Prestaties van VA V-atleten bleven beneden verwachtingen Trainer Ter Haar meest succesvol Wageitingen schotvaardig tegen Edo COMPUTER BIJ S.K.F. wie ,„ist Panters-heren staan voor moeilijke promotie-strijd Comité „Vrij Griekenland" opgericht Dammen Postduivenwedvlucht Roosendaal Jeugdige Valkenburg speelde remise tegen Schaap Geslaagde atletiekwedstrijden op sportpark Panhuis Zaterdag in Utrecht Pacifisten tegen gelukwensen van burgemeester Politieman schiet man in been Provo's mochten oorlogskerkhof niet betreden Tegengevallen Ziekte Uitslagen Wallace Mas niet nel kniu O t Officiële Bekendmaking VEENENDAAL RHENEN Vascomij kreeg surséance Uitlevering van dief gevraagd VRIJDAG 5 MEI 1967 VEENENDAAL De regionale atletiekwedstrijden georganiseerd door de Veenendaalse atletiekvereniging VAV welke op Hemelvaartsdag op het sportpark Pan huis werden gehouden, zijn in alle opzichten geslaagd. De sfeer die er rond het atletiekgebeuren hing, getuigde wel iswaar van een bescheiden enthousiasme van de zijde van het publiek, doch wat organisatie betreft is dit sporteve nement zeer soepel verlopen. De heer S. Drost, voorzitter van de atletiekvereniging VAV en organisator van de wed strijden, zei hierover onder meer: ,JDe publieke belang stelling voor deze regionale wedstrijden valt beslist mee. Het is nu eenmaal bekend, dat de atletiek lang niet zoveel belangstelling geniet als bijvoorbeeld de voetbalsport, 29 verenigingen uit alle delen van ons land namen deel aan de wedstrij den op het Panhuis, waarvan elk jaar opnieuw de organisatie belangrijk wordt ondersteund door het bedrijfsleven en de plaatselijke middenstand. Het is in menig opzicht overigens te betreuren, dat de atletiek zich relatief in een ma tige belangstelling mag verheugen, daar er op dergelijke sportevenementen toch zeer gevarieerde programma's worden afgehandeld. Het bezoekersaantal was weliswaar nog boven verwachting, maar desondanks bleef de sfeer bij deze regionale wedstrijden wat onder de ver wachtingen. De organisatie was echter perfect en de wedstrijden werden na genoeg volgens het opgestelde schema afgewerkt. maar wij zijn over het bezoekersaantal bepaald tevreden. Wij hebben 456 inschrijvingen binnen gekregen van ruim 300 atleten, onder wie vijftien A-atleten. De wedstrijden worden vrijwel volgens schema afgewerkt en dat pleit toch wel voor de perfecte organisatie van dit atletiekfes- tijn, dat verreweg het grootst is in het district Oost". De beste prestatie werd voor de organiserende vereniging geleverd door de heer W. ter Haar, trainer van VAV in de categorie C. Hij werd o.a. tweede op de honderd meter in zijn klasse en mocht na afloop de beker uit geloofd door sporthuis Cocky in ontvangst nemen. De Veenendaler Jan Hartman, favoriet bij de jongens A op de 3000 meter, kwam niet verder dan een derde plaats. Op de 3000 meter jongens A en het hoogspringen jongens C de belang rijke nummers voor de jeugdige VAV- atleten zijn de prestaties van de Veenendalers wat beneden de verwach tingen gebleven. J. Hensbergen en J. Diepeveen eindigden op dit technische nummer respectievelijk op de zevende en de achtste plaats. De Excelsior-atle- ten waren op dit nummer veruit supe rieur, terwijl een TEC-lid de derde plaats bezette. De beste prestatie werd geleverd door J. van Strien van Excel sior (Oosterhout), die 1.48 meter liet noteren, terwijl J. Hensbergen van VAV de beste Veenendaalse springer was met 1.23 meter. De 3000 meter jongens A beloofde een Veenendaalse triomf te worden. Jan Harteman startte als favoriet op deze afstand met zes concurrenten, onder wie de Veenendalers Herman van Alfen en S. Huibers. Reeds in de tweede ronde liepen laatstgenoemde atleten een fikse ach- VEENENDAAL Deze week nam EVPV „De Luchtreiziger" deel aan de postduivenwedvlucht Roosendaal. De duiven werden gelost om 9.00 uur. De eerste duif kwam aan om 9.57 uur, terwijl de laatste om 10.03 uur binnenkwam. Grootste snelheid is 1579.9 meter per minuut. F. Spies 1, 18, 33, 37, 42; H. v. Koo ien 2, 9, 14. 