Zorgen bij kolonels over houding van Amerika Chinese gevaar wordt overschat Over de KENNEDYRONDE NIET IN MOEILIJKHEDEN EEN NIEUW BOEK VAN MONTGOMERY Moeilijke weg naar eenheid Geschiedenis van de oorlog uitvoerig behandeld LEVEN SLANG VOOR ARTS Conclusie op conferentie in Den Haag: Overstroming in Oesbekistan STARFIGHTER VALT OP HUIS De Gaulle naar Auschwitz Geruchten tegengesproken 1 mei-optochten in Z.-Viëtnam verboden Vijf satellieten om de aarde „Jfe mag Prins Bernhard graag maar hij is geen militair Gifmenger Vervalst Tribunaal ONTWAPENING PAUS PAULVS: ANTI-AMERIKAANSE BETOGING IN SPANJE CONTACT GESCHILLEN NIEUWE FASE DICTATUUR „PAS OP „GOED BOEK99 „GEEN MILITAIR" SATERDAG 29 APRIL 1967 GRIEKS BEWIND DRAAIT SCHROEF VASTER AAN Letterlijk vertaald in het Neder lands zou deze zegsman, die, zoals hij eveneens gisteravond suggereerde, niet langer contact met de 200, in Anthene verblijvende buitenlandse journalisten zou onderhouden, omdat deze „toch niet wilden geloven wat namens het nieuwe bewind wordt ge legd", gifmenger moeten heten. Met aparte en duidelijk te onder kennen leugens heeft Farmakig tot nog toe getracht de vertegenwoordigers van de publieke opinie op een dwaal spoor te brengen. Ontkenningen van feiten echter, of het verdraaien of MOSKOU Een golf water van wel 4 meter hoog heeft zich gisteren op Andizjan, een stad in de Sovjet-Rus sische republiek Oesbekistan, gestort en hele wijken onder water gezet Het Russische persbureau Tass, dat dit meldt, zegt dat een aantal men sen hoeveel is nog niet bekend verdronken is. Diverse gebouwen zijn ingestort en verscheidene fabrieken zijn zwaar beschadigd. Het water was afkomstig uit de om ringende bergen. Door de ongewoon hoge temperatuur was de sneeuw op de bergtoppen gaan smelten. De zware regenval op donderdagavond had de toestand nog moeilijker ge maakt. De inwoners van de stad wer den gistermorgen verrast door de wa terval. Vele mensen konden nog naar veiliger oorden worden gebracht. An dizjan, dat op 200 km van de Chinese grens ligt, heeft ca. 170.000 inwoners. NAPLES (Florida) De Ameri kaanse arts Carl Coppolino is giste ren in Naples tot levenslange gevan genisstraf veroordeeld wegens moord op zijn eerste vrouw, Carmela. De geheel uit mannen samenge stelde jury bevond de 34-jarige me dicus schuldig aan vergiftiging van zyn vrouw met een weinig bekend middel, succinylcholine, dat zeer moeilijk op te sporen is. Kort na de dood van zijn vrouw trad Coppolino in het huwelijk met een rijke weduwe, die ook bij het vonnis aanwezig was. Advocaat Lee Bailey, die Coppoli no heeft verdedigd, verklaarde onmid dellijk na uitspraak een nieuw proces te zullen vragen. Als dit verzoek wordt afgewezen, zal hij in beroep gaan bij het op perste gerechtshof van Florida. BAD MEINBERG (West-Duitsland) Een Starfighter van de Westduitse luchtmacht is op een huis In Bad Meinberg neergestort nadat de piloot het toestel met zyn schietstoel had verlaten. Gevreesd wordt dat tenminste twee mensen in het huis om het leven zyn gekomen. De piloot raakte gewond, evenals twee mensen die uit het huis gehaald werden dat na het ongeluk in vlammen opging. De brandweer doorzoekt de puinhopen naar slachtoffers. Dit was de 68e Westduitse Star fighter die sinds 1961 is neergestort. Na een reeks van meer dan 20 rampen werden de toestellen vorig jaar ruim een maand aan de grond gehouden. Nadat verbeteringen waren aange bracht aan de schietstoel mocht het toestel weer worden gebruikt. achterhouden ervan, behoren tot het wezen van de politiestaat. Ofschoon Farmakis verklaard heeft dat alle tanks uit de steden van Griekenland teruggetrokken zijn, tel den we er gisteren, alleen in het centrum van Piraeus, de