Veenendaals dagblad Grieks bewind zal de grondwet wijzigen Namen van prinsje zijn morgen bekend WIJ Vakkundige „happening" in tuin van Soestdijk Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Linkse E.D.A.-partij verboden Schoolbus in Aden op mijn: 6 doden Feest om jarige vorstin en wimpe DROEVIGE RESTEN VAN OPGEBLAZEN BUS Bezoek voor het prinsje en zijn jonge moeder Baby wordt getoond voor de geboorte-aangifte Jongen gestikt onder zand inde Bosbrand werd waarschijnlijk aangestoken Gretsjko sprak zeer mild Enkele buien Londense jongens brengen koningin 58 rode rozen Doodvonnissen in Togo GRAPILLOM Défilé met speciaal karakter Wervelstorm in V.S. Bur. voor redactie en administratie: Prins Bemhardlaarr 28, Veenendaal, Telef. 08385-3550 (adm.), 3757 en 3955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Reci.- bureau J. Baars. MAANDAG I MEI I967 VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De VaffeP*, opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert losse mm-prijs 17 cent Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op dl, do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent 41e JAARGANG DEN HAAG (ANP) Prins Claus zal morgenochtend om tien uur in het stadhuis in Utrecht aangifte doen van de geboorte van zijn zoon. De burge meester van Utrecht, jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, zal als ambtenaar van de PURMEREND De elfjarige Gerrit- Jan Koppedraaijer uit Purmerend is za terdagmiddag bij een bouwwerk onder het zand geraakt en gestikt. De jongen had 's middags met vrien den op een zandrug bij een in aanbouw zijnd bejaardencentrum gespeeld. Zijn makkers gingen naar huis; Gerrit-Jan bleef er alleen spelen. Toen hij niet thuis kwam voor de maaltijd, ging zijn vader hem zoeken. Hij trof het levenloze li chaam van zijn zoon aan onder het zand. .V. 0 Ongeveer honderd georganiseerde werknemers van de .Frilandia" (Hollandia Wol- en Kousenfabrieken er. Frisia Wolspinnerij) hebben zaterdag morgen van een aantal vakbondsbe stuurders een uiteenzetting gehoord over de moeilijkheden bij dit bedrijf, die tot een aantal ontslagen hebben ge leid. De mensen van de vakbond gaven hun leden het advies de produktie in deze bedrijven nauwgezet in de gaten te houden en zo nodig de alarmklok te luiden. Overigens was men achter de groene tafel de heilige overtuiging toe gedaan dat het niet in de bedoeling van de directie ligt het gehele bedrijf op te heffen. „Daarvoor heeft men de laatste tijd te veel geïnvesteerd", zo luidde de motivering van deze gerust stellende woorden. 9 Het schrale droge weer van de laat ste dagen heeft het gevaar voor bos- en heidebrand sterk doen toenemen. Bos- brandweren in onze omgeving zijn dan ook dubbel op hun qui-vive om zo no dig in te grijpen. De bosbrandweerkorp sen rekenen graag op eenzelfde atten tie van het publiek. Ds. N. W. T. Nyenhuis te Rhenen werd aan de vooravond van Konin ginnedag benoemd tot Officier in de Or de van Oranje Nassau. Deze predikant heeft gedurende tal van jaren als veld prediker het uniform van de landmacht gedragen. O In Eist recipieerde het bestuur van de voetbalvereniging „Musketiers" ter gelegenheid van het behaalde kam pioenschap van het eerste elftal. burgeriyke stand fungeren. Getuigen zijn de vice-president van de Raad van State, dr. L. J. M. Beel en premier P. J. S. de Jong. Voor prins Claus zijn zoon aangeeft zal hij hem tonen aan de ambtenaar van de burgerlijke stand en de beide getuigen. Dat gebeurt in het acade misch ziekenhuis. Prins Claus volgt hiermee een oude traditie in het Oranjehuis. De N.T.S. zal morgenmiddag om één uur in een extra journaal een reporta ge uitzenden van de aangifte. Daarna volgt een