Duitse defensie zal Uitrusting geen schade lijden zaï blijven Y.S. en Engeland trekken 40.000 man terug uit Bondsrepubliek FASïo Europese commissie met blanco volmacht naar Kennedy-ronde ERRES koelkasten Russen struikelen weer over controle Kapitein Torrey Canyon verantwoordeli j k voor ramp /il Ter overdenking Hemelvaart in de tijd van ruimtevaart keuze uit spaarvormen met Deense prinses huwt binnenkort f&cfana Huidziekte maakt 11-jarig meisje kleurlinge Handschriften van Hemmingway ter veiling Veroordelingen in Spanje Velasques Zweed wil bi] Viëtnam-proces verdedigen NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK wyers Weer korter werken bij Volkswagen NOG MEER LEEMTE lekkerrrr koud Helikopter in zee MORRELEN CHAOS Brand aan boord van Brandur MEDINA Griekse vorst in rampgebied WOENSDAG 3 MEI 1967 ADVERTENTIE UW BABY IS ZOVEEL MOOIER IN EEN LUXUEUS GEBREID DELANA LUIERTRUITJE VAN DE FIJNSTE GLANSGARENS. WAS- EN KOOKECHT. MATEN 62-74 HET MOOISTE VAN DELANA VOOR SLECHTS 4,95. PRETORIA Een elfjarig meis je, dat blanke ouders, broers en zusters heeft, is gisteren door het Zuidafri- kaanse Opperste Gerechtshof in Pre toria gekwalificeerd als kleurlinge. De huidige Zuidafrikaanse rassenwet ten schrijven voor dat het ras van iemand word vastgesteld aan de hand. van het 'uiterlijk. Het meisje, Sandra Laing, had enkele jaren geleden als gevolg van een huidziekte een donkere huidskleur gekregen. In 1960 was bij de Zuidafrikaanse minister van binnenlandse zaken een klacht ingediend over Sandra, waarin werd betoogd dat het meisje naar het uiterlijk te oordelen, geen blanke was. Na een onderzoek van regeringszijde werd vorig jaar februari vastgesteld dat Sandra als kleurlinge moest wor den beschouwd. De rechter gaf gisteren in zijn uit spraak toe dat de huidige positie van Sandra enig kleurlinge in een blank gezin een onmogelijke toestand schept. NEW YORK Een handschrift van een kort verhaal van de in 1961 gestorven Amerikaanse schrijver Er- nest Hemingway zal samen met twee nog niet gepubliceerde manuscripten en zestien brieven in New York wor den geveild in het Waldorf Astoriaho- tel. Verwacht wordt, dat de verzame ling ongeveer vijftig duizend gulden zal opbrengen. Het korte verhaal, dat een omvang heeft van zestien getypte pagina's, waarin de auteur zelf met de hand correcties heeft aangebracht, heet „Zwarte ezel op de zijweg" en vertelt van een groep Amerikaanse soldaten, die tijdens de tweede wereldoorlog een troep terugtrekkende Duitsers doden en daarna hun lijken beroven. Het tweede manuscript draagt de titel „De illusie van de signaalhoorn" en bevat een verslag van Hemingway's ervaringen als oorlogscorrespondent. De zestien brieven, die nu geveild zullen worden, zijn geschreven aan een vriend van de auteur, die in Spanje woont. Een van de brieven, in 1960 geschreven, enkele weken voor de 62ste verjaardag van Hemingway bevat diens klacht over zijn mislukte huwe lijk met zijn vierde echtgenote Mary. Een andere brief is gedateerd acht maanden voor de machtsovername in Cuba door Fidel Castro. Hemingway spraakt daarin de hoop uit, dat de Cubaanse revolutie eens moge geluk ken. WASHINGTON De Verenigde Staten en Engeland zullen in totaal veer tigduizend militairen uit West-Duitsland terugtrekken. Dit is gisteren gelijk tijdig in Washington en Londen bekendgemaakt. Met de repatriëring zal 1 januari behoudens goedkeuring van de Raad van de NAVO een begin worden gemaakt. De maatregelen hebben ten doel de druk op de betalingsbalans van de twee landen te verlichten. De Verenigde Staten zullen 35.000 militairen en vier eskaders vliegtuigen uit West-Duitsland terugtrekken. Engeland zal hier troepenmacht verminderen met een brigade van vijfduizend militairen en één eskader vliegtuigen. MADRID