Onderzoek naar kleine hersenen zoogdieren GEEN WETTELIJKE HINDERNISSSEN VOOR PORNOGRAFIE Spelen met de geestelijke volksgezondheid Honderdtachtig keer per dag alarm: er is een kind vergiftigd Plaats geen gevaar lijke spulle ij es binnen bereik van kinderen DERTIG PEUTERS STERVEN PER JAAR DOOR SLORDIGHEID Trommels door ratten kapot geknaagd IN DENEMARKEN Centrum Prof. Tenhaeff over Berg las: Maatregelen tegen misbruik van hypnose gevraagd Klokkeluider gedood door zijn „SNOEPEN" NAAST DE JAM HUP9 LEEG PO! OMA'S BINNEN HALF VVR GLAS WATER GOOTSTEENKASTJES ZIJN ELLENDIGE DINGEN zegt het zo dringend en met enige stemverheffing dat het zefs tot iemand die in de naaste omgeving zit te soezen, moest doordringen: „Het goot steenkastje is een van de ellendigste dingen in elk huis". Boem! Dat gaat alle vrouwen aan en nu wij in*Den Haag zitten te praten met mejuffrouw drs. Heieen de Ru apotheker gaan we zachtjes geloven dat misschien maar vijf procent van die Nederlandse vrouwen vrijuit gaat. Er zal u onmiddellijk gevraagd worden, waar je je spullen dan moet opbergen, zeggen we. Eigenlijk kan dat mejuffrouw De Ru niet eens zoveel schelen, als het maar ergens is waar een kind er niet bij kan komen. En ze gaat zover door te stel len: „Bij de bouw van huizen moet er rekening mee gehouden worden". Ze weet waar ze het over heeft, de cijfers zijn tè duidelijk: honderd en tachtig keer wordt er in Nederland per dag alarm geslagen „kind vergiftigd". Dertig kleine kinderen sterven er bij ons elk jaar door vergiftiging uit on achtzaamheid. Het is allemaal niet no dig en daar gaat het juist om. De Nederlandse apothekers vierden maandag eigenlijk een feestje, want met z'n allen bestaan ze één en een kwart eeuw. Het hoort nauwelijks by hun taak, maar toch hebben de apothe kers gedacht: wy binden de kat de bel aan en die 125 jaar zyn 'n mooie gele genheid. Daarom gaan ze uitgebreid waarschuwen tegen vergiftiging van kinderen. „Het zijn verbijsterende aantallen", zegt drs. Heieen de Ru, die apotheker is geweest in Leiden en Gouda en sinds zeven jaar de documentatie in handen heeft van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij ter bevordering derPhar- macie, als plaatsvervangend hoofd. In drieëneenhalf jaar zijn er 400 ge vallen van vergiftiging onderzocht. Me juffrouw De Ru zucht: „Gebleken is dat 398 gevallen volkomen overbodig waren; slechts vijf waren het gevolg van een fout of vergissing". „Kinderen grijpen alles, eten alles en drinken alles en ze krijgen volop de kans door de nonchalante manier waar op er in de huizen met van alles wordt omgesprongen", zegt ze. „Je hebt de kleinsten, dat zijn de kruipers. Het is vooral die groep die dat ellendige goot steenkastje induikt. Wat staat daar al het bleekwater, de wasbenzine, zout zuur, vim, waspoeder en ga maar door. Ook de terpentine of de petroleum. En de kinderen maar eten en drinken, want ze worden beslist niet gehinderd döor stank of vieze smaak". Tussen de twee en drie jaar gaan de kinderen klimmen. „Dan kunnen ze zo fijn bij dat plankje", aldus apotheker De Ru. „Het is de groep die de genees middelen te pakken krijgt. Hoe gaat dat? Iemand in huis moet de pilletjes drie keer per dag innemen. Nou, dan zetten we die op een kastje of in het dressoir naast de muisjes en de jam, dan Vergeten we ze niet! En altijd ge beuren die vergiftigingen door onacht zaamheid als er even niet wordt opge let: „by verhuizing, als er thuis iemand ziek is, wanneer er bezoek is, wanneer er grote schoonmaak wordt gehouden. En niet zelden, wanneer ge ïnformeerd wordt waar de moeder was op het moment dat het kind van de slaaptabletten snoepte, hoor je: aan de telefoon". Drs. De Ru heeft er wanneer ze duidelijk is alleen maar het woord „stupide" voor over, maar de praktijk bewijst dat het volop