust over de gebeurtenissen in Duitsland, maar men kan niet zeggen dat er in Nederland in januari 1938 in brede lagen oorlogsangst heerste." „Neen, laten we de zaken zo zien als ze waren. Bij prinses Juliana dreigde het Huis van Oranje uit te sterven. Zij was het enige kind uit het huwelijk van koningin Wilhelmina. Daardoor had zij een geheel andere plaats in het hart van de Nederlanders dan een prinses die zusters heeft." „Jarenlang hadden koningin en kroonprinses in de eenzaamheid van hun paleizen gewoond. Die twee vrou wen gaven het Nederlandse volk een gevoel van tragiek, althans zo werd het door velen ervaren. Toen kwam het sprookjeshuwelijk, waaraan in de nor men van die tijd een overweldigende publiciteit was gegeven. In prins Bern- hard zagen de mensen de sprookjes prins, die het Huis van Oranje voor uitsterven kon behoeden." „Daarom was de geboorte van het eerste prinsenkind zo belangrijk, maar dat was niet alles. Men leefde ook in een erg moeilijke tijd. In een voor velen vreugdeloos leven kwam een blijdschap waarin iedereen kon delen. Was het mis gegaan bij de geboorte dan zouden de meeste Nederlanders dat als een persoonlijke droefheid hebben ervaren." Of het niet griezelig was om in zo'n tijd als jong politicus minister van sociale zaken te zyn? „Ik zei dat velen het leven uitzicht loos achtten, maar zo was het in werkelijkheid niet. Als jong minister van sociale zaken kon ik de handen uit de mouwen steken, want er was ge noeg en in feite moest je iets opbou wen, want een plan was er niet. Ik begon zo te zeggen met een stuk blank papier". Eén jaar voordat de heer Romme minister werd, had de Engelse eco noom Keynes zijn revolutionaire denk beelden gepubliceerd, waarin hij pleit te voor de niet-sluitende overheidsbe groting in tijden van depressie, zodat de overheid het vastgelopen particulie re bedrijfsleven kon injecteren. „Neen, het vierde kabinet-Colijn wil de van Keynes nog niets weten. Men geloofde nog in het huishoudboekje, dat moest kloppen. Toch was er in 1937 al een kentering gekomen. De allereer ste gedachten bij het uitbanen van de crisis dat ook arbeid onderhevig was aan vraag en aanbod, en dat de toestand zich op de lange duur zelf zou herstellen, waren al verlaten." „Toen ik minister werd, wilde ik de werkverschaffing op produktieve doe len richten, om te beginnen agrarische ontginning en bebossing en daarna industriële. Vooral dat laatste was in de economische normen van die dagen erger dan vloeken. Maar toch zat er schot in". „Het is naar mijn mening beslist niet zo geweest dat er een oorlog nodig was om uit de ellende te komen. Ik heb nog steeds de vaste overtuiging dat we ook zonder oorlog de crisis te boven waren pekomen. al was dat in ianuari 1038 PROF. MR. C. P. M. ROMME kwestie van opluchting voor de doorsnee mens bijna onmoge lijk om te begrijpen". Met iets van vertedering vertelt prof. Romme over het ministeriële leven uit die tijd: „Steenberghe en ik hadden samen één auto en de minister van justitie kreeg een standje van de voorzitter van de Rekenkamer omdat zijn autokosten drie maanden lang honderd gulden hadden bedragen. Nu ja, de voorzitter wilde hem een standje maken, maar het is er niet van gekomen, want Goselingh weigerde met de voorzitter over zijn autokosten te praten." De maand januari 1938 heeft ook veel spanning gebracht voor winkeliers en souvenirfabrikanten, omdat op alle bordjes, wimpeltjes, speldjes en lepel tjes stond „Prinsenkind Januari 1938." „Ja, die mensen waren enorm opge lucht toen het prinsesje op 31 januari werd geboren, maar en dat tekent misschien ook