Waardige demonstratie op de vierde mei Twee jongemannen met scooter verongelukt JUBILEUM Geboeide nachtwaker kon bij inbraak niets ondernemen Argeloze acteur kreeg klappen op de Dam Weinig bezoekers bij V redeskerkdiensten" jlfarathon AANBIEDING Maar dieven kregen kluis niet open Gedicht van Van 't Reve uit etalage verwijderd Steen verdween uit arm van Surveyor HIPPE BEURS Apartheid ook voor klokken Actie „Nederland-Vredeland" Bom opgeruimd NPD kan geen zaal krijgen menko T&denkw Provo Metz op vrije voeten Treinen bij N.S. voor 45% bezet A. KUIPER GEVALLENEN IN AMSTERDAM TWEEMAAL HERDACHT IN BELGIË VERDRONKEN ONKLAAR DRY GIN Haal Henkes in huis! Rijdende kantoren in T.E.E.-treinen Nieuw lid Tweede Kamer Gorilla-tweeling geboren Marktplein 4 - VAASSEN - Telef. 05788 - 1535 VRIJDAG 5 MEI 1967 (Van onze Amsterdamse redactie) AMSTERDAM In een stoet van honderden nieters lengte herdachten een kleine vierduizend mensen, voor wie alleen de vierde mei als de dag van de herdenking geldt, gisteren in Amsterdam de doden uit de laatste wereldoorlog. Het was een waardige en indrukwekkende gebeurtenis, waartoe was opgeroe pen door Waakzaamheid, de vereniging die de verdediging van de democratie in haar vaandel draagt. Behalve als een herdenking, gold de stille tocht van gisteren als een de monstratie tegen het besluit van de re gering om de herdenkingsplechtigheid dit jaar niet op 4 maar op 3 mei te houden, omdat ze anders op Hemel vaartsdag zou vallen. Burgemeester mr. G. van Hall had zich de avond tevoren ook al weinig in genomen getoond met het besluit van de regering. Hij zei in een herdenkingstoe spraak te hopen dat volgend jaar de herdenking weer op de vierde mei zou worden gehouden. Een grote groep jon gelui verzamelde zich gisteravond voor het monument op de Dam om daar om acht uur twee minuten stilte in acht te nemen. Enkelen legden bloemen aan de voet van het monument. Ondanks de verplaatsing naar de der de mei trok de nationale herdenking op de Dam woensdagmiddag ook duizen den belangstellenden. Koningin Juliana en prins Bernhard legden er een krans bij het Nationale Monument, gevolgd door de minister-president en twee mi nisters namens de ministerraad. Mede door de volkomen stilte die over de stad viel, was echter de her denkingsplechtigheid 's avonds bij het monument indrukwekkender. Opnieuw waren duizenden op het plein bij el kaar om de Amsterdamse doden te herdenken. Een zakenman uit Teheran (Perzië) liep tijdens de twee minuten stilte ver wondingen aan zijn gezicht op, toen 'n boze Amsterdammer een ruit van de auto van de Pers stuksloeg. Doordat de zakenman in een gehuurde auto met Nederlands kenteken reed, was hij niet als buitenlander te herkennen. De Pers wist niet dat het ontsteken van de straatverlichting de minuten stilte aangaf, en was doorgereden. In Rotterdam trokken gisteravond driehonderd mensen die niet konden in stemmen met een dodenherdenking op 3 mei, in een stille tocht van de schouwburg naar het verzetsmonument op de Mauritsweg. In de tocht liepen veel kunstenaars mee. Het initiatief daartoe was genomen door de acteur Luc Lutz en onze muziekredacteur Eu- gène Eberle. Vijftig socialistische en pacifistische jongeren hielden gistermiddag een stil le tocht van de Rotterdamse schouw burg naar het verzetsmonument in de Gerrit Verboomstraat in Schiedam. Ze legden daar bloemen en namen er twee minuten stilte in acht. Elders in het land trokken op 3 mei lange stoeten, waarin vele kransen wer den meegedragen, naar begraafplaat sen en herdenkingsmonumenten. In Baarn legden koningin Juliana en prins Bernhard woensdagavond een krans bij het monument van de gevallenen. Ook prins