Nederlands elftal mag tegen Hongarije geen punt verspelen Davis Cup-strijd op vele fronten Okker en geblesseerde Hajer kansloos tegen Hewitt/McMillan Henk Scholte verloor Dielis zijn tweede partij tegen Drie Gelderse kunstenaars schilderden de mini-mens Lekasin Zweed Persson verlaat wellicht Dundee United Bij rust en einde een revolverschot 25 landen naar Europese titelstrijd Eigen berichtgeving uit Boedapest Italiaan Motta won tweede etappe In sporttoto geen juiste meldingen 500ste wedstrijd van Klaassens voor VVV Henk Nijdam sprintte naar tweede plaats UEFA-jeugdtoernooi in Turkije Etappezege voor Henk Benjamins René Pijnen won voorlaatste etappe in „Pijl van het Zuiden" Elftal wordt eerst dinsdag bekend Zware opgave Nederland achter in Davis Cup-strijd Europees kampioenschap bandstoten Goede start Boeiend werk in Van Reekumgalerij Amerikaans voetbal Boksen Ronde van Normandië Ronde van Spanje de snelle en zekere pijnverdrijver ZATERDAG 6 MEI 1967 (Van onze sportredacteur) APELDOORN „Niet voor dins dag", antwoordde ons bondscoach Georg Kessler dezer dagen in het KNVB-sportcentrum te Zeist, toen we hem vroegen wanneer hij het Neder lands elftal bekend maakt, dat woens dag a.s. in Boedapest aantreedt tegen Hongarije in de voorronde voor de wedstrijden om de Europa Cup voor landenteams. Kessler was, en dat valt te begrij pen, wat geprikkeld, omdat de wijze, waarop htf zyn ploeg moet voorberei den den voor deze belangrijke wedstrijd hem lang niet zint. Terwijl de Hon gaarse spelers al enkele weken vrij-af hebben van de competitie en zich daarom, net als de Oostduitsers, volle dig gezamenlijk kunnen concentreren op de komende belangrijke strijd moest Kessler het doen met één dag centrale training per week. En het is dan nog dankzij de grote medewerking van de diverse vereni gingen, dat hij zijn mannen bij elkaar heeft. En ook dat „bij elkaar" dient nog met een flinke korrel zout te wor den genomen. De Anderlecht-spelers Jan Mulder en Pummy Bergholtz ont braken woensdag op het appèl, omdat zij 's avonds voor hun club moesten uitkomen en de Sparta-spelers moes ten het heel rustig aandoen, omdat zij op Hemelvaartsdag tegen Willem II moesten spelen. Alsof dat nog niet genoeg was stelde A Pummy Bergholtz. DUNDEE, Schotland Orjan Pers son, de schitterende Zweedse linksbuiten van Dundee United, heeft voor deze club waarschijnlijk zijn laatste wedstrijd ge speeld. Hij speelt zaterdag niet in de Patste competitiewedstrijd van Dundee wegens een bloeduitstorting in zijn kuit. Zijn contract loopt 30 juni af en hij heeft nog niet bijgetekend. Dat is de reden, dat hij niet meegaat met Dundee om in Dallas in een Amerikaanse competitie te spelen. Er zijn berichten geweest, dat een Ne derlandse club hem tracht te kopen, maar ook andere Schotse clubs zijn in hem geïnteresseerd. NEW YORK De „wilde" Ameri kaanse prof-Voetbalbond doet alles wat mogelijk is om voetbal populair te ma ken bij de Amerikanen. Ken Macker, de „technische man" van de bond, heeft enkele voorstellen gedaan om een wed strijd voor het publiek aantrekkelijker te maken, zo zal de scheidsrechter niet meer het traditionele zwart dragen, doch gekleed gaan in twee contraste rende kleuren. Verder wil Macker, dat twee minuten voor het rust- en eind signaal een revolverschot wordt gelost, terwijl hij bovendien