Veenendaals dagblad Bloedige strijd in Viëtnam Buiten Algemene staking in Frankrijk - 17 mei EEN VAN DE DUIZENDEN GELUKKIGEN IN DE ESSO TIIGERJACHT! Hopelijk welterusten In Nederland nog ruim 50.000 gastarbeiders Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Het kan ook ander weer zijn... VANG EN WIN! Luchtslag bij Hanoi Botsingen in China AMERIKAANSE MARINIERS IN HEVIGE GEVECHTEN U /f- Moeder poogt zoon te redden Bad Vakbonden tegen De Gaulle Bommen tijdens rede Taylor Ma an verkenner gelanceerd Reeks geologische aardbevingen in Zuid-Limburg AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK N.V. VEENENDAAL Wolkenvelden Nazi-arts Eisele overleden f 1.000 voor de heer R.Dronkers, Fazantenstraat 65, Den Heider LUCHTSLAG Dronken machinist stopte voor een veilig signaal Sneeuw in Frankrijk Vrijdag 5 mei 1967 na kassluiting zal het kantoor van de Amsterdam-Rotterdam Bank N.V. tijdelijk worden verplaatst naar het gebouw Hoofdstraat 1. Telefoonnummers: z045 en Kamervragen over werkloosheid in soc. werkplaatsen Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaarr 28, Veenendaal, Telef. 08385-3550 (adm.), 3757 en 3955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Recl.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert losse mm-prijs 17 cent Kleine •annonces „Vraag en Aanbod" op dl., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. VRIJDAG 5 MEI 1967 416 JAARGANG -■ A De staten Noord- en Zuid-Dakota in de V.S. zijn geteisterd door hevige sneeuwstormen, die zo hebben huis gehouden, dat de gouverneur van Noord-Dakota aanleiding heeft gezien de noodtoestand af te kondigen. Op deze foto trachten zes mannen een gestrande auto weer op gang te krijgen. ADVERTENTIE PARIJS Mevrouw Jeanine Debray lid van de Parijse gemeenteraad is naar Bolivia vertrokken om te promeren haar zoon Regis, een journalist, vrij te krijgen. Hij is door de militaire overheid van deze Zuidamerikaanse staat aangehou den op beschuldiging van het ge ven van leiding aan de guerrilla. Debray zal zich binnenkori voor een krijgsraad moeten verantwoorden. Hij is de schrijver van het boek „Revolutie binnen de revolutie", dat over de guerrilla gaat en on langs in Havana is uitgegeven. Tn een bruikbare wildernis behoort een ploeter- of modderbad, al naar- dat ge op de vogels van het bos óf op grofwild zijt aangewezen Ik heb het meen ik in deze krant of in een boek al eerder betoogd, dat een waterkom van geringe omvang reeds een ware trekpleister vormt voor vele geveder de gasten en dat tewms de aanwezig heid onthult van broedparen, die stel lig aan onze aandacht konden ont snappen. Een bepaalde inventarisatie van de levende, gevleugelde have wordt erdoor mogelijk gemaakt, mits die accommodaties niet te dicht bij el kaar liggen; ze mogen elkander eigen lijk niet overlappen, want dan maken we verkeerde gevolgtrekkingen. Ge wis zou ik b.v. de appelvink zonder het bain-mixte over het hoofd hebben geziert, want deze oassieve diksnavel is een echte stille-in- den- lande, wiens vocale uitingen evenmin veel om het lijf hebben. Met de middelste bonte specht ging het eender en wanneer de houtsnip niet aan het watertje met de schuilhut was komen opdagen, had den wij nooit ondersteld, dat zij op enkele minuten afstand haar nest nog wel vlak bij het drukke wandel pad onder de eikeheesters had. Krijgt ge in de late voorzomer sijsjes als badgasten, dan verdient dit grote opmerkzaamheid. Ik ben in 't geheel geen rariteitenjager, maar een gewoon beschouwend wandelaar, die aan de ganse levende natuur zijn vreugde be leeft en op mijn jaren verandert dit niet meer, zodat de burgerlijke poot- jebaaiers, spreeuw of merel mij even lief zijn als de zeldzaamheden. 