Veenendaals -v dagblad Kabinet voor besluit over duikboten voor Z.-Afrika Buiten Tweede collecte voor India New Yorks blad sluit plotseling; 2500 man op straat gezet Kennedy-ronde in diepe impasse Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Voorlopig drie en later wellicht nog drie BRUG KON NET ONDER COLLEGA DOOR NEDERLANDSE SCHEEPSBOUWERS HEBBEN EXPORTVERGUNNING AANGEVRAAGD Eensgezind In A'damse moordzaak ook spoor naar Duitsland Minder vast BALDADIG HEID IN HAARLEM Prinses Beatrix en zoon weldra uit ziekenhuis Regering sprak over Amsterdam Schade bij bos- en heidebranden TWEE MILJARD VOORKEUR Uitmonstering Doorgereden na een dodelijk ongeluk Nijmeegse joyriders in België gestrand Joden en Duitsers slaags in Zuid-Afrika „Pinksterzaterdag" JAAR NOG EEN Britse kunstmaan gelanceerd GEEN HOOP Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-3550 (adm.), 3757 en 3955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Recl.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden '1,50, ieder v/oord meer 15 cent. ZATERDAG 6 MEI 1967 4le JAARGANG (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De Nederlandse Vereenigde Scheepsbouwbureaus In Den Haag hebben minister De Block (Economische Zaken) een exportvergunning gevraagd voor de levering van drie onderzeeboten aan Zuid-Afrika. Hebben de scheepsbouwers zekerheid, dat zij de schepen kunnen afleveren, dan zullen twee van de onderzeeboten worden gebouwd bij Wilton Fijenoord in Rotterdam en één bij de Koninklijke Maatschappij De Schelde te Vlissingen. Met de bouw van de drie veelbesproken onderzeeërs is een bedrag van 150 mil joen gulden gemoeid. De exportvergunning is in de loop van de vorige week aangevraagd door ir. O. J. van der Vorm, lid van de raad van bestuur van Wilton. Komt de order voor de drie schepen naar Nederland en gaat zij niet naar Frankrijk, wat het geval is als de regering de Neder landse scheepsbouwers geen zekerheid geeft dan is de kans groot, dat Zuid- Afrika in dé komende één of twee jaar nog drie onderzeeërs in ons land be stelt. De kwestie van de exportvergunning zou gisteren maar terloops in de minis terraad ter sprake zijn gekomen. Ir. J. E. Woltjer, lid van de raad van bestuur van Wilton-Fijenoord-Bronswerk, ver wachte gisteren, dat de beslissing van de regering nu binnenkort zou vallen. Hij herinnerde er aan, dat de marine Indertijd op het eerste gezicht geen be zwaar had tegen levering van onderzee boten aan Zuid-Afrika, „maar toen kwam die vervelende politieke rel." Hij zei dat de bouw van de onder zeeërs deel kan uitmaken van orders tot een totaal van twee miljard gulden, die Zuid-Afrika de komende vijf jaar in Nederland zou willen plaatsen. Alleen al de bouw van de twee duikboten door Wilton zou duizend man twee jaar lang werk geven. Het is de bedoeling dat de machine fabriek Bronswerk-Fijenoord, die met de Schiedamse werf de groep Wilton- Fijenoord-Bronswerk vormt, voor alle drie de onderzeeërs de (twee) motoren bouwt. Ook Philips zou bij de Zuid- afrikaanse order worden betrokken. De directie van Wilton-Fijenoord heeft in Zuid-Afrika al oriënterende besprekin gen gevoerd. Nederland heeft in Zuid-Afrika een streepje voor boven Frankrijk. In de eerste plaats komt dat door de taal en in de tweede plaats doordat Zuid-Afrika voorkeur geeft voor de driecilinder boot van 1.300 ton, waarvan Nederland er al enige in dienst heeft. De Fransen bou wen onderzeeërs van duizend ton. Ir. J. E. Woltjer verzekerde dat in de orders tot een bedrag van twee miljard, die Zuid-Afrika bij de Nederlandse in dustrie zou willen plaatsen, „geen ge weren zitten om op de zwartjes te schie ten". Over de bereidheid de onderzeeboten voor Zuid-Afrika te bouwen zijn de metaalbonden en de ondernemingsraden ingelicht, aldus ir. Woltjer. Werknemers die uit principiële overwegingen niet aan marineschepen willen werken, kun nen in andere afdelingen van de werf worden geplaatst. 