nu 25 stuks 1.50 Chinezen liepen weg bij de 1 mei viering op het Rode Plein Ongeregeldheden in Spaance steden Onfris Griekse bewind zoekt gunst te winnen door populaire maatregelen Roofoverval in Londen Aardbeving in Griekenland eist 4 slachtoffers Zo maakt u in een wip een vurrukkulluk toetje: Uw Kunstgebit V.S.-soldaat heeft recht op nieuws Over de grenzen TOMADO Mao weer eens in het openhaar Oliepijpleiding te koop Dief voldeed aan verzoek Dr. Maria Probst overleden DE GEZELLIGE SCH3TELWARMU f9,90 Mevrouw Kosygin overleden VOORHEEN 20 STUKS 120 NU ZELFDE PRUS MAAR BETERE TABAKKEN. PROEF MAAR. UW GOEDE KEUS! Licht, geurig en zo zacht Grootste goudroof in Engeland ooit gepleegd ALLE KANTEN ROEPEN VERZEKERD In Rhodcsië MILDER VIETNAM Hakenkruis geklad in Dachau De DRY GIN Haal Henkes in huis! Grote ondervoeding in India DINSDAG 2 MEI 1967 BUIT 71 MILJOEN A Drie Londense huisvrouwen hoorden het hulpgeroep van de in hun vrachtauto opgesloten mannen. Na hun begrijpelijke nieuwsgierigheid te hebben bevredigd waarschuwden zij de politie, die de mannen bevrijdde en meteen de jacht begon op de daders. ATHENE Een hevige aardbeving in het noordwesten van Griekenland heeft gisteren aan vier mensen het le- MOSKOU (Reuter) De vrouw van de Russische premier Alexei Kosigin, mevrouw Klavdia Kosigin, is gisteren overleden in het ziekenhuis van het Kremlin in Moskou. Zij was al ver scheidene maanden ziek. De doodsoor zaak is vermoedelijk kanker. Premier Kosigin (63) nam gisteren met andere Sowjetrussische leiders op het Rode Plein in Moskou de traditio nele parade ter gelegenheid van 1 mei af. Hij zag er vermoeid en terneerge slagen uit. Het is niet bekend of zijn vrouw toen al was gestorven. ven gekost. Ongeveer veertig mensen werden gewond en om en nabij dui zend huizen werden volledig onbewoon baar. De aardbeving trof het bergach tige gebied van Tzoemerka in Epirus. Het middelpunt van de beving lag op 250 kilometer ten noordwesten van Athene. In totaal werden 25 dorpen getroffen. Na de eerste forse schok, die een kracht had van 6,4 op de schaal van Richter (de zwaarste aardbeving ooit op deze schaal geregistreerd gaf 8,5 aan) volgden nog drie minder zware schokken. Militaire eenheden en reddingsploe gen zijn met helikopters naar het ge troffen gebied overgebracht. De nieu we minister van Sociale Zaken, Efsira- tios Poulantzas, verliet Athene om zich ter plaatse op de hoogte te gaan stellen van de situatie. ADVERTENTIE LONDEN Een gangsterbende heeft een gepantserde auto met goudstaven overvallen in Noord-Londen en is er vandoor gegaan met een buit ter waar de van 750.000 pond (7,5 miljoen gul den), de grootste goudroof in de Engel se geschiedenis en de grootste buit se dert de grote treinroof in 1963. Bij de treinroof was de buit 2.6 miljoen pond (26 miljoen gulden), maar deze bestond uit bankbiljetten. De overval geschiedde maandagmor gen bij vol daglicht en werd met grote snelheid en grondigheid uitgevoerd. De rovers gooiden twee bewakers ammo nia in de ogen, waardoor ze tijdelijk blind werden. Een derde bewaker ran selden ze af. Het gebeurde in een stille straat in Noord-Londen. De auto van de Handelsbank N. M. Rothschild had het goud, 140 staven, eerder op de dag opgehaald bij de rijksmunt in Londen, vlak bij de be kende Towerbrug. Vandaar reed de wagen naar een smal straatje in Fins- bury. Daar moest een bestelling wor den afgeleverd, geen goud, maar een nietig