haven-voor stad van Athene, niet minder dan 7. Hoewel de golf van arrestaties tot stilstand zou zijn gebracht, zagen we, vlak voor het ingaan van het nachte lijk uitgaansverbod, een kolonne van zeker 20 vrachtauto's met gevange nen naar een onbekende bestemming rijden. (Van onze verslaggever Link van Bruggen) ATHENE Terwijl het nieuwe Griekse regime de schroeven van de dicta tuur steeds vaster aandraait, maakt het zich zorgen over het uitblijven van po sitieve reacties van de zijde van grote NAVO-partners als de Verenigde Staten en Groot-Brittannië. Het gaat uiteraard (nog?) niet om een officiële erkenning, daar de landen, die diplomatieke betrekking met Hellas onderhouden, hun ambassadeurs bij het hof, het staatshoofd dus, hebben geaccrediteerd. Wel vreest men dat Washington stopzetting overweegt van zijn finan ciële hulp de vrijheden, die met voeten getreden worden, druisen, dwars in tegen de idealen, welke ten opzichte hiervan in Amerika bestaan wat voor het toch al niet zo wel varende Griekenland een ramp zou betekenen. Van grote betekenis wordt in dit verband geacht dat noch de Ameri kaanse, noch de Britse ambassadeur, tot nog toe een officieel bezoek aan premier Kolias heeft gebracht. De tot nog toe enige woordvoerder Far makis, die behalve rechtsradicaal par lementslid en importeur van Pirelli- banden, ook nog voorzitter is van de Griekse vereniging van reserve-offi cieren zijn antecedenten, die hij steeds geheim wilde houden, konden we gisteren opsporen blijkt bekend te zijn met het feit, dat de militaire coup in het buitenland bijzonder slecht is ontvangen. Er zijn thans aanwijzingen, die er op duiden dat koning Konstantijn in de nacht van de putch het advies heeft gevraagd van de diplomatieke vertegenwoordigers van de Verenig de Staten en Groot-Brittannië. Beide ambassadeurs zouden hem hebben afgeraden zijn voornemen uit te voe ren troonsafstand te doen. Het argu ment zou zijn geweest dat alleen op deze wijze een bloedbad kon worden voorkomen. Farmakis, die gisteravond ver klaarde dat twee Italiaanse journa listen waren gearresteerd en het land zouden worden uitgezet wegens over treding van de wetten op de noodtoe stand ze zouden berichten over 'n gewapende opstand hebben verspreid en over volgens hem niet bestaande moeilijkheden tussen het leger en de luchtmacht op de grote vliegbasis Tanagra hebben geschreven had overigens geen symbolischer naam kunnen hebben. Kolias, de premier, die alle rangen in het openbaar ministerie doorlopen heeft, in het vormalige Nazi-rijk ge studeerd heeft en in het in Grieken land beruchte Lambrakis-proces een niet met zijn ambt van procureur-ge neraal te verenigen rol heeft gespeeld een officier van justitie zou hier door zelfmoord hebben gepleegd laat zich nog nergens horen of zien. Hij schreef een proefschrift over woe kerhandel en valsheid in geschrifte. In het laatste schuilt eveneens de no dige symboliek. Gezegd wordt name lijk dat de handtekening van de "ko ning, die het decreet van de machts overname zou hebben ondertekend, zou zijn vervalst. De regering noemt zich nationaal, maar in geen geval fascistisch. Far makis, die politieke wetenschappen en economie heeft gestudeerd: „In 'n fascistische staat wordt slechts een partij getolereerd. Wij hebben hele maal geen partijen meer. Daarom zijn wij nationaal". Er gaan geruchten dat de gearres teerde en inmiddels weer vrijgelaten ex-premier Kanoulopoelos zijn rechtse partije ERE verplicht ontbon den heeft. Hoewel we dit nergens be vestigd konden krijgen de inmid dels in zijn woning teruggekeerde politicus is zwijgplicht opgelegd zou dit wel in de lijn kunnen liggen van de verklaring, die Farmakis in dit opzicht gaf. Een van de complotteurs, de