Okker opent de strijd met duel tegen Australiër Hewitt Nederlanders beheersten de zesde etappe Dick Tol zet definitief streep onder succesvolle carrière Internazionale vanavond tegen CSKA toch favoriet Sieb Bolman kreeg nieuwe taak in de zwemwereld Slijtageslag in tweede divisie Prins veroorzaakte meeste moeilijkheden Etappezege voor René Pijnen Gert Bongers in Beiqië tweede Internationale cross in Makkinga Al negentien clubs bekend voor strijd om Europa Cup Nederlandse teams in Intertoto Schotse uittocht naar Lissabon „Bevrijdingsronde in 't Harde Nationaal toernooi in „Orderbos Volleybal Drysdale toch in Davis Cup-team Ronde van Spanje 21 jaar lid van Volendam Verwondering tegen autobuikjes Modernisering Eigen gezicht Voorzitter Geen spijt Besluit Erw Janos Bedl: „Pijl van het Zuiden hier moet een ITHO komen IjMH jfcESH VENTILATOREN WOENSDAG 3 MEI 1967 SCHEVENINGEN Het drieman schap Drysdale, Hewitt en McMillan, dat Zuid-Afrika tegen Nederland in de baan brengt, is één van de meest se rieuze gegadigden voor het winnen van de Europese zone van het Davis Cuptoernooi. Maar paradoxaal genoeg Nederland is vooralsnog niet geheel kansloos in het duel van donderdag, vrijdag en zaterdag a.s. op de Mets- banen en heeft zelfs nog een glimpje hoop om via de volgende tegenstander, Monaco, zowaar in de derde ronde te belanden, hetgeen in decennia niet is voorgekomen. „Een gunstige loting", glunderde Davis Cup-aanvoerder Wil lem Breukink, toen dinsdagmiddag Ok- ket tegen Hewitt en Hajer tegen Drys dale als partijen voor Hemelvaartsdag uit de bus kwamen. Maar wat is guns tiger voor een duel, waarvan het falen of slagen van de Nederlandse ploeg geheel afhangt van toevallige factoren. „Als Hewitt weer eens kwaad wordt op een lijnrechter, zoals in Hilversum tegen Okker, of Drysdale last krijgt van zijn rug", zijn de meest voorko mende veronderstellingen, waarop men de Nederlandse kansen baseert. Van uit dat standpunt bezien zou Nederland na de eerste dag met 2-0 voor kunnen staan. De kans daarop is echter mini maal. Hewitt, die na zijn rebellie tegen de Australische tennisleiders drie jaar stroomloos heeft rondgelopen, is erop gebrand de Davis Cup-carrière voor zijn tweede vaderland, Zuid-Afrika, goed te beginnen en verkeert in de vorm van zijn leven. Hij is bovendien PITTSBURGH (AP) Janos Bedl, de ontslagen Westduitse trainer van de voetbalclub Pittsburgh Phantoms, heeft verklaard dat hij als trainer de meeste moeilijkheden had met de man die hem nu is .opgevolgd, oud-Ajacied Co Prins. „Niet alles wat ze over me zeggen is waar", zei hij „ze zeggen dat ik niet streng genoeg was. Misschien was ik wel te streng. Ik gaf ze boetes." Bedl had ook aanvoerder en topscorer Prins een boete opgelegd. Iedereen in het elftal wilde de grote doelpuntenmaker zijn. Wie de meeste doelpunten maakt, krijgt het meeste geld en om geld zijn de spelers naar Amerika gekomen." Bedl zei geen toekomstplannen te hebben. „Ik heb mijn werk in Europa in de steek gelaten om hierheen te komen. Nu kan ik niet terug. Deze zaak zal mijn reputatie in Europa geen goed doen", was zijn mening. BENIDORM Nederlandse renners hebben gisteren de zesde etappe van de Ronde van Spanje beheerst. Eef Dol man won de sprint van een kopgroep- je van dertien renners, waarvan ook onze landgenoten Jan Janssen, Cees Haast en Bas Maliepaard deel uitmaak ten. Het peloton had een achterstand van ruim zeven minuten. De Fransman Ducasse nam verrassend de leiderstrui over van de Spanjaard Lopez Rodri guez. Haast schoof op naar de vijfde plaats in de algemene rangschikking gevolgd door Janssen. Aan de finish speelden zich in het Nederlandse kamp vreugdevolle tone len af. De Oranje-rijders vorig jaar zo succesvol