Iiallstein: groot staatsman Beproevingen in Kennedy-ronde Verdere verbeteringen in nieuwe dienstregeling Getuigen hebben vrouw nog in de stad gezien Veldslag in Sittard Half jaar bij decreet regeren Driekwart eeuw getrouwd VERBITTERD VERLAAT HIJ HET HUIS, DAT HIJ MET EIGEN HANDEN BOUWDE Alleen De Gaulle wilde zijn kritiek niet slikken H Vier kinderen verongelukt Twee miljoen bezoekers op Expo 1967 CONFERENTIE IN GENEVE CHAOS VAN VELE PROBLEMEN N.S. steeds sneller door telle concurrentiestrijd met auto Eisenhower (76) in ziekenhuis Plasticfabriek uitgebrand Plaatsje vóór de Koningin Gewonde jongen getoond aan Tribunaal Vermoorde Amsterdamse had veel kennissen A.N.M.B. vreest repercussies voor later Nieuw Schiphol in functie BOMEXPLOSIE IN LAUSANNE ADENAUER OPENLIJK SYSTEEM ARME LANDEN WETSVOORSTEL FRANSE REGERING DOUANERECHTEN BESTAAT NIET ALIBI BOUW VAN DUIKBOTEN VOOR ZUID-AFRIKA TELEGRAM Groep Ambonezen vocht met politie MAANDAG 8 MEI 1967 IJ laat veel echte vrienden achter Brussel. Professor doctor ui Walter Hallstein heeft nimmer vriend schap gezocht. De hang naar popula riteit is dweze 65-jarige onvervalste vrijgezel volkomen vreemd. Wel heeft hij ontelbare bewonderaars. Zijn on vermoeid ijveren voor de Europese gemeenschap, zijn niet te temmen werklust hebben respect, waardering en bewondering afgedwongen. Hallstein heteft veel weg van een kamergeleerde.' Een briljant weten schappelijke loopbaan leek weggelegd voor de jongeman, die al op 29-jarige leeftijd hoogleraar was, die door zijn superieuren in het leger als „Hen- Pro fessor" werd aangesproken, die wel een scherpe humor heeft, maar zelden lacht Samen met Adenauer was hij in Den Haag, toen daar in 1948 het eerste Europese Congres werd gehouden. De twee pover geklede Duitsers gingen ook samen schoenen kopen voor die paar guldens die men het berooide tweetal had toegestopt. Adenauer zei toen plots „Ik benoem u in staats dienst." Hallstein vertegenwoordigde zijn land bij de opstelling van de verdragen van de Europese Economische Ge meenschap. Hallstein werd in 1957 de eerste voorzitter van de van geen enkele regering afhankelijke Commis sie van die gemeenschap. De kalende, gebrilde, met vlakke stem Frans, Duits, Italiaans, Engels en Nederlands sprekende voorzitter ont popte zich tot een groot staatsman. Hij besefte dat dit unieke gezagsorgaan erkend moest worden in de zes landen van de gemeenschap (Duitsland, Italië, Frankrijk en Benelux), maar ook daar buiten. Hallstein liet zich in Washington, in New Delhi of waarheen hij ook trok, ontvangen als een staatshoofd, met alle pracht en praal. Ambassadeurs boden hem de geloofsbrieven aan, nadat zij over een lange rode loper waren geschreden. Die rode loper heeft de woede opgewekt van een andere presi dent, namelijk die van Frankrijk. Wilde Hallstein de gemeenschap, en dan met name de Commissie een eigen Europees gezicht geven, De Gaulle zag in die gemeenschap niet meer dan een club waarin wat landen samenwerkten, een technische vereniging van landen. „Technocraat" noemde De Gaulle de man die elke morgen prompt om half negen achter zijn bureau zat, die het uiterste vergde van zijn medewerkers, die zijn enige sport (paardrijden) opgaf terwille van zijn werk. Een techno craat wilde Hallstein niet zijn, hij was het ook niet. Hij was verantwoording verschuldigd aan het Europese Parle ment. Daar sprak hij, daar legde hij rekenschap af. Hallstein voelde zich waarlijk onaf hankelijk van de zes regeringen. Hij oefende openlijk en soms heel ontactisch kritiek uit, hetgeen wel iswaar niet altijd in goede aarde viel, maar werd geslikt behalve door de Gaulle. Toen dan een nieuwe Commissie zou worden benoemd, die samen met