Status diplomaat is middel om ergens binnen te komen Ambassades bedrijven .•Holland promotion België wil verscherping van vestigingswet Deens protest] tegen Griekse staatsgreep TRIBUNAAL" IN STOCKHOLM M Spoedig gelijke beloning voor mannen en vrouwen Tribunaal Nederzetting Noormannen ontdekt Dolfinarium in Zandvoort „NIET IEMAND DIE ALLEEN MAAR EEN COCKTAILGLAS KAN VASTHOUDEN..." r> Bi] ongeluk met bus 37 doden Om „avonturiers" te weren „R.-K.-priesters zullen niet mogen trouwen'"1 In verklaring voor NAVO Schietpartij op Sardinië NEDERLAND MAAKT GOEDE VORDERINGEN VRAGEN AAN E.E.G.-COMMISSIE Internationale" niet bezorgd ONVOLDOENDE SCHADE Orthodoxe patriarch bezoekt Rome MGR. VALLAINE: BETOGINGEN RODE KRUIS VERZOEK AFSCHRIFT bevruchting ZATERDAG 6 MEI 1967 Die lange naam van zijn functie moet hij zelf ook niet zo heel prettig vinden; hij is dr. G. H. J. Abeln, di recteur van de dienst voor economi sche voorlichting en exportbevorde ring (ministerie van Economische Za ken). Gelukkig hebben we in het rap port dat hij ons zojuist, vierhoog in zijn gebouw aan de Haagse Bezui- denhoutseweg, in de vingers heeft ge schoven, nog een langere functie ge vonden. Mr. H. J. Wijnmalen is he lemaal precies dit: hoofd van de af deling algemeen secretariaat van het directoraat-generaal voor de buiten landse economische betrekkingen van het ministerie van Economische Za ken. En het kan werkelijk allemaal op één visitekaartje. Met mr. Wijnmaalen heeft de heer Abeln in een werkgroep gezeten en daarom zegt hij nu bijvoorbeeld dit: „Een diplomaat is allang niet meer iemand die alleen maar een cocktail glas kan vasthouden. Aan het eind van de vorige eeuw kon het nog gebeuren dat de ambassadeur in Moskou woe dend een telegram van Buitenlandse Zaken verscheurde. Gewoon, omdat er in werd gevraagd waarom Rusland toch zo weinig haring afnam. Met baring wenste de ambassadeur zich niet te bemoeien maar dat is al zo lang geleden." Geen handelsreiziger Zo'n vijftien jaar geleden is men de functies van onze buitenlandse diens ten eens speciaal gaan bepraten. Toen werd er dit gezegd: de diplomaat moet een soort handelsreiziger worden, een man die met een denkbeeldig monster- koffertje van het Nederlandse bedrijfs leven (onder meer) naar zijn stand plaats vertrekt. Kortgeleden is er weer gepraat, door de werkgroep van dr. Abeln, die er voorzitter van was. Maar de directeur van de Economische Voorlichtings dienst heeft om te beginnen een af schuw gekregen van het woord „mon sterkoffertje" en daarnaast ook nog een beetje van het woord „diplomaat". Status blijft Hoe en wat dan, meneer Abeln? „Moeilijke vraag om een, twee, drie te beantwoorden", zegt hij, vanachter een kop al lang koud geworden koffie. „Uiterlijk moet er aan de diplomaat helemaal niets veranderen, vind ik. Innerlijk is hij al aan het veranderen. Je zou kunnen zeggen, het aanvoelen van het commerciële denken zal nog iets sterker moeten worden." „En dan zeggen we wel eens: ach, die buitenlandse diensten moeten ge woon allemaal economische missies worden. Maar het is een feit dat juist die status, het uiterlijk van een diplo maat, een middel is om binnen te komen waar hij als mannetje in een sportcolbert nooit zou binnenkomen. Dan stel ik het nog niet helemaal goed, want op onze ambassades lopen echt geen jongens met alleen maar keurige vestjes rond." „Goed, maar toen er over handelsrei zigers en monsterkoffertjes werd ge praat, zat de discussie in de verkeerde hoek. Nu is iedereen het er over eens dat buitenlandse diensten dienstenver lenende instanties horen te zijn. En de zakenmensen die er mee te maken hebben, weten dat het inderdaad zo is. De ellende is alleen, dat de mensen die