gebeurt: terpen tine in limonadeflessen. Het kind kent de limonadefles maar al te goed, van daar de greep ernaar. „De grootste el lende heb ik met die terpentine ge zien; zelfs volwassenen zijn er het slachtoffer van geworden", zegt ze. Natuurlijk, elk huis heeft honderd plekken waar de spullen verkeerd staan. Afbijtmiddelen en kunstmest in garage of schuurtje, verfverdunner op de doe-het-zelf-zolder naast soldeerwa- ter en beits. Aanstekerbenzine in de ka mer bij de vermageringspillen en genees middelen. En in de keuken is alles te vinden, tot en met de schoenpoets, de soda, het vlekkenwater en de poetsmid delen. „Allemaal op de grond of heel laag, zo voor elk kind te pakken". En een kort geleden gedaan onder zoek bewees het: 57 procent van de vergiftigingsgevallen had als achter grond dat gootsteenkastje. „Ik ken ook een geval waarbij een kind in een teil bleekwater viel", ver telt drs. De Ru. „Dat is natuurlijk he lemaal schandalig, want een kind hoort nooit alleen bij een teil te zijn. Maar ze drinken alles en ze snoepen alles. De toilettafels in de meeste huizen, daar deugt ook niets van als er klei ne kinderen zijn, bedoel ik natuurlijk. Daar staan zo voor het grijpen de na gellak en de „remover". Waar maakt men kammen en borstels mee schoon? Met verdunde ammonia en de geval len zijn legio waarin kleine kinderen het opdronken". De schoonmaakmiddelen op de grond naast het toilet, mej. De Ru vindt het een gruwel. „Bij iemand stond daar een po met bleekwater. Het kind van drie jaar ontdekte dat, even slurpen, hup, leeg de po. Daar moet een kind gewoon de kans niet toe krijgen". Ze zit niet op mijn vraag te wach ten, maar ze begrijpt dat de bezoeker denkt: Jawel allemaal zeer waar, maar de praktijk is zo moeilijk en u heeft zelf geen kinderen. „Het geldt net zo goed voor mensen zonder kinderen", zegt ze. „Ik krijg ook neefjes op bezoek en dat krijgt iedere ongetrouwde oom of tante. Die grijpen dan net zo goed naar de fles met bleekwater of die rose pilletjes als ze de kans krijgen". „Het moet nu maar eens anders met die gootsteenkastjes. Men dient er bij de bouw van keukens rekening mee te houden, want er worden teveel kinde ren het slachtoffer", aldus mej. He- leen de Ru. „Maar ook voor het zover is kunnen de Nederlandse vrouwen zelf een hoop doen. Die grote flessen bleekwater kun nen net niet tussen de plankjes van de hoger hangende kastjes, dat weet ik. Maar het is tegenwoordig helemaal niet meer nodig van die grote flessen te kopen nu er kleine flessen zijn, en dan is er geen enkele reden meer om die niet hoog te zetten. En de spiritus voor de ramen of de spiegel moet ook „naar boven", dat kan iedereen." En als men nu eens gewoon de kast op slot deed, opperen wij, maar dat blijkt dan wel de opmerking te zijn van een man die weinig van een huishou ding begrijpt. „Het is een probleem, want ik zou er ook bezwaar tegen heb ben telkens een sleutel te moeten han teren wanneer ik iets nodig heb. Bo vendien, je bent dan telkens die sleu tel kwijt. Ik denk wel eens: er zou een ingenieus slot moeten komen, zo iets als die beveiligers voor stopcon tacten waar een kind ook niet met een vingertje of ijzertje in kan. Maar dat heeft niet de huisvrouw, maar de bouwwereld in handen". Oma's en schoorstenen, ook twee on derwerpen die in de Haagse werkka mer van apotheker De Ru ter sprake komen. „De schoorsteen is ook zo'n ge liefde plaats voor doosjes met medicij nen", zegt ze. „En als oma komt, wel, wel, die heeft meestal een heel ritueel aan geneesmiddelen bij zich in haar tas en de pilletjes zijn allemaal zomooi rose of groen, ze vragen erom ge proefd te worden!" Och, mej. Heieen de Ru kan wel aan het voorbeelden blijven geven. „Me dicijnkastjes, ook zoiets, maar ze be staan met sleuteltjes erop en denk er om