C.H.U. wenst geen fusie van drie chr. partijen Uit KLM- Toeristeninvasie bijna op record-sterkte „Uitwijzing was iets heel normaals" Braziliaanse na 6 jaar uit coma ontwaakt 50 Duitsers met oranje op In Rotterdam agenten bij rel gewond „CH-fractie moet vaagheden vermijden" Duitsers door vloed op pier verrast Reeks wensen van Amsterdamse Jeugdraad Nieuwe boerderij in de as gelegd Tankers op de Rijn in brand Genoeg kansen in de bouw Afscheidslunch voor Holtrop Verkeer eiste slachtoffers Amerikaan wil solo om wereld vliegen Lasser omgekomen bij explosie Afpersing in Haagse Bos Voogd oprichter van Nationale Volkspartij M2 J. T. MELLEMA Overleg Van Hall De „hoofdagent" was niet echt Haiphong wordt geëvacueerd Tijger werd wild op zee HONDERDDUIZENDEN TOERISTEN NAAR BOLLEN, BLOESEMS EN DRAKENSTEYN Geen bollen meer99 Oostenrijk beticht van steun aan Nazi's „MET PLEZIER" Kermis ontruimd Met gestolen auto het water in Geen auteursrecht meer op Cuba OISGELVK MAANDAG I MEI 1967 De nieuwe voorzitter van de CHU- fractie in de Tweede Kamer, de heer J. T. Mellema heeft zaterdag op het CH-congres in Apeldoorn een beroep gedaan op de leden om, wat hij noem de, de remmende behoudzucht los te laten". Hij meende dat zijn fractie in de komende tijd een duidelijk en krachtig geformuleerd standpunt zal moeten formuleren en in elk geval vaagheid zal moeten vermijden. De nieuwe fractievoorzitter meende dat het maken meer duidelijkheid in de politiek en de verduidelijking van de politieke verhoudingen vooral een taak van de politieke partijen is. Minister mr. H. K. J. Beernink zei, •prekend over hervormingen van het kiesstelsel, geen voorstander te zijn zijn algemene uitverkoop van staats rechterlijke verworvenheden. Hij had geen behoefte aan allerlei onbezonnen heden, maar voorstellen tot verbete ring vanuit de staatscommissie zou den hem wel bijzonder welkom zijn. De voorzitter van de Christelijk Historische Unie, drs. A. D. W. Ti- lanus, heeft zaterdag op de algemene vergadering van zijn partij in Apel doorn verklaard momenteel geen heil te zien in een fusie van CHU, KVPen ARP, Iedere party heeft haar eigen klimaat, eigen gedachten- en ideeën wereld. In het verleden zijn de volks groepen te lang geheiden opgetrok ken dat nu maar alles ineens in één partij kan, aldus drs. Tilanus, die zich echter voorstander toonde van geza menlijke studie en waar mogelijk sa menwerking. De delegaties van drie dagelijkse be sturen moeten inruimen voor de jeugd," menlijk beraad hebben besproken heb ben besloten dat een gezamenlijke kleine werkgroep zal worden gevormd voor een nieuwe formulering van de betekenis van het evangelie voor de politiek en de consequenties daarvan voor de christelijke partijvorming. Op basis van deze gespreksnota zullen de delegaties half juni hun bespreking voortzetten. De conclusies waartoe deze besprekingen leiden zullen aan 't hoofdbestuur worden voorgelegd. Hope lijk kunnen wij dan ook nog tot andere vormen van gemeenschappelijke stu dies en samenwerking komen", aldus drs. Tilanus. Sprekende over de teleurstellende HOEK VAN HOLLAND Twee dertigjarige Westduitsers uit Neuss zijn gisteravond om acht uur van het Noorder Hoofd by Hoek van Holland gehaald door de reddingvlet Directeur A. J. M. Goudriaan. Ze waren twee uur eerder domweg de dam opgelopen zonder erop te letten dat de vloed op kwam. Met natte voeten keerden ze terug bij hun vrouwen, die ze in een restau rant hadden achtergelaten. Er kwa men weer heel wat mensen en instan ties in touw voor deze onnadenkend heid. Een uitvarende kustvaarder, die het wild zwaaiende en om hulp roepende tweetal had ontdekt bij het tweede ba ken aan het einde van de pier, waar schuwde het kuststation Scheveningen Radio. Dit stelde het loodswezen