'Thans is het weer de periode, om, als de gelegenheid zich voordoet, de kijker te richten op de reebokken, de prinsen van het bos, teneinde er zich van te vergewissen, hoe zij heb ben „opgezet" d.w.z. het thans vol groeide gewei van de fluwelen bast ontdaan alsmede om te zien, hoe hun peper- en zoutkleurige winterdos, die in zijn soberheid wat begint te vervelen, zich heeft gewijzigd. Ze be ginnen zich te vertonen in de uit monstering van prachtig, warm roest- of kastanjebruin, dat de gladde, soe pele zomerhuid doet glanzen in de mei- se zon, gelijk ook de herten op de hei in vossig rood gekleed gaan, zodat de naam „roodwild" weer ten volle toepasselijk wordt. Ze zijn evenwel lang niet zover als de reeën en lopen nog enige maanden door met dikke, stompe kolf- of bastgeweien. Rijping en evo lutie daarvan in het revier na te gaan ie al even aardig; jachtheer, wild schut en goede buitenvriend proberen hen telkens in het kijkglas te vangen, indien zich de gelegenheid voordoet. De rechtschapen weidman toch leeft steeds in de hoop, dat de kapitale vrijheren van het vorig jaar alweer aan endental zullen hebben gewonnen als kleine vergelding voor de zorgen en kosten, welke hij zich getroostte. Daarvan kan de stille zwerver en rus tige wandelaar genieten, zonder dat het hem een cent kost. Dit wordt naar ik meen helaas nog al te weinig inge zien. 6 mei 1967 A. B. WIGMAN In de bouw van een onderzeeboot gaan twee miljoen manuren zitten. Dat is meer dan in een tweehonderdduizend tons tanker. Het is niet uitgesloten, zo deelde ir. Van der Vorm nog mee, dat de Nederlandsche Verenigde Scheeps- bouwbureaux in de toekomst ook nog eens fregatten voor Zuid-Afrika zullen kunnen ontwerpen. Ir Woltjer was niet bevreesd dat an dere landen door een en ander Neder landse werven zouden gaan boycotten. „Als we een goed schip bouwen tegen een goede prijs, dan vallen principiële bezwaren weg." HAARLEM Vrijdagavond is het in de binnenstad van Haarlem rumoerig geweest, hoewel niet zo erg als maan dagavond. De politie had extra maatre gelen genomen. Op de Grote Markt wer den vuurtjes gestookt en stukken hout naar de politie geworpen. Dit had tot gevolg, dat zeven jongens, in leeftijd variërend van 15 tot 18 jaar, naar het bureau van politie wer den overgebracht, waar proces-verbaal is opgemaakt wegens baldadigheid. In de loop van de nacht hebben de ouders de jongens van het bureau gehaald. ALKMAAR Donderdagavond om streeks half tien werd in Alkmaar de 15-jarige D. Vogelpoel met zyn brom fiets door een auto aangereden. De jon gen werd zwaar gewond en overleed in het ziekenhuis. De oorzaak van'de aan rijding is niet bekend. De bestuurder van de betrokken auto, vermoedelijk een Opel Kapitiin van blauwe kleur, reed zonder te stoppen door. Op de plaats van het ongeluk werd een tweetal sierstrippen gevonden, af komstig van de linkerzykant van de auto, die vermoedelijk uit 1956-'57 da teert. O De 27-jarige kantoorbediende W. La