dat, wanneer mijn neefje bij mij logeert, ik dat sleuteltje omdraai en in mijn tas stop". Neem ook geen geneesmiddelen in waar uw kinderen bij zijn, zeggen de apothekers in hun gloednieuwe fol der. Stop geen motorolie in een melk fles, geen soda in een strooppot, geen wasbenzine in een bessensapfles. Koop ook geen bleekwater of dergelijke mid delen in flacons met helle kleuren, want die oefenen een grote aantrek kingskracht uit op kinderen. „Men moét kindermedicijnen niet „lekker" maken", zegt drs. De Ru na drukkelijk en ook: „Geef ze in gods naam nooit als snoepje of met de zin: MEJUFFROUW DRS. HE LEEN DE RU in Den Haag: Het is allemaal een kwestie van bekijken en organi seren, maar er hoeft lang niet zoveel in Nederlandse huizen rond te slin geren als nu, nu meer dan 99 pro cent van de vergiftigingsgevallen bij kinderen overbodig is. Nu krijg je iets lekkers. Ook die ge zinsverpakkingen van medicijnen vind ik een vreselijk ding; pakken met vijf tig tabletten of zo. Daar gebeuren on gelukken mee. Zelfs een veiligheids sluiting ontbreekt er aan. Laat de leek maar aannemen dat alle geneesmid delen kwaad kunnen voor kinderen, dan bewandelt iedereen de veilige weg". En oude geneesmiddelen, die niet meer nodig zijn? „Doe ze weg", advi seert drs. Heieen de Ru. „Maar niet in z'n geheel in de vuilnisbak, want daar hebben kinderen de flesjes en doosjes ook al uit gehaald. Laat een flesje leeg lopen in het toilet en maak de tablet ten kapot voor ze de vuilnisemmer in gaan. Ik weet het, de praktijk is moei lijk, maar er kan in Nederland best heel wat minder rondslingeren dan nu". Mej. De Ru zit nog een beetje hard op te filosoferen voordat ik haar een laatste vraag stel. Ze zegt: „Geen en kele drankwinkel mag aan een kind onder de zestien jaar een fles jenever of cognac meegeven, maar in een apo theek kan men de medicijnen laten af halen door een kind van drie jaar, als men dat wil. Heel dikwijls worden door kinderen op straat doosjes met medi cijnen verloren en niemand weet welk ander kind ze vindt en de inhoud opeet. Zo weet ik een geval dat twee jonge tjes die bij de dierenarts een medicijn moesten halen voor een paard met ko liek. Het spul was opgeborgen in een puntzak en dat maakt het voor kinde ren al aantrekkelijk. Bovendien smaak te het nog een beetje naar drop en binnen het half uur lagen de twee jon gens in een ziekenhuis". Zeg, juffrouw De Ru, en als het nu een keer toch gebeurt is; als een kind stikum toch van het bleekwater heeft gedronken of dat partijtje slaappillen heeft opgesnoept wat is dan het eerste dat men moet doen? „Niet meteen in paniek proberen een dokter te bellen, die natuurlijk lang niet altijd een, twee, drie te pakken te krijgen is", is het antwoord van de apotheker Heieen de Ru. „Laat het kind direct een glas water drinken, stop dan een vinger in z'n keel en laat het overgeven. Bel dèn pas de dokter of ga met het kind naar een zieken huis. En niet andersom, want een he leboel mensen laten op die manier juist kostbare tijd verloren gaan". De leden van de drumband van de mondaccordeonvereniging „Phtlharmo- nica" in Lienden die voor een repetitie in zaal Torenzicht bijeen waren en hun on der het toneel opgeborgen trommels voor de dag haalden kwamen tot de ontstel lende ontdekking, dat de vliezen van ee zestal trommels, alsmede de snaren van vrijwel alle trommels door ratten wa ren kapot geknaagd, en daardoor on bruikbaar waren geworden. Voor de vereniging betekent dit een zware fi nanciële strop. Een paar honderd keer maken kinderen in Nederlandse gootsteen kastjes dit gebaar. Honderd en tach tig keer per dag wordt er alarm ge slagen: kind vergiftigd. LEIDEN De Nederlandse Or ganisatie voor Zuiver-YVetenschap- pelijk Onderzoek heeft de medi cus dr. J. Voogd een subsidie ver leend voor een onderzoek