zakje zilverpoeder voor een foto graaf, ter waarde van misschien veer tig gulden. Eén van de twee bewakers van de auto bracht het zakje weg. Omdat de wagen niet voor de deur kon parkeren alles stond daar vol moest hij een eindje lopen. Terwijl hij binnen was bij de fotograaf is het gebeurd. De bandieten hebben kenne lijk in een auto pal bij de fotozaak zit ten wachten op hun buit. Ze stormden op de donkerblauwe bestelauto af, die zich door niets van elke andere bestel auto onderscheidt. Er staat, uit vergeefse voorzorg, zelfs niet de naam op van de bank waar voor hij rijdt. Ook tralies of een der gelijke beveiliging ontbreken. De 40-jarige Jack Chandler, 'n man met grijs haar, een van de twee be wakers van de bestelauto, vertelde wat er gebeurde: „We waren daar in die straat toen het plotseling gebeurde. Het leek wel alsof ze van alle kanten kwamen. Opeens werd er een of an der chemisch middel naar ons gesme ten dat bleek de ammonia en toen werden we geslagen en op ons hoofd geramd". Chandler vervolgde zijn grimmige re laas: „We werden achter in de wagen gesmeten en het volgende wat ik me kan herinneren, is dat we met een reu ze vaart wegreden". De gouddieven hebben gewacht tot de collega van Chandler het zakje zil verpoeder had afgeleverd voor ze er met de auto van doorreden. Ook deze man werd in de auto gegooid. Niemand heeft iets van de overval gezien. De straat waar de bestelwagen later werd gevonden, bevindt zich op enkele kilo meters van de plaats van de overval. Het was een drietal vrolijk lachende en pratende Londense huisvrouwen, op weg naar hun wekelijkse partijtje gok ken bij het Bingospel (kienen) dat de drie mannen in de auto om hulp hoor de roepen. Eén van hen vertelde: „We hoorden schreeuwen en ergens op slaan". „Me vrouw, mevrouw, wilt u de politie waarschuwen" hoorden we, maar we begrepen er niets van. We hoorden eerst niet waar het vandaan kwam. „Maak je geen grapje?", vroeg ik eerst nog. „Neen, helemaal niet", klonk het ant woord uit de bestelauto. Ik vroeg nog of ze gewond waren daarbinnen, en ze zeiden ja. Ik zei toen nog blijf maar kalm. Ze vroegen ons of we de politie wilden bellen. Londen is de belangrijkste goud- markt ter wereld. Er wordt dagelijks voor enorme bedragen verhandeld en dikwijls ook vervoerd. Rothschild, de handelsbank die gisteren het slachtof fer is geworden van de grote goudroof, is volledig verzekerd tegen het verlies. Deze firma is een van de vijf officiële goudhandelaren van de Britse hoofd stad. In de vermaarde „gouden ka mer' van Rothschild wordt dagelijks in gezamenlijk overleg de prijs van het edele metaal vastgesteld. Eén van de mannen wist intussen de wagen uit te komen. Een glas water bracht hem weer wat op zijn verhaal. In de woning van een van de vrouwen heeft hij toen zelf de politie opgebeld. Uit zijn hoofd stroomde bloed en ook een van zijn armen was gewond. Zijn collega's waren er ook lelijk aan toe. Scotland Yard heeft onmiddellijk de vliegvelden en havens gewaarschuwd en de merktekens op de baren goud doorgegeven. Er is een half miljoen gul den uitgeloofd voor diegene die inlich tingen kan geven. ADVERTENTIE rode limonade MOSKOU De traditionele 1 mei-viering in Moskou is onverwacht in het teken van de Chinees-Russische tegenstellingen komen te staan doordat vier Chinese diplomaten tijdens de rede van Andrei Gretsjko, minister van Defensie, demon stratief wegliepen. In het andere communistische