Giftig gas tegen de hondsdolheid Vossen en dassen in Ardennen worden drastisch uitgeroeid Limburg is attent Ook Duitsland heeft „Madurodam" Architect betaalde zijn hobby zelf Expo verwacht uit V.S. miljoenen kijkers Varkens zijn slimmer dan honden MINIDOMM MISVATTING VOOR MILJOENEN MARKEN AAN FRAAIE. BOUWWERKEN IN MINIA TUUR Vrij baan Jaren werk Troef Optimistisch Paar minuten HOGE REZOEKERS (Van onze correspondent) T~Ve gevreesde hondsdolheid, die vorig jaar juni vanuit het Eifelgebergte het Belgische Ardennengebied binnen drong, wordt daar sinds enkele weken drastisch een halt toegeroepen. Twintig vrijwilligers zijn begonnen aan de uitroeiing van nagenoeg de hele vossen- en dassenstand in de Belgische provincies Luik en Luxemburg. Zij worden bijgestaan door evenveel patrouilles van vier militairen en een jachtopzie ner. Meer dan drieduizend vossen- en dassenholen zullen tot 15 mei worden gedicht en uitgegast met het (ook voor mensen) dodelijke cyaanwaterstofgas Zyklon. De vrijwilli gers krijgen voor hun gevaarlijke werk zestig gulden per dag. De operatie zal volgend jaar worden herhaald. De veterinaire dienst van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid in Limburg volgt de operatie in Belgiës oosthoek nauwlettend. „Voor ons is er nog geen enkele aanleiding tot het nemen van maatregelen, zolang de hondsdolheid niet tot in Limburg zelf is doorgedrongen", zegt een ambtenaar van de dienst in Venlo. De heer A. van Keulen van de directie Veeartsenijkundi- ge Dienst van het ministerie riep vorig jaar augustus de ja gers uit Limburg in Sittard al bijeen om de vossenstand zo klein mogelijk te houden en zoveel mogelijk verwilderde kat ten en honden af te schieten. Elke vos, die de jager met klem, strik of geweer weet te verschalken, brengt hem vijftien gul den op. Alle gevangen of geschoten vossen en dassen worden nauwkeurig op het voorkomen van rabiës (hondsdolheid) on derzocht in het Centraal Diergeneeskundig Instituut in Rot terdam. De leider van de verdelgingsactie, de heer M. Belleflamme. In de bossen om Verviers, Spa, Sint Vith en Vielsalm verdrijft de amandel achtige reuk van het cyaanwaterstofgas de verse lentegeuren. Het gas heeft een lugubere faam. Honderdduizenden zijn er mee vermoord in de Duitse concentratiekampen tijdens de Tweede wereldoorlog. Met gele vlaggen geven de jachtop- zienrs de opgespoorde dierverblijven aan. Alle uitgangen van die holen, op één na, worden door de militairen af^ gedekt met takken en aarde. Dan komt de vrijwilliger. Razendsnel werpt hij een busje met vijftig gram Zyklon in de nog opengebleven vluchtgang en dekt die dan ook snel, maar zorgvuldig af. Zonder gasmasker en grote rubber handschoenen mag niemand dichter dan 35 meter daarbij zijn. In enkele minuten zijn de dieren in het hol dood. Het zijn vooral de jongere vossen en dassen, die het slachtoffer van de dras tische operatie worden. De oudere zijn overdag meestal op zoek naar eten voor hun jongen. Tientallen jagers zijn doorlopend op stap om de overblijvende dieren met e hond moge des mensen beste vriend zijn, volgens deskundi gen is hij zeker niet het verstandig ste dier, dat op aarde rondloopt. De dierenartsen, Charles N. Dob bin jr. en WiUia M. C. McMullan, die verbonden zijn aan de universi teit van Georgia, beweren dat de hond in verstand en prestaties wordt overtroffen door het varken en met zijn hersens niet veel meer ver mag dan een kip. Van de andere kant zijn, volgens de beide dierenartsen, de geestver mogens van de hond weer veel gro ter dan die van een paard, dat zij ergens tussen de kat en een guinees biggetje