de ministers de scepter zou zwaaien over de drie Europese gemeenschappen, weigerde Frankrijk Hallstein opnieuw te aanvaarden. Hallstein voelde zich sterk, menende dat hij door de ande ren zou gesteund blijven. Bitter moest hij ervaren dat men hem liet vallen. Anderhalf jaar heeft hij zich nog vastgebeten in zijn taak. Zijn trots en eergevoel gedoogden geen smadelijke aftocht. Zijn verantwoordelijkheids besef vertelde dat hij omwille van dat Europa zijn stoel aan een ander moest laten. Verbitterd verlaat hij het huis, dat hij met eigen handen bouwde. OSS De dertienjarige Jan Covers uit Oss is vrijdagmiddag by een ver keersongeluk in Ojjen (gemeente Llth) zo ernstig gewond geraakt, dat hy ln de loop van de avond ln het ziekenhuis in Oss is overleden. Hy was met zyn flets de weg overgestoken om te gaan kijken naar zijn broertje, die langs de weg aan het -lissen was, en werd daarby aange reden door een personenauto. De 7-jarige Antonius Melsen uit Mook is zondagmiddag in zijn woon plaats door een auto overreden, toen h(j een uitrit uit kwam fietsen. Het vijfjarige zoontje Reinier van de familie Ruitenburg te Axel is zondagmiddag door een bromfietser aangereden, toen het onverwacht het rijwielpad overstak. In de Brabantse gemeente Eersel holde zondagmiddag het 7-jarige jongetje J. G. C. Lepelaars van het erf van een boerderij de weg op. Het kind werd door een personenauto overreden. MONTREAL (ANP) Ruim twee miljoen mensen hebben de eerste week een bezoek gebracht aan de wereldten toonstelling in de Canadese stad Mon treal. Het Nederlandse paviljoen trok in die zeven dagen ruim honderddui zend belangstellenden. Grote aantrekkingskracht had in het Nederlandse paviljoen de „Amsterdam wand". Rijen mensen stonden te wach ten tot ze in gesprek konden komen met burgemeester Van Hall. Onder de kurken wand staan een aantal tele foons. Wanneer men de hoorn opneemt hoort men de stem van mr. Van Hall, die deze eerste dagen ruim tweedui zend maal (van de band) zijn verhaal over Amsterdam in het Frans en Engels vertelde, heid. 9 In Nieuw-Zeeland is gisteren een landelijke spoorwegstaking begonnen nadat overleg over regeling van een loongeschil was mislukt. Walter Hallstein: kritiek, die wel eens niet in goede aarde viel. (Van onze redactie economie) GENÈVE De politieke barometer in Genève staat op storm. De zenuwen en het uithoudingsvermogen van de onderhandelaars in de Kennedy-ronde worden zwaar beproefd. Het einde van deze besprekingen over de verruiming van de wereldhandel nadert snel, de moeilijkheden zijn nog mateloos groot. Onafwendbaar is een marathon van dagen en nachten voortdurende bespre kingen, waarin een zenuwslopend spel wordt gespeeld. Vier jaar hebben de besprekingen over een wereldwijde verlaging van invoerrechten met vijftig procent ge duurd. Uiterlijk 30 juni moet de Ame rikaanse president zijn handtekening hebben gezet onder het akkoord. Vijftig landen nemen aan de bespre kingen deel. Het werkelijke gevecht vindt evenwel plaats tussen Engeland, Zwitserland, Scandinavië, maar vooral tussen Amerika en de Europese Econo mische Gemeenschap. Uit de chaos van de vele, vaak eindeloos ingewikkelde, problemen zijn er twee uitspringers, namelijk de in voerrechten op chemische produkten en een regeling van de handel in granen. Gistermorgen negen uur riep de secretaris-generaal van de onder handelingen, de Brit Wyndham White, de onderhandelaars in zijn kantoor bij elkaar. De laatste rónde begon. De plaats van samenkomst wordt zwaar bewaakt, door agenten en door journa listen. Er heerst spanning. „Op 9 mei verlaten we Genève", zeggen de Ame rikanen, pogend een mislukking van de ooit met veel enthousiasme begonnen besprekingen