naar de overlangse (longitudinale) inde ling van de kleine hersenen, het zogenaamde cerebellum, van zoog dieren. Door deze subsidie is het mogelijk geworden voor het be wuste onderzoek een hulpkracht aan te trekken. Dr. Voogd is we tenschappelijk hoofdambtenaar aan het laboratorium voor neuro- anatomie van de rijksuniversiteit in Leiden, dat onder directie staat van prof. dr. W. J. C. Verhaart. In een onderhoud met dr. Voogd vernamen we dat de anatomen onder wie de vroegere Amster damse hoogleraar prof. Bolk zich al jarenlang hebben bezigge houden met de bouw van het ce rebellum bij zoogdieren. Deze zijn achter in de schedel onder de gro te hersenen gelegen en vertonen aan de oppervlakte een aantal dwarse of transversale „lamel len", alsmede een tweetal over langse of longitudinale groeven. Deze groeven, die min of meer diep in de kleine hersenen doorlo pen, zijn gedeeltelijk gekronkeld. Op grond van deze uitwendige vorm heeft men het zoogdier-cere- bellum longitudiaal in drieën ver deeld, namelijk een middenpartij, de „vermis" of worm en twee hal ve bollen of „hemispheren", een ter linker en een ter rechter zij de van de genoemde vermis. La tere onderzoekingen toonden even wel aan dat deze op de uit wendige bouw van het cerebellum berustende indeling van de klei ne hersenen een aantal vragen op riep, onder andere omdat men bij de bestudering van microscopi sche coupes van dit orgaan niet kon uitmaken met de vermis dan wel met de hemispheer van doen te hebben. Bij zijn onderzoek naar de lon gitudinale indeling van de kleine hersenen wijdt dr. Voogd speciale aandacht aan de vezelverbindingen van het cerebellum. De buitenzij de van de kleine hersenen is na melijk bedekt door een schors, welke uit zenuwcellen bestaat. El ke cel heeft een uitloper, die men axon of neuriet noemt en welke omgeven is door een vetachtige stof, de zogenaamde mergschede. De uit de zenuwcel komende neuriet volgt een bepaald traject en blijkt te eindigen in een con tact met een andere zenuwcel. Om zich een beeld te vormen van de oorsprong, het verloop en het einde van die axonen, wordt gebruik gemaakt van een door prof. Verhaart ingevoerde metho de die elders nergens gebruikt wordt en welke berust op het kleurprocédé van de Zweed Haegg- qist. Deze methode stelt de onder zoeker in staat de neurie ten en de mergschede goed te zien en vast te stellen op welke plaatsen deze zich bevinden. Verrassend was hierbij, dat, wanneer men onder het microscoop dwarse coupes be studeerde, en zo de „witte stof" van het cerebellum te zien kreeg, deze laatste in een aantal „com partimenten" ingedeeld bleek. KOPENHAGEN PornogTafie zal wellicht binnenkort in Denemarken niet meer op „wettelijke hindernissen" stuiten. Het Deense parlement wil thans afrekenen met een reeks bepalingen in het Wetboek van Strafrecht, waarin uitgave en verhandeling van pornografische lectuur strafbaar wordt gesteld. Slecht een enkele bepaling van ondergeschikt belang zal worden ge handhaafd. Het Folketing de Deense volks vertegenwoordiging stond deze week tijdens de eerste debatten ver rassend eensgezind achter de opvatting dat men volwassenen niet kan voor schrijven wat zij al dan niet --mogen lezen. Elk verbod werkt slechts als reclame voor uitgevers en auteurs van porno grafie. Als Fanny Hill in ons land aanvankelijk niet was verboden, dan was deze oude dame lang niet zo populair geweest als zij nu is, zo merkte een van de parlementsleden op. Slechts een enkeling gewaagde van de vrees dat Denemarken het porno-cen trum van West-Europa zou worden. Aarzeling was er eigenlijk alleen over de vraag of ook het publiceren en verspreiden van ontuchtige prenten vrij van belemmeringen zou moeten worden gemaakt. Het parlement meen de dat er in ieder geval zou moeten worden bepaald dat