5 mei 1967 A. B. WIGMAN PARIJS De Franse vakbonden gaan de strijd aanbinden met presi dent De Gaulle. Zij hebben voor 17 mei een algemene staking aangekon digd. De staking heeft een politiek doel. Zij is bedoeld als protest tegen het voornemen van de regering om ge durende zes maanden bij decreet te regeren met uitschakeling van het parlement. Het is de eerste grote politieke sta king, die de vakbonden gezamenlijk organiseren. Ze zijn uitermate ge griefd door de speciale volmachten die de regering zich wil toeëigenen, vooral in de economische en sociaal- economische sector. Volgens de vakbonden betekent het plan van de regering een regelrechte aantasting van hun recht tot onder handelen. Met name zijn zij gekant tegen het voornemen van de regering om ook de hervorming van het ver zekeringssysteem bij decreet te rege len. In een communiqué noemden zij gisteren het plan van de regering „een anti-sociaal offensief". Volgens de Franse regering is het voornemen om zes maanden zonder parlement te regeren noodzakelijk om de positie van het Franse econo mische leven binnen de Europese Economische Gemeenschap te ver sterken. De actie van de vakbonden bete kent in feite een oorlogsverklaring aan presiden4 De Gaulle. Dit blijkt ook uit de datum die voor de staking is gekozen: 17 mei, een dag na de persconferentie die het Franse staats hoofd voor de 16e mei heeft aange kondigd. De vakbonden hebben gezamenlijk overleg gepleegd over de datum waarop de staking zou moeten wor den gehouden. De gas- en elektrici teitsbonden zullen afzonderlijke sta kingsinstructies aan hun leden sturen om te voorkomen dat het land 24 uur lang geheel zonder gas en licht zal komen te zitten. CAIRO De voormalige SS-arts van het concentratiekamp Buchenwald, dr. Hans Eisele, is woensdag op 55-jarige leeftijd in Cairo overleden. Eisele was in 1958 naar Egypte ge vlucht In de Egyptische hoofdstad had Eise le een goed lopende artsenpraktijk. ADVERTENCE Duizenden hébben afgewonnen Czle de lange lijsten bij de Esso dealers). Duizenden kun nen nog winnen! Ook Maak jacht op duizend gulden of draagbare TV of auto- radio. Haal een gratis kaartje bij Esso! SAIGON Amerikaanse mariniers maken zich gereed voor de bestorming van de laatste drie strategische heuvels even ten zuiden van de gedemilitari seerde zone. Et zijn in dit gebied de afgelopen twaalf dagen hevige gevech ten geleverd. De verovering van de eerste twee heuvels is de mariniers op 157 doden en 738 gewonden komen te staan. De commandant van de mariniers, generaal Walt, heeft meegedeeld, dat in het noorden van Zuid-Viëtnam een nieuwe Noordviëtnamese divisie is ge signaleerd, de 325ste. Donderdag hebben Noordviëtname- zen en Viët-Congstrijders in hetzelf de gebied een Zuidviëtnamees mi litair kamp onder de voet gelopen. 39 Zuidviëtnamezen en twee Ameri kaanse officieren zijn daarbij ge sneuveld. 38 Zuidviëtnamezen worden vermist. Elders in Zuid-Viëtnam zijn drie Amerikaanse helikopters door de Viët-Cong neergeschoten. In de meest noordelijke provincie Kwang Tri is, een compagnie Ame rikaanse mariniers beschoten door eigen artillerie. Er vielen een dode en negen gewonden. Uit ambtelijke kring te Washing ton verluidt, dat in de omgeving van de gedemilitariseerde zone 35.000 a 50.000 Noordviëtnamese militairen en Viëtcongstrijders zijn samenge trokken. Het wordt niet uitgesloten geacht dat zij een verrassingsaanval van plan zijn. Generaal Wallace M. Green heeft donderdag verklaard, dat de strijd langs de zogenaamde gedemilitari seerde zone in Viëtnam zeer ernstige vormen aanneemt en dat wellicht extra troepen nodig zullen zijn om daar de toestand meester te blijven. Generaal Green, commandant van het Amerikaanse marinierskorps, zei voor de radio, dat