WAARDE CIRCA 20 MILLE Drs. Nederhorst op meifeest Koningin bood Veenendaal een dure speeltuin aan GENIE BRENGT ALLE TOESTELLEN Twee Leersumse dames improviseerden feest Kamer moet formateur aanwijzen na verkiezingen MEVR. WELVAART FELICITEERDE DE KONINGIN Schade hij hotsingen PRIMEURS IN RHENEN Prummel Rokers smikkelen van SMOG J.F. BENINK VOLGT DRS. VERBEEK OP ALS RAADSLID 3550 4079 SHAMP0R0L ZONNEBRILLEN MARKTBERICHT Kleuterschool krijgt naam van erfprins MIST u uw „Een heel nieuw gezicht" OVERDRACHT SUPER VLOERBEDEKKING VUIL DROGISTERIJ REIN KOK 0F* SMOG rokerspastilles mild verfrissend en bevatten het geneeskrachtige anethol tegen heesheid Moderne bij Drogisterij REIN KOK dagblad DE VALLEI? Bel: DINSDAG 2 MEI 1967 VEENENDAAL Duizenden mensen in heel Nederland hebben hel via het televisiescherm kunnen zien; koningin Juliana heeft de speeltuinvereniging Veenendaal-Noord een complete speeltuin cadeau gedaan ter waarde van meer dan twintigduizend gulden. Wethouder C. N. van Kuyk en drie bestuursleden van de speeltuinvereniging, de heren G. H. van Baren, B. van Leeuwen en J. van Voorhuizen namen dit geschenk gistermorgen in de paleistuin van Soestdijk symbolisch in ontvangst. „Namens het gemeentebestuur en in het bijzonder na mens de bevolking van Veenendaal-Noord zeg ik u hartelijk dank voor de mooie speeltuin die we gekregen hebben. Ik kan u de verzekering geven dat dit geschenk door de hele Veenendaalse bevolking zal worden gewaardeerd". Deze woorden sprak wethouder Van Kuyk voor de vuist weg tot de Koningin toen de officiële overdracht een feit was geworden. Vandaag zullen manschappen van de Genie de speeltuin naar Veenendaal overbrengen. Bij de installaties die men heeft gekregen behoort ondermeer een prachtig clubhuis, dat door de Christelijke Lagere Technische School van Veenendaal en een Utrechtse l.t.s. is vervaardigd. De speeltuin zal op 27 mei worden ge opend en het staat nu al vast dat van die gelegenheid een bijzonder feestelijke gebeurtenis zal worden gemaakt. De voorztter van de vereniging, de heer LEERSUM Zoals reeds eerder werd gemeld, heeft de heer J. A. M. Verbeek bedankt als raadslid. In de Leersumse raad zat hij voor de VVD- fractie samen met de heer Slijkhuis. De heer Verbeek heeft dit besluit ge nomen in verband met het feit dat hij bij de laatste verkiezingen voor de Ka mer op D'66 heeft gestemd. Hij heeft als raadslid bedankt in de beste har monie met het VVD-bestuur. Zijn plaats zal worden ingenomen door de heer J. F. Benink. De heer Benink woont sinds 1959 in Leersum. Hij is van de Leersumse za ken bijzonder goed op de hoogte. Hier voor heeft hij zich altijd bijzonder ge ïnteresseerd. Hij is bestuurslid van de sportvereniging Larsheim en lid van het dagelijks bestuur van de Stichting voor het te verwezenlijken zwembad in Leersum. Een punt dat bij het toekomstige raadslid warme belangstelling heeft, is de sportaccommodatie in Leersum. Hij zal in de Leersumse raad ongetwijfeld een warm pleidooi houden voor de spoedige totstandkoming hiervan. Kleuterschool ADVERTENTIE Vreemd, dat U niet eerder op het idee kwam. Een nieuwe bril, dèt is het. Ineens ontdekt U, hoe anders U kunt zijn. U voelt zich prettiger, zelfbewuster, vrijer. Nee, 't is geen verbeelding, er wordt ook met andere ogen naar u gekeken. Meer waardering? Meer sympathie Een extra com plimentje?Gewoon, door eer\ nieuwe bril. OPTIEK KERKEWIJK 17 -VEENENDAAL Van Baren, verheugt zich nu al op de ze dag, want voor hem en zijn mede bestuursleden betekent die opening de kroon op hun werk. De gedachte om in Veenendaal-Noord een speeltuin te realiseren is niet