in deze ronde hadden dit jaar in de eerste vijf etappes nog niet veel van zich laten zien. „Dat moet veranderen", besliste Kees Pelle- naars, en gisteren waren het de Ne derlanders die de koers van het begin tot het einde controleerden met als hoogtepunt een prachtige eerste plaats van Eef Dolman, die Jan Janssen van de Franse De-Muerploeg in een for midabele sprint klopte. Bovendien plaatste Haast zich als vierde en kwam Maliepaard als dertiende over de eind streep. Onze landgenoten waren al na 15 ki lometer samen met zes Spanjaarden, vier Fransen en één Luxemburger aan de haal gegaan en bouwden langzamer hand een voorsprong op van ongeveer tien minuten. Pas tegen het einde van de etappe knabbelde 't fel jagende pe loton iets af van deze grote voorsprong, maar in Benidorm bedroeg de achter stand nog altijd zeven minuten en 43 seconden. De uitslag van de zesde etappe (Al- bacete-Benidorm) over 212 km luidt: 1. Dolman (Ned.) 4.59.34; 2. Janssen (Ned.); 3. Otano (Sp.); 4. Haast (Ned.); 5. Ponton (Sp.); 6. Mendiburu (Sp.); 7. San Miguel (Sp.); 8. Ducasse (Fr.) 9. Cazala (Fr.) 10. Gonzales (Sp.) 11. Soler (Sp.) 12. Schêck (Lux.) 13. Maliepaard (Ned.), allen z.t. als Dolman; 14. Ferrer (Fr.) 5.05.26; 15. Perurena (Sp.) 5.07.17; 16. Harings (Ned.) z.t.; 18. Van der Vleute (Ned.); 52. Nijdam; 55. Van Dongen (Ned.); 60. Den Hartog (Ned.); 70. Beugels (Ned.); 76. Karstens (Ned.); 78. Snep vangers (Ned.); 82. Zilverberg (Ned.); 84. Van Espen (Ned.); 85. Zoet (Ned.); allen z.t. als Perurena; 94. De Jager (Ned.) 5.15.17. Het algemeen klassement luidt: 1. Ducasse (Fr.) 31.13.17; 2. Otano (Sp.) 31.18.33; 3. San Miguel (Sp.) 31.18.34; 4. Gonzales (Sp.) 31.18.43 5. Haast (N.) 31.18.51; 6. Janssen (Ned.) 31.20.40; 7. Lopez Rodriques (Sp.) 31.20.55; 8. Den Hartog (Ned.) 31.21.01; 9. Mendiburu (Sp.) 31.21.40; 10. Soler (Sp.) 31.21.42; 29. Karstens (Ned.) 31.29.12; 51. Zilver berg (Ned.) 31.29.43. 52. Harings (N.) 31.30.18; 56. Nijdam (Ned.) 31.36.33. 57 Van der Vleuten (Ned.) 31.36.33; 63. Dolman (Ned.) 31.37.55; 64. Zoet (N.) 31.38.13. 66. Snepvangers (N.) 31.38.31. 67 Maliepaard (N.) 31.38.36; 79. Van Dongen (Ned.) 31.48.46; 83. Beugels (Ned.) 31.54.48; 84. De Jager (Ned.) 31.58.55. Hewitt (links) en Okker: morgen tegenstanders in de eerste single zeer moeilijk te bespelen voor een aan vallende tennisser als Okker, omdat hij over formidabele harde en zuivere groundstrokes beschikt. Hewitt's dri ves vormen ook de basis van de weer galoze successen van Hewitt/McMillan. Een combinatie, die momenteel waar schijnlijk de sterkste ter wereld is. Drysdale's vorm is voor iedereen nog een raadsel. De wereldranglijstspeler onderging tien weken geleden een her nia-operatie en maakt pas zijn come back tegen Hajer. Hij heeft al die weken geen partij gespeeld, alleen enkele weken getraind in Durban, omdat de hoogte daarvan overeenkomt met Scheveningen. Hij arriveerde zondag regelrecht uit Zuid- Afrika in Nederland, terwijl de andere leden van de Zuidafrikaanse ploeg zich al hadden voorbereid in Spanje en En geland. Voor de Zuidafrikaanse Davis Cup-captain, Claude Lister, moet het geen gemakkelijke beslissing zijn ge weest hem op te stellen. Kister had liever nog een dag gewacht met de samenstelling van zijn team. Evenals trouwens Willem Breukink, die slechts na herhaald aandringen de voorlopige Nederlandse dubbelcombinatie van vrij dag bekendmaakte. „Als het dan moet schrijf maar op Okker en Hajer, maar verbindt er alsjeblieft geen conclusies aan." De samenstelling van het dubbel mag tot vrijdagmiddag één uur gewij zigd worden. Na afloop van de loting oefende Drys dale wat voorzichtig tegen Davis Cup- reserve Robert Maud. Enkele games ging alles goed, hoe wel de