Doek viel voor laatste maal over „Heerlijk duurt het langst" Raiffeisen zeer actief I Van der Viesprijs I vreemde bestemming Kleurentelevisie toch uitwisselbaar Antony Mann overleden Engels jeugdtheater naar ons land UIT DE KERKEN Componist Meisel overleden Geboorteaangifte morgen op tv Commentaar Vakantie RADIO- en TELEVISIEPROGRAMMA'S VANAVOND MORGEN G.E.-belang in comnuters DAPHNE DU MAURIER PILOOT STORM RECHTER TIE TEKKO TAKS TELEVISIE =1 T.V. LANGENBERG üERM beloning zn. iets wat je krijgt voor Johnny Hart als't rüet was uitgeloofd UITBRFIDFSC Vedis hield zijn studie-dag Bronsmotoren 60 jaar Pagina 2 MAANDAG I MEI 1967 JANET 62 Soms kon hij langzaam naar de top van de heuvel klimmen en de bouw val van het kasteel, op de rotsen aan zee. Als hij dan, aan de arm van zijn dochter, boven was gekomen, zuchtte hij van voldoening, nam zijn pet in de hand en liet de zeewind door zijn witte haren en baard spelen. „Zie je Kate," zei hij dan, „ik heb verre reizen gemaakt en ben overal geweest. Ik ken de roerige kusten van Afrika, met hun schuimende bran- dingstrepen en wuivende palmen. Ik heb met windstilte in de tropenzee rond gedreven. Ik ken de koude Pool nachten met dat vreemde Noorder licht, dat een mens met stomheid slaat. Ik heb de met sneeuw bedekte bergen van het Noorden gezien, ont zagwekkend eenzaam en geheimzinnig. Maar het is wel vreemd en toch waar, dat, wat ik ter wereld ook gezien heb, niets boven de schoonheid van Plyn gaat, als de ondergaande zon op de haven schijnt en de witte meeuwen de lucht, vervullen van hun geroep. Daar ben ik thuis, Kate, dat zal het zijn, denk ik!" In mei 1900 ging Joseph zienderogen achteruit en Katherine begreep, dat hij het niet lang meer zou maken. Zijn geest was afwezig en hij wist nauwelijks meer waar hij was. Ze moest hem helemaal aankleden en als een kind verzorgen. Albert en Char les waren op zee en Fred stond op het punt te gaan trouwen. Katherine wist niet naar wie ze toe zou gaan. Toen kwam er op een dag een brief uit Londen. Benieuwd scheurde zij de envelop open, want ze had het hand schrift van Christoffel herkend. Hij schreef kennelijk in een bui van heim wee, verlangend alle vertrouwde ge zichten te zien, in het bijzonder dat van zijn vader. Hij informeerde of zijn vader hem misschien vergiffenis wilde schenken. Hij had al zo vaak geschreven zonder antwoord te krij gen, dat hij nog maar weinig hoop koesterde, dat deze brief in handen zou komen van hem, voor wie hij ei genlijk bestemd was. Arme Christoffel! Hij wist dus niets van al die jaren, dat vader in het ge sticht was geweest en niets van alles, wat daaraan vooraf was gegaan. Ka therine besloot, zonder er met iemand over te spreken, haar broer terug te schrijven. Zij wilde hem smeken zo gauw mogelijk naar huis te komen, omdat zijn vader zo was verzwakt, dat zij het ergste vreesde. Daarom sloot ze zich op in haar kamer en stel- de een lange brief op, met een volle dig verslag van al wat er de laatste jaren was voorgevallen. Zij bracht die ongemerkt op de post. Twee dagen later kwam er een te legram voor haar. Gelukkig zat Jo seph binnen en merkte hij niets van de besteller, die het tuinpad op kwam. Het was een telegram van Christoffel. Zaterdag zou hij de trein nemen en bij hem komen. Vrijdagavond 28 mei liet Katherine haar vader rustig in de tuin achter en ging zij naar haar tantes Mary en Martha om hun