heeft voorgesteld om de stopwatch van de scheidsrechter synchroon te laten lopen met een klok op het terrein. Het meest ingrijpende plan is om de wedstrijd voortaan te laten leiden door twee scheidsrechters, die dan elk een speelhelft voor hun re kening nemen. ROME Voor de Europese amateur bokskampioenschappen, die van 25 mei tot 2 juni in het Romeinse sportpaleis worden gehouden, zijn lb2 boksers uit 25 landen ingeschreven. Slechts elf landen brengen in de Itali aanse hoofdstad een volledige ploeg, bestaande uit tien boksers, aan de start. Het zijn Bulgarije, Finland, Engeland, Ierland, Italië, Polen, Roemenië, Tur kije, Hongarije, Rusland en West- Duitsland. Nederland heeft vier boksers ingeschreven. A Florian Albert. O de competitieleider van de KNVB voor zondag een bekerprogramma vast. Men mocht eens niet op tijd klaar zijn... Dat vaststellen van het bekerpro gramma' betekent, dat Kessler met angst en vreze de zondagavond moet afwachten, omdat hij eerst dan weet, of zijn kandidaten voor het Nederlandse elftal zonder blessures uit de bekerstrijd zijn gekomen. Pas maandagmorgen op APELDOORN Onze sportredac teur, Aat de Boer, vertrekt maandag met het chartervliegtuig, waarmee het Nederlands elftal reist, naar Boe dapest om onze lezers verslag uit te brengen van de wedstrijd Hongarije- Nederland om de Europa Cup voor landenteams die woensdag wordt ge speeld. Hij geeft nevenstaande reeds zijn visie op de komende strijd en zal maandag en dinsdag reeds enige in drukken vanuit Boedapest doorbellen. LES DIABLERETS (Zwitserland) Gianni Motto, Italië, heeft gisteren de tweede etappe van de Ronde van Ro- mandië gewonnen en de leiding in het algemeen klassement overgenomen van de Belg Walter Godefroot. Motto, die donderdag tweede werd, legde de afstand van 158 km van Si- ders naar Les Diablerets af in 04.15.55 voor zijn landgenoot Felice Gimondi en Robert Hagmann, Zwitserland, die de zelfde tijd kregen. Paul Zollinger, Zwitserland, werd 4e in 04.16.43, gevolgd door 5. Vittoria Zi- lioli, Italië, in 04.17.18; 6. Louis Pfen- ninger, Zwitserland, in 04.17.25; 7. Vitto- rio Adorni en het grote peloton in de zelfde tijd als Pfenninger. Het algemeen klassement luidt nu: 1. Motta 08.37.19; 2. Gimondi 08.37.49; 3. Hagmann 08.38.09; 4. Zollinger 08.38.57. VERONA Italië heeft zich voor de volgende ronde van de Davis Cup ge plaatst door een overwinning op Oos tenrijk. Na donderdag beide enkelspelen te hebben gewonnen, versloeg het Itali aanse experimentele dubbel Giordano Maioli en Vittoria Crotta vrijdag met 75, 75 Peter Pokonren en Herbert Holzer. Italië heeft nu een 30 voor sprong, die ook al winnen de Oosten rijkers morgen de resterende enkelspe len voldoende is voor plaatsing. DUSSELDORF De Sovjet-Unie heeft gisteren de leiding met 21 ge nomen op West-Duitsland in de Davis Cup-wedstrijd Europese zone door het dubbel te winnen met 63, 64 911, 9—7. BOURNEMOUTH Roger Taylor (Engeland) heeft gisteren met 64, 36, 63, 61, 75 gewonnen van Bobbedard, Canada, in de Europese zone van de Davis Cup, waardoor de stand 11 werd. Mike Belvin had Canada een voor sprong van 10 gegeven toen hij van Mike Sangster won. PRAAG Chili heeft in de eerste ronde van de Davis Cup de leiding met 10 genomen op Tsjecho-Slowakije toen Pinto Bravo met 63, 62, 61 won van de Tsjech Milan Holecek. ZAGREB