plaatsen. Zij betogen, dat verschillende on derzoekers na tal van proeven alge meen tot het inzicht zijn gekomen, dat na de mens op de intellectuele ladder achtereenvolgens komen: de aap, het varken, de hond, 't schaap, de geit, vogels, ratten, konijnen, kat ten, paarden, guinese biggen, buidel ratten en schildpadden. „Vossen en wasberen komen vlak na de apen", aldus de dierenartsen van de universiteit in een rapport. ,JDe wasbeer is zowel nieuwsgierig als slim. Voor hem zijn moeilijkhe den, waar de hond geen raad mee weet, gewoon kinderspel en men heeft waargenomen, dat vossen vis- koppen op in het oog vallende open plekken legden en dan op de loer gingen liggen tot er een visvalk kwam." Het geheugen van de olifant wordt ook overschat, al zijn ze dan ook ge wiekst en kunnen ze leren, vinden de deskundigen, maar de olifant is in elk geval intelligenter dan de neus hoorn. ,J)e neushoorn heeft nog niet de hersens van een muisaldus het rapport. De beide dierenartsen zijn van oordeel, dat 50 jaar bestudering van paarden heeft aangetoond, dat deze dieren goed reageren op dressuur en prikkels, maar niet dat ze intelli gent zijn en zij wijzen erop, dat het vertoon van intelligentie door paar den, honden en katten waarschijn lijk meer is terug te brengen tot mensen dan tot de dieren zelf. ,J3et schijnt, dat wij in ons ver langen om voor ze te zorgen door hun eten en onderdak te verschaffen terzelfder tijd die bedreiging voor hun bestaan hebben weggenomen, die hun intelligentie op peil zou heb ben gehouden", aldus het rapport., dat hieraan toevoegt: „Het leven in de huiselijkheid der beschaving heeft hun natuurlijke nieuwsgierigheid en moed afgestompt". geweer, val of gif uit de weg te ruimen. Men denkt de vossen- en dassenstand te kunnen terugbrengen tot maar één dier per tien vierkante kilometer. Hoofdinspecteur M. Belleflamme, van de dienst Water en Bossen van het ministerie van Landbouw in Brussel, leidt de verdelgingsactie. „We hopen zo een smetvrije zone te scheppeh om de opmars van hondsdol heid naar het westen tot staan te bren gen. Al meer dan 130 gevallen van be smetting zijn geconstateerd", licht hij toe. „Ook bij dertig huisdieren is ra biës waargenomen". Onlangs werd in Waimes een boerin door een razend schaap aangevallen. In het Instituut Pasteur in Parijs kon haar leven op het nippertje worden gered. „Onvermijdelijk zal deze ingreep zijn uitwerking hebben op het evenwicht in de fauna. We verwachten een groot scheepse veldmuizenplaag", aldus hoofd inspecteur Belleflamme. „Maar die staat in geen verhouding tot een echte rabiës-epidemie. We hebben van verschillende plagen de gevaarlijkste eruit moeten kiezen. Die keuze was overigens niet moelijk". De uilen in de Belgische Ardennen wetten hun snavels al om op hun beurt de muizenstand te lijf te gaan. Met de toenemende ontwikkeling van de verpakkingsindustrie wordt de huisvrouw er niet veel wijzer op. Welk soort verpakking garandeert haar dat het voedsel niet bederft? Plastic, karton, folio, cellofaan? Uit een onlangs gehouden enquête kwa men over verpakkingen 187 klachten naar voren. Onder meer was men te leurgesteld over plastic, waarmee vlees luchtdicht wordt verpakt. Een veel verbreide mening is dat in dit omhulsel het vlees onbeperkt goed blijft. Dat blijkt een misvatting. De bestrijders van de hondsdolheid moeten zich met gasmaskers beschermen tegen het ook voor mensen dodelijke cyaanwaterstofgas. ....Hoe latig nog?. (Van onze correspondent te Bonn) Madurodam heeft een broertje gekregen in Duitsland: de miniatuurstad Mini- domm vlakbij Düsseldorf. Bouwer en peetvader: de Düsseldorfse