te vertellen, dat Christoffel de andere dag komen zou. Het liep tegen zonsondergang. De on dergaande zon zette de daken van Plyn in gloed en een brede oranje kleurige baan liep over zee tot aan de gezichtseinder. Joseph keek er naar en bewoog zich onrustig in zijn stoel. Hij schoof zijn reisdeken weg en voel de het warme licht in zijn doffe ogen. Hij hoorde de kreten van de meeu wen boven zijn hoofd en het klotsen van het water in de haven en een on weerstaanbaar verlangen naar zee kwam in hem op. Om met zijn han den het water te beroeren, op de gol ven zich te laten wiegen en de zilte smaak op zijn lippen te proeven. Wan neer hij die lichtende baan volgde, zou hij het schip vinden dat hem wachtte, aan gene zijde waar lucht en water in elkander overgingen, waar de „Janet Coombe" haar steven ten hemel hief. Hij liep de tuin uit. Zij ogen konden hem de weg niet wijzen, maar hij vond die op het gevoel, beneden naar de werf, die tot de volgende morgen eenzaam en verlaten zou zijn. Dertig, veertig, vijftig jaar achtereen had daar beneden aan de helling een roei boot gelegen. Dat wist Joseph. Hij liet zich voorzichtig zakken in de boot en maakte de landvast los met bevende, stijve vingers. Daarop greep hij de riemen en roeide de mond van de haven tegemoet. De zon neschijn was verdwenen en de sche mering daalde over het water. Joseph voelde zich weer een kleine jongen, toen hij voor de eerste keer mocht roeien en zijn moeder de klei ne knuistjes hielp trekken. Joseph voelde zich weer iets groter en zag zich lachend waaghalzerig aan de rie men in onstuimig water, lachend in de ogen kijkende van Janet, die in de stuurstoel zat. Joseph was schipper van zijn schip, verlangend aan dek te komen, beu van de werkeloze dagen aan wal, hakend naar 't hijsen van zeilen en de storm, die door de tuigage gierde. Joseph was getrouwd en toonde zijn bedre venheid aan Susan, die met open mond zat te kijken, met hun oudste op schoot. Joseph voelde zich vader, met Chris op zijn knie. Hij wees hem de woeste, hoge golven, waar de jongen zo bang voor was. Joseph voelde zich minnaar, die bewonderderend keek naar Annie's lieftalligheid, terwijl zij haar hand voor haar ogen hield. Joseph was de oude man, die genoeg had van het leven, bad om verlossing, heil zoekend op de verlaten zee, waar zijn geliefde hem wachtte. De nacht was gevallen. Zee en wind staken beide op. De golven stoven op hem af. Een daarvan, groter dan de andere, greep het bootje en stortte zich er overheen. Joseph gooide het hoofd achterover en lachte. Toen spreidde hij de armen uit. Hij werd door de baren bedolven. I Toen Christoffel Coombe op zijn eer ste reis uit Plyn vertrok, in de maand augustus van het jaar 1888, was hij vastbesloten van zijn zeemansloop baan een succes te maken. Hij zou gezagvoerder worden op de „Janet Coombe", zoals zijn vader vóór hem was geweest en zijn neef nu was. Als een jonge kerel durf had en hersens, bovendien handig was, zou dat niet eens zo heel veel jaren kosten. Zo had Christoffel, Josephs zoon, be slist op zijn 22ste jaar, toen het schip de haven van Plyn uit was gesleept en .eenmaal in volle zee, koers had gezet naar St. Johns op New Found- land, ver weg over de Atlantische Oceaan. Het was een vreemd gezel schap, waarin hij verzeilde. Er waren buiten hem nog vier andere matrozen en een kok in het vooronder, terwijl de schipper en de