gerwaard uit Krimpen aan de IJssel is vrijdagmiddag op de Maasboulevard in Rotterdam omgekomen bij een ver keersongeluk. Hij reed met zijn brom fiets tegen een vrachtauto, die rechtsaf sloeg en het rijwielpad kruiste. De heer Lagerwaard werd overreden door de achterwielen en bij aankomst in het Dijkzigtziekenhuis bleek dat hij was overleden. MAASEIK De Belgische rijkswacht in Maaseik heeft vrijdag vier jongelui tussen de 15 en 20 jaar uit Nymegen aangehouden. De arrestatie gebeurde in samenwer king met de gemeentepolitie van Roer mond, die de jongelui in een gestolen personenauto vanuit Roermond tot in Maaseik had achtervolgd. De vlucht eindigde toen de' jongemannen met hun auto tegen een lantaarnpaal botsten na bij Maaseik. Ze waren in een gestolen bestelauto onderweg naar Frankrijk, doch zitten nu opgesloten in het politie bureau te Maaseik. Vandaag zouden zij naar Nijmegen worden overgebracht. JOHANNESBURG Meer dan 200 politiemannen hebben vrijdagavond met honden, knuppels en traangas een dichte menigte uiteengedreven bij een café in de buitenwyk Hillbrow van Johannes burg. Ongeveer duizend Joodse jongeren waren samengestroomd bij het café, een geliefde verzamelplaats van Duitsers. Volgens de Zuidafrikaanse persasso ciatie (SAPA) waren er ook nog dui zend nieuwsgierigen in de straat aan wezig. Er hebben zich de laatste tijd herhaaldelijk botsingen voorgedaan tus sen Joden en Duitsers in deze wijk, waar veel Duitse immigranten wonen. De Joden beschuldigen de Duitsers van demonstraties ten gunste van Hitier. Op 20 april, de verjaardag van Hitier, zouden de Duitsers in de bierhal „Deutschland über Alles" hebben gezon gen en „Heil Hitier" en „Sieg Heil" hebben geroepen. Ongeveer vijftig Joodse jongeren zouden daarop het café zijn binnengedrongen en op de tafels Joodse liederen hebben gezongen en Israëlische volksdansen hebben uitge voerd. Een Westduitse fabriek van elek tronische apparatuur, heeft een koortsthermometer ontwikkeld, die in iy2 tot 3/z seconde de juiste tempera tuur van de onderzochte aanwijst. Het apparaatje, de „Tastomed H" werkt op batterijtjes; ook hier spelen transistoren een grote rol. DEN HAAG Het Eerste-Kamerlid mr. J. A. W. Burger (soc.) heeft de minister-president en de minister van buitenlandse zaken gevraagd of Neder land inderdaad, zoals de radio-nieuws dienst op 4 mei meldde, het revolutio naire bewind in Griekenland heeft er kend. Zo ja, wat betekent In dit geval erkennen?, wil mr. Burger weten. DEN HAAG De stichting „Eten voor India" wil op 13 mei Pinkster- zaterdag een tweede inzameling hou den, nu vooral voor de deelstaat Bihar waar ruim dertig miljoen mensen met de hongersnood worden bedreigd. Volgens recente cijfers wordt de oogst in Bihar dit jaar geschat op slechts 2,2 miljoen ton graan tegen 7,2 miljoen ton in de voorgaande jaren. In sommige delen van Bihar is de oogst zelfs ge heel mislukt. Daarom is in Bihar de staat van hongersnood afgekondigd. In het komende seizoen wordt de oogst in heel India geschat op niet meer dan 74 miljoen ton. De bevolking is in ruim zes jaar tijds met zeventig miljoen mensen toegenomen. De stichting „Eten voor India", die vorig jaar in ons land 26 miljoen gul den bijeenbracht, heeft voor dat tot de tweede actie werd besloten con tact opgenomen met organisaties op liefdadig gebied en met kerkgenoot schappen. Zowel de kerken als de orga nisaties hebben voor deze gelegenheid hun eigen belangen