19. 23, 36. 46, 47, B. H. E. Schuurman 3, 5, 8, 10, 26, 31, 38, 40, 48 W. J. van Dam 4, 7, 15, 20, 21. 25, 43. W. Schakel 6; G. Fasse 11, 27; H. Beijk 12, 30; G. J. Bovenschen 13; K. de Ruiter 16; H. de Vos 17, 24, 24, 34, 39 45; C. Spies 22; G. Mikker 28; R. J. van Kooien 29, 32, 44; W. Brouwer 41, C. Methorst 49. WAGEN IN GEN Wageningen heeft een veadiende overwinning behaald op EDO, dat voor de rust vrij aardig voet hal liet zien, maar dat in de tweede helft toch duidelijk door de Wagenin- gers werd overvleugeld. De gasten kwamen aanvankelijk het dichtst bij een doelpunt. Piet Dielis sen trapte over de bal heen na een schot van de EDO-voorspeler Slisser. Hij gaf een bekeken passje aan zijn clubgenoot Buske, die tot grote opluch ting voor het Wageningse publiek in ge heel vrije positie naast schoot. Er volgden daarna enkele gevaarlijke schoten van de Wageningse aanvallers, met name van Van Viegen en Tonny van de Weerd. Het duurde tot de vier enveertigste minuut voordat er een doelpunt viel. Van de Weerd gaf een afgemeten voorzet aan Van Ernst en deze laatste schoot laag en strak laag, 1-0. Na de rust werd het al gauw gelijk. Dielissen werd bij een EDO-aanval ge blesseerd en bleef liggen. De scheids rechter liet doorspelen. Slisser schoot in vrije positie tegen de paal. De bal sprong weer het veld in en er volgde een schot van Buske, dat maar ter nauwernood door Houtriet van de doel lijn kon worden gehaald. Buske kreeg daarna opnieuw een schietkans en nu richtte hij wel goed, 1-1. Vijf minuten later nam Wageningen een voorsprong. Van Viegen zette de bal voor en de toegelopen Van Ernst schoot ineens in. Een identiek doelpunt stelde de Wage ningse zege veilig. Van Viegen was weer ver in het doelgebied van EDO doorgedrongen en zette de bal hoog voor. Nu was het Roelofs die voor de afron ding zorgde, 3-1. Wageningen gaf nu de toon aan en dat resulteerde in een vier de treffer, tien minuten voor het einde. Van Viegen nam een vrije trap. Van Ernst ving de bal op en passeerde de Haarlemse doelman kansloos. Vijftien honderd toeschouwers woonden het duel bij. De wedstrijd blonk niet uit door groots voetbal, maar de fraaie doelpun ten vergoedden veel. terstand op, welke naderhand aanzien lijk werd vergroot. Vijf ronden ver bleef Harteman in de kopgroep, toen moest hij M. v.d. Voort uit Emmeloord en J. Boom van atletiekvereniging Kampen laten ontsnappen, die respec tievelijk als eerste en tweede eindigden terwijl Harteman als derde eindigde. Trainer W. ter Haar, die voor de wedstrijd Harteman en Boom de beste kansen gaf, schreef het enigszins te leurstellende resultaat van de Veenen daler toe aan de omstandigheid, dat de atleet ruim een week ziek was ge weest en aan zijn zenuwen, die zonder uitzondering een belangrijk woordje mee spreken, wanneer Harteman „in eigen huis" aan de start komt. De beste resultaten voor de Veenen daalse atletiekvereniging wist trainer Ter Haar te boeken door in de finale op de 100 meter heren C als tweede te eindigen en op de 300 meter een fraaie tijd te boeken van 10.03.2. In de categorie jongens B wist J. van Manen een vijfde plaats te behalen in de finale op de 800 meter. T. B. Hiensch bezette op de 100 meter dames D de vijfde plaats met een tijd van 13.9. E. Budding eindigde bij de jongens D op de vierde plaats (60 meter), terwijl op dezelfde afstand bij de meisjes D. L. Kievit en R. van Beek op respec- DEN HAAG (ANP). Een aantal Nederlanders