in middels tot minister van Binnenland se Zaken gepromoveerde brigade-ge neraal Patakos, doet inmiddels alle moeite om tenminste een deel van het Griekse volk achter het nieuwe, dictatoriale bewind te scharen. Zoalg na zoveel geslaagde coups ln de wereld heeft hij in een proclama tie beloofd, dat zijn regering zich voor de kleine luiden in zal zetten. De minister van landbouw, een in de po litiek onbekende advocaat, deed daar nog een schepje op door de boeren 70 procent meer pensioengeld te be loven, terwijl een andere minister verklaard heeft op zo kort mogelijke termijn de elektriciteitsvoorzieningen op het platteland te zullen bevorde ren. Voor de berechting van de misda den tegen de staat zijn ln alle steden van enige importantie militaire ge rechtshoven ingesteld. Deze tribuna len, zo is officieel verklaard, hande len volgens de regels van de staat van beleg. Dit betekent dat er voor het geringste vergrijp als het zoge naamd in gevaar brengen van de veiligheid, zware straffen kunnen wor den opgelegd en doodvonnissen kun nen worden uitgesproken. Uiteraard gaat het om de stereo tiepe overtredingen, welke in een dic- tatuurstaat worden gepleegd. Bijeen komsten van meer dan vijf personen zijn verboden, evenals vergaderingen in besloten ruimten. Wapens, ook een mes of een boksbeugel, mogen niet worden gedragen. Mensen, wie in een voor hen vreemd huis onderdak ver leend wordt, moeten binnen twee uur op het dichtsbijzijnde politiebureau worden aangemeld. Geruchten mo gen niet worden verspreid, wat in fei te een politiek spreekverbod bete kent. Koning CONSTANTIJN, stuurs kijkend, voor de eerste maal gefotografeerd te midden van het nieuwe Griekse kabinet Links van de koning premier CONSTAN TIJN KOLLIAS, rechts van het staatshoofd vice-premier It.-gen. GREGORY SPAN- DIDAKIS. Links achter de koning brig.-gen. PATAKOS, min. van Binnenlandse Zaken, rechts achter hem brig.-gen. MAKAREZOS, min. van Ordening. DEN HAAG Op een conferentie over „Oost-West-ontspanning, het At lantische bondgenootschap en de invloed van China hierop", zijn zowel drs. C. D. Barkman, oud-zaakgelastigde in Peking als mr. M. van der Stoel, staatssecretaris van Buitenlandse Zaken ten tijde van de uitwijzing van de Chinese zaakgelastigde, tot de conclusie gekomen, dat het gevaar van China wordt overschat. Maat terwijl drs. Barkman het aan nemen van een afwachtende houding t.a.v. China bepleitte gepaard met versterking van de niet-communisti- sche landen van Azië zolang het hui dige bewind in Peking aan de macht blijft meende mr. Van der Stoel, dat een beleid van „in bedwang hou den zonder te isoleren" veel juiste elementen bevatte. Beide sprekers waren het er over eens dat de koude oorlog tussen Oost en West ten einde is. Drs. Barkman zei te menen, dat China dient te worden betrokken in ontwapening wil deze doeltreffend zijn, en dat men geen duurzame op lossing van de problemen van Azië mogelijk is zonder de medewerking van China. Hij achtte het zeer de vraag of Mao, „met zijn vergaande experimenten", het op de duur zal VATICAANSTAD Paus Paulus heeft gisteren op een audiëntie voor de leden van het Vaticaanse secreta riaat voor de eenheid der Christenen verklaard, dat de eenwording van de 550 miljoen rooms-katholieken en an dere Christenen op de wereld in zicht schijnt te zijn, maar dat de weg daarheen toch moeilijk blijft. De paus gaf toe, dat de pauselijke suprematie en onfeilbaarheid, die door anglicanen en vele andere Chris telijke kerken en groeperingen niet erkend worden, een van de ernstig ste obstakels vormen op de weg naar de eenwording. Maar als onoverko melijke barrières, aldus paus Paulus, worden soms ook beschouwd het voor uitzicht oude