Veel toeristen nog niet afgereisd Opstel-schrijvende jeugd is anti defensiebegroting Rood en Oranje bleken slecht te combineren Unieke gebeurtenis in bijna 20-jarige geschiedenis van bloemende filé Toeristen: „Zoiets vind je nergens ter wereld!" Comité eist vrijlating van provo HEFTIGE TONELEN IN AMSTERDAM Dit jaar ook aapjes en teddyberen Imm KROMMENIE VINYL ledereen, altijd, overall DENK OVERAL EN ALTIJD WEER AAN HET KIND IN'T VERKEER „RUSTPUNT" „SLAG OM BEDDEN" WAS DITMAAL ZEER HEVIG EERSTE KEER Vrouw verdronk bij verven van boot MPPMmmmmphhi BOLLENVELDEN DEN HAAG VERNIELINGEN DINSDAG 2 MEI 1967 KONINGIN SPRAK DANKWOORD Speelgoedapen en teddyberen wa ren er dit jaar voor grootmoeder Juliana. Ze waren een leuke onder breking van de reeks bloemstukken, fruitmanden en poppen. ADVERTENTIE Van onze correspondent SOEST DIJK „Ik dank u dien zeer hartelijk en speciad hen, die dit alle- mad hebben voorbereid. Ook dank ik de velen, die in de afgelopen dagen ge lukwensen hebben gestuurd wegens de geboorte van ons kleinkind. Voord dank voor die bewijzen van meeleven." Dit zei koningin Juliana gisteren na afloop van het défilé langs het bordes van Pdeis Soestdijk. Zij had de geluids- instdlatie laten verleggen. Het dankwoord was een unicum in de bijna twin tigjarige geschiedenis van het bloemendfilé. Van het jaarlijkse bontgekleurde schouwspel in de pdeistuin maakten Japanse, Engelse, Duitse en Amerikaanse fotografen honderden foto's. „Zoiets vind je in de hele wereld niet", zeiden ze. Vollenhoven nog gauw een rondje in de draaimolen. Koninginnedag is overal in het land uitbundig gevierd. In Arnhem, Breda, Ede, Den Helder, Hilversum, Utrecht en Zuid-Laren werden para des gehouden. In vele grote steden werd gisteravond een groots vuur werk afgestoken. Muziek- en tam boerkorpsen, zanghuldes, kinderspe len, -concerten en vooral veel vlag gen in de straten zorgden voor een feestelijke sfeer. In de Nieuwe Kerk in Delft werd ter ere van koning Wil lem I een krans gelegd in het koor. Het verkeer bij paleis Soestdijk en kasteel Drakensteyn heeft na afloop van het défilé de rest van de dag vastgezeten. Er ontstonden kilome ters lange files, zelfs tot Hilversum toe. Er gebeurden echter geen onge lukken. Voordat het défilé begon had pre mier De Jong voor de radio een feli citatierede gehouden. „Bij alle onge wisheid van de toekomst, bij alle wisselvalligheden van het politieke gebeuren, beseffen wij opnieuw de waarde van onze monarchie en be seffen wij hoe onze koningin een rustpunt is in de maalstroom van het politieke gebeuren en alle gebeu ren op economisch en maatschappe lijk terrein", aldus de premier. In Paramaribo feliciteerde gouver neur De Vries de koningin namens de Surinaamse bevolking. Ook de voorzitter van de Staten van Surina me, de heer J. Lachman, bood geluk wensen aan. „Het oranjefeest is in Suriname een begrip geworden dat is doorgedrongen tot de binnenlan den en tot de woonoorden van de bos negers en de indianen", zei de heer Lachman. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG De verwachte grote uittocht van buitenlandse toeristen uit ons land is gisteravond uitgebleven. Het was opvallend stil op de autowegen naar de grenzen. „Wij hebben de indruk, dat het grootste deel van het toeris ten leger Nederland nog niet uit is en rustig een paar dagen blijft hangen", zei gisteravond de rijkspolitie. Toen de koninklijke familie nog in diepe rust was, waren nijvere han den al bezig met het veranderen van de paleistuin in een stukje industrie land. Twintig werkplaatsen werden compleet uitgerust opgesteld en be mand met jonge arbeiders die in op leiding zijn. Terwijl het grootste de- filé vanaf half elf langs de jarige vorstin trok, werd in de werkplaat sen druk gewerkt aan een verjaar dagsgeschenk, een complete speel tuin met clubhuis. Het défilé dat groter was dan vorig jaar, stond in het teken van de ge boorte van het prinsje. Spandoeken met „Wel gefeliciteerd oma" en „Een Groningse koek voor ons groei end vorstenhuis" werden triomfante lijk meegedragen. Ditmaal