Opleiding voor functies in openluchtrecreatie KROMHOUT 100 JAAR Grondige aanpak gevraagd bij bestrijding paratyfus Opvoeding' huisvrouw hierbij zeer belangrijk BREDA KREEG EUROPA-VLAG Drie uur fietsen in prachtige duinen Expositie in Vlaardingen over haring Artsen liften in Rusland BRANDKASTKRAKERS IN ROTTERDAM GEPAKT Gevaar door voedsel van dierlijke oorsprong Kapitein zoekt dekking onder z'n bed TIPS VOOR HET WEEKEINDE RUIM TON BIJEEN GESTOLEN In de vorm van dagonderwijs Roofovervallen in Duitsland Veertig inbraken gepleegd Adviesa anvragen voor A.W.Z. Kamernood in Wageningen wordt opgelost BEKENTENIS OMZETBELASTING PER I JULI A.S. RECHTUIT DRIESPRONG BEEKSE BERGEN OVER HARING IN NEDERLAND Oorlogsmisdadiger gearresteerd VERSTOPT OP ZOEK DEELNEMERS HUISVROUW CONTROLE HEFFING 20 OPCENTEN VOOR L.H.-STUDENTEN ZATERDAG 6 MEI 1967 UTRECHT Het Nederlands Kampleiders Instituut heeft besloten de voor bereidende coördinerende werkzaamheden ter hand te nemen om zo spoedig mogelyk te komen tot het vestigen van opleidingen voor functies in de sector openluchtrecreatie. Daarbjj wordt in eerste instantie gedacht aan de kampeer- bedryfstak. Aan de bestaande instellingen en instituten die zich bezig houden met vormingswerk en opleidingen, die een verwantschap hebben met de recrea tie in ruime zin, zal worden gevraagd medewerking te verlenen aan het tot stand komen van de opleidingen voor kampleider en recreatieleider. Het zullen dagopleidingen zijn van een na der te bepalen duur met toepassing van de methode van praktijkwerk. Voor personen die het dagonderwijs niet kunnen volgen, gelden als alter natieve oplossingen bijvoorbeeld de schriftelijke opleiding en de avondop leiding. Voor het effectueren van de op leidingen wordt in principe gedacht aan de vestiging van een eigen op leidingscentrum. Met het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschap pelijk Werk is contact opgenomen teneinde te bewerkstelligen tiat het meeste effect van de voorgestelde coördinatie wordt verkregen en mede in verband met de erkenning van de tot stand te brengen opleidingen. Het Nederlands Kampleiders In stituut verstaat onder kampleiders personen die hun werkzaamheden hebben in dit kader van het kam- peertechnisch en commercieel-admi- nistratief beheer van een kampbe- drijf. Onder recreatieleiders worden verstaan personen die in kampeerbe- drijven, doch niet uitsluitend daar, belast zijn met het verzorgen in rui me zin van recreatiemogelijkheden. De heer H. Verdouw, secretaris penningmeester van het Nederlands Kampleiders Instituut in Amersfoort, meent dat met het toenemen van de omvang van het kamperen in Neder land de behoefte aan kundige mede werkers op de bedrijven groter wordt. De huidige opleidingen aan verschei dene instituten van maatschappelijk- en vormingswerk zijn niet afgestemd op de specifieke behoeften van de openluchtrecreatie voorzover die be trekking heeft op de kampeerbedrijfs- tak. Een ondernemersopleiding be staat evenmin. AMSTERDAM Vandaag bestaat de Kromhout Motorenfabriek N.V. in Amsterdam-Noord honderd jaar. Ter viering daarvan is door het personeel de directie een plastiek van enkele meters hoog, die een gestileerde kruk as voorstelt, als verjaarsgeschenk aangeboden op een bijeenkomst van personeel en gepensioneerden in de grote 160 meter lange' fabriekshal. De beeldhouder Jan Bons ontwierp de plastiek, die overigens in de fabriek zelf werd vervaardigd. Ir. Th. J. M. van der Pas, direc teur van het bedrijf sinds de fusie met de V.M.F. Stork-Werkspoor hield de feestrede, waarin hij het verloop van de geschiedenis met al zijn ups and