1 1 1 s 3rQA ►45 ^89 Gezellige'Vmensen halen Heineken in huis! DRANKEN 10% ECHTE KORTING OP ÏOOO KWALITEITSARTIKELEN FLORA MOPJES Vrouw ernstig mishandeld K.Z.K. begint gunstig nieuw Jfg» OPLOSKOFFIE Spellingsoorlog gevreesd door actiecomité Maastricht overtroeft Breda Kappers willen kindertarief afschaffen Natuurlijk doet iedereen mee met Win '67: altijd prijs plus grote kans op geld prijzen tot duizend gulden toe. I Win '67 maakt winkelen it tot een feest! 2e GEZINSFLES CHOCOLADE DUBBELBARS 2e PPT TOMATENSOEP 3 PAKJES INSTANTPUDDING aar f I.- GOEDKOPER PORT of SHERRY 2e FLES 50 GOEDKOPER «fa! - lekker baas... vol vlees en lever Maak het gezellig. Haal Heineken in huis. Heerlijk, helder Heineken. Dan is er in de koelkast altijd een verrassing. Pak dat gulle gezelligheidsbier en plotseling is er weer die onovertroffen Ha-Heineken!-stemming. Geestelijken moeten uit Guinee Maanrots Mas niet te verpulveren Geen Pulitzerprijs voor Salibury Meikevers landden op Orly Bij Hooienboseh geldomzet hoger DINSDAG 2 MEI 1967 F De Gruyter Skill 35 Snap 35 YaYa35 Flash 35 De Gruyter MET RIJST jraj inclusief pot De Gruyter '3 Knip en win er zit f 4.000.000.- in. Vergeet dus niet uw Win - knipkaart mee te nemen, als u bij de Gruyter boodschappen gaat doen De Gruyter IOO CRAM De Gruyter Van Heineken weet je' zeker dat het altijd brouw-vers is. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De voorgestelde nieuwe schrijfwijze van bastaardwoor den zal leiden tot een complete spel lingsoorlog met als resultaat een vol komen afbraak van de tegenwoordige spelling. Dat is de mening van een voorlopig actiecomité dat in een open brief de verenigingen van leraren bij het mid delbaar en voorbereidend hoger onder wijs heeft opgeroepen tot ernstige bezinning. In het comité heeft onder meer dr. C. Kruyskamp, redacteur van Van Dales woordenboek, zitting. GEEN WENS Het stpeven naar „vernederlandsing" van bastaardwoorden vloeit niet voort uit een wens bij het publiek maar uit een puristisch beginsel dat in wezen nationalistisch is, schrijft het comité. Zo'n streven is in strijd met de algemene neiging internationale con tacten te versterken en te zoeken naar het gemeenschappelijke tussen de na ties in plaats van naar hetgeen hen scheidt. STEUN Het behoud van de oorspronkelijke vorm van de bastaardwoorden kan juist een steun zijn bij het aanleren van talen als het Latijn, het Engels en het Frans, aldus het comité. Het schrij ven van Nederlandse woorden als bijvoorbeeld „twede, zeën, kniën, toren (voor toorn)" zou een ernstige onder breking brengen in een schrijftraditie die nooit ernstige moeilijkheden heeft gegeven. MAASTRICHT Maastricht eist sinds enkele dagen de eer op de eerste stad op Nederlands grondgebied te zijn die een Nassau heeft geherbergd. Tot nu toe werd aangenomen dat Breda de eerste plaats was waar een Nassau ge woond heeft. Pastoor drs. J. Bohnen zei in een preek in de basiliek van Onze Lieve Vrouw, dat de eerste Nassau op va derlandse bodem Gerard van Nassau is geweest die van 1263 tot 1275 proost was van de basiliek. Hij was een broer van Otto van Nassau, van wie onze ko ninklijke familie afstamt, meende de pastoor. Zijn preek heeft in Maastricht veel opzien gebaard. Tot dusver werd aan genomen dat de eerste Nassau op va derlandse bodem Engelbrecht van Nas sau was. Hij ligt in Breda begraven. Pastoor Bohnen ontleent zijn wijs heid aan de „beredeneerde inventaris der oorkonde en bescheiden van het kapittel van de Onze Lieve Vrouwe- kerk te Maastricht", die in 1870 werd gepubliceerd. DEN BOSCH De kappers willen het kniptarief voor kinderen afschaf fen. Zij vinden dat het niet langer eco nomisch verantwoord is, voor het knip pen van kinderen minder te rekenen dan voor volwassenen. De voorzitter van de Katholieke kap perpatroonsbond, de heer H. Doeleman uit Arnhem, heeft op het jaarlijks con gres van de bond in Arnhem