op de schouders van de E.E.G. te schuiven. De Belg Jean Rey vertegenwoordigt de E.E.G. Hij weet dat de ministers eerst woensdag in Brussel bijeenkomen om hem zijn laatste instructies te geven. „Europa" rekent er op dat Pinksteren het verlossende woord en de vereiste parafen zal opleveren. SYSTEEM De onderhandelingen over de chemie zijn zo ingewikkeld als de produktie- processen zelf. Verlaging van douane rechten zonder meer heeft geen zin. Amerika hanteert het systeem van de American Selling Price. De invoerrech ten worden namelijk geheven op basis van de zeer hoge verkoopprijs in de Verenigde Staten. „Dat systeem moet worden verlaten," zegt de E.E.G. „Dat kunnen we niet zo maar beloven," antwoorden de Ameri kanen. „Daarover moet het parlement beslissen. Als u die eis handhaaft, oefent u ongeoorloofde druk uit op onze volksvertegenwoordiging." „Laten we dan wachten met de verlaging van invoerrechten tot die hinderlijke wet is afgeschaft", meent de E.E.G. „Onze prijzen worden met soms 150 procent belast". „Neen. U moet beginnen met een verlaging van Invoerrechten met 35 procent" wensen de Amerikanen. Maar ze willen de kleurstoffen een extra bescherming blijven geven. De E.E.G weigert: „Kleurstoffen vor men het belangrijkste deel van onze chemische export." Bij de granen wordt eenzelfde spel gespeeld. Amerika wil blijven exporte ren naar Europa. De E.E.G. vreest overschotten. „Die geven we aan arme landen" zegt Amerika. „Tien miljoen ton graan betalen we samen". „Neen, vier miljoen ton is genoeg", aldus de E.E.G., „dat kost ons dan al 250 miljoen gulden per jaar, waarbij WASHINGTON Oud-president Eisenhower, die 76 jaar oud is, ligt sinds zaterdagavond in het legerhospi- taa.1 Walter Reed in Washington. Hij is daar opgenomen wegens een ingewands stoornis. De algemene toestand van de patiënt wordt als „bevredigend" om schreven. Er is geen enkele reden voor bijzondere ongerustheid. PARIJS (Reuter). De Franse rege ring heeft zaterdag onverwacht het wetsvoorstel bij de Nationale Vergade ring ingediend dat haar bij aanneming volmacht geeft om gedurende een half jaar bij decreet te regeren. De indie ning werd pas morgen verwacht. Het doel van de snelle indiening is de afgevaardigden meer tijd te geven de plannen van de regering te bestude ren. Het voorstel komt op 17 mei in openbare behandeling. De oppositie heeft fel verzet aangekondigd. De Franse vakbonden hebben voor de 17e mei een algemene staking uitgeroepen. Het wetsvoorstel geeft de regering ruime bevoegdheden om in het Franse economische leven in te grijpen, zon der dat zij eerst het parlement behoeft te raadplegen. Zij wil hiermee de Franse economie voorbereiden op vol ledige afschaffing van de douanerech ten in de Gemeenschappelijke markt per 1 juli 1968. In weerwil van het felle verzet van de oppositie is er weinig kans dat de regering-Pompidou een nederlaag lijdt. Communisten, linkse federalisten en afgevaardigden van de Centrumpar tijen beschikken samen over 235 stem men. Voor een meerderheid zijn 244 stemmen nodig. Afvalligen uit het gaullistische kamp zouden de regering ten val kunnen brengen, maar de tegenstanders van het regeringsvoor stel onder de gaullisten hebben al laten weten dat zij niet zullen tegenstem men. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM De blik- en plas ticfabriek Van Langeveld en zoon in de Haarlemmerhouttuinen in Amster dam is zaterdagnacht nagenoeg uitge brand. De schade is aanzienlijk. Het vuur kreeg snel vat op het pakmateriaal en de voorraad plastic. Met twaalf stralen bestreed de brand weer het vuur in de verschillende percelen waarin de fabriek is onderge bracht. De oorzaak van de brand is niet bekend. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT In een felle concurrentie niet de auto hebben de Nederlandse Spoorwegen zich weer verder aangepast aan de verlangens van de reizigers. Méér snel optrekkende treinen en een intensiever gebruik van het materieel hebben dat mogelijk gemaakt. Zondag 28 mei is het zover. Zo druk was het zaterdag bij de officiële ingebruikneming van Het Zilveren Schor bij Arnemuiden op Walcheren, dat jongelui, die geen stoel meer konden krijgen, op de tre den aan de voeten van koningin Ju liana en prins Bernhard neerstreken. Het Zilveren Schor is een van de jeugdcentra die de jeugd van het koninkrijk ten geschenke heeft gekre gen, nadat de Koningin en de Prins het nationale geschenk voor hun zil veren huwelijksfeest voor dat doel hadden bestemd. Twee jaar geleden werd in Uddel het andere ontmoe tingscentrum voor de jeugd, de Hun neschans, geopend. AMSTERDAM Degenen in de Pro vo-beweging in Amsterdam die het min of meer voor het zeggen hebben, over wegen Provo als zodanig op te heffen en tot een geheel nieuwe beweging te komen. JEAN REY dan wellicht onze eigen overproduktie komt". „Zes miljoen dan", antwoordt Ameri ka. Zo slepen de besprekingen zich voort, over tientallen produkten, over honderden miljoenen guldens. In de war me conferentiekamers van Genève lijkt de koele Mont Blanc ijzig ver weg. STOCKHOLM Op de zitting van het „Tribunaal tegen oorlogsmisdaden in Viëtnam" van de Britse filosooof Ber- trand Russell in Stockholm is zaterdag een naakt Viëtnamees jongetje getoond dat littekens had van ernstige brand wonden. Hij moest dienen als bewijs dat de Amerikanen in Viëtnam 'n mis dadige oorlog voeren. Toen het kind voor de rechtbank ver scheen en enkele dokters hem opdroe gen zich uit te kleden, riep de Britse historicus Isaac Deutscher: „Ik wil het liever niet zien." „U moet het zien", zo reageerde de Zuidslavische historicus Vladimir Dedijer, die de zitting presi deerde. Sten Otto Liljedalh, een professor die verbonden is aan het Caroline-instituut in Stockholm, gaf een toelichting bij de littekens van het jongetje, die naar hij meende waren veroorzaakt door brand wonden van een napalmbom. Gisteren op de zesde dag van het tri bunaal, traden een Cambodjaanse offi cier en een Franse jurist als getuigen op. Ze zeiden dat de Ho Tsji-minh-rou- te, langs welke Noord-Viëtnam troepen naar Zuid-Viëtnam zou sturen, niet be staat. „Aan de hand van Amerikaanse kaarten waarop deze routes waren aan gegeven hebben wij de gebieden te voet en per hefschroefvliegtuig afge zocht, maar niets gevonden. Alles wat wij konden vinden waren twee oude, nauwe paden, die zo goed als onbe gaanbaar waren", zo vertelden ze. Het tribunaal zal woensdag zijn laat ste zitting houden. Dan zal een slotver klaring worden voorgelezen. CHICAGO Een rechtbank in Chi cago heeft een moeder van twee kin deren een schadevergoeding toege kend van ruim drie miljoen gulden. Zij werd acht jaar geleden blind door dat een bus met een schoonmaakmid del in haar gezicht uiteenspatte. De rechter stelde de fabriek van het schoonmaakmiddel aansprakelijk omdat zij had nagelaten de deugde lijkheid van de verpakking voldoende te controleren. (Van onze Amsterdamse redactie) AMSTERDAM Cobi van der Voort, de 37-jarige vrouw wier lichaam woens dag in haar woning aan de Prinsengracht in Amsterdam werd gevonden, is op de avond voor z\j werd vermoord nog in de binnenstad gezien. Het tijdsbestek waar binnen zijn om 't leven werd gebracht tot dusver gesteld tussen zaterdagmid dag 5 uur en zondagavond 8 uur is daarmee vier uur korter geworden. Onafhankelijk van elkaar zijn twee mensen de politie komen vertellen dat zij de vrouw op zaterdagavond de 28e