directe reportage van de speciale vergaderingen van de Eerste en Tweede Kamer. Prinses Beatrix maakt het uitste kend. Ook de gezondheidstoestand van de jonge prins is „in alle opzichten goed." Een groep wijnproducenten uit Oporto in Portugal heeft een okshoofd 250 liter portwijn aangeboden aan de koninklijke familie. Het ge schenk ter gelegenheid van de geboor te van het prinsje is al overhandigd aan de voorzitter van de 'Nederlandse Vereniging van Wijnhandelaars, waar van dertig leden in Portugal op het ogenblik verblijven. WAGENINGEN. Zaterdagavond heeft korte tyd een hevige bosbrand gewoed op een proefstation van het bosbouwproefstation „De Dorschkamp" te Wageningen. De brandweer van Wa- geningen, spoedig geassisteerd door die van Ede, Bennekom en Renkum, met in totaal zes tankwagens, pakte het in het droge jonge bos snel om zich heen grij pende vuur met kracht aan. Na ruim een uur hadden de gezamen lijke brandweerkorpsen de bosbrand onder controle. Ongeveer twee hectare jonge bosopstand ging vrijwel verloren. Er waren verscheidene brandhaarden en de politie meent daarom, dat de brand moet worden toegeschreven aan kwaadwilligheid. Het is onwaarschijn lijk, dat in de ongeveer drie jaar oude aanplant op meer plaatsen tegelijk per ongeluk brand uitbreekt. LONDEN, 28 april (AP) Drieënzestig Londense jongens zullen Koningin Julia na een boeket van 58 rode rozen geven voor haar verjaardag als zij zondag een bezoek brengen aan de Nederlandse ko ninklijke familie. De jongens, van de Freddie Mills Boys club uit Bermondsey, komen per vlieg tuig over om de bloembollen te zien. Zij zullen de koningin ook een brief geven met groeten en een kaart die door alle leden van de groep onderte kend is. Koningin Juliana en prins Bernhard brachten gisteren opnieuw een be zoek aan hun dochter en kleinzoon in het Utrechtse ziekenhuis, deze keer vergezeld van prinses Irene en haar mail, die uit Spanje zijn overgekomen. MOSKOU Op het Rode Plein, waar de Sovjet-Unie de vorige maand haar minister van Defensie en haar eerste bekende slachtoffer van de ruimte vaart heeft begraven, heeft de nieuwe minister van Defensie, Amerika be schuldigd van de „misdadige oorlog" in Vietnam en aangedrongen op een heid met communistisch China. Maarschalk Andrei A. Gretsjko sprak vanaf het graf van Lenin aan het begin van de gebruikelijke 1 mei-parade. Dit jaar werden in de parade wapens getoond die men al eerder gezien had. Er was niets nieuws bij. Op de mooie lenteochtend sprak Gretsjko een mildere rede uit dan de traditie was van wijlen zijn voorgan ger, maarschalk Rodion y. Malinofsky.' De nieuwe minister van Defensie deed de gewone Sovjet-aanvallen op Ame rika, West-Duitsland en China. ADEN In Aden is het openbare leven tot stilstand gekomen door een algemene staking, die is uitgeroepen door nationalistische organisaties en het Adense verbond van vakverenigin gen ten teken van rouw over de dood van zes Arabische kinderen en de chauffeur van de bus die zondag op op een landmijn reed. Veertien kinde ren werden gewond. Van de gebouwen van de Zuidarabi- sche federale regering hangen de vlag gen halfstok. Er is ook een officiële rouw van drie dagen afgekondigd. De scholen zijn eveneens drie dagen ge sloten. Terwijl het nieuws van de busramp zich onder de bevolking verspreidde, werden een Arabische regerings func tionaris en een onbekende Jemeniet door schoten om het leven gebracht. Het is niet bekend, wie de mijn ge legd heeft, maar het Adense verbond van vakverenigingen en een van de nationalistische organisaties, het door Egypte gesteunde front voor de bevrij ding van het bezette Zuid-Jemen, Flo- sy, geven de Engelsen de schuld. De mijn werd weken geleden in het zand van de weg gelegd, waarschijn lijk tijdens de opstootjes die gepaard gingen met het bezoek van de V.N.