Het Spaanse nationale hof van openbare orde heeft de r.k. priester Ignacio Azpiazu Olaizola ver oordeeld tot zes jaar en een dag gevan genisstraf en een boete van 25.000 pe setas (1500 gulden) wegens het versprei den van „valse voorlichting". Hij zou voor een buitenlands blad een stuk hebben geschreven met een aanval op het Spaanse episcopaat. Ook werd tegen de student Jorge Gonzalez Aznar vier jaar en 'n dag en een boete van 100.000 pesetas (6.000 gld.) geëist, wegens 't verspreiden van illegale propaganda. De zaak werd bij verstek behandeld omdat Aznar naar het buitenland is gevlucht. Hij was vo rig jaar april reeds veroordeeld tot twee jaar, vier maanden en een dag wegens een eerdere overtreding, maar was daartegen in beroep gegaan. Na de eerste behandeling is zijn wo ning nogmaals doorzocht door de poli tie. Er werden toen clandestiene druk werken en verboden propaganda ge vonden. De verdediger van de student zei, het met de eis eens te zijn, om dat zijn cliënt was gevlucht. ADVERTENTIE Het internationale merk voor goedgekeurde tapijten. Intertest tapijt wordt geleverd via de erkende woninginrichter. WOLFSBURG Het Volkswagen concern dat evenals andere Westduit- se autofabrieken met sterk teruggelo pen afzet te kampen heeft gehad in het eerste kwartaal, heeft aangekondigd, dat ook in mei een deel van de fabrie ken enkele dagen stil zal liggen. In vijf fabrieken en bij de Auto- Union, zal drie dagen niet worden ge werkt. De produktie zal daardoor met 15.000 worden teruggebracht. Tot nu toe is dit jaar 24 dagen niet gewerkt. De binnenlandse verkoop was in het eerste kwartaal 27,4 procent minder dan vorig jaar. WAARZEGSTER een waarzegster kan ook niet alles van te voren bekij ken. Bij madame Fay in Southampton is de kristallen bol gestolen die zij bij haar werk moeilijk kan ontberen. „Ge lukkig heb ik nog een bol in reserve voor onvoorziene omstandigheden", was haar commentaar. Regeringsfunctionarissen in Wash ington zeiden gisteren dat de inkrim ping van de Amerikaanse troepen in West-Duitsland een besparing zal be tekenen van honderd miljoen dollar per jaar. Bovendien heeft de Westduitse regering toegezegd dat zij voor een be drag van vijfhorderd miljoen dollar Amerikaanse staatsobligaties met een middellange looptijd zal kopen, een grote hoeveelheid Amerikaanse wapens en andere goederen ter waarde van 150 miljoen dollar. Voor Engeland levert de inkrimping van de troepenmacht een deviezenbe- sparing van ruim vijf en een half miljoen pond (ruim vijftig miljoen gul den) per jaar op. De plannen tot inkrimping van de ge allieerde troepenmacht zijn uitgewerkt tijdens besprekingen, die de Verenigde Staten, Engeland en West-Duitsland de laatste maanden hebben gevoerd. In de Amerikaanse verklaring wordt opgemerkt dat de defensieverplichtin- gen van de Verenigde Staten, Enge land en de Bondsrepubliek een zaak is die alle landen van de N.A.V.O. aangaat. Daarom zullen de voorstellen van de drie landen aan de Raad van de NAVO word a voorgelegd, waarin alle leden zitting hebben behalve Frankrijk. De Amerikaanse senator Robert Byrd vond de voorgestelde maatregelen een stap in de goede richting, maar drong aan op een nog verdere inkrimping van de Amerikaanse troepenmacht in de Bondsrepubliek. „De Westeuropese lan den staan er goed voor", meende hij. „Ze kunnen best een groter deel van de last van hun eigen defensie dragen". Het Westduitse ministerie zal in de eerste plaats proberen door organisato rische maatregelen de leemte op te van gen di3 ontstaat door het aangekondig de vertrek. Gisteren wees het ministerie in Bonn erop, dat het aantal Amerikanen dat wordt teruggetrokken in feite 25.000 bedraagt. Kort geleden namelijk was de Amerikaanse strijdmacht in de Bonds republiek versterkt met