angst weg dat „Frilandia" V akbondsleiders namen Ds. Nijenhuis benoemd tot officier in de Orde O.N. Origineel ganzenbord vermaakte de jeugd geheel wordt opgeheven Cees Gerritsen zette een punt achter voetbalcarrière Inhoud rapport blijft nog een groot geheim Voorlichtingsvergadering in N.V.V.-gebouw Sinds jaar R henenaar Renswoude bracht SVP verdiende nederlaag toe4-1 Advies Let op de produktie Leerlingen Henny Pomp musiceerden Brandweer paraat in weekeinde AGENDA Nieuwe man voor de sport Voorlichting Uitkering Niet gek „Gezin gaat voor alles" Kleuterschool de Beukenoot" is Ida ar EVEN OUD ALS HET PRINSJE MODERNE ZONNEBRILLEN DROGISTERIJ REIN KOK Muzikale rondgang van Ons Genoegen Meisje verongelukt, zusje zwaar gewond Pagina 3 MAANDAG I MEI 1967 RHENEN. Met ingang van 1 mei 1967 beëindigt de heer D. C. Arends zijn werkzaamheden voor ons dag blad als sportverslaggever voor Rhe- nen. Vanaf deze plaats willen wij hem gaarne danken voor de door hem in die functie verrichte werk zaamheden sedert het verschijnen van „Vallei" als dagblad. Zijn taak wordt overgenomen door onze stadsredacteur van Rhenen, de heer J. Bovenschen, Oude Veenen- daalseweg 1, Rhenen, telefoon 2 2 2 6. Wij verzoeken alle sportverenigin gen in Rhenen-Stad zich vanaf heden te verstaan met de heer Bovenschen. ADVERTENTIE by Gelderland hoek Hoogstraat VEENENDAAL stond hij als gereformeerd predikant in Schiedam, Rotterdam, Middelburg en niet minder dan vijftien jaar in de mijnstreek. Bij het uitbreken van de algemene mobilisatie in augustus 1939 werd hij legerpredikant in de Holland se waterlinie met als standplaats Wou denberg. Zijn gebied lag tussen Ha- mersveld en Woudenberg. Hij kende deze streek nog uit zijn Amersfoortse studietijd en uit de pe riode, dat hij in Amersfoort zijn offi ciersexamen deed. Het werden voor de dominee de meest bewogen jaren van zijn leven. Hij was getuige van de oorlogs brand in Rotterdam, werd in juli 1940 weggestuurd en zat anderhalf jaar vast als gijzelaar. Op eigen verzoek werd hij overgebracht naar Polen, om daar voor de Nederlanders in gevangen schap te kunnen werken. „Door een ondeugendheidje", zoals hij zelf zegt, „werd ik uit Polen weg gehaald en in Utrecht in de gevangenis gestopt." Toen hij vrij kwam dook hij onder en verbleef tot aan de bevrijding in Geleen. Toen de geallieerden Nederland bin nentrokken ,werd ds. Nijenhuis de eer ste legerpredikant van het na-oorlogse Nederland. Hij had zelfs een tijdlang ook de geestelijke verzorging over de Rooms-Katholieke militairen, werkte in Duitsland, België en Frankrijk en trok in de meidagen van 1945 met de geallieerden Amsterdam binnen. Het ambt van legerpredikant liet hem toen niet meer los. Hij bleef als zodanig werkzaam tot aan zijn pen sioen, nu een jaar geleden. RENSWOUDE Ook in Renswoude is de geboorte van de Oranjeprins, zij het in bescheiden mate gevierd. Vrij dagavond maakte de muziekvereniging „Ons Genoegen" een rondgang door door het dorp. Hierbij werd tevens een serenade gebracht bij de familie F. Veldhuizen aan de Molenstraat 17, voor hun beide kinderen, die niet zo goed ter been zijn. En passant ging men toen ook maar even spelen bij het bruids paar Van de Vliert aan de Dorpsstraat dat zijn 12Vt-jarig huwelijksfeest vier den. RENSWOUDE Renswoude moest na de wedstrijd van vorige week tegen Candia in de nacompetitie opnieuw aan treden tegen een klassegenoot, nl. het Veenendaalse SVP. In de competitie waren de gasten iets sterker dan de Renswoudenaren, die zich deze middag revancheerden voor de competitiewed strijden en in een sportieve wedstrijd de Veenendalers een 4-1-nederlaag toe brachten. Renswoude