april om half negen in Amsterdams stadscentrum hebben gezien. De poli tie is hoogst zwijgzaam over deze tips. Zij wil niet zeggen van wie de aan wijzingen zijn gekomen. Nog minder wil zij zich erover uitlaten of Cobi van der Voort alleen was of in gezelschap. Ook over de plaats waar de vrouw werd gezien laat de politie zich niet uit. De tips zijn er twee uit een reeks van omstreeks zestig. Cobi van der Voort, die in 1962 scheidde, had veel kennissen en bezocht ook nogal wat horecazaken. Voor de ploeg politiemannen die onderzoekt wie haar van het leven heeft beroofd maakt dat het er niet gemakkelijker op. Het is een wirwar van namen die op het hoofdkwartier van deze ploeg, het bu reau aan het Leidseplein, is ontstaan. Zo'n 160 mensen staan daar geno teerd die Cobi van der Voort als fa milie, als collega, of als kennis hebben gekend, of als winkelier hebben be diend. Zestien rechercheurs zijn voort durend op pad om mensen op te zoe ken, gesprekken te voeren en alle mo gelijke gegevens te verzamelen. In specteur Nicaise, die samen met de hoofdinspecteur Scheur het onderzoek leidt, en rechercheur Seket, zijn in middels gisteren onverrichterzake uit Duitsland teruggekeerd. In allerijl wa ren zij vrijdagmiddag naar München gevlogen om daar een man te zoeken die tot december geregeld bij Cobi van der Voort over de vloer kwam. Tegen kennissen had de vrouw wel eens gezegd dat deze man haar bang maakte. Mede om deze uitlatingen vond men het van het grootste belang de man zelf te spreken en dat niet te delegeren aan de plaatselijke politie in Duitsland. De man bleek echter een sluitend alibi te hebben; in het week einde waarin de Amsterdamse vrouw werd vermoord was hij niet in Neder land. Deze Duitser had overigens niets te belangstelling voor het tehuis aan de Duits kenteken, die op Hemelvaarts dag, de dag nadat het lijk werd ge vonden, bij het huis van de vermoor de vrouw werd gesignaleerd. De be stuurder van deze auto zou bijzondere belangstelling voor het t huis aan de dag hebben gelegd. DEN HAAG De Algemene Neder landse bedrijfsbond voor de metaalnij verheid en de elektronische industrie (ANMB) handhaaft zijn bezwaren te gen de levering van onderzeeboten aan Zuid-Afrika. Die zijn, zo schrijft het or gaan van de bond „De Metaalkoerier", ten dele van principiële, maar ten dele ook van zakelijke aard. De Zuidafrikaanse order of daar nu één dan wel twee miljard gulden mee zal zijn gemoeid zou voor de werkgelegenheid op korte termijn onte genzeglijk een verbetering betekenen, geeft het blad toe. Er zijn evenwel ge varen voor de werkgelegenheid op lan ge termijn: andere landen zouden door deze Afrika-zaak wel eens minder ge makkelijk in Nederland kunnen gaan bestellen. Het blad van deze grootste bij het NVV aangesloten bedrijfsbond herin nert eraan dat in de verkiezingsstrijd niet alleen de PvdA en de PSP, maar ook de KVP en de ARP tegen het bou wen van onderzeeërs voor Zuid-Afrika waren. „Misschien herinnert u zich nog het televisiedebat waarin mej. Klompé en de heer Biesheuvel ver klaarden bezwaren te hebben." „Zij zullen nu mee moeten beslissen of de schepen wel of niet in Nederland worden gemaakt. We wachten de uit slag met belangstelling af", aldus de Metaalkoerier. Het hoofdbestuur van de jongeren groep van de Nederlands-Zuidafrikaan- se werkgemeenschap heeft premier De Jong het volgende telegram gestuurd: „Dringen, gezien de huidige economi sche situatie met klem aan op een evenwichtige beoordeling van de duik bootleverantie aan Zuid-Afrika." De jongerengroep stelt zich onder andere ten doel begrip te wekken voor het „op het ogenblik in Zuid-Afrika gevoerde samenlevingsbeleid", dus voor apartheid. De nieuwe dienstregeling