stuurman natuur lijk achterin verblijf hielden. DEN HAAG De aangifte bij de Burgerlijke Stand van Utrecht van de geboorte van zijn zoon door prins Claus wordt dinsdagmiddag om 13 uur door de N.T.S. uitgezonden in een extra-journaal. Daarna volgt een directe reportage uit Den Haag van de speciale zitting van achtereenvol gens de Tweede en Eerste Kamer. AMSTERDAM De enige prijs voor toneel die ons land kent, de Van der Viesprijs, is zaterdagmiddag in het Delftse Prinsenhof uitgereikt aan Liz zy Sarah May voor haar spel „De jaargetijden" en aan Yvonne Keuls voor haar stuk „Onbegonnen werk". Deze beide spelen zijn voor de televi sie geschreven en zullen door de NCRV worden uitgezonden. In het juryrapport dat door NCRV- dramaturg David Koning werd voorge lezen, kwam tot uiting dat de jury de onderscheidingen als aanmoedigings prijs had bedoeld. Ook wilde men hier mee aantonen dat het televisiestuk als volwaardige vorm van dramaturgie kon worden erkend. Van de negentien ingezonden echte toneelstukken kon er geen de toets van een bekroning door staan. Het werk van Lizzy Sarah May en Yvonne Keuls had de beoordelaars getroffen door een technische vaar digheid van verrassende allure en door het doorklinken van een persoonlijk ge luid in beide werkstukken. De twee bekroonde spelen zullen ook door de NCRV worden uitgezonden. 3493 „Wees voorzichtig jongens!" riep Vanderbrink hen na, maar het tweetal hoorde hem al niet meer. De officier schudde het hoofd. ,Jk houd er helemaal niet van om mijn piloten onder water te sturen. Het lijkt gewoon tegennatuurlijk. Die kerels horen hoog in de lucht!" „Wees gerust, kolonel. Deze twee rakkers voelen zich in ieder element thuis!" verzekerde professor Dubois hem. Arend en Buck zwommen intussen met forse slagen naar de zeebodem op zoek naar de oorsprong van het geheimzinnige licht, dat zij de vorige avond zo duidelijk hadden gezien. In steeds grotere cirkels bewogen zij zich om de boot heen, zodoende geen plekje ongemoeid la tend. Nu het stralende zonlicht tot op de zeebodem doordrong was het opeens heel wat moeilijker om de juiste plek te vinden. Wel troffen zij over een groot ge bied verspreid wrakstukken aan van uiteenlopende af metingen, die kennelijk eenmaal deel hadden uitge maakt van de OS108. 52. Als de goudsmid vertrokken is, merkt Tsjiao Tai op: „Die Lie Mai is een vent uit één stuk, edelachtba re! Heel wat beter dan die rare schichtige broer van hem, die kladschilder Lie Ko!" „Bovendien", zegt Rechter Tie, „heeft de schilder zijn broer's medemin naar in dienst genomen: de gesjeesde student Yang, die in de verlaten tempel werd vermoord! Ik kan er geen touw meer aan vast knopen!" Tsjiao Tai denkt na. Na een poosje zegt hij: „Misschien heeft de schilder die Yang in dienst genomen om samen met hem een of ander complot tegen de goudsmid op touw te zetten. We weten al dat die twee broers verleden jaar met ru zie uit elkaar zijn gegaan!" Rechter Tie strijkt lang- zaam langs zijn baard. „We moeten deze hele verwar de situatie eens rustig doorpraten,- Tsjiao Tai. Maar haal eerst de voorman even!" Als de voorman versche nen is, zegt Rechter Tie: „Je kunt het onderzoek naar een vermiste jonge man staken, voorman. Die zaak heeft zich als het ware vanzelf opgelost. Prefekt Woe kwam me echter zo juist vertellen dat zijn dochter Ja de verleden jaar ontvoerd werd. Heeft mijn ambtsvoor ganger