Brazilië en Joegoslavië staan gelijk na de eerste dag. Edison Mandarino won van Zljko Franoelovic met 63, 62, 64, maar Thomas Koch verloor met 62, 64, 36, 61 van Nikole Pilic. SAN SEBASTIAN Jose Luis Aril- la heeft gisteren in de eerste ronde ge wonnen van Sharer Mourat, Verenigde Arabische republiek met 75, 64, 63, Manuel Santana won daarna met 60, 75, 64 van Moagat Somboul. Spanje leidt dus met 20. WARSCHAU Polen heeft de lei ding met 20 genomen op Israël door de eerste twee enkelspelen te winnen in de Europese zone van de Davis Cup. Mieczyslaw Rybarczyk won van Josef Stabholz met 61, 63, 62 en Wies- law Gasiorek versloeg Eleazar David- man met 63, 62, 64. BOEDAPEST Hongarije en Zwe den staan na gisteren gelijk (11) na de eerste enkelspelen in de eerste ronde. Istvan Guyias (Hongarije) won met 6—1, 6—2, 3—6, 7—5, 6—1 van Ove Bengtson en daarna won de Zweed Eric Lundqvist met 61, 64, 62, 46, 62 van de Hongaar Andras Szikszay. HELSINKI Denemarken heeft met 20 de leiding genomen op Finland na de eerste twee enkelspelen in de Davis Cup Europese zone. De Deen Torben Ulrich won gemak kelijk van de Finse kampioen Pekka Saeliae met 62, 63, 63. Jörgen Ulrich won van Rauno Suominen met 1—6, 6—2, 5—7, 6—1, 7—5. Schiphol, voor het vertrek per char tervliegtuig naar Boedapest, ziet hij zijn mannen terug en is het hele elf tal, naar hij althans hoopt, compleet. Het is inderdaad een vreemde zaak, dat de KNVB nog steeds zo weinig re kening houdt met de belangrijke inter nationale ontmoetingen, terwijl de bond toch beweert oh zo graag weer eens verder te komen dan de kwalifi catiewedstrijden. En het is bepaald geen vreemde zaak, dat bondscoach Georg Kessler daarover wel eens zijn gramschap wil kenbaar maken. Niemand behoeft eraan te twijfelen, dat het Nederlands elftal woensdag a.s. voor een bitter zware opgave staat. Onze nationale ploeg zal persé moeten winnen, om nog een kans te maken zich voor de eindronde te plaat sen. Een nederlaag of zelfs een gelijk spel, reduceert de kansen tot vrijwel nul. Alleen bij een overwinning zijn er nog mogelijkheden, omdat Oost-Duits- land en Hongarije elkaar nog twee maal ontmoeten en Oost-Duitsland bo vendien nog bij ons op bezoek komt. We nemen daarbij, misschien wat op timistisch, aan dat Denemarken in de strijd geen rol speelt. Het verslaan van de Hongaren zal ech ter een uiterst zware opgave zijn. De Hongaren spelen van nature vanuit de gedachte, dat ze tenminste één doelpunt méér moeten maken dan hun tegen standers, in tegenstelling tot de mees te Europese ploegen, die ervan uit gaan dat ze moeten zorgen, dat ze hun tegenstanders één doelpunt min der moeten toestaan dan ze zelf scoor den. Dit is een belangrijk fundamenteel verschil, want het houdt in, dat de Hon garen vanuit een gesloten verdediging toch sterk aanvallend zullen spelen. Ze hebben daarvoor ook een ploeg, want men kan zonder meer aannemen, dat tenminste acht van de elf spelers een grote internationale ervaring hebben. De Hongaarse coach heeft tot nu toe niet meer bekend gemaakt dan een se lectie van 22 spelers, maar wij ver wachten, dat daaruit het volgende elf tal zal worden geformeerd: doel: Ta- mas; achter: Kaposzta, Meszóly, Szücks en Ihasz; midden: Varga en Rakosi; voor: Molnar, Béne, Albert en Farkas. Hoewel we de opstelling in 4-2-4 heb ben gegeven mag worden