van vandaag of gisteren. Ongeveer drie jaar geleden werden er al plannen gemaakt. De speeltuin die al jaren geleden aan de Jan van Nassaulaan werd aangelegd moest daar vanwege de nieuwbouw ver dwijnen en de materialen werden opge slagen bij gemeentewerken. Later wer den de toestellen op het voormalige voetbalterrein van GWV aan de Buurt- laan-West geplaatst, maar de provisori sche speeltuin, die aldus ontstond was een kort leven beschoren, omdat de jeugd niet al te zachtzinnig met de toe stellen omsprong. Het gemeentebestuur zocht echter aan het eind van het vorig jaar opnieuw contact met enkele bewoners van Vee nendaal-Noord, onder wie de heer Van Baren. Hij zette er zijn* schouders on der en wist een nieuwe speeltuinvereni ging van de grond te krijgen, die en thousiast aan het werk ging. Er werd onder andere contact opge nomen met wethouder Van Kuyk en via hem met de Nederlandse Unie van Speeltuin Organisaties. Er kwam een ontwerp tot stand voor en groot speel tuin-complex. De plannen kregen definitief gestalte toen de Vereniging Veredeling Ambach ten, die inmiddels op de hoogte was ge steld van het Veenendaalse speeltuin initiatief, met het idee kwam om het enthousiaste bestuur een complete speel tuin ter beschikking te stellen. Op de verjaardag van koningin Julia na zou deze vereniging in de paleistuin een grote manifestatie houden, waar vertegenwoordigers van vele ambachten aan zouden meewerken. Ter afsluiting van dit grootse gebeuren zou de konin gin een speeltuin worden aangeboden. Vanzelfsprekend was de vreugde in Veenendaal groot toen men vernam, dat de koningin in overleg met de Vereni ging Ver. Ambachten hal besloten de speeltuin aan de heer Van Baren en de zijnen over te dragen. Gisteren maakte men de reis naar het palies in Soestdijk. „We, werden heel officieel aan de ko ningin voorgesteld", vertelde de heer Van Baren toen hij alle emoties wat had verwerkt. „Na het défilé vond de overdracht plaats en tijdens het défilé werd de gehele speeltuin opgebouwd. Van deze werkzaamheden zond de tele visie verschillende filmbeelden uit. Het woord „speeltuin" is in feite een te summiere aandudiing voor het grote complex, dat aan de Buurtlaan zal wor- De heer G. H. van Baren, die samen met zijn mede-bestuurslid, de heer J. van Voorthuizen en wethouder C. N. van Kuyk, in de paleistuin de speeltuin symbolisch in ontvangst namen. den gerealiseerd. Het wordt een super speeltuin. „De mooiste van heel Neder land", is de vaste overtuiging van de heer Van Baren. Er komt onder meer een modern clubhuis bij te staan en er wordt een grote rolschaatsbaan aange legd, die 's winters dienst kan doen als ijsbaan. Van verschillende kanten is al veel medewerking toegezegd om de plannen op korte termijn gestalte te ge ven. Zo heeft de firma Bruil toegezegd de rolschaatsbaan te zullen aanleggen en de Bennkomse firma Quint heeft al aangeboden gratis tegels rondom en in de speeltuin te leggen. Toen donderdagavond de geboorte van een prins bekend werd gemaakt, had iedereen in Leersum verwacht dat er iets zou gebeuren. Tot ieders ver wondering en verbazing gebeurde er echter niets. De kinderen hadden vrij van school. Velen waren 's morgens naar school gegaan in de hoop ge trakteerd te worden op beschuit met muisjes maar er was niets. Toch zal de Leersumse jeugd deze lekkernij niet voorbij gaan, want ze krijgen alsnog hun beschuit. De kinderen liepen vrijdagochtend met teleurgestelde gezichten rond. Over al was feest en de spontane festivitei ten die op de t.v. te zien waren brach ten hen helemaal in actie. Twee moeders van kinderen kwamen op het enthousiaste idee om toch iets te doen. Mevrouw De Wit en mevrouw Van Oosten waren bij elkaar op koffie- visite en daar werd een leuk idee ge boren. Zonder dat ze er maanden van te voren over hadden vergaderd, pres teerden zij het binnen enkele uren een programma in-elkaar te zetten. 