stonden ook prinses Irene en haar man op het bordes. Dat was de eerste keer sinds hun huuwelijk. Tussen de duizenden Nederlanders liepen ook Turkse, Griekse en Itali aanse arbeiders in hun nationale kle dij. Zelfs Zuidkoreaanse njeisjes kwamen een geschenk brengen. De voorbijtrekkende menigte werd ge schat op 15.000 mensen. De trappen van het hoge bordes werden volledig bedolven onder de narcissen en tulpen. De geschenken varieerden van kostbare aardbeien tot een Turkse pop. De enorme kren- denbroden ontbraken ook ditmaal niet. Na afloop van het défilé ging de koninklijke familie naar het gazon, waar zij de beroepenstands bekeek. De speeltuin en het clubhuis waren intussen klaar. De koningin nam dit geschenk aan en gaf het daarna aan de speeltuinvereniging West in Vee- nendaal. Voor het echter zover was, draaiden prinses Margriet en mr. v. Veel kinderen beklommen de trappen van het bordes om uitbundig ge tooid met oranje feestmutsen de koningin geschenken aan te bieden. De Dag van de Arbeid was ook in de tuin van paleis Soestdijk merk baar. Op het gazon voor het bordes demonstreerden leerlingen van ver schillende vakopleidingen hun kunnen. Prinses Irene, haar man en prins Claus hadden in de schoenenstand grote belangstelling voor een buiten model-schoen. Prof. mr. B. V. A. Röling, de Groning se hoogleraar, die van het vraagstuk Oorlog en Vrede een wetenschap maakt, heeft het bestuur van Lions gevraagd de ruim driehonderd jeugdopstellen over Oorlog en Vrede ter beschikking van de wetenschap te stellen. Omdat Lions vijftig jaar bestaat heeft zij een opstellenwedstrijd over Oorlog en Vrede uitgeschreven, waaraan de Jeugd van tientallen landen kon deelne men. In Nederland hebben bijna 350 Jongens en meisjes tussen de veertien en 21 jaar hun gedachten op papier gezet. Prof. Röling, die in de jury zat, heeft alle opstellen gelezen en hij achtte de gedachten in de opstellen neergelegd een wetenschappelijk onderzoek waard. Wanneer men steekproeven neemt, krijgt men de indruk dat de verzame ling opstellen een boeiend palet vormt van gedachten over Oorlog en Vrede, zoals deze bij de jeugd leven. Meestal is de jeugd die opstellen schrijft, niet bereid om luidruchtig de aandacht op zich te vestigen. In de opstellen wordt dan ook doorgaans geen onbekookte me ning verkondigd. De jonge mensen heb ben over het algemeen zonder kreten goed doordachte ideeën uitgewerkt. Voor alles is het opmerkelijk dat de jeugd, zoals zij zich in de opstellen pre senteert, van de traditioneel nationaal- gerichte weerbaarheid wil worden ver lost. Eén gedachte komt centraal naar voren: „De mensheid heeft altijd zich zelf met wapens bestreden. De wapens zijn te vernietigend geworden. Laten we het nu eens op een totaal andere wijze proberen". Daarnaast leggen de meeste jonge mensen een zeer nauwe band tussen het handhaven van de vrede en doeltref fende ontwikkelingshulp. Zij conclude ren eveneens vrij algemeen: Beperk de kosten en de inspanningen voor de be wapening en gebruik de besparing voor ontwikkelingshulp. Een regelrechte aanslag dus op de starre oorlogsbegroting die als een on afwendbaar en noodzakelijk kwaad door de meeste regeerders en politici wordt aanvaard. Zo heeft Erik Bax uit Rotterdam in zijn opstel een plan uitgewerkt, waarin hij een deel van het dienstplichtige le ger van de exercitievelden en de stormbanen wil overplaatsen naar ont wikkelingslanden: „In het leger vindt men de technici, juristen, economen, medici en specialisten op alle terreinen. Onmisbare krachten in de praktijk van het ontwikkelingswerk", schrijft hij. De opstel-schrijvers tonen grote voor liefde voor internationale samenwerking. Erik Bax stelt een soort internationale „pool" van legenonderdelen voor, die voor ontwikkelingshulp kan worden ge bruikt zonder dat deze hulp een speci aal nationaal accent krijgt. Een bepaald deel van de jeugd niet het slechtste deel heeft door al le tijden heen het pacifisme als ideaal gekozen. Vóór de oorlog kende men in Nederland „het gebroken geweertje", dat na de oorlog door