gepleit voor afschaffing van dit tarkf. Hij zei dat de bond ook bezig is om meer vrij heid te krijgen in het verhogen van al le andere tarieven. De bondsvoorzitter kondigde tevens aan, dat de vakraad nauwer contact gaat zoeken in de landen van de Euro pese Economische Gemeenschap. In 1968 zullen de diploma's van het kap- persbedrljf ln de zes landen geldig zijn. ROTTERAM Badend in haar bloed en liggend tussen de scherven van een vaas vonden telefonisch ge waarschuwde kennissen en familieleden gisteren de 47-jarige mevrouw Ali- Schippers in haar woning aan de Korf- makerstraat in Rotterdam-west. Het telefoontje was van haar voort vluchtige man, de 49-jarige classifi ceerder A. A., die zijn vrouw tijdens een ruzie eerst met een vaas bewuste loos had geslagen en daarna met een mes had gestoken. De vrouw is er ernstig aan toe. De man, die de Birmaanse nationali teit heeft, en de vrouw leefden al lang in onmin. De ruzie bereikte gistermid dag om twaalf uur het hoogtepunt. De man vluchtte het huis uit en liet de be wusteloze, bloedende vrouw alleen ach ter. Om vier uur kregen een caféhouder aan de Mathenesserweg en de buren van de ouders van de vrouw een tele foontje van de man die zei uit Eindho ven te bellen. Hij vroeg hen „even thuis te gaan kijken" omdat het met zijn vrouw niet zo best was. De man heeft zich inmiddels bij de po litie gemeld. DAKAR Voor 1 juni a.s. moe ten alle buitenlandse geestelijken van de katholieke en protestantse kerken in Guinee zijn vervangen door Afrika nen. Dat deelde president Sekoe Toere gisteren mee in zijn boodschap ter gelegenheid van 1 mei. Alle buiten landse geestelijken die voor de ge- noepide datum niet zijn vertrokken worden over de grens gezet. De maatregel is volgens Sekoe Toere een uitvloeisel van een reeds in 1961 genomen besluit dat een jaar later gedeeltelijk werd uitgevoerd met de benoeming van de Guinese geestelijke mgr. Raymond Marie Tsjidimbo tot aartsbisschop van Conakry, de hoofd stad van Guinee. Er zijn thans in Guinee ongeveer 35.000 katholieken en vijfduizend pro testanten. De katholieke geestelijkheid telt een aartsbisschop, twee Zwitserse bisschoppen, 73 buitenlandse priesters, voornamelijk Fransen, en negen Gui nese priesters. Er zijn 55 buitenlandse zusters. PASADENA. De gravende en kiekende Amerikaanse ruimtesonde Surveyor-3 heeft het afgelopen week einde 861 foto's van het maanopper vlak naar de aarde geseind. Het totaal der foto's dat de Surveyor-3 had over geseind sedert zün landing op de maan kwam daarmee op 5.487. Op een van de foto's uit de laatste serie was duidelijk een brok rots te zien dat door de scharende graafarm van de Surveyor van zijn plaats was geschoven. Van dat stuk rots, waarvan de groot ste afmeting 2,5 cm was, maakte de Surveyor een serie foto's door kleuren- filters. Op aarde zouden daarvan kleu renfoto's worden gemaakt en aan de hand daarvan hoopten geologen de sa menstelling van het gesteente te kun nen vaststellen. De grijpklauw van de graafarm van de Surveyor slaagde er niet in het brok rots te verpulveren. &T.-LOUIS De St.-Louis Post- Dispateh schrijft maandag vernomen te hebben dat de adviserende raad van de Pulitzer prijzen zijn veto heeft uitgesproken over toekenning van de prijs voor internationale verslagge vers aan Harrison Salisbury voor zijn berichtgeving uit Hanoi. Een uit journalisten bestaande jury had, volgens de Post-Dispatch, met vier tegen een stem Salisbury willen onderscheiden voor zijn werk „dat blijk gaf van ondernemingsgeest en invloed in de hele wereld en algehele betekenis had die opweegt tegen be paalde gebreken wat betreft de ver slaggeving". De jury bracht advies uit aan de raad die na verhitte debatten over het werk van de adjunct-hoofdredac teur van de New York Times, besloot de prijs toe te kennen aan R. John Hughes van de Christian Science Mo nitor, voor zijn artikelen over de slachting