architect en multimiljonair Will Dommel. Voor 26 miljoen mark zette Dommel dit Duitse Disneyland neer op een achttienduizend vierkante meter groot terrein aan de autobahn Düsseldorf-Essen Minidomm is een miniatuurstad in superlatieven. Haar specialiteiten: een overzicht van Duitslands mooiste bouwwerken uit alle eeuwen en natuurge trouwe modelbouw waarbij op een miljoen meer of minder niet is gekeken. Net als in Madurodam zijn de bouwsels van Minidomm nagebouwd op één- vijfentwintigste van de ware grootte. De historische bouwwerken nagebootst tot in de kleinste finesses, geven een staalkaart van de Duitse architectuur, van de Middeleeuwen tot vandaag. Op de Expo van Montreal, die tot 27 oktober zal duren, worden het ko mende half jaar alleen al uit de V.S. vijf tot zes miljoen bezoekers ver wacht. Uit de voorverkoop valt op te maken, dat het aantal van tien mil joen bezoekers en de verkoop van 35 miljoen toegangsbewijzen, die men zich ten doel heeft gesteld, op zijn minst zullen worden bereikt. Volgens het Canadese toeristenbu reau, is een record aantal vragen om inlichtingen binnengekomen van inwo ners van de V.S., die belangstelling hebben voor een bezoek aan de Expo of andere gebeurtenissen, verband hou dende met de viering van de 100ste verjaardag van Canada. De premier van de provincie Quebec heeft beloofd elke dollar die een bezoe ker van de Expo door fraude kwijt raakt, te zullen vergoeden. De grote hotels zijn al voor vele maanden ge heel volgeboekt, maar volgens de auto riteiten, is er nog een grote huisves tingsmogelijkheid in service-flats, mo tels, particuliere woningen, caravans en kampeerterreinen. De prijzen zijn bij de wet vastge legd, maar sommige hebben voor de wet werd aangenomen enige verhoging ondergaan, en enkele mochten tot het wettelijke maximum omhoog worden gebracht. In enkele gevallen hebben malafide-exploitanten geprobeerd exor bitante prijzen te bedingen, maar die zijn ofwel gedwongen hun prijzen te verlagen of van de officiële lijsten van de Expo afgevoerd. Wat de Expo zelf betreft: de groot ste paviljoens waren ruim voor het vastgestelde tijdstip klaar. Het Sov jet-paviljoen, dat 15 miljoen dollar heeft gekost, is het duurste van de buitenlandse paviljoens. Het Amerikaanse en het Sovjet-pa viljoen hebben een ding gemeen: uit gebreide voorlichting over de ruimte vaart. Zij zijn van elkaar gescheiden door een van de vele kanalen, die het 400 hectaren grote tentoonstellingster rein, dat gelegen is op twee eilanden in het midden van de 1,6 km brede St. Laurens-rivier en langs haar noor delijke oever, doorsnijden. Een van de meest besproken pavil joens is „Habitat (woonruimte) 67", een pyramidevormige groep van 158 huizen met een tot vier slaapkamers. Ze bestaan uit voorgegoten betonnen eenheden en zijn aldus tezamen ge voegd, dat zij 't model van 'n in zich zelf besloten gemeenschap vormen, compleet met straten en tuinen. Reus achtige kranen hebben de onderdelen omhoog getakeld en als bouwblokken op elkaar gestapeld. In vele van de huizen verblijven thans commissaris sen van de buitenlandse paviljoens. Het thema van de Expo is, „de mens en Zijn wereld". Dit thema is uitgewerkt in een half dozijn „thema paviljoens" en in de nationale pavil joens zelf. Het thema van het Ameri kaanse paviljoen bijvoorbeeld is „Cre atief Amerika". De Expo zal bezoek ontvangen van vele staatshoofden, onder wie koningin Juliana, koningin Elizabeth II, koning Constantijn van Griekenland, presi dent Novotny van Tsjecho-Slowakije, keizer Haile Selassie van Ethiopië en president Bourguiba van Tunesië. Ook president De Gaulle