kwam - evenals SVP overigens - met een gewijzigde opstel ling in het veld en werd direct na het beginsignaal teruggedrongen. Bijna had den de bezoekers de leiding genomen, toen spil Hardeman gevaarlijk terug speelde. Het spel golfde op en neer en aan beide zijden ontstonden gevaarlijke situaties. In de 8e minuut opende B. J. Vink de score (1-0). SVP kwam goed terug en had geen geluk toen Bolder man na een goede aanval de bal tegen de paal knalde. J. Veldhuizen loste na een kwartier een schot recht op de kee per, die de bal niet onder controle kon krijgen. Dezelfde speler had toen geen moeite de stand op 2-0 te brengen. SVP was dichtbij een doelpunt, toen Kalter in vrije schietpositie kwam, maar weer belandde de bal tegen de paal. Een vol gende gelegenheid om de achterstand in te lopen ging verloren toen B. v.d. Pol een penalty naast schoot. Na de hervatting zette de thuisclub SVP onder zware druk. Geheel onverwachts kwam er een SVP-uitval en Bolderman schoot uit een moeilijke hoek raak (2-1). De Renswoudenaren namen echter meteen weer het initiatief en er werd lustig op los geschoten. G. Vink moest zich laten vervangen door H. v.d. Haar. Veldhuizen bracht de stand op 3-1 en een hoge bal van back v.d. Veer zorg de voor een 4-1-stand, waarmee het einde kwam van deze sportieve wed strijd. Overige uitslagen: Junioren: Renswoude A - Candia A 1-4; Adspiranten: Renswoude - Vallei vogels 1-2; Pupillen: Renswoude - Ku- lan 5-1. VEENENDAAL De heren P. Boselie (St.-Lambertus), L. R. A. Ester (Unitas) en H. W. Hammink (De Eendracht) zaten zaterdagmorgen op het po dium van het NVV-gebouw om de bij de diverse vakbonden aangesloten werknemers van de Frilandia in te lichten over de voorwaarden, waarop de werktijdverkorting is geregeld, en de regelingen die zijn getroffen voor de ontslagenen. Zoals bekend, is voor maximaal 200 werknemers van de Vee nendaalse vestiging van n.v. Clos en Leembruggen in Leiden maandag jl. een werktijdverkorting met 50 procent van kracht geworden, terwijl ook deze week alle werknemers die in de Betuwe wonen ontslag is aangezegd. In to taal blijken dit er 33 te zijn, in plaats van 31 zoals wij eerder meldden. Het driemanschap vormde een forum onder voorzitterschap van de heer Boselie. De heer Ester gaf een uiteenzetting over de gebeurtenissen en hetgeen door de vakbonden bereikt was, terwijl de heer Hannink in eerste instantie bij de leden gerezen vragen beantwoordde. Ongeveer 100 vakbondsleden waren op de vergadering aanwezig. De heer Ester schetste de moeilijk heden, waarin de Frilandia (Hollan- dia Wol en Kousen en Frisia wolspin nerij: het door Clos en Leembruggen samengevoegde bedrijf) verkeert. De moeilijkheden waren volgens hem te wijten aan een te grote voorraad in dustriegarens, die ruim 75 pet van de produktie van dit bedrijf uitmaken. Volgens hem is er weinig reden om aan te nemen, dat er binnen korte tijd weer een grote vraag naar deze garens zal komen en ook in de toekomst zal de vraag kleiner blijven. De directie van het bedrijf heeft dan ook de opzet het personeelsbestand in te krimpen, hetgeen mede een gevolg is van het opheffen van de wolkamme- rij en de kaarderij bij de Frisia. Deze werkzaamheden zullen na de vakanties niet meer ter hand genomen worden. Hierdoor ontstaat een personeelsover schot van ongeveer 60 man. Vrijwel di rect moest de helft daarvan verdwij nen, en toen bleek, dat de meeste werknemers uit de Betuwe (ruim 20 van de 33) tot de categorie behoorde, die het eerste voor ontslag in aanmer king kwam. De directie besloot deze gehele cate gorie te ontslaan, omdat het niet renda bel zou zijn om voor de