in Indonesië na de mislukte staatsgreep. De leden van de raad die tegen on derscheiding van Salisbury gekant waren, beroepen zich op het feit dat de verslaggever geen bronnen kon noemen voor zijn berichten over do dencijfers uit Hanoi. PARIJS Op het vliegveld van Orly zijn op de eerste mei zwermen meike vers „geland" die grote paniek veroor zaakten onder de in het algemeen koelbloedige stewardessen. De insek- ten, in de vroege ochtend aangetrok ken door de felle lichten, probeerden door de ramen van de gebouwen naar binnen te dringen. Duizenden dode diertjes bedekten het terrein. Alle vlieg tuigen naar Amerika werden gedesin fecteerd om te voorkomen dat de Euro pese meikever de kans krijgt in dat land binnen te dringen. Men kent er alleen de minder vraatzuchtige Japan se soort. In 1964 heeft zich op Orly eveneens een invasie van meikevers voorgedaan. De insekten ontwikkelen zich in drie jaar tot volwassen kevers. De plaag wordt met verdelgingsmiddelen bestre den. ROTTERDAM Het Koninklijke Zout Ketjen concern heeft 1967 guns tig ingezet. De behaalde resultaten over de eerste drie maanden zijn be ter geweest dan die van de over eenkomstige periode van 1966, zo heeft de president-commissaris, de heer D. de Jong. in de algemene vergadering van aandeelhouders medegedeeld. De investeringen die in de afgelopen twee jaren, met resp. f 154 miljoen en f 107 miljoen op een vrij hoog niveau hebben gelegen, zullen voor 1967 be langrijk lager liggen. Naar verwach ting zal niet meer dan f 80 miljoen worden besteed aan de lopende inves teringsprojecten. Indien de plannen tot de bouw van een grote zink-elek- trolyse dit jaar nog gerealiseerd kun nen worden, zal het bedrag der inves teringen echter belangrijk hoger zijn dan thans is begroot. Het bestuur ver wacht, dat de bedrijven die thans in aanbouw of in aanloop zijn, en daar om nog niet tot de winst bijdragen, over twee jaar rendabel zuilen zijn. Het betreft hier circa 30 pet. of f 160 miljoen van het thans in fabrieken en deelnemingen geïnvesteerde bedrag. De gunstige kentering va de winst in het tweede halfjaar van 1966 is een gevolg geweest van het feit, dat de Kempensche Zinkmaatschappij de jongste loot aan de KZK-stam 'n goede ontwikkeling doormaakte, ter wijl daarnaast een der artikelen van Ketjen NV aanzienlijk beter verkocht werd dan aanvankelijk verwacht was. Het wegenzout, een van de hoofd bronnen van inkomsten van het con cern, heeft door het slechte najaars weer een flinke bijdrage geleverd tot de goede winstontwikkeling in het laatste halfjaar. Een excursie naar de Ketjen-bedrij- ven in het Botlekgebied maakte deze vergadering voor de talrijk opgeko men aandeelhouders en certificaat houders tot een feestelijke dag. AMSTERDAM - De verwachting dat de prijsstijgingen van schoeisel binnen redelijke grenzen zouden blijven, is juist gebleken, zo schrijft de directie /an Hoogenbosch schoenen N.V. in het jaar verslag over 1966. In 1967, zo zegt het verslag, zullen de schoenprijzen iets stij gen als gevolg van de per 1 januari we derom ingevoerde omzetbelasting ad 2,5 pet. De filialen, die in de laatste jaren zijn geopend, ontwikkelden zich gunstig. Ook »-oor dit jaar staan verschillende vernieuwingen en verbouwingen op het programma. Het aantal vestigingen be draagt thans 74 (76). Het zoeken naar nieuwe vestigingsmogelijkheden heef! voortdurend de aandacht van de direc tie. De geldomzet (incl. die van N.V. v/h Anton Huf jr.) is in 1966 met 6 pet ge stegen. De sterkere vraag naar betere soorten schoenen is nog toegenomen. De ze tendens heeft zich nu ook in de he renschoenen voorgedaan. Door deze ont wikkeling en een mindere omzet in de goedkope winterpantoffelsoorten steeg de gemiddelde prijs. Volgens de gecon solideerde resultatenrekening steeg het batig exploitatie-saldo exploitatie ver koopplaatsen tot f 4,3 min (v.j. f 4 min).

De Vallei | 1967 | | pagina 6