dergelijke prenten niet mogen worden geëtaleerd en dat de verhandeling discreet moet geschie den. Gedacht wordt ook aan een leeftijdsgrens. Opheffing van het „porno-verbod" zal in Denemarken een einde maken aan een reekt van justitiële acties, waarover de Denen zich steeds vrolijk maakten. Nog geen drie maanden gele den hield de politie in Kopenhagen en enkele voorsteden een grootscheepse porno-razzia waarbij voor een dikke vijf miljoen gulden aan verboden waar in beslag werd genomen. De politiële buit bestond uit twee honderdduizend foto's, een miljoen tijdschriften en circa honderd filmpjes. Drie weken later legde de justitie beslag op 150.000 foto's en tienduizend tijdschriften. Eind februari kondigde de Deense minister van justitie, K. Axel Nielsen, aan, dat hij zes wijzigingen van het wetboek van strafrecht zou voorstellen. Zijn plannen bevatten onder meer deze punten: 0 Wijziging van de paragraaf waarin de uitgave van „ontuchtige lectuur" wordt verboden. 0 Schrappen van de paragraaf die homoseksuele prostitutie strafbaar stelt. (De betekenis daarvan is dat prostitutie door vrouwen en mannen- wordt gelijkgesteld. Voor jongelui on der achttien jaar blijft het een verbo den zaak). Wijziging van de minimum- en- maximumstraffen wegens aanran ding, zodat 'n genuanceerder oordeel mogelijk wordt. 0 Het niet langer strafbaar steller van een meisje dat door haar vadei wordt misbruikt. (In de overige Noord se landen is dat al zo geregeld). Opheffing van de overgebleven beperkingen inzake de reclame voor voorbehoedsmiddelen. Het eerste punt beschouwde de so cialistische minister als het belangrijk ste. Hij zei daarover voor het begin van de behandeling door het parle ment: „Wij rekenen erop dat we de speculatie in porno-waar kunnen af remmen. De markt zal nu verzadigd kunnen raken." Hij doende daarmee op de slinkse handelwijzen van buitenlandse hande laren in pornografie die de laatste maanden in Denemarken een niet te verzadigen markt meenden te hebben gevonden. De Deense politie slaagde er enkele malen in smokkelaars te arres teren die probeerden ladingen verbo den lectuur met bootjes aan land te brengen. Onder de arrestanten bevon den zich ook enkele Nederlanders. TN HET televisieprogramma Opus 13 heeft de Engelse goochelaar David Berglas op zaterdag 15 april een grote groep jonge mensen in een toestand van hypnose allerlei merkwaardige dingen laten doen. In het begin van zijn optreden week zijn vertoning weinig af van wat al sinds jaar en dag op dit gebied in ontspanningszalen wordt gepresteerd. Voor kenners was echter het experi ment met de bandrecorder bijzonder Berglas ging in de zaal zitten en via zijn op de band opgenomen stem werd op het toneel de hypnosetoestand be reikt. Nog merkwaardiger werd het toen bekend werd, dat twee televisie kijkers in de huiskamer onder hypnose waren geraakt. Eén van hen kon via een telefoongesprek tot de werkelijk heid worden teruggebracht. Een 27-jarige onderwijzer moest ech ter na enkele dagen naar een zieken huis worden vervoerd en het is nog steeds niet bekend of men hem daar definitief uit de telkens terugkerende hypnose heeft weten te bevrijden. In zijn instituut aan de Springweg in Utrecht neemt prof. dr. W. H. C. Ten haeff, de eerste Nederlandse hoogleraar in de parapsychologie en met zyn 78 ja ren in deze wetenschap vergrysd, een verrassend resoluut en ongenuanceerd standpunt in: „Ik vind het uitermate onbehoorlijk dat dergelyke dingen in het openbaar geschieden. Voor een groot deel is het zuiver bedrog, waarvan voor al de zwakke persoonlijkheden slacht offer worden." „Wat David Berglas doet is al ruim twee eeuwen oud. Wetenschappelijk is het bekend als het Mersmerisme, naar de Franse medicus Mersmer, die eind achttiende eeuw niet overtuigend poogde te bewijzen dat