overigen de vervoerdienst in stand te houden. De vakbond is ermee akkoord gegaan, om dat anders toch naar anderen gezocht zou moeten worden, die de plaats van deze mensen zouden innemen. Het argument, dat deze mensen dan maar voor eigen vervoer zouden moe ten zorgen, dat tijdens de discussie VEENENDAAL Zestien leerlingen van de Veenendaalse musicus Henny Pomp toonden zaterdagavond in het Trefpunt hun kunnen op harmonium en elektronisch orgeL In de zaal zaten de ouders en andere familieleden to taal circa 70 mensen vertederd te luisteren naar wat hun spruiten ervan afbrachten. De kinderen varieerden in leeftqd van 8 tot 14 jaar, zodat er geen geweldige prestaties op deze instru menten te bewonderen waren, maar vaak werd er toch heel aardig gemu siceerd. Het noemen van namen heeft geen enkele zin, na een dergelijke uitvoe ring. Het zijn allemaal leerlingen en iedereen deed zijn best. Dat het ene wat beter ging dan het andere kan ook een kwestie zijn van do tijd dat men les heeft gehad. De heer Pomp kondig de alle nummers aan en trachtte de leerlingen, die vrijwel allen merkbaar last van plankenkoorts hadden, op hun gemak te stellen. Hij verzorgde ook de registratie, vooral op het elektronische orgel, dat kennelijk iets is wat deze kinderen nog niet onder de knie heb ben, of misschien vergaten ze het ook wel. Enkelen der leerlingen hadden een „étude" op het programma staan. Toen de eerste kwam verduidelijkte de heer Pomp: „Etude betekent gewoon muziekstuk". Ook later noemde hij het „muziekstuk". De juiste betekenis it echter „studie" of „oefening", wat verder niets kwaads over het stuk wil zeggen, want veel „études" hebben een hoge artistieke waarde. naar voren kwam, bleek niet steekhou dend omdat dit vervoer gezien de slechte busverbindingen in de prak tijk zal neerkomen op een bromfiets. Dit vervoermiddel is echter niet geschikt voor deze mensen, omdat het vrijwel allemaal ouderen betreft, die dan ze ker tegen de winter naar ander werk zouden omzien. Bovendien waren er betrekkelijk weinig Betuwenaren geor ganiseerd zeker gezien in het licht van de hoge graad waarin men bij Fri landia georganiseerd is. De overigen, die het bedrijf verlaten moeten zullen niet allen verdwijnen, via ontslag, zo stelde de heer Ester. De berichten daarover in de bladen zijn wat ongenuanceerd geweest, wat voor een deel de schuld is van de wijze waarop de directie en wij de voorlich ting verzorgd hebben. Die mensen hebben een rekensom metje gemaakt: ruim dertig er uit, dan blijven er nog dertig over, als er ongeveer 60 uitgaan. In feite is dat wel zo, maar voor een deel zal de afvloeiing plaatsheb ben, door voor degenen die dit jaar met pensioen gaan geen nieuwe krachten aan te nemen, terwijl ook een aantal oudere personeelsleden met vervroegd pensioen gaat Slechts een gering aantal zal werke lijk ontslagen worden. De bonden zullen alles doen, om dit met de minste pijn te laten verlopen. Voor ontslag zal de voorkeur worden gegeven aan de ongeorganiseerden, terwijl tevens gelet zal worden op leef tijd en aantal dienstjaren in het be drijf." In het algemeen kan gesproken wor den over een vrij bevredigende regeling die er tot nu toe getroffen is", aldus de heer Ester, „Deze regelingen heb ben ons echter veel moeite gekost om ze te realiseren. Het is een bijzonder hard gevecht geweest. Het was een vrij indringend gesprek (laat ik het maar netjes houden), vooral over de voorwaarden bij ontslag. De directie stelde namelijk plotse ling toen al bekend was dat de ge- organiseerden onder de ontslagenen vrijwel zeker via de bakbonden weer werk zouden vinden dat „als de man eerder werk heeft, dan