de PSP werd overgenomen. Er valt echter duidelijk verschil te onderkennen tussen dit min of meer utopische idealisme en de gedachten in de opstellen. In de opstellen wordt zelden gepleit voor radicale ontwapening wel wil man de bewapening tot het absoluut noodzakelijke minimum beperken. De jeugd wil niet langer zich gereed maken om een toekomstig kwaad te bestrijden, maar zij wil eerlijk pogen het toekomstige kwaad te voorkomen. Overtrokken nationalisme dat nu nog steeds sommige oudere politi ci om vlagvertoon doet vragen, is de opstelschrijvers vreemd. Dat is een groeiende stroming, die niet alleen de „schrijf taf el-jeugd" gaat beheersen, maar die ook de jonge mensen inspi reert die hun gedachten luidruchtiger aan de man pogen te brengen. Wie nu verantwoordelijkheid draagt, zal zich steeds sterker bewust moeten worden dat de mensheid zich bevindt in een revolutie van opvattingen. Vooral de jeugd neemt stelling tegen tradities, die alles moeten rechtvaardigen. Vele jonge mensen zeggen, roepen of schrij ven: „Al heeft de mens altijd met wa pens gevochten, daarom behoeft dat niet ongeneeslijk te zijn. Laten we het nu eens met minder wapens, met min der opgeschroefd prestige-gevoel en met meer praktische, onbaatzuchtige hulp verlening proberen. Nog nooit in de ge schiedenis heeft men met onbaatzuch tigheid gepoogd het schieten te voorko men". Men mag van jonge mensen beneden de 22 jaar niet verwachten dat zij plan nen geven, die onmiddellijk pas-klaar in de praktijk kunnen worden gebracht. Men mag van mensen, die verant woordelijkheid durven aanvaarden wel verwachten, dat zij in volle bereidheid open staan voor nieuwe ideeën, vooral op een terrein waar de mensheid tot nu toe jammerlijk heeft gefaald. Het is daarom te hopen dat Lions de opstellen niet alleen die van Neder land, maar die van de hele wereld publiceert en dat deze bundeling een aandacht krijgt die ver buiten de we tenschappelijke instituten zal reiken. Prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven zorgden voor een plezierig slot van het défilé. Ze lieten zich door prins Claus enkele keren in een draaimolen rondtollen voordat de koningin de speeltuininstrumenten, die zij had gekregen, zou weggeven. DRACHTEN. De 38-jarige mej. I. Bos, adj.-directrice van de landbouw- huishoud- en opleidingsschool te Drach ten, is maandagmiddag in de jachtha ven aldaar door verdrinking om het leven gekomen. Mej. Bos was bezig met het verven van haar boot en is toen waarschijnlijk ongezien in het water gevallen. Een jon getje zag haar drijven; twee waterspor ters hebben haar op het droge gehaald, maar een geneesheer kon slechts de dood constateren. AMSTERDAM. Het comité voor de verdediging van slachtoffers van klasse-justitie heeft in een brief aan de minister van justitie, prof. mr. C. H. F. Polak ,de onmiddellijke vrijla ting van de 22-jarige Amsterdamse student en provo Hans Metz geëist. Hans Metz werd op 6 april gearres teerd wegens zijn aandeel in het drukken en verspreiden van het blad „God, Nederland en Oranje". Het comi té vindt dat de student niet verant woordelijk kan worden gesteld voor de inhoud van het blad, omdat hij slechts zijn gironummer ter beschikking had gesteld. De brief aan de minister was onder tekend door onder meer Ed Hoornik, Jan Hein Donner, Renate Rubinstein, Rinus Ferdinandusse, Jan Blok, Simon Vinkenoog, Roel van Duyn, Irene van de Wetering, Otto Boetes en Luud Schimmelpenninck. ADVERTENTIE lf=T5S NIEUWS OF» DC VLOCn t De mannen van de witte Porsches hadden verwacht handenvol Werk te krijgen, vooral om de Duitse gasten weer op weg naar huis te helpen. Al leen op de rijksweg van Den Haag naar Utrecht kwam het echter even tot files, maar daar is dan ook een stuk van de rijweg tussen Reeuwijk en Bodegraven opgebroken. „Het kan heel goed zijn dat veel bui tenlanders een paar extra snipperda gen hebben opgenomen om een week of langer in ons land te kunnen blij ven", zei men gisteren bij de VW in Den Haag. „Er zitten nog ontzettend veel vaste logeeradressen vol op dit moment". Nederland