2 koninklijke onderscheidingen Scheep j es wol-hulde voor 24 jubilarissen Prins Willem Alexander- park in Veenendaal A.R.-ledental steeg tot boven de 200 ^Seksuele openheid is reactie op stilzwiweir' Agenda voor Arnhem Batman '66 Rode Kruis- collecte Verslag Finale-avond Clir. U.T.S. Ede had goed jaar Flinke som voor „Effatha" Paradijs voor discofielen AGENDA WINST Luxor Theater Weer prijs in Vallei vogels-loterij Geersebrug Vakantiegeld voor Kosters personeel Gift Bijdragen Bloenienactie Nieuwe vlag Dia's Doopaangifte Benoemingen Boeken Kerktelefoon Doop Bevindelijk Persoonlijk Blindedarm Obligaties Pastoor Van Kooten meent: ZATERDAG 6 MEI 1967 VEENENDAAL Tijdens een bijeenkomst in hotel La Montagne zijn gis termiddag vierentwintig jubilarissen van de Scheepjeswolfabrieken gehuldigd. Aan twee van hen reikte loco-burgemeester Ant. de Ruiter bovendien een ko ninklijke onderscheiding uit. De heer J. van Burken werd onderscheiden met de Orde van Oranje Nassau in zilver en mejuffrouw A. Helms ontving de bron zen medaille. Een van de directeuren van het bedrijf, de heer M. Sliedrecht, sprak de jubilarissen toe. Namens de vakbonden voerde de heer H. W. Han- nink het woord. In zijn rede zei de heer Sliedrecht ondermeer, dat de factor „winst ma ken" niet het enige is, dat voor een bedrijf van belang is. „Maar als er geen winst is, is er ook geen be staan", zo concludeerde hij. Hij bond de aanwezige personeelsleden op het hart spaarzaam te zijn met de grond stoffen en de arbeidsuren ten volle te benutten. „Wij hebben als bedrijf ook een sociale functie, en die kunnen we al- VEENENDAAL Dezer dagen ver scheen het jaarverslag over 1966 van de Stichting voor christelijk uitgebreid technisch onderwijs op de Zuid-West- Veluwe, waarvan de Christelijke UTS te Ede uitgaat. Uit dit verslag blijkt duidelijk, de grote plaats, die deze on derwijsinrichting inneemt in de moge lijkheden voor voortgezette opleiding in ons verspreidingsgebied. Zo komt bijna éénvijfde deel, namelijk 28 van de totaal 124 leerlingen van de school uit Veenendaal, terwijl uit de andere plaatsen bij elkaar nog eens 19 leerlin gen deze school bezoeken. Het lerarenkorps bestaat thans uit 7 leraren in vaste dienst en een even groot aantal, dat een tijdelijke benoe ming ontving. In 1966 werd naast de reeds bestaande afdelingen elektrotech niek en werktuigkunde, ook een afde ling bouwkunde in het leven geroepen. De leiding van de school berust bij de heer F. de Lange. In 1966 werd de heer J. Leenders benoemd als waar nemend directeur. Aan het begin van het verslagjaar overleed het bestuurslid van de UTS, de heer mr. J. F. van Leeuwen uit Veenendaal. In zijn plaats werd de heer ir. E. de Boer uit Veenendaal benoemd. Op 28 februari werd het schoolgebouw aan de Keesomstraat in- gebruikgenomen. Deze huisvesting is tijdelijk, wat het bestuur genoodzaakt heeft met de voorbereidingen voor een definitief schoolgebouw aan te vangen. Aan een daarvoor ingestelde commis sie is verzocht het bestuur de nodige adviezen te geven. Het ministerie van Onderwijs en We tenschappen verstrekte voor het cur susjaar 1966-1967 aan 34 leerlingen rijksstudietoelagen in de vorm van renteloze voorschotten tot een totaal bedrag van f 22.154,-. Ten dienste van het onderwijs heeft de school in het verslagjaar de beschikking gekregen over een filmprojector en een auto matische dia-projector, met voorzet- lens, waardoor men films, dia's