verwacht, dat Hongarije een 4-3-3-systeem speelt, waarbij Florian Albert en Ferenc Bé ne de aanvalsspitsen vormen en Mes zóly als „ausputzer" optreedt. Rakosi, Kaposzta, Béne, Mezóly, Varga en Ihasz maakten al deel uit van de Olympische ploeg, die het laatste Olympische toernooi won en kregen daarin een enorme ervaring, die benut werd voor de wedstrijden om het we reldkampioenschap en nu ook goed van pas komt bij de strijd om de Europa Cup voor landenteams. DEN HAAG De voorlopige uitslag van sporttoto no. 44, de aanmelding sluit in verband met de afgelopen feestdagen pas op 12 mei, luidde: Aantal deelnemers: 548.691; inleg: f 749.580,00. Eerste prijs: f 136.049,10 (geen meldingen), prijzenbedrag gaat voor tweederde naar tweede prijs en voor eenderde naar de derde prijs. Twee de prijs totaal f 164.908,00 (3 meldingen bruto f 54.969,20); derde prijs: totaal f 82.454,00 (32 meldingen bruto f 2.576,60). VENLO De 35-jarige oud-interna tional en VW-speler Jan Klaassens speelt aanstaande zondag in een thuis wedstrijd tegen Wilhelmina zijn 500e wedstrijd voor WV. Voor de aanvang van deze wedstrijd zal Klaassens, die ook nog 200 wedstrijden voor Feyenoord speelde, 57 keer voor het Nederlands elf tal uitkwam en bij het 75-jarig bestaan van de KNVB benoemd werd tot bonds- ridder, worden gehuldigd. A Bob Hewitt en Frew McMillan (acher het netin actie tegen Jan Hajer en Tom Okker (niet op de foto) tijdens de vrijdag gespeelde dubbelpartij voor het Davis Cup-duel NederlandZuid-Afrika. SITGES, Spanje Jean Lauwers (België) van de Romeo Smith-ploeg heeft gisteren de negende etappe ge wonnen van de Ronde van Spanje. De Fransman Pierre Ducasse van de Pel- forth-Sauvage-ploeg behoudt de leiders trui in het algemeen klassement. Lau wers maakte een tijd van 4.04,21 over de 172 km van Vinaroz naar Sitges met een gemiddelde snelheid van 42.234 km/u. Hij won de sprint. De Nederlander Henk Nijdam werd tweede in dezelfde tijd als Lauwers. Daarna kwamen Perurena, Spanje en Serge Bolley van de Franse BIC-ploeg en een peloton van meer dan 50 ren ners, die allen dezelfde tijd kregen als ISTANBUL In verschillende Turk se steden is vrijdag een begin gemaakt met de eindronden van het internatio nale UEFA-jeugdtoernooi. De eerste uit slagen luiden: Zuid-Slavië-Spanje 10 (00); Bugarije-Polen 21 (01). De nummers een en twee van elke groep plaatsen zich voor de kwartfina- los Turkije-België 40; West-Duitsland- Frankrijk 01, Hongarije-Oostenrijk 30, Roemenië-Oost-Duitsland 1—0, Rusland-Zweden 21, Engeland-Italië 1—0. (Van onze sportredacteur) SCHEVENINGEN De coach van het Nederlandse Davis Cup-team, Wim Breukink, heeft gisteren ongeveer dezelfde domheid begaan, die de coach van het Zuidafrikaanse team al eerder had begaan. Terwtfl mr. Claude Lister de lang niet in vorm zijnde Cliff Drysdale als eerste man in de Zuidafrikaanse Davis Cup- ploeg plaatste, liet Breukink gisteren Jan Hajer naast Tom Okker spelen in de dubbel tegen de wereldklasse-formatie Hewitt-McMillan. En dat, terwijl hy wist, dat Hajer donderdag in zyn party tegen Drysdale, die hy op zo sensationele wijze won, een schouderspier had verrekt. Terwyl het vrywel uitgesloten moest wor den geacht, dat het dubbelspel een Nederlandse overwinning zou opleveren liet hy Schneider en Soeters op het reservebankje zitten in plaats van