de vijand in toe nemende mate druk uitoefent langs de bufferzone. „Wij zullen wellicht t :tra hulp no dig hebben om dit probleem defini tief meester te worden", zei de ge neraal. Vele duizenden manschappen van het leger zijn tijdelijk ingezet in de vijf noordelijkste provincies van Zuid-Viëtnam om de mariniers af te lossen, die langs de gedemilitariseer de zone tegen geregelde Noordviëtna mese troepen vechten. In dit gebied staan 74.000 man Amerikaanse mariniers en ten noor den van de zone hebben de commu nisten vier divisies met 30.000 tot 40.000 man gereedstaan. Amerikaanse vliegers hebben don derdag grote zwermen Mig's getrot seerd om doelen dicht bij Hanoi te bombarderen. De vliegers moesten de strijd aan binden tegen de nieuwste Mig's, waarvan er tenminste een werd neer geschoten. De luchtslag duurde 20 minuten, terwijl Amerikaanse bommenwerpers het transformatorstation van Hanoi, 11 km ten noorden van het cen trum der stad, bestookten. Dit transformatorstation is daar om zo belangrijk, omdat alle stroom- leveringen voor Noord-Viëtnam via dit station geleid worden. De omvang van de toegebrachte .schade is tengevolge van een zwaar wolkendek niet vastgesteld kunnen worden. Mariniers hebben 14.35 plaatselijke tjjd heuvel-881 ingenomen. De com pagnie die de top het eerst bereikte, zou volgens in Danang ontvangen be richten slechts op „lichte tegenstand" gestuit zijn, bij de laatste aanvallen. WAKEFIELD Nadat een jury in de Engelse plaats Wakefield had uit gemaakt dat een 44-jarige machinist Kenneth Ferrington zijn trein had ge reden terwijl hij onder invloed van sterke drank verkeerde, is Ferring ton tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld. Tijdens het proces tegen hem dat drie dagen geduurd heeft is verklaard dat Ferrington een trein met honderd passagiers deed stoppen voor een veilig-signaal en in een tunnel zonder dat daarvoor enige aanwijsbare reden bestond. Hij deed 65 minuten over de bewuste rit, die gemiddeld 14 minuten pleegt te duren. TOKIO Meer dan 200 Chinezen werden gedood of gewond tijdens bot singen tussen rode gardes in de buiten wijken van Peking, aldus Japanse be richten uit de Chinese hoofdstad. De correspondent in Peking van het Japanse persagentschap Kyodo, schreef dat dit bekendgemaakt werd op muur kranten, die in de straten van Peking aangeplakt waren. De botsingen hadden afgelopen woensdag plaats in een fabriek van wollen goederen in Tsjang Ping Hsien, IV® westelijke buitenwijken van de hoofdstad. Volgens de muurkranten „kwamen drie mensen om het leven en werden er 210 gewond, van wie 60 ernstig." De botsingen kwamen klaarblijkelijk voort uit een machtsworsteling binnen de rode garde. De correspondent van het Japanse blad Jomioeri schreef, dat de arbei ders van een fabriek van polshorloges „enige honderden mensen hebben ge mobiliseerd en bewapend met stokken en stenen om aanvallen te gaan doen op de revolutionaire rebellen van de wolfabriek." Volgens Kyodo hadden ook in ver schillende andere districten van China botsingen plaats tussen rode gardisten. PARIJS In enkele delen van Frankrijk is een flink pak sneeuw gevallen. Dit ongebruikelijke natuur verschijnsel voor de tijd van het jaar bezocht vooral Auvergne, het mon- dingsgebied van de Seine, het Alpen gebied in het zuiden en de Pyreneeën. Ook in Zwitserland viel sneeuw, zelfs in het zuidelijke kanton Ticino. In de directe omgeving van de Rotterdamse luchthaven Zestien hoven komt het Sfeyway-hote! en -motel uit de steigers. Het hotel kan negentig gasten onderdak verlenen. Het motel telt veertig tweepersoons kamers. De Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, zal het complex 18 mei openen. HAYWARD, (Californië) Gene raal Maxwell