stellingen te moeten prijsgeven, waarbij ook kwesties van prestige en politiek een rol spelen. En bovendien zijn er nog ingewikkel de problemen zoals het gemengde hu welijk en de missie. Dit alles nam echter niet weg, dat de huidige dialoog tussen de rooms- katholieken enerzijds en de anglica nen, de orthodoxe kerken van het oosten en andere Christelijke kerken en groeperingen anderzijds open en vruchtbaar was. Geduld, een oecumenische deugd bij uitstek, bleef noodzakelijk. Wat betreft de pauselijke onfeilbaarheid en suprematie, ontsproten aan de taak die Christus de kerk had opge legd en met zoveel gezag bekrach tigd door de traditie, wilde paus Paulus liever nog zwijgen. PARIJS President De Gaulle van Frankrijk zal het voormalige concen tratiekamp van de nazi's in Ausch witz bezichtigen als hij in juni een bezoek aan Polen brengt. Dit is gis teren in Parijs bekendgemaakt. De data van dit bezoek zijn nog niet vast gesteld. MADRID Rond 3.000 studenten van de universiteit van Madrid heb ben gisteren in de Spaanse hoofdstad Amerikaanse vlaggen verbrand. Zij hadden borden bij zich met opschrif ten als: „Yankee-moordenaars moe ten Viëtnam verlaten" en „geen Amerikaanse bases in Spanje." De studenten, die in een kring rond het vuur zaten, hadden de vlag van de Viët Cong bij zich. Toen het vuur gedoofd was, namen zij twee minuten stilte in acht bij wijze van protest te gen het Amerikaanse optreden in Viëtnam. De politie greep niet in. GENÈVE Volgens de delegatie van de Europese Economische Gemeenschap naar de onderhandelingen in Genève over internationale verlagingen van in voerrechten in het kader van de algemene overeenkomst voor tarieven en han del (GATT) is het niet waar, dat de Kennedyronde in moeilijkheden verkeert. De delegatie heeft een verklaring uitgegeven waarin staat, dat zy verrast is door recente persberichten over de stand van zaken in de onderhandelingen, die nu vier jaar aan de gang zyn. De delegatie zegt te blijven gelo ven, dat het mogelijk is bij een ge zamenlijk betoon van goede wil bin nen de komende weken een algeme ne overeenkomst tot stand te bren gen. De delegatie meent dat het de taak van alle partijen in de onder handelingen en niet van één partij is concessies te doen die tot een over eenkomst kunnen leiden. „De delega tie van de EEG streeft hiernaar on vermoeid", zo staat in het communi qué. Verder wordt opgemerkt, dat de de legatie in voortdurend contact staat met de ministerraad van de EEG in Brussel en dat het nutteloos is te spe culeren op verschillen van inzicht tus sen Brussel en de afgevaardigden in Genève, daar deze verschillen niet bestaan. De verklaring van de delegatie is uitgegeven op een moment dat het er naar begint uit te zien, dat de EEG en de Verenigde Staten hun kaarten op tafel zullen leggen. Terwijl al be sloten is de datum van 30 april, waar op de onderhandelingen afgelopen zou den moeten zijn, te overschrijden zijn de Verenigde Staten en de EEG het nog steeds niet eens over een aantal produkten, zoals chemicaliën, granen en andere landbouwprodukten, die vooral voor Amerika van veel belang zijn. De Amerikaanse onderhandelaars hebben tot nu toe aangevoerd, dat de EEG niet voldoende concessies heeft gedaan ten behoeve van landbouwpro dukten waar de Verenigde Staten een bijzonder belang bij hebben, zoals ta bak, gevogelte, fruit en groenten. De voornaamste onderhandelaar voor de EEG, Jean Rey, heeft het Ameri kaanse argument van de hand ge wezen, maar volgens ingelichte krin gen in Genève zijn de verschillen van inzicht hierdoor niet uit de weg ge ruimd. JEAN REY SAIGON Premier Cao Ky van Zuid-Viëtnam heeft alle 1 mei beto gingen in het land verboden. Dit kan maandag tot moeilijkheden