Hajer een dag rust te gunnen en hem gelegenheid te bieden zich te prepareren op het enkelspel van vandaag tegen Hewitt. Hajer bleek lang niet fit te zijn en sloeg ditmaal krachteloze services, waarmee Hewitt en McMillan weer compleet met pet niet de minste moeite hadden. Erger was het echter, dat Hewitt in dit dubbelspel tegelijker tijd alle gelegenheid kreeg de zwakke plekken in Hajers spel te ontdekken. Die kans had hij donderdag niet, om dat toen vrijwel alles bij de blonde Eindhovenaar lukte. Dat betekent, dat in de single tussen Hajer en Hewitt on ze landgenoot volkomen kansloos moet worden geacht. Kansloos niet alleen vanwege het feit, dat Hajers schouder niet mee wil, kansloos vooral ook, omdat DEURNE Het is merkwaardig, dat een sterk biljartland als Nederland op het terrein van bandstoten de laat ste jaren in steeds toenemende mate een achtergebleven gebied is gewor den. Want terwijl onze landgenoten bij het kader en het libre toch altijd tot de laatste dag een vooraanstaande rol spelen, ja zelfs titels winnen, terwijl zij het bij het driebanden weliswaar zeer behoorlijk partij kunnen geven, is in het bandstoten de kloof zo groot, dat de Oranje-vertegenwoordiger meestal alls figurant fungeert. Die onaangena me positie werd Henk Scholte vrijdag middag toebedeeld door de jeugdige Ludo Dielis. Met twee nederlagen was Scholte toen als kansloos geworden in de strijd om deze Europese titel. In het begin van de partij leek het er niet op dat Dielis tenslotte zo ruim (200-91 in 17 beurten) zou gaan zegevieren. De ca- féhouderszoon uit Deurne kampte na melijk aanvankelijk voor eigen publiek met plankenkoorts, getuige zijn vier poedels in de eerste vijf beurten. Scholte kon dan ook tot en met de 9e beurt een lichte voorsprong handhaven: 36-34. Maar toen was Dielis door de in zinking heen en rende in een paar beurten met series van 26, 50, 11 en 60 zo ver van de Eindhovenaar weg, dat er voor Scholte geen hoop was overgebleven. De Nederlandse kampioen die al met weinig illusies naar Deurne was geko men, nam het feit nogal gemoedelijk op. Ook hij weet, dat men, om aan de internationale top in het bandstoten te kunnen meedraaien, toch zeker met 'n gemiddelde van tien moet kunnen spe len. En dat is nu eenmaal boven de macht van Scholte. Het bewijs van de ze stelling werd geleverd door Dielis, die zijn partij speelde met 11,76 (ge lijk aan het Nederlands record van Henk de Kleine), door Ceulemans winnaar met 11.11 tegen Witte en door Scherz die tegen Coyret in 15 beurten uit was. Ceulemans, die Euro pees recordhouder is met het partijge- middelde van 20, speelde de tweede helft van zijn ontmoeting overigens ver beneden zijn kunnen. De Grobbendon- ker had namelijk in vijf beurten met series van 34, 30 en 33 al 101 punten bijeen en er zat dus wel een record verbetering in. Maar daarna lukte het met het plaatsen niet meer zoals men van deze Vlaming gewend is en toen hij tenslotte in de achttiende beurt fi nishte had Ceulemans zelfs een poedel gemaakt. Dat het kampioenschap een affaire tussen Scherz en Ceulemans zal wor den, ligt in de lijn der verwachtingen. De Oosterfrijker speelde tegen Coyret bijzonder sterk en is nu met zijn alge meen gemiddelde evenals Ceulemans (12,50) boven de grens van 10 gekomen: 10.16. Ook ongeslagen bleef Jean Mar ty maar zijn spel was