Taylor bleef donderdag avond onverstoord vragen beantwoor den ondanks het feit dat twee traan- gasbommen ontploften in de zaal van het Cabot Lodge college waar hij een rede gehouden had. Taylor, de vroegere Amerikaanse ambassadeur in Viëtnam, verliet het podium niet, toen de deuren werden opengezet om de rook van de eerste bom weg te werken. Een groot aantal van de 2300 aanwe zigen ontruimde de zaal, maar kwam weer terug toen de rook enigszins was weggetrokken. Een kwartier later ont plofte een tweede traangasbom, waar op 30 tot 40 personen de zaal verlieten. Taylor hield stand en vroeg of er vragen waren. Na Taylor's rede hadden ongeveer 75 personen de zaal verlaten, kenne lijk als protestdemonstratie tegen het VS-beleid in Viëtnam. Buiten de zaal demonstreerden ongeveer 20 perso nen met spandoeken. Taylor verklaarde dat de Ameri kaanse bombardementen op Noord- Viëtnam nooit de beslissing zouden kunnen brengen in de oorlog, maar dat zij wel een effectief middel waren om pressie uit te oefenen op de Noord viëtnamese leiders. Hij zei dat gedurende het Nieuw jaarsbestand van vijf dagen de Noord- Viëtnamezen 23 maal zoveel voorra den naar Zuid-Viëtnam hadden overge bracht dan in de daaraan voorafgaan de vijf maanden. KAAP KENNEDY (Florida) De Lunar Orbiter-4 is donderdag gelan ceerd. Dit ruimteschip heeft tot taak met wetenschappelijke precisie ruim 95 pet. van de voor- en achterkant van de maan te fotograferen. Het ruimteschip wordt in zijn baan gebracht met een Atlas-Agenaraket, die om 23 uur 25 (wet) vertrok. De reis door de ruimte naar de maan 394.875 km zal 89 uur duren. Maandag zal de Lunar Orbiter-4 in een ovalen baan om de maan ge bracht worden. Op 11 mei zullen de camera's beginnen met het maken van foto's. De start heeft een vlekkeloos ver loop gehad. In tegenstelling tot de Lunar Or- biters-1, -2 en -3 zal de Lunar Orbi ter-4 tamelijk ver van de maan blij ven, de ovale baan beweegt zich van 2.700 tot 6.100 km boven het maan oppervlak. Het doel van de vlucht is voorname lijk wetenschappelijk van aard. Ge filmd zullen worden geologische ken merken van de maanoppervlakte. DEN HAAG Het leger van gast arbeiders uit de landen om de Mid dellandse Zee, dat omstreeks de jaar wisseling een piek van ongeveer 54000 man (eind 1965 ongeveer 40.000) heeft bereikt, is ondanks de gestegen werk loosheid nauwelijks kleiner geworden. In maart, de laatste maand waarover de gegevens vast staan bij het minis terie van Sociale Zaken en Volksge zondheid, waren 52000 werkvergunnin gen afgegeven aan Portugezen, Span jaarden, Italianen, Grieken, Turken en Marokkanen, geregistreerd. Wel is de grote stroom van werk zoekenden uit de Middellandse Zeelan den, die de afgelopen jaren over Euro pa is gespoeld en die ons land als laat ste uitloop had, opgehouden. De Ne derlandse autoriteiten hebben getracht deze stroom in te dammen door er bij de regeringen van de betrokken landen op aan te dringen er bekend- HEERLEN In verband met de recente aardschokken in Zuid-Limburg heeft het Geologisch Bureau te Heer len, in overleg met de seismische dienst van de KNMI in De Bilt, een beroep gedaan op de Zuidlimburgse be volking om waargenomen aardschok ken schriftelijk bij het Heerlense bu reau te melden. Dr. W. Kimpe, hoofd van het bu reau, kenschetste de schokken als geo logische aardbevingen, die in verband staan met bewegingen langs onder aardse breuken. Ze zijn van natuurlij ke oorsprong. Er kan nog niet worden vastgesteld of er sprake is van oude of van nieuwe breuken. Ook over de diepte van de bevingen kan nog niets worden gezegd. Het epicentrum van de schokken ligt, volgens de thans be kende gegevens, in de buurt van Val kenburg, naar de richting van Maas tricht. Reeds