downs schetste en vooral stilstond bij de zeer belangrijke rol die enke le generaties in het bedrijf hebben gespeeld zeer in het bijzonder Jan Goedkoop die van de oorspronkelijke scheepswerf ,,'t Kromhout" een scheepsmachinebedrijf met wereld faam maakte. Jan Goedkoop trad in 1899 tot de directie toe en legde in 1960 de functie van voorzitter van de raad van commissarissen neer. De ontwikkeling van Kromhout is niet spectaculair geweest, wat niet weg neemt dat met name op het gebied van dieselmotoren de naam Kromhout zeer bekend is. UTRECHT Miljoenen mensen over de hele wereld worden ieder jaar het slachtoffer van paratyfus, of zoals de wetenschappelijke naam voor deze ziekte luidt salmonel- Iose. In Nederland worden jaarlijks zesduizend tot zevenduizend gevallen gemeld bij de volksgezondheidsauto- riteiten. In werkelijkheid maakt deze ziekte, die vaak voor een eenvoudig buikgriepje of een „kou op de maag" wordt versleten, tien tot twintig maal zoveel slachtoffers. Iedereen herinnert zich nog de paratyfusuitbarstingen in de warme zomers van 1959 en 1961, die duizenden Nederlanders besmet ten. Wilhelminakade waren gekomen. Men vond inderdaad een auto, die by de gevonden sleutel paste en wel in de onmiddellijke omgeving van het haventerrein, waar de drie Rotter-' dammers waren aangehouden. In de bagageruimte van de auto vond de politie een complete brand- en sny- apparatuur, die onmiddellijk associa ties opwekte met enkele brandkast- kraken, die de laatste tijd waren ge pleegd en waarbij onderdelen van een dergelijke apparatuur waren achter gelaten. Vrij kort na hun arrestatie beken den de drie verdachten 40 inbraken te hebben gepleegd, onder andere in Rotterdam, Zwolle, Amsterdam, Oost- 'terhout, Steenwijk, Voorburg, Alphen a/d Rijn en Badhoevedorp. Bij deze inbraken werden 12 brandkasten open gesneden. Zo stalen de Rotterdam mers uit de brandkast van een brand stof fenhandel in Rotterdam 12.000 en bij de steenkolenhandelsvereniging in Amsterdam 13.000. KEULEN In Keulen heeft een man gisteren bij een overval op een juwelierswinkel sieraden ter waarde van 600.000 mark buitgemaakt. Ilij bedreigde het winkelpersoneel en de klanten met een revolver en vuurde een waarschuwingsschot af voordat hij verdween. In Stuttgart overvielen twee inbre kers een 70-jarige kunsthandelaar in zijn woning en roofden een bedrag van 80.000 mark. DEN HAAG De heffing van 20 opcenten op de omzetbelasting gaat in op 1 juli '67. Dit blijkt uit het ant woord van de minister van Financiën op desbetreffende vragen van de Ka merleden de heren Portheine en Ko ning. In dit antwoord deelt de minis ter mee, dat de regering heeft beslo ten geen gebruik te maken van de bevoegdheid om een later tijdstip van inwerkingtreding van deze verhoging vast te stellen. Zoals bekend betreft de verhoging van de omzetbelasting niet alle tarieven. Uitgezonderd zijn de verhoogde tarieven (7, 10, 18 en 26%). MOSKOU De autoriteiten in het gebied van Oelianofsk in de Sovjet- Unie hebben ter regeling van het transportprobleem voor artsen be paald, dat de bestuurders van parti culiere auto's verplicht zijn doktoren een lift te geven naar hun patiënten. De artsen hebben een bordje met een rood kruis gekregen, waarmee zij au tomobilisten duidelijk kunnen maken, dat zij onderweg zijn naar een zieke. p^uim 27 kilometer lang zyn de rij wielpaden, die de afgelopen maanden werden aangelegd in en om de Loonse en Drunense Duinen bij Loon op Zand, Drunen, Helvoirt en Udenhout. Ze hebben heel wat ge kost, 450 duizend gulden, maar dat geld is wel besteed. De nieuwe ge asfalteerde paden, die aansluiten op een