Nederlandse oefenmeester Buy- telaar opmerkte, dat Drysdale angst vallig vermijdt om bij de service de draai vanuit de rug te maken, die de service extra vaart meegeeft. Daarna ging zijn spel zienderogen achteruit tot Jar«£lov Drobny, diejjiet Zuidafri kaanse team begeleidt, ingreep en hem naar de kleedkamer stuurde. De volle dige loting luidt: Donderdag: Tom Okker - Bob He witt; Jan Hajer - Cliff Drysdale. Vrijdag: Okker/HajerHewitt/Me- Millan. Zaterdag: Hajer—Hewitt; Okker— Drysdale. LUXEMBURG De etappewed strijd „Pijl van het Zuiden" (ama teurs) heeft dinsdag in de eerste etap pe een Nederlandse overwinning opge leverd. René Pijnen won de sprint van een kopgroep van vier renners, die de 126 kilometers van Esch naar Differ- dingen aflegde in 3 uur 4 minuten en 33 seconden. Kind (België), Johans (Lux) en Jan Spetgens (Ned.) kwamen op de volgende plaatsen. Cliff Drysdale: nog rugklachten VERVIERS. De Rus Alexej Pe- trof heeft de zesde etappe van de ron de van België voor amateurs gewonnen. Hij legde de 158 kilometer van Hoe- gaarden naar Verviers af in vier uur en negen minuten. Onze landgenoot Gert Bongers werd in dezelfde tijd tweede. Rini Wagtmans kwam met ruim een minuut achterstand op de zevende plaats. De Belg Wilfried David bleef leider in de algemene rangschikking. De uitslag van de zesde etappe luidt: 1. Petrof (Rusl.) de 158 km in 4.09.0; 2. Bongers (Ned.) z.t.; 3. Weckx (B.) z.t.; 4. Claes op 57 sec.; 5. Hermie z.t.; 6. Ferket op 1.07; 7. Wagtmans (N.) z.t.; 8. Ricci (Fr.) z.t.; 9. David z.t. De klasseringen van de overige Ne derlanders zijn: 11. Fedor den Hartog z.t. 39. Harry Jansen op 1.41; 41. Jan van Katwijk z.t.; 46. Rolf Bukacki z.t.; 47. Piet de Wit z.t.; 49. Daan Holst z.t. 75. ex-aequo: Gerard van der Winden en Sander Douma z.t.; 78. Cees Leunis z.t. MAKKINGA De internationale 250 cc motocross op Hemelvaartsdag op het circuit Prikkedam te Makkinga in de Friese zuidoosthoek belooft span nend te worden, met een redelijke kans op een Nederlandse overwinning uit een veld van 26 renners. Door een ge leide training op conditie en techniek in de wintermaanden is het peil van de Nederlandse crossers aanmerkelijk opgevoerd. Vooral in de bochten zijn ze sneller geworden. Frits Selling is één van de kansheb bers. Hij zal misschien meer moeten letten op de aanstormende jeugd uit de KNMV-gelederen dan op de buitenlan ders. Frans Sigmans (19) werd in St. Anthonis verrassend winnaar, voor de sterke Belg Joel Robert. Hij en Stef van der Sluis zijn voortgekomen uit de 50 cc-races en stoomden in de kortst mogelijke tijd door tot international. Tot de 12 Nederlandse renners behoren verder o.a. Simon Schram, Jo Lam- mers, Rudi Boom, Obi Hiemstra en Wiebe Plötz. Het veld telt verder 14 buitenlanders: de Westduitsers Zitten, Zellmann en Stubenrauch; de Hongaren Weinbuch, Szappanos en Podonyi; de Zweden Ols- son, Hedlund en Johansson; de Brit Jordans; de Zwitsers Morf en Lutz. Onder de Duitsers en de Zweden zit ten uitstekende rijders. De Hongaren starten voor de eerste maal in ons land. In Hongarije is echter de cross in opkomst en het feit, dat de Honga ren over CZ's beschikken doet verwach ten, dat zij wat in hun mars hebben. Het bijprogramma bestaat uit races voor 500 cc junioren. Deze wedstrijd telt mee voor het nationaal kampioen schap. DEN HAAG Negentien clubs heb ben zich reeds geplaatst voor de toer nooien om de Europese bekers voor landskampioenen (11) en bekerwin naars (8). Real Madrid zal voor de dertiende keer aan deze competitie deelnemen, terwijl Benfica is terugge keerd. Ook Ajax heeft zich zondag bij de deelnemers gevoegd en het is in teressant om de mogelijke tegenstan ders van de Amsterdammers onder de loep te nemen. De