In juni teach-in met bekende politici Spaarbank voor Wekerom nu in eigen gebouw Betume arts ontwierp )yMarshall-plan 3 voor China en wil de wereld warm krijgen voor zijn idealen Weekagenda Utrecht Irene" naar concours A. Scherrenburg 40 jaar in dienst bij AKU Felle reactie van Strauss op kritiek Johnson boos op Zweden Stoffelijk overschot van Duitse militair opgegraven COMPLEET MET VERDWIJNKAST „Helemaal een publieke zaak" Zeven pond Voordeel W aarschuwing brandgevaar Ontwape men BURGERLIJKE STAND Sleutels naar de vrijheid Priesters mogen in Barcelona niet betogen Synagoge in Dachau Bergbeklimmers verongelukt Beroepsvervoer hield congres KESTEREN EDE RENSWOUDE LANG GEWACHT MOGELIJKHEDEN Gespreksavond ehr. besturenboiul ONTEIGENING VERSTAND Brandweerfeest na wedstrijden Toelaten van tribunaal Jongen in haven verdronken MAANDAG 8 MEI 1967 DE VREDESPLANNEN VAN DR. GUÉPIN OMMEREN De Betuwse arts Jan P. Guépin (61) stuurde Oe Thant een vriendelijke brief. De se cretaris-generaal van de Verenigde Naties reageerde met 'n even vrien delijk schrijven: „Uw plan is inmid dels doorgezonden aan alle leden van de Veiligheidsraad", stond er in zorgvuldig getypte letters op het lichtblauwe briefpapier, dat de dok ter nu in alle zorgvuldigheid als 'n relikwie bewaard. Dokter Guépin beschouwt die reactie van Oe Thant als een aanmoediging. Hij is nu da gelijks bezig met zijn vredesplan nen. „Hij staat er mee op en gaat er mee naar bed", zegt zijn vrouw, die volkomen achter zijn denkbeel den staat. Maanden lang al wordt het brein van de Betuwse arts bezig gehouden met het Viëtnam-pro- bleem. Hij heeft tientallen politieke kopstukken opgebeld, heeft hon derden brieven geschreven en lij vige boeken doorgeworsteld. Resul taat van al deze activiteiten is een vredesplan; een poging tot oplos sing van de controverse China-Ame- rika. Dokter Guépin gelooft in dat plan. Hij zou zijn denkbeelden het liefst aan de hele mensheid willen rondschreeuwen; hij zou met Moa willen confereren, met Johnson, met iedereen die maar wil luisteren. In het witte landhuis „Den Eng" verscholen achter wat hoge bouwen, halverwege de Betuwse plaatsjes Ommeren en Lienden, doet hij zijn verhaal, gebarend, zichtbaar genie tend van een forse bolknak. Zo nu en dan rinkelt de telefoon; late patiënten die het gesprek steeds even onderbreken. Een bevalling zorgt zelfs voor een oponthoud van een uur. „Een dochter van zeven pond", zegt de dokter koel als hij weer terug is en hij hervat de draad van het gesprek, dat steeds op een monoloog dreigt uit te lopen. De vre desplannen van dokter Guépin; de ze week hebben ruim dertig Neder landse dag- en weekbladen er ken nis van kunnen nemen, want de arts mikt op een beïnvloeding van de pu blieke opinie. Overigens spreekt hij zelf liever van „een gerichte publie ke opinie". Hij wil de wereld warm zien te krijgen voor een „Marshall-plan", dat een aanzienlijke geldelijke steun aan China en Noord- en Zuid-Viët- nam beoogt. „Er gebeuren nu alle maal gekke dingen, optochten, de monstraties, allemaal gevoelszaken. Men schreeuwt „Johnson moorde naar". Ik weet het; het is allemaal goed bedoeld, maar de mensen snap pen er in feite niets van. Ik wil aan sturen op een gerichte publieke opi nie". Een nieuw Marshal-plan dus. „Ja", haakt de dokter in. „Als de landen van de Verenigde Naties Chi na eens een bedrag van pak weg 65 miljard zouden lenen in termij nen met de bepaling dat men deze som binnen een redelijke termijn zou moeten aflossen. Met dat geld zou den de Chinezen hun industrie kun nen gaan opbouwen. Vergelijk het maar met Nederland, hier hebben we toch ook noodlijdende gebieden waar de regering geld aan geeft..." Geld geven aan China, dat zou het tekenen van je eigen doodvonnis in houden „Natuurlijk moeten we controle ren of China geen misbruik van het geld maakt. Ik heb in dit verband gedacht aan de Early-Bird satellie ten. Op die manier houden Amerika en Rusland elkaar toch ook in de gaten? Amerika wantrouwt China vanwe ge de slechte ervaringen die men in het verleden met de communisten heeft