wel het tijdsbeeld als de baby een dag later was gekomen en desouvenirmensen in grote moeilijk heden waren gekomen, dan was er toch geen sprake van overheidssteun voor hen geweest. Men dacht daar in die tijd eenvoudig niet aan." Hoewel de S.D.AP. en de C.P.N. in die tijd tegen de monarchie waren, is er toch niets van incidenten bekend op de geboortedag van prinses Beatrix. „De S.D.A.P. was juist aan het omzwaaien. In de leiding zaten nog wel de principiële tegenstanders -van de dynastie, maar de partij zelf dacht er al veel gematigder over." „Bovendien was het geen tijd waarin je als je dat wilde, iedere dag kon feesten. Toen er een spontaan volks feest kwam met verlichte straten, mu ziekkorpsen en zingende, hossende mensen, toen hebben de meeste socia listen hun kinderen dat feest niet willen onthouden. Met of zonder oran je strik gingen de kinderen aan de hand van hun ouders de stad in om naar de lichtjes te kijken en om naar de muziek te luisteren. De mensen waren in die tijd niet zo heel erg verwend." Prof. Romme heeft zijn plannen om als minister de werkloosheid te bestrij den, niet lang kunnen uitvoeren. An derhalf jaar na de geboorte van prin ses Beatrix rolde het vierde kabinet- Colijn over tien miljoen gulden, die minister Romme wilde hebben voor de bestrijding van de werkloosheid onder de jeugd. De heer Romme is tot 1961 in het parlement gebleven, maar minister is hij niet meer geworden. „Neen, ik heb daar nooit wrok over gehad, al was het wel een grote schok voor me om van de ene dag op de andere minister af te zijn. In de kamer die ik in 1938 als minister had, zit nu de minister van economische zaken en soms als ik daar binnenkom, denk ik: Jij zit in mijn stoel en waarom heb je dat schilderij daar verhangen." Waarom was de geestdrift in januari 1938 zo duidelijk groter dan nu? „Ik geloof dat het gewoon een kwestie van opluchting was: de dy nastie was gered. Nu is de toestand niet zo urgent. Als Juliana zusters had gehad, zou de spanning waarschijnlijk ook niet zo groot zijn geweest." „Natuurlijk, het huwelijk van prin ses Juliana en prins Bernhard was geen onderwerp van kritiek, verbitte ring en teleurstelling geweest, maar ik geloof toch dat ondanks deze schok van het huwelijk de spanning nu groter zou zijn geweest als prinses Beatrix de enige prinses van Oranje zou zijn geweest." ADVERTENTIE Breed glimlachend, liet de trotse vader prins Claus zich gistermid dag bij de ingang van „Drakensteijn" door fotografen onder schot nemen, nadat hij zich even daarvoor via radio en televisie tot het Nederlandse volk had gericht. Hij was kort voor het middaguur vanuit het Utrechtse zie kenhuis naar „Drakensteijn" ge komen, waar gisteren de hele dag geschenken werden bezorgd en een gezellige drukte heerste. Een cordon van rijkspolitiemannen en paleis rechercheurs moest de prins bij het komen en gaan beschermen tegen de enthousiast opdringende menigte. Zes jongetjes verkleed als kleine bak kers, kregen de kans de prins per soonlijk een gigantische beschuit aan te bieden, die bijna een halve meter in doorsnee was. Het betrof hier een geschenk van de organisatie van be schuitfabrikanten, die het initiatief had genomen om 1.2 miljoen beschui ten met muisjes te vervaardigen en deze te distribueren over alle lagere en kleuterscholen in Nederland. Prins Claus vertrok om tien minuten voor half drie weer naar het ziekenhuis in Utrecht, waar hij twintig minuten later arriveerde. In de middaguren trok een bijna ononderbroken stroom auto's stapvoets langs Drakensteijn zonder dat dit défilé de politie even wel al te veel