van verschillende poli tieke overtuiging heeft een comité Vrij Griekenland opgericht. Zij zijn van mening dat door de jongste gebeurte nissen in Griekenland de democratie is aangetast. Het comité streeft naar onmiddellij ke invrijheidstelling van allen die bij de staatsgreep zijn gearresteerd en naar onmiddellijk herstel van vrijheid van meningsuiting, vrijheid van ver eniging en vergadering, persvrijheid en onafhankelijke rechtspraak. Gisteren heeft het comité een com muniqué uitgegeven, waarin het een dringend beroep doet op de Nederland se regering en het Nederlandse parle ment om stappen te doen, die leiden tot een herstel van de democratie in Griekenland. De voorzitter van het comité is profes sor mr. P. D. G. Kapteyn. HANOVER (New Hampshire VS) - Een groep blanken en negers heeft woensdag getracht oud-gouverneur George Wallace van Alabama het spreken op het Dartmouth College te Hanover onmogelijk te maken. Wallace, een voorstander van se gregatie en grotere vrijheid voor de staten ten opzichte van de federale regering, werd begin dit jaar door zijn vrouw opgevolgd als gouverneur van Alabama. Er is sprake van dat hij bij de pre sidentsverkiezingen van volgend jaar de derde kandidaat zal zijn naast de officiële republikeinse en democra tische. Sprint van finale 3000 meter heren. tievelijk de vijfde en zesde plaats ein digden. Verdere uitslagen technische num mers: verspringen damens D,C,A: T. B. Hiensch met vier meter vijfde, ver springen jongens D: E. Budding. De uitslagen van de olympische estafette waren: 1. Ciko-Arnhem; 2. Numaga-Nijme- gen; 3. DOS-Kampen; 4. Excelsior-Oos- terhout; 5. AV. NOP-Emmeloord; 6. TEC-Tiel. VEENENDAAL Damclub VDC zette dezer dagen de onderlinge dam- competitie voort met zes partijen. 2 wedstrijden tussen v. d. Brandhof en v. d. Hor en Tollenaar en Meer- veld werden afgebroken. F,, de Kleuver en v. d. Vliert won nen hun partijen tegen Keijman en Van Barneveld, terwijl Bouman dit maal geen fout maakte en eveneens een overwinning boekte tegen C. Ver meer. De jonge Valkenburg deed het in deze wedstrijden uitstekend door remise te spelen tegen Schaap. RHENEN Burgemeester en Wet houders van Rhenen maken bekend, dat de gemeenteraad in zijn vergade ring van 25 april 1967 aan de Vereni ging „Een School met de Bijbel" te Eist (U.) medewerking, als bedoeld in artikel 72 der lageronderwijswet 1920 heeft verleend voor de aanschaffing van leer- en hulpmiddelen en school- meubelen in verband met de toeneming van het aantal leerlingen van het twee de leerjaar der school voor gewoon la ger onderwijs. Binnen 30 dagen na heden kan ieder ingezetene van dit besluit in beroep ko men bij gedeputeerde staten der pro vincie. Rhenen, 2 mei 1967, B. en W. voornoemd, De burgemeester, L. Bosch van Rosenthal. De secr. W. C. Pieters RHENEN B. en W. van Rhenen maken bekend, dat de gemeenteraad in zijn vergadering van 25 april 1967 aan de Sint Cunera Stichting ter be vordering van het R.-K. lager en kleu teronderwijs te Rhenen, medewerking, als bedoeld in artikel 72 der lager-on- derwijswet 1920, heeft verleend voor de hieronder genoemde voorzieningen ten behoeve van haar school voor ge woon lager onderwijs: Vervanging van de in gebruik zijnde schoolbanken door 132 sets; aanschaf fing van 4 tafels, 24 stoelen, 4 bureaus en 4 bureaustoelen ter vervanging van het bestaande meubilair; aanschaffing van twee stalen opbergrekken voor leer middelen en schoolbehoeften; aanschaf fing van 4 m2 ringmatten en 10 m2 ruige matten ter vervanging van de thans gebruikte; aanschaffing van 4 bureau-onderleggers; het naadloos ma ken van de vloeren der bestaande loka len; aanschaffing van leer- en hulpmid delen voor het vak verkeersonderwijs, omdat als gevolg van de