leiden. Het lijkt niet uitgesloten dat de vakbe weging het verbod naast zich neer zal leggen en zal trachten betogingen en demonstraties te organiseren. Ook als de politie ingrijpt, bestaat de mogelijkheid van infiltratie door militante Boeddhisten en aanhangers van de Viët Cong in de demonstra ties. De vakfederatie, de grootste vak bond in Viëtnam, heeft 300.000 leden. Verder is er nog de anti-Amerikaanse gecoördineerde strijdmacht van arbei ders, die ook 1 mei betogingen had aangekondigd. kunnen winnen van het gezonde Chi nese verstand. Als gevolg van „het drijven van Mao" is China minder gevaarlijk voor zijn buurlanden dan wanneer een efficiënt communistisch bewind de teugels in handen zou heb ben. De grote culturele revolutie heeft de ontwikkeling van China, op zich zelf reeds een proces van lange duur, nog verder vertraagd, aldus drs. Barkman. De Sovjet-Unie voelt zich niet werkelijk bedreigd door Cina, het kan lastig zijn, maar er is geen sprake van een noodzaak voor de Sovjet-Unie om zich met het Westen tegen China te keren. Drs. Barkman meende dat ook als Mao Tse-Toeng zou zijn verdwenen, China nog lang „een uiterst moeilijke partner" in het internationale spel zou blijven. Anderzijds was het niet uitgesloten dat China, na het verdwijnen van Mao, toenadering tot de Sovjet-Unie zou zoeken. Drs. Barkman, thans chef van de directie Europa van het ministerie van Buitenlandse Zaken, verklaarde, dat Oost met uitzondering van China en Albanië noch West goed raad schynt te weten met de nieuwe fase, ontstaan na het beëindigen van de koude oorlog. Mede als gevolg van het conflict met China spreekt de Sovjet-regering thans op een andere toon. De doelstel lingen van de buitenlandse politiek van de Sovjet-Unie zijn, althans op middellange termijn, minder agres sief en meer defensief. Drs. Barkman meende dat de oorlog in Viëtnam door Moskou wordt beschouwd als een ern stig obstakel op de weg naar ontspan ning. De Sovjet-Unie verkeert in een dilemma: enerzijds gunt het China geen succes voor zijn beleid, ander zijds kan het zich niet permitteren een „zachter" standpunt in te nemen dan Peking. Sprekend over de staatsgreep in Griekenland verklaarde mr. Van der Stoel, dat dit „een slag" voor de NAVO is. De Noordatlantische Ver dragsorganisatie kan moeilijk de stel ling handhaven dat zij de vrijheid verdedigt wanneer tot haar leden een dictatuur behoort. De NAVO-landen dienen te overwegen pressie uit te oefenen op Athene om terug te keren naar de legaliteit. Mr. Van der Stoel wees er in dit verband op, dat Grie kenland sterk afhankelyk is van De fensiehulp- en handelskredieten. Mede in het belang van de NAVO zelf zou den de kredietverleningen moeten worden opgeschort teneinde een her stel van het democratisch bewind te bevorderen. KAAP KENNEDY Een enorme Titan-3 raket heeft met grote preci sie vijf aardsatellieten in een baan om de aarde gebracht. Het zijn twee robots ter constatering van atoomproeven op de aarde en drie satellieten met wetenschappelijk doel. Een woordvoerder van de Ameri kaanse luchtmacht heeft gistermid dag meegedeeld, dat het erop lijkt dat de vijf satellieten op de juiste wijze door de laatste trap van de Titan zijn uitgestoten. De laatste trap kwam eerst in een baan om de aarde en werd ruim vier uur later weer ontstoken om de vijf satellieten in een sigaarvormige baan om de aarde te brengen. Het hoogste punt van de baan ligt op bijna een derde deel van de afstand tot de maan. 0 Genk (België) De Fordfabriek in Genk zal op 5 en 8 mei sluiten om economische redenen, zo is gisteren bekend gemaakt. De fabriek is al eerder korte tijd gecloten geweest in verband met de moeilijke toestand op de auto markt. Van onze