's Avonds zou een lampionnenop- tocht worden georganiseerd en daarna een vreugdevuur worden ontstoken. Er waren geen lampions en er was geen materiaal dat aangestoken kon worden. Geen probleem zeiden mevrouw De Wit en mevrouw Van Oosten, hier wordt iets op gevonden. Lampions werden gauw gekocht, de gemeente was bereid om voor brand baar materiaal te zorgen. Kinderen hebben de hele dag met kruiwagens af en aan gereden om zoveel mogelijk hout op een hoop te rijden. Er werd een geluidswagen ingeschakeld om de Leersumse jeugd er attent op te maken dat ze- 's avonds toch in de lan delijke feestvreugde kon delen. De geluidswagen heeft geheel belangeloos meegewerkt. Goed, zeiden de dames, een lampion optocht is leuk, een vreugdevuur is leuk, maar er ontbreekt nog iets: een traktatie. De dames wisten ook dit op te lossen. Er werd een intekenlijst ge-, maakt en hiermee gingen ze de huizen langs. Binnen korte tijd was 100. opgehaald én hiervan werden de kin deren na afloop getrakteerd. Mevrouw De Wit en mevrouw Van Oosten hebben bewezen dat de Leer sumse bevolking echt wel enthousiast is, maar er moet iets voor worden ge daan. Wat zij in enkele uren bereiken moet zeker mogelijk zijn in een half jaar!!! De dames De Wit en Van Oosten, die zo spontaan zorgden voor festivitei ten na het bekend worden van de geboorte van de erfprins. O Veel inwoners van Leersum had den vrijdag dan ook kritiek op de oran jevereniging. We spraken hierover met de voorzitter van de oranjevereniging, de heer W. F. Takken. Hij zei: „De mensen hebben niet het recht om kritiek te leveren. Ze weten dat in Leersum een- oranjevereniging bestaat. Deze vereniging houdt ook jaarverga deringen. Dan zie je niemand. Als de mensen kritiek willen hebben moeten ze eerst maar eens lid worden. Door hun financiële bijdrage kunnen wij iets op touw zetten. Bovendien wordt er niet gesproken over de goede dingen die we organise ren. Ter gelegenheid van het huwelijk van prinses Margriet in januari had den we een geweldig kinderprogram ma in de zaal van „Valkenheide". Dit wordt zo gauw vergeten. Bovendien hadden we een programma klaar voor de geboorte. Als de baby voor 6 uur 's middags geboren zou werden, dan zou 's avonds de muziek spelen en een optocht worden gehouden. Door het late tijdstip van de geboorte kon dit dezelfde dag niet meer verwezenlijkt worden", aldus de verontwaardigde voorzitter. LEERSUM Vrijdagavond vierde de Partij van de Arbeid, afdeling Leer sum het meifeest in hotel „Damlust". In zijn openingswoord vond de voorzit ter, de heer J. C. Schuilenburg 't jam mer dat er zo weinig belangstelling was. Hij schreef dit toe aan het feit dat in de omgeving tal van festivitei ten werden georganiseerd in verband met de geboorte van een prins. De heer Schuilenburg zei dat de Par tij van de Arbeid op de voorgrond moet gaan stellen dat er iets anders in de mensen omgaat. Gaat de Partij hiermee rekening houden dan worden de 6 zetels beslist weer teruggewon nen: Hij pleitte voor meer eenheid in de dorpen. Gebeurt dit dan kan er be slist meer bereikt worden. Niet de mensen iets beloven voor de raadsver kiezingen, maar de beloftes ook daad werkelijk uitvoeren, aldus spreker, 'n Speciaal woord van welkom ging uit naar de spreker van deze avond, het Tweede Kamerlid voor de Partij van de Arbeid, drs. Nederhorst, alsmede