volgende clubs ko men op dit moment in aanmerking voor de Europa-bekers van seizoen 1967-1968: Landskampioenen Real Madrid (Spanje), Dynamo Kiev (Rusland), Vasas Boedapest (Honga rije), Djurgaarden (Zweden), Hvido- vre (Denemarken), Glentoran (Noord - Ierland), Kuopio Palloseura (Finl.), Valur Reykjavik (IJsland), AJAX (Ne derland), Benfica (Portugal) en Skeld Oslo (Noorwegen). Bekerwinnaars: Torpedo Moskou (Rusland), HJK Helsinki (Finland), Kr. Reykjavik (IJs land), Vasas Györ (Hongarije), Sham rock Rovers (Ierland), Crusaders Bel fast (Noord-Ierland), Celtic Glasgow (Schotland) en Motor Zwickau (Oost- Duitsland). Hierbij dient te worden aangetekend, dat Celtic reële kansen heeft zich ook voor het toernooi om de Europese be ker voor landskampioenen te plaatsen. De Schotse club zal dan moeten kie zen, want deelneming aan beide toer nooien is niet toegestaan. Mocht Celtic de Europa Cup I verkiezen, dan komt Aberdeen in aanmerking voor de Euro pa Cup II. VOLENDAM Op de secretarie in Volendam moet Dick Tol (32) nu ettelijke verontruste supporters van de illustere plaatselijke voetbalclub telefonisch teleurstellen. „Ja, het is echt waar, hoor. Ik stop ermee". In de straatjes van het knus gebouwde dorp, dat weer een eredivisieclub binnen de gemeentegrenzen heeft, wordt het vertrek van topscorer Tol 21 jaar lid van roemrijk Volendam, vijftien jaar luid gewaardeerde aanvaller in het eerste elftal nog nauwelijks geloofd. Achter zijn bureau op de secretarie waar hij als waarnemend gemeente-ont vanger menige dorpeling aan het loket krijgt, stelt Tol nadrukkelijk dat hij binnenkort zijn handtekening zal zet ten onder een contract, dat hem tot trainer maakt van OSV (Oostzaan, tweede klasse amateurs). „Ook het be stuur van Volendam", herinnert zich Dick Tol, „wilde niet zomaar geloven dat ik ermee zou stoppen. Maar ik heb de heren gauw uit de droom geholpen". De verwondering in Volendam valt te begrijpen. Nooit is Tol bezweken voor aanbiedingen van andere clubs Dit seizoen nog speelde hij met kenne lijk plezier zijn competitiewedstrijden, waarin hij 31 keer scoorde. Waarom stopt hij? Dick Tol vastberaden: „Hoe ouder je wordt, hoe moeilijker je het krijgt op het voetbalveld. Vorig jaar wilde ik er al mee uitscheiden, maar toen heb ik me nog laten overhalen. Maar eerlijk gezegd wordt het me nu allemaal een beetje te zwaar. Ga maar na wat ik in het afgelopen seizoen allemaal moest doen: drie keer per week train de ik de jeugd, daarna moest ik zelf nog eens trainen, verder veertig wed strijden spelen, studie voor het C-diplo- ma oefenmeester dat ik intussen heb behaald, het werk op de secretarie en niet te vergeten mijn gezin. Het werd te gek. Ik kwam bij wijze van spreken niet meer uit de kleren. Ach, ik heb hier altijd fijn gevoet bald. Vooral daarom ben ik nooit naar een andere club gegaan, hoewel ik wel aanbiedingen heb gekregen. Wat dat be treft ben ik eigenlijk iets te vroeg ge boren. Destijds konden de clubs nog transferbedragen vragen die in geen verhouding stonden met hetgeen je ver diende. Toen Blauw Wit belangstelling voor me had in 1965, geloof ik vroeg Volendam twee ton voor mij. ADVERTENTIE BOLOGNA (AP Het machtige Internazionale en de hechte ploeg van CSKA Sofia zullen vandaag in Bologna op „neutraal" terrein voor de derde maal tegen elkaar uitkomen om te beslissen welke ploeg op 25 mei in de finale van het Europese bekertoernooi tegen Celtic uit Glasgow mag uitko men. De Milanezen die met vier punten voorsprong op Juventus uit Turijn op kop staan in de Italiaanse competitie, worden hier als favorieten beschouwd UTRECHT „De zwembond heeft ongeveer negentigduizend leden, waarvan meer dan zestig procent jeugd. Maar op die dikke vijftigduizend