Tuchtcollege acht vaders klacht gegrond IB RAIFFEISENBANK Man wurgde kameraad tijdens proefverlof Schietpartij in woonwagenkamp bleef nog duister Chefarine „4" doet wonderen bij pijn of griep! Zoeken naar delfstoffen beteugeld VAN ONZE IEESTAFEL Confectiefabriek Gazan sluit in Schiedam Amsterdammers bekennen roofoverval VERPLICHTE BLOEDPROEF BEPLEIT spaarbank en alle bankzaken Weiniï fleur bij dageijks werk Burgemeester gaf slecht voorbeeld Familievete voor Utrechtse rechtbank Verjaarde vormen Lief en voorlopig Arts: Operatie van al een jaar bewusteloos meisje duurde aan het eind te lang99 „GEDRAAI" Drie kruisverenigingen vormen stichting MARTELGANG HULP ADVIES mm MET GOEDKEURING VAN DE SENAAT GEEN BEZWAAR waar men véél meer doet dan sparen JAAR CELSTRAF GEËIST Dodelijke val bij schoonmaken „Kom binnen!" Vliegtuig landde op vliegtuig Andere plaats D' Neder lander doet het in Australië zeer goed De vier middelen, verenigd in Cheiarine „4" - elk afzonderlijk al beroemd - wer ken tezamen nög beter en helpen vaak ook dan wanneer andere middelen falen. De combinatie is ideaal om pijn of griep snel en doeltreffend te bestrijden. WOENSDAG 3 MEI 1967 Van een onzer verslaggevers ENSCHEDE Het College voor Medisch Tuchtrecht in Zwolle heeft de klacht gegrond verklaard, die de 51-jarige Enschedese verkoopleider W. J. B. Versluis heeft ingediend tegen een Enschedese narcotiseur. De betrokken arts diende de 22-jarige dochter van de heer Versluis op 14 april van het vorige jaar in het ziekenhuis Ziekenzorg een narcose toe, waaruit het meisje niet meer is ontwaakt. Zij ligt nog steeds bewusteloos. De kans dat zij ooit nog zal genezen is, menselijkerwijze gesproken, uitgesloten. De narcose was toegediend bij een lichte operatie, die de 22-jarige Mia aan haar hielen wilde laten ver richten. Nog niet bekend was gisteren of te gen de arts nu ook een strafrechtelijke vervolging zal worden ingesteld. De Al melose officier van justitie, mr. C. H. Nuis zei daarover: „Ik weet het nog niet. Deze zaak ligt zo bijzonder ge compliceerd en heeft zoveel facetten dat ik me daarover eerst diepgaand zal moeten beraden". Mr. Nuis volstond verder met mee te delen dat het College voor medisch Tuchtrecht in Zwolle in een uitspraak de klacht van de heer Versluis ge grond heeft verklaard. „De Inhoud van die uitspraak ken ik echter niet. Die is ook niet openbaar. Slechts als op een ingediende klacht afwijzend wordt ge reageerd, wordt dat naar buitenuit mee gedeeld". Hierdoor komt het ook dat de vader van Mia Versluis en haar verloofde de 26-jarige Geert Vrijs, van het Me disch Tuchtrecht niets hebben gehoord. ..Mij is alleen meegedeeld", aldus de heer Versluis, „dat ik wel niets meer zou horen wanneer mijn klacht als ge grond werd beschouwd. Daarop heb ik tegen de betrokken anaesthesist, de chirurg en de directie van het zieken huis een klacht ingediend. Wat ik wil is, dat er recht wordt gedaan. Zeker na alles wat er na „de fout" op de operatiekamer is gebeurd". „Die fout", aldus de heer Versluis, „had ik kunnen vergeten en vergeven. Wat ons echter het grootste verdriet heeft gedaan is het gedraai, de leu gens en de onmenselijkheid achteraf. Dat is botweg onrecht geworden. On recht tegenover ons en tegenover onze dochter". Dan vertelt hij, af en toe bewogen, het verhaal van zijn dochter. Het is de lijdensweg van een jong meisje dat DEN HAAG De confectiefabriek Gazan NV in Den Haag gaat haar be drijf in Schiedam sluiten. Daardoor ko men op korte termijn ruim honderd werknemers zonder werk, onder wie vooral veel meisjes zullen zijn. Met de vakbonden is overeenstemming bereikt over een afvloeiingsregeling. De sluiting van het bedrijf vloeit voort uit de kleine omvang van de