hoofdbrekens bezorgde. AMSTERDAM De N.V. Blaauw- hoed zal binnenkort opnieuw een obli gatielening tot een bedrag van f 20 miljoen uitgeven. Het prospectus zal op 8 of 9 mei verschijnen. DEN HAAG De verkorting met twee drie maanden van de diensttijd voor eerste oefening van dienstplichtigen van de Kon. Landmacht gaat in met de lich- tingsploeg 1967-V, die in september zal opkomen, aldus de legervoorlichtings- dienst. Dit is mogelijk gemaakt, doordat de Kon. Landmacht er in is geslaagd de opleidingsperiode voordat de dienstplichtige bij de parate eenheden wordt inge deeld te verkorten en door de indeling van de KL-dienstplichtigen op vele ver schillende functies te automatiseren. VENRAIJ Het anderhalfjarig doch tertje van de familie Van Els uit de Smakt (gem. Venray) is vrijdagmorgen door de sneltrein Venlo-Nijmegen over reden. De kleine, het jongste uit een gezin van negen kinderen, dat woont in een voormalige wachtpost van de Nederlandse Spoorwegen, was een ogen blik aan de aandacht van de moeder ontsnapt en tussen de rails gaan spelen. Het kind was op slag dood. Het zesjarige jongetje A. Snoeijer uit Dedensvaart is vlak bij de ouderlijke woning aan de Zestiendewijk in Dedemsvaart door een personenauto overreden, toen het met zijn fiets plot seling keerde en voor de auto terecht kwam. 0 In Wolvega heeft zich gisternacht een verkeersongeval voorgedaan, waarbij mevr. C. G. M. Mulder-Ossen- voort uit Ootmarsum om het leven is gekomen. De heer en mevrouw Mulder waren de dag tevoren gehuwd en per auto op weg naar Heerenveen. 9 Donderdagavond reed de 57-jarige veehouder J. Nijdam uit Waaxens in 'n flauwe bocht in de Twibaksdijk te Bolsward met zijn auto recht door, en botste vervolgens tegen 'n boom. De heer Nijdam was op slag dood, terwijl zijn echtgenote zware verwondingen op liep. Een derde inzittende werd licht gewond. In Ruinerwolde is de 56-jarige S. Ponne uit Meppel met zijn auto fron taal tegen een vrachtauto gereden en om het leven gekomen. De 23-jarige veekoopman G. Bies uit Roden is vrijdag op de Norger- weg door een auto aangereden en op slag gedood. De heer Bies stak plotse ling de weg over. De 84-jarige H. Jongerden uit Baarn is op het Stationplein te Hil versum door een achteruitrijdende bus aangereden. Hij werd daarbij zodanig gewond, dat hij kort na aankomst in het r.k. ziekenhuis is overleden. De buschauffeur had de nogal kleine man niet opgemerkt. De 81-jarige P. Zwager uit Zaan dam is in de Gerardstraat in zijn woonplaats door een vrachtwagen over reden, toen hij naast het zebrapad de de weg overstak. O Op de kruising van de Industrieweg in Mijdrecht is de 18-jarige J. Peek uit Vinkeveen met zijn bromfiets aangereden door een auto. Hij was op clafi dood. Wegens deze automatisering, die past in het kader van een enige jaren geleden begonnen omschakeling op com puters van de defensie-administratie, ontvangen K.L.-dienstplichtigen, be stemd voor de lichtingsploeg van sep tember, dezer dagen al een waarschu- wingsoproep. De invoering van deze in juli vorig jaar aangekondigde diensttijdverkor- ting per september, betekent, dat de diensttijdvermindering wordt gereali seerd aan het begin van de periode, die de toenmalige minister van Defen sie als mogelijk aangaf. Minister P. J. S. de Jong sprak vorig jaar van ver korting in het najaar van 1967. Wegens de vermindering van de diensttijd zal er in juli niet, zoals ge bruikelijk, een lichtingsploeg opkomen. Voor het merendeel van de K.L.