Claus en prinses Christina woon den de plechtigheid bij. In Apeldoorn liepen prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven mee in een stoet naar het herdenkingsmonu ment in het Oranjepark. Op de erebegraafplaats in Overveen waren door kwekers uit de bollenstreek op de vierhonderd graven bossen tul pen gelegd. Den Helder eerde de gevallenen van de Koninklijke Marine en de koopvaar dij, Dronten (oostelijk Flevoland) de geallieerde vliegers, Soesterberg de ge sneuvelden van de luchtmacht, Amers foort Russische gevallenen, en Texel omgekomen Georgiërs. In het perscentrum Nieuwspoort wer den zij die in de bezettingstijd voor de persvrijheid het leven lieten, geëerd. Er werd voor hen een gedenkteken ont huld. ADVERTENTIE Honderden meters lang was de rouwende stoet, die gisteren door Amsterdam trok om bij de voormalige Hollandse Schouwburg de weggevoer de en nooit teruggekeerde joodse Nederlanders te herdenken. De stoet was op de Westermarkt vertrokken. Bij het Nationaal Monument hadden de deelnemers een krans gelegd. PASADENA De Surveyor-3, het Amerikaanse apparaat met graafuitrus- ting op de maan, heeft de deskundigen in het ruimtevaartobservatorium in Pa sadena in Californië, juist voor het in gaan van de twee weken durende maan nacht, opgescheept met een lenensgroot raadsel. Enige steentjes, die het schopje aan de graafarm van de Surveyor-3, ver plaatste naar de voet van het apparaat, waren plotseling verdwenen. De hele handeling had maar enkele tientallen seconden geduurd. De meest voor de hand liggende verklaring wordt voorlo pig gezocht in de samenstelling van de maanbodem. De grond bij de Surveyor zou een ze kere cohesie (onderlinge aantrekkings kracht) hebben. De deeltjes grond leken daardoor op stenen, maar zouden uiteen zijn gevallen door de langzame bewe ging van het schopje. Ook de hitte van de maandag honderddertig graden Celsius kan een oorzaak zijn. Om meer te weten te komen over dit uiteenvallen zullen nieuwe graafproeven worden afgewacht. De komende maan nacht (tot 27 mei) zal de Surveyor ech ter zo veel mogelijk rust worden ge gund om de kostbare instrumenten te beschermen tegen de felle kou. Dit najaar zal er in de Rotterdamse Ahoy'-hal een beurs worden gehouden, speciaal voor tieners en twens. Het wordt de eerste beurs van dit soort in ons land, helemaal gericht op de voor keur van winkelende jongeren. Mini- kleding van allerlei soort zal er te vin den zijn, met daarbij passende schoe nen en tassen. Er is ook een speciale afdeling van cosmetica voor de jeugd. Grammofoonplaten, muziekinstru menten, fietsen en brommers vullen de overige stands. Aan jeugdreizen en be- roepenvoorlichting gaat men verder aandacht besteden. Voor deze beurs, die in november wordt gehouden, zijn de eerste voorbereidingen deze week in Rotterdam begonnen. KAAPSTAD Marian Viljoen, de Zuidafrikaanse minister van Arbeid, heeft bekendgemaakt, dat fabrikanten klokken mogen gebruiken om het over werk van hun arbeiders te registreren. Maar in overeenstemming met de apartheidspolitiek moeten er aparte klokken voor blanken en niet-blanken worden gebruikt. ADVERTENTIE SITTARD De 23-jarige zoon van de familie Schols en de 20-jarige zoon van de familie Timmers, beiden uit Sit- tard, zijn op de avond van Hemel vaartsdag dodelijk gewond, toen de scooter, waarop zij reden, in de Dorps straat in Overhoven-Sittard tegen het linkerachterwiel van een rechts van de weg geparkeerd staande en verlichte wagen van Gemeentewerken reed en vervolgens tegen de gevel van een wo ning botste. Zij overleden kort na het ongeluk. Wie de scooter, die eigendom was van de heer Schols, bestuurde op het tijdstip van het ongeluk, is niet be kend. 0 De 42-jarige F. Vossen uit Roer mond is in de nacht van dinsdag op woensdag omstreeks #en uur op de Maasbrug in zijn woonplaats met zijn auto geslipt en tegen de brugleuning gebotst. Hij was op slag dood. In het ziekenhuis in Goes is overle den het 5-jarig meisje A. N. Schip per uit 's Heerarendskerke. Zij was woensdagochtend in haar woonplaats aangereden door een personenauto toen zij met een fiets aan haar hand de weg overstak. 