minder overtui gend om hem tot de serieuze kandida ten te mogen rekenen. Het zou beslist een verrassing zijn wanneer de Frans man nog een belangrijke rol zou gaan spelen. Vooral omdat Marty nog de houwdegens Ceulemans en Scherz wachten, die er bijzonder op gebrand zijn de ex-professional in dit spelletje op afstand te houden en zij zullen daar bij hun kennis van de verdediging uit buiten. Later op de avond speelde Scholte te gen de Fransman Maurice Coyret en dit maal deed de Nederlander het beter. Hij sloot de partij na achttien beurten met BERLIJN Henk Benjamins heeft vrijdag het tweede deel van de etappe van de wielerwedstrijd „Rond Berlyn" (amateurs) gewonnen. De Nederlander legde de 84 kilometer af in 2 uur 16 mi nuten 40 seconden. Op de tweede plaats eindigde Jan Bols in dezelfde tijd als Benjamins. Het eerste deel van deze etappe, een tijdrit over 31 kilometer werd gewonnen door de Italiaan Mar cel». In het algemeen klassement bezet de Duitser Ebert de eerste plaats. Henk Benjamins en Jan Bols bezetten respec tievelijk de vijfde en de achtste plaats met 2 minuten 2 minuten 7 seconden en 2 minuten en 49 seconden achterstand. ADVERTENTIE winst af en liet zijn tegenstander op 63 caramboles staan. De Belg Ludo Dielis verraste de Oostenrijker Johann Scherz, die na 22 beurten een nederlaag moest incasseren en op 170 bleef staan. Hewitt onze landgenoot nu zonder enige twijfel zal bestoken op zijn zwakste pun ten. Dit alles heeft tengevolge, dat de spanning er in feite vandaag al hele maal uit is, want de single tussen Ha jer en Hewitt is de eerste partij van de middag. Een nederlaag van Hajer be tekent, dat Zuid-Afrika de overwinning al binnen heeft en dat een te verwach ten overwinning van Okker op Drysda le niet meer waarde heeft dan alleen de eer. Mede door het falen van Hajers ser vice kregen de Zuidafrikanen de ballen op een presenteerblaadje en het Neder landse dubbel ging dan ook kansloos in drie straight sets tenonder. De start was niettemin goed. Okker begon met zijn service te winnen, waar na de Nederlanders een break forceer den op de service van Hewitt, die twee double-faults sloeg. De 20 voorsprong was slechts voor kort reden tot vreug de in het Nederlandse kamp, maar Ha jer verspeelde al direct zijn servicega- me, waarna McMillan met verbluffend gemak zijn eigen servicegame in winst omzette. Okker bezorgde met enige da verende smashes en een nog daveren- der ace het Nederlandse dubbel welis waar nogmaals een voorsprong, maar toen Hajer ook zijn tweede servicega me verspeelde viel Okker snel terug en dat resulteerde in het verlies van ook zijn service en daarmee de eerste set. In de tweede set hielden onze land genoten tot 44 de stand nog in even wicht, maar het was toen al wel dui delijk, dat zij de scherp geplaatste ser vices en razend snelle tweehandige backhandvolleys van McMillan tenslot te niet zouden kunnen doorstaan. Okker was door het falen van zijn partner der mate gedeprimeerd, dat hij bij 45 tweemaal een eenvoudige smash na deuce miste en daardoor ook de twee de set verspeelde. Daarmee kondigde zich wel heel dui delijk het snel naderende einde aan. MdMillan serveerde de Zuidafrikaanse combinatie in de derde set naar een 01 voorsprong, waarna Okker zijn servicegame eveneens won, zij het met enig geluk, want tweemaal volleerde Hajer