er nog niets mee te maken hebben gehad, denken aan de diplomaten als aan de karikaturen van de diploma ten .De mannen met het cocktailglas in de hand en zo." Stage lopen Die indruk moet veranderen, maar ook aan de diplomaten zelf zal er van binnen nog een en ander moeten worden bijgebouwd. Zo heeft de werk groep geopperd om de mensen van de buitenlandse diensten na een aantal jaren terug te halen naar Nederland, waar ze een paar maanden tot twee jaar midden in het bedrijfsleven moe ten werken. Dr. Abeln is er zeker van dat het binnenkort gaat gebeuren. Hij zegt: „Ik geloof dat het bedrijfsleven meer verrast was door dit idee dan bijvoor beeld Buitenlandse Zaken, dat vol en thousiasme meedoet." Mannequins Er is van uit gegaan dat het politieke punt van een ambassade nog wel belangrijk is, maar dat de economische kant vaak veel zwaarder weegt. Dat is men direct na de Tweede Wereldoorlog al gaan beseffen en uitwerken. Daarom kon het ook gebeuren dat de Neder landse ambassadeur in Parijs een puur Nederlandse modeshow in zijn huis organiseerde, waarbij zijn dochter en echtgenotes van diplomaten het vader landse fabrikaat showden. De heer Abeln: „Dat is dan maar een voorbeeld. Een heel goed idee, al was het op dat moment wel duidelijk dat mannequin-zijn een vak apart is". Veranderingen, toenaderingen. Al zullen ze van twee kanten moeten komen, constateert de directeur van de Economische Voorlichtingsdienst; zowel van de kant van de overheid als van de kant van het Nederlandse bedrijfs leven. „Er komen op onze ambassades soms mensen binnenrollen die adressen ko men vragen. Waar ze hun produkten 'Minnen afzetten, waar ze dit en waar Onze diplomaten moeten van bin nen wat worden „uitgebreid"De po litiek is nog wel belangrijk, maar de mensen van de buitenlandse diensten zullen straks voor enige tijd naar Ne derland worden teruggehaald om stage te lopen midden in het bedrijfs leven. Het is een van de plannen die de werkgroep van dr. Abeln hier gefotografeerd in zijn Haagse kamer heeft gemaakt. ze dat kunnen. Dat gaat natuurlijk niet. De mensen van onze ambassade moeten zich even op zijn komst kun nen voorbereiden, want je kunt niet vergen dat iedereen alles weet, van zijden sokken tot rattenklemmen. Zo'n zakenman kan tevoren even een brief je sturen met zijn wensen en vragen. Dan zijn onze mensen tenminste in staat zich goed voor te bereiden en met de man een zinvol gesprek te voeren. Dat moet even worden begrepen, wor den aangevoeld." Reclamebureaus Ambassades duiken in ontwikke lingsprojecten, waarschuwen, zodat eventueel het Nederlandse bedrijfsle ven zijn voordeel kan doen met het uitvoeren van een baggerwerk. Ambas sades bedrijven „Holland promotion" en werken soms als halve reclamebu reaus. „We krijgen er ook hoe langer hoe meer jonge mensen bij", zegt dr. Abeln. „Mensen die het werk ook wel aantrekkelijk vinden vanwege de sta tus daar kun je moeilijk omheen, want die status is er. Maar het zijn in de eerste plaats mensen die hard willen wefken. Stel, dat er ergens in Europa een belangrijke functionaris rondzwerft van een land dat voor Nederland uit economisch oogpunt be keken erg belangrijk is. Dan zullen onze ambassades alle hotels afbellen in de stad waar die man eventueel kan verblijven, maar krijgen doen we hem. De man wordt uitgenodigd gast van Nederland te zijn, de rode lopers worden uitgerold en dan kan de zaak beginnen." „Wij zijn geen beleidsdienst", zegt hij, pratend over zijn eigen Econo mische Voorlichtingsdienst. „Wjj zijn gewoon een dienstenverlenend bedrijf, met als buitenlandse posten onze am bassades. En dat moet iedereen nu extra duidelijk worden gemaakt." OTTAWA De Noorse geschied kundige en