jeugdleden zyn er slechts enkele duizenden die een startvergunning voor wedstrijden hebben. Waar is de rest en wat doet die rest van de jeugd aan het zwemmen? Juist diè jeugd moet door een actieve recreatie meer in het zwemmen betrokken worden, spelenderwijs. In dat spelen moet dan een bewuste gerichtheid zitten op het wedstrijdelement, zonder dat de jeugd dat merkt. Misschien dat die jeugd zich dan meer tot het wedstrijdzwemmen voelt aangetrokken. Daar eindigt dan myn taak van het recreatieve zwemmen en ligt het verdere be leid bij de sportcommissie. Zo ongeveer zijn mijn gedachten over een van de ve le onderwerpen, die de sectie „pedagogisch-recreatief zwemmen" onder haar hoe de heeft. Een van de heel vele, want deze sectie biedt alle mogelijkheden vele ideeën te verwezenlijken, die de jeugd dichter bij het zwemmen kan brengen". Sieb Bolman is teruggekeerd in de leiding van de Zwembond. Een langdu rige periode als lid en voorzitter van de sportcommissie, een kortere periode als secretaris van de bond, een onenigheid met het bondsbestuur over het al of niet aanhouden van trainer-coach For bes Carlile, het neerleggen van zijn functie en een achter de schermen toch zeer actief werkende Sieb Bolman, heb ben van deze 35-jarige vrijgezel een een wat unieke figuur in de sportwe reld gemaakt. Maar Bolman kon niet zonder de zwemwereld, de zwemwereld kon nog minder zonder een man van het kaliber Bolman. Vandaar vele gesprekken tussen bondsbestuur en de vroegere voorzitter van de sportcommissie om het oud zeer uit Tokio uit de weg te ruimen. Van daar zijn terugkeer in dat bestuur. Bol man, groot regisseur van de Europese kampioenschapper in Utrecht, daar naast voorzitter van de vereniging Zwemlust, waarin hij vele nieuwe bege leidende aspecten van het topzwemmen in werking heeft gesteld, is gereserveerd blij over deze terugkeer. Het pedagogisch-recreatief zwemmen is een wat verwaarloosd, nog braak lig gend terrein in de bond; een gebied dat hij een eigen gezicht kan geven. „De commissie zwemonderwijs, die de instructeurs aflevert, kan wel wat modernisering gebruiken; de commis sie elementair zwemmen, die onder meer de officials aanwijst voor het af nemen van diploma's mag wel nieuwe richtlijnen hebben. Er is ee strijd wie de meeste diploma's afleveren: de scho len, de verenigingen en de zwembaden natuurlijk. En wat te zeggen dat de jeugd bij het diplomazwemmen de schoolslag nog met grote streken moet uitvoeren, terwijl ze kort daarop misschien bij een vereniging een heel andere schoolslag moet leren. De eisen moeten misschien herzien worden, de officials omge schoold. We mogen bij de standaard schoolslag toch wel uitgaan van een slag, die later bij het wedstrijdzwem men een basis moet zijn; de oude schoolslag is dat zeker niet meer. Dan is er de jeugdraad, die jaarlijks kampen organiseert voor de jeugd; het cursuswerk moet gecoördineerd wor den. En in dat laatste geval denk ik bijvoorbeeld aan een soort „oplei ings- raad" waarin bijvoorbeeld ook mee werken de Nederlandse Sport Federa tie, het ministerie waaronder de sport ressorteerd en ook de cursus-afdelingen van andere sportbonden." Het zijn louter gedachten die de nieu we voorzitter van de afdeling pedago gisch-recreatief zwemmen uitspreekt. Hij heeft zich wel degelijk in zijn nieu we werk verdiept eer hij de benoeming aannam; hij heeft de vele problemen ontdekt, tekortkomingen, pluspunten, maar bovenal heeft hij een afdeling ge vonden die hij een eigen gezicht kan geven. Bolman is in de Zwembond gerijpt als geen ander; hij heeft alle stadia in de zwembond doorlopen, organisatori sche taken vervuld en praktische als chef d'èquipe van de ploegen die naar de Europese kampioenschappen