wijziging van de verkeerswetgeving per 1 januari 1967 de aanwezige voorraad onbruik baar is geworden. De gevraagde medewerking werd ge weigerd voor vervanging van de be staande verlichting door buisverlich ting. Binnen 30 dagen na heden kan ieder ingezetene van dit besluit in beroep ko men bij gedeputeerde staten der pro vincie. Rhenen, 2 mei 1967, B. en W. voornoemd, De burgemeester, L. Bosch v .Rosenthal. De secr. W. C. Pieters. RHENEN B. en W. van Rhenen maken bekend, dat de gemeenteraad in zijn vergadering van 25 april 1967 aan de Vereniging tot Stichting en Instandhouding van Scholen met de Bijbel te Rhenen medewerking, als be doeld in artikel 72 der lageronderwijs wet 1920, heeft verleend voor de aan schaffing van leermiddelen voor het vak verkeersonderwijs ten behoeve van de Ericaschool. Binnen 30 dagen na heden kan ieder ingezetene van dit besluit in beroep komen bij gedeputeerde staten der provincie. Rhenen, 2 mei 1967, B. en W. voornoemd, De burgemeester, L. Bosch v. Rosenthal. De secr. W. C. Pieters. RHENEN Op de secretarie van de gemeente Rhenen ligt ter inzage een verzoek met bijlagen van Eerste Utrechtse Handelsonderneming N.V., Utrechtsestraatweg 224 te Rhenen om een nieuwe, de gehele inrichting om vattende vergunning voor een werk plaats voor het revideren van wegen- bouwmachines en het fabriceren van onderdelen hiervoor aan de Utrechtse straatweg 224, kadastraal gemeente Rhenen, sectie H, nummer 3175. Schriftelijke bezwaren tegen het ver lenen van de vergunning kan een ieder gedurende tien dagen na dagte kening van deze bekendmaking inbren gen bij het gemeentebestuur, waar dit verzoek ter inzage ligt. De ingekomen bezwaarschriften worden mede ter in zage gelegd. Mondelinge bezwaren kan een ieder persoonlijk of bij gemachtigde inbren gen op een openbare zitting te houden op dinsdag 23 mei 1967 om 11.00 uur in het gemeentehuis Rhenen. Beroep tegen een beschikking kan la ter o.a. slechts worden ingesteld door: a. een inwoner van een gemeente waar deze openbare kennisgeving is geschied, mits hij in persoon of bij gemachtigde op de bovenbedoelde zitting is verschenen; b. een andere belanghebbende, mits hij binnen de gestelde termijn schriftelijk bezwaren heeft inge bracht. Rhenen, 5 mei 1967 B. en W. van de gemeente, De secretaris. W. C. Pieters. De burgemeester, L. Bosch van Rosenthal. VEENENDAAL Morgenmiddag is de Utrechtse Jaarbeurshal het strijdto neel voor de heren van Panters, die samen met nog drie andere ploegen zullen gaan trachten de promotie naar de overgangsklasse te bereiken. Twee van de vier ploegen zullen de gelukki ge kunnen zijn. Het zal er ongetwijfeld hard en span nend toegaan, want het programma toont een vermoedelijk zeer moeilijke middag voor alle ploegen. De Amster damse kampioen, KVA, en Panters zijn favoriet voor de promotie. En juist deze twee ploegen treden in de eerste wed strijd tegen elkaar aan. De winnaar van deze kamp staat dan reeds met één been in de overgangsklasse. Er is overigens weinig bekend van de drie andere deelnemers aan dit toernooi. KVA uit Amsterdam degra deerde verleden jaar uit de overgangs klasse. Vanzelfsprekend beschouwt Panters deze ploeg als de zwaarste concur rent. Van de kampioen uit de „bollen streek", DIO, is ons niets bekend. De kampioen uit de omgeving van Gouda MVC 2, ziet men niet als gevaarlijke tegenstander voor Panters. Hoe het ook zij, KVA en Panters zijn duidelijk fa voriet, maar juist de onbekendheid van de twee andere ploegen kan een ver rassing inhouden. De herenformatie van Panters, in de laatste competitie uitgekomen onder de naam Panters 2, werd ongeslagen en met een kleine voorsprong op nummer twee kampioen van het rayon Utrecht. Dit rayon geldt door de jaren heen