tienduizend man, die uit Frankrijk waren overge plaatst. De 35.000 Amerikaanse militairen, al dus het Westduitse ministerie, behoeven niet te worden afgeschreven voor de strategische plannen. Hun commando staven en hun zware uitrusting blijven namelijk in Duitsland. De troepen zelf blijven in Amerika ter beschikking van de NAVO en zo nodig kunnen zij snel naar de Bonds republiek worden overgevlogen. Dit zelfde systeem geldt voor de vier es kaders jagers en jachtbommenwerpers, die de Amerikanen uit West-Duitsland terug zullen nemen. Het vertrek van d^ Amerikanen moet eerst nog worden goedgekeurd door de Raad van de NAVO. Dat zal waarschijn lijk pas tegen het einde van dit jaar gebeuren. Verdere uitbreiding van de Westduitse strijdkrachten, die op het ogenblik in totaal 461.000 man omvat ten, is niet mogelyk. Daarom zal men de oplossing voor de Amerikaanse af tocht moeten zoeken in meer efficiënte organisatie en dergelijke maatregelen. ADVERTENTIE De Deense prinses Margrethe en en haar verloofde, de in Frankrijk geboren graaf Henri de Monpézat, die 10 juni te Kopenhagen in het huwelijk zullen treden. ADVERTENTIE Kies een FAST0 geiser met de unieke patent-knop voor heet water in de keuken en veilig-warm water in de douche. Twee van de drie verkochte geisers zijn een FAST0 BRUSSEL De commissie van de Europese Economische Gemeenschap heeft practisch een blanco volmacht gekregen om het gesprek over een verruiming van de wereldhandel, de z.g. Kennedy-ronde, tot een goed ein de te brengen. Minister Luns en zijn Belgische, Duitse en Italiaanse collega's zijn overigens „zeer bezorgd" over het verloop van de onderhandelingen in Genève. Men vroeg zich af of de Ge meenschap wel genoeg heeft gedaan om het nu bijna vier jaar durende be raad succesrijk te kunnen afsluiten. Het officiële pessimisme, dat ove rigens gisteren weer enigszins werd getemperd, wordt vooral ingegeven door het gebrek aan enig uitzicht op een akkoord op belangrijke zaken, als een algemene verlaging van de invoerrechten op chemische produk- ten en een overeenstemming over de handel in granen. Zelfs de anders zo optimistische onderhandelaar van de EEG, de Belg Rey, gaf te kennen niet zonder zorgen te zijn. Minister Luns zei op een gegeven ogenblik: „Als de posities van de partners blijven zoals zij nu zijn, is overeenstemming nog niet in zicht". En dat terwijl de Amerikanen al op 9 mei hun handtekening onder een ak koord willen zetten, hoewel de EEG 13 mei nog vroeg genoeg acht. Overigens beseft men in Brussel de Nederlandse delegatie inbegrepen ook wel dat de V.S. niet vrijuit gaan, als men zich afvraagt wie nu wel schuldig is aan deze sombere vooruitzichten. MONROVIA De Liberiaanse rege ring heeft de Italiaanse gezagvoerder Pestrengo Rugiati verantwoordelijk ge steld voor het stranden van de Torrey Canyon, een ongeluk waarna miljoenen liters ruwe olie op de Engelse stranden aanspoelden. De regering publiceerde het verslag van een drie leden tellende commissie, die Rugiati als enige verantwoordelijk stelde en adviseerde zijn vergunning in te trekken. De kapitein kreeg deze ver gunning in 1958 van de Liberiaanse re gering. ADVERTENTIE Dit advies werd uitgebracht met het oog op de grote nalatigheid en de ernst van de situatie „een van de grootste scheepsrampen in de geschiedenis der zeevaart". Het incident heeft volgens de commis sie niets te maken met de maatstaven en leiding van de Liberiaanse scheep vaart, die „aantrekkelijk is door de efficiënte wijze waarop hij door deskun digen op scheepvaartgebied wordt ge leid en door zijn economische voorde len". De commissie meende dat er aanlei ding was, in internationale akkoorden de routes vast te leggen die schepen in de buurt van natuurlijke of door de mens aangelegde gevarenzones