0 In het Academisch Ziekenhuis in Utrecht is de 44-jarige Alb. v. Gin- kel uit Scherpenzeel overleden aan de verwondingen die hij opliep in Maarn, toe hij met zijn bromfiets in botsing kwam met een personenauto. De 66-jarige K. Kroezen uit Hooge- veen is in een champignonkwekerij in zijn woonplaats, waar hij werkzaam was, onder een vorkheftruck gekomen, toen hij op weg naar de kantine over de voor hem verboden rijbaan voor de truck liep. In een ziekenhuis in Hooge- veen is de man aan zijn verwondingen overleden. De chauffeur van een Nederlandse vrachtwagen, de 31-jarige I. N. uit Nieuwerkerk aan de IJssel, is woens dagochtend om het leven gekomen bij een frontale botsing met een Belgische tegenligger te Brasschaat-Polygoon, op de weg van Breda naar Antwerpen. De chauffeur van de Nederlandse wa gen moest met snijbranders uit zijn ca bine worden bevrijd. Hij overleed tij dens het vervoer naar het ziekenhuis. De botsing veroorzaakte een enorme ravage. De Nederlandse vrachtwagen vervoerde een lading lampzwart, die zich door de botsing verspreidde, tegen de gevels van een tiental huizen sloeg en het wegdek over een grote afstand met een dikke laag bedekte. Ook de te- ADVERTENTIE 6 Kleurrijke huislioudpockets voor de vrouw in luxueuze cassette voor 2.95 De serie bestaat uit: bloemen en planten in huis en tuin wetten der etiquette apart en lekker OB praktisch wonen wSfejJ slank en charmant handig huishouden Verkrijgbaar bij elke VilïZj kruidenier genligger, een vrachtwagen uit Brussel, die negen nieuwe auto's vervoerde, ver loor zijn lading en werd vernield. De brandweer is tot laat op de dag in de weer geweest om het centrum van Brasschaat-Polygoon schoon te spuiten. De anderhalfjarige Mathieu Paarde- koper uit Zoeterwoude is woensdagmid dag in de nabijheid van zijn ouderlijke woning te water geraakt. Een buur vrouw, die het kind in het water zag vallen, haalde het er onmiddellijk uit en paste mond-op-mond-beademing toe. Het kind werd overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden waar het 's avonds is overleden. De 6-jarige C. Vermeer uit Buiten- Kaag (Haarlemmermeer) is don derdagmiddag vlak bij zijn ouderlijke woning aan de Lisserdijk spelenderwijs in de Ringvaart geraakt en verdronken. Woensdagavond omstreeks 7 uur is de 2%-jarige Erik te Ronde uit Aalten nabij zijn ouderlijke woning in de Slingebeek gevallen en verdronken. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Stevig gekneveld en met een doek over het hoofd gebonden was de 32-jarige Rotterdam se nachtwaker J. de Waard er in de nacht van dinsdag op woensdag „stille" getuige van hoe drie inbrekers de magazijnen en kantoren van de N.V. Ter Meulen aan de Rechter Rottekade doorzochten. „Ik was nog maar enkele minuten in het gebouw en had net het licht aangedraaid toen het gebeurde", ver telt de nachtwaker. „Ik was van plan boven naar de telefooncentrale te gaan om me bij mijn chef te melden. In het trappenportaal sprong er plotseling een man op me af die woest met een koevoet begon te zwaaien. Tegelijker tijd werd ik door twee mannen van achteren beetgepakt." „Voordat ik wist wat er gebeurde snoerden ze mijn handen en voeten vast, dwongen ze mij op de vloer te gaan