- commissie aan Aden. In die dagen patrouilleerden Britse pantserwagens geregeld door de straten van Sjeik Othman. De mijn moest tot ontploffing komen onder een zwaar voertuig en zou nor maal niet in werking zijn gesteld door het busje waarin de kinderen van school naar huis werden gebracht. De mijn was echter ondeskundig geplaatst en leverde een voortdurend gevaar op voor elk passerend voertuig. De bus sprong letterlijk uit elkaar. Een deur kwam op een 50 meter ver der gelegen schutting terecht. De plaats van het ongeluk bood een af schuwelijke aanblik van verwrongen metaal, met bloed doorweekte flarden kleren en kinderschoenen. Hiernaast op de foto wat van de bus overbleef. ATHENE Brigade-generaal Styl- lianos Patakos, minister van Binnen landse Zaken van de Griekse junta heeft verklaard, dat zijn regering „een nieuwe Griekse staat, onder een gewij zigde grondwet" in het leven wil roe pen. Hij zei niet welke veranderingen de grondwet zou ondergaan en of Grie kenland de democratische vrijheden, die bij de coup van 21 april verloren gingen, zal terugkrijgen. Het Griekse kabinet heeft besloten de links-georiënteerde ver.-democratisch- links-partij (EDA) die in 1951 werd opgericht door communistisch gezinde politici, te verbieden. Sinds de staatsgreep is alle politieke activiteit in Griekenland gestaakt. Na dit verbod van de junta zal de EDA, ook als andere politieke partijen weer normaal functioneren, niet terug kun nen komen. Verder zijn drie jeugdbewegingen verboden de Lambrakis jeugdclub, de rechtse Nationale Radicale Unie jeugdbeweging en de Centrale Unie jeugdbeweging. De aan de EDA gelieerde Lambrakis jeugdclub draagt de naam van de in mei 1963 bij straatgevechten omgeko men EDA afgevaardigde Gregory Lam brakis. Een van de leiders van de club was de beroemde componist Mikis Theodorakis, die tijdens de burgeroor log van 1947-'49 op het eiland Macroni kos gevangen zat wegens communisti sche activiteiten en nu samen met zijn politieke vrienden sinds de eerste uren van de coup gevangen zit. Theodorakis verklaart dat er in zijn land een verzetsbeweging wordt geor ganiseerd teg ende kroon en het nieuwe militaire regime. BRUILOFT Koning Constanti.in v f n Griekenland kan volgens een Kupetaia&gs blad, dat in de regel wordt beschouwd als een spreekbuis van de Deense sociaal-de mocratische regering, niet naar Dene marken komen om op 10 juni de vol trekking van het huwelijk van zijn schoonzuster, de Deense prinses Mar- garethe, bij te wonen. Het blad „Aktuel", dat wordt geëx ploiteerd door de sociaal-democratische federatie van vakverenigingen en dat in de regel namens de regering spreekt, bevatte het volgende artikel: „Thans wordt in telegrammen uit Athene gemeld, dat een woordvoerder voor het Griekse hof heeft verklaard, dat koning Constantijn en koningin An- ne-Marie volgens plan bij het huwelijk te Kopenhagen aanwezig zullen zijn". „Wij kunnen niet weten, of het Griek se koninklijk paar zelf achter deze ver klaring staat, maar het feit, dat hij (de koning) de nieuwe machthebbers heeft aanvaard en thans optreedt als hoofd in naam van dit dictatoriale re gime is een zo afdoende totaliteit, dat hij van het voorgenomen bezoek aan Denemarken dient af te zien". „Of hij dit officieel of meer discreet doet, is in dit verband onbelangrijk. Hij kan eenvoudig niet naar Denemarken gaan, zolang hij aan het hoofd staat van een regime, dat het Griekse volk van al zijn vrijheid heeft beroofd", al dus het blad. De nieuwe militaire regering van Griekenland heeft Betty Ambatielos, die vijftien jaar al het mogelijke