en filmstroken bij het lesgeven kan ge bruiken. Alle klassen konden in 1966 deelnemen aan verschillende vakge richte excursies. Als slot van het verslag schrijft het bestuur: „Het bestuur ziet met dank baarheid terug op het jaar 1966. Vele problemen, ook verband houdend met de sterke groei van de school, werden door het personeel geruisloos opgelost. Graag brengen wij hun dan ook dank voor het enthousiasme, waarmee zij dit jaar weer hun beste krachten aan de verdere opbouw van de school heb ben willen geven. VEENENDAAL De huis-aan-huis- collecte, die onlangs in Veenendaal werd gehouden ten bate van de inrichting voor "doofstomme kinderer „Effatha" heeft een bedrag van rond f 5.500.- op gebracht. Naast de bijdragen uit de be volking werd ook geld ontvangen van verschillende bedrijven en kerkgenoot schappen. Het zangkoor van het chris telijk lyceum droeg f 111.- bij voor dit doel als opbrengst van een collecte tij dens een uitvoering van het koor. Het plaatselijke comité is alle gevers en col lectanten zeer erkentelijk voor hun bij dragen aan dit mooie resultaat. VEENENDAAL Fans van Bat man en Robin kunnen tot en met zon dagmiddag in het Luxor-theater te Veenendaal hun hart ophalen. De te levisie-helden verschijnen levensgroot op het witte doek, in kleuren. Boven dien is het avontuur, dat de misdaad- bestrijders dit keer beleven nog gro ter, gevaarlijker en meeslepender dan ooit. Joker, Pinguin, de Raadselman en Catwoman werken samen tegen Batman en Robin. Vele avonturen, spannend voor de jeugd, komisch voor de ouderen. Adam West en Burt Ward zijn respectievelijk Batman en Robin; twee gewone burgers die door langs een buis de Batkelder in te glijden veranderen in vleermuisachtige we zens waaromheen een bijna gewijde sfeer hangt. De haast vrome moraal, die Batman met een eerbiedige stem uit elk avontuur trekt, de uitdrukkin gen Boem, Whammm en Zapfff, de stijve, Engélse butler van Batman alias miljonair Wayne, ontbreekt in de film „Batman '66". Van zondag tot en met woensdag komen de liefhebbers van de keiharde spionagefilm aan hun trekken. Dan draait in het Luxor-theater de film „I deal in danger" van regisseur Wal ter Grauman. De film kreeg de Ne derlandse titel „De 18e Spion" mee en speelt tijdens de tweede wereldoorlog. Hoofdrolspelers zijn Robert Goulet, Christene Carere en Christiane Schmidtmer. Toegang 14 jaar. leen vervullen als er winst wordt ge maakt", aldus de directeur. Loco-burgemeester Ant. de Ruiter bood aan de jubilarissen namens het gemeentebestuur zijn felicitaties aan. „Ik hoop dat we een goede toekomst tegemoet zullen gaan en dat het be drijf bespaard mag blijven voor de ontwikkelingen die zich landelijk af spelen", zo sprak hij onder meer. Nadat de onderscheidingen waren uitgereikt en de heer Sliedrecht de jubilarissen in een persoonlijk woord had toegesproken, hield de heer Han- nink, districtsbestuurder van de textiel- vakbond „De Eendracht" een rede, mede namens zijn collega J. C. Ha- vinga, die dezelfde functie bij de christelijke bond „Unitas" bekleedt. „In de textielindustrie heeft men momenteel ook andere zaken aan het hoofd dan het huldigen van jubilaris sen alleen. Het moet me echter van het hart, dat de moeilijkheden groter worden voorgesteld dan ze in werke lijkheid zijn." De heer Hannink doelde in dit ver band kennelijk op de berichtgeving in een dagblad uit Utrecht. Hij ver volgde: „Als er vijf jaar geleden