naar haar laten zoeken?" „Nou en of, edelacht bare! Ik ben met m'n beste speurders hieraan twee weken bezig geweest, echter zonder een schijn van een spoor te vinden!" Het is vreemd dat een uitgesproken toneelprijs dit keer wordt toegekend aan twee spelen die geschreven zijn voor de televisie. Nog vreemder is het 5 dat deze beide spelen al eerder zijn (Wordt vervolgd) opgenomen door de NCRV, de omroep waarvan de juryvoorzitter van de Van der Viesprijs dramaturg is. HANNOVER Dr. Walter Bruch, die het Westduitse kleurentelevisiesys teem „Pal" ontwikkelde, heeft verklaard dat hy een Instrument heeft gebouwd dat wederzydse uitwisseling van „Pal" en het Franse „Secam"-systeem mogelyk maakt. Beide ^sternen zouden elkaar hierdoor duidelffv kunnen ontvangen. Zoals bekend hebben tot dusver der tien landen voor „Pal" gekozen en een aantal andere, waaronder de Oosteuro- pese landen, voor „Secam". Op een con ferentie is Oslo, vorig jaar, kwam men niet tot een eensgezinde keuze. BERLIJN De Amerikaanse film producer en regisseur Antony Mann is zaterdagochtend op 60-jarige leeftijd in een Westberiyns hotel overleden. De doodsoorzaak was een hartaanval. Mann bevond zich in Berlyn om opna men te leiden van zyn jongste produktie „A dandy in Aspic". Andere door Mann geregisseerde films zijn: Border Incident, Winchester 73, Bend of the river, The naked spur, The far country, El Cid, Fall of the Roman Empire en The Glenn Miller Story. Hij heeft contracten gehad met Eagle- Lion, RKO, Paramount en Metro-Gold- wyn-Mayer. Hij begon zijn loopbaan als acteur en toneelregisseur in New York. In Holly wood maakte hij aanvankelijk goedkope films, o.a. gangster- en wild west. Hij heeft zeven films geregisseerd waarin James Stewart speelde. Hy trouwde in 1931 met Mildred Kenyo van wie hy in 1956 scheidde. Een jaar later trouwde hy met Sarita Mon- tiel, maar het huwelijk werd in 1963 ontbonden. Zyn eigenlijke naam was Emil An- toine Bundsmann maar zijn kunstenaars- naam Anthony Mann. LONDEN Het Nationale Jeugd theater van Engeland zal in september een tournee maken door Nederland, België en West-Duitsland, zo is vandaag bekend gemaakt. Veertig leden van het gezelschap zul len tussen 18 en 30 september in Amster dam, Frankfort, Keulen en Brussel 12 voorstellingen geven van Romeo en Julia. 51 Tekko en de Prins stonden nog steeds te beraadsla gen wat ze moesten beginnen wanneer de rovers hen zouden overvallen. „Vluchten!" meende Prins Lum-Bia. „Onderduiken", raadde Tekko aan. „Of, ze door een ge wiekste zet tegen de lamp laten lopen!" „Er zijn hier geen lampen!" protesteerde de Kroonprins „En de ri vier is 't enige waarin je zou kunnen onderduiken' Met een wanhopig gebaar wees de Chinese Prins op de rivier die zich ver beneden hen door 't dal kronkelde. Toen spitste hij plotseling de oren want een steeds lui der wordend hoefgetrappel gaf duidelijk te verstaan uit welke richting de rovers met grote snelheid op hen af kwamen. „Vluchten!" schreeuwde de Prins die er in eens als de weerlicht vandoor ging. „Zij komen! Vluch ten dan toch meester Taks!" Tekko draaide zich toch eerst nog even om, om te zien waarom Lum-Bia zonder enige veruere uitleg ze opeens 't hazepad gekozen had. Zodra hij echter in de goede richting keek werd het hem direct heel erg duidelijk. Vanachter de bergkam schuin achter zich doken in een oogopslag achtereen volgens de