en Fidel Castro staan op de voorlopige lijst en over een bezoek van president Johnson wordt gesproken. Een van de dingen, waarvan de Ex- po-autoriteiten met trots gewag ma ken, is het Festival der Schone Kun sten, dat in het kader van de tentoon stelling plaats heeft en bestaat uit de tentoonstelling van ongeveer 200 van de beroemdste schilderijen van de we reld en het optreden van vooraanstaan de groepen van kunstenaars uit de he le wereld. De grote culturele gebeurtenissen hebben voor het grootste gedeelte plaats in het Paleis der Schone Kun sten in de binnenstad van Montreal. Voor deze gebeurtenissen zullen af zonderlijke toegangsprijzen moeten worden betaald, maar op de Expo zelf Net als in Madurodam zijn de bouw sels van Minidomm nagebouwd op één vijfentwintigste van de ware grootte. De historische bouwwerken, nagebootst tot in de kleinste finesses, geven een staalkaart van de Duitse architectuur, van de Middeleeuwen tot vandaag. Op een kleine heuvel ligt de immen se burcht van Neurenberg; vlakbij ziet men Lübecks schilderachtige Holsten- poort, de dom van Bamberg en het symbool van München, de Frauenkir- che. Het is maar een paar stappen naar de architectonische hoogtepunten van Oost-Duitsland, zoals het raadhuis van Leipzig en de Rococo-pracht van het Zwingerpaleis in Dresden. Uit later jaren is er Neuschwanstein, het sprookjesslot dat de Beierse koning Lodewijk II in de bergen liet bouwen. Uit onze eeuw onder meer het Olympi sche reuzenstadion van Berlijn en de televisietoren van Stuttgart, een heel lang uitgeschoten broer van Rotter- Will Dommel (52), ar chitect en bouwonder nemer, heeft kantoorge bouwen, torenflats en hotels gebouwd van Düs seldorf tot Rio de Janeiro en van Madrid tot Stock holm. De geboren Düs seldorf er hield er een for tuin van zeventig miljoen mark aan over en kan zich kostbare liefhebbe rijen veroorloven zoals een renstal vol renpaar den, buitenlandse film- produkties en een eigen bioscoop. Dommel, vader van een zoon, is een geestdriftig sportman: tennis, golf, elk jaar zes weken skiën in Sankt-Moritz. Hij speelt ook piano, beeld houwt, schildert en is van zijn jongensjaren af dol op modelbouw. dams Euromast. De architectonische staalkaart is zo rijk en zo perfect, dat de Düsseldorfse scholen hun klassen naar Minidomm sturen voor open lucht-les in de geschiedenis der bouw kunst. Tussen kerken en paleizen verspreid liggen boerenhofsteden, compleet met landvolk en dieren, die samen een panorama geven van de boerderijtypen in alle delen van West- en Oost- Duitsland. Weliswaar is het de bedoeling, dat Minidomm op den duur geld in het laatje brengt, maar de schatrijke Will Dommel heeft in de eerste plaats vrij baan gegeven aan een oude hobby. De miniatuurstad is opgezet met een grondigheid en een perfectie, die onge looflijk en soms wel een beetje grieze lig is. Tien jaar is eraan gewerkt, en hoe! Alleen om de voorbereidende studies te maken, hebben tien architec ten twee jaar lang Duitsland afgereisd. Overal probeerden wij voor hun modelbouwplannen de beschikking te krijgen over de oorspronkelijke bouw tekeningen. Soms bestonden die teke ningen al lang niet meer. Het bouw werk in kwestie werd dan tot in details gefotografeerd en nagemeten, zodat nieuwe gedetailleerde blauw drukken konden worden gemaakt. Dommel wilde niet zo-maar aardige modellen laten maken, het moest honderd procent getrouw de werke lijkheid worden. Elk steentje van het Akense stadhuis werd met de hand nagemodelleerd. De inscripties van de Römer, het raadhuis van Frankfort, moesten tot op de letter nagegoten. Exact tot in elke kleurnuance