zitten en gooiden ze een doek over mijn hoofd, die ze met een touw om mijn hals vastbonden". Nadat zij hun slachtoffer hadden gefouilleerd, gingen twee mannen in het gebouw op roof uit. Een bleef de nachtwaker in de gaten houden. „Zo nu en dan tikte hij me zachtjes met de koevoet op mijn hoofd, ik denk om me erop te wijzen dat ik nog werd bewaakt." De nachtwaker antwoordde dat hij dat nen in het gebouw rondlopen en uit de schaarse woorden die zij met elkaar wisselden kon hij concluderen dat zij buitenlanders waren. Zijn bewaker vroeg hem trouwens in het Engels waar de sleutel van de brandkast lag. De nachtwaker antwoorde dat hij dat niet wist. Twee uur later verlieten de indrin gers het gebouw en kon de nachtwaker zich van zijn touwen bevrijden. Toen hij telefonisch alarm wilde slaan bleek dat de telefoon in het gebouw onklaar was gemaakt. Hij belde daarom bij de buren. De overval bezorgde de nachtwaker alleen wat stramme spieren en opge zwollen polsen en enkels. De inbrekers, die tevergeefs hadden geprobeerd de Vereniging de Nachtveiligheidsdienst in kluis te openen, werden enkele koffers met kampeerartikelen rijker. De heer De Waard werkt nog maar AMSTERDAM (A.N.P.) De Am sterdamse acteur Henk Molenberg (42) heeft een klacht ingediend tegen drie agenten die hem op Koninginnedag tijdens de ongeregeldheden op de Dam zouden hebben mishandeld. De acteur kwam uit een repetitielokaal aan de Keizersgracht en wilde via de Paleis straat de Dam oversteken om naar huis te gaan. „Het was een normale drukte voor Koninginnedag en ik was mij van geen onlusten bewust. Plotseling hoorde ik politiefluitjes en zag ik hollende en dravende mensen om mij heen. Ik wilde mij omdraaien en werd toen meteen door drie gehelmde en met ADVERTENTIE DEN HAAG De 77-jarige oud-journalist J. J. L. van Zuylen heeft gisteren in het Scheveningse Circustheater weinig succes gehad met zyn actie „Nederland- Vredeland". Zijn actie om Nederland tot een vredesarsenaal te maken, leverde weliswaar in luttele maanden byna tweehonderdduizend handtekeningen, op maar de vyf „kerkdiensten zonder religie" trokken gisteren weinig belangstelling. Hooguit duizend sympathisanten luis terden naar de gloedvolle woorden van de initiatiefnemer Van Zuylen, beter bekend als dr. Lastpost, de hoboïst Jaap Stotijn en de Leidse theoloog prof. dr. Rasker. Alleen de heer Dolf Cop- pes ging fel in de aanval tegen de drie confessionele partijen, die hij beschul digde van zwijgen over de bewapenings wedloop en accepteren van een minima le steun aan de ontwikkelingshulp. De zanggroep The Shepherds had een speciale hymne ingestudeerd, die ging over de mogelijkheden als klein land mee te werken aan algemene ont wapening. Bij het begin van ieder van de vijf bijeenkomsten vertelde de heer Van Zuylen dat de Koningin hem telegra fisch had laten weten dat zij tot haar spijt verhinderd was een van de bijeen komsten bij te wonen. Voor het literaire gedeelte zorgde de Amsterdamse dichter Simon Vinkenoog. Zijn lange gedicht Nederland, gemaakt tijdens zijn treinreis naar Den Haag, was een duidelijk protest tegen de oor logsvoering in het algemeen. Gewillig legden de ongeveer duizend aanwezigen op verzoek van de heer Van Zuylen een gelofte af met de in houd: „Oorlog is een misdaad tegen de mensheid. Ik heb daarom besloten geen enkele vorm van oorlog te steunen en te streven naar de wegneming van alle oorzaken van oorlog". DE BILT Op het terrein van de werkplaats „Kindergemeenschap" in Bilthoven is een bom gevonden uit de Tweede Wereldoorlog, een zogenaamde duizendponder. De Mijnopruimings- dienst heeft het projectiel gisteren on schadelijk gemaakt Het verkeer moest daardoor een tijdje worden stilgelegd. UTRECHT Op het ogenblik zijn in twaalf T.E.E.