de hele winter werden zwaar dere en lichtere bevingen in Zuid- Limburg waargenomen. In vakkringen noemt men zo'n reeks een „zwerm aardbevingen". Sinds 1932 werd in Ne derland een dergelijke zwerm niet meer geregistreerd. Ze had toen plaats in het Middenlimburgse Roerdal. De Heerlense geoloog acht het niet uitgesloten, dat in de komende tijd nog meer aardschokken zullen plaatsvin den. Hij noemde deze schokken overi gens „wetenschappelijk interessant", maar niet om over in paniek te ra ken. Het KNMI is van plan voor een nog betere registratie der onderaardse schokken de seismische appatuur in Zuid-Limburg uit te breider^ ADVERTENTIE 3045 heid aan te geven, dat het vinden van werk in Nederland een moeilijker zaak is geworden. Verder is hieraan bekend heid gegeven in uitzendingen van de Wereldomroep en ook is de controle aan de grens op de spontane immigra tie van gastarbeiders verscherpt. Of deze officiële maatregelen de stroom hebben doen opdrogen, wordt op het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid eigenlijk betwij feld. Vooral in de wat primitievere landen aan de Middellandse Zee doet zich nog steeds het verschijnsel voor, dat nieuws zichzelf verspreidt »en men acht het waarschijnlijker dat deze „tam-tamberichtgeving" ervoor heeft gezorgd, dat de verminderde kansen op werk in Nederland de hele bevol king ter ore zijn gekomen. Er zal ech ter maar weinig voor nodig zijn om de stroom weer op gang te brengen. De werkloosheid onder de gastarbei ders is niet groter dan onder de Ne derlandse beroepsbevolking. Het aan tal werkloze gastarbeiders, dat een uit kering ontving, steeg van 426 begin no vember j.l. tot 1.738 op 22 februari j.l. waarmee de top werd bereikt. Het aan tal is vervolgens enigszins gedaald en bedroeg op 26 april een kleine 1.500. Het percentage werklozen onder de gastarbeiders bedroeg 15 maart j.l. 2,6 pet. en verschilde weinig met dat van het Nederlandse totaalcijfer van 2,8 pet. (Nederlanders plus buitenlan ders). Hierbij was het percentage werk lozen het hoogst onder de Grieken, Turken en Marokkanen (resp. 4,8, 5,1 en 5,5 pet.) en het laagst onder Por tugezen en Spanjaarden (0,5 en 1,0 pet. Een opmerkelijk verschijnsel, waar uit de betrekkelijk geringe mobiliteit van de gastarbeiders blijkt, is, dat in de periode van begin november 1966 tot eind april jj. de werkloosheid on der deze arbeiders in Overijssel, Gel derland, Noord-Brabant en Limburg re latief sterk is toegenomen, terwijl in dezelfde periode de werkloosheid in het westen onder de gastarbeiders ver minderde. DEN HAAG Het Tweede-Kamer lid de heer Rietkerk (VVD) heeft de minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid inlichtingen gevraagd over de werkloosheid, die naar hij verneemt ook in de sector van de complementaire arbeidsvoorziening, met name in de so ciale werkplaatsen, dreigt als gevolg van onvoldoende opdrachten uit het be drijfsleven. Hij wil weten of de minister plannen voor aanvullende werkgelegenheid ook voor deze minder valide (of gehandicap te) arbeiders overweegt. Ten westen van Ierland handhaaft zich een depressie. Langs de oost flank van dit druksysteem worden met zuidoostelijke tot zuidelijke winden wolkenvelden over ons land gevoerd. Deze bevinden zich hoofd zakelijk in de hogere niveaus en hebben een enigszins onstabiel ka rakter. Een frontensysteem, dat vanoch tend boven Oost-Engeland lag, be weegt zich langzaam in onze rich ting. Hierdoor kan er morgen plaat selijk wat regen of een bui vallen. De wind zal blijven waaien uit rich tingen tussen zuidoost en zuid. In het temperatuurverloop komt over het algemeen weinig verandering Zij zullen ongeveer normaal zijn voor de tijd van het jaar.

De Vallei | 1967 | | pagina 1