correspondent LONDEN De veldmaarschalk komt, zeiden ze met ontzag in hun stem op het kantoor van een Engelse uitgeverij in Londen. De deur ging open en een kleine, magere man in een grijs pak, grijs overhemd, rode das. rode pochet, zo goed als kaal en met een dun grijs snorretje kwam kwiek naar binnen: veldmaarschalk burggraaf Montgomery van Alamein, Enge- lands grootste veldheer uit de Tweede Wereldoorlog. Deze kleine man van 79 jaar, die in mei 1945 het genoegen smaakte de ca pitulatie te mogen aanvaarden van al le Duitse troepen in noordwest Europa, waaronder die in Nederland, heeft juist een nieuwe strijd gestreden. Hij heeft vier dagen voor de afgesproken tijd het werk beëindigd aan een nieuw boek van ruim 210.000 woorden, de ge schiedenis van de oorlogvoering. De tekst ervan kwam hij donderdag bij zijn opdrachtgever brengen. „Schrijven is lucratiever dan beroepsmilitair zijn", bepeinsde de maarschalk. De opdracht voor de geschiedenis van de oorlogvoering kreeg Montgo mery van George Rainbird Ltd, een firma die zich specialiseert in het ontwerpen van boeken en die contrac ten afsluit met uitgevers. Volgend jaar brengt Collins het rijk geïllustreerde boek van Montgomery in Engeland uit. Er wordt voor de Nederlandse verta ling onderhandeld met twee uitgeverij en. Uit een bruin koffertje, als ware het de rijksbegroting, haalde Montgomery een bundel mappen die met een rood lint waren dichtgebonden. „Dit is het boek", kraakte zijn scherpe commando stem, „en pas op wat je er mee doet want ik heb er een afschrift van". Montgomery heeft er twee en een Veldmaarschalk Montgomery: ....veel geleerd.... half jaar aan gewerkt. Voor de histori sche achtergronden had hij de hulp van twee jonge geschiedkundigen. „Ik heb veel van de geschiedenis geleerd en zij van de oorlog en het oorlogvoe ren", aldus de maarschalk, die zijn nieuwe werk laat beginnen bij de eerste primitieve mens. Die was vol gens hem van nature geen vechtjas, dat kwam pas later naarmate de beschaving toenam. „Onze eigen eeuw heeft, terwfll de beschaving een grote hoogte bereikte, ook de bloedigste oorlogen opgeleverd". „Het is een goed boek", vindt Mont gomery zelf, „je moet het maar lezen". Uitvoerig behandelt hij grote veldhe ren uit het verleden en 26 grote slagen te land en ter zee. Het langste hoofd stuk uit het boek is aan de jongste wereldoorlog gewijd. Tijdens het laatste deel van die oorlog is Montgomery nogal eens in conflict gekomen met prins Bernhard, die in de periode 1944-1945 opperbe velhebber was van de Nederlandse binnenlandse strijdkrachten. De prins heeft scherpe kritiek geleverd op de strategie van Montgomery tijdens de strijd in Nederland. Hij heeft dikwijls verschil «van mening gehad met de Britse maarschalk. Ik vroeg de maarschalk daar gisteren nog eens naar. „Ik mag Prins Bernhard erg graag", aldus Montgomery, „maar hij is geen militair. Daar is een leven van studie voor nodig. Ik ben het niet eens met zijn kritiek op de oorlogvoe ring." TAe topconferentie van de zea EEG- landen zal op 29 en 30 mei ln Rome gehouden worden, zo heeft de Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken, Amintore Fanfani, bekendge maakt. Maar er zijn hier sterke menings verschillen ontstaan over de waarde van de topconferentie. Fanfani heeft verklaard dat de con ferentie „opportuun en belangrijk" zal zijn. Andere Italiaanse leiders hebben openlijk kritiek op de conferentie. Sommigen hebben de vrees te ken nen gegeven dat De Gaulle de confe rentie zal gebruiken om zijn stand punt op te dringen. Weer anderen zeggen, dat Italië en de andere leden van de EEG geen acht moeten slaan op de bezwaren van De Gaulle en een weg vinden om Engeland in de organisatie te