kamp, Peking, kwam de verrassing in de persoon van Mao Tse-toeng, die voor het eerst sinds maanden weer in het openbaar verscheen. ADVERTENTIE kan niet meer loszitten of verschuiven! Dentofix - een nieuw, verbeterd en anti septisch poeder - behoeft slechts op de gebitsplaat gestrooid te worden om het gebit de gehele dag rotsvast op zijn plaats te houden. U voelt zich zeker en behaaglijk. Dentofix voorkomt tevens onaangename reuk uit de mond. Probeert het nog heden. Verkrijgbaar in discrete, neutrale plastic flacons, prijs f. 2,35, bij apotheken en dro gisterijen. LISSABON De oliepijpleiding die van Beira, Mozambique, naar Rhodesië loopt, dreigt te worden verkocht. De leiding is niet meer gebruikt sinds Engeland een embargo instelde op de aanvoer van olie naar Rhodesië. Wegens het uitblijven van schadevergoeding door Engeland wil de maatschappij die de leiding, 290 kilometer lang, exploiteert, haar van de hand doen. Engeland betaalde de maatschappij indertijd drie miljoen gulden schade vergoeding omdat de pijpleiding als gevolg van het olie-embargo onge bruikt bleef liggen. Maar in september hielden de betalingen plotseling op. Dat was voor de exploitatiemaatschap pij reden om de pijpleiding te koop aan te bieden. Men neemt aan dat de beslissing werd genomen om Engeland er alsnog toe te bewegen weer te gaan betalen. Want ook al zou de leiding worden verkocht dan nog zal ze ongebruikt blijven liggen omdat het embargo nog steeds geldt. Er zouden verscheidene potentiële kopers zijn. WASHINGTON De Amerikaanse minister van Defensie, McNamara, heeft maandag in een dienstorder aan de strijdkrachten en defensiebureaus gezegd dat in de bladen en radio-uit zendingen voor Amerikaanse strijd krachten geen nieuws mag worden weg gelaten of veranderd. Amerikaanse dienstplichtigen hebben evenveel recht op onbeperkte nieuws voorziening als alle andere burgers „vooropgezet achterhouden van ongun stig nieuws is verboden". Het Europese hoofdkwartier van het Amerikaanse leger had in maart op dracht gegeven, de arrestatie van de zoon van een Amerikaanse diplomaat uit de legerkrant Stars en Stripes te houden. De 19-jarige zoon van de Ame rikaanse ambassadeur in Bonn Mi chael McGhee, was gearresteerd we gens rijden onder invloed van chemi sche middelen. Een kolonel die aan deze opdracht geen gevolg wilde geven, werd later overgeplaatst. MADRID In zeer vele Spaanse steden is het gisteren tot ongeregeld heden gekomen. Een negentienjarige jongeman in San Sebastian werd ernstig in de nek gewond toen de politie het vuur opende op een menigte betogers. De gewelddadigheden volg den op een waarschuwing van de Spaanse regering dat betogingen op 1 mei door gewapende politie uiteenge dreven zouden worden. In San Sebastian, Baskenland, liepen duizenden betogers in kleine groepen door de smalle straten onder het roepen van kreten als „vrije vakver enigingen". Auto's in het centrum van de stad werden omvergeworpen en de politie werd met stenen bekogeld. Op een gegeven ogenblik opende de getergde politie met pistolen het vuur op de menigte. Een jongeman, José Maria Salazar, zakte ernstig gewond door een schot in de nek in elkaar. Hij werd ijlings naar een ziekenhuis over gebracht. Tenminste twee politieman nen werden door stenen getroffen. Zes arrestanten maakte de politie in Sevilla, Zuid-Spanje, waar een groep van naar schatting vierhonderd arbei ders een betoging hield. In Valencia, de