al bestaand net van zestien kilo meter, voeren door een gebied van zandverstuivingen en bossen (3265 hectaren) dat om zijn natuurschoon tot ver over de grenzen van ons land bekend is. Ze zijn inmiddels opgeno men in een nieuwe route. Het traject is 35 kilometer lang. Het beginpunt ervan ligt in Tilburg, daarna volgt (te bereiken via fiets pad langs provinciale weg) Loon op Zand. Nu,bij wegwijzer 3270, eerst honderd meter richting Udenhout en vervolgens bij paddestoel 1956, rich ting Waalwijk. De route voert langs een bungalow park en daarna door het bos van het oude landgoed Westloon, dat nu een onderdeel is van het natuurreservaat Loonse en Drunense Duinen. Steeds rechtuit rijden ook bij het kruispunt, waar een geasfalteerd fietspad linksaf in de richting voert van de tien minuten verderop gele gen Efteling in Kaatsheuvel. Doorrij den dus, totdat de verharde weg over gaat in een zandpad. Even de tanden op elkaar het nu volgende stukje is maar vijfhon derd meter en dan bent u al bij paddestoel 3040. Hier rechtsaf rich ting Roestelberg (heuvel) en vervol gens bij hotel Berg en Dal (padde stoel 3037) linksaf voor het hotel langs. Na ongeveer vijftig meter be gint hier een van de nieuwe rijwiel paden. Deze helemaal uitrijden (4V« kilometer) door een gebied van heu vels en vooral bos. Het pad loopt ook dwars door het kampeercentrum De Klinkaert in Drunen en mondt daar uit op een as faltweg (driesprong). Hier rechtsaf slaan naar het piepkleine dorp Giers- bergen met (toch nog) een goed ca feetje, De Drie Linden en een dorps pomp. Bij paddestoel 2104 rechtsaf rich ting Udenhout, heuveltje op heuvel tje af, dwars door de Loonse en Dru nense Duinen. Na twee kilometer volgen dan de herberg De Rustende Jager en de paddestoel 1797. Hier rechtsaf over een nieuw fietspad langs de zuidrand van het duingebied: soms langs het bos. U bent nu op wellicht het mooiste deel van de route beland. Rechts staat de met bomen begroeide Schoor- wal, links (iets verder op) strekt zich het natuurreservaat Den Brand (vrij toegankelijk) uit, een gebied van moerassen, rietvelden en lage graslanden. Dit reservaat is honderd hectaren groot. Het laatste stuk van de route be gint bij paddestoel 1950 (hotel Bosch en Duin). Hier loopt een nieuw fiets pad van ongeveer een kilometer lang, richting Loon op Zand. Het mondt bij paddestoel 1798 uit op een smalle as faltweg. Deze voert rechtstreeks naar het eindpunt: Loon op Zand. Tip: wie de route eens wil proberen, maar (nog) niet over een tweewieler beschikt, kan een fiets huren bij het Station in Tilburg. De fietsroute in de Loonse en Dru nense Duinen neemt ongeveer drie uur in beslag. Het dagje uit kan desgewenst nog worden aangevuld met een bezoek aan het (ock zondags Niet alleen bij hotel Bosch en Duin, waar deze foto werd gemaakt, maar ook op vele andere plaatsen wordt de nieuwe fietsroute begrensd door de dui nen en bomen van het (vrij toegankelijke) natuurreservaat de Loonse en Dru nense duinen. geopende) textielmuseum in Tilburg, Hier wordt dezer dagen de expositie „Van klei tot aardewerk" gehouden. Andere mogelijkheid: het recreatie park Beekse Bergen (even buiten Til burg langs de weg naar Hilvaren- beek), is feestelijk geopend. Beekse Bergen is in de afgelopen maanden opnieuw aanzienlijk uitgebreid. Het park is nu uitgerust met onder meer een strandbad van vijftig hectaren, een speeltuin, een vliegtuigmolen, een midgetgolfbaan, een trampolinecen trum, een kindertrein, bos en een camping. „De teelt begint" is de naam van een tentoonstelling over de harin- teelt, die in het museum voor de Ne derlandse Zeevisserij (Westhavenka- de 45, telefoon 34.87.22) in Vlaardin gen tot en met 31 mei is te zien. De expositie bestaat onder meer uit een aantal dia's, foto's, voorwerpen, knip sels en ander documentatiemateriaal, die zes onderwerpen onder de aan dacht brengen: het klaarmaken van de vloot, vlaggetjesdag, buisjesdag (de vloot vaart uit), Jagerij, de Hol landse nieuwe en het transport van de eerst gevangen haring per „ha ringsjees" naar Den Haag (begin van deze euw). Er zal verder elke zaterdag en zondag en ook op tweede Pinkster dag (steeds om 16 uur) een film van twintig minuten worden getoond over een vlaggetjesdag in Vlaardingen. Openingstijden van het museum: dagelijks van 10-12.30 en van 14.00 tot 16.30 uur. 's Zondags van 14.00 tot 16.30 uur. Tenslotte nog een aantal tips. Mocht er iets van uw gading bij zijn, dan doet u er goed aan eerst even de betrokken VW te bellen. Deze geeft u gaarne de verdere in lichtingen, ook over mogelijke wijzi gingen in het programma. AMSTERDAM: t.m. augustus in Tropenmuseum, de expositie „Van top tot teen-kleding en tooi". ARNHEM: t.m. 31 oktober, tentoon stelling van klederdrachten. DEN HAAG: t.m. zondag in Hout- rusthallen „Navito", sport- en recrea tietentoonstelling. GELDERLAND'; Sn het rivierenge bied, bloeiende boomgaarden. LIMBURG: Ook in Zuid-Limburg staan in deze dagen duizenden bo men in bloei. LISSE: bloemen in en om de Keu kenhof. MARKELO: Zondag internationale motocross. MEERSSEN: Zondag, 14.30 natuur wandeling. Vertrek bij de VVV. NOORD-BRABANT: bij Bergen op Zoom, Uden en Mierlo, fruitbomen in bloei. NOORD-WEST FRIESLAND: Ook hier: bloeiende fruitbomen. ROTTERDAM: t.m. 30 september (Willemskade) bezichtiging zeiloplei- dingsschip Mercator (nu ingericht als museum). SCHINVELD: Zondag 14 uur, uit roepen en kroning mei-koningin. UTRECHT: In N.W. en Z.O. Utrecht bloeiende fruitbomen. Bij de Catherijnebrug in Utrecht ligt het begin van twee gewegwijzerde bloe semroutes. De WV, Tunnelweg 3, telefoon 030 - 22847, heeft volledige beschrijvingen ervan voor u klaar liggen. MüNCHEN De 56-jarige Oosten rijkse Herbert Mayer-Andorfer, die het hoofd is geweest van de veilig heidspolitie der nazi's in het joodse deel van Belgrado is in München ge arresteerd in verband met de moord op 3000 Joegoslavische joden tijdens de tweede wereldoorlog. Het parket heeft bekend gemaakt, dat hij door de Beierse grenspolitie woensdag is gearresteerd, toen hy uit Afrika op het vliegveld van München uitstapte. De arrestatie zou geschied zijn op verzoek van het openbaar ministerie in Wenen. De Duitse autoriteiten bestuderen thans een Oostenrijks ver zoek om uitlevering. De verdachte heeft enige jaren als gids voor een reisbureau in Hannover gewerkt. ROTTERDAM Met de arrestatie van drie Rotterdammers heeft de recher che in de Maasstad een serie van 40 inbraken opgelost, die dit drietal de afge lopen acht maanden overal in Nederland heeft gepleegd. In die periode stalen de mannen, die over enige dagen voor de officier van justitie in Rotterdam zul len worden geleid, een bedrag van ruim f 100.000,bijeen. Van dit geld is niets meer over. De drie mannen, de 28-jarige schil der J. G. ,de 25-jarige gritstraler H. C. D. en de 30-jarige zandstraler R. G., werden op een haventerrein aan de Wilhelminakade in Rotterdam aangehouden. Dit gebeurde kort na dat een wachtsman van de Holland- Amerika-Lijn de politie telefonisch had meegedeeld, dat hij drie mannen over de schutting van het haventer rein had zien klimmen. Inderdaad vonden de politiemensen drie man nen, die zich onder een tankauto had den verstopt. Een van de drie had een autosleutel