in Hoek van Holland op de hoogte. Korte tijd later liet de reddingmaatschappij schipper Pieter Grootenboer in actie komen. Evenals op 6 april, toen hij zeven hengelaars van het Noorderhoofd red de, voeren schipper Grootenboer en zijn mannen met de kleine reddingboot uit. Hij zette het schip zo dicht moge lijk tegen de basaltstenen zodat de be nauwde wandelaars vrij gemakkelijk aan boord konden komen. Een half uur later gaven zij met beschaamde kaken hun namen op aan de politie. AMSTERDAM Op de Prinsenhof conferentie een poging van de Am sterdamse Jeugdraad om bij de jeugd van de hoofdstad meningen te peilen over actuele problemen hebben de deelnemers zich tegen het beleid van Amsterdams burgermeester, mr. G. van Hall, uitgesproken. De conferentie vertegenwoordigde overigens slechts drieduizend van de 160.000 Amsterdam se Jongeren. Op de conferentie kwam ook de sug gestie naar voren om van het konink lijk paleis op de Dam een vermaak- centrum te maken. Vrij algemeen wilde de conferentie 0 uitvoering van het witte fietsenplan van de provo's (afsluiting van de Amsterdamse binnenstad voor ge- sen); motoriseerd verkeer en het beschik baar stellen van „openbare" fiet- een gekozen burgermeester; 0 districts- of wijkverkiezingen; vrijheid van demonstratie; 0 verlaging van het stemrecht tot achttien jaar; 0 het beschikbaar stellen van leeg staande ruimten voor cultureel en creatief jeugdwerk; 9 meer sportaccommodatie, ook voor ongeorganiseerde sportliefhebbers; 0 meer bussen en minder trams ln de binnenstad; B. en W. van Amsterdam hebben toe gezegd dat het eindrapport van de Prinshofconferentie „zou worden be schouwd als een van de bouwstenen voor een beleidsnota over de jeugdpro blemen in de hoofdstad". verkiezingsuitslag noemde drs. Tilanus het onduidelijk waarom de CHU, die het beleid van het kabinet Zijlstra ge steund heeft, daarvan geen vruchten heeft kunnen plukken. Wellicht zijn de presentatie van de partij, de geringere gebondenheid aan partijen, het feit dat de CHU voor vele jongeren haar aan trekkingskracht heeft verloren en de huidige partij-formatie oorzaken van de teleurstellende uitslag geweest. „Ons oude patroon spreekt de jeugd niet meer aan. Wanneer zij stenen gooit in een rimpelloze vijver van on ze gezapigheid, is dat om ons wakker te maken. Op tijd, en op een royale wijze, zal de CHU een plaats in de be sturen moeten inruimen voor de jeugd, aldus drs. Tilanus, die hier aan toe voegde dat de Unie aan een zekere ver grijzing lijdt. Drs. Tilanus keerde zich krachtig te gen suggesties dat men moet kiezen tussen links en rechts, tussen socialis me en liberalisme. Het keurslijf van een twee-partijenstelsel zou een verar ming van het politieke leven beteke nen en kunnen leiden tot een bescher- ping van de verhouding der diverse maatschappelijke groepen, zoals werk gevers en werknemers. Juist de christelijke partijen hebben de klassestrijd afgewezen: de CHU ver eenzelvigt zich niet met een bepaalde bevolkingsgroep, aldus drs. Tilanus. „Ook om een andere reden wijs ik de keuze tussen liberaal of socialistisch af. Het liberalisme en het socialisme raken uit de tijd. Onze maatschappij ontwikkelt zich. Het stadium dat wij alles aan het particulier initiatief meenden te kunnen verlaten, de libera listische staatsvorm, zijn wij voorbij. Ook het stadium waarin men meende dat alles door de staat gedaan moet worden. De socialistische staatsvorm, is achterhaald. Wij groeien naar, en zijn al midden in, het stadium dat ik zou willen noemen de maatschappelijke staatsvorm, waarin overleg en sa menwerking van de samenleving en haar groeperingen met de overheid centraal staan", aldus de CHU-voorzit- ter. Drs. Tilanus keerde zich tegen de aanvallen op christelijke partijen