sinaasappelenstad in Oost-Spanje, stond de politie tegenover duizend betogers, terwijl de politie van Barce lona groepen van meer dan vijfhon derd mensen verspreidde. In Bilbao was een zo sterke politie macht samengetrokken dat de aange kondigde betogingen helemaal achter wege bleven. Al geruime tijd geleden werd in deze stad en in de hele provincie Biscaje de noodtoestand af gekondigd. De vier Chinese diplomaten in Mos kou liepen als bij afspraak samen het Rode Plein af toen Gretsjko in zijn toespraak China aanmaande zich aan te sluiten bij de andere communisti sche landen om het einde van de Vietnamese oorlog te bespoedigen. De Chinese zaakgelastigde, Tsji-Juan, zijn tolk en twee militaire attachés, wacht ten niet op de schouw van Sovjet- sische artillerie en raketten, die even later zou beginnen. Toch waren de opmerkingen die Gretsjko plaatste milder dan die van Rodion Malinosfki, die tijdens een parade op 7 november zei dat de Chinese politiek het Amerikaanse im perialisme aanmoedigde tot nieuwe misdaden in Vietnam. Het was voor het eerst dat de 63- jarige ministef van defensie de jaar lijkse parade afnam. Hij zei: „We kunnen er zeker van zijn dat het spel van de agressor in Vietnam eerder uit zou zijn als er eenheid zou zijn in de acties van alle socialistische landen, China inbegrepen." Gretsjko brand merkte de Verenigde Staten als de belangrijkste agressieve macht in de wereld. Hij veroordeelde in een adem West-Duitsland, dat volgens hem op wraak belust was. Zijn plaats boven op het rood granie ten Lenin-mausoleum deelde Gretsjko met Leonid Brezjnef, de leider van de partij, en met maarschalk Ivan Jakoe- bofski, die kortgeleden werd bevorderd tot eerste plaatsvervangend minister van defensie. Premier Alexei Kosigin, president Nikolai Podgorny en andere leiders stonden naast Brezjnef. Generaal Charles Ailleret, chef van BARNARD CASTLE. Een ad vertentie in het weekblad van Bar nard Castle in Engeland vermeldde dezer dagen: „Wil degene die de twee stoelen heeft gestolen uit het kantoor van het taxibedrijf Murton alstublieft ook de bijbehorende zit bank meenemen. Dank u." De volgende ochtend bleek de dief aan het vriendelijke verzoek gevolg te hebben gegeven. Nuchtere com mentaar van de eigenaar van het taxibedrijf: „De enige die zich moet schamen, ben ik zelf." (Van onze corresnondent BONN Dr. Maria Probst, de be langrijkste vrouwelijke politicus van West-Duitsland is gisteren in Bonn over leden. Mevrouw Probst, die vice-presi- dente van de Bondsdag was, was 2 da gen te voren in 'n ziekenhuis opgenomen voor een dringende operatie. Zij is 64 jaar geworden. De vriendelijke vrouw met het zil verwitte haar stond in de Bondsdag bekend om haar uiterst slagvaardig debatteren en zij wist de parlements- zittingen steeds met vaste hand te leiden. De in München geboren ministers dochter was lerares Duits en geschie denis, en is daarna journaliste geweest. Haar man, die als tegenstander van Hitier naar een buitenpost werd ver bannen, kwam kort voor het einde van de oorlog om. Maria Probst bracht haar twee dochters groot en werd in 1946 voor de Christen-Sociale Unie lid van het Beierse parlement. Sinds de stichting van de Bondsre publiek in 1949 was zij lid van de Bondsdag, waar zij zich vooral heeft ingespannen voor de oorlogsslachtof fers en de gepensioneerden. In 1958 werd zij lid van het Europese parle ment en twee jaar geleden werd zij als eerste vrouw tot vice-presidente