het raadslid van de gemeente Ameron- gen de heer Buis. De heer Nederhorst zei, dat 1 mei een dag is om een ogenblik van het al ledaagse afstand te nemen. Kijk ik om me heen in de wereld dan constateer ik tekenen van hoop en vrees. Het dringt hoe langer hoe meer door dat we in een wereld leven die gekenmerkt wordt door grove tegenstellingen: rij ke landen - arme landen. In 1993 zal de wereldbevolking uit 6 miljard mensen bestaan. De bevolking wordt steeds groter, maar de voedings middelen houden hiermee geen gelijke tred. De mensen die honger lijden nemen hier op den duur geen genoegen mee. Hier moeten we ons nu rekenschap van geven. In de New York Times las ik dat de nieuwe landen besmet worden door het nationalisme. De westelijke landen zijn al te gauw bereid door mid del van militaire leveranties deze lan den voor zich te winnen. De nieuwe landen zijn zich aan het bewapenen in plaats van zich te voorzien in de voed selvoorziening. Dit is een misstand. Dit zijn geheime belangen. De oorlog in Viëtnam kan niet ophouden omdat er te veel wordt verdiend. Bovendien gaan de Amerikaanse militairen hun eigen gang tegen het advies van pre sident Johnson in. Drs. Nederhorst vroeg zich af of de enorme bedragen die voor de ruimte vaart worden uitgegeven wel verant woord zijn. Waarvoor deze astronomi sche bedragen? Men wil bereiken dat men via de ruimte de aarde in het vizier kan nemen. De kwestie van con trole is dichterbij gekomen, dus ook 't gevoel van de veiligheid. Een veilig heid die niet berust op geestelijk goed maar op angst. Een gevoel van uitblij ven der oorlog. Toch is er naast het gevoel van angst ook een gevoel van hoop. De ontspanning is er. Een in val van de Russen is nu niet meer te verwachten. Is het nodig nu nog zoveel voor de bewapening uit te geven? al dus de heer Nederhorst. Naast de internationale problemen ADVERTENTIE Schoonmaken met en de elektrische HOOVER reiniger te huur bij Gelderland (lik. Hoogstraat) Veenendaal. Tel. 2656 ADVERTENTIE SMOG is overal verkrijgbaar waar tabaksartikelen worden verkocht RHENEN/KESTEREN Mevrouw J. Welvaart-Schuilenburg, in Rhenen - geboren en sedert enkele jaren woon- acbtig in Kesteren, heeft een lang ge- JÊÊËt >^*1^ koesterde hartewens in vervulling zien HqMmÉL gaan. Zij mocht Hare Majesteit de Ko- ningin tijdens het défilé op Paleis lip Soestdijk bloemen aanbieden en de ja- i IIM: rige vorstin persoonlijk feliciteren niet J lljM Wm haar verjaardag. Zij werd vergezeld m*. door mevrouw M. van Gelderen-Nop- if pen, eveneens woonachtig in Kesteren, 'mij die voor de gezelligheid mee mocht en jlT hetzelfde voorrecht genoot als mevr. Welvaart. Als nummer één van niet minder dan 35 groepen betraden de beide dames de hoge trappen van het bordes. In Rhe nen en in Kesteren zagen talrijke in woners op het televisiescherm de beide bekende gezichten. Het was door de dames streng geheim gehouden, zodat het een complete verrassing is gewor den in de woonplaats Kesteren. Eén in woonster was slechts op de hoogte, mej. I. Banbach, de kassierster van de Amro-Bank die voor mevrouw Welvaart alle correspondentie heeft verzorgd en alle telegrammen en telefoontjes heeft afgewikkeld, die tot dit succes hebben geleid. Het bloemstuk dat aan koningin Juliana werd aangeboden was vervaar digd door de heer Van Ewijk uit Kes teren. Mevrouw Welvaart heeft al jaren een apart plaatsje in haar hart voor de le den van de Koninklijke familie. In een sigarendoosje zit een hele stapel corres pondentie met het Koninklijk Huis. Bij alle voorkomende gelegenheden leeft zij met de koninklijke familie mee. Dat heeft tot gevolg gehad, dat