als één der sterkste, zo niet de sterkste afdeling van Nederland en nog nooit is er een kampioen gedurende de promo tiewedstrijden blijven „hangen". De in deling is dit jaar echter anders dan in voorgaande beslissingsduels. Destijds waren het altijd weer Amsterdam en Utrecht die promoveerden .terwijl de andere kandidaten geen kans kregen. De kampioenen uit Amersfoort, 't Gooi en Flevoland konden altijd weer tever geefs de reis naar huis aanvaarden. Maar nu ligt de zaak anders. Nu is 't een puur westelijke aangelegenheid met diverse onbekende factoren. Als Pan ters draait zoals in de competitie en men weet de verrassing in het spel te houden, zullen de Veenendalers er wel komen. UTRECHT Twee pacifistische raadsleden in Utrecht hebben er be zwaar tegen dat burgemeester mr. C. J. A. de Ranitz namens de hele raad gelukstelegrammen aan het koninklijke en het prinselijke paar heeft gezonden. In vragen aan B. en W. zeggen mevrouw L. A. de Vries-Stolp en de heer W. Spans dat de burgemeester de P.S.P. tevoren vertrouweli1^ had be loofd met haar opvattingen rekening te zullen houden. Toen beide pacifisten de burgemeester daar later over aan spraken, kregen zij volgens de vragen stellers ten antwoord: „Het kan toch niet anders". VEENENDAAL Met een korte plechtigheid is dinsdag 2 mei bij SKF Nederland N.V. de eerste computer in gebruik genomen na een druk op de knop door de Algemeen directeur, de heer H. J. Dorpema. Deze ingebruikne ming is een nieuwe stap in de mecha nisatie van de administratie bij de SKF, die in 1965 begon met de aan schaf van verschillende ponskaarenma- chines. VEENENDAAL Geboren: Hen drik Anthonie, z. v. D. H. van Wou denberg en W. H. Weijers; Rosette Maria Bernardine, d. v. J. G. M. Snij ders en J. B. Clemens; Arnoud, z.v. D. J. Thung en H. W. te Winkel; Jan- tine Aline d.v. G. H. van Leeuwen en H. G. A. Kempkes; Johanna Maria dochter van M. van Beek en F. Lager- weij; Karin, d. v. P. Blom en J. M. Gertsen; Francina, d. v. J. H. Beuk- hof en H. H. Donkelaar; Anna Maria d. v. H. van de Weerd en A. A. M. Ruijs; Theadora Geertruida, d. v. W. Brouwer en T. Schoeman; Hendrika Wilhelmina Gerarda, d. v. H. W. Schoe man en W. J. Leeuwenkamp; Ste ven Michael, z. v. M. Degen en L. S. Rosenberg; Wilhelmina, d. van A. Stomphorst en M. P. Prette; Egbert, z. v. A. van de Weerd en E. van der Weerd. Ondertrouwd: J. H. Engelaar en D. van Doorn; A. J. Boks en E. J. Horst man; E. Scholts en J. Davelaar; J. Hoogakker en D. Gaasbeek. Getrouwd: M. A. G. van Dijk en W. Braafhart; M. Berkhof en A. Pret te; P. van de Weert en G. C. van Doorn; K. van der Weijden en P. Tom broek; C. Kroon en G. W. Onink; J. Otte en M. Feijth. Overleden: Middelhoven, Cornelis, 70 jaar, echtgenoot van: J. Gerritsen. Geboren: Steven M., z. v. M. Degen en L. S. Rosenberg, Veenendaal; Wil- lemina H., d. v. H. T. Baardman en H. W. van Setten; Franciscus G. M., z. v. A. P. M. Albricht en J. E. Heije. Ondertrouwd: C. H. Beekhuis en C. H. van den Brink; T. Dirksen en I. H. Blank. Gehuwd: A. H. Heuvelman en G. Hulsman. Overleden: Dirk J. Anbeek, 61 j., e. v. J. Bosklopper, Veenendaal; Hendrik van de Meent, 53 j., e. v. S. J. Huibers, Veenendaal. Elders overleden: te Wageningen: Ja kobus Roelof sen, 57 j., geh. gew. met V. Meinhardt. Vertrokken personen: W. van Willi gen g/m Gerritsen naar Wageningen; A. Wiesenekker, g/m Spaan, naar Kes- teren; B. B. Kompanje, g m Van Dijk naar Veenendaal; W. C. Hardeman g/m Nab, naar Ede; J. Kap, naar Maassluis; J. van der Klift g/m Kap, naar Maassluis; H. van Swetselaar, g/m Kok, naar Wageningen; J. H. van der Burg, g/m Van Ommeren, naar Gorssel; J. H. Honders, naar Breuke- len; J. Th. Harwig, wed. v. Lobbes naar Australië; H. G. Kreeftenberg, wed. v. De