houdt o.a. in: Vier treinen per uur in beide richtingen op de oude lijn tussen Am sterdam en Dordrecht. Het zijn twee stoptreinen voor alle stations, één snel trein van Amsterdam naar Dordrecht - Vlissingen/België en terug, één semi- sneltrein van Amsterdam naar Dor drecht, Eindhoven en terug; Zes treinen per uur in beide rich tingen tussen Amsterdam en Haarlem; lem; Snellere reizen op lange afstanden; Meer voorzieningen voor forenzen, het reizen in de spitsuren en geduren de de weekeinden. Belangrijk voor het regionale verkeer zijn een halfuurdienst Haarlem - Zandvoort; drie treinen per uur gedu rende een groot deel van de dag Utrecht - Hilversum; sneltreinen op de feestdagen wordt uitgebreid op de drukke uren tussen Zwolle en Gronin gen en meer sneltreinen op het traject Amsterdam - Alkmaar. Het Brabantse industriegebied krijgt extra treinen Tilburg - Den Bosch met aansluiting op de sneltrein naar en van Amsterdam. Het aantal avondtreinen op zon- en lijnen Groningen - Utrecht, Amster dam - Groningen, Deventer - Amster dam, Eindhoven - Amsterdam en Sit- tard - Heerlen. Op vrijdagavonden is er uitbreiding in de nieuwe treinen Eindhoven - Maastricht, Roermond - Amsterdam, Amersfoort - Groningen en Amersfoort - Deventer. Op maan dagochtend zullen er meer treinen lopen van Maastricht naar Eindhoven en van Eindhoven en Sittard naar Amsterdam. Van de voorzieningen voor forenzen zullen 's morgens vooral kunnen profi teren reizigers van Dordrecht en Ba- rendrecht naar Rotterdam en van Heemstede/Aerdenhout naar Amster dam .Ook op een aantal andere trajec ten is de dienst in de forenzentijd uitgebreid. Om aan de overbezetting van de Benelux-treinen een eind te maken zal er 's morgens een extra trein lopen van Brussel naar Amster dam en 's avonds terug. Tenslotte voor de liefhebbers: Er komt een nieuwe T.E.E.-verbinding (de 25ste). Deze „Rembrandt" vertrekt 's middags om half twee uit Amster dam en is voor elf uur 's avonds in München of Zürich. Iedere maandag zal een nieuwe autoslaaptrein lopen van Amsterdam naar Biasca in Zuid- Zweden. SCHIPHOL Als laatste passagier is gisteravond van het oude Schiphol de vijftien jaar geleden van Rotterdam naar het Canadese Brampton geëmi greerde zakenman John Donker ver trokken. Vanmorgen is het majestueuze nieuwe Schiphol zijn taak begonnen. Overigens is het op het nieuwe Schip hol niet alles koek en ei. De drie brievenbestellers van het kleine postkantoor op het nieuwe Schip hol kunnen slechts gematigd enthousi asme opbrengen voor het volgens ande ren zo prachtig en van alle gemakken voorziene gebouwencomplex. Zij voe len zich vergeten, want „uit overwe gingen van architectonische schoon heid", zoals dat volgens de zeer stren ge Amsterdamse binnenhuis-architect Kho Liang Ie heet, zijn nergens brie venbussen aangebracht. De brievenbestellers zullen in het ko lossale acht verdiepingen hoge direc tiegebouw, zowel als in het negen ver diepingen hoge vrachtadministratiekan toor met zijn 35 luchtbevrachtingson- dernemingen, en in het vier verdiepin gen tellende en honderd vierkante me ter grote stationsgebouw met zijn dool hof van gangen, de post overal binnen moeten brengen. Dat zien ze echter niet als het groot ste bezwaar. Pas wanneer de kantoren gesloten zijn, zullen ze letterlijk ge bukt gaan onder de post om deze onder deuren door te schuiven. Gelukkig maar dat het nieuwe Schiphol geen en kele drempel kent. LAUSANNE (AFP) In de Zwitser se plaats Lausanne zijn dit weekeinde drie kneedbommen ontploft bij open bare gebouwen. Zij richtten flinke schade aan. In en om Lausanne zijn nu in drie dagen tijd zes van dergelijke aanslagen gepleegd. Van onze correspondent SITTARD Een groep