opzijgezet, omdat zij menen dat een actie voor India voor rang verdient. Weer is alle kerken ge vraagd om 11 uur 's morgens de klokken te luiden en de portalen open te stel len. De giften worden op de gemeente huizen geteld. De stichting raad' het geven van goe deren af. Het vérvbr-i in Nederland, de sortering en de zeewaardige verpakking kosten grote bedragen, die beter kun nen worden besteed aan de aankoop van voedingsmiddelen in bulk. De actie is officieus al gestart. Een televisie-uitzending in maart leverde al ruim zevenhonderdduizend gulden op. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM Twee Amsterdamse politiemensen, inspecteur Nicaise en re chercheur Seket zijn gistermiddag in allerijl per vliegtuig naar Duitsland ver trokken op zoek naar een man die meer zou kunnen weten van de moord op de 37-jarige Cobi van der Voort. Het spoor naar Duitsland ontstond in gesprekken met vrienden en familie leden van de in het vorig weekeinde ver moorde vrouw. In Amsterdam zelf en verder in Neder land gaan ondertussen de verhoren en naspeuringen onder leiding van hoofd inspecteur Schreur onverminderd voort. Het blijft aan het bureau Leidseplein van de Amsterdamse politie een komen en gaan van rechercheurs die ieder voor zich een steen in het oplossen van de zaak hopen bij te dragen. Bij de vele gegevens die het legertje* rechercheurs sinds de ontdekking van de moord op woensdagmiddag bij een hebben gebracht, waren niet veel positieve aanwijzingen. Vast staat wel dat de moordenaar uiterst koelbloedig te werk is gegaan. Hij heeft zelfs na het misdrijf een begin van brand geblust dat was veroorzaakt door een sigaret. Daarna moet hij zich op zijn gemak hebben gewassen. De politie speurde gisteren naar een Volkswagen met een Duits kenteken die enkele malen voor het huis van de ver moorde vrouw aan de Prinsengracht was gesignaleerd. Later bleek dat de eigenaar van deze auto niets met de zaak uitstaande heeft gehad. Van een onzer verslaggevers UTRECHT Prinses Beatrix en haar zoon zullen, als fcich geen complicaties voordoen, begin volgende week naar kasteel Drakensteyn terugkeren. Na het weekeinde zullen de artsen in het Utrechtse Academische ziekenhuis daar over een beslissing nemen. NEW YORK. Het New Yorkse avondblad World Journal Tribune is gisteren voor het laatst verschenen. In een verklaring die lezers en werknemers verraste, deelde de uitgever mee dat de krant niet meer zal uitkomen. Alle em ployés zijn met onmiddellijke ingang ontslagen. Het nieuws sloeg in de krantenwereld in als een bom. Ruim 2500 mensen zijn door de ophef fing van de krant direct op straat ko men te staan. De tekst waarmee de uitgever de op heffing bekend maakte, luidde: „Met een gevoel van oprechte spijt moet ik u mededelen dat de World Journal Tribune na de editie van vandaag niet meer zal verschijnen. Aan uw dienstverband komt op dat ogenblik een einde. Wij zijn zeer erkentelijk voor de vele verdiensten die zo velen van u aan de krant hebben ver leend en ik zal de gedachte in ere hou den aan onze gemeenschappelijke, maar vergeefse pogingen om New York dat soort avondblad en zondagsblad te ge ven dat het verdient. De firma belooft u te helpen bij het vinden van een nieu we dienstbetrekking". De World Journal Tribune was nau welijks een jaar oud. De krant was DEN HAAG De ministerraad heeft gisteren gesproken over de kwestie- Amsterdam. In Haagse politieke krin gen wordt het „niet onwaarschijnlijk" geacht