voor jaarsbestellingen en de aarzeling van de detaillisten bij het plaatsen van orders voor het najaar. Gazan heeft vestigin gen in Den Haag, Schiedam en Lier (België). In deze bedrijven bij elkaar werken ongeveer 550 mensen. In de af gelopen maanden werd al personeel ontslagen in het Belgische bedrijf. Van het personeel in Schiedam kun nen ongeveer dertig mensen aan de slag gaan in de hoofdvestiging van het bedrijf in Den Haag. Mutsaerts' Kinderwagenfabriek N.V. in Tilburg heeft 26 mensen uit de pro- duktieafdeling onslagen. Dit is een ge volg van de verminderde vraag naar produkten van het bedrijf, onder ande re door de felle buitenlandse concurren tie. Een fikse tegenstander is vooral Italië waar, volgens de directie van Mutsaerts, de industrie werkt met steun van de overheid. Van onze correspondent. HEYTHUYSEN De Rijkspolitie in Heythuysen heeit met de politie van Amsterdam en de Koninklijke Marechausseer de gewapende roofover val in de nacht van 11 op 12 februari op de familie Maarschalk in Heythuy sen opgelost. Een bende van vier Am sterdammers (waaronder twee 21-jarige dienstplichtige militairen) is, verdacht van deze overval, in Roermond opge sloten. Ze hebben alle vier bekend. De Rijkspolitie van Heythuysen noch de officier van justitie, mr. J. J. Deles- cen, in Roermond wilde gisteren over de oplossing van de geruchtmakende overval mededelingen doen. Vast staat, dat de politie op het spoor van de over vallers is gekomen, toen vorige maand een van de militairen wegens een ander misdrijf werd gedetineerd. Aan het eind van de vorige week sloeg deze militair door en bekende zijn aandeel in de Heythuysense overval. De drie anderen konden maandag en gisteren worden aangehouden. De overvallers dwongen de heer Maarschalk en zijn vrouw, hun drieja rig kleinkind, hun dochter en haar verloofde in het toilet te gaan. Daarin hebben zij tweeëneenhalf uur opgeslo ten gezeten. De buit van de overval bedroeg elfhonderd gulden en wat sie raden. Een vierde man had buiten op de uitkijk gestaan. Hij was de vroegere verloofde van de dochter des huizes. Van onze correspondent UTRECHT De drie landelijke kruisverenigingen, het Groene Kruis, Wit-Gele Kruis en Oranje-Groene Kruis, hebben in Utrecht de Stichting Samenwerkende Landelijke Kruisvere nigingen opgericht. De drie verenigin gen zijn van plan alle taken, die zich voor een gezamenlijke aanpak lenen, in de nieuwe stichting te ontwikkelen. wilde trouwen en dat een paar knob beltjes aan haar hielen wilde laten weghalen, omdat ze zo moeilijk met hoge hakken overweg kon. Die ijdel- heid is haar fataal geworden. Op de operatiekamer is een fout ge maakt, maar door wie? De medische wereld wil het de heer Versluis niet zeggen. „Academici dekken elkaar al tijd", zegt hij. „Niet dat ik bloed wil zien. Ik wil alleen dat de man die mijn dochter geestelijk verminkte, ge straft zal worden. Daar heb ik", her haalt hij, „recht op". Voor Mia Versluis begon de martel gang op 14 april 's middags om twee uur. „De patiënte", stelt de anaesthe sist in zijn verweerschrift aan het Col lege voor medisch tuchtrecht, „werd op gebruikelijke wijze op bed in slaap gebracht". Daarna werd zij met bed en al naar de operatiekamer gereden. In zijn verweerschrift stelt de arts ver volgens vast: „Dit aanrijden geschied de met de nodige ruwheid. Deze ruw heid", zo vervolgt hij „had tot gevolg dat er hard met het bed van de pa tiënte tegen het narcosetoestel werd aangereden. Een sissend geluid maakte mij er opmerkzaam op, dat er eeu gas ontsnapte, dat ik voor deze anaesthe- sie (narcose) niet zou gebruiken". De arts vervolgt dan met er op te wijzen dat de handels van de „verouder de toestellen", op een zeer gevaarlijke plaats