dienen te volgen. Twee regeringsfunctionarissen, staats secretaris van justitie George Henries en raadsman van Buitenlandse Zaken, Herbert Brewer, zullen naar EQURO komen om exemplaren van het ver slag aan bbelanghebbenden uit te rei ken. De Torrey Canyon, een Liberiaans ge registreerde Amerikaanse tanker, liep op de Seven Stones rotsen voor de kust van Cornwall, brak in tweeën en loos de een hoeveelheid olie die over vele ja ren nog problemen zal opleveren. SAIGON Acht Amerikaanse mili tairen zijn om het leven gekomen toen een Amerikaans hefschroefvliegtuig in de Zuidchinese Zee stortte. Het toestel was met gewonde militairen op weg naar een hospitaalschip. Amerika, maar ook Engeland, Scandinavië en Zwitserland komen telkens met nieuwe voorstellen, wijzi gen op het allerlaatste moment nog eens van onderhandelingstechniek en maken het de gesprekspartners tech nisch haast onmogelijk de zaken en het gaat daarbij om honderden miljoenen guldens grondig te be studeren. Op verschillende punten leek een akkoord in zicht, voor de chemische produkten bijvoorbeeld. Begint men nu aan deze zorgvuldig opgebouwde posities te morrelen, dan dreigt dat gene wat op overeenstemming leek weer als een kaartenhuis in elkaar te storten. Belangrijk is of het Amerikaanse parlement bereid zal zijn, de zoge naamde American selling price te la ten vallen. Met dit systeem namelijk kan men invoerrechten op Europese produkten berekenen, op basis van de prijzen die men in Amerika zelf moet betalen. Het Is dan geen uit zondering wanneer de kostprijs met 150 procent wordt verhoogd. Het onbehagen in de EEG wordt bovendien nog eens vergroot doordat men wil afstappen van de methode om gezamenlijk tot overeen stemming te geraken. Meer en meer keren de onderhandelingen terug tot gesprekken tussen twee landen onder ling. De toch al ingewikkelde proble men dreigen daardoor een chaos te veroorzaken die onontwarbaar is. De Commissie moet nu zelf zien hoe zij de problemen oplost. Bezorg de, en wat Frankrijk betreft, zelfs heel sceptische ministers, zullen de volgende wéék nog eens het hoofd buigen over de techniek van invoer rechten en wereldhandelsverkeer. KOPENHAGEN In de machine kamer van de Britse treiler Brandur, die vorige week naar IJsland werd opgebracht wegens vissen in de IJs landse territoriale wateren, heeft in de haven van Reykjavik een zware brand gewoed. In verband met de mogelijkheid dat de brand is gesticht zijn elf bemanningsleden aangehou den. Zaterdagochtend vluchtten de schip per en de 23 bemanningsleden met de Brandur de haven van Reykjavik uit, maar het schip werd opnieuw aange houden en opgebracht. De schipper, die reeds tot twaalf dagen is veroor deeld wegens het vissen in de terri toriale wateren, moet opnieuw voor de rechter verschijnen wegens de vluchtpoging. 20 SENORITAS 1.50 STOCKHOLM De Zweedse advo caat F. H .Wallin heeft in een brief aan de voorzitter van het in Stock holm zitting houdende Russel-tribu- naal zich bereid verklaard voor de aangeklaagde partijen als verdediger op te treden. Het tribunaal wil onder zoeken, of in Viëtnam aan niet-com- munistische zijde oorlogsmisdaden zijn begaan. In zijn brief beroept Wallin zich op de rechtspleging in Zweden, volgens welke niemand ver oordeeld kan worden zonder gehoord te zijn. Het Russeltribunaal is onder leiding van de Franse filosoof-schrij- ver Sartre en de Zuidslavische jurist Dedijpr zijn werkzaamheden begon nen. Sartre en de Zuidslavische ju rist Dedijer zijn werkzaamheden be gonnen. Sartre zei in zijn openings rede, dat het tribunaal geen oordeel velt, maar slechts als spreekbuis voor de „internationale wetten", wil optreden, die door de Amerikaanse oorlogsvoering in Viëtnam zijn ge schonden. Het wil het geweten van de wereld wakker