- dienstplichtigen van de lichtingsploe- gen van september en daarna zal de diensttijd 16 maanden zijn. Gelijke ca tegorieën dienstplichtigen, die thans in dienst zijn, hebben een diensttijd van 18 maanden. Reserveofficiren, dienst plichtige onderofficieren en soldaten in gespecialiseerde functies dienen nu 20 of 21 maanden. Met ingang van de septemberploeg wordt voor deze cate gorieën de diensttijd 18 maanden. De huidige basisopleiding van de rekruten wordt geïntegreerd in het opleidingsprogramma van de diver se scholen en de schoolcompagnieën van de bataljons. De K.L.-dienst plichtigen zullen dan ook niet meer opkomen in de huidige depots. Deze depots (11 in getal) worden opgehe ven. Voortaan komen de dienstplich tigen rechtstreeks op bij de onge veer 40 scholen en schoolcompag nieën, waarheen zij tot nu toe pas na de twee maanden basisopleiding verhuisden. De vermindering van de diensttijd heeft geen effect op de parate periode, dat is het jaar diensttijd, dat de dienst plichtigen na hun opleiding doorbren gen bij de parate eenheden. Bij de Kon. Marine en de Kon. Luchtmacht wordt vooralsnog niet op automatisering van de indeling overge gaan. Het daar gevolgde indelingssys teem voldoet, gezien de beperkte aan tallen dienstplichtigen van deze krijgs machtdelen. De opkomst rechtstreeks op de func tie-opleiding maakt het noodzakelijk, dat een dienstplichtige van de K.L. voortaan reeds voor zijn opkomst voor een te vervullen functie wordt aange wezen. Tot nu toe geschiedde de selec tie en aanwijzing voor zo'n functie door selectie-officieren in de depots. Deze selectie vergde een aanzienlijk deel van da tijd van de basisopleiding. Tijdens een in de Juliana-kazerne te Den Haag gegeven toelichting, heeft Luit.-generaal F. van der Veen, chef van de Generale Staf, opgemerkt, dat wat de opheffing van de depots betreft het in feite om drie depots gaat: in Maastricht, Ossendrecht en Grave. Voor de overige gaat het om verklei ning. Dit past in de plannen, waarbij de laatste twee, jaren 25 kazernes zijn afgestoten. Dit om centralisatie te bevorderen. De kazerne in Maastricht is ter be schikking van AFCENT gesteld, die van Ossendrecht zal centrum wor den bij herhalingsoefeningen en in die van Grave wordt een afdeling Veldartillerie uit Oirschot onderge bracht, als onderdeel van de verrui ming van de legeringsnormen: per man was tot dusver gerekend op vier m2, hetgeen 5y2 m2 wordt. Het vrijkomen van de depots bete kent een verlaging van de „overhead" kosten. De diensttijd verkorting geeft een besparing op de exploitatiekosten, aldus de luit.-generaal, die er verder op wees, dat door het opheffen of ver kleinen van de depots het in de bedoe ling ligt overbodig beroepskader over te brengen naar het Legerkorps. SCHOORL Een felle brand heeft donderdagavond in anderhalf uur tijd het bekende vakantiecentrum 't Zee paard te Schoorl volkomen in de as gelegd. Het bedrijf was voor het ko mende seizoen volgeboekt voor circa 1200 gasten. Het grootste gedeelte van de inboedel van het grotendeels uit hout en riet bestaande gebouw ging in vlammen op. Tien jongens uit Zaan dam, die hun vakantie in 't Zeepaard doorbrachtten, konden zich in veilig heid stellen. Omtrent de oorzaak van de brand tast men volkomen in het duister, hoewel men vermoedt, dat door von ken uit het open haardvuur het rieten dak heeft vlam gevat. De schade be draagt vele duizenden guldens. Het bedrijf is verzekerd. De heer Langeveld, eigenaar van 't Zeepaard, overweegt in korte tijd een noodgebouw te plaatsen om de a.s. zomergasten onderdak te ver schaffen, iets waaraan de burgemees ter van Schoorl, de heer Bergh, zijn volle medewerking toezegde. Gisteravond brak door onbekende oorzaak brand uit