heeft dit lange weekeinde een nieuw mei-record geboekt: in drie dagen tijds heeft ons land 625.000 toe risten verwerkt. Het waren in de eerste plaats Duit sers, maar ook veel Fransen en Engel sen die door het mooie weer naar onze bollenvelden waren gelokt. Scandina- viërs en geallieerde militairen vorm den een minderheid. Absoluut bekeken betekent dit toeris tenlegioen geen record. De stralende Pasen van 1962 trok 750.000 buitenland se gasten. Toen had men echter vier dagen vrij tegen nu drie. Meer dan zes honderdduizend bezoekers waren na 1962 niet meer in één weekend geregis treerd. De slag om de bedden is dit keer heel hevig geweest. De hele voorraad noodadressen was zondagmiddag al uit geput. Vier oproepen over de radio aan particulieren om meer bedden aan te bieden, leverden nauwelijks iets op. De televisie bracht ten slotte uitkomst. Twee simpele mededelingen via de beeldbuis waren voldoende om duizen den particulieren in Rotterdam, Den Haag, Utrecht, Leiden, Delft en Dor drecht er toe te bewegen alsnog een logeerbed aan een buitenlander af te staan. Er deden zich komische incidenten voor. Drie forse Duitsen belden bij voorbeeld in wanhoop de VW in Den Haag met de vraag „hoe men hen in vredesnaam met z'n drieën in één twij felaar dacht te krijgen". Voor zover de ANVV heeft kunnen nagaan, hoefde op een uitzondering na, geen enkele toerist bij gebrek aan be ter, in zijn auto of in een cel op een politiebureau te overnachten. Maar daarvoor is dan ook keihard gewerkt. In Den Haag bijvoorbeeld loodste de directeur van de WV, mr. T. Land heer, zelf midden in de nacht nog ze ven auto's vol gasten naar een jeugd herberg. Voor kamperen was het kennelijk nog veel te koud. De meeste terreinen wa ren redelijk bezet, maar zelfs in het grootste kampeercentrum van Europa, Ockenburgh in Den Haag, was nog vol op ruimte beschikbaar. „Onvoorstelbaar groot", noemt de ANVV de belangstelling voor onze bol lenvelden. Met Pasen trok de Keuken hof slechts vijftigduizend kijklustigen; dit keer waren het er 160.000. „Dat Is toch wel om achterover te slaan". Twintigduizend mensen maakten met Spido een rondvaart door de Rotter damse havens, 13.500 lieten zich door rederij Bergman door de Amsterdamse grachten voeren. Madurodam moest extra poorten open zetten om 51.000 bezoekers binnen te kunnen laten. Alleen zondag kwa men er al 24.000 ondermeer in driehon derd bussen. Ook Miniatuur-Walcheren meldde trots een bescheiden recordcij fer: 3500 mensen. Andere trekpleisters waren de Euro mast (17.000 bezoekers), de Efteling (30.000), het Rijksmuseum in Amster- dan (13.000) en Artis (12.000). De pier in Scheveningen trok 27.000 op zilte lucht beluste gasten. Dat laatste cijfer viel iets tegen, maar tja, de bollenvel den bloeiden... ADVERTENTIE wijn is niet duur (Vervolg van pagina 1) Duizenden jongelui verzamelden zich na één uur met rode vlaggen rondom het Nationaal monument. Ze staken zwarte en oranje rookbommen af en lieten dui delijk merken, dat 1 mei rood dient te blyven. Gescheiden door het Damrak: op het andere deel van het plein voor het paleis, duizenden mensen, getooid met oranje. Het waren duidelijk twee groepen, voornemens deze dag op hun eigen wijze te vieren. De „rode" groep zong „Oranjeboeven" en „Oranje franje beu". Met zachte drang werden ze om kwart over een verwijderd, maar weldra keerden ze met dubbele sterkte terug. Hoewel het wat rumoerig bleef, gebeurde er niets. De demonstratie mocht om drie uur van het Singel vertrekken, maar om dat alle demonstranten zich bij het na tionaal monument hadden verzameld, begon de tocht van de Dam. Een klei ne vijfduizend demonstranten sloten zich aan en na een tocht over het Spui, Thorbeckeplein en Leidseplein kwam men op de Westermarkt, waar toespraken zouden worden gehouden. Een politiekordon stond daar klaar om te voorkomen dat de groep door stootte naar de Dam. Het raadslid voor de PSP Saartje Boerlage probeerde daar nog wel de massa vast te houden om de toespraken aan te horen, maar ze maakte geen schijn van kans. Op de kreet „naar de Dam" was er geen houden meer aan en weldra waren de duizenden bij het Nationaal Monument terug. Om 16.34 uur werd hier de rode vlag om de beeldengroep gedrapeerd. Om 16.40 begonnen de charges nadat agen ten hadden geprobeerd de vlag te ver wijderen. Aanvankelijk werd alleen het plein rondom het monument schoonge veegd, maar weldra werd de actie uit gebreid tot de hele Dam. Zoals steeds liepen daarbij ook „verkeerden" de klappen of». Een huismoeder kreeg een duw, haar man wendde zich tot de betreffende agent, die direct op de man insloeg. Op de Nieuwe Zijds kregen trampassa giers eveneens klappen. Voor de deur van een krantengebouw werd 'n vrouw onder de voet gelopen. Ze raakte be wusteloos. Op relletjes beluste jongelui begon nen toen stenen te gooien, te schelden en de hekken rondom het paleis op de tramrails te gooien. Direct werden al le hekken afgevoerd. Toen men optrok naar de Telegraaf, werden felle charges uitgevoerd. Vele toeristen moesten in wanhoop een vei lig heenkomen zoeken. Voor de feest vierders was de pret er af. Omstreeks elf uur 's avonds deden zich opnieuw ernstige ongereldheden in het Centrum van Amsterdan voor; vooral op de Dam. het Damrak, de Kalverstraat, de N.Z.-Voorburgwal en het Spui. Een aantal jongens probeerde 't ge bouw van het dagblad „De Telegraaf" binnen te dringen, maar zij werden zeer snel door een eenheid van de mo biele afdeling van de politie verspreid. Bij het Lieverdje op het Spui werden de gebruikelijke vuurtjes gestookt en ook hier maakte de politie er snel een einde aan. De politie heeft ook in de avonduren bij herhaling charges uitgevoerd en ra ke klappen uitgedeeld. Er werden nog vijf arrestaties verricht, waardoor het totaal aantal arrestanten opliep tot 33. Tegen kwart voor een ebde de onrust in de stad af en het zag er naar uit, dat weldra de rust zou weerkeren. Tussen tien uur en half een des nachts is de Haarlemse politie enige malen in actie geweest in de binnen stad van Haarlem, waar enige hon derden jongeren tot baldadigheden overgingen. Ook in het hartje van Den Haag was het in de avond onrustig. De politie verrichtte zes arrestaties. Horden jon gelui bekladden in de winkelstraat de Passage een aantal Nederlandse vlag gen. Ook werd een driekleur onder luid geschreeuw verscheurd. Zes Haagse provo's, gekleed in zwembroek, sprongen 's middags om drie uur in de Hofvijver. Zij zwommen naar het eilandje en wilden daar rode en witte vlaggen planten. De provo's hadden buiten de politie gerekend, die zoals op elke feestdag een licht bootje in de vijver had liggen, om eventuele wankele feestgangers uit het water te kunnen vissen. „Wij wilden het incident met de pro vo's sportief opvatten", zei de politie. De zes provo's in badtenue werden bij het eilandje opgevangen, moesten hun vlaggen afgeven en mochten toen te- rugzwemmen naar de vaste wal. „Tot zover verliep alles inderdaad sportief', vond de politie. Even later trok echter een groep meisjes en jongens die duidelijk uit waren op relletjes en die, volgens de politie, waarschijnlijk niets met het provotariaat te maken hadden, de bin nenstad in. Er werden willekeurig ver nielingen aangericht. Bovendien werd het hek om het beeld van Willem II op het Binnenhof kapot geslagen. De wilde horde holde links en rechts. Toen besloot de politie de wapenstok te gebruiken, onder meer om het Plein een paar keer schoon te vegen. Een aantal agenten was toen al gebombar deerd met plastic zakken vol witte verf en er werd gesmeten met rookbomme- tjes. De zes arrestanten kregen een be keuring en konden naar huis gaan. In Utrecht werden gistermorgen tij dens een-militaire parade op de Malie baan drie rookbommetjes gegooid. En kele jongelui demonstreerden met bor den, waarop leuzen stonden, die tegen het Koninklijk Huis waren gericht. De borden werden in beslag genomen. Ze ven jongelui werden aangehouden. Op de Nieuwe Zijds-Voorburgwal trad de politie af en toe zeer hard op. Een agent kijkt naar een verwonding, die een Amster dammer heeft opgelopen.

De Vallei | 1967 | | pagina 7