de slaaptoe stand werd veroorzaakt door een fluï dum." -v „Er is niets geheimzinnigs aan. Het is slechts gebruik maken van normale alledaagse verschijnselen en die ver sterkend op elkaar laten inwerken. Hypnose hupnos is het Griekse woord voor slaap is een kunstmatig verwekte toestand die verwant is aan de slaap. Zij wordt gekenmerkt door een verlaging van het bewustzijnsni veau en een vernauwing van het bewustzijn." „Verlaging van het bewustzijnsni veau treedt bijvoorbeeld ook op bij overmatig alcoholgebruik. Vernauwing van het bewustzijn maken we dage lijks allen mee, telkens als we ons op iets sterk concentreren. Het klassieke voorbeeld hiervan heeft de Griekse wiskundige Archimedes gegeven, die zich zo sterk op zijn cirkels had geconcentreerd dat het hem volkomen was ontgaan dat zijn stad door vijan delijke soldaten werd bezet. Zelfs toen de soldaat die hem zou doorsteken voor hém stond, kon hij niets anders zeggen dan: ..Verwar m'n cirkels niet." „De verlaging van het bewustzijnsni veau en de vernauwing van het be wustzijn veroorzaken een verhoogde suggestibiliteit: de hypnotiseur wordt gezien als een sterke autoriteit, als een sterke vaderfiguur; de mens die onder hypnose geraakt, gaat. zich weer als kind gedragen." „Ieder mens is suggestibel, wy aan vaarden op ons onbekend terrein iede re aanwijzing als waarschijnlijk, mits zij vastberaden wordt gegeven." „Bij vertoningen als van David Ber glas worden deze werkingen versterkt door een magisch prestige fluiste ren, toneelgebaren, oproepen van ge heimzinnigheid." Heeft de hypnotiseur een bepaalde kracht „In het geheel niet. Iedereen kan hypnotiseren, als men maar voldoende zelfvertrouwen en magisch prestige heeft. De hypnose is afhankelijk van de instelling van de gehypnotiseerde, niet van de hypnotiseur. Als de gehyp notiseerde de hypnotiseur maar als een autoriteit erkent." David Berglas heeft zijn magisch prestige in een reeks van uitzendingen opgebouwd. De niet-kritische kijker kreeg tenslotte de indruk: die man kan alles. Deze kijkers waren dus bereid de autoriteit van David Berglas te aan vaarden." „Nu ben ik er van overtuigd dat hij met handlangers werkt. In iedere groep die hij op het toneel onderhan den neemt, bevinden zich enkele me dewerkers. Deze ingewijden verwek ken bij de niet-ingewijden de imitatie- drang. Deze drang is bij ons allen vrij sterk. Standwerkers op markten maken er gebruik van om soms waardeloze prullen aan de man te brengen. Voor waarde vor de imitatiedrang is dat men van een massa individuen een menigte min of meer gelijkgestemden maakt. Daarom laat de standwerker de mensen eerst samen lachen om een Daar moppen. Klassiek voorbeeld: de bijeenkomsten van de nazi's met muziek en samenzang werd van de massa een menigte gemaakt, waarna men elkaar ging imiteren. Minder gevaarlijk blijkt dit verschijnsel bij het massaal bejubelen van een sport held." DAT klopt voor de reacties van de mensen in de zaal, maar die twee men sen in de huiskamer waren niet in de menigte opgenomen." David Berglas heeft dit effect zorg vuldig voorbereid. In een uitzending 'aarvoor heeft hij de mensen in de uiskamer uitgenodigd aan een van ijn proeven mee te doen. Sommige mensen kregen toen de zekerheid dat de kracht van Berglas tot in de huiskamer reikte. De hypnose in de huiskamer is een zuivere vorm van autosuggestie. Ik vind het een verdomd gevaarlijk spel. Het is spelen met de geestelyke volksgezondheid. Sommige mensen voelden zich horig aan Berglas. Het zijn vooral de mensen met een zwakke persoonlijkheidsstructuur die slachtoffer worden." „Deze vorm van willoze overgave aan de autoriteit komt men ook tegen bij militaire training. Ik heb onlangs een filmpje gezien over de opleiding van Amer'kaanse mariniers: zij ge droegen zich als willoze dienaren