van Leipzig en naar de Olympische Spelen van Tokio zijn geweest. Een man, die altijd midden in die ploegen stond en een vraagbaak was voor iedereen. Een man, die een open oog had én heeft voor alles wat in de sportwereld modern is. Vandaar dat hij onder meer voorzit ter was van het forum, dat de topspor ters uit Nederland onlangs hadden be legd; dat forum erkende zijn grote be kwaamheid en inzicht in het leven van de topsporters en toen de sportbonden dreigden met sancties tegen sportlie den die daar hun kritiek zouden uiten, Z2i Bolman onmiddellijk: „Dan zal ik namens jullie het woord voeren; d kri tiek wordt dan geuit zonder dat jullie er nadelen van kunnen ondervinden." Voor Sieb Bolman ligt er nu een nieu we taak. De Zwembond heeft hem zijn volle vertrouwen gegeven. Bolman heeft ook niet tijdens die moeilijke periode van Tokio nog nimmer iemands vertrouwen beschaamd..- ondanks de twee voorgaande wedstrij den welke beide in 11 geëindigd zijn. Deze gelijke spelen waren een verras sing voor de voetbaldeskundigen die hadden gedacht dat Inter gemakkelijk van CSKA had kunnen winnen. Maar Inter heeft in beide wedstrijden slecht gespeeld en de ploeg was nog maar een schim van die welke in de kwart finales in Madrid met 20 van Real Madrid won. Nu de snelle rechtsbinnen Sandro Mazzola kennelijk weer in topvorm is, zoals zondag in de competitiewedstrijd tegen Cagliari bleek, hoopt Inter te kunnen winnen van het ruige voetbal waarmee de Bulgaren zulk succes heb ben gehad. De Bulgaren, die eergisteren reeds zijn aangekomen, oefenden gisteravond in het gemeentelijk stadion dat aan 48.500 toeschouwers plaats biedt en waar vanavond om negen uur de wedstrijd begint. Coach Stojan Oramandjef zei dat deze wedstrijd de eerste zal zijn die zijn spelers in kunstlicht moeten spe len. De spelers van Inter hebben zich onder het wakend oog van Coach Helenio Herrera teruggetrokken in Appiano Gentile bij het Comomeer. De ploeg komt pas een paar uur voor de wedstrijd in Bologna aan. Scheidsrechter zal de Zwitser Robert Dienst zijn die in Madrid ook de kwartfinale tussen Inter en Real Ma drid heeft geleid. ZÜRICH. De Nederlandse clubs die deelnemen aan de intertoto-compe- titie 1967 zijn als volgt ingedeeld: Groep 1: Lugano (Zwits.), Waregem (Belg.), Sparta en Bordeaux (Fr.) Groep 2: Lausanne (Zwits.), Daring (Belg.), Strassbourg (Fr.) en Fe(jen- oord. Groep 3: Sion (Zwits.), Beerschot (B.) GVAV en Olympique Lille (Fr.) Groep 4: Grenchen (Zwits.), Lier se S.K. (B.), Go Ahead en Rouen (Fr.) Het speelschema voor de Nederlandse teams is: 3/4 juni: SpartaWaregem, Daring Feijenoord, GVAVBeerschot, Go AheadLierse. 10/11 juni: WaregamSparta, Feijen oordDaring, BeerschotGVAV, Lier- seGo Ahead. 17/18 juni: SpartaBordeaux, StrassbourgFeijenoord, GVAV-Olym- pique, Go AheadRouen. 24/25 juni: LuganoSparta, Feijen oordLausanna, SionGVAV, Go AheadGrenchen 1/2 juli: BordeauxSparta, Fe(jen- oordStrassbourg, OlympiqueGVAV, RouenGo Ahead. 8/9 juli: SpartaLugano, Lausanne Feijenoord, GVAVSion, Grenchen Go Ahead. Daarop sprongen. is toen een transfer afge- Spijt heb ik er eigenlijk nooit van gehad. Maar ik vond het nu gewoon tijd worden om ermee te stoppen. Kijk, ik heb door de jaren heen al tijd gerookt. Tien sigaretten per dag ongeveer. Het is natuurlijk niet goed voor een sportman, maar toen ik een half jaartje niet rookte werd ik vijf tien pond zwaarder en dat moet je ook allemaal meesjouwen. Verder lust ik op zijn tijd best een borreltje. Verder moet je je als voetballer zowat alles ontzeggen. Wij kaarten thuis met een paar vrienden regelmatig en van het geld dat in de pot komt willen we eens in de vier maanden uitgaan. Maar daar komt niets van als je voetbalt. Je hebt eigenlijk