zes tig man ontslag kregen haalde dat nog geen drie regels in de krant. Als nu een werkster ontslag krijgt, staat het met een grote kop op de voorpa gina..." Namens het personeel werden de jubilarissen vervolgens diverse ge schenken aangeboden. De heer J. van Burken sprak een kort dank woord uit de naam van de jubilaris sen. Vijftig jaar in dienst zijn: J. G. Gaasbeek, chef hulzensorteerderij, C. van Barneveld, ploegbaas, G. van de Poel, ploegbaas, A. Rebergen, chef kleuren-afdeling, A. van Dijk, chef bundel, P. van Dolderen, gepensio neerd, T. van Cappelleveen, chef wasserij, G. Bolderman, chef bollen- kelder, A. Bouman, metselaar, M. van de Lustgraaf, kammer, KI. Slok, chef magazijn en G. Mulder, maga zijnbediende. VEENENDAAL Vrijdagmiddag opende de firma Wout van Schuppen in haar zaak aan de Hoofdstraat een afdeling, waarin grammofoonplaten worden verkocht. In voorraad zijn enkele duizenden platen en plaatjes, van goedkope sing les tot de duurdere stereo-langspeel platen toe, die vrijwel alle terreinen van de muziek bevatten: jazz en klas siek, de Beatles en het Urker mannen koor. Een groot aantal plaatjes met kinderwerken zijn ook aanwezig. In een viertal rekken is voor in de zaak een speciale „hoek" gemaakt, met een „semi-zelfbediening". Voor de echte discofiel is hier de mogelijkheid om likkebaardend in de fraaie hoezen met zwarte schijven te neuzen. Enkele draaitafels met koptelefoons complete ren het geheel, om de aankoop te keu ren. Het geluid in de koptelefoons laat niets te wensen over. SCHERPENZEEL De maandprijs van vijftig gulden in de Valleivogels-lo terij is gevallen op lotnummer 1547. Ge lukkige winnaar was de heer A. Frans, Lijsterbeslaan 1, Scherpenzeel. Vijfentwintig jaar in dienst: W. F. Onderstal, voorwerker, J. Diepeveen, rondloper, G. Viegen, siouwer, N. van de Bovenkamp, monstermaker, S. van de Weerd, voorspinner G. Hei kamp, gepensioneerd, J. Bouman, wolrijdei, A. Takken, monteur en J. Diepeveen, spinner. Veertig jaar in dienst: J. van Bur ken, chef elektriciën en mejuffrouw A. Helms, serveerster. Loci-burgemeester Ant. de Ruiter speldde de heer Van Burken en mej. Helms de medailles op, die verbonden zijn aan de Orde van Oranje Nassau. De heer Van Burken werd met zilver onderscheiden, mej. Helms met brons. STADSSCHOUWBURG Zaterdag 6 mei 20.00 uur: Amsterdams Volkstoneel met „Rooie Sien". Dinsdag 9 mei 20.00 uur: Kon. Vlaamse Schouwburg met „Een bruid In de morgen". Woensdag 10 mei 20.00 uur: Haagse Co- medie met „De dans van sergeant Musgrave". Donderdag 11 mei 20.00 uur: Nederland se Comedie met „In wankel even wicht". MUSIS SACRUM Woensdag 10 mei 20.00 uur: Het Gel ders orkest o.l.v Carl von Garaguly m.m.v. Hans van Gelder. VEENENDAAL Ook Veenendaal wil niet achterblijven een straat naar de pasgeboren Prins der Nederlanden te noemen. Als tijdens de raadsverga dering van 9 mei een desbetreffend voorstel wordt goedgekeurd, is Veenen daal binnenkort een „Prins Willem- Alexanderpark rijker. B. en W. stellen voor om de enige weg die door het plan „Molenbrug" zal lo pen naar de prins te noemen. Omdat de bebouwing van het uitbreidingsplan Molenbrug" ongeveer hetzelfde karak ter draagt als die van het Rembrandt- park en het „Schrijverspark" is het de bedoeling deze weg met alle zijwe gen, voorpleinen en voetpaden Prins Willem-Alexanderpark te noemen. De weg zal dan lopen van de brug over het Omleidingskanaal aan het begin van