dat in de kabinetsvergadering een beslissing is gevallen. De ministers Beernink (binnenlandse zaken) en Polak (justitie) hebben in tussen in Amsterdam een gesprek ge had met burgemeester mr. G. van Hall, zo heeft het ministerie van binnenlandse zaken gisteren bevestigd. Dat gebeurde na de dodenherdenking. Verwacht wordt dat het eerste rap port van de commissie-Enschede over veertien dagen voor publikatie kan wor den vrijgegeven. Koning Constantijn II van Griekenland heeft een bezoek gebracht aan het door aardschokken getroffen deel van zijn land. De vorst arriveerde met een helikopter ter plaatse en werd door de bevolking op hartelijke wijze ontvangen. voortgekomen uit een samengaan van de World Telegram and Sun, de New York Herald Tribune en de Journal Ame rican. Het nieuwe blad raakte onmiddel lijk in een ernstig arbeidsconflict met de vakbonden, dat resulteerde in een sta king die bijna een half jaar duurde. Dat verlies aan inkomsten is het blad niet te boven gekomen. De eigenaars deelden gisteren mee dat de laatste maanden een verlies werd ge leden van zevenhonderdduizend dollar per maand (ongeveer twee en een half miljoen gulden). New York heeft nu nog slechts één avondblad de New York Post en twee ochtendbladen de New York Times en de New York Daily News. Veel journalisten van naam komen door de opheffing van het blad zonder werk, zoals Walter Winchell, Jimmy Breslin, Jimmy Cannon en Red Smith. Vrijdag had het transport plaats van een complete boog voor de provinciale brug bij Papendrecht. Het 206 meter lange gevaarte moest op zijn tocht van.de fabriek in Dordrecht naar Papendrecht verschillende bruggen passeren, zoals hier de hefbrug bij Baren- drecht een moeizaam karwei, dat heel wat schipperskunst vergde. HORST Bij een brand in de Griendtveense Peel onder Horst zijn 175 hectare van een duizend hectare groot natuurreservaat verloren ge gaan. De Horster brandweerlieden wer den tweemaal door het vuur ingeslo ten. Zij konden zich redden. Grote scha de werd aangericht aan de opstand en het in dit gebied levende wild. In Garderen heeft gisteravond een felle bos- en heidebrand gewoed op het terrein aan de Hoge Steeg, dat aan de vereniging De Lichthoeve behoort. De vrijwillige brandweer uit Garderen, ge assisteerd door die uit de legerplaats De Wittenberg, kon voorkomen dat het nabijgelegen kinderhuis gevaar liep. In de Limburgse gemeente Bergen gingen gisteren door brand ruim twee hectaren dennenbos verloren. Het vuur werd na twee uur bedwongen. GENÈVE De E.E.G. en de Verenig de Staten zijn niet tot overeenstemming kunnen komen over tarieven voor che micaliën en landbouwprodukten by het overleg inzake wederzijdse wereldom vattende tariefsverlagingen in Genève, de zg. „Kennedy-ronde". Diplomaten hebben verklaard, dat de impasse in deze zeer belangrijke kwes ties voor de twee grote handelsblokken niet te doorbreken schijnt. De zegslieden vrezen dat alle overleg in de Kennedy- ronde voor niets geweest is. Het over leg is nu in de laatste en beslissende fase. Zegslieden ter conferentie hebben mee gedeeld dat de Amerikaanse onderhan delingsleider William Roth en zijn colle ga van de E.E.G., de Belg Jean Rey, elkanders standpunten inzake de om streden kwestie van de chemicaliën van de hand hebben gewezen. De E.E.G. wil een algemene verlaging van de bestaan de tarieven alsmede verdere verlagingen nadat het Amerikaanse Congres het systeem van de zogenaamde „American Selling Price" heeft afgeschaft. Het sys teem zelf kan geen onderwerp van on derhandelingen zijn het valt buiten de gewone tarieven. Het A.S.P.