I Beelden van een stralende Oranjedag DINSDAG 2 MEI 196? Zingen op de Veenendaalse markt. Tussen de coupletten door was er soms wel even tijd om de duim in de mond te steken Af en toe luidkeels zingend trok de Leersumse jeugd hier op een versierde luchtbandenwagen door het centrum. De schooljeugd in Ederveen liet de feestliederen schallen op het Van Hootsenplein. Het Fanfarekorps „Irene" verleende hieraan zijn medewerking. In Leersum trok de optocht grote belangstelling. Het jongetje Onder de toeziende blikken van twee leden van het bestuur van de Oranjevereniging, deed deze Scherpenzeelse jongen Geen snoep maar fruit zo redeneerde men ook in Amerongen. op de voorgrond had niet alleen de zon in zijn hart maar een gooi naar de prijzen, die voor ringsteken beschikbaar werden gesteld. De sinaasappeltraktatie werd met even veel graagte aanvaard met Pipo de clown als voorbeeld ook een zonnetje op zijn als het zakje snoep bij vorige gelegenheden. Het onderwijzend wang getekend. personeel kwam handen tekort om aan de vraag te voldoen. Een groot vuurwerk met als finale de woorden „Leve de Koningin" be sloot de feestelijkheden in Rhenen. In Rhenen presenteerde zich de nieuwe majorettesgroep van Oefening Baart Kunst Koninginnedag 1967. Het. is een feest geworden dat vooral de jeugd moet hebben aangesproken, want in de fes tiviteiten die door de Oranjeverenigin gen m onze omgeving waren georgani seerd, kwamen de jongeren het best aan hun trekken. Het is een blijde dag geworden met 's morgens een vrien delijk zonnetje. Elke plaats in ons verschijningsgebied had een eigen pro gramma opgesteld, waarin onderling vele overeenkomsten voorkwamen.- Zo werd er in vrijwel elk dorp een aubade gehouden; een jaarlijks terugkerend hoogtepunt voor de schooljeugd. In Veenendaai had musicus Gijsbert van Zanten zich veel moeite getroost om de kinderen een nogal moeilijke canon in te laten studeren. De kinderen, on geveer 3500 in totaal, brachtten het er goed af en zorgden daardoor voor een geslaagd slot van de bijzonder drukke aubade op de Veenendaalse markt. Rhenen beleefde een primeurtje. Voor het eerst presenteerden de in nieuwe uniformen gestoken majoret tes van de muziekvereniging „Oefening Baart Kunst" zich aan de Rhenense bevolking en de vrolijk marcherende jongedames oogstten alom bewonde ring. De festiviteiten in Rhenen kregen een bijzonder feestelijk slot door het groots opgezette vuurwerk dat op een weide aan de Veerweg werd afgesto ken. In Ederveen speelden de feestelijk heden zich in de morgenuren af. De kinderen van de Julianaschool zon gen verschillende liederen op het Van Hootsenplein en werden muzikaal be geleid door het fanfarekorps Irene. Voor de samenzang bestond een vrij behoorlijke publieke belangstelling. Burgemeester J. A. Hosang van Renswoude hief een luid „lang leve de Koningin" aan, in gebouw Reho- both, waar de schooljeugd bijeen geko men was om te kijken naar enkele korte lachfilms. Na afloop werden de kinderen getrakteerd op, hoe kan het ook anders, beschuit met muisjes. In Leersum trok een luisterrijke op tocht door de straten. De schoolkinde ren hadden voor 't gemeentehuis een aantal liederen gezongen en maakten daarna een rondgang door het dorp. Een drietal „praalwagens" trok mee in de stoet. Sierlijk uitgedoste kinderen vormden de „bemanning" van deze wagens. In Leersum had men er echt wel werk van gemaakt! De feestvreugde in Amerongen con centreerde zich al eveneens voor het gemeentehuis. Na de aubade werden de kinderen op de scholen getrakteerd en in Amerongen had men kisten met sinaasappels besteld in plaats van be schuiten met muisjes. Het Amerongse muziekkorps „Ons Genoegen" zorgde voor de begeleiding van de kinderzang en was 's morgens bovendien al vroeg naar Overberg ge gaan om daar „kamp Overberg" een muzikaal onthaal te bieden. Natuurlijk bleef ook de Betuwe niet achter. In Opheusden was het 's mid dags op het terrein achter het gemeen telijk gymnastieklokaal een drukte van belang. De schooljeugd kon daar haar hart ophalen aan diverse behen digheidsspelen, die het talrijke publiek bijzonder wist te waarderen. En tepslotte Kesteren. Daar hielden de plaatselijke winkeliers en de Oranje vereniging een gekostumeerde voetbal wedstrijd op het sportterrein. Vanzelf sprekend werd dit een lach-festijn van het beste soort, maar dat was dan ook de bedoeling van de organisatoren. Met dit alles zijn natuurlijk maar enkele onderdelen van de feestelijkhe den in onze omgeving beschreven. Er was nog veel meer te doen. In Veenen- daal bijvoorbeeld voerden de Gorsselse Boerendansers 's avonds op de Markt een spontane boerenbruiloft op, waar het talrijke publiek zichtbaar van ge noot. We laten nu verder liever de beel den spreken. Op deze pagina is de feestvreugde uit alle plaatsen van ons verschijningsgebied in beeld gebracht. Foto's om eens rustig te bekijken dachten we zo Ongeveer 3500 schoolkinderen zorgden gisteren in Veenendaai weer voor een volle markt waar onder leiding van de heer G. van Zanten een samenzang-programma werd afgewerkt. Onder leiding van het onderwijzend personeel was er weer de nodige aandacht aan een feestelijke uitmonstering besteed. In Renswoude werd tijdens een filmprogramma in „Rehoboth" een driewerf hoera uitgebracht op de jarige koningin. Bur gemeester J. A. Hosang, was getuige van het feest van de jonge Renswoudenaren. Op een gekreukt kledingstuk moet je op een dag zoals gisteren niet letten. De stoelendans in Kesteren kreeg dan ook een spontane belangstelling. In Opheusden deed de schooljeugd vol overgave mee aan de kinderspelen, die op een terrein achter het gymnastieklokaal werden gehouden.

De Vallei | 1967 | | pagina 5