als zijnde aanvallen op het christendom als zodanig. „En dat is in een ver draagzaam land als Nederland onver draaglijk". Net zo min als burgemees ter Thomassen ter wille van de sane ring van het aantal politieke partijen de vlag van het socialisme wil neerha len ben ik bereid de vlag van het evangelie neer te halen. DRACHTEN In Siegerswoude (Friesland) is zaterdagavond een gro te boerderij uitgebrand. De eigenaar woonde er pas veertien dagen in. Bij de brand gingen de hele inboedel, al het vee en bovendien enkele land bouwmachines verloren. De schade wordt op een honderdduizend gulden geschat. De rechtstreekse verkiezing van een minister-president is geenszins een ga rantie dat de formatie van een kabinet minder tijd zal vragen. Indien het pro gramma -van een gekozen premier geen meerderheid in de kamer zou krijgen zou de crisis bovendien ernstiger zijn dan in het huidige stelsel. Sprekende over handhaving van orde en rust veroordeelde drs. Tilanus het eigenmachtig optreden van de marine in Amsterdam maar verklaarde tevens dat een burgemeester die voor so ciaal-labiele jeugd in zijn gemeente niets anders weet te doen dan ze met schorriemorrie te betitelen, in zijn jeugdbeleid tekortschiet. Invoering van het districtenstelsel zou onjuist en onbillijk zijn. De opkomst plicht dient te worden gehandhaafd, omdtt „iedere burger de morele plicht heeft zijn verantwoordelijkheid voor de gang van zaken in onze democratie tot uitdrukking te brengen en zijn mening kenbaar te maken," aldus drs. Tilanus. 0 invoering van het recht van refe- Rotterdam afkomstige tankschepen, de Valesia en de Bohemia, is gisteren in Godorf, bij Keulen, brand uitgebroken. Van Valesia zijn de machinekamer en de kajuit verbrand, van de Bohemia een laadruim. Na anderhalf uur had de brandweer de brand geblust. Een matroos is licht gewond. De brand zou zijn uitgebroken bij het ontgassen van de schepen. Van onze correspondent UTRECHT Omstuwd door pu bliek heeft de Utrechtse politie zater dag in de binnenstad een beschonken „hoofdagent" aangehouden. Het bleek een verklede bouwvakker te zijn. De man had een afgedankt politie- uniform in een afvalbak gevonden. Na een paar glaasjes geestrijk vocht te hebben genomen besloot hij de politie te gaan helpen. Zijn hulp werd niet op prijs gesteld. PRAAG De Noordviëtnamese ha venstad Haiphong zal binnenkort een uitgestorven stad zijn. Het stadsbestuur heeft de inwoners gemaand Haiphong te verlaten wegens de veelvuldige Ame rikaanse bombardementen. Het Tsjechische persbureau Ceteka, dat dit meldde, zei dat ook de haven in zijn geheel wordt geëvacueerd. Al leen het noodzakelijk personeel zal blijven met de nodige stadsbewakers. Verscheidene fabrieken zijn al stilge legd en worden verplaatst. De heer Donker rechtswerd bij zijn terugkeer op Schiphol opge wacht door blijde familieleden. Links zijn vader en moeder. UTRECHT De werkgelegen heid in de bouwnijverheid mag nu dan niet zo rooskleurig zijn, de toe komst ziet er zonniger uit. Drs. A. G. ter Hennepe heeft berekend dat het personeel van bouw- en schildersbe drijven de komende vijftien jaar zal toenemen van 330.000 naar 500.000 man. Dit betekent dat er elk jaar plaats komt voor een kleine 20.000 werkne mers, zowel ter vergroting van het aantal als ter vervanging van het normale verloop. Natuurlijk zal verandering van de bouwtechniek veel werk besparen, maar de grotere bouwproduktie zal voor een ruim tegenwicht zorgen, aldus de heer Ter Hennepe zaterdag op een bijeenkomst van jonge bouwvakarbei ders in Amsterdam. KOPENHAGEN Een tijger heeft de opvarenden van een Deens vrachtschip de stuipen op het lijf gejaagd, toen hij bij het uitvaren uit de haven van Aalborg uit zijn houten kooi ontsnapte. Het dier was wild