ontdekkingsreiziger Helge Ingstad heeft een oude Noorse neder zetting op New Foundland ontdekt en hoopt over anderhalf jaar klaar te zjjn met zjjn wetenschappelijk rapport. Hij vertelde de pers er van overtuigd te zijn, dat het dorpje dat hjj aan de noordelijke punt van New Foundland bij St. Anthony heeft ontdekt het Vin- land is, dat voorkomt in de Noorse Sa gen over de reizen van Leif Erikson. De jaren van de nederzetting zijn wetenschappelijk vastgesteld door het meten van de radio-activiteit di nog aanwezig was in de koolresten van de stookplaatsen van de nederzet ting, die er volgens de twaalf verrichte metingen omstreeks het jaar 1000 is geweest. De vrouw van Ingstad, een archeo loge, die haar man assisteerde, meent dat de nederzetting niet lang heeft be staan, zeker niet meer dan tien jaar. Er was weinig afval en de muren van de plaggenhutten zijn niet herbouwd. Historici hebben al 200 jaar naar de resten van Vinland gezocht. KHARTOEM Nabij de Soedanese hoofdstad Khartoem zijn 37 mensen om het leven gekomen, doordat een autobus omsloeg en in brand vloog. Zeventien personen liepen zware ver wondingen op. De chauffeur, die onge deerd bleef, is aangehouden, omdat hij meer passagiers vervoerde dan het toegestane aantal. 55 BRUSSEL Het aantal „doodge boren" handelsondernemingen in Bel gië begint verontrustende proporties aan te nemen en dwingen tot een ver scherping van de vestigingswet. Eind 1965 bleken bv. volgens de statistie ken van het centraal handelsregis ter tien procent van de vestigingen, die in de voorafgaande 15 maanden waren ingeschreven. Weer verdwe nen te zijn, zo verklaart de Belgische minister voor de Middenstand, d'Al- cantara, in een toelichting op een wetsontwerp inzake verscherping van de vestigingswet, dat bij de Bel gische senaat is ingediend. De bestaande wet, die van 1958 da teert, opende de mogelijkheid om voor de uitoefening van beroepen in de distributie- en produktiesector reg lementeringen in te voeren, als be roepsverenigingen hierom zouden vragen. De ervaring leert dat dit systeem niet voldoende werkt, aldus de minister. Hij betoogt dat de economische ontwikkeling geen twijfel laat be staan dat rationalisatie van het dis tributienet in sommige sectoren ver eist is een rationalisatie wel te verstaan op basis van het bezit van een elementaire beroepskennis van de handelaren. Volgens de minister moet worden voorkomen, dat „avonturiers" de bo nafide handel in België schade blij- berokkenen. Het wetsontwerp wil handelaars, die niet in het bezit zijn van een di ploma van hoger secondair onderwijs of het diploma-handel van het lager secondair onderwijs een proef laten afleggen voor speciale examencom missies. De handelaars die reeds in het handelsregister zijn ingeschreven, worden hiervan vrijgesteld. VATIKAANSTAD Catholicos (Patriarch) Khoren, hoofd van de Armeense orthodoxe kerk, zal van maandag tot donderdag een officieel bezoek aan Vatikaanstad brengen, zo is in Vatikaanstad bekendgemaakt. De orthodoxe kerk van Armenië is een van de vele voor een deel zelf standige groeperingen van de Or thodoxe kerk van het oosten, die 350 miljoen leden telt. Wat het aantal ge lovigen betreft komt deze kerk op de derde plaats, na de r.-k. en de geza menlijke protestantse kerken. Oe or thodoxen wonen voor 't grootste deel in het Midden-Oosten, de Sovjet-Unie en het zuiden van de Balkan. VATIKAANSTAD De r.