deed haar man uit een Griekse gevangenis te krijgen, nu zelf gevangen gezet. De Britse ambassade tracht met Betty Ambatielos, voor haar huwelijk Brits staatsburgeres, in contact te komen. Haar man, Tony Ambatielos, werd in verband met zijn activiteiten in de bond van zeelieden, in 1948 op beschul diging van landverraad tot gevangenis- straf veroordeeld. Hij werd in 1964 vrij gelaten. In 1963, toen koningin Frederika van Griekenland een bezoek aan Londen bracht, achtervolgde mevrouw Amba tielos de vorstin tijdens een betoging tot in een zijstraat. PASEN Op de orthodoxe paaszondag is ko ning Constantijn toegejuicht tijdens zijn eerste bezoek aan een legerbasis sinds de Griekse staatsgreep. De koning ver orberde paaseieren met soldaten, ma trozen, piloten en politiemannen bij de traditionele plechtigheden. Ook de koninklijke familie verscheen in het openbaar. Koningin-moeder Fre derika, koningin Anne-Marie en haar dochtertje Alexia bezochten een kazer ne in de buurt van het Tatoi paleis. Ko ningin Anne-Marie verwacht haar tweede kind over drie weken. In Athene was het stil. De Grieken zaten aan hun feestdis of waren naar de bergen en eilanden getrokken, 's Middags regende het. De Griekse ambassade in Denemarken heeft de berichten, volgens welke zij op Jutland namens koning Constantijn een oud kasteel zou hebben gekocht, tegen gesproken. „Wij weten niets van zulk een aan koop," zei een woordvoerder. LOME Een byzondere militaire rechtbank in Togo heeft zaterdag drie doodvonnissen uitgesproken tegen: de politieman Norbert Bakobosso, die schul dig bevonden is aan een poging het staatshoofd op 24 april te vermoorden, de onderofficier Pierre Sirrikoe, die schuldig is bevonden aan hoogverraad, en de mohammedaanse priester Salifou Mallam, wegens medeplichtigheid. Vandaag viert Nederland feest, omdat Hare Majesteit de Koningin zondag haar 58e geboortedag mocht geden ken. Vandaag r.eemt zij tal rijke gelukwensen in ont vangst. Het kan niet op met de Oranje-feest dagen. De uitingen van vreugde om het jonggeboren prinsenkind zijn nog maar nauwelijks verstomd of weer beieren de klokken, weer schalt de muziek door de straten, weer schie ten de kleurige pijlen van het vuur werk omhoog: onze koningin viert vandaag haar 58ste verjaardag. En daarom speelt ook vandaag weer de wind met het rood-wit-blauw van Nederlands vlag en de oranjewimpel van ons koninklijk huis, ze dooreen- strengelend als bewijs van hechte verbondenheid. Vlag en wimpel ze waren de uitin gen van vreugde in dit lange oranje weekend. Men kan het ook andera zeggen: als de monarchie in Neder land in deze dagen al voor een vuur proef staat, dan is ze er glansrijk doorheengekomen in dit weekend, geslaagd met vlag en wimpel. Ook de niet zo bijster monarchaal inge stelde commentators aarzelen niet te zeggen dat een koningin Wilhel- mina en een koningin Juliana heel veel voor Nederland betekend heb ben en nog betekenen. En zij geven graag toe dat als de jonge prins een persoonlijkheid van deze zelfde structuur zal zijn, hij alle recht heeft niet alleen om straks koning te zijn maar dat dit koningschap ook dan aan ons land ten goede zal komen. We schreven het eerder: niemand kan in de toekomst kijken en niemand weet hoe de wereld er zal uitzien op de dag dat de prinsenbaby van nu volwassen zal zijn. Evenmin kan iemand voorspellen of hij opgewas sen zal zijn tegen de problemen die dan aan de orde zullen zijn. Maar op deze koninginnedag willen we het graag uitspreken: van harte ho pen we dat koningin Julian? en prins Bernhard de dag zullen mogen bele ven dat ons volk zijn koning zal in huldigen. Dat zij nog zoveel jaren In ons midden zullen zijn, dat zij ook hun kleinkinderen