geworden door de hoge zee voor de havenmond. De bemanningsleden zochten een goed heenkomen in de verblijven be- nedendeks. Pas toen het schip weer had aangelegd, wist men de tijger in een hut te drijven. (Van een onzer verslaggevers) Het afgelopen weekeinde heeft Nederland bijna een record aantal buiten landse gasten opgeleverd. Het record na de oorlog 750.000 werd niet gehaald, maar veel zal het niet schelen, verwacht de Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer. Veel buitenlanders hadden zich met het oog op de geboorte van het prinsje getooid met oranje. Dat deden vooral de Duitsers. Hun spontaniteit ging zelfs zover, dat zij bij de grens uitstapten en de douaniers gingen felicite ren. Er kwamen zoveel Duitsers, dat ae Rijkspolitie haar Duitse collega's moest vragen hun landgenoten via de radio op het hart te binden in Nederland toch vooral niet te hard te rijden. leverde tien, de tweede zes telefoon tjes op. Toen werd de hulp van de te levisie ingeroepen. De drukte concentreerde zich vooral op de bollenstreek, waar zaterdag het jaarlijkse bloemencorso werd gehou den. Er ontstonden kilometers lange files doordat de auto's niet vlug ge noeg konden worden geparkeerd. Ook de Keukenhof en de bloesem trokken duizenden toeristen. Voor kasteel Dra- kensteijn reden de toeristen kilometers lang bumper aan bumper. Bij de Keulse Barrière, een van de twee doorlaatpoosten bij Venlo, wer den opvallend veel Westberlijners ge zien. De Poppe, het grenskantoor bij Oldenzaal, kreeg daarentegen opval lend veel Beierse Duitsers te verwer ken. „Wij hebben er nog nooit zo veel gehad", constateerde men hier. Natuurlijk stonden de Duitsers zo als al zoveel jaren in aantal aan de kop. Daarna volgden de Fransen, de Engelsen en de Belgen. De Amerikaan se verlofgangers uit Duitsland laten het hoe langer hoe meer afweten." In West-Duitsland ligt nu blijkbaar een jongere generatie Amerikanen die het niet zo op bloembollen heeft voorzien", meent de ANVV. De ANWB heeft op zijn alarmcen trale vrij rustige dagen gehad. Alleen moest de bond gisteren vaak waar schuwen dat er bij Vianen van 's mor gens elf uur tot 's middags drie uur een opstopping was. Ook werd automo bilisten op het hart gebonden Den Haag niet over Wassenaar binnen te rijden. Dat zou een vertraging van een uur of meer kunnen opleveren. In Den Haag, waar gisteravond op een gegeven ogenblik zestig mensen voor de balie van de VW stonden, is een stel opgewonden Fransen tierend weggelopen. Een plaatselijk blad kwam een foto maken van de drukte, waarop de Fransen uitriepen: „Wij 'len een kamer, niet in de krant!" In de Randstad Holland was het gis teravond nog zo druk dat twee keer de hulp van de radio moest worden inge roepen om aan rlaapruimte bij parti culieren te komen. In Rotterdam, Lei den, Dordrecht, Den Haag en Utrecht werd particulieren twee keer gevraagd kamers beschikbaar te stellen. Geen gaatje was er toen meer vrij. Alle noodadressen vele tienduizen den waren bezet. De eerste oproep DEN HAAG Ter gelegenheid van zijn afscheid als president van de Ne derlandse Bank, heeft de regering za terdagmiddag aan dr. M. W. Holtrop en zijn echtgenote in kasteel „Oud Wassenaar" een lunch aangeboden. Bij deze gelegenheid ontving de schei dende president uit handen van de mi nister van Financiën, dr. H. J. Witte- veen, de versierselen behorende bij het grootkruis in de orde van Oranje Nassau, dat hem bij bevordering door Hare Majesteit de Koningin is verleend. In zijn toespraak, die aan de uitrei king voorafging, ging minister Witte- veen uitvoerig in op de grote verdien sten van de president van de Nederland se Bank, die meer dan twee decennia zijn land op deze hoge post heeft ge diend. Aan de lunch waren aangeze ten namens de