schudden. Tijdens het proces, dat tot 12 mei duurt, zal het tribunaal twee punten onderzoeken, namelijk of het juist is om uit het oogpunt van internatio naal recht gezien te spreken van Amerikaanse agressie in Viëtnam en in welke mate burgerlijke doelen het voorwerp van bombardementen zijn geweest. Het tribunaal telt zeventien leden, onder wie verscheidene letterkundi gen, juristen en geschiedkundigen van verschillende nationaliteit. De Britse filosoof en initiatiefne mer Bertrand Russel was wegens zijn zwakke gezondheid niet aanwe zig. Hij had op de band een toe spraak laten opnemen, waarin hij fel van leer trok tegen de politiek van de Verenigde Staten. ATHENE. Koning Constan- tijn van Griekenland heeft gisteren een bezoek gebracht aan het noorden van Griekenland. De streek is maandag door een aardbeving getroffen, die aan negen mensen het leven kostte. Het was de eerste maal sedert de staats greep dat de koning Athene verliet. De koning bezocht de plaatsen Ioani- na en Arta, die het zwaarst waren getroffen. Ruim twintigduizend mensen zijn daar dakloos geworden. Toen er tijdens een steden wedstrijd voor de TV een vraag was over ruim tevaart, grapte de voorzitter van de plaatselijke commissie tegen een do minee-medelid: „Dat is een vraag voor u! „De man had blijkbaar een over eenkomst ontdekt tussen ruimtevaart en hemelvaart en quasi serieus werd deze vraag maar aan de dominee als deskundige op het gebied van vaarten in de ruimte in, toegespeeld. Maar in zijn hart zal hij misschien wel mee warig gelachen hebben om mensen, die in de moderne tijd toch maar met zo'n in zijn ogen verouderd verhaal met een achterhaald wereldbeeld, voort moeten. En dat er op dit gebied voor velen, in en buiten de kerken, moeilijkheden liggen, waar zij geen raad mee weten - wie zal het ontkennen? En wat dan? Zo'n verhaal waar we wat mee zitten vanwege dat verouderde wereldbeeld, maar schrappen? Dat zou betekenen het kiezen van de weg van de minste weerstand! Wat dan? Het verhaal vergeestelijken en bij hemelvaart da delijk alleen maar denken aan ,,'t oog omhoog, het hart naar boven, hier beneden is het niet", zoals een zeventiende eeuws en tot op de huidi ge dag toe gezongen lied (Herv. bun del gez. 75) het uitzingt? Bij hemel vaart zou het dan gaan om een op waartse blik, die van ons verlangd wordt, weg van de aarde en al de na righeid daarvan, want „wat men hoor' of zie op aard' is ons kost'lijk hart niet waard". Ons kost'lijk hart mag zich dan niet richten op de aar de, hemelvaart zou een alleen maar af-aardse blik vragen. In geloof mag het dan alleen gaan om de dingen van later, van hierna, van de hemel. Vorige generaties mogen op déze wijze van al hun geloof hebben gezongen, in déze tijd, waarin de vragen van dit leven en van de toekomst van alle le ven hier op aarde (denk aan de be teugeling van de atoomkrachten) zich zo overweldigend opdringen, doet naar mijn gevoel zo'n lied, dat zó eenzijdige accenten legt op het „hier be neden is het niet" het niet meer. Maar nu kan een mens, die zich serieus inlaat met het hemelvaartverhaal en zich niet laat afschrikken door de vormgeving daarvan, een wonderlij ke ontdekking doen! In dat Bijbelse verhaal wordt van de leerlingen van Jezus juist niet zo'n alleen maar op waartse en af-waartse blik verlangd. „Mannen wat staat gij daar en ziet op naar de hemel", zo wordt het hun toegeroepen. Zij moeten juist niet om hoog staren. Juist door de hemelvaart (zeg: afscheid) van Jezus weg van de zijnen, kan het Evangelie voortgang vinden: dat is nu niet meer gebonden aan ruimte en tijd en bij die voort gang worden de leerlingen betrokken, „Gij zult mijn getuigen zijn, te Jeru zalem... en tot het uiterste der aar de", zo klinkt het tot hen. Zij moeten in beweging komen en de héle