nooit eens een aardigheidje. Met mijn vrouw heb ik er uitgebreid over gepraat en toen heb ik besloten te stoppen. Daaraan valt niet meer te tornen. De voorzitter van Volendam wilde een tijdje geleden nog om elk bedrag met me wedden dat ik nog zeker één seizoen zou doorgaan, maar ik heb ge zegd: doet u dat nou niet, want u ver liest het toch. Je moet, vind ik, op een gegeven moment zo'n besluit durven nemen. Tenslotte kun je beter weggaan met bloemen in je hand dan dat ze je een schop moeten geven". Hoogblonde, kortgeknipte Dick Tol staat nog tot 1 juli onder contract. Daarna zal Volendam hem moeten missen. Ze zullen er aan moeten wennen, daar in het Noordhollandse vissers- en toeristendorp. De hechte gemeenschap, de rasechte Volendammers, hebben hem nauwlettend gevolgd in zijn car rière: vijftien jaar in het eerste elftal, acht keer in het nationale B-team, één keer in het voorlopige Nederlandse elf tal. Hij werd doelpunten makend een der notabelen in Volendam. Andere clubs, die naar hem lonk- GLASGOW Supporters van de Schotse club Celtic Glasgow zijn van plan om met een stoet van 400 auto's naar Lissabon te trekken om daar op 25 mei hun club te zien spelen in de fi nale van de Europabeker voor lands kampioenen. Bill Bradley, de secretaris van de vervoerscommissie van Celtic, was druk bezig met het uitstippelen van de beste route via Frankrijk en Spanje naar Lissabon. Heen en terug be draagt de afstand Glasgow-Lissabon ongeveer 6000 kilometer. De vervoersclub is normaliter be doeld om supporters op gemakkelijke en goedkope wijze in staat te stellen de uitwedstrijden van hun club in Schotland bij te wonen. Een tochtje van een paar uur. Maar de tocht, die nu op stapel staat zal minstens drie dagen heen en drie dagen terug ver gen. Bradley verklaarde: „De veerdienst Dover-Calais denkt erover een extra boot voor ons in te leggen". De voet balliefhebbers van Glasgow behoren tot de meest fanatieke ter wereld. Cel tic is het eerste Engelse team, dat de finale van de Europabeker bereikte. n WEZEP De Wezeper wielervereni ging de IJsselstreek organiseert vrijdagavond de traditionele Bevrij- dings-wielerronde van 't Harde in nau we samenwerking met de plaatselijke Oranjevereniging. De organisatoren kregen tal van inschrijvingen binnen, zodat tot selectie moest worden overge gaan. Op de lijst staan nu tal van fa vorieten, o.a. T. v. d. Walle uit Arn hem, die maandag de Ronde van Velp won en J. v. d. Beek uit Barneveld, die zegevierend tevoorschijn kwam uit de Ronde van Harderwijk. De sprinter van formaat, Wicher Vlot uit Wanne- perveen, zal ook van start gaan en dan niet te vergeten de Twentse cracks Joop van Nijen uit Nijverdal en Joop Hobert uit Wierden. Piet van Katwijk uit Oploo, een broer van de befaamde Jan, zal ook starten evenals Vlastuinen Valkenburg uit Scherpenzeel. Verder Harrie Homan uit Enter, die derde werd in Harderwijk, Mater uit Amster dam, P. Moerkerk uit Haarlem en A. Frans uit Voorthuizen. Uit onze omgeving noemen we o. a. Jan van Hattem uit Kampen, Albert Schroten en Scholten uit Epe, Gerrit Groene veld uit Oldebroek, v. d. Waal uit Harderwijk, Wicher Drost uit Nun- speet, Gerard Dickhof uit Oosterwolde Fr. Kraai uit Apeldoorn, Wim Kamp huis uit Vaassen, Spoelder uit Hasselt en de plaatselijke favoriet Albert Berg- horst. Totaal gaan 80 renners van start voor een wedstrijd over 60 km. Het parcours is uitgestippeld in de nieuw bouw en de aanvang is bepaald op half zeven. ten, maakten weinig kans. Dick Tol was en bleef Volendammer, die tot na zijn diensttijd rondstapte in Volendams kostuum. „Eigenlijk", zegt hij nu, „is het maar een apenpak. De klederdrachten gaan ook hier snel verdwijnen". Zijn supporters kenden hem als „de