hoeven wij toch niet het hele bedrag dat afgespro ken is te betalen." Wij hebben daarop geantwoord, dat als we dat voorzien hadden, we nooit met de getroffen re geling akkoord gegaan zouden zijn. Ein delijk gaf men toe. De regeling voor de ontslagenen be staat hieruit: men ontvangt een uitke ring over de wettelijke opzegtermijn, daarboven een kwart of een half week loon per dienstjaar en een uitkering over drie weken, die het GA.B. no dig heeft om te bemiddelen. Iemand, die vrij spoedig weer werkt heeft dus een financieel voordeel. Tijdens de discussie kwam duidelijk naar voren, dat veel werknemers in 't bedrijf de moeilijkheden wijten aan 't samengaan van de produktieapparaten van Clos en Leembruggen en Van Wijk Spoeltjeswol. De vakbondsbestuurders deelden mee, dat dit voor zover zij het konden bekijken, niet het geval was. Ook in Leiden is van een afvloeiing sprake al gebeurt dit met minder pijn, omdat daar het natuurlijke verloop, O Werknemers van Frilandia luisteren geboeid naar de uiteenzetting van de vakbondsbestuurders. dat in Veenendaal bijna stilstaat, nog belangrijk is. Vertrekkende werknemers worden daar niet meer vervangen. „Het is zelfs zo", zo deelde de heer Hannink mee", dat er een aantal vacatures voor toezichthoudend personeel ont staan zijn bij Clos en Leembruggen, die men onvervuld heeft gelaten, tot dat daarvoor mensen uit het bedrijf van Van Wijk beschikbaar zouden zijn." De angst, die ook bij enkelen bleek te leven, dat als men eenmaal de gehe le produktie van Van Wijk overgeno men zou hebben, dat men dan de vesti ging in Veenendaal zou sluiten te meer omdat men gemerkt had, dat een deel der grootste afnemers naar Lei den overgeheveld was door de heer Hannink weggenomen met: „Die direc tie is niet gek. Hier is een groot nieuw pand neergezet, omdat er in Leiden geen mogelijkheid meer tot uitbreiding is. Als ze hun gehele bedrijf naar de ondergang willen voeren, moeten ze dat doen. Er is geen enkele reden om aan te nemen, dat de bedrijven in Veenendaal gesloten zullen worden. Men heeft zelfs toegezegd hier machi nes te zullen plaatsen, waarmee men vrij gemakkelijk van de produkties van industriegarens op handbreigarens kan overschakelen zodat in de toe komst het werk voor het bedrijf verze kerd zal zijn." Aan het einde van de vergadering, die ongeveer twee uur geduurd heeft, wekte de heer Boselie de werknemers van Frilandia op de produktie in het bedrijf in de gaten te houden. Men kon op deze manier zelf zien, hoe 't gaat in het bedrijf en ook zou op deze manier de bond beter over het bedrijf geïnformeerd worden. Nu krijgt men alleen de inlichtingen van directiezij de, maar dan is het mogelijk de zaak van twee kanten te bezien. Heden, maandag BIOSCOPEN Luxortheater, Veenendaal, 19.30 uur: „De sheriff schiet altijd raak". Het Centrum Leersum, 15 uur: „Tar- zans geheim" en 20 uur: „Winnetou in de Dodenvallei". Morgen, dinsdag VEENENDAAL Verenigingsgebouw Eikenlaan, 19.55 uur: U.S.O.-concert. ELST Gebouw „Pniël", 19.45 uur: Bijeen komst N.C.V.B.. Lezing „Rheuma" door C.A.G. Veil. BIOSCOOP Luxortheater Veenendaal, geen voor- WOUDENBERG Zondagmiddag om 15 uur wilde de 16-jarige bromfietster mej. H. Moesbergen het kruispunt Zeis- terwegStraatweg DoornAmersfoort oversteken. Bij haar achterop zat haar 18-jarig zusje. Mej. Moesbergen heeft kennelijk de uit de richting Amersfoort komende personenauto, bestuurd door de heer H.D. uit Capelle aan de IJssel niet ge zien. Zij werd door de auto gegrepen. Beide meisjes werden ernstig gewond overgebracht naar het ziekenhuis de Lichtenberg te Amersfoort, waar mej. H. Moesbergen aan haar verwondingen is