lansen, hoofden, rompen en paarden van de rovers op, die snel naderden. Onmiddellijk zette onze vriend er nu ook de gang in en weldra had hij Prins Lum-Bia ingehaald. Hoe snel ze echter ook reden, de bende liep steeds meer op hen in. Geref. kerken. Aangenomen naar Drachten (zevende pred. plaats): L. J. Wolthuis te Woerden. Geref. kerken vrijgemaakt. Bedankt voor Alblasserdam-Nieuw Lekkerland: J. R. Wiskerke te Middel burg. CONNY STUART rust, rust, rust HILVERSUM De afscheidssherry kan de brok in de keel niet wegspoelen. Een fles klettert aan splinters. Geluk „Proost op de W. W." mompelt Ie mand. Nederlands tweede witte raaf in de prille musicalwereld „Heerlijk duurt het langst" is niet meer. In het Hilversumse theater Gooiland zag het 750 man tellend publiek de laatste van de vijfhonderddertig voorstellingen. Na achttien maanden, waarvan er zeven in Amsterdam en anderhalve maand in Rotterdam, viel het doek voor de laat ste maal. Een half miljoen maal zei de kassa „ping" in een kleine veertig steden. Met „My fair Lady" die 750 voorstel lingen haalde kwam „Heerlijk" aan de top. „Verbazend triest dat wij tegen 12.000 man nee moeten zeggen. Wij hadden nog vijf maanden kunnen door gaan", zegt het niettemin tevreden di rectielid Willy Hofman. Samen met zijn partner Piet Meerburg en de initiatief nemer John de Crane gaf hij de musi cal in Nederland een kick, die lang zal doordreunen. Maar doorspoelen is er niet bij. De draagsters en dragers van de musical zijn aan vakantie toe en vervanging is vrijwel onmogelijk, want het talent is schaars. Bovendien moeten de zalen tevoren worden geboekt en daar is het uiteraard te laat voor. Tijdens de pauze gonzen de vakan tieplannen, kreten van opluchting, tin kelende afscheidstoast en klonteren de 35 medewerkers rond de hoofdfiguur en ziel van deze muzikale komedie Connie Stuart, Leen Jongewaard, Winnifred Bosboom, Carla Lipp en Francine Ter Linden. Zij maakten „Heerlijk" van a tot z mee op Leen Jongewaard na, die zes weken overspannen was. Zij moes ten de inzet van hun spel, drie ton, veilig stellen en deden dat alsof zij nooit anders hadden gedaan. Niets is minder waar. Het was niet alleen An nie Schmidt's eerste musical maar ook voor Connie en de anderen waren het de eerste schreden op het glibberige pad. De vier dagen keelaandoening neemt mevrouw Stuart zich nog steeds kwalijk. „Ik ben nu eenmaal een doorzetster, maar je moet er veel dingen voor la ten. Op den duur leer je economischer met je kracht en innerlijke spanning omspringen. Of ik zou willen doorspe len? Eerst een hele zomer uitrusten, op straat lopen en naar andere mensen kijken en dan naar het zuiden. Ik zal dan pas weten hoe vermoeid ik ben als ik ga uitrusten". Het glas geheven en het oog vol glitters lijkt zij charmant te overdrijven. Leen Jongewaard, die van een per soonlijk succes mag spreken, staat te trappelen om vandaag om één uur naar Ibiza te vliegen. „Wat het zwaarst was? Steeds weer in die bus moeten stappen en dan maar hobbelen. Maar op het toneel is die tegenzin gauw over". Jongewaard gaat terug naar To neelgroep Centrum. „Ik zal die orkest bak wel erg missen en ook al die zali ge melodietjes (Harry Bannink). Zo is „Heerlijk" een soort rib in het lijf geworden. Die is er gisteravond om kwart voor twaalf definitief uitgetrok ken. En of het gevoeld wordt. Winni fred Bosboom (de secretaresse in de komedie) zal