knoest", in het dorp waar velen een bijnaam dragen. „Waar die naam van daan komt heb ik nooit geweten. Mijn overgrootvader werd al zo genoemd. Maar ook op dit punt is hier iets aan het veranderen. Ze gaan in Volendam nu ook zo langzamerhand het beestje bij zijn eigen naam noemen". Die vele supporters in Volendam heb ben ook meegeleefd toen Dick Tol kampte met blessures in een lange loopbaan: twee beenoperaties, drie keer een gescheurde enkel, een sleutel beenbreuk, meniscusoperatie. En een breuk in de verbinding tussen sleutel been en borstbeen, hetgeen diepe in druk heeft gemaakt op Dick Tol. „Dokter Boersma zei in het zieken huis van Purmerend: ik moet eerst even diep nadenken wat het kan zijn. Later nam hij me apart: er zijn drie van dergelijke gevallen ter wereld be kend. In twee van die gevallen is het nooit meer goed gekomen. Nou, dan schrik je wel even. Maar na zes weken liggen is het toch voor elkaar geko men". Naast deze schaduwzijden in een lan ge carrière staan zoveel hoogtepunten, dat Dick Tol de tel is kwijt geraakt Na 21 jaar voetbal in Volendam zeg' hij voor wie het wil geloven: „Dat af scheid doet me helemaal niets". ADVERTENTU 1005?» genot vr APELDOORN De Apeldoornse vol leybal-vereniging DES organiseert mor gen voor de vijfde achtereenvolgende maal haar jaarlijkse „Hemelvaarts- toernooi". In de afgelopen jaren is dit evenement uitgegroeid tot een monster- toernooi en dit jaar werd opnieuw een record-aantal inschrijvingen geboekt. Liefst 275 teams nemen morgen deel, waardoor er ruim 500 wedstrijden no dig zijn en 30 velden om uit te maken, welke ploegen de prijzen in de wacht slepen. Zowel bij de dames als bij de heren wordt er gespeeld in een ereklasse, een eerste klasse, twee tweede klassen en twee derde klassen, terwijl er boven dien van het jaar voor het eerst apar te klassen zijn voor junioren- en aspiran tenteams. Iedere klasse is onderverdeeld in ver schillende poules, waarvan de winnaars in de finales zullen komen. In de ere klasse dames zien we onder meer de hoofdklassers Be Quick en UNION en bij de heren SOS en H2C/01haco. Van de Apeldoornse topploegen hebben de dames van CVVA en de heren van Vol ley in verband met hun promotiewed strijden niet ingeschreven. BBC neemt wel deel aan het toernooi, maar dit team zal om dezelfde reden waarschijn lijk niet in de sterkste opstelling uitko men. Op de gravelvelden van het sport park „Orderbos" nemen om 9.00 uur de eerste wedstrijden reeds een aanvang en bij gunstig weer hoopt men omstreeks 18.00 uur de winnaars bekend te hebben. APELDOORN De KNVB heeft voor morgen, Hemelvaartsdag, een vol ledig programma samengesteld voor de tweede divisie, waarin wel de top per is de ontmoeting tussen Haarlem en FC VVV. De ploeg uit Haarlem zal zich willen herstellen van de zondag j.l. tegen Excelsior geleden nederlaag en dat kon de Venlose ploeg wel eens lelijk opbreken. Verliest FC VVV na melijk, dan loopt het niet alleen kans te worden gepasseerd door Veendam, dat voor de moeilijke uitwedstrijd te gen Roda JC staat, maar kon het ook HVC nog weieens naast zich krijgen, dat in staat moet worden geacht Wil- helmina te bedwingen. Nog een topper is er in deze divisie te vinden, namelijk Limburgia-Fortuna VI. De verliezer van deze ontmoeting kan zijn kansen op een gunstige eind klassering, geloven wij, wel definitief afschrijven. We houden het op winst voor de Limburgers. De overige wedstrijden zijn niet meer van belang. Alleen de eer kan hier nog van invloed zijn. Onze verwachtingen: Hermes DVS-De Baronie 1; Zwolse Boys-Tubantia 3; Wageningen-EDO 1; NOAD-Heerenveen 1AGOVV-SC Gooi land 2 en Helmondia'55-PEC 2. ADVERTENTIE SfPiPiJPw SSs/i BaV vanaf: 69.

De Vallei | 1967 | | pagina 11