de Sportlaan naar het Panhuis. De brug over het Omleidingskanaal had tot nu toe geen naam. maar werd in de volksmond „Geersebrug' genoemd. Er wordt voorgesteld deze brug nu of ficieel Geersebrug te noemen. De weg van deze brug naar de thans opgehe ven spoorwegovergang in de spoorlijn Amersfoort-Rhenen zal dan de naam Oude Geerseweg" krijgen. Verder wordt voorgesteld de naam „Kanaal- weg" vast te stellen voor de langs de noordzijde van het Omleidingskanaal geprojecteerde weg. Deze weg zal lo pen tussen de Burgemeester J. H. van Schuppenbrug aan de Kerkewijk en de Geersebrug. Het ligt echter in de be doeling deze naam „Kanaalweg" te handhaven tot de namen van de stra ten in het plan „Duivenheide" definitief worden vastgesteld. VEENENDAAL De jaarlijkse in zamelingscampagne voor het Ned. Roo- de Kruis die nationaal wordt gehou den is van 22 mei t/m 3 juni a.s. De laatste dag wordt tevens een straat collecte gehouden. Overigens betreft 't een huis-aan-huis bezoek met lijsten. Het vorig jaar bracht de campagne ruim f 9.200,- op. Het zou voor het eerst in de geschiedenis van de afd. Veenendaal zijn als de f 10.000,- kon worden bereikt. In dit jubileumjaar 100 jaar Ned. Roode Kruis zou het een prachtig geschenk zijn. Tussentijds zal men u van het verloop van de campagne op de hoogte houden. Op verschillende punten in Veenendaal zullen de grote thermometers worden geplaatst waarop de stand voor het pu bliek wordt bijgehouden. RENSWOUDE In gebouw „Reho- both" wordt maandagavond de finale avond gehouden van de plaatselijke jon gensclub „De Straat Af". Deze avond ia niet alleen voor de ouders en jongens, maar ook voor de donateurs. Het wordt ongetwijfeld een spannende en vrolijke avond waarbij zowel de ouders als do nateurs in de spelen worden betrokken. Tien jongens die bovenaan zijn ge ëindigd in de wintercompetitie doen aan het kampioenschap mee. Vier jongens om het junioren kampioenschap (10 en 11 jaar) en zes jongens om het officiële clubkampioenschap van D.S.A. De ju nioren zijn Henk van den Broek, Wim van Mourik, Henk Rijnders en Rudie Deighton. Om het clubkampioenschap 12 jaar en ouder Gert v. d. Broek, Evert Jan Groeneveld, Sjaak Overeem. Jan Rijnders. Gerrit Veldh' izen en Jaap Veldhuizen. Jongens die om een of an dere reden de laatste weken niet op de club konden komen wordei deze avond allen verwacht. De jongens van D.S.A. verdienen een grote belangstelling. Ze hebben de naam van Renswoude in de afgelopen winter hoog gehouden in q d' els tegen cluba uit andere plaatsen en ook hebben ze het trotse ongeslagen thuisrecord weten te handhaven. ELST De door het faillissement van het aannemersbedrijf CV v/h Kosters en Zonen gedupeerde werkne mers zullen door bemiddeling van de vakvereniging voor machine-, water-, spoor- en wegenbouwpersoneel „Het Zwarte Corps" in ieder geval hun vol ledige vakantiegeld ontvangen. Enkele werknemers bleken op de datum van opheffing van het bedrijf niet voldoen de vakantiebonnen ontvangen te heb ben. Doordat door bemiddeling van de wethouder mr. J. Deen in het contract, dat Kosters met de gemeen te Rhenen had een clausule was opge nomen, waarin stond, dat de werkne mers eerst volledig schadeloos gesteld moeten worden, voordat aan vereffe ning van de andere schulden gedacht zou kunnen worden, is het Zwarte Corps nu in staat voor een aanvulling op de uitkering te zorgen. Een andere uitkering van Het Zwar te Corps betreft