Ridder, naar Ede; M. van Maanen, met gezin naar Utrecht; L. J. M. H. Nienhuis, g/m Van Poucke, naar België; J. A. Wielens, naar Rijs- sen; J. H. Plas naar Rijssen. Van onze correspondent MAASTRICHT De Maastrichtse rechtbank heeft woensdag definitief uitstel van betaling voor een periode van anderhalf jaar verleend aan het Heerlense bouwbedrijf Vascomij. De raadkamer van de rechtbank stelde zich achter de schuldeisers. Deze groep die dertig miljoen heeft te vorderen, sprak zich al eerder uit voor uitstel van betaling. De bewindvoerders, prof. dr. E. Luy- ten, mr. A. van Meer uit Heerlen en mr. F. Duynstee uit Maastricht advi seerden de rechtbank het definitieve uitstel van betaling niet te verlenen. De schuldeisers klampten zich vast aan een financieringsvoorstel van Zwitsers geldschieters. Daardoor zou voor de gewone schuldeisers een be drag van ongeveer 4,5 miljoen gulden te verdelen zijn. Aan de eis van de geldschieters, dat dit toprisico op de Londense markt stevig moet worden verzekerd, is nog niet voldaan. Mr. M. Tripels uit Maastricht, die samen met mr. Sasse van IJsselt uit Maastricht en de ex-directeur van Vascomij, Gied Joosten uit Geleen, het financieringsplan heeft uitgewerkt, ho pen nog steeds die verzekering te kunnen sluiten. Ook aan twee nevenondernemingen van Vascomij is woensdag voor gelijke duur uitstel van betaling verleend. EINDHOVEN Een Eindhovense politieman heeft gisternacht de 37-jari- ge C. W. in zijn linkerbeen geschoten, toen deze zich verzette bij zijn arres tatie. De man ligt in het ziekenhuis. Hij was met een metgezel betrapt bij het stelen van rollen prikkeldraad. De man nam de benen, waarna de politie man een waarschuwingsschot loste. W. rende door maar werd even later toch gegrepen. Bij de politiewagen probeer de hij weer weg te komen. Toen een tweede agent hem vast greep riep hij „Ik steek je kapot". De agent met het pistool in de hand meen de dat hij een steekbeweging maakte en schoot toen. Naar de tweede dief wordt nog gezocht. MARGRATEN Een groep van ongeveer twintig Maastrichtse provo's is voor de poort van het oorlogskerk hof in Margraten tegengehouden. Ze wilden gistermorgen de 8400 daar begraven Amerikaanse militairen met een bloemenhulde eren. De Ameri kaanse beheerders van het kerkhof vonden de opschriften „Provo's Maas tricht" en „Vrede onder de volkeren" echter niet passen bij de sfeer op de Amerikaanse militaire begraafplaats. Honderden wandelaars hebben tijdens een wandeltocht zondag de begraaf plaats bezocht. VEENENDAAL Gevonden: een bos sleutels; rood/groen geblokte sjaal, een paar zwarte dameshandschoenen met nylon gevoerd; zwarte damespor- temonnaie, inh. geldsbedrag en foto's; blauwe brillendoos met kinderbrilwit babyschoentje; een bankbiljet; wit jon gensoverhemd; vulpen, rood van kleur met verchroomde dop; bromfietsverz. plaatje FWQ 679; een bal, wit/zwart van kleur; een aansteker, blauwgroen van kleur; een halsband, rood van kleur; verz. plaatje QVR 772; brom fietsverz. NDL 168; wiel met auto band; 2 sleutels van een Fiat; een kin- derportemonnaie, inh. f0,15; een jack, verm, van een kind van 10 a 12 jaar; 2 fietssleuteltjes aan ring; een doos confectie met opschrift „Het Anker"; damesportemonnaie, inh. geldsbedrag; sleutelring met huissleutel; damesbril met donker bovenrand montuur; een hoofddoek met diverse kleuren; don kergrijze jongensjas met capuchon; bruine leren portemonnaie, inh. gelds bedrag; 2 kentekenplaten HF 94-57; 'n wit handfietspompje; een paar bruine herenglacés; aan komen lopen een bruine jachthond (verm. Duitse Staan der); zilverkleurig vierkleurenpotlood; een bril met licht montuur; zwart kin derschoentje (rechts); doublé bril met zonnebril er over; een houten pollepel; een