vooral missen dat er zo ontzettend veel gelachen werd. Vooral onderweg als de spanningen hoog oplie pen en om de humor vroegen die in de musical zit. De schepster Annie M. G. Schmidt, di ein het Zuidfranse dorp Le Rouret op haar verdiende lauweren'rust, krijgt vele groten van haar „Heerlijke" vrienden en vriendinnen. BERLIJN De Berlynse componist en muziekuitgever Will Meisel in zater dag in Müllheim na een lange ziekte overleden. Hy werd 69 jaar. Meisel componeerde vele bekende me lodieën, onder andere „Ilona", „Fraulein Pardon", „Eine Freundin, so goldig wie du", „Ein walzer für dich", „Wir wollen freunde sein füs ganze Leben", en „Ber lin bleibt doch Berlin". Van zijn operet- ten worden de uit 1935 daterende „Frau im Spiegel" en de uit 1943 stammende „Königin einer nacht" nog steeds opge voerd. Smmm HILVERSUM I 18.30 Dansmuziek. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.30 Klass. en mod. muz. (opn.). 19.50 Openbaar Kunstbezit. 20.00 Ver jaardag in een notedop: amusementspro gramma. 21.00 Radio Filharmonisch Or kest: klass. muz. 21.35 Anneke. Jans van Nieuw-Amsterdam, hoorspel. 22.05 Lichte orkestmuz. 22.30 Nws. 22.40 Voor u en mij en mei: platenprogramma en praatje. 23.55 - 24.00 Nws. HILVERSUM II 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.25 Rudi Ca- rellshow. 18.55 De eerste mei en het dagelijks brood, lezing. 19.00 Muziek uit België (opn.). 19.30 Lichte gram.muz. 19.40 Stereo: klass. kamermuz. (gr.). 20.00 Nws. 20.05 De eerste mei en de toe komst van de arbeid, profetieën en be spiegelingen. 20.10 Muziek uit Zweden. 20.40 Dit is uw leven. 21.45 Stereo: Nws. 22.40 Act. 22.55 Lichte gram.muz. 23.55 - 24.00 Nws. NEDERLAND I 18.45 Pipo de Clown. 18.50 Journaal. STER: 18.56 Reclame. NTS: 19.00 Sa menvatting van het hedenmorgen ge houden défilé te Soestdijk. 19.30 Va kantie in Lipiza, Afl. 3 - TV-film. 19.56 STER: Reclame. NTS: 20.00 Journaal en weeroverzicht. STER: 20.16 Recla me. NTS: 20.20 De Mikado, komische opera. 22.30 - 22.35 Journaal. NEDERLAND II NTS: 20.00 Nws. in 't kort. STER: 20.01 Reclame. VARA: 20.05 Joan Baez in de Expohal. 20.35 Cathy, TV-spel. (Een BBC-produktie). STER: 21.56 Re clame. NTS: 22.00 - 22.15 Journaal. 22.30 - 23.00 Teleac: Automatisering. HILVERSUM I. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Meditatie. 7.15 Lichte grammofoonmuziek (7.307.32 Nieuws). 7.55 Overweging. 8.00 Nws. 8.10 Lichte grammofoonmuz. 8.30 Nieuws. 8.32 Voor de huisvrouw. (9.25- 9.30 Concilie-postbus; 9.35 Waterstan den). 10.00 Stereo: Aubade: moderne muziek (gr.). 11.00 Voor de zieken. 12.00 Stereo: Musette orkest. 12.18 Marktberichten voor schippers. 12.20 Voor de landbouwers. 12.27 Mededelin gen voor land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.40 Actualiteiten. 12.50 MIK: licht 14.20 Schoolradio. 14.40 Stereo: Licht muziekprogramma. 13.30 Musiësta licht gevarieerd muziekprogramma, instrumentaal ensemble. 15.00 Pizzica to: muzikaal middagmagazine, vol muziek en wetenswaardigheden. 17.00 Overheidsvoorlichting: Muziekleven in de Nederlandse Antillen - I. Spreker: Henk Dennert. 17.10 Voor de jeugd. HILVERSUM II. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Lichte grammofoonmuz. (gr.). VPRO7.55 Deze dag, lezing AVRO: 8.00 Nieuws. 8.10 Actualitei ten. 8.15 Lichte grammofoonmuz. (8.30- 8.35 De groenteman). 8.50 Morgenwij ding, 9.00 Amusementsmuz. (gr.) 