-systeem houdt in dat rechten voor goedkope ingevoerde chemicaliën niet worden be rekend naar de eigen -r lage prijs, maar op basis van het duurdere Ame rikaanse produkt. Ook op het punt van het openstellen van de Europese binnenlandse markt voor Amerikaanse granen, is de impas se volledig. De Verenigde Staten hebben gevraagd om een officiële Europese ver plichting om voldoende graanimporten VANDENBERG De eerste kunst maan van geheel Britse makely is gis termiddag om vyf uur Westeurópese tyd gelanceerd van de Amerikaanse lucht machtbasis Vandenberg in de staat Cali- fornië. De kunstmaan ,die aanvankelijk werd aangeduid als UK-3 en, eenmaal in zijn baan, als Aerial-3, werd gelanceerd met behulp van een Amerikaanse Scout raket. De Aerial-3 zal worden gebruikt voor het onderzoek naar de samenstelling van de atmosfeer. Eerder werd een soortge lijk onderzoek verricht door de Aerial 1 en 2 van gedeeltelijke Britse her komst in april 1962 en maart 1964. De levensduur van de Britse kunst maan zal ongeveer een jaar zijn. Ver schillende Britse universiteiten en ruim tevaartinstanties hebben aan het project gewerkt. uit de Verenigde Staten toe te staan. De E.E.G. heeft de zogenaamde zelf voorzieningsindex voor de E.E.G.-landen zo hoog gesteld, dat er nauwelijks ruim te blijft voor aanmerkelijke Amerikaan se graanimporten. Rey heeft geweigerd officieel een verplichting tot afname van bepaalde kwantums aan te gaan. De diplomatieke zegslieden hebben verklaard dat het gebrek aan overeen stemming tussen de voornaamste han delsblokken weinig hoop geeft op een voortzetting van de onderhandelingen die na vijf jaar in een kritieke fase zijn gekomen. Overeenstemming over aanmerkelijke tariefsverlagingen tussen de andere bij het overleg betrokken landen zijn af hankelijk van het al of niet tot overeen stemming komen van de E.E.G. en de Verenigde Staten. Het Amerikaanse Congres heeft tot eind juni de tijd gelaten voor het ratifi ceren voor een te sluiten overeenkomst inzake verlaging van rechten op basis van wederkerigheid. Dit betekent dat de onderhandelingen uiterlijk half mei afgelopen moeten zijn. Er is nauwelijks nog hoop dat dit mogelijk zal blijken. Tijdens het weekeinde wordt het bi laterale en multilaterale overleg tussen de landen onderling voortgezet. (Van onze weerkundige medewerker) De temperatuur maakte er gister middag voor het eerst in dit voorjaar 20 tot 22 graden van. Dat gebeurde op een gevorderd tijdstip; voor De Bilt moeten we tot 1957 teruggaan voor een nog latere datum-(10 mei). Om 4 uur gistermiddag was het in ons land plaatselijk warmer dan op Mallorca (20 gr.), Madeira (18) en in Venetië en Nice (16) en vooral in Londen en Parijs (11 graden). Randstoringen uit N. W.-Frankrijk doen dit weekeinde de kans op enige regen- of onweersbuien toenemen bij minder hoge temper at uur maxima dan vrijdag. Maar uitgesproken koud wordt het ook morgen niet met middag waarden van vijftien tot zestien gra den en een periodiek terugkerende zon. (Nagekomen: aprilneerslag voor Hoog-Soeren 47 mm). Het weer in Apeldoorn (van 29 april t.m. 5 mei): temperatuur, hoogste 18Y2 gr. C. op zondag 30 april (16); laagste -2 gr. C. op woensdag 3 mei (-2y2). Neerslag 1 mm (4). (Waarne- mingen aan de Brucknerlaan).

De Vallei | 1967 | | pagina 1