een aanvulling op de WW-uitkering gedurende de twee we ken, dat een groot deel van de werk nemers van Kosters zonder werk is geweest. De vakvereniging is in staat om het loon tot 100 pet aan te zuive ren. Heden, zaterdag BIOSCOOP Luxortheater Veenendaal: 19.30 uur: „Batman '66". Morgen, zondag BIOSCOOP Luxortheater Veenendaal: 15.00 uur: „Batman '66" en 19.30 uur: „De 18e spion". minimihuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiih Twee vrouwelijke leden van de christ. geref. Pniëlkerk in Veenen daal hebben samen een gift van 4.500,- overgemaakt, waarvan 3.000,- bestemd is voor de kerk. De rest is voor de zending. Bij het bestuur der Nederlandse Hervormde kerk in Ederveen is tot op dit moment ongeveer 15.000,- aan contanten en per giro ontvan gen als vrijwillige bijdragen Men verwacht dat het begrote bedrag van 17.000,-, wel gehaald zal wor den. VEENENDAAL De AR-kiesvereniging hield dezer dagen haar jaarlijkse al gemene ledenvergadering in „De Korenbeurs". Deze vergadering die de laatste was in het seizoen, verliep bijzonder geanimeerd. Een flink aantal leden was naar de Markt gekomen om te horen hoe de vereniging het afgelopen jaar was geva ren. De voorzitter, de heer Hiensch, merkte in zijn openingstoespraakje onder meer op, dat de AR, als christelijke partij, zich baseert op de Bijbel om vandaar- uit bezig te zijn voor heel het volk. Het program van actie van de AR-partij vond hij sprekend, omdat daar overal aandacht aan geschonken wordt: aan de ont wikkelingshulp in de eerste plaats, maar ook aan de kleine zelfstandigen die vooral in deze tijd van automatisering, in de verdrukking zijn gekomen. Volgens de voorzitter heeft het program van actie vooral voor deze belangrijke punten een ruime plaats ingenomen. Hij onderstreepte daarmee nogmaals dat de partij niet voor een bepaald gedeelte van het volk is, maar voor iedereen. Na deze inleiding kreeg de secreta ris, de heer Sj. de Jong, gelegenheid om het jaarverslag voor te lezen. Uit dit jaarverslag kwam onder meer naar voren, dat het de wens was van de se cretaris, dat er in de toekomst, een volledige samenwerking tussen de zo genaamde confessionele partijen geen overbodige luxe is. Hfl stelde onder meer dat de AR-partij zich niet blind moet staren op de zetelwinst die ze geboekt hadden. Volgens hem moet de AR-partij tonen dat ze deze winst waard is. De heer De Jong deelde verder mee ten aanzien van het ledental der ver eniging dat er in het afgelopen jaar ruim 20 nieuwe leden konden worden ingeschreven. De totaalstand is nu 203. De leden die bedankten en dat waren er in totaal 7 gaven als reden op geld gebrek, geen interesse ed. Nadat de secretaris nog het een en ander had verteld over de politieke activiteiten, die het bestuur verricht had, kreeg de penningmeester, de heer Bosch het woord. In het begin van zijn jaarverslag kon men nog een zeker optimisme bespeu ren, maar verder toonde hij zich pessi mistisch wat betreft de lasten, die de vereniging te dragen heeft. „Alleen door gezamenlijke inspanning, meer lc<jen en donateurs, extra giften e.d. kon volgens hem, de situatie verbete ren. Bij de bestuursverkiezing waren de heer Hiensch en het vrouwelijke be stuurslid, mevr. Reinders aftredend aangezien zij slechts korte tijd be stuurslid waren, besloot de vergade ring hen bij acclamatie te herbenoe men. Daar het bestuurslid Veenhof be dankt had was het noodzakelijk om voor bovengenoemde