wild en onbesuisd, waardoor de bal zeker zou zijn uitgegaan, wanneer hij niet eerst op het lichaam van He witt en vervolgens op het lichaam van McMillan was afgesprongen. Het was het laatste wapenfeit van de Nederlan ders, want binnen een kwartier beslis ten Hewitt en McMillan ook deze der de set in hun voordeel. De voltrekking van het vonnis had in totaal nog geen uur geduurd. En daarmee werd weer eens bewezen dat er met een gelegen heidscombinatie waarin de part ners elkaar vaker in de weg lopen dan tot steun zijn in een werkelijk inter nationaal treffen geen eer valt te be halen... LUXEMBURG Onze landgenoot René Pynen heeft vrijdag de vierde en voorlaatste etappe van de „Pijl van het Zuiden" gewonnen. Pijnen legde de 170 kilometer van Ettelbrück naar Rume- lange af in 4 uur 34 minuten 10 secon den. Oosterhof en Spetgens eindigden op de vierde en negende plaats in dezelfde tijd als Pijnen. In het algemeen klasse ment leidt de Luxemburger Roger Gil- son. Spetgens bezet met 6 seconden ach terstand de tweede plaats. „Het is de tijd van de ontdekking van de minimale mens. De mens, ge broken, gekneusd, gemaltraiteerd, niet verder in zijn menselijke ontwikkeling dan enige eeuwen geleden. Even dom, primitief en eenzaam als jaren her". Dit schrijft Felix Valk in het voor woord in de catalogus bij de tentoon stelling waarop de jonge Gelderse kun stenaars (Ad Gerritsen, Geurt v. Dtfk en Marten Hendriks) tot en met 22 mei a.s. in de bovenzaal van de Ge meentelijke Van Reekumgalerij te Apel doorn eigen werk laten zien. Het citaat schetst precies de sfeer die dit werk oproept. Degenen die het hebben gelezen en nog niet zijn wezen kijken, weten dus wat hen te wachten staat. Velen onder hen zullen de expo sitie negatief vinden .Dat oordeel is op zichzelf dan volgens mij negatiever dan de expositie zelf. De drie jonge kunste naars zijn zich haarscherp bewust van het menselijk tekort. Wel, degenen die vergeefs roepen om einde van de oor log in Vietnam of om meer duidelijk heid in de binnenlandse politiek en de genen die er maar geen kans toe zien, goed met hun familieleden, buren en collega's op te kunnen schieten hebben datzelfde besef. Dat is niet negatief. Eerder een posietief verlangen om de onmacht tot /olledig en goed mens zijn op te heffen, ook al wordt aan dat ver langen zelden of nooit tegemoetgeko men, noh door je zelf, nog door de an der. Ad Gerritsen uit Arnhem is van me ning dat het mannetje dat thuis aan tafel zit te eten, een heel ander man netje wordt als men hem aan die tafel in de woestijn neerzet, dat iemand in uniform een heel ander iemand wordt wanneer hij op het strand in een bad pak zit. De mens denkt volgens hem zichzelf te zijn in een bepaald pakje of een bepaalde omgeving, maar haalt men dat omhulsel weg, dan is hij net zo'n armetierig, tekortschietend wezen als au fond alle andere mensen zijn. In een massa kunnen velen zich doen gelden, maar als zij alleen worden ge laten, weten zij niet waat zij aan toe zijn. Dit zijn de motieven van Gerrit- sens werk. De schilder plaatst zijn fi guren in een vreemde, vaak wat zake- lijk-mathematische context en laat ze daar uitzichtloos en haast embryo naal in zichzelf opgesloten een soort mini-bestaan leiden. Titels als „Black out", „Afgang", „Zie daar staan" en „Mooi vaderdag" zeggen in dit opzicht