overleden. De toestand van haar zus- RHENEN Het bungalowpark aan de Beukenlaan was vrijdag hermetisch afge sloten voor alle verkeer. De jeugd had er volledig bezit van genomen. Het be stuur van de vereniging „Oranjedag" was dank zij een idee van de onderwijzer Van Netten de organisatrice van een ganzenbordspel. Daartoe werden alle straten gebruikt en wie zich de moeite heeft getroost eens in het rond te lopen, heeft kunnen constateren, dat de organisatoren met dit spel in de roos hebben gescho ten. Op de straten tussen de talrijke bun galows door was het patroon aange bracht van een echt ouderwets gan zenbord. Met enorme dobbelstenen gooiden de kinderen soms hoge ogen. Wie in de put kwam, moest wachten tot hij werd afgelost. Die wachttijd werd bekort met het drinken van li monade. Geen ongezellige bezigheid. VEENENDAAL Cees Gerritsen, de uitermate betrouwbare en sportieve spil van voetbalvereniging Veenendaal heeft gisteren zijn laatste wedstrijd gespeeld. Na de match tegen Zwaluwen Vooruit kwamen spelers, bestuursleden en suppor ters bijeen in de kantine op het Salamander-terrein om afscheid te nemen van deze voetballer, die ruim elf jaar zijn beste krachten heeft gegeven aan v.v. Vee nendaal en meer dan 250 keer uitkwam in wedstrijden van het eerste elftal. Het feit dat hij vooral voor bestuur en spelers zo onverwacht een punt achter zijn carrière als actief voetballer zette, houdt geenszins verband met zijn leeftijd (27) of conditie, maar aldus Cees „Ik wil me vooral in de weekends wat meer vrijmaken voor mijn gezin." ben. Ik ben met voetballen gestopt, omdat ik mij, in het bijzonder graag op zondag, vrij wilde maken voor m'n gezin, dat uiteraard voorgaat. Ik heb altijd bijzonder fijn gespeeld bij Vee nendaal en mocht er iets zijn, de be stuurders en spelers kunnen te allen tijde een beroep op mij doen". Het gezelschap bleef nog een tijdlang gezellig bijeen en Cees Gerritsen ver trouwde onze verslaggever toe, dat hij hoogstwaarschijnlijk als jeugdtrai ner verbonden blijft aan v.v. Veenen daal. Wellicht om de toch wel drasti sche overgang wat gemakkelijker te maken. Vermoedelijk zal er in de naas te toekomst door Veenendaal nog wel een beroep worden gedaan op deze sportieve voetballer. De voorzitter va* v.v. Veenendaal, de heer H. van Dolderen, zei in zijn toespraak tot de scheidende Veenen- daal-man onder meer: „Het komt vrij wel onmiddellijk in je op dat, wanneer je hoort dat Cees Gerritsen stopt met voetballen, een en ander in eerste in stantie een grote strop is voor de ver eniging. Hij is altijd het grote voor beeld geweest in onze club door zijn blijvende sportiviteit en volledige inzet. Juist doordat hij altijd goed speelde, stond hij voor een wedstrijd meestal voor een moeilijke taak. Het publiek wenste van hem geen middelmatig spel, hij moest gewoon goed voetbal len. Voor Cees was er eenvoudig geen middenweg". FRAAIE CADEAUS Namens de voetbalvereniging bood de voorzitter de sympathieke spil een zilveren speld aan voor bijzondere ver diensten en een boeket tulpen. Aan voerder van het eerste elftal A. Blan- kespoor, overhandigde hem hierna na mens de spelers en enkele supporters een fraai polshorloge. Uit handen van de heer H. de Ruyter kreeg de ver trekkende voetballer namens de kanti necommissie een portefeuille als ge schenk. In zijn dankwoord zei Cees Gerrit sen het volgende: „Allereerst wil ik bestuur, spelers en de kantinecommis sie en supporters bedanken voor de fraaie attenties, waarmee ik erg blij RHENEN. De nieuwe christelijke kleuterschool „De Beukenoot" aan de Ericalaan is inmiddels in gebruik geno men. Op woensdag 10 mei om drie uur