zitten. Hoewel de huidskleur van de patiënte onbevredigend was werd de operatie toch voortgezet en aan een been voltooid. „Hierin stemde ik toe", aldus de narcotiseur. „Achteraf bekeken had ik dit niet goed moeten vinden. Volgen.' mij heeft het afmaken van de opera tie te lang geduurd en is dit misschier fataal geweest voor de patiënte". Toen de toestand van Mia Versluis snel achteruit ging de bij de operatie betrokken chirurg spreekt in zijn ver weerschrift zelfs van een „livide"- ge laatskleur (lijkkleur) en van „hart en ademstilstand" is de hulp van een cardioloog (hartspecialist) inge roepen. Er is toen hartmassage toege past, maar toen de kleur van het meis je beter werd besliste het operatie team toch nog met het andere been te beginnen. Toen de operatie was voltooid bleek de toestand van Mia Versluis zeer ern stig. Toch heeft het vele uren geduurd voordat de familie van de ernst van de toestand van het meisje op de hoogte werd gebracht. Pas 's nachts om twee uur vertelde een hartspecialist aan de vader van Mia dat zijn dochter in le vensgevaar verkeerde. De anaesthetist liet zich pas de an dere ochtend om half negen zien. Hij sprak toen over complicaties, een mo gelijke hartkwaal, waarnaan ook de vader van het meisje lijdt. Pas later hoorde de vader van het ontsnapte gas op de operatiekamer en van fouten die gemaakt zouden zijn. Het hoogtepunt in het drama met Mia Versluis kwam in de ochtend van 19 september De anaesthetist nam toen ouders en verloofde van Mia apart. „Hij heeft ons toen voorgesteld de ca nule waardoor Mia kunstmatig in le ven wordt gehouden, uit het lichaam te trekken. Toen wij hem vroegen wat dit zou betekenen, heeft hij gezegd: dan volgt de dood." De ouders van Mia Versluis hebben daarop het advies ingewonnen van een predikant, 's Avonds werd volgens de heer Versluis ten huize van de familie over dit punt een tweede gesprek ge houden, waarbij zowel de betrokken arts als de predikant aanwezig was. „De arts heeft toen de mogelijkheid om Mia door middel van de canule uit haar lijden te helpen herhaald. De pre dikant heeft dit zwart op wit voor het MIA VERSLUIS medisch Tuchtcollege verklaard", al dus de heer Versluis. In zijn verweerschrift tegen deze aan tijging verklaart de anaesthesist: „Het verzoek de canule te verwijderen heb ik nooit gedaan. Wel heb ik getracht de mening van de familie Versluis af te tasten, om bij een eventueel optre- dnde complicatie deze niet meer te corrigeren". Welke stappen er tegen de anaes thesist zijn genomen? Welke stappen er nog zullen volgen tegen de chirurg? Te gen het ziekenhuis? Het College voor medisch tuchtrecht zwijgt er over als het graf. De voorzitter mr. D. Sanders uit Zwolle, gistermiddag in een tele foongesprek: „Ik mag beslist niets zeg gen. Ik ben tot geheimhouding ver plicht." Door wie? „Door de medische tuchtwet". Vindt u dat die wet nog past in de huidige samenleving „Daar kan ik wel iets over vertellen. Binnenkort kunt u daarover iets van mijn hand lezen." Waarin? „Dat kan ik nu weer niet vertellen." Vast staat dat de narcotiseur sinds 1 mei niet meer in het betrokken zie kenhuis werkt. Tussen de fatale datum van 14 april 1966 en zijn vertrek is ruim een jaar verstreken. Een jaar waarin Geert Vrijs zijn meisje is trouw gebleven. Zoveel hij kan bezoekt hij haar. Soms, zoals de ouders van Mia, zelfs driemaal per dag. Tegen alle uit spraken in blijft hij maar op genezing hopen. „Ik geloof niet dat ik me bij de eer ste de beste tegenslag moet neerleggen", is zijn sobere commentaar. „Op Ko ninginnedag kenden we elkaar vijf jaar." Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG De Eerste Kamer heeft gisteren zonder hoofdelijke stem ming de Wet opsporing delfstoffen aan genomen. Dit wetsontwerp, dat eigenlijk een noodverband is, wil de vrijheid van het zoeken naar delfstoffen aan banden leggen. Volgens de nog steeds bestaande mijnwet van 1810, mag iedereen die van de grondeigenaar vergunning krijgt, naar delfstoffen zoeken. Hjj moet echter wel een conceorie hebben om ze te win nen. Het gevolg van deze vrijheid ia ge weest. dat bijvoorbeeld in Friesland en op de Waddeneilanden enige tijd ge leden een chaos ontstond. Allerlei olie maatschappijen prikten naar lievelust. Het noodwetje, dat straks moet worden vervangen door een geheel nieuwe mijn wet voor het vasteland, schrijft nu voor dat ook voor het zeeken naar delfstoffen een vergunning vat de overheid nodig is. De senaat had geen enkel bezwaar tegen deze tijdelijke wet. Alleen hadden de CH-afgevaardigde mr. J. Btihrmann en de KVP'er ir. C. E. P. M. Raedts bedenkinggi tegen de bepaling, dat b(j het verlenm van een concessie voor de winning vin gas of olie aan de vinder „een zeken voorrang" zou wor den gegeven. Ze vilden meer zekerheid voor de maatschajpy, die als eerste een winbare hoeveelhéd olie of gas heeft aangeboord. Mlniëer De Block (econo mische zaken) wide echter niet verder gaan dan nu in hft wetsontwerp staat. „In beginsel is er voorrang voor de vinder", zei hy, „naar ik kan me niet sterker binden. Het is een moeilijke zaak. Er kan bjjvoorbeeld geiyktydig door twee maatsihappyen in eenzelfde veld zijn geboord. Wie is dan de eerste vinder?" De senaat nam met deze uitleg toch wel genoegen. ADVERTENTIE IN HOLUUID STAAT SN HUIS De Raiffeisenbank doet alle bankzaken, ook reisdeviezen. Gemakkelijk voor u DEN HAAG Rof. dr. W. Froentje pleit in het Nederlands Juristenblad voor het invoeren van een wettelijke bepaling waarbij let deelnemen aan het verkeer met eei bepaald alcoholge halte in het bloed strafbaar wordt ge steld. Een bloedpoef zou verplicht moeten worden. Hij meent dat he aantal ongelukken jaarlijks met vijftinduizend zou afne men, terwijl het aatal dodelijke onge lukken met ongever driehonderd zou kunnen vermindera. In de praktijk >et prof. Froentjes een alcohoJgeha/te Van 0,0 promille als de enige weteoach^pelijke aanvaard bare grens. H-t stillen van de DEN HAAG Zelf had Jan B. (38) helemaal niet met proefverlof gewild. „Ik zei dat ik liever in de zomer ging, maar de afdelingsarts stond erop". Zo kwam Jan drie dagen voor Kerstmis in de vr(je maatschappij terug; v(jf weken later wurgde hy in dronkenschap een kameraad. op 0,5 proille ten van een of drie bor zeker geva een limiet v Froentjes de gebruikers", „leveren ook duidelijk gev grens t neer op het toela- >"fco>olgebniii* in feite ook van een Het toelaten van pro mille vindt prof. tente grens. „Veel weg- sthrijft de hoogleraar, aai beneden reeds een r ia het verkeer op." DEN HAAG Bloemen en planten zijn in de maste bedrijven nog taboe. „Een sterke if een mentaliteit vastge roeste weerst»d", aldus wordt gecon stateerd In ee statistisch rapport in opdracht van het produktschap voor siergewassen ttgevoerd. Driekwart v*i de ondervraagde man nen en de helt van de ondervraagde werkende vrotwen, bleken niets te doen aan een |loem of plant by het werk. Van de 1993 mensen die deelnemen aan het consumentenonderzoek, vond ongeveer een kwart de prijzen van de bloemen te hoog. Welgestelden kopen vaker bloemen dan de anderen. De laagste welstandsklasse koopt veel kunstbloemen. Gisteren, voor de Haagse rechtbank, bleek dat niet alleen Jan tegen het proefverlof was geweest. Zijn raads man vertelde dat de directrice van de Kruisberg in Doetinchem, de inrichting waar hij als ter beschikking van de regering gestelde naar ieders volle te vredenheid verbleef, er ook tegen ge kant was geweest. De