van het Westduitse parlement gekozen. De scherpzinnige mevrouw Probst heeft een onvoorstelbare hoeveelheid politiek werk verzet. Haar privéleven moest daar vaak onder lijden. Ze zei DACHAU Op de begraafplaats van slachtoffers van het concentratie kamp Dachau, hebben onbekenden op een Joods gedenkteken een hakenkruis en de woorden „heil Hitier" geverfd. Twee jaar geleden werd het gedenkte ken op dezelfde manier besmeurd. de Franse generale staf, nam op het mausoleum een ereplaats in. Hij maakt een tiendaagse reis door Rusland. In het hoofdkwartier van de Chinese communisten, Peking, werden de tien duizenden toeschouwers bijna hyste risch toen ze voor het eerst sinds maanden Mao Tse-toeng weer zagen. Mao en zijn kroonprins, Lin Piao, de Chinese minister van defensie, reden in een open auto door de hoofdstad. Ondanks het laaiend enthousiasme van de aanwezigen bleef Mao's gezicht strak in de plooi tijdens de rondrit. Hij beperkte zich tot een enkele keer wuiven. De 1 mei-viering in Peking was een minder aantrekkelijk schouwspel dan vorige jaren bij gebrek aan de vrolijk gekleurde nationale kostuums- die vroeger bij deze gelegenheid werden gedragen. Gisteren overheerste het eentonige marineblauw van de slordig gesneden uniformen en de rode arm banden van de Rode garde. ADVERTENTIE NIEUW DELHI. Op een conferentie van werkers op het terrein van de open bare gezondheid te Nieuw Delhi is ge zegd, dat ongeveer 82 miljoen kinderen beneden de leeftijd van zes jaar in India aan ondervoeding lijden. Op de conferentie zal een voedings program voor India worden opgesteld. ke tuchtcommissie van de Ameri kaanse Senaat heeft een aanbe veling ingediend tot het treffen van disciplinaire maatregelen wegens wan gedrag op financiaal terrein tegen se nator Dodd. Als de Senaat zich met de aanbe veling akkoord verklaardt, zal dit de eerste keer zijn, dat de Senaat optreedt tegen een van zijn leden, sinds de ver oordeling in 1954 van senator Joseph MacCarthy, die werd beschuldigd van misbruik maken van de Senaat, tij dens diens „communistische heksen jacht". TAe 59-jarige democratische sena- tor Dodd, die 11 jaar senator is geweest, is schuldig bevonden aan aan wending van verkiezingscampagnegel den ten eigen bate en het „schrijven met dubbel krijt" bij zijn reisdeclara ties. Senator John Stennis, die een onder zoek heeft geleid, heeft in een een stemmig goedgekeurd rapport gezegd, dat Dodd kritiek verdiend wegens zijn gedrag, dat in strijd met de morele normen en schadelijk voor het aan zien van de senaat wordt geacht. De commissie van onderzoek heeft senator Stennis verzocht, verder klach ten over Dodd naar de Amerikaanse minister van Justitie te verwijzen, zo als het ontduiken van belastingen en het in leen ontvangen van auto's; als SENATOR DODD onderzoek ook het aannemen van een bijdrage voor verkiezingscampagnes van een particuliere onderneming, die geleverd zou zijn in ruil voor zekere gunsten. "Tie beschuldigingen tegen Dodd zijn aan het licht gekomen, in kran- te-artikelen van de commentatoren Drew Pearson en Jack Anderson, die inlichtingen kregen van voormalige le den van Dodd's staf. Het onderzoek naar het gedrag van Dodd heeft bijna een jaar geduurd. Vorige zomer werd hij tijdens een verhoor ervan beschuldigd verscheide ne reizen naar West-Duitsland ge maakt te hebben, om een reclame man in Chicago te helpen. Maar de tuchtcommissie van de Senaat bevQnd Dodd toen