-k. kerk is niet van plan toe te staan, dat haar priesters trouwen, aldus heeft mgr. Fausto Vallainc gisteren op een persconferentie verklaard. Hij zei: „Ik kan met stelligheid zeggen, dat de houding van de kerk betreffende het celibaat ongewijzigd blijft. Als er een pauselijk stuk over dit onderwerp verschijnt, dan zal hierin het celibaat worden bevestigd". Deze verklaring geeft steun aan ge ruchten, dat paus Paulus VI van plan is over dit onderwerp een verklaring af te leggen. -j PARIJS Denemarken heeft in een voor de NAVO bestemde verklaring de militaire staatsgreep in Griekenland veroordeeld. De regering in Kopen hagen dringt er bij Griekenland op aan, zo spoedig mogelijk de democrati sche verhoudingen te herstellen, terwijl zij op de NAVO een beroep doet, uiting te geven aan haar vastbeslotenheid om haar democratische idealen te te waarborgen. De leider van de Deense afvaardi ging bij de NAVO had eerst een pro testverklaring willen voorlezen op de wekelijkse bijeenkomst van de per manente raad, maar hij zag hiervan af, toen de Griekse delegatie dreigde weg te lopen. Daarop besloot de Deense vertegenwoordiger zijn ver klaring te laten circuleren onder de afgevaardigingen van de aangesloten landen. Zoals bekend is koning Constantijn door zijn huwelijk met de Deense prinses Anne-Marie schoonzoon van koning Frederik van Denemarken. De jongste gebeurtenissen in Grieken land zijn aanleiding geweest tot felle betogingen in Kopenhagen. De Griekse afvaardiging reageerde direct met een protest bij secretaris generaal Brosio, waarin de Deense verklaring een onaanvaardbare in menging in de binnenlandse aangele genheden van Griekenland werd ge noemd. De Griekse militaire regering heeft vandaag aan een gedelegeerde van het Internationale Rode Kruis toe stemming gegeven de politieke ge vangenen van het nieuwe bewind te bezoeken. Men schat dat ongeveer 5000 tegen standers van het regime, door de re gering communisten genoemd, met ongeveer 25 politieke leiders gevan gen gehouden worden op het eiland Jioera in de Aegeische Zee en in een hotel in de omgeving van Athene. Het hoofdbestuur van „Kerk en Vrede" heeft minister-president P. S. de Jong geschreven, dat Nederland elke steun aan het totalitaire bewind in Griekenland moet onthouden. Aan koning Constantijn is een brief verzon den met het verzoek niet langer sa men te werken met de nieuwe rege ring. „Kerk en Vrede" vindt, „dat ons land direct betrokken is bij de aantasting van de democratische rechten van het Griekse volk", ge zien de politieke, militaire en econo mische banden met Griekenland. De Nederlandse regering moet stappen ondernemen om de grondwettelijke rechten in dat land te herstellen, al dus de brief aan premier De Jong. De bewindsman heeft een afschrift ontvangen van de brief aan de Griek se koning. Hierin wordt gevraagd al het mogelijke te doen om de demo cratische rechten te herstellen en de gevangenen vrij te laten. Onder deze (duizenden) gevangenen bevinden zich veel vooraanstaande leden van de Griekse vredesbewegingen, vrienden van „Kerk en Vrede". De kantoren van de vredesorganisaties zijn ge sloten en alle stukken zijn in beslag genomen. Een afschrift van de brief aan de minister-president is gezonden aan minister Luns. ZAND VOORT Als sluitstuk van zijn Zandvoortse hotelplannen heeft de heer N. W. Bouwes, directeur van Bouwes' Exploitatie Mij. N.V., naar hij meedeelt, thans opdracht gege ven tot het nader uitwerken van zijn initiatief om te komen tot de bouw en exploitatie van een dolfinarium in Zandvoort. Het gehele hotelproject omvat het 70 m hoge Bouwes Pala ce, 240 flatwoningen en winkels en een ondergrondse garage. Na het gereedkomen van de onder grondse garage en het dolfinarium zal een groot openbaar plein gecre- eerd zijn van ca. 6000 m2, dat het nieuwe centrum van Zandvoort zal vormen. De heer Bouwes heeft de directie van Artis bereid gevonden hem bfl de bouw en inrichting van dit dolfi narium van advies te dienen, waar door een waarborg