psychiater, die hem een paar jaar geleden had onderzocht, had destijds al gewaarschuwd tegen opheffing van de terbeschikkingstelling. Jan was im mers ook al van 1952 tot 1963 ter be schikking van de regering gesteld ge weest en na de opheffing daarvan wa ren er ook dadelijk weer nieuwe feiten op *Uji toch al lange straflijst versche- De psychiater had bovendien ge waarschuwd tegen opname in centra als die van het Leger des Heils, omdat daar voor Jan niet voldoende toezicht op zijn drankmisbruik kon worden ge oefend. Niettemin kreeg hij in zijn proefverlof een plaatsing in het cen trum van het Leger des Heils in Den Haag. waar hij tussen alcoholisten te rechtkwam. De kapitein van het Leger des Heils die dit centrum beheerde had gezegd: „Ik kende hem nog van vroeger. Hij was er niet op vooruitgegaan". Het Leger des Heils wilde'een psychiater vragen of dit wel de juiste omgeving voor hem was, maar voordat dat was gebeurd, was het al weer fout gegaan met Jan. „Ik moest daar om half elf 's avonds binnen zijn, maar ik zakte wel eens door", vertelde hij de rechtbank blij moedig. Dat had hij ook op de avond van 27 januari gedaan, samen met zijn kameraad Gerard uit hetzelfde tehuis. Op aanraden van Gerard had Jan in de loop van de avond in een café op het Spui zijn polshorloge voor een tien tje van de hand gedaan, „want dan kunnen we de hele nacht blijven drin ken". Het tientje was snel in de la van de kasteleines beland, waar al een aan tal guldens van Gerard en Jan lagen. Van onze correspondent ALMELO. De Almelose recht bank heeft gisteren de 55-jarige burr gemeester van Losser, J. P. A. M. van der E. veroordeeld tot een boete van vijftienhonderd gulden en ontzegging van de rijbevoegdheid voor vier maan den met aftrek. Hij had onder invloed van alcohol in zijn auto gereden. De eis was een boete van duizend gulden en intrekking van het rijbewijs voor vier maanden. Tijdens een dronkenmansrit was de burgemeester in Borne tegen een lan taarnpaal gebotst en in Enschede had hij nog eens twee verkeerszuilen on dersteboven gereden. AMSTERDAM De 33-jarige me vrouw C. M. van Eunen is uit een raam van haar woning op de vierde verdieping in de Beethovenstraat in Amsterdam gevallen. Bij aankomst in het ziekenhuis was zij overleden. De politie vermoedt, dat zij bij het schoonmaken van de Kamer is uitge gleden en voorover door het geopende raam is gevallen. Een van haar slip pers zat vastgeklemd onder de verwar ming, de andere lag een eind verder in de kamer. verslaggevers ben ervan over- voor de Utrechtse Van een onzer UTRECHT „Ik tuigd", zei gisteren rechtbank een Amersfoortse politie man, „dat we nog geen vijf procent te weten komen van wat er in een woon wagenkamp gebeurt". Dat was een schot in de roos, want de zaak waar het om ging een schiet- en kloppar tij in het Amersfoortse kamp werd ondanks de uitvoerige behandeling al lerminst doorzichtig. Al deed de officier van justitie, mr. F. G. Wüstenberg, in zijn requisitoir of het allemaal _o eenvoudig was als één en één is twee, zijn eisen tegen de twee verdachten weerspiegelden de ve le onzekerheden die waren overgeble ven. Tegen de veertigjarige Pieter B., koopman/woonwagenbewoner onder de naam Rooie Piet, vorderde hij we gens poging tot doodslag anderhalf jaar gevangenisstraf met aftrek. Tegen 's mans twintigjarige zoon Pieter eiste hij wegens het opzettelijk toebrengen van zwaar lichamelijk letsel een jaar met aftrek. Het betoog in het requisitoir had hogere eisen doen vermoeden. De offi cier had weliswaar onderkend dat niet alles zo helder was als glas, hij gaf toch een vlotte lezing van het gebeurde op zaterdagavond 21 januari. De troebelen waren de bewuste avond begonnen in het nabij het woonwagen