ziekenfondsverzekering in envelop pe; een kinderbril; een kinderstep; 'n kinderbril met grijs montuur; een na gelknipper; zonnebril met bruin mon tuur. Verloren: weggelopen 'n bruin hond je met gevlochten halsbandje; zilveren armbandje met ovaal plaatje m. naam Johan; sleutelbos met 7 sleutels plus flesopener; meisjesbril met rood mon tuur; een rood vestje (gehaakt); een bril met rood montuur; rood pennen- zakje; bordje van bromfiets MLP 240; een gouden tientje; zwarte knipporte- monnaie, inh. plm. f 100,-; een rood' wit kinderstepje; portemonnaie, inh. f25,-; sleutelhanger plus sleutel auto, hanger voorzien van nr. MP 35.28, sleu tel nr. SE 134; blauw dameswindjack; zw. portemonnaie, inh. f15,- a f 16,- en 5 a 6 postzegels; een bankbiljet van f 10,- en 2 rijksdaalders; papieren zak, inh. 2 hoeden en witte handschoenen; bankbiljet van f 25,-; een gouden meis- jesring met saffiertje; weggelopen een goudfazant; witte laarsjes en beige schoentjes; een donkerblauwe heren nylon jas (mist een knoop); kinderbril met blauw/grijs montuur; zwarte da mesportemonnaie, inh. f2,- en foto's; gouden oorknop; 2 wieldoppen van „Opel" pers.auto bouwjr. 1963; zwarte regenbroek en donkerblauwe nylon jas; bewijs bromfietsverz. MMD 678: Delfts blauwe hanger in zilver; sjaal, rood' zwart; bruine herenportemonnaie met ritssluiting, inh. f 50,-; gouden medail lon met een donkerrode granaat steen tje en gekarteld gouden randje; paar zwarte damesglacés; verz.bewijs brom fiets MBN 025; groene muts; een lees bril met zonnebril (in één) herenmon tuur; groene hoed, soort muts; 'n kor te streng bloedkralen; verz. plaat brom fiets HJM 516; gouden broche (3 rin gen gevlochten a la Olympiade); bei ge kleurige damesportemonnaie met rood afgezet en knipsluiting, inh. plm. f65,-; paraplu hoes, kleur oranje/geel; bruine jongensbeurs, inh. abonn. NBM en f 1,45; blauw jongensjack; weggelo pen een keeshond, kleur wit/bruin. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM. Nederland zal Span je uitlevering vragen van de 23-jarige kassier L. J. W. die in november verdween met honderdduizend gulden van Slavenburg's Bank in Schiedam. W. werd deze week in de Spaanse stad Alicante gearresteerd, omdat hij zonder rijbewijs in een auto reed. De maand mei is in het land en nu komt er in de tuin veel werk: schoffe len, wieden en harken zijn de werk zaamheden die thans moeten worden uitgevoerd. In de tuin wordt het nu één weelde van bloemen, vooral de rotstuin geeft veel kleur en fleur te zien. De uit gebloeide bloemen van de hyacinten moeten afgestroopt worden. Dit om zaadvorming te voorkomen. Het vor men van zaad put de bal uit. Wil men op de plek waar de uitgebloeide hija- cinten staan andere plantjes zetten, dan kunnen de bollen worden opgeno men en op een schaduwplekje weer dicht bijeen geplant worden, 't Vol gend jaar zijn ze dan weer te gebrui ken, dan is het met de bloei gedaan. Kan men de hyacinten op de plaats la ten staan en ze laten afsterven, dat is beter. Zijn ze te vroeg opgenomen, dan moet men er na volgend jaar wei nig meer van verwachten. Van de uit gebloeide narcissen worden eveneens de dorre bloemen verwijderd. In de meeste gevallen laat men deze ter plaatse uitgroeien en afsterven, want zij staan veelal op een plaats, hetzij in het gazon, voor of tussen struikge was of onder licht geboomte. Laat ze rustig staan en ze zullen u elk jaar met een rijke bloei belonen. Klimplanten, die tegen de muur staan, o.a. Climatus, klimrozen, kam perfoelie, Blauwe Regen, krijgen over het algemeen niet zo heel veel regen water mee, die kunnen dus wel eens last van de droogte krijgen. Coniferen en andere groenblijvende planten, die nog dit voorjaar verplant zijn kunnen nu gebrek aan water