opgedaan, maar ik geloof dat de Chinees eerlijk is. Hij verdient het niet nog langer behandeld te worden, nog langer geplaagd te wor den als een stout kind". Wanner China zou wensen te pro fiteren van het Marshall-plan van dokter Guépin zou het, zo luidt een van zijn bepalingen, eerst lid moe ten worden van de UNO. „Vervol gens moeten alle andere leden van de UNO afzien geweld te gebruiken in hun buitenlandse politiek". De arts ziet voor beide partijen, zowel voor China en als Amerika geen enkel voordeel in de geweld dadige acties, die volgens hem re gelrecht naar de derde en tegelijker tijd atomaire wereldoorlog zullen lei den. „Stel je voor dat er een derde we reldoorlog zou uitbreken; de hele in dustrie komt dan overhoop te liggen; er zou een complete chaos ontstaan. De oorlog kan in deze tijd geen kwestie van voordeel behalen meer zijn, en prestige-overwegingen gel den ook lang zo sterk niet meer als vroeger. Voor 1870 bracht het nog voorde len met zich mee een oorlog te be ginnen. De landen waren toen nog grotendeels self-supporting; ze had den elkaar nauwelijks nodig, ze kon den voor zichzelf zorgen. In China heeft men nog altijd de indruk dat Amerika oorlog wil om er voordeel mee te behalen, maar de tijd van het imperialisme ligt achter ons; uitbuiten is er niet bij...." Heden, maandag RENSWOUDE Gebouw Rehoboth 19.45 uur: Finale avond D.S.A. BIOSCOOP Luxortheater Veenendaal, 19.30 uur „De 18e spion". Morgen, dinsdag VEENENDAAL Korenbeurs 19.30 uurRaadsvergade ring. AMERONGEN Limonadefabriek te Bunnik 14.30 uur Ontvangst leden N.V.V.H. RHENEN Streekhuishoudschool 19.45 uurAlg. ledenvergadering E.H.B.O. BIOSCOOP Luxortheater Veenendaal, geen voor stelling. Woensdag 10 mei 20.00 uur: Toneel groep Theater met „Bloomsday". Vrijdag 12 mei 20.00 uur: Toneelgroep Ensemble met „Elisabeth, de vrouw zonder man". WERFKELDER Oude Gracht 135 Iedere vrijdag, zaterdag en zondag 20.30 uur: Muzevalcabaret met „Dat kan je in je zak steken". CINÉ-CAVE Oude Gracht 156 Woensdag 10 mei 21.00 uur: Café-chan- tant en cabaret ,Domci-Domca". NICOLAÏKERK Iedere zaterdag 19.30 uur: Orgelvesper. GEERTEKERK Zondag 7 mei 19.30 uur: Korte oecume nische dienst, waarin uitgevoerd wordt cantate 183 van Bach „Sie werden euch in den Bann tun". „Bovendien, het voeren van een oorlog over zee is een enorm dure aangelegenheid. Wat valt er nog te winnen? Amerika vecht in Viëtnam ook voor concrete voordelen. Men wil voorkomen dat China geheel Azië in handen krijgt Dokter Guépin gelooft niet dat China naar de wereldheerschappij RHENEN De burgemeester van Rhenen brengt ter openbare kennis, dat het verboden is zich in bossen of op heidegronden of binnen een afstand daarvan van minder dan 100 meter met open vuur of enige open vlam te bevinden, een vuur aan te maken, te voeden, te onderhouden of onbewaakt te laten zonder schriftelijke toestem ming van burgemeester en wethou ders. Het is voorts verboden in bossen of op heidegronden brandende of smeu lende voorwerpen te laten vallen, weg te werpen of daarmee onvoorzichtig om te gaan. Het is gedurende het tijd vak van 16 maart tot en met 15 okto ber verboden zich in bossen of op hei degronden te bevinden met een bran dende sigaar, sigaret, pijp of met enig ander brandend voorwerp. Overtreding wordt volgens de veror dening betreffende het voorkomen, be perken en bestrijden van bos- en hei debrand van 26 juni 1956, nr. 7, ge straft met hechtenis van ten hoogste twee maanden of geldboete van ten hoogste driehonderd gulden, ook indien door lichtzinnig optreden geen schade is veroorzaakt. Voor de toepassing van bovenge noemde verordening worden tot bos sen en heidegronden medegerekend te behoren de openbare en niet openba re wegen, welke deze terreinen door kruisen en welke deze terreinen be grenzen. Rhenen, 2 mei 1967. De burgemeester voornoemd, L. Bosch v. Rosenthal. streeft. „In 1954 heeft Mao een rede gehouden, ik meen bij de oprichting van de Verenigde Naties. Hij heeft toen aangeboden samen te gaan werken met de VN. Het Westen moet China op voet van gelijkheid gaan