kunnen zien op groeien, als volwassen mensen kun nen meemaken, trots op hen kunnen zijn zoals dat grootouders eigen is. Maar dat is verre toekomstmuziek vandaag huldigen we onze vorstin, wensen we haar geluk met haar ver jaardag. Vlag ?n wimpel strengelen vandaag dooreen in de wind, de vlag van Nederland en de wimpel van oranje. Gelukkig! ADVERTENTIE Druivensap drinken - veilig rijden alcoholvrij druivensap SOESTDIJK. Nederland, nog maar nauweiyks bekomen van de festiviteiten rondom de geboorte van de jonge prins, heeft vandaag alweer de vlaggen uitge stoken om de verjaardag van diens grootmoeder te vieren. Op het feestpro gramma stond natuurlek het traditionele bloemendefilé langs het bordes van pa leis Soestdyk, waar koningin Juliana en haar gezin de met veel bloemen, ge schenken en muziek „versierde" geluk wensen in ontvangst namen. Het défilé had dit jaar een heel spe ciaal karakter. Een zeer belangrijk on derdeel ervan was namelijk een groots opgezette manifestatie van de Neder landse vakopleiding een gebeuren, waar wel een zekere symboliek in zat, nu Koninginnedag ditmaal op 1 mei de Dag van de Arbeid wordt gevierd. Het spelelement ontbrak echter ook niet, want de jonge vaklieden hielden zich vanmorgen met niets minder bezig dan met de opbouw van een speeltuin en een clubhuis op het grote gazon voor paleis Soestdijk. Voor ieder beroep, waarvoor een speciale vakopleiding be staat, twintig in totaal, waren op het gazon „werkplaatsen" neergezet. De jongens en meisjes die door de aard van hun werk niet direct bij de activiteiten op het middenterrein waren betrokken, „demonstreerden" in hun eigen werk plaats hun vakkennis. De voorbereiding van de „happening" in de paleistuin was vanmorgen in alle vroegte begonnen. Een heel eind voor dag en dauw, namelijk om twee uur vannacht, waren zestig mannen van de Genietroepen uit Wezep in een colonne van zeventien legertransportwagens met opleggers vol materialen en geprefabri ceerde elementen naar Soestdijk ver trokken, waar om half vijf een begin werd gemaakt met de opbouw van de werkplaatsen. De onderdelen daarvan waren de afgelopen week vervaardigd door leerlingen van technische scholen in Barneveld, Soest, Utrecht en Veenen daal. Om half negen arriveerden de eerste jonge vaklieden reeds om hun werkplaatsen in te richten. WASECA (Minnesota, V.S.) Red dingsbrigades zoeken in het puin van huizen die Ingestort zyn ten gevolge van de wervelstormen in Waseca en Al- bert Lea, naar lyken na een nacht waar in 12 slachtoffers geborgen werden en meer dan 100 mensen gewond. Zes tornado's raasden zondagavond door een gebied van 80 km breed In Zuid-Minnesota. Er vielen zware regens en het was zo goed als donker. De sirenes in Waseca begonnen te loeien enkele minuten nadat de tornado gepasseerd was. In Waseca werden 20 huizen verwoest en 50 andere beschadigd. In de afgelopen nacht trok een de pressie over Zuid-Noorwegen naar het oosten. Het bijbehorend koufront passeerde ons land in de vroege och tend, vergezeld van enige regen. Achter het front ruimde de wind van zuidwest naar west tot noordwest en stroomde koudere en enigszins on stabiele lucht naar onze omgeving. Hierin komt een wisselende bewol king voor met plaatselijk enkele buien. Een randstorlng van de depressie lag vanochtend boven Schotland en deze verplaatst zich langzaam naar het zuidoosten. Op de nadering van deze storing krimpt de wind bij ons naar zuidwest en kan de buiigheid tijdelijk geactiveerd worden. In de komende nacht zullen de temperatu ren lager zijn dan in de voorafgaan de, met kans op nachtvorst. De mid- dagtemperaturen zullen morgen on geveer dezelfde zfln als vandaag.

De Vallei | 1967 | | pagina 1