in het schildersbe drijf J. Scheurs te Wijster in de ge meente Beilen. De brandweer uit Bei- len, die spoedig aanwezig was, kon niet veel meer uitrichten waardoor het vele brandbare materiaal, woning en winkel tot de grond toe afbrandden. De bewoners hadden zich in nachtge waad in veiligheid kunnen stellen. LAGE VUURSCHE Als men rekening houdt met de wettelyke termyn van 3 werkdagen na de dag van de geboorte, zal de aangifte van de geboorte van de baby van prinses Beatrix en prins Claus waarschynlyk dinsdag plaats hebben. Waar dit zal gebeuren is nog niet bekend. Dit heeft prins Claus gistermiddag via de Rijksvoorlichtingsdienst meegedeeld in antwoord op een reeks vragen van de schrijvende pers. Aanvankelijk was het de bedoeling, dat prins Claus deze vragen persoonlijk zou beantwoorden, doch op het laatste moment bleek zulks niet mogelyk. Van de vijftien gestelde vragen bleven er zes onbeantwoord. De Prins heeft laten weten, dat hij zich tijdens de bevalling in een kamer in het ziekenhuis bevond. Verder liet hij weten,dat de jonge prins direct luid en helder huilde. De baby van prinses Beatrix en prins Claus heeft „mooi babyhaar". Prins Claus liet voorts weten, dat zijn vrouw direct na de bevalling wist, dat ze een zoon ter wereld had gebracht, waaruit volgens de Rijksvoorlichtingsdienst kan worden afgeleid, dat de narcose niet sterk was. Prins Claus heeft verder geant woord, dat hij in het ziekenhuis blijft logeren tot zijn vrouw naar „Draken- steyn" mag terugkeren. Het ligt in de bedoeling, dat de moe der van prins Claus overkomt naar „Drakensteyn", maar haar zoon heeft er begrip voor, dat ze nu haar aan dacht moet verdelen tussen twee klein zoons, want de zuster van prins Claus heeft donderdag ook een zoon gekre gen. Nu de pers zich weer in Lage Vuur- sche heeft geconcentreerd, heerst rond om het Academisch Ziekenhuis en in het perscentrum te Utrecht een onge kende rust. Bij de poort van het zie kenhuis stonden gisteren twee, soms drie fotografen om de aankomst en het vertrek van leden van het Koninklijk Huis op dè plaat vast te leggen. Toen prof. Plate 's ochtends in zijn auto het ziekenhuis verliet en afrem de om de fotografen gelegenheid te geven een plaatje te maken, kwam niemand, in tegenstelling tot de af gelopen dagen, tot actie. Dit tot gro te verbazing van de professor, die plotseling de houding van de fotogra fen begreep en vriendelijk lachend gaa gaf. Later bij zijn terugkeer groette hij de persvertegenwoordi- GRONINGEN. De achtjarige Aal- drik A. J. M. Stuut uit Groningen is bij de Middenlaan aldaar, waar mo menteel een nieuw viaduct wordt ge bouwd, tijdens het spelen in een hoop zand geraakt en gestikt. Toen zijn vriendje hem miste, waar schuwde deze de heer Stuur, die eerst geruime tijd de omgeving afzocht. La ter waarschuwde hij de politie, die langdurige nasporingen deed, onder meer met inschakeling van een speur hond. Men is uiteindelijk gaan spitten in de zandhoop en daar werd uren la ter het stoffelijk overschot van het kind aangetroffen. VALKENBURG Tal van Zuidlim burgers werden in de nacht van don derdag op vrijdag opgeschrikt door twee aardschokken, die de huizen de den dreunen. De schokken werden door de seismograaf van het Geolo gisch Bureau voor het Mijngebied te Heerlen geregistreerd. Zij hadden plaats om 04.17 uur en om 06.10 uur. Het Geologisch Bureau sprak van een onderaardse werking, maar kon niet meedelen of de schokken het ge volg waren van een ondergrondse ont ploffing of van een aardbeving. Het KNMI deelde desgevraagd mee de aardschokken niet te hebben gere gistreerd. EMMELOORD