genoeg. Gerritsen heeft een „spreker" zo geschilderd, dat deze totaal niets te zeggen heeft. Zelfs de personages op zijn vierdelig potret „Mijn vrienden" (Gogol, Donovan, Poe en Kafka) zijn, hoewel de schilder ze als zijn geest verwanten beschouwt, sprakeloos van verbazing over en binnen hun situatie. De kleuren van Gerritsens doeken zijn veel vrolijker geworden dan die va-> zijn enige jaren geleden in het Ge meentemuseum aan de Loolaan geëx poseerde werk, maar dat is slechts een middel om deze goedkoopgekleurde tijd weer te geven. In de visie van Gerrit sen is veel minder veranderd dan in de (gegroeide) allure van zijn vaak goed gecomponeerde werk. Laten we echter niet vergeten, dat Gerritsen zichzelf niet buiten deze mini-mensen plaatst (zie het ronde „Zelfportret", waarin hij ook zichzelf niet zo serieus neemt) en dat is alleen maar positief. Ook positief is Geurt van Dijk uit 't Betuwse plaatsje Driel. Allereerst inde 1- aliteit van zijn werk, dat wordt ge kenmerkt door een vrij renaissancisti sche volumen en door de nergens per verse sensualiteit die ook de bloederi ge vleesmassa's van een Francis Ba con bezitten. Van Dijk ziet de mens niet in uniform of omgeving, maar als een van top tot teen voelend en den kend, in zichzelf besloten wezen, dat, hoe het zich ook wendt of keert, in zijn gebarentaal veelzeggend tekort schiet, geplaatst als het is in een geweldig le ge ruimte. De wanhoop wordt nog ten top gedreven door het feit, dat Van Dijk in sommige gevallen zijn naakte figuren in een conventionele, burgerlij ke schilderijenlijst heeft gezet. Vooral in zijn meest recente werk is hij tot een steeds groter deformatie gekomen en heeft hij mensen geschapen, wier hoofden tot lange slangen van vergeefs reiken zijn uitgegroeid. Knap werk, maar ook positief van visie: hij zegt dit werk graag te doen, omdat hij zo veel van die personages houdt. Ook Marten Hendriks uit Doetinchem voelt zich begaan met de existentiële nood van de mensen. Hij slaat ze niet met stomheid door hen in een niet-al- ledaagse gedaante ten tonele te voe ren (zoals Gerritsen doet) en ziet niet toe, hoe zij zichzelf met elk gebaar tot zwijgen brengen (zoals Van Dijks figu ren), maar legt hen zelf dat zwijgen op. Hendriks omzwachtelt de meeste lichamen die hij uitbeeldt met brede banden en snoert aldus letterlijk vele monden. In tegenstelling tot bij de an dere twee exposanten staan zijn figu ren niet telkens alleen op het doek. Meestal is de andei aanwezig: lijfelijk (en dan vaak organisch met hem ver ben, een tweevoudig zwijgersschan) of alleen maar door de veronderstel ling dat die ander hem de das (lees: de band) heeft omgedaan. Door die banden is de mens echter wel meer weggemoffeld dan bij Gerritsen en Van Dijk. Het drama voltrekt zich in fraai toegepaste pasteltinten. De wat ordi naire kleurencombinaties kunnen als verzachtende omstandigheid worden uit gelegd of als tekenen van deze tijd: de visie van de schilder blijft er in beid*5 gevallen even positief om. Behalve olieverven hebben de drie exposanten ook ander werk meege bracht: Geurt van Dijk mooie litho's, Ad Gerritsen en Marten Hendriks heel eenvoudige en daardoor suggestieve te keningen. Voor wie zich niet bij de eer ste aanblik laat afschrikken een fijne en ook goede expositie. J. VAN DER KLEIJ.

De Vallei | 1967 | | pagina 7