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitami nen (gr.) verzoekprogramma. (11.00- 11.02 Nieuws). 11.55 Beursberichten. 12.00 Promenadeorkest: moderne mu ziek. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Overheidsvoorlichting: Uitz. voor de landbouw. 12.40 Stereo: Licht ensemble. 13.00 Nieuws. Aanslui tend evt. SOS-berichten. 13.10 Actuali teiten. 13.30 Stereo: Klassieke roman tische muziek (gr.). 14.40 Schoolradio. 15.00 Voor de vrouw. 15.40 Cello en piano: mod. muz. 16.00 Nws. 16.02 Ne derlands Koorfestival 1967. 16.15 Voor de jeugd. 17.15 New York Calling. 17.20 Lichte grammofoonmuziek voor de tieners. HILVERSUM III. TROS: 9.00 Nieuws. 9.02 Actualitei ten. 9.07 P-r-r-r-T, programma van Harmen Siezen. VARA: 10.00 Nieuws. 10.02 Lichte muziek en actualiteiten. (11.00 Nieuws). 12.00 Nieuws. 12.02 Lichte grammofoonmuziek. (13.00-13.02 Nieuws). 14.00 Nieuws. 14.02 Verzoek- platenprogramma. 15.00 Nieuws. 15.02 Mixlichte grammofoonmuz. (16.00- 16.02 Nieuws). 17.00 Nieuws. 17.02-18.00 Decor. MAANDAG 1 MEI 1967 DUITSLAND I 16.00 Reportage van de jaarbeurs van Hannover. 16.30 Herz der Welt, speel film. 19.15- Sportjournaal. 20.00 Jour naal en weerbericht. 20.15 Amusements muziek. 21.45 Filmreportage. 22.30 Do cumentaire. 22.55 Nws. en weerber. DUITSLAND II 16.30 Europese kampioenschappen harddraverij. 17.25 Filmreportage. 17.55 Nws. en weerber. 18.00 Reportage van de 1 mei-viering. 19.00 Licht muzikaal programma. 19.27 Weerber. 19.30 Nws. 19.45 Reportage van de jaarbeurs te Hannover. 20.00 Dagboek uit de katho lieke kerk. 20.15 Ein Mann der nichts sementsprogramma (niet voor jeugdige kijkers). 22.35 Nws. en weerbericht. 22.40 Wunschkonzert (1:0 für Sie), speelfilm. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIUMMII IIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIJIIIIIIIII Van onze redactie financiën UTRECHT De organisatie van de Coöperatieve Centrale Raiffeisen-Bank heeft in 1966 voor meer dan een half miljard aan kredieten en voorschotten verstrekt, namelijk ƒ507 miljoen. Daardoor steeg het uitstaande krediet- bedrag tot f 3.851 miljoen. Van dit totaal heeft 54 procent betrekking op de agrarische sector. In toenemende mate wordt de bank betrokken bij de kredietverstrekking aan het midden- en kleinbedrijf buiten de landbouw. In 1966 was dat voor 232 miljoen. Steeg het totaal van de kredietuitzet tingen met 15,2 procent, het bedrag aan toevertrouwde middelen klom met 11 procent. De groei bleef daarmee iets onder het peil van de voorgaande jaren. In de jaren 1963 tot en met 1965 namen de toevertrouwde middelen met gemiddeld 13 procent per jaar toe. De stijging bedroeg in 1966 ƒ592 miljoen, waarvan 353 miljoen spaargeld en ƒ173 miljoen bijgeschreven rente. Het totaal passeerde de zes miljard en kwam op 6.060 miljoen. Het aandeel van de Raiffeisen-orga- nisatie in het totaal van het spaargeld dat uitstaat bij de spaar- en handels banken in Nederland kon in 1966 nog iets toenemen en wel van 24,1 tot 24,2 procent. Alleen in Groningen en Zee land overtrof de procentuele groei die van 1965. De scherpe concurrentie bij het aan trekken van spaargeld hield in 1966 onverminderd aan. Dit leidde tot het toenemen van het zg. termijnsparen waardoor een hogere rente kan worden verkregen. Het aandeel van het sparen op termijn in het totale spaargeldbe stand van de Raiffeisen-bank steeg van 17,2 tot 21,3 procent