In Hoogeveen is de 24-jarige aardappelhandelaar C. F. aangehouden onder verdenking van flessentrekkerij. In de jaren 1965/1966 kocht hij bij boeren in de Noordoost polder geregeld grote partijen aardap pelen zonder ze evenwel te betalen. En passant lichtte hij ook een aantal banken in de Noordoostpolder op en stal hij een vrachtauto van een verze keringsmaatschappij te Rotterdam. In totaal „verdiende" hij op die manier ruim honderdduizend gulden. F., die in Hoogeveen woont, heeft inmiddels bekend. Het onderzoek wordt voortge zet gers vriendelijk, met een blik van verstandhouding. Voordat zij het nieuwe Schiphol zou gaan openen, bracht koningin Juliana gistermiddag om vijf voor één tot tien over half twee een bezoek aan haar dochter en kleinzoon in het Utrechtse ziekenhuis, 's Ochtends waren achter eenvolgens de prinsessen Margriet en Christina al op kraamvisite geweest. Om half drie gistermiddag arriveer de prins Bernhard bij het Academisch Ziekenhuis door omstandigheden voor 't eerst om 'n bezoek te bren gen aan zijn dochter. Hij keek erg blij en groette de enkele belangstellen den aan het hek vriendelijk. Ook de Prins is drie kwartier bij zijn dochter gebleven. Hij had een klein zwart-wit beertje bij zich, dat hij aanvankelijk in de hofauto hac laten liggen. Later werd het door een lid van de recherche uit de auto gehaald. Bij zijn vertrek werd hij aan de poort uitgeleide gedaan door zijn schoonzoon Prins Claus. AMSTERDAM. Koningin en Prins hebben gisterochtend op het Centraal Station in Amsterdam afscheid geno men van koning Mahendra, koningin Ratna en hun beide kinderen. De Ne palese gasten vertrokken na een be zoek van drie dagen aan ons land om precies tien uur met de koninklijke trein naar Bonn voor een staatsiebe- zoek aan West-Duitsland. Bij hun vertrek van het paleis werd het koninklijk paar hartelijk toege juicht door het op de Dam verzamelde publiek. Ook bij hun terugkeer om ca. tien over tien stonden nog honderden Amsterdammers te wachten om een glimp van de nieuwe grootouders op te vangen. Opnieuw klonken luide toejui chingen en werd met overgave „Oran je boven" gezongen. FRANKFORT De Westduitse da| bladen meldden gisteren de geboor^ van de Nederlandse prins in grot» koppen op de voorpagina's. Het grootste blad van het land, de Bild- zeitung, had een kop die de halv» voorpagina besloeg. Erboven ston# het wapen van de Prins. Een jongen. Hollanders zijn buitef zichzelf van vreugde", luidde de koft Er stond een foto van prinses Bea« trix bij en een huwelijksfoto van df prinses met prins Claus. De achter» pagina was voor een deel gewijd aan verslagen van de geboorte van prin« ses Beatrix in 1938 en van koningi* Juliana in 1909. De laatste editie van de Frankfortef Abendpost meldde in een kop: „Hol. land jubelt. Een jongen." De in Düsseldorf verschijnende Rhei« nische Post schrijft: „De spanning waarmee twaalf miljoen Nederlan ders de afgelopen dagen de geboorte van de baby van prinses Beatrix verwachtten, bewijst, dat de liefde van de natie ook het komende vor stenpaar geldt. Prins Claus staat wegens zijn trouw en plichtsopvatting in hoog aanzien. Zijn populariteit is onbestreden. De zoon zal alle voorbe houd en ressentiment doen vergeten". In de vroege treinen en bij tramhaltes in de Bondsrepubliek, in winkels en op kantoren was de geboorte het on derwerp van gesprek. Op het station van Hamburg riep de ehe spoorman in plaats van de gebruikelijke groet „Het is een jongen", waarop als ant woord kwam: „Geweldig". De Vlaamse pers bracht eveneens in grote opmaak op de voorpagina's het nieuws van de