-treinen en ach', binnen landse sneltreinen in West-Duitsland speciale rijdende kantoren ingericht. Zakenlieden, journalisten, politici en iedereen die een brief of een verhaal heeft te dicteren, kan er tegen beta ling terecht. In 16 van de 20 treinen is bovendien een telefoon-aansluiting tot stand ge bracht. Tegen ee kleine toeslag kun nen de reizigers uit de trein bellen, ook met het buitenland. (Van onze Amsterdamse redactie) AMSTERDAM Op last van de Amsterdamse officier van justitie mr. H. E. van Renesse is een affiche met een gedicht van G. K. van 't Reve verwijderd uit de etalage van de Athe neum-bockhandel van de uitgeverij Po lak en Van Gennep aan het Spui in Amsterdam. In het handschrift van de schrijver is het gedicht Leve onze marine afge drukt. Sinds korte tijd zijn de affiches met het gedicht voor drie gulden in de handel ze worden gedrukt door Tho mas Rap. Twee rechercheurs van de zedenpo litie kwamen woensdag de boekwinkel binnen. Zij zeiden dat er een klacht van een burger was binnengekomen over het zedenkwetsende karakter van het gedicht. In de boekwinkel belden de recher cheurs de officier mr. H. E. van Re- nesse om het gedicht voor te dragen. Via de rechercheurs liet de officier hierop weten dat het affiche moest worden verwijderd, omdat anders inbe slagneming zou volgen. De boekhandelaai heeft daarop een stuk wit papier over het gedicht ge plakt met een verklarende tekst: „Op last van de officier is dit gedicht on leesbaar gemaakt. In de winkel kunt u het lezen en zelfs kopen". De re chercheurs zijn hierop vertrokken. De klager zou zich hebben gestoord aan de homofiele tendens van het ge dicht Leve onze marine. Dit gedicht staat in het boek Nader tot U, waar van inmiddels zestigduizend exempla ren zijn verkocht. Mr Van Renesse zei ons aanvanke lijk dat hij nergens van wist. Later zei hij dat er inderdaad een klacht was binnengekomen en dat de rechercheurs hem het gedicht hadden voorgelezen. Verder weigerde de officier van Justi tie ieder commentaar. lange latten gewapende agenten neer geslagen. Ik beschermde mijn hoofd met mijn armen en benen en kreeg een regen van slagen. Volkomen ver bouwereerd en woedend van pijn heb ik toen de verslaggever van de K.R.O. Felix Huizinga te woord gestaan", aldus Henk Molenberg. De heer Huizinga heeft zelf overi gens ook enkele rake klappen gekre gen. De heer Molenberg klaagt over pijn aan een schouder en een arm. Hij zegt zich onder behandeling van een huis arts te moeten stellen. Hij verwacht dat de pijnen hem ook in zijn werk parten zullen spelen. Het Eerste-Kamerlid O. Boetes (pas. soc.) heeft minister Beernink (binnen landse zaken) gevraagd een onderzoek in te stellen naar mogelijke geweldple gingen tegen gearresteerde demon stranten in het politiebureau aan de Amsterdamse Warmoesstraat. Hij vraagt de minister ook wat hij denkt van de bezwaren tegen het samenvallen van Koninginnedag en de Dag van de Arbeid. BONN De rechtsradicale Natio- naldemokratische Partei Deutschlands zit nog steeds zonder vergaderruimte voor haar partijcongres, dat op woens dag 10 mei in Wiesbaden moet begin nen. Op dit congres moet binnen de neonazistisch gekleurde N.P.D. de strijd worden beslecht tussen de gema tigde groep van de voorzitter Fritz Thielen en de extremistische vicevoor- zitter Adolf von Thadden. De gemeente Wiesbaden heeft enkele dagen geleden het huurcontract voor het Rijn-Main congresgebouw opge zegd. Toen de N.P.D. daartegen een kort geding aanspande, oordeelde de rechtbank op juridische gronden dat het huurcontract niet geldig was. De stad Wiesbaden