zijn de gebrandschilderde ramen van de Mün- chense Frauenkirche nagebootst. Voor dat alles was een legertje nodig van ambachtslieden die tegenwoordig zeld zaam zijn: houtsnijders en beeldhou wers, schilders, modelbouwers, kunst smeden. Het zakelijke risico van Minidomm zou hij ongetwijfeld niet hebben genomen als niet de hobby vooropstond. „Met Minidomm heb ik de droom van mijn jeugd gerealiseerd!" De duurbetaalde vaklieden hadden vaak jaren werk aan één enkel model. In het Beierse Berchtesgaden leggen houtsnijders op het ogenblik de laatste hand aan de dom van Ulm, waarvoor al een hoekje in Minidomm is gereser veerd. Alleen ter voorbereiding van de bouw zijn 2900 kleurenfoto's van de originele dom met zijn talloze versie ringen gemaakt Alle vierduizend ge beeldhouwde bloemmotieven en acht- ]Yfinidomm ligt aan de Autobahn DüsseldorfEssen, juist oostelijk van het kruispunt met de Auto bahn ArnhemKeulen (E 36). Komend uit de richting Arn hem verlaat men de E 36 bjj de uitrit Düsseldorf NoordEssen, en rijdt richting Essen. Meteen rechts ziet men Minidomm dan liggen; dat men nog een klein stukje de aftak king richting Mülheim moet oprijden om er te komen, wijst zich vanzelf. Entreeprijs voor een volwassene: vijf mark; voor een kind: drie mark. Voor gezinnen van vijf of meer personen gereduceerde groeps- kaartjes. Minidomm is geopend van negen uur 's morgens tot elf uur 's avonds, van 1 maart tot 15 okto ber. tienhonderd heiligenfiguren zijn met de hand nagesneden voor de miniatuur- dom met zijn 7,5 meter hoge toren. Bouwtijd van dit model: zeven jaar... In Minidomm, in de open lucht, zijn de kostbare modellen blootgesteld aan weer en wind en aan de stofregens van het Ruhr-gebied en de nabije Auto bahn. Daarom zijn de modellen uitge voerd in een materiaal, dat Dommels technici hiertoe speciaal hebben ont wikkeld: aluminium met een laag kunststof en een weerbestendige lak. Zo moeten de bouwsels er tegen kun nen, maar om ze schoon te houden is heel de dag een legertje van twintig man in de weer. Moderne modelbouw is de andere troef van Minidomm: olieraffinaderij, circus, New Yorks Kennedy-luchtha- ven met vliegtuigen van heden en toekomst, spoorwegnet met station en vier kilometer spoorbaan, Autobahn met auto's die écht inhalen. Klapstuk is het complete havengebied van Bre merhaven, dat o pschaal 1 50 dus de helft kleiner is vervaardigd, omdat het anders al te groot zou worden. Er liggen en varen tweehon derd modelschepen, waaronder het Amerikaanse vliegdekschip Enterprise, de Russische atoom-ijsbreker Lenin en de passagiersreus United States. Minidomm zit ook vol toepasselijke geluiden. Op het vliegveld weerklinkt, uit verborgen luidsprekers, de lieflijke vrouwenstem die het vertrek der lijn- toestellen aankondigt; bij de paleizen uit vroeger eeuwen speelt muziek van Bach en Vivaldi, afgewisseld door cultuurhistorische toelichting in drie talen. Irf Minidomm lopen alle toren klokken écht. 's Avonds branden er 100.000 lampjes. Wie na dit alles hard toe mocht zijn aan een kopje koffie, kan in diverse coffee-shopjes en snackbars terecht. Zesentwintig miljoen mark is een heleboel geld. Zal dat er werkelijk allemaal weer uitkomen? Will Dommel is optimistisch. Als de „loop" er een maal in zit, rekent hij op een miljoen bezoekers per jaar en dan blijft er een lieve winst over. Bewijs van Dommels optimisme: vlak naast het spiksplinter nieuwe Minidomm malen al de beton molens voor de eerste uitbreiding: een reuzenmodel van het Vaticaan met de Sint-Pieter én het grootste miniatuur- Apoortreincomplex van Europa!

De Vallei | 1967 | | pagina 11