weliswaar schuldig aan laakbaar gedrag, maar niet zodanig om disciplinair optreden tegen hem te eisen. Senator Dodd heeft op alle beschul digingen geantwoord, dat hij er ze ker van is, niets verkeerd gedaan te hebben. Senator Stennis heeft de aanbeve ling van zijn commissie van onder zoek in de vorm van een resolutie ge goten. Voor de stemming hiervoer is geen tijdstip vastgesteld. De tuchtcommissie heeft zich wel achter de eis van Dodd gesteld, dat maatregelen genomen worden tegen vier voormalige leden van zijn staf, twee mannen en twee vrouwen, die 4.000 documenten uit zijn werkver trekken zouden hebben meegenomen, deze gekopieerd en vervolgens aan de pers zouden hebben verstrekt. ATHENE Het nieuwe bewind in Griekenland heeft gisteren een aantal maatregelen genomen die klaarblijke lijk tot doel hebben zijn populariteit te vergroten. 9 Alle grond uit gemeenschappelijk bezit moet worden verdeeld onder ADVERTENTIE Tip voor f handiger huishouden De voordelen? Alles kan nu tegelijk worden opgediend en het blijft heerlijk warm. En de moderne To rnado schotelwarmer staat zó deco ratief. Een paar details: handige dovers, warmte-isolerende hand grepen en voetjes. Compleet met testjes en Verkade waxine-lichtjes in leuke geschenkdoos f9,90 (één lichtje), f 12,90 (twee lichtjes). Thee komfoor f 6,90. Wilt u méér tips? Vraag uw winkelier om de uitzoekfolder "Hartewensen"- Of schrijf aan Tornado, Tomadohuis, afdeling K., Dordrecht. boeren die geen grond bezitten; Werknemers moeten zonder uitstel een paasgratificatie krijgen; Pensioenen van landbouwers moe ten dit jaar met zeventig procent worden verhoogd; 0 Winkeliers mogen hun prijzen niet verhogen. De nieuwe maatregelen werden be kendgemaakt door de minister van Bin nenlandse Zaken. Stilianos Patakos, die tevens een van de drie sterke militairen is in het kabinet. Hij zei erbij dat de paargratificatie, die andere jaren nog wel eens later in het jaar werd uitbe taald, onmiddellijk moet worden ver strekt, ongeacht de financiële toestand van het bedrijf. De uitgever van het Atheense avondblad Athenaiki, Ioannis Papageorgioe, die hiertegen protesteer de werd bedreigd met berechting door een krijgsraad. Het bevel tot de herverdeling van de gemeenschappelijke grond werd voor het eerst gegeven in 1958. Het is echter nooit uitgevoerd. De nieuwe regering staat er op dat het nu gebeurt. Met de drastische verhoging van de pensioenen van landbouwers mikt de re gering op de gunst van een groep Grie ken die zeer belangrijk is bij de verkie zingen voor het parlement. In het ver leden hebben de politieke partijen el kaar steeds fel bestreden om de gunst van de landbouwers te winnen. Dat het de regering ernst is met de stipte uitvoering van de nieuwe orders werd bewezen door het feit, dat drie slagers, die ondanks het verbod hun prijzen hadden verhoogd, meteen voor de krijgsraad werden gebracht. Inmiddels werd gisteren bekend dat koning Constantijn niet naar Kopenha gen zal gaan als zijn schoonzuster, de Deense kroonprinses Margrethe, op 10 juni trouwt. Koningin Anne-Marie zal waarschijnlijk wel gaan als ze tijdig zal zijn hersteld van de bevalling van haar tweede kind. Deense kranten hebben geprotesteerd tegen een uitnodiging van het Griekse koninklijke paar. Jeugi-organisaties kondigden enige tijd geleden al aan dat ze betogingen op touw zouden zetten als koning Constantijn naar Kopenhagen zou komen.

De Vallei | 1967 | | pagina 9