regering: de minister van Financiën, dr. H. J. Witteveen en de minister van Economische Zaken, mr. L. de Block en voorts een aantal genodigden. LICHTENVOORDE. De negen tienjarige J. B. G. M. Kolkman uit Zlewent is gistermiddag in Lichten voorde met zijn sportauto tegen een boom gebotst. Hij was met te grote snelheid door een bocht gereden. Hij is later in het ziekenhuis aan zijn ver wondingen overleden. ZAANDAM. De 61-jarige J. Hart uit Hoorn is zaterdagavond bij het station in Zaandam door drie meisjes zwaar gewond langs de weg gevonden. Nog voor de ziekenauto kwam is hij overleden. De politie vermoedt dat hij door een bromfietser is aangereden. PLOTSELING LINKSAF NEDERWEERT. Het zesjarige meisje R. G. W. A. Feijen uit Neder- weert is zaterdagmiddag in Nederweert geschept door een personenauto. Zij was op slag dood. Zij was plotseling met haar fiets linksaf geslagen. SLOCHTEREN. De 58-jarige me vrouw F. M. Milder is zaterdagnacht in Slochteren door een achteropkomende personenauto aangereden en ter plaat se overleden. Zij had rechts van de weg gelopen. OENKERK In Oenkerk (Fries land) weifelde de 83-jarige J. Heder uit Giekerk bij het oversteken met zijn fiets. Hij werd door een auto gegrepen en was op slag dood. AMSTERDAM. De dertigjarige R. Schrijver is zaterdagavond bij het Amstelstation in Amsterdam met zijn motor geslipt. Met ernstig hoofdletsel is hij naar het ziekenhuis overge bracht. Des nachts is hij overleden. ALPHEN. De 61-jarige P. J. A. M. Segers uit Rotterdam is zaterdagmid dag met zijn auto in het Aarkanaal gereden en verdronken. De heer Segers was met zijn auto gestopt omdat een van zijn voorbanden lek was. Hij is daarna met de lekke band nog een paar honderd meter doorgereden en reed toen te water. Voordat de brandweer uit Alphen, die juist passeerde, hulp had kunnen bieden, was hij al verdronken. (Van onze Amsterdamse redactie) SCHIPHOL Vol begrip voor zyn uitwijzing, is de 41-jarige L. C. Th. Donker, stationsmanager van de KLM in Moskou, gisteren op Schiphol aangekomen. Don derdagmiddag om twee uur was h(j in de Russische hoofdstad gearresteerd toen h(j kaartjes voor een theater ging kopen. Zaterdagochtend om half twaalf was hy vrijgelaten. Hij meende op dat moment dat hij de Russische autoriteiten ervan had overtuigd dat hij niets met spionage had te maken. Hem was niet gezegd dat hij het land moest verlaten en zijn visum werd niet ingetrokken. Toen hij korte tijd later contact opnam met de Nederlandse ambassadeur hoorde hij dat hij wel degelijk per eerste gele genheid de Sovjetunie moest verlaten. De ambassadeur was op het ministerie ontboden, waar hem de uitwijzing of ficieel was meegedeeld. Mevrouw Don ker en haar twee dochtertjes worden binnen enkele dagen in ons land ver wacht. „De arrestatie is volkomen correct verlopen. Men vroeg of ik Donker was en of ik dan maar wilde instappen. Tijdens mijn arrest ben ik driemaal enkele uren lang verhoord. De be schuldiging kwam erop neer, dat ik relaties onderhield met buitenlanders, waardoor de veiligheid van Rusland in gevaar zou kunnen komen. Ik heb al maar uitgelegd dat ik normale, zake lijke relaties onderhield met vele col lega's van andere maatschappijen of met reizigers. Ik weet niet of men se rieus aan spionage dacht. Toen ik werd vrijgelaten, zei de gevangenisdi recteur dat ik een vrij man was en dat ik mijn werk kon hervatten. Dat bleek dus later onjuist te zijn.", aldus de heer Donker op Schiphol. Hij werd daar afgehaald door een van de direc teuren van de K.L.M., ir. J. Luymes. Het staat voor de K.L.M. vast dat de uitwijzing een represaillemaatregel is. Op 17 april moest de Rus Gloechof, WASHINGTON (AFP). Een vlucht rond de wereld met een eenmotorig vliegtuig, zonder onderweg te landen of