wordt geschapen voor een naar perfectie strevende zorg voor het welzijn van de uiterma te intelligente en kostbare dolfijnen. Opdrachtgevers hopen het dolfina rium open te kunnen stellen aan het begin van het seizoen 1968, waarmee Zandvoort een toeristische attractie rijker zal worden. NUORO Op Sardinië heeft een 20-jarige student, Giovanni Pirari, drie politiemannen met een mitrail leur neergeschoten, toen zij hem naar zijn rijbewijs vroegen en in de koffer ruimte van zijn auto wilden kijken. De drie politiemannen zijn er ernstig aan toe. De student is nog niet gevon den. Een overzicht van de zaal in het „Fol- kets Hus" volkshuiste Stockholm, waar het tribunaal, de „oorlogsmisdaden in Vietnam" wil berechten, wordt gehou den. Op de achtergrond de zeventien le den van het tribunaal. IN OKLAHOMA (V.S.) Wet voor 9 9 BRUSSEL De EEG-commissie hoopt, dat in Nederland spoedig de moeilijkheden overwonnen zullen zijn die de regering ondervindt bij het prijs geven van een beperkende interpretatie van het beginsel van gelijke beloning voor mannen en vrouwen. De vorderingen die in Nederland zijn gemaakt geven volgens haar aanleiding tot die hoop. De commissie heeft dit vandaag verklaard in antwoord op een vraag van de Nederlandse afgevaardigde in het Europese parlement ir. Vredeling. Zij voegt eraan toe, dat zij nog steeds op het standpunt staat dat de geleide lijke toepassing van het beginsel van gelijke beloning volgens de bepalin gen van het EEG-verdrag ertoe moet leiden, dat het verplichte minimum loon niet slechts voor mannen geldt of dat het voor man en vrouw ver schillend zou kunnen zijn. De zes EEG-lande;. hebben zich enige jaren geleden reeds bij deze opvatting aan gesloten, aldus de commissie. ADVIES Ir. Vredeling had zijn vraag ge steld n.a.v. een advies van de Neder landse Sociaal Economische Raad. Daarin had een minderheid van de S.E.R. ten aanzien van het minimum inkomen voor volwaardige vrouwelijke werknemers verklaard, dat ze het niet eens was met de opvatting dat dit minimum-inkomen beperkt moest worden tot die vrouwelijke weknmers die in een onderneming onder gelijke omstandigheden dezelfde arbeid ver richten als mannen. Volgens hen wa ren er geen redelijke argumenten aan te voeren om onderscheid te maken tussen een minimum-inkomen voor mannen en vrouwen. OKLAHOMA CITY (Oklahoma) Een wet waarbij kunstmatige be vruchting wordt toegstaan en kinde ren uit zulk een geboorte wettig wor den verklaard is door de wetgevende vergadering van Oklahoma goedge keurd en heeft nu alleen de handteke ning van gouverneur Dewey Mart- iett nodig om rechtskracht te ver krijgen. Oklahoma wordt daarmee de eerste Amerikaanse deelstaat die een dergelijke wet heeft. Bepaald is, dat de kunstmatige bevruchting alleen mag worden verricht door een arts. Kinderen aldus geboren zullen dezelf de wettelijke rechten hebben als na tuurlijk geboren kinderen. \7"ooropgesteld, oorlog is iets ontzet- tends daar is ieder het wel over eens. In de oorlog komen de slechtste eigen schappen van de mens veelvuldig en de goede eigenschappen maar spora disch boven. Daar is ieder het wel over eens. Zeker in Viëtnam, het ongelukkige land, dat nu reeds zesentwintig jaar in oorlog is, dat een generatie zag opgroei en, die oorlog als alledaags verschijn sel kent, die met dood als metgezel is opgegroeid, die, wat erger is, geweld pleging als een normaal verschijnsel is gaan beschouwen. VTen hoeft over de gevolgen hiervan geen enkele illusie te koesteren. Het is zeker ieders plicht om er naar te streven het lijden van de Viët- namezen zo veel mogelijk te verlichten en een eind aan de vreselijke strijd te maken. Over de wijze waarop, kan men ver schillen, maar