of tot 1.142,7 miljoen. Desondanks bleef de omloop snelheid stijgen. De gemiddelde ver blijfsduur van het spaargeld werd verkort van 26 tot 25 maanden. De Raiffeisen-Bank opende in 1966 51 nieuwe kantoren, waardoor het totale aantal vaste vestigingen op 988 kwam. De bedrijfsuitkomsten van de bank zijn zeer gunstig geweest. De winst van de gezamenlijke aangesloten ban ken bedroeg 19 miljoen en die van de centrale bank 6,7 miljoen, totaal ƒ25.7 miljoen tegen ƒ21,1 miljoen over 1965. De beleggingen van het hele concern op lange termijn stegen in 1966 van 1,23 tot ƒ1,30 miljard, waarvan ƒ707 miljoen leningen aan provincies, ge meenten en waterschappen en f 597 miljoen overige leningen. AMSTERDAM In het jaarverslag 1966 van General Electric wordt ge steld, dat men grote verwachtingen koestert van de computer-afdeling en haar activiteiten in het vlak van de informatieverwerking. Dit wordt onderstreept door de juist ontvangen mededeling, dat General Electric zich verder voor 150 miljoen francs zal interesseren in haar belan gen bij de Buil General Electric-orga- nisatie. De activiteit van Buil General Elec tric als computerleverancier blijkt, volgens een communiqué, uit de nieu we machine-faciliteiten, die op de Hannover Messe worden geïntrodu ceerd. Deze aanvullingen zijn er op ge richt om het brede vlak van toepas singsmogelijkheden nog verder te ver breden en te verdiepen. AMSTERDAM De vereniging voor distributie-economie (VEDIS) heeft in het kader van de derde distributiedag een studiebijeenkomst gehouden in Amsterdam-Hilton. Onderwerp van bespreking was: de vestigingsplaats van de detailhandel. In de ochtend uren traden als inleiders op: de heer A. Heijn, president van de raad van bestuur van Albert Heijn n.v., prof. P. L. van der Velden, directeur van Bijen korf Beheer n.v. en drs M. G. Vande- velde, secretaris van de minister van Economische Zaken van België. Aan de discussie werd behalve door leden der vereniging ook deelgenomen door daartoe uitgenodigde bestuurders van gemeenten, stedebouwkundigen, plano logen, architecten, verkeersdeskundi- gen, experts in ruimtelijke ordening, en vertegenwoordigers van het be drijfsleven. In de middaguren gaven mr. C. J. G. Becht, burgemeester van Tilburg, en mr. J. Heusden, burgemeester van Vlaardingen, een uiteenzetting hoe deze gemeenten de stedebouwkundige problemen in de praktijk hebben be naderd. VEDIS is een wetenschappelijke ver eniging met als voornaamste doelstel ling het binnen haar ledenkring be studeren van economische vraagstuk ken in de ruimste zin met betrekking tot de goederendistributie. APPINGEDAM Het verlenen van octrooi op een door de heer Jan Brons gedane uitvinding heeft 60 jaar gele den geleid tot oprichting (in april 1907) van de nv Appingedammer Bronsmo- torenfabriek. Zij begon met 47 man personeel en heeft er thans ongeveer 400. Haar relaties strekken zich, naar ter gelegenheid van het jubileum wordt meegedeeld, nu uit over de ge hele wereld. Onder leiding van ir. J. H. Kuiper, sinds 1957 directeur, werden de laatste tien jaar tal van reorganisaties door gevoerd. Van betekenis vooral waren de licentie-overeenkomsten met bedrij ven in Engeland en Zweden, alsook de uitbreiding van de export tot Canada, Duitsland, Ned. Antillen, Portugal en Z.-Afrika. Aan het jubileum zijn geen bijzondere feestelijkheden verbonden.

De Vallei | 1967 | | pagina 2