kamp gelegen café iCarel de Stoute. Vader en zoon B. waren er verzeild geraakt in een woordentwist met Jozef Donkervoort, zoon van de man die la ter op de avond door kogelvuur en sla gen met spaden zou worden geveld. De twist was met een sisser afgelo pen, maar toch had vader Donkervoort (52) alias de Chinees tegen mid dernacht aanleiding gevonden verhaal te gaan halen bij vader B„ alias Rooie Piet. Dat was het punt waarop de ver klaringen uiteengingen. Volgens de Chinees en zijn drie zoons, en met hen ging de officier mee, ge beurde er dit: Hij was in stilte, ge volgd door zijn zoen Henk (28), op de wagen van B. senior afgekuierd om de zaak uit te praten. „Ha, Chinees, kom binnen dan kunnen we eens pra ten", had Rooie Piet geroepen, maar op hetzelfde ogenblk had hij vijf, zes kogels uit een revolver gelost. Een ko gel had de Chinees geraakt in de lin kerpols Terwijl zoon Henk de schutter, Rooie NEW YORK Een De Hooiland Dom vliegtuig van Yankee Airlines, met elf personen aan boord, is maandag avond op La Guar dia luchthaven bo ven op een sportvliegtuigje geland. De drie inzittende* van dit laatste vliegtuigje kwamen om het leven. De eerste en tweede piloot van de De Hooiland Dove, moesten in een zie kenhuis worden opgenomen. Hun toe stand ia goed. Geen der sndere inzit tenden werd gewond. De luchthavendirectie heeft bekendge maakt, dat de De Baviland Dove toe stemming had om te landen en dat de aanwezigheid ra» het sportvlieg tuigje op de landingsbaan onverklaar baar is. Piet, aanvloog, hadden twee zoons van de belager met schoppen op de Chi nees ingeslagen. Pas toen Henk zijn 2 broers was gaan halen, was de familie B. gevlucht. De Chinees bleef bloedend achter met zeer zware verwondingen aan het hoofd. Daartegenover stonden de verklarin gen van vader en zoon B. Zij hadden helemaal niet horen schieten. Rooie Piet had alles met zijn blote handen afgedaan en niet hij, maar de familie Donkervoort was het gevecht begonnen. Zijn zoon herinnerde zich uitsluitend dat hij een schop had gehanteerd om er mee op los te slaan. Omdat het schieten dank zij de wond en de daarin gevonden kogel wel vast stond. greep de jfficier de verklaringen van vader en zoon B. dankbaar aan om ze toe te voegen aan zijn bewijs. „Ze zijn zo leugenachtig, dat ze juist daar door tot het bewijs bijdragen", zei hij. Hij bezwoer vader Donkersloot, die nog niet geheel hersteld was van zijn verwondingen, zich te beheersen, zodat de vete tussen beide MB'lies niet. op nieuw bloed zou eisen. De familie B. had inmiddels haar woonwagen „parti culier" ondergebracht in Soest, omdat zij het in het Amersfoortse kamp niet langer kon harden. De raadsman van Rooie Piet en zijn zoon bracht daarop naar voren en dat was het enige wezenlijke dat hij bijdroeg dat zijn cliënten nog een wraakoefening van de familie Donker voort te wachten stond in de vorm van een civiel proces. De Chinees was op de gedachte gekomen in een civiel pro ces twaalfduizend gulden te eisen als schadevergoeding. Gerard ging op een gegeven ogenblik even naar het Leger des Heils terug om geld te halen en van dat geld zou hij door Jan voorgeschoten drank beta len. Jan had daarom gevraagd toen ze tegen enen buiten waren beland en op zoek waren gegaan naar een auto, waarin ze zouden kunnen slapen. Gerard had gezegd dat het Leger des Heils al dicht was geweest toen hij er was aangekomen. Jan was boos gewor den zo had hij bij de politie en de rech ter-commissaris verteld; gisteren kon hij het zich allemaal niet meer herinneren en had gedreigd: „Je betaalt me of ik vermoord je". „Ik heb niets, dus vermoord me maar", was het simpele antwoord ge- wijze zijn areigerrtem waai -gemaaivt. Hij legde een knoop in de sjaal die