brandstof in te nemen. Deze ge waagde gedachten van de 34-jarige ingenieur James Bede uit Cleveland in de Verenigde Staten, wordt waar schijnlijk werkelijkheid. Eind mei wil Bede opstijgen. Hij neemt niemand mee. De Amerikaan meent dat de ontwik keling van de luchtvaarttechniek, de moderne verbindingen en de kennis uit de ruimtevaartwereld een dergelijke vlucht mogelijk moeten maken. ROTTERDAM (ANP) In de Waal haven in Rotterdam is zaterdagmorgen de 51-jarige lasser J. Gelderblom door een ontploffing gedood. Hij moest een klein laskarweitje verrichten aan boord van het Amerikaanse schip Po tomac. Toen hij begon te lassen volgde de ontploffing. NEW YORK Het Amerikaan se Joodse Congres beschuldigt de Oostenrijkse regering van steun aan medeplichtigen aan nazimisdaden, ten koste van de slachtoffers. De Oos tenrijkse regering doet dit door de ouderdomspensioenen van. voormalige nazi's te verhogen en elke verhoging van een schadevergoeding aan joodse slachtoffers te weigeren. De beschuldiging is geuit in een brief van dr. Joachim Prinz, voorzitter van de commissie voor internationale zaken van het congres, aan de Oosten rijkse ambassadeur in Washington. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Twee wandelaars zijn zaterdagavond door vier onbeken den in het Haagse Bos aangehouden en bedreigd. Tegen betaling van vijftig gulden werden ze weer losgelaten. Zij deden onmiddellijk aangifte bij de po litie. Enige tijd geleden heeft de Haagse politie het bos uitgekamd om de lie den te arresteren die homoseksuelen bedreigden en soms mishandelden. Er zijn toen tal van arrestaties verricht de vertegenwoordiger van de Russische luchtvaartmaatschappij Aeroflot, ons land uit. Hij werd verdacht van spio nage. „Ik begrijp dat het voor de Russen een normale procedure was na wat hier met de vertegenwoordiger van Aeroflot is gebeurd. Ik heb drieëneen half jaar met veel plezier in Rusland gewerkt en ik heb nog steeds het groot ste respect voor het land waar mijn moeder werd geboren. Ik hoop nog eens terug te kunnen gaan." Ir. Luymes verklaarde dat de K.L.M. wel zo'n tegenmaatregel had verwacht. Toen dat echter niet direct gebeurde, begon men echter te twijfelen. De hoofdvertegenwoordiger van de K.L.M. in Moskou verblijft op het ogenblik voor vakantie in Nederland. Vandaar dat stationsmanagers Donkers voor de te genzet van de Russen was gebruikt. De heer Donker, die vloeiend Rus sisch spreekt, weet nog niet welke nieuwe taak de KI.M. hem zal geven. „Daar moeten we nog over nadenken, maar er zijn plaatsen genoeg waar we de heer Donker goed kunnen gebrui ken", aldus de heer Luymes. BERGAMBACHT De heer P. Voogd uit Bergambacht die aanvan kelijk voor de Boerenpartij en later als onafhankelijke in de Tweede Kamer heeft gezeten, heeft de Nationale Volkspartij (N.V.P.) opgericht. De par tij wil: invoering van het recht van refe rendum; handhaving van het openbaar ge- bij verkiezingen; handhaving van het openbaar ge zag; een krachtig optreden tegen ver storing van de openbare orde; een einde aan de toenemende staatsinmenging opheffing van de Wet op de pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisaties. De heer Voogd wil graag samenwer ken met partijen die een gelijk begin selprogramma hebben: de C.D.U., de Noodraad en de Liberale Volkspartij. Hij is zelfs bereid tot een fusie met deze partijen. ROTTERDAM De politie sloot gisteravond het lunapark aan het Afri- kaanderplein in Rotterdam-Zuid, toen een groot aantal jongelui meer ver maak ging scheppen in het werpen van stenen naar passerende politie-aujo's dan in het bezoeken van draaimolens en poffertjeskramen. Er sneuvelden enkele ruiten van po litieauto's; later dromde een grote groep jongelui rondom het kleine poli tiebureau