geboorte van een prinsje in Nederland. „Men behoeft geen monarchist te zijn om nu met de Nederlanders mee te leven en te zeggen: Uw vreugde is onze vreugde," zo schrijft „Het Volk". De „Gazet van Antwerpen" meldde over de volle breedte van de voorpa gina „Voor het eerst sedert 116 jaar een prins in het Huis van Oranje". Het blad besloot zijn verslag over de feestvreugde en een uitgebreide ge schiedkundige beschouwing als volgt: „Na driemaal mannelijke heersers en driemaal vrouwelijke opvolging, zal thans weer het Nederlandse volkslied letterlijke betekenis kunnen krijgen „Wilhelmus van Nassaue ben ik van Dietschen bloed..." „De nieuwe gids" voegde hieraan toe: „Wiegen en baby's stichten altijd rust en vriendelijkheid in een huis houden, ook in een staatshuishouden. Vooralsnog hebben Oranje en de mo narchie er een stukje toekomst bijge- kregen tenkoste van de republikei nen, die de hunne achter zich heb ben". ADVERTENTIE DEN HAAG. De oud-minister van Binn. Zaken, prof. dr. P. J. Verdam, is benoemd tot lid van de Eerste Ka mer. Hij zal deze benoeming aanvaar den. Prof. mr. Verdam werd benoemd verklaard in de vacature J. de Jong Czn. te Hilversum, die met ingang van 10 april jl. ontslag heeft genomen als lid van de Eerste Kamer, in welk col lege hij zitting had voor de AR-Par- tij. Prof. mr. Verdam was minister van Binn. Zaken in het kabinet-Cals, als opvolger van de heer J. Smallen- broek en later bekleedde hij dezelfde functie in het kabinet-Zijlstra. ADVERTENTIE U zoekt rust en ontspanning, natuurschoon, schilderachtige streken U stelt belang in oude kunststeden, historische gebouwen en musea U wenst concerten, festivals, kunstmanifestaties bij te wonen U interesseert zich voor de folklore of voor de beoefening van uw geliefde sport Of u houdt eenvoudig van een heerlijke keuken. Welnu, zoek dan niet langer, u vindt het alles tegen gunstige prijzen, dicht bij huis in België. tg, »|P Het zachte zilverzand der zeestranden. De vermaarde kuuToorden. De afwisselend rustige en woeste taferelen van de streek Ardennen-Maas. Uitgestrekte bossen, visrijke rivieren, riante valleien. De levendige, vrolijke folklore. Wereldberoemde kunstwerken. Hotelgids 1967. Lijst van te huren bungalows en vakantiehuisjes. Lijst van de kampeerterreinen. Nieuwe folders Belgische Kust en Ardennen-Maas. Brochure Modelsteden: Nijvel, Oudenaarde, Siavelot-Malmêdy, Tongeren. Folder der festiviteiten „Europa 1900 - La Belle époque" te Oostende. Gids „Vakantie voor allen" met pensionadressen tegen S 14,- p.p. per dag. Vraag inlichtingen bij uw vertrouwd reisbureau of by het NATIONAAL BELGISCH VERKEERSBUREAU, Leidseplein 7, Amsterdam. Tel. 245959 SCHIPHOL Terwijl de koningin gistermiddag kort na half 4 in aanwezigheid van alle hoge Schipholfunctionarissen in het nieuwe grote stationsgebouw het thans gereed gekomen centrale Schiphol-areaal officieel opende, werden op het oude Schiphol de achtergebleven dienstdoende werkers in staat van paraat alarm gebracht, omdat het linkerwiel van de KLM-Elektra „Uranus", die met 25 passa giers uit Oslo kwam, was blyven steken en aanvankelijk niet in de normale uit gestoken stand kon worden gebracht. Op de feestelijke opening van het nieuwe Schiphol is echter verder geen schaduw gevallen: na een half uurtje angstig rondcirkelen, slaagde de gezagvoerder er tenslotte, na ettelijke technische manoeuvres, in het landingsgestel geheel uit te stoten, om vervolgens een normale landing te maken. Van een schuimbaan, die intussen op een der andere banen was gelegd, behoefde hij geen gebruik te maken

De Vallei | 1967 | | pagina 5