van onge veer zestig Ambonezen is zaterdag avond in Sittard in gevecht geraakt met een 66 man sterke politiemacht. De politie maakte duchtig gebruik van de wapenstokken. De Ambonezen han teerden fietskettingen en gebroken trot toirtegels. Er vielen aan weerszijden veel (licht) gewonden. Twaalf Ambonezen en een jonge Sittardse provo werden ge arresteerd. Ze zijn opgesloten in de cellen van de politiebureaus in Heer len, Geleen, en Sittard. Het grote aan tal arrestanten in Heerlen dwong de politie extra personeel voor bewaking op te roepen. Vrijdagavond was het al tot ernstig handgemeen gekomen tussen een groep van driehonderd Ambonezen en opgeschoten Sittardse jeugd en de po litie. Aanleiding tot het oproer was een vechtpartij tussen drie Ambonezen en drie Sittardse „vetkuiven" vorige week dinsdag. Daarbij was een van de Am bonezen met een gebroken neus in het ziekenhuis beland. Donderdag deed de vader van de jongen aangifte bij de politie. Hij wist de naam van de dader niet, maar wel het adres. Hij weigerde de politie het huis te wijzen. Vrijdag meldde hij bij de politie de naam van de vermoede lijke dader en eiste, dat die onmiddel lijk zou worden ingesloten. Toen de Sittardse politie dat vrijdag avond nog niet had gedaan besloten de Ambonezen het recht in eigen hand te nemen. Met enkele honderden Sittardse jon gens in hun kielzog trokken ze naar de Meulenderstraat en bekogelden het huis van de fam. S. met stukken trot toirtegels. Ook bij een andere familie werden alle ruiten ingegooid. De politie kwam pas in actie, toen de Ambonezen zich tegen een Marokkaan keerden. De politic-auto waarmee ze die buitenlander wilde ontzetten, kreeg het zwaar te verduren. In allerijl aan gerukte versterking dreef de menigte vechtersbazen later met de wapenstok uiteen. „We komen morgen terug", riepen de Ambonezen in koor de politie-auto achterna. De mobiele eenheid van de rijkspolitie in het district Maastricht negentien man en een groep van elf man van de Maastrichtse gemeen tepolitie stonden zaterdagavond met het voltallige Sittardse politiekorps ge reed om in te grijpen. Om negen uur werd groot alarm ge slagen toen een groep van veertig Am bonezen zich in de Paardenstraat te gen een achttienjarige Sittardse jongen keerde. De politie werd met een regen van stukgeslagen tegels ontvangen. Er ontstond een massaal gevecht. Toen de politie er niet in slaagde de vechtersbazen te verspreiden, werd de in gereedheid gehouden versterking er op af gestuurd. Een groot gedeelte van de Ambone zen vluchtte door de volle en snelstro- mende Koetelbeek weg. De politiewa gens met dertien arrestanten werden onderweg nog eens bekogeld door een tweede groep Ambonezen. Daarbij wa ren er uit Geleen, Echt, Roermond en Tungelroy. Ze gingen op de weg lig gen om de politie-auto te beletten ver der te rijden. Onder de arrestanten, die vandaag aan de officier van justitie mr. W. Moors in Maastricht zullen worden voorgeleid, bevinden zich de twee Am- bonezenleiders P. (30) en F. (40). Zondagavond bleef het rustig in de Sittardse binnenstad. Om een herha ling van de ongeregeldheden onmid dellijk de kop te kunnen indrukken, werd het politielegertje in het bureau aan de Plakstraat geconsigneerd. MADRID (DPA). De aartsbisschop van Madrid heeft het celebreren van missen voor de zielerust van Adolf Hitler verboden. Enkele Spanjaarden hadden een requiemmis voor de Duitse nazi-leider willen laten opdragen, Dit is het echtpaar H. P. van der Meulen, dat vandaag in het Overijsselse Windesheim de dag herdenkt, waarop het voor 75 jaar in het huwelijk trad. Beiden zijn nu 99 jaar en zij wonen sedert acht jaar bij de oudste zoon, die zelf

De Vallei | 1967 | | pagina 11