naast het lunapark. Toen er ook een steen door een ruit van dit bureau vloog, reageerde de politie met een charge, waarbij veel jongens een schuilplaats zochten tussen de ker mistenten. Waar echter een agent zijn gezicht liet zien, vlogen er weer stenen door de lucht. Om half elf sloot de politie het ker misterrein en veegde de omtrek schoon. Enkele agenten liepen been wonden door stenen op. Er werden drie jongemannen gearresteerd, twee minderjarigen werden later op de avond naar huis gestuurd. De ongeregeldheden waren begonnen toen twee surveillance-agenten tussen beide kwamen in een ruzie op de ker mis. De partijen keerden zich een drachtig tegen de agenten. Ook op het lunapark aan de Jacobs- plaats in het centrum was het gister avond onrustig, maar daar kwam het niet tot uitbarsting, al moest de politie enkele malen ingrijpen. AMSTERDAM Twee jongens, de veertienjarige R .S. en de negentien jarige H. J. N. zijn gisternacht met een gestolen auto in de Singelgracht in Am sterdam gereden. Zij wisten zichzelf te redden. Een op de Nassaukade geparkeerd staande auto, die zij hadden aangereden, ver dween ook in het water. Zodra de knapen uit het water kwamen werden ze door het publiek vastgehouden en aan de politie overge leverd. HAVANA Cuba zal gtïen auteursrechten meer betalen, noch vra gen. Premier Fidel Castro, die dit bekend heeft gemaakt, voegde er aan toe dat de publikatie in Cuba van Amerikaanse technische boeken wordt beschouwd als schadevergoeding voor de agressieve politiek van de Verenig de Staten. Cuba zal zoveel technische boeken vooral Amerikaanse publiceren als het nodig vindt, aldus Castro. RIO DE JANEIRO (UPIM). Een 28-jarige Braziliaanse is ontwaakt uit een coma waar zij ruim zes jaar geleden in was geraakt na een auto ongeluk. Tevergeefs waren haar eerste woorden: „Mijn pappa Jk wil mijn pappa"; haar vader was omgekomen bij hetzelfde ongeluk. Het meisje, Marilza dos Santos, stond bekend als De schone slaapster van Brazilië. Voor het ongeluk had z(jn grote populariteit genoten als zangeres in televisieprogramma's. In het dage lijkse leven was de groenogige Brazi liaanse kleuteronderwijzeres. „Ik heb soms gedroomd dat ik mijzelf hoorde zingen" zei Marilza na haar ontwaken verder, „het was mijn lievelingsliedje". De ziekenhuiskosten werden voor een belangrijk deel betaald door televi siemedewerkers en mensen uit de toneelwereld. Haar stille strijd met de dood werd op de voet gevolgd door Bra ziliaanse dagbladen en tijdschriften. Het tragische ongeluk gebeurde op 17 december 1960. Marilza werd zwaar gewond. Een schedelbasisfractuur vormde het begin van de tragedie. Toen er op 28 september 1961 een bloedpropje in haar hersenen belandde, gaven haar artsen alle hoop op. De „eeuwige slaap" was begonnen. De laatste vijf jaar werd Marilza thuis door haar moeder verpleegd. „Ik kon het niet hebben dat een dergelijk veelbelovend jong leven werd versla pen" zei mevrouw Santos, die nooit van haar zjjde week. „W(j hadden haar psychologie laten studeren er. zij sprak vijf talen. Nooit heb ik de hoop op herstel opgegeven." „Marilza herstelt zich wel weer, maar uiterst langzaam" zegt de direc teur van het neurologisch instituut in Rio de Janeiro, waar Marilza woont „Wij hebben haar weer opgenomen in het ziekenhuis om haar genezingspro ces op de voet te volgen". Ook de verdere kosten zullen worden gedragen door haar voormalige vrienden uit de amusementswereld. „Beter worden zal ik" heeft Marilza inmiddels verzekerd". Ooit zal ik weer zingen." ADVERTENTIE EEN KEIJZER TAPIJT Vervaardigd met de beroemde tapijt-computer. Sterk, veer krachtig, kleurecht. Gemakke lijk in onderhoud. „Extra ka merbreed" (390 cm) vanaf 26 POSTBUS 39 - HILVERSUM

De Vallei | 1967 | | pagina 10