zeker is wel, dat een far ce als het tribunaal in Stockholm zeker niet de manier is, om het lijden in Viëtnam te verlichten en zeker niet om de waarheid over Viëtnaam aan het licht te brengen. V7olgens de Franse filosoof Jean Paul Sartre, is de zitting in Stockholm een „gericht van de rechtelozen over de machtigen". Het heeft er niet veel van weg. Van een gericht wordt allereerst toch onpartijdigheid gevraagd. Het heeft er niet veel van weg, dat de figuren in Stockholm erg onpartij dig zijn. Zo te zien zijn het of een beet je vreemde figuren die met de hele we reld en zichzelf het meest overhoop liggen, of mensen van een zo duidelij ke linkse signatuur, dat men aan on partijdigheid mag twijfelen. T^en tweede mag men verwachten, dat een tribunaal een schuldvraag stelt. In Stockholm is dit niet het ge val. Men gaat a priori uit van de schuld van de Amerikanen en wil deze thans met feiten staven. En daarbij komt de 55 JEAN PAUL SARTRE recht spreken? zaak wat de Noordviëtnamezen of de Chinezen gedaan hebben om de strijd te doen ontstaan of gaande te houden. Om over oorlogsmisdaden van die kant maar te zwijgen. Wat aan getuigen voor de balie komt is volkomen zeker van de bijval van het tribunaal als men maar de V.S. beschuldigd. Er is Amerika gevraagd om een „ver dediger" te benoemen, wat dit land, gezien de samenstelling van de recht bank, natuurlijk heeft geweigerd. Een poging van een Zweedse advo caat om als verdediger op te mogen treden, is verworpen. \7"an rechtskundig standpunt, is de 1 hele vertoning in Stockholm een farce met een ernstig sausje overgoten, zonder autoriteit en zonder gezag. Het gaat op het ogenblik in de eer ste plaat om een einde te maken aan de strijd. Noord-Viëtnam heeft nooit geant woord, ondanks de dringende oproepen van de zijde van de Verenigde Naties en Amerika, op een vredesbespreking, tenzij op volledige capitulatie van de zijde van de V.S. en Zuid-Viëtnam. Men had beter voor het weggegooide geld medicijnen kunnen kopen om het werkelijke lot van de Viëtnamezen te verlichten. WEER KLACHT RIJ PTT DEN HAAG Na zich in maart j.I. met een klacht tot de directeur- generaal van de PTT te hebben ge wend over het b(j herhaling zoekra ken van hem toegezonden nummers van het maandblad „De Internationa le", heeft de Utrechtse student B. van Gemert thans een aanklacht in gediend bij de officier van justitie bij de arrondissementsrechtbank te Utrecht. Tegelijkertijd heeft hij we derom een klacht gericht aan dé di recteur-generaal van de PTT. Volgens de heer Van Gemert is er na het indienen van zijn eerste klacht geen einde gekomen aan het onder scheppen van zijn post. Een januari- en februarinummer van „De Interna tionale", die hem omstreeks 31 maart door de redacteur van het maand blad, de heer Th. Wiering zijn toege zonden, hebben zijn brievenbus nooit bereikt. Deze heeft voorts op 9 april de aprilnummer aan hem verstuurd per frankering bij abonnement. Dit nummer heeft de heer Van Gemert pas op 25 april ontvangen. Op de banderol was over de frankeringsop- druk een postzegel van 15 cent ge plakt, waarover een poststempel. In zijn brief aan de directeur-gene raal van de PTT vraagt de heer Van Gemert tevens of hij ingelicht kan worden over de voorlopige resulta ten van het door hem gevraagde on derzoek en om openbaar uitsluitsel om trent zijn vraag of de BVD hierin een rol speelt. BRUSSEL De Belgische regering ring heeft besloten een wetsontwerp bij het parlement in te dienen in verband met speculaties in de streek van Maizieres (bij Bergen), waar sedert kort het Europese NAVO- hoofdkwartier is gevestigd en duizen den militairen in NAVO-dienst huis vesting zoeken.

De Vallei | 1967 | | pagina 12