in zijn zak, die later bleek te passen op een in de omge ving geparkeerd staande auto. De drie mannen ontkenden, dat deze auto hun eigendom was. Nog niet vermoedend dat men drie belangrijke verdachten in handen had, zette de politie het onderzoek voort. Eerst bleek dat de in beslag genomen auto inderdaad niet van een van de verdachten was. De auto was gestolen van een schipper en het was puur toeval dat de sleutel die een van de verdachten bij zijn aanhouding in zijn zak had, op het autoslot paste. Hoewel het aantal mensen, dat een aanval van salmonellose niet over leeft relatief gering is, kan deze zie- te heel gevaarlijk zijn, in het bijzon der voor kinderen, bejaarden en pa tiënten die al aan andere ziekten lij den en daardoor minder weerstand hebben. Een groot deel van de salmonello- •egevallen wordt veroorzaakt door voedsel van dierlijke oorsprong. Dat betekent, dat het paratyfusprobleem steeds meer een internationaal pro bleem wordt, al naar gelang de uit wisseling van voedingsmiddelen tus sen verschillende landen en wereld delen in omvang toeneemt. „Kopstukken" uit de hele wereld op het gebied van de salmonellosebe- strijding hebben deze week in het Rijksinstituut voor de Volksgezond heid in Bilthoven een ronde-tafelcon* ferentie gehouden waarop zij tot de conchisie zijn gekomen, dat de ziekte op het ogenblik nog niet kan worden uitgeroeid. Ze hebben de Wereld Ge zondheids- en de Wereld Landbouwor ganisatie gevraagd, samen een com missie in te stellen om het probleem van de paratyfus te bestuderen en zo mogelijk op te lossen. Aan de conferentie namen verte genwoordigers deel van dertien lan den: Engeland, Noorwegen, Zwe den, Denemarken, Duitsland, Hon garije, Roemenië, Peru, Canada, de Verenigde Staten, Italië, Nieuw- Zeeland en Nederland. Zij hebben een aantal aanbevelingen opgesteld. Hierin wordt er onder meer de na druk op gelegd, dat behalve de volks- gezondheidsautoriteiten ook dierge neeskundigen, hygiënisten en deskun digen op het gebied van voedingsmid delen bij de bestrijding van de salmo nellose moeten worden betrokken. Heel belangrijk is de opvoeding van het publiek en met name van de huisvrouw. In de landen die een gron dige controle kennen op voedingsmid delen denkt het publiek namelijk maar al te vaak, dat alles wat door de overheid is gekeurd zonder het min ste bezwaar genuttigd kan worden. Maar dat is een misverstand, want het is nog steeds onmogelijk, alle be smettingen met paratyfus op te spo ren of te voorkomen. Juist in de Wes terse landen hebben de veranderende eetgewoonten geleid tot het consume ren van steeds meer rauwe voedings middelen van dierlijke oorsprong, zonder dat daarbij voldoende de nood zaak van koel bewaren, goed koken en hygiëne in de keuken wordt inge zien. Zelfs ziekenhuizen en andere inrichtingen blijken vaak gevaarlijke haarden van paratyfus te zijn, een verschijnsel, waarop de conferentie ln haar conclusies nog eens extra de nadruk legt. Massaproduktie en massadistributie van voedsel maken de controle op de aanwezigheid van paratyfusbacteriën er niet gemakkelijker op. In New York heeft zich in april nog een sal- monellose-epidemie voorgedaan, waardoor naar schatting 3500 mensen tiek zijn geworden. Na een uitvoerig onderzoek bleek, dat alle patiënten roomijs hadden gegeten waarvoor de fabriek, die het maakte niet-gepas- teuriseerde eierdooiers had gebruikt.. In haar aanbevelingen heeft de conferentie adviezen opgenomen met betrekking tot de verzorging en voe ding van vee en pluimvee, het trans port van dieren naar de abattoirs en het voorkomen van besmetting bij het slachten en bij het