krijgen. Geef ze een paar emmers water, voorlopig heb ben ze er genoeg aan, dat is beter dan af en toe een klein beetje. Denk ook om uw tegen het huis aan geplante vruchtbomen (leibomen), ook zij krijgen last van de droogte. Wordt nu niet gezorgd voor voldoende water, dan vallen straks de vruchtjes af. Geef deze bomen dus een paar emmers wa ter. Heel vaak vallen er altijd een mas sa vruchtjes van de fruitbomen, doch dat komt doordat ze niet goed bevrucht zijn, het is dus een door de natuur toe gepaste vruchtdunning. Wanneer u zorgt dat de boom geen gebrek aan water krijgt, dan behoeft men zich over het afvallen van de vruchtjes niet ongerust te maken. Ter bestrijding van voor plan ten schadelijke ziekten en ongedierten gaan ook de liefhebbers van tuinieren steeds meer en ,.ieer over tot het ge bruik van chemische stoffen. Door een verstandig gebruik van deze be strijdingsmiddelen zullen zij ongetwij feld nog meer plezier beleven van zelf gekweekte planten (produkten). He laas zijn de meeste van de in de han del verkrijgbare middelen zeer giftig, en hierdoor gevaarlijk voor de man, die ze moet verwerken, dus spuiten, stuiven of dergelijke, doch ook voor de consument, dus diegene, die de pro dukten moet opeten. De giftige midde len worden op de planten gebracht en blijven daarop gedurende een bepaal de tijd aanwezig. Vooral bij fruit, doch ook bij groentegewassen, welke onge kookt worden geconsumeerd, bestaat dus het gevaar, dat er giftige stoffen worden opgenomen. Ik moet echter ze ker stellen, dat er een groot verschil is in de eisen welke gesteld worden aan de resultaten van de plantenziektenbe- strijding tussen de particuliere tuin en het land- of tuinbouwbedrijf. De particuliere tuin zal immers zijn zelfgekweekte produkten gebruiken in eigen gezin. De beroepskwekers daarentegen zijn genoodzaakt om van een bepaalde oppervlakte grond zoveel mogelijk goede produkten af te leve ren. In beide gevallen staat een zeer uitgebreid assortiment bestrijdingsmid delen ter beschikking. Verschillende punten zijn op te noemen, welke het gevaar van vergiftiging van de consu ment door produkten van de beroeps kweker vrijwel opheffen. Door allerlei instanties wordt een zeer scherpe con trole uitgeoefend op het gebruik van die middelen, die zeer giftig zijn. Daar naast weet de beroepskweker als ge degen vakman wat hij wel en niet mag doen, terwijl hij tevens volledig op de hoogte is van de gevaren, wel ke dreigen bij het gebruik van deze middelen. Bij de amateur-tuinier ligt de zaak geheel anders. Hij zal zich veel al niet verdiepen in de samenstelling van het te gebruiken middel. Hij kent dus de gevaren niet. Vandaar ook, dat ik voor de amateur-tuinier uitslui tend" het gebruik van de minder gifti ge middelen aanbeveel. Bestrijdings middelen, zoals nicotine, parathion, sys- tox enz. behoren op een particulier® tuin beslist niet thuis. De voorraad be strijdingsmiddelen hoort ook zeker niet thuis in de keukenkast of weggezet in het schuurtje. Ook de minder giftig® stoffen moeten steeds veilig opgebor gen worden in een apart kastje, dat goed afgesloten moet worden. Ik raad u aan, amateur-tuinier, ont gebruik te maken van de „klein-ver- pakking", want voor de amateur is dr voorraad al gauw te groot. Bedenk steeds, dat ook minder gif tige stoffen (bestrijdingsmiddelen) erg gevaarlijk zijn. Van een aantal midde len is een periode vastgesteld, waarifl deze niet mogen worden gebruikt. De ze perioden worden meestal op de ver pakking aangegeven. Er zijn voor de amateur-tuinier voldoende mogelijkhe den om een redelijk goed gewas te verkrijgen door het gebruik van min der giftige (dus toch nog altijd gevaar lijke) middelen. E. J. Grijsen - Rhenen.

De Vallei | 1967 | | pagina 11