Gerard om zijn hals droeg en trok die stevig aan. Het lichaam liet hij op het Binnenhof, vlak voor de Ridderzaal achter, maar hij kwam nog één keer terug om voor alle zekerheid nog een zakdoek om Gerards nek te knopen. Gerard was te dronken geweest om zich te verzetten. „In zijn bloed zat 3,4 promille alcohol, dat heb ik nog nooit eerder meegemaakt, hij moet wel stapelzat zijn geweest", verbaasde de president, prof. mr. W. F. C. van Hat- tum zich. Na zijn daad had Jan een voorbijgan ger verteld dat hij zijn vriend had ver moord. Bij het onderzoek van de poli tie kwam vervolgens uit dat hij drie weken tevoren een soort generale re petitie had gehouden met een andere kennis uit het tehuis van het Leger des Heils, een zekere Joep. Ook met Joep had hij in dronken schap ruzie gekregen en ook bij hem had hij een sjaal om de hals geknoopt. Door hard schreeuwen had Joep echter bijtijds alarm kunnen slaan. De Haag se politie had daarop volstaan met bei de mannen ter ontnuchtering op te slui ten. De volgende ochtend waren ze zon der meer op vrije voeten gesteld, nadat Jan met een handdruk zijn excuses had aangeboden. „Joep, het spijt me, dat ik je gisteravond heb willen ver moorden". „De politie heeft blijkbaar de ernst van dat voorval niet ingezien", consta teerde de president. Voor prof. mr. Van Hattum was dat een van de drie keren dat hij zich gisteren kritisch uitliet over de Haagse politie. Zij had ook nagela ten na de wurging op het Binnenhof het alcoholgehalte in het bloed van Jan te laten meten en proces-verbaal te maken over een sjaal die zij tijdelijk van Jan in beslag had genomen. „De Haagse politie weet dat blijk baar niet, maar als je een sjaal toont aan een verdachte is die volgens het wetboek van strafvordering in beslag genomen, of daarvan nu een papiertje is gemaakt of niet", aldus de president. De officier van justitie, mr. dr. H. van 't Veer, eiste één jaar gevangenis straf met aftrek. Bovendien zou Jan voor de voortzetting van de terbeschik kingstelling daarna niet meer naar de zelfde inrichting in Doetinchem terug moeten keren. Jan betreurde dat. „Ik zou wel graag naar die inrichting terug willen", zei hij met kinderlijke hoop in zijn stem. En over de daad zelf: „Ik kan het me niet goed voorstellen". Voor de nog toehoorders bleef er evenwel deze zaak niet voorstelbaar. meer in gr wordt wel gezegd, dat het hof af stand moet doen van allerlei uiter lijk vertoon, dat niet meer van deze tijd Is. maar dat geldt niet voor het hof alleen, constateert de „Leeuwarder Cou rant" (onafli.). „De wekenlange wacht voor Draken- steyn, de haastige verhuizing van de publiciteitskudde naar Utrecht en de anticlimax, toen het verheugende be richt er eenmaal was. lieten zien dat verjaarde vormen niet alleen binnen de paleishekken tieren. Goed. men zat daar nu eenmaal in Lage Vuursche. men trok door die aanwezigheid an deren, van clochards tot breisters, aan en daardoor werd het fenomeen tot nieuws, maar het had niet gehoeven. De televisie-uitzending van het pers centrum was een merkwaardige flop, waar niemand na het pompeuze voor lezen van het communiqué meer iets zinnigs te zeggen had en waar de helft van de opnamen uit ruggen be stond. Een volgende keer, want er zullen nog wel volgende keren zijn, maar niet weer. Eén telefoontje van de plaats waar de bevalling plaatsvindt, naar het ANP in Den Haag, en een minuut later is het hele land op de hoogte. Er zullen altijd mensen zijn, die toch naar de hekken van Drakensteyn of Het Loo of van een ziekenhuis tijgen, maar veel nieuws bieden die niet. Het kan best zonder. Een volgende keer kan ook de militaire bewaking aan de poort wel inrukken. De batterijen, die de saluutschoten losten, waren ook al