vervoer van het vlees. Verder zijn aanbevelingen gedaan ten aanzien van de voorlich ting aan huisvrouwen, slagers en per soneel van horecabedrijven. De burgemeester van het Belgische Hasselt heeft gistermorgen namens de Raad van Europa de z.g. „Europa- vlag" uitgereikt aan de burgemeester van Breda .Deze onderscheiding is Breda toe gekend onder andere voor het bevorde ren van de Europese gedachte door uit wisselingen en het initiatief tot de op richting van een Europees jongerenpar- lement Op de foto links de burgemeester van Breda, de heer W. L. J. Merkx en rechts de burgemeester van Hasselt, de heer P. Meijers. DEN HAAG In de regerings verklaring is meegedeeld dat, in af wachting van de parlementaire be handeling, over de invoering van de Algemene Wet Zware Geneeskundige Risico's, thans reeds adviesaanvragen zouden uitgaan. Dit heeft de bedoe ling de inwerkingtreding van de wet zoveel mogelijk te bespoedigen. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer B. Roolvink, en de staatssecretaris van Sociale Za ken en Volksgezondheid, dr. R. J. H. Kruisinga, hebben voor de daarvoor in aanmerking komende gevallen thans twaalf adviesaanvragen verzonden. De adviesaanvragen zijn in hoofdzaak ge richt tot de Ziekenfondsraad, daar naast ook tot de Centrale Raad voor de Volksgezondheid. Zij hebben onder meer betrekking op de samenstelling van de Ziekenfondsraad in verband met de uitvoering van de A.W.Z., de commissie van advies over de erken ning van inrichtingen, de controle maatregelen, en andere aangelegenhe den betreffende de administratieve uit voering van de wet zware geneeskun dige risico's. DEN HAAG In Wageningen wor den twee sterflats gebouwd, die elk plaats bieden aan 384 studenten. De kamernood in deze gemeente zal hier mee grotendeels zijn opgelost. De flats, die 18 bouwlagen tellen, worden gebouwd in opdracht van de stichting Studentenhuisvesting Landbouwhoge school te Wageningen. Bij elke acht studentenkamers ko men toiletten, een eetkeuken, vaste wastafels, een douche en een telefoon cel. Rond de kamers zijn balkons ge projecteerd, zodat elke student zijn eigen balkon heeft. Op de begane grond bevinden zich diverse opslag ruimten, en werkruimten voor de huismeester. De totale bouwkosten bedragen on geveer f 7,5 miljoen. De bouwtijd voor beide flats is geraamd op dr jaar; ze komen op de hoek van de prof. Van Uvenweg en dr. Mausholt- laan en op de hoek van de Oude Ben- nekomseweg en Diedenweg. De eer ste paal is geslagen op 2 mei. Door de stichting Studentenhuisves ting zijn thans 214 ongehuwde studen ten ondergebracht in studentenflats. Het totale aantal kamers zal over drie jaar dus circa 1000 bedragen. Dan zal de Landbouwhogeschool ver moedelijk 2800 studenten tellen. In samenwerking met andere poli tiekorpsen in het land wordt het on derzoek naar de misdadige activitei ten van het drietal voortgezet. Het moet niet uitgesloten worden geacht, dat de Rotterdammers, die zich voor al toelegden op het opensnijden van brandkasten, nog meer inbraken op hun geweten hebben. Kapitein Rugiaa van de ongelukkige mammoettanker „Torrey Canyon" zoekt dekking onder zijn bed in een ziekenhuis te Genua, na een incident met persfotografen, die hadden vernomen, dat de kapitein daar en niet in Londen wordt verpleegd. Toen de fotografen bi) het bed van Rugiati kwamen lag memand erin; de kapitein lag eronder. Twee rechercheurs gingen vervol gens op zoek naar een auto, die ook paste bij de in beslag genomen auto sleutel. Men weigerde namelijk te ge loven dat de drie Rotterdammers te voet naar het haventerrein aan de

De Vallei | 1967 | | pagina 6