een nieuw be stuurslid te kiezen. Het bestuur had als dubbeltal gesteld: de heer A. van de Bosch en de heer D. J. Bouman. Laatstgenoemde werd met een rui me meerderheid gekozen. Telefonisch aanvaardde de heer Bouman zijn her benoeming als bestuurslid. Wat de kerkelijke gezindte betreft ziet het bestuur er nu als volgt uit: 4 Her vormde leden, drie Gereformeerde en drie Christelijk Gereformeerde. Tijdens de Rondvraag kwamen nog verschillende dingen naar voren. On der meer het interview van de secreta ris wat met een enkel woord werd af gedaan, temeer daar de secretaris zelf had toegegeven dat hij iets te fel was geweest maar dat hij van zijn eigen persoonlijke mening niets afdeed. Ook werden er vragen gesteld over de ont wikkelingshulp en het chr. onderwijs. Op al deze vragen kregen de leden be vredigende antwoorden. De heer Roos sloot de vergadering met gebed. De jongelingsvereniging „Augusti- nus" te Veenendaal gaat wat afwis seling brengen in de vele oliebollen en soepacties. Ten bate van het hervormde wijkcentrum in Veenen daal-west organiseert de vereni ging op 12 en 13 mei een bloemen- actie. Ds. De Bie schrijft in zijn Kerk bode, dat bejaarden in Ederveen voor een nieuwe vlag voor de her vormde kerk hebben gezorgd. Onlangs zijn tijdens een doop- dienst in de hervormde kerk van Amerongen enkele foto's gemaakt. Deze zijn bestemd voor de dia-serie „In en om de Andrieskerk". welke serie af en toe voor een groepje nieuwingekomen gemeenteleden zal worden vertoond. In het kerkblad wijst men er op, dat het maken van deze kleurenplaatjes geen verande ring zal brengen in de regel, dat er normaal niet tijdens de kerkdiensten mag worden gefotografeerd. De centrale kerkeraad van de hervormde gemeente te Veenendaal wil wat meer orde scheppen in de doopaangiften. Hiervoor worden in de eerste plaats de beide ouders op de gestelde tijd verwacht en, in dien dit niet mogelijk is, in ieder geval één van de ouders. Slechts in uitzonderingsgevallen kan men voor de officiële dQopzitting aangifte doen bij de predikanten. Tot diaken der hervormde noord- wijk werd gekozen de heer W. C van Engelenburg. De heer A. van Engelenburg. De heer A. van Harde- veld werd gekozen als diaken van de wijkgemeente west. Ik kan het begrijpen, men wil niet in de publiciteit. Ik denk ook wel eens, ongevraagd zet je maar ln de krant dat die en die in het zieken huis ligt. In ieder geval is wel dui delijk, dat we in deze berichtgeving uiterst sober kunnen zijn. Geen dok ter mag iets over de ziekte van de patiënt publiceren; alleen familie mag in een ernstige situatie worden ingelicht. Een dominee heeft niet het recht om dit wel te doen", al dus ds. Scholten in „Kerknieuws". In Lienden wordt half mei een bejaardentehuis geopend, zo staat er in de hervormde kerkbode van dit deel van de Betuwe „Gemeente klanken" te lezen. Voor de biblio theek van dit bejaardentehuis wordt een beroep gedaan op de hervormde gemeenteleden van deze plaats een duik in de boekenkast te doen en tenminste „één boek, dat er behoor lijk uitziet, naar de pastorie te bren gen". Mensen die geen „behoorlijk" boek kunnen vinden mogen ook een rijksdaalder om een nieuw boek te kopen afgeven. Het worden voor die prijs dan wel pockets. De diensten uit de hervormde An drieskerk te Amerongen komen per kerktelefoon, die kortgeleden in ge bruik werd genomen, uitstekend door. Er is alsnog gelegenheid om zich aan te laten