krijgen, niettegenstaande de gene raal. Weer anderen beweren dat Enge land voortrekken boven Frankrijk, 'n aanpak is die alleen maar moeilijk heden kan veroorzaken. TAe opvattingen van vijf van de zee Duitsland, Italië en de Bene- luxlanden zijn bekend. Maar men weet niet hoe de machtigste van hen Duitsland zich zal opstellen tegenover het Franse standpunt. Er is veel gebeurd sinds De Gaul le nu 41/» jaar geleden de Britse aan vrage afwees. De economische integratie van de FANFANI spoed zes ls in een snel tempo voortgegaan. Sommige EEG-landen zijn teleurge steld door Engeland en de Verenigde Staten, die hun hebben geconfron teerd met een ontwerpverdrag voor ontwapeping dat hun niet welgeval lig was. Met name het feit dat Engeland als eventueel toekomstig lid van de Ge meenschap geen overleg heeft ge pleegd met de EEG-landen voor het zich bond aan het internationale ont wapeningsverdrag, heeft ontstem ming gewekt in alle landen van de EEÖ en met uitzondering wellicht van Nederland er heerst verder nog een zeker wantrouwen ten aan zien van de „Europese gezindheid" van Engeland. Tenslotte staan de zes op het punt hun gezamenlijke landbouwbeleid af- te sluiten en de douaneunie tot stand te brengen. Ook maakt de lichte economische recessie die in enkele EEG-landen voelbaar is, concessies ter zake van het Engelse lidmaat schap moeilijker. Maar de vijf zijn ervan overtuigd, dat het Frankrijk niet makkelijk zal vallen om „nee" te zeggen, al zal het „ja" haar waarschijnlijk even moei lijk over de lippen komen. De Gaulle echter zou er afkerig van zijn iets te ondernemen, dat op gedetailleerde besprekingen van de Britse aanvrage om toetreding tot de EEG lijkt. Hij zou de Italianen hebben laten weten, dat hij alleen naar de bijeen komst zal komen, als de besprekin gen beperkt blijven tot algemene dis cussies. Wilson verklaarde in het parlement dat Europa zich naar eenheid be weegt en dat Engeland hierin een rol moet spelen. Italië is de krachtigste supporter van het Britse lidmaatschap, tegen de weerzin van De Gaulle in. Tn EEG-kringen in Brussel is men het erover eens, dat Engeland slechts via moeizame en waarschijn lijk langdurige onderhandelingen zich een weg zal kunnen banen naar het lidmaatschap van de Europese Eco nomische Gemeenschap. Het verdrag van Rome stelt: „Alle Europese staten kunnen een aanvra ge indienen voor het lidmaatschap van de Gemeenschap. Deze aanvrage moet gericht zijn aan de raad (van ministers), die na advies van de (exe cutieve) commissie, een besluit neemt met algemene stemmen". Het zou wel eens lang kunnen du ren voor de zes tot een unaniem standpunt komen. De zes hebben nu vijf jaar lang gesproken over de band die de EEG- landen met Oostenrijk zouden moeten aangaan. Een overeenstemming over het verdrag met Oostenrijk wordt op zijn gunstigst eind 1967 verwacht. Hetzelfde geldt voor Spanje, wiens aanvrage door Nederland en België wordt slepend gehouden, ondanks aandrang van Franse en Duitse zij de om zo spoedig mogelijk tot een overeenkomst met Madrid te komen. Spanje en Oostenrijk bieden beide speciale politieke moeilijkheden, maar uit een en ander blijkt wel dat de procedures, die in de EEG worden toegepast lange en gedegen onder handelingen en overwegingen mogelijk maken voor het tot een beslissing komt. Het eerste dat na een formele Brit se aanvrage zou geschieden, is dat de raad van ministers aan zijn perma nente vertegenwoordigers in Brussel opdraagt „het Britse verzoek in stu die te nemen". Afhankelijk van de houding van Frankrijk, zou dit een langdurige aan gelegenheid kunnen worden, waarna de zaak in de raad van ministers, die tot eenstemmigheid moeten geraken, wordt behandeld.

De Vallei | 1967 | | pagina 6