vreesde dat het congres van de neo-nazi's een smet zou werpen op het kunstfestival dat er deze maand wordt gehouden en dat zelfs een annulering van het bezoek van het Russische Bolsjoi ballet zou zijn te vrezen. Tegen de rechterlijke uitspraak heeft de N.P.D. nu weer een bezwaarschrift ingediend, maar het is vrijwel uitgeslo ten dat dit geschil nog volgende week woensdag juridisch kan worden uitge vochten. Bovendien is de gemeente Wiesbaden vastbesloten liever een schadevergoe ding te betalen dan het partijcongres van de neo-nazi's toe te laten. De N.P.D. is niettemin vastbesloten haar partijcongres door te zetten als het moet in een andere vergaderruim te. Ook is het mogelijk dat men een enorme tent zal opzetten voor de 28.000 partijleden die voor het congres zijn uitgenodigd. DEN HAAG De heer J. F. G. Schlingemann uit Goes is benoemd tot lid van de Tweede Kamer voor de V.V.D. Hij neemt de plaats in van de heer M. J. Keyzer, die staatssecretaris is geworden. enkele maanden als nachtwaker bij de Rotterdam. Hij was vroeger offset drukker. Ondanks zijn avontuur wil hij niet terug naar zijn oude beroep. „Nachtwaker is een mooi vak, je raakt er niet in uitgeleerd" vindt hij. ADVERTENTIE Machtig, zo'n jack. Sportief, modieus. De sterke stof is en creëerde het model. AMSTERDAM De 22-jarige Am sterdamse student Hans Metz, die betrokken zou zijn geweest bij het drukken en verspreiden van het provo blad God, Nederland en Oranje,, is woensdag vrijgelaten. De student was 6 april aangehouden. Vorige maand had de raadkamer van de Amsterdam se rechtbank zijn gevangenhouding met dertig dagen verlengd. Van het provo-blad werden in maart bij een boekhandel negentig exempla ren in beslag genomen omdat volgens de officier van justitie de inhoud beledigend voor de Koningin was. Het Comité voor de verdediging van slachtoffers van klassejustitie had be gin deze week een brief naar de minister van justitie gestuurd, waarin de vrijlating van Hans Metz werd geëist. Volgens het Comité kon hij niet verantwoordelijk worden gesteld voor de inhoud van het blad, omdat hij alleen zijn gironummer ter beschikking had gesteld. FRANKFORT Een tienjarig go rilla-vrouwtje in de Frankforter die rentuin, Vakula, heeft woensdag voor een sensatie gezorgd door een twee ling ter wereld te brengen. Dat is vol gens de directeur van deze dierentuin, prof. Bernhard Grzimek bij gorilla's nog nooit in gevangenschap gebeurd. De tweeling, twee vrouwtjes, zijn springlevend, de moeder wil echter niets van haar kinderen weten. De verzorger van de apen, Klose en zijn vrouw hebben de tweeling onder hun hoede genomen. De aapjes ivegen 1.700 en 1.900 gram. UTRECHT De treinen van de Nederlandse Spoorwegen zijn gemid deld voor 45 procent bezet. Dat percentage lijkt laag, maar de meeste Europese landen blijv„en er nog onder. In West-Duitsland zijn de treinen maar voor dertig tot 35 procent bezet. Voor de internationale treinen die uit Neder land vertrekken of hier aankomen, liggen de cijfers wat hoger. D-treinen of TEE-treinen zijn vaak voor negen tig procent bezet. Uit de bezettingsgraad van 45 pro cent voor het binnenlandse spoorweg net mag volgens de Spoorwegen niet worden ageleid dat meer dan de helft van de treinen te lang is. Er moet altijd rekening mee worden gehouden dat het reizigersvervoer altijd onver wachte pieken heeft. ADVERTENTIE OVERGORDIJNEN Honderden gordijnen,hon derden fleurige, kleurige, niet-strijken-gordijnen van Terlenka, allemaal op die grote show-carroussel in l&denkcC de winkel.Ga morgen eens heerlijk snuffelen tussen al die nieuwe kleuren en des sins Verrukkelijk, die Terlenka. En gemakkelijk

De Vallei | 1967 | | pagina 7