sluiten. Het verband van Herv. (geref.) ambtsdragers houdt op 9 mei een algemene vergadering in de Marnix- zaal te Utrecht. Dr. C. Bezemer uit Hattem zal een referaat houden over: „het zogenaamde bevindelijk element in de prediking". Een redacteur van een Engels weekblad plaatste, bij gebrek aan kopij, onlangs zonder enig commen taar de tien geboden op de voorpa gina. Hij kreeg daar heel wat brie ven over; één was van een heer, die zijn abonnement opzegde: „U wordt mij te persoonlijk", zo meldt het maandblad „Aktie". Voor hen, die in hun wijkbericht zo trouw schrijven over de blinde darm van zuster Meijer, de aam beien van broeder Jansen en de jicht van Opoe Gerritsen moge min zaam ter overweging worden aanbe volen wat ds. B. Scholten in zijn parochie-rubriek schrijft in het „Amersfoortse kerkblad" onder het opschrift „Niet in de kerkbode a.u.b.": „Ook komt het voor, dat le den uit de wijk opgenomen worden in het ziekenhuis maar dan dringend vragen: a.u.b. niet in de kerkbode. In de kerkbode schrijft ds. J. van de Vlist uit Ochten het volgende over de Heilige Doop. „Op Hemelvaarts dag hopen wij het sacrament van de Heilige Doop in uw midden te be dienen. Er zijn 6 aangiften er hadden er veel meer kunnen zijn verschillende ouderparen vragen er al niet meer om. Dat kan eerlijk zijn, als zij toch niet meeleven. Het is in elk geval eerlijker, dan wat niet meelevende ouders dikwijls doen, nl. ondanks de vermanende waarschuwingen, de hen uit- en op gelegde verantwoordelijkheid en de met het ja-woord beloofde gehoor zaamheid en trouw niet nakomen. Daarmede verbreken zij van hun kant het verbond der genade en ma ken de beloften, van God daardoor krachteloos en de doop zelf tot een sterke aanklacht tegen hen. Gods Verbond en de Heilige Doop wijzen ons als ouders en kinderen telkens naar het beloofde heil in het reini gende bloed van Jezus Christus. Het wordt alleen ons deel in de weg van het geloof. Hierop hebben wij telkens weer gewezen en hoewel het weinig schijnt te helpen bidden wij om Gods zegen om dit zeer noodza kelijke dooponderricht. Traditie en bijgeloof zijn sterk maar is het niet dikwijls ook onwil en verzet tegen over God?", aldus ds v.d. Vlist. De kerkvoogdij van de hervormde kerk in Opheusden heeft drie obliga ties van elk f 100,- ten geschenke gekregen. RHENEN De nieuwe pastoor in Rhenen, pastoor J. H. A van Koo ten, behoort tot de behoudend-progressieven - als hij ergens ingedeeld moei worden. Met een deel een groot deel der vernieuwers in zijn kerk is hij het wel eens, maar hij heeft wel kritiek op de wijze waarop men de ver nieuwing meent te moeten doorvoeren en propageren. Hoewel het woord oecumene voor hem wel degelijk inhoud heeft, is hij ervan overtuigd, dal zo er ooit een samengaan tussen de rooms-katholieken en protestanten zal komen, dit nog een lange tijd zal duren. Hij is niet bang om zijn me ning te geven, hij ziet ook wel de verbeteringen, die door de vernieuwing gekomen zijn, maar voor zichzelf hecht hij nog wel aan oude tradities. De kleding bijvoorbeeld: tegenwoordig ziet men de rooms-katholieke geeste lijkheid steeds minder zwart dragen. Veel priesters lopen in grijs zelfs het „priesterboordje" is aan het verdwijnen. Pastoor Van Kooten ontving ons in plechtig zwart. Het is niet onmogelijk, dat hij eens een grijs kostuum zal aanschaffen, maar tijdens zijn werk in de parochie zal hij altijd zijn priesterboord om hebben. Slechts