aar de in het vizier krijgen. Gij dat zijn mensen die door Ju- zus weten van het geheim van een „hemelse" dimensie die aan dit leven is gegeven, een bestemming, een doel. En die door het Paasgebeuren er van verzekerd zijn, dat de weg die Jezus was en wees, niet doodloopt maar juist toekomst hoeft. Mensen die ver vuld van de vreugde daarover en van de hoop dat de aarde de hemel zal erven eenvoudig niet anders kunnen dan de aarde trouw blijven. Nee, het verhaal van de hemelvaart in spireert ons niet tot een soort ont- snappingsgeloof (zo in de geest van het aftellen bij de ruimtevaart, nog even en dan mogen we van de aarde weg) maar wel tot een ingaan op de aardse werkelijkheid tot in alle hoe ken en schuilgaten daarvan, tot het uiterste dus! met het (ant)Woord van het Evangelie. Epe Ds. W. de Mooy. ADVERTENTIE Ttcee van de drie verkochte geisers zijn een FAST0, met de unieke patent-knop voor heet water in de keuken en veilig-warm water in de douche. WASHINGTON De Sowjetunie heeft geweigerd akkoord te gaan met een compromis dat het snel sluiten van een non-proliferatieverdrag en dus het bevriezen van het aantal kernwa- penmogendheden mogelyk zou maken. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken maakte gisteren be kend dat de Sovjet-Unie bezwaar had gemaakt tegen opneming van het con trolestelsel van de landen van Euratom in het voorgenomen non-proliferatie verdrag. Volgens een Amerikaans com promisvoorstel zou dat stelsel in een overgangsperiode van drie jaar moeten dienen voor toezicht op naleving van het verdrag in een overgangsperiode van drie jaren. Terwijl het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken deze Russische bedenkingen openbaar maakte in Wash ington kwam uit Genève bericht dat de twee voorzitters van de ontwapenings conferentie, William Foster (Verenigde Staten) en Aleksei Rosjtsjin (Sowjet unie) hadden afgesproken dat de ont wapeningsconferentie niet zou worden hetvat op 9 mei maar op 18 mei. ADVERTENTIE 4% «6% De bank waar u zich thuis voelt! Amerikaans-Rus- de afgelopen In het informele sische overleg van weken, aldus het Amerikaanse ministe rie van buitenlandse zaken, was geble ken dat de Sowjetunie niet wenst dat de landen van Euratom hun eigen controlesysteem zullen gebruiken voor toezicht op naleving van het voorgeno men nonproliferatieverdrag. Volgens Russische opvattingen zou dat neerko men op aanvaarding van een regionaal controle stelsel waarbij bondgenoten toezicht op elkaar zouden houden. De Sowjetunie blijft vasthouden aan de eis dat toezicht op naleving van het verdrag zal worden toevertrouwd aan het Internationale Orgaan voor Kern energie in Wenen, een orgaan van de V.N. Sedert 21 april heeft Foster getracht Rosjtsjin te bewegen in te stemmen met een Amerikaanse compromisoplos sing waarin rekening werd gehouden met de bezwaren van sommige landen van Euratom waaronder West Duits land en Italië tegen toezicht op naleving van het verdrag door het Internationale Orgaan voor Kernener gie in Wenen. Het staat vast dat die pogingen van Foster zijn mislukt. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken liet gisteren de hoop op het sluiten van een nonproliferatie verdrag nog allerminst varen. Het deelde mede dat het nog steeds geloof de dat de Sowjetunie wil blijven streven naar een goed naleefbaar ver drag. In de politieke kringen in Washing ton opperde men gisteren de veronder stelling dat de Amerikaanse regering zou moeten kiezen tussen de standpun ten van de landen van Euratom en van de Sowjetunie indien Rusland halsstar rig bleef. In weerwil van de gerezen moeilijk heden zullen Foster en Rosjtsjin in de komende dagen blijven trachten een Amerikaans-Russisch ontwerp van v" drag op te stellen.

De Vallei | 1967 | | pagina 10