er een le vendige briefwisseling is ontstaan met Soestdijk en de Stationsstraat in Keste ren. Al enkele jaren wilde mevrouw Welvaart persoonlijk naar Soestdijk om de koningin persoonlijk de hand te kun nen drukken bij gelegenheid van haar verjaardag. Nog steeds was dat mis lukt. Maar nu was dan eindelijk die vrouw Welvaart. lang verwachte dag aangebroken en het is voor deze inwoonster van Keste ren en ook voor haar vriendin een bij zondere belevenis geworden. „Het was om nooit te vergeten", zei mevrouw Welvaart 's avonds. „Het was gewoonweg niet te geloven zo mooi als het allemaal is geweest. De konin gin zei: „dank u wel, och wat mooi". We werden buitengewoon vriendelijk ontvangen. Ook prins Bernhard en de andere familieleden waren bijzonder hartelijk. We zijn samen met de paleis recherche en de paleiswacht op de foto gezet Het was in één woord fantas tisch". Mevrouw Welvaart heeft een comple te fdtoverzameling van de koninklijke familie maar deze persoonlijke ontmoe ting zal haar tot in lengte van dagen bij blijven. Zij is er bijzonder trots op, dat ze samen met mevrouw Van Gelde ren was uitgenodigd om naar Soestdijk te komen. „Het is een gevolg geweest van onze particuliere relaties in het ver leden", zo besloot een enthousiaste me- stond spreker ook nog even stil bij de eigenlandse politiek. Hoe staat het in Nederland met de democratie? Er is sprake van malai se in de parlementaire democratie. De mensen minachten de democratie. Ei genlijk is dat gezond. De kiezers wil len dat met hun stem wordt rekening gehouden. Daarom is er geen vertrou wen meer. We willen meer weten. WTe vragen verandering van systeem. Dit is een bewijs dat de kiezer ernst wil maken met de invloed die hij wil uit oefenen. De burgers willen gekend worden in de gemeentepolitiek. Iedereen moet de gelegenheid krijgen zijn of haar zegje te doen. Dit zijn allemaal nieuwe ver schijnselen. Zal het koningschap nog dezelfde inhoud hebben voor de jonge prins als hij tot koning wordt geroe pen? De constitutionele monarchie zhl geregeld moeten worden. De mensen willen varT privileges af. Over de kabinetsformatie zei drs. Nederhorst, dat het publiek wil weten wat er wordt besproken. De adviezen die aan de koningin worden uitgebracht zijn geheim. Deze worden niet gepubli ceerd omdat de koningin dan onder werp van kritiek zou kunnen worden. Wij moeten hiervan af. Na de verkie zingen moet de Kamer direct bijeen komen. De Kamer moet een man aan wijzen die een kabinet moet formeren. Als dit op deze manier gaat gebeu ren dan gaat het koningshuis een goe de toekomst tegemoet, zo besloot de heer Nederhorst zijn 1 mei rede. Gelderland hk Hoogstraat, V'daal. Heden, dinsdag VEENENDAAL Verenigingsgebouw Eikenlaan, 19.55 u.: USO-concert, Piet Heinrapsodie, Suite uit het Zwanenmeer en Tweede Sym fonie in D gr. t. van Brahms. ELST Gebouw Pniël, 19.45 uur: Bijeenkomst NCVB. „Reuma" door de heer C. A. G. Theil. LEERSUM Darthuizen, 20 uur: Vergadering „Aller Belang". BIOSCOOP Luxortheater Veenendaal: geen voorst. Morgen, woensdag VEENENDAAL Sportpark Panhuis, 21 uur: Start nacht rit MAC. BIOSCOOP Luxortheater Veenendaal, 19.30 uur: „De sheriff schiet altijd raak". RHENEN Op de Herenstraat werd de bromfietser H. v. D. aangereden door de automobilist R. J. L. K. De bromfietser kwam te vallen en klaag de over een pijnlijke knie. Op de Cuneraweg reed de automobi liste M. J. S. van B. uit Den Bosch achterop de wagen van de Bennekom- mer G. de K. Laatstgenoemde remde af om de Zuidelijke Meentsteeg in te rijden met bovengenoemd gevolg. Bei de wagens liepen materiële schade op, die nogal aanzienlijk was. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. EIERMARKT VEENENDAAL Aanvoer 49.000 stuks. Prijzen 12,— tot 12.50 voor grote, 9,tot 11, voor kleine eieren per 100. Handel matig. Utrecht, 1 mei Nuchtere kalveren- markt. Aanvoer 85 stuks. Prijs per kilogram f 1,251,45. Prijs per stuk f 30,0045,00. Handel matig. Utrecht, 1 mei. Paardenmarkt. Op de Utrechtse paardenmarkt werden 383 dieren aangevoerd. Prijzen luxe paarden f 11751625; werkpaarden f 11501500; oude paarden f 8501475; 3-jarige paarden f 8001125; 2-jarige paarden f 700850; veulens f 300600; hitten f 700900; slachtpaarden per kg geslacht gewicht f 2,353,00; jonge slachtpaarden per kg geslacht gewicht f 3003,75. Handel rustig. De Amerongse bevolking heeft za terdagavond op ondubbel zinnige wijze haar waardering getoond voor de per soon en het werd van dokter A. C. Kars, die vorige week zijn zilveren ju bileum als huisarts vierde. Men had rondom de woning van de jubilaris voor een bloemenzee gezorgd en 's avonds vond er een grootse huldiging plaats in het Dorpshuis. De heer C. Eyfficus vertolkte de gevoelens van de patiënten als voorzitter van het huldi gingscomité. Spreker roemde de hoe danigheden van de jubilaris als arts en als lid van de Amerongse dorpsgemeen schap. „Mede dank zij uw werk bezit ten we in Amerongen een Dorpshuis en een zwembad", aldus de lieer Eyffi cus. Als cadeau van de patiënten werd dr. Kars een comfortabele stoel en een zilveren koffiestel ongeboden. Burge meester O. R. van den Bosch bood hem boekwerk aan dat in woord en beeld de geschiedenis van zijn voorgangers weergeeft vanaf de zeventiende eeuw. Namens de landelijke organisatie van de EHBO kreeg dr. Kars de zilveren penning. OVERBERG Ook Overberg heeft in bescheiden mate zijn bijdrage gele verd aan het Oranjefeest, dat hoofd zakelijk bestond uit diverse wedstrij den voor de schooljeugd en volksspelen voor de jongens van „Kamp Over berg". Ondanks het voor de tijd ,van het jaar gure klimaat was er veel be langstelling van de zijde der bevolking. Hoogtepunt vormde de bekendmaking van de naam van de Chr. Kleuter school door de burgemeester van Ame rongen, jhr. mr. O. R. van den Bosch. Daar de naam van de pas geboren prins op dat tijdstip nog niet bekend was, heeft men dit prachtig opgevan gen door op de plaats waar de naam komt, een krantenfoto van de erfprins te plakken. ADVERTENTIE tot 17.30 u. van 17.30 tot 19.30 u. Zaterdags 16.30—17.30 RHENEN Koninginnedag in Rhenen is zoals de traditie dat nu ai jaren wil weer een bijzonder geslaagd Oranjefeest geworden, dank zij de grote activi teiten van de talrijke plaatselijke verenigingen, gebundeld tot een waardevol programma door de Vereniging „Oranjedag". De beide plaatselijke harmoniege zelschappen zorgden op deze dag voor verrassingen. „Ons Genoegen" verscheen in het nieuw, in lichtblauwe uniformen, zéér gedistingeerd. „Oefening Baart Kunst" bracht een marjorettengroep op straat die er zyn mocht. Bjjna twintig meisjes, keurig gekleed in wit bont in micro-mini-rokjes en witte laarsjes. Op de hoofden witte kolbakken met rode pluimen. Een fantastisch fel gekleurd en fleurig gezicht, voor welk initiatief alle inwoners van de Grebbestad buitengewoon veel waar dering opbrachten. De groep van „OBK" was al enkele maanden lang met span ning tegemoet gezien. Nu was het dan eindeljjk zover. Uit deze twee primeurs mogen we afleiden dat beide plaatselijke muziekgezelschappen een tijd van gro te bloei doormaken, tot groot plezier van de gehele burgerij, die met recht trots mag zyn zulke orkesten in haar midden te hebben.

De Vallei | 1967 | | pagina 3