van hun meerderen. Via exercitie en ande re drilmethoden bereikt men zo de toestand van bewustzijnsvernauwing, waarin soldaten in stormloop op de bajonetten van de vijand inlopen." „Hypnose is slechts verantwoord voor medische doelen, wanneer de gehypnotiseerde weet wat er gaat ge- Prof. dr. W. H. C. Tenhaeff zeer vitaal en nog steeds gefasci neerd door zyn vak ondanks zijn 73 jaren is de eerste Nederlandse hoogleraar in de parapsychologie. Reeds als student in de psychologie startte hy in 1926 en deed hij onder zoekingen naar de persoonlijkheids structuur van personen met een uitgesproken paragnostische be gaafdheid. Hy vestigde in Neder land de parapsychologie als weten schap en hy gaf leiding aan een stroming, die in het buitenland be kend werd als de Utrechtse school".. In bygaand artikel geeft hij zijn mening over het televisie- experiment van zaterdag 15 april. beuren en daarvoor zijn toestemming heeft gegeven. Het is mens-onwaardig dat ten aanschouwen van miljoenen kijkers met mensen wordt gespeeld." „Om nog even op die hypnose in de huiskamer terug te komen: alle sugges tie is het verwekken van autosuggestie. Door de suggestie van onweerstaan baarheid te wekken, kan men inder daad op grote afstand mensen via autosuggestie onder hypnose brengen. De imitatiedrang de kijkers in de huiskamer zagen wat er op het toneel gebeurde vult de autosuggestie aan." „Nu het gevaar ervan: stel eens voor dat een alleenwonende man of vrouw met weinig sociaal contact op deze wijze onder hypnose was geraakt. Zoiets kan dodelijk zijn." IS het niet mogelijk dat David Ber- gals paranormaal begaafd is dat hy dat hij zijn in wezen dan weten schappelijk werk een kermisachtig de cor geeft, is niet zo vreemd: vele wetenschappen zijn op de kermis be gonnen „Er zijn twee argumenten om een paranormale begaafdheid bij David Berglas te 'ontkennen. Ten eerste brengt hij niets nieuws zijn trucage werd eeuwen geleden al vertoond. Ten tweede kan een paragnost niet op commando werken. Een paragnost kan niet zeggen: zaterdagavond geef ik een vertoning, net zo min als een dichter kan zeggen: zondagavond maak ik een gedicht." ROTTERDAM Naar aanleiding van een recente televisie-uitzending, waarin hypnose werd toegepast, heeft de Nederlandse vereniging voor medi sche hypnose in een telegram aan het ministerie voor Sociale Zaken en Volks gezondheid om maatregelen gevraagd om te voorkomen dat hypnose in teken handen wordt misbruikt. In het telegram zegt de vereniging met grote verontrusting kennis te heb ben genomen van de onverantwoorde lijke toepassing van de hypnose voor niet medische doeleinden in de betrok ken tv-uitzending, met duidelijk scha delijke gevolgen voor enige kijkers. Aangezien de vereniging de hypno se als een medische ingreep beschouwt, die in handen van leken een gevaar kan opleveren, verzoekt zij het mi nisterie alle maatregelen te nemen ter voorkoming dat de hypnose in te kenhanden misbruikt wordt en om een herhaling van dergelijke vertonin gen te voorkomen. WESTON-SUPERMARE (Enge land) De grote klok van de St. Ni- colaaskerk in het plaatsje Weston heeft zijn luider gedood. Deze, de 24- jarige John Hall, was bezig een klas novicen te teren, hoe zij om veilig te kunnen luiden moesten trekken aan het touw, dat van de klok, een tenor- klok van een halve ton, naar bene den hing. Hij waarschuwde hen tegen het gevaar van te hard trekken en niet te laten vieren. En dat was nu juist de fout, die hij enkele ogenblikken later zelf maakte. De klok Deschreef plotseling een volledige cirkel, waarbij het touw om het wiel gewonden werd. Hall werd de lucht ingerukt, zijn hoofd sloeg tegen het gewelf en vervolgens smakte hij vijf meter lager tegen de vloer. Hij overleed op weg naar het plaatselijke ziekenhuis.

De Vallei | 1967 | | pagina 6