over tijd: radio en televisie werken nu eenmaal sneller dan het militaire apparaat. Dat schieten heeft overi gens ook alle zin verloren: het zal met de andere poespas achterwege kunnen blijven. Alleen zullen we wel nooit van de beschuiten met muisjes afraken, ook al moet zich de eerste man nog melden, die dat knisterige feestgruis werkelijk op prijs stelt". „Friese Koerier" (onafh. soc.) is niet zo erg te spreken over het rapport „Het noorden op weg naar het jaar 2000", dat de bestuurscommissie Noorden des Lands deze week heeft ge publiceerd. Het is geen boek, dat op wekt tot grote geestdrift. Dat wil niet zeggen, dat het slecht is. Het is alleen geen plan. Het is zoals de schrijvers het zelf ook noemen, een „studie", die in een aantal conclusies uitmondt. Die conclusies zijn nogal vaag. Als het een echt plan zou zijn, dan zou het een op somming moeten bevatten van noodza kelijke maatregelen in hun gewenste volgorde en met een schatting van de kosten. Er staan wel maatregelen in opgesomd, maar in zulke algemene ter men. dat er geen echt beleid mee te voeren valt. Wie weten wil wat er nu volgens de drie noordelijke provinciale besturen het eerst gebeuren moet, die komt daar in dit boekje niet achter. „Hoofdbezwaren zijn: 1. het plan is geen plan. omdat het geen rangorde van maatregelen bevat; 2. er ont breekt een taakverdeling tussen ho gere en lagere overheden: 3. er is, behalve op enkele punten geen bewe ging van de onderling strijdige be langen van de 3 provinciën; 4. er ontbreekt een pleidooi voor een dj"&§,- vernieuwing van het Haagse beleid zijn schuchter en schraal. Tegenover die nadelen staan verschillende posi tieve kanten: 1. het boekje bevat een nuttig en goed bijgewerkt overzicht tot begin 1967; 2. er staat een rede lijke kritiek in op de nota over de ruimtelijke ordening: 3. verscholen in de tekst zijn allerlei voorstellen te vinden, die dan wel geen samenhang hebben gekregen, maar die toch wel aangeven hoeveel er nog te verbete ren is. Als wij positieve en negatieve kanten van het boekje afwegen, dan geven de negatieve voor ons de door slag. Wat ons het meeste heeft te leurgesteld in dit „nieuwe perspec tief" is het gebrek aan strijdvaardig heid. Het is allemaal zo lief en voor lopig. Het is niet concreet. De rege ring kan er niet veel mee beginnen, omdat zij nu weer niet weet, wat het noorden zelf het eerste wil. Het noor den wil zo verschrikkelijk veel, dat het allemaal toch niet in één keer kan. De Bestuurscommissie moet dat zelf ook wel hebben begrepen, want er is geschreven en op persconferen ties gezegd, dat er nog allerlei nieu we detailstudies nodig zijn. We heb ben dus nog wat te verwachten. Daar zal het dan van moeten komen. Dat is naar onze mening een onjuiste methode. Zeker tegenover de rege ring, die we nu hebben en die in de regeringsverklaring duidelijk heeft gemaakt niet allereerst bezorgd te zijn over de problemen van het noor den. Het was beter geweest, als Friesland, Groningen en Drente met een hard stuk op tafel zouden zijn ge komen, waaraan iedereen houvast heeft: rijk, provincie, gemeente en particuliere organisaties. Dat is er niet van gekomen. Daarom schiet het boekje naar ons gevoel tekort. Het doet geen recht aan de werke lijkheid, die meer eist dan. hier wordt gevraagd". MELBOURNE De wel zeer onder nemende 22-jarige Nederlandse immi grant Rolf Schreuder. die reeds een modesalon, een boerderij met onge veer 13 ha grond en verscheidene ande re bedrijven bezit heeft voor een groot bedrag de televisie-studio „DYT Pro ductions", waar hij twee jaar geleden als boekhouder in dienst trad, aange kocht. ADVERTENTIE Vier middelen in Un ablet helpen snel en-deen wonderen! t

De Vallei | 1967 | | pagina 7