voor vakantie zou hij een uitzondering willen maken. „Het is wel degelijk een teken, dat er iets veranderd is in onze 1 5 kerk", zo meent Rhenens pastoor. „Een nog vrij gering aantal jaren geleden zouden kapelaans en pas toors, die in kleding niet meer als zodanig te herkennen waren zeker op het matje geroepen worden. Nu mag het en dat waardeer ik toch wel als positief, al zal ik er zelf niet aan mee doen, maar dat is persoon lijk. Ik ben nog van de oude oplei ding, en sta daarom waarschijnlijk wat meer behoudend tegenover der gelijke dingen". Van het priesterboordje naar het celibaat is eigenlijk maar een kleine stap, als men spreekt over vernieu wingen in de rooms-katholieke kerk. „Ik heb geen behoefte aan opheffing van het celibaat maar ik kan me voorstellen, dat velen daar wel moei lijkheden mee hebben. Indien deze zaak tot een bevredigende oplossing geleid wordt, kan dat zeker bijdra gen tot het levensgeluk van veel priesters. Er is trouwens minder sprake van een wens om te trouwen bij veel van de voorstanders, dan wel een „ontkoppeling" van het celi baat aan het priesterschap. Het zou niet meer verplicht moeten zijn". Ongeveer een half jaar voor de priesterwijding wordt de geestelijke „diaken". Eigenlijk doet hij dan reeds een celibaatsgelofte, doordat hieraan een deel van zijn brevier is gewijd. Pastoor van Kooten is van mening, dat het een begin zou kun nen zijn, om diakenen toestemming te geven te trouwen. De priesterwij ding behoeft geen automatisch ge volg van het diakenambt te zijn. „Een diaken is bijna afgestudeerd en zou dus goede diensten kunnen bewijzen in het godsdienstonderwijs en het maatschappelijk werk bijvoorbeeld. Men zou er dus een „godsdienston derwijzer", zoals de hervormde kerk die kent, van kunnen maken". Een moeilijk punt voor pastoor Van Kooten zijn de zgn. oecume nische huwelijkssluitingen. „Ik weet wel, dat het een hele stap is voor de niet-katholieke partij, om met een katholiek te huwen, omdat eigenlijk onze kerk alles naar zich toetrekt. Waarschijnlijk terecht wordt iemand, die hierdoor katholiek wordt, in eigen kring als afvallige beschouwd. Maar indien een paartje mij zou vragen een huwelijk in te zegenen, in samenwerking met een dominee. dan zou ik daar niet direct op in gaan. Ik zou eerst ruggespraak met Utrecht houden". Pastoor Van Kooten heeft een open oog voor de jeugd en zijn moei lijkheden. Hij begrijpt, dat het seksuele vraagstuk juist door de openlijker behandeling tegenwoordig moeilijkheden geeft. Om „bij te zijn" heeft hij bijvoorbeeld Jan Wol kers in zijn boekenkast. „De ouders van leerlingen van middelbare scho len vragen vaak, of ik het goedkeur, dat hun kinderen dergelijke boeker (vaak verplicht) lezen. Dan moet je zelf weten wat er in staat. Overi gens geloof ik. dat deze seksueie vrij heid een reactie is op het stilzwij gen, dat door vorige generaties over dit onderwerp is betracht. Zo zie ik eigenlijk de hele vernieuwing in ons denken als een reactie en ik ben e» zeker van, dat op deze reactie weer een terugslag komt, die wel eens als reactie de andere kant op kan doorslaan. De hele geschiedenis heeft dat telkens weer doen zien. Op t(jd van grote seksuele vrijheid bij voorbeeld kwam altijd weer een tijd van „preutsheid". Geen van beide is goed, maar het midden zal wel moeilijk bereikbaar zijn", zo meent pastoor Van Kooten. ■iiiiiiiiiiiiiiiiiiii uiinhui

De Vallei | 1967 | | pagina 3