wordt de school voor genodigden ter bezichtiging open gesteld. De deelnemers waren verdeeld over 54 groepen van elk tien kinderen, af komstig van de Rhenense scholen. Notaris Vleer maakte na afloop de uitslag bekend in de bijzondere lagere school aan de Ericalaan, waar ook de prijzen werden uitgereikt. Die uitslag was als volgt: leerlingen zesde klassen: le prijs Platanenschool, 2e prijs School Achterbergsestraatweg, 3e prijs Bantuinschool.. Leerlingen vijfde klassen: le prijs Platanenschool, 2e prijs School Achterbergsestraatweg, 3e prijs Halschool. Leerlingen vierde vierde klassen le prijs Bantuinschool, 2e prijs School Achterbergsestraatweg, 3e prijs Halschool. Naast de negentig prijzen die wed den uitgereikt kregen alle deelnemers een reep chocolade. De lampionoptocht in de avonduren leverde een feeëriek schouwspel op. RHENEN Ter gelegenheid van de verjaardog van Hare Majesteit de Ko ningin is ds. A. W. T. Nijenhuis, Ri beslaan 24, benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau. Ds. Nijen huis ging op 1 mei 1966 met pensioen als legerpredikant. Hij vestigde zich on geveer een jaar geleden in de gemeente Rhenen. Tijdens een kort gesprekje bleek, dat ds. Nijenhuis veel omzwervingen heeft gemaakt. Na zijn studie in Amersfoort aan het gymnasium en in Amsterdam aan de Vrije Universiteit, Dit is de trotse moeder van Mark Bijleveld met haar zoon, die enkete minu ten na de geboorte van de zoon van prinses Beatrix en prins Claus ter wereld kwam. Moeder Bijleveld en Mark liggen hier in de Beatrixzaal van de Emmakliniek in Den Haag. RHENEN Met het oog op de zeer droge toestand waarin de bossen mo menteel verkeren, was de bosbrandweer het afgelopen weekeinde paraat om eventueel te kunnen ingrijpen. „Zowel de toren in Rhenen als die in Leersum was bezet", vertelde commandant J. Meijer. „Gelukkig was het niet druk in de bossen en er behoefde niet te worden uitgerukt. Het meeste verkeer ging via de weg. Bijzonder druk was het nabij het Viaduct in Rhenen, waar de noord- zuid verbinding en de rijksweg Utrecht- Arnhem elkaar kruisen. De politie had hier de handen vol, maar alles verliep vlot." Vrijdagavond was er een klein berm brandje op „Prattenburg", waar eerst de Veenendaalse brandweer had geblust en daarna de nevelspuit van Rhenen met twee stralen actief was. De schade was gering. KESTEREN Het uitvoerige rapport over de achtergronden van de jongste wethoudersverkiezingen in de gemeente Kesteren mag nog steeds niet openbaar worden gemaakt. De openbare behandeling ervan zou plaats gevonden hebben in de raadsvergadering, die in verband met de geboorte van het prinsenkind is ver schoven van vrijdag 28 april naar vrijdag 5 mei. Alhoewel een groot aantal raadsleden voor publikatie van het rapport bleek te ztfn voor de openbare be handeling, bleek de minderheid in dit geval te mogen beslissen. Het rapport werd reeds goedgekeurd door alle raadsleden en de beide wet houders, zodat het beslist onduidelijk is aan wie men het rapport in de komende raadsvergadering wil gaan vertellen. Ieder raadslid heeft het rapport bovendien reeds enkele weken in huis. Kennelijk is voor de partijen, die tegen publikatie van het rapport op dit mo ment zijn, het commentaar naar aanleiding van het rapport het belangrijkste. Door het rapport niet te publiceren bereikt men, dat opmerkingen en vragen van de kiesvereniging aan de fractie over het rapport worden vermeden. De Boe ren Partij, Gemeente Belang en SGP bleken geen bezwaar te hebben tegen publi katie voor de behandeling in de raad, in de PvdA-fractie was slechts de heer De Gier tegen publikatie.

De Vallei | 1967 | | pagina 3