behandelen..." Dokter Guépin, een filosoof, een utopist? Een man, die de realiteit uit het oog verloren heeft, een idea list met onwerkelijke idealen? Hij heeft veel reacties gekregen op zijn denkbeelden. Positieve en ne gatieve. De minister van Buiten landse Zaken, mr. Luns, schreef: „Ik kan de doelstelling van de door u ontwikkelde gedachtengang on derschrijven. Het socialistische ka merlid C. Egas: „Uw plan spreekt mij zeer aan. Uw opvattingen deel ik nadrukkelijk. Zodra het verant woord is, zou ik gaarne publiekelijk voor deze aanpak pleiten...." Een bijzonder sceptisch schrijven van de militaire expert J. C. van Borkehuizen, die lange tijd in Viët nam verbleef en die vanuit 'Bonn naar Ommeren berichtte: „Uw plan is al even irreëel als het overgrote deel van plannen en voorstellen die van Oe Thant incluis welke in een onophoudelijke stroom over het politieke toneel wandelen..." Dokter Guépin pleit voor een ge leidelijke ontwapening als de gelde lijke steun aan China eenmaal een feit zal zijn geworden. „Ontwape ning, niet in een keer, maar zacht jes aan", zegt hij. „Bijvoorbeeld elk jaar twee a drie procent. Hoe we het kunnen controleren? Via de Ear- ly Bird. Als de Chinezen zich er niet aan houden, moeten we ze waarschu wen in de geest van: als jullie zo door gaan krijg je de volgende le ning niet...." Hij geeft toe, dat hij „nogal op timistisch" is in zijn plannen. „Mijn plan is momenteel nog niet te rea liseren, want China gaat nog steeds tegen de bocht in en streeft naar macht. Maar zodra men de zeker heid krijgt dat men in Viëtnam toch niet kan winnen en zodra Amerika daar een paar successen behaalt, dan wordt het anders. Dan kunnen strikt neutrale personen gaan pra ten met de Chinese topleiders". Op dit moment is er, naar hij ver onderstelt, nog geen heil van zijn denkbeelden te verwachten. Zijn blik richt zich op de toekomst. Van daar dat hij straks een vergadering gaat beleggen, waar hij vele kop stukken uit de Nederlandse politiek heeft uitgenodigd. Ook bekende jour nalisten als, drs. F. A. Hoogendijk en Henk Neuman. „Het zal een goed gedisciplineer de teach-in worden", belooft hij. Het eind van de vredes-activitei- ten van dokter Jan P. Guépin is nog lang niet in zicht, ondanks het feit dat hy 'n flinke tegenslag kreeg te verwerken toen hy vorig jaar in 't Utrechtse hotel Terminus een proef nam met het organiseren van een dergelijke teach-in. Van alle aange schreven kopstukken verscheen er niemand. Over die tegenvaller is hij al lang weer heen. Hij bekent eer lijk dat hij D '66 heeft gestemd. Op Van Mierlo zal hij in ieder geval kunnen rekenen.... Ondertrouwd: L. H. Grooters en C. Prijs; D. J. Verwoert en H. van Broek- huijze. GEBOREN: Margaretha H. K., d.v. J. D. A. van den Berg en H. K. Jordaan; Marinus, z.v. E. Veenendaal en P. Veldhuizen; Carmen F., d.v. J. G. M. van Geile- kom en W. F. Metz; George M., z.v. H. J. Vermeeren en E. Dannewitz; Jeannette H., d.v. J. Teunissen en J. Pater; Marike, d.v. L. A. J. Slootma- ker en I. de Wit; Adelina A., d.v. .C H. van Manen en L. E. Veenvliet; Geert A., z.v. I. van den Berg en R. Hak; Eugène H., z.v. K. Lekatompes- sy en I. Y. Diepenhorst; Hendrikus A., z.v. T. C. J. Kersten en A. B. H. van den Berg; Remco A., z.v. A. M. Bak- kenes en C. van Dodeweerd; Hendri kus T., z.v. H. T. Huisman en G. Bon- gers; Aalbert, z.v. J. van Schothorst en W. Kanis; Martinus G., z.v. M. Hol en G. van Butselaar; Cornelia W. G., d.v. M. de Koning en T. M. de Groot; Elbertus, z.v. G. Evers en D. van Middendorp; Betje, A. d.v. H. Hendrikse en A. Gerritsen; Martina L. d.v. M. W. van Wetten en L. J. Verstappen; Martijntje S., d.v. J. L. Moniharapon en A. Leuhery; Gijsber- tus, z.v. J. Methorst en R. M. van Lut- terveld; Gerard, z.v. G. Verschuur en G. van Roekei; Gerrit, z.v. C. van Roe kei en H. Klok; Mark E., z.v. E. Bou- ma en L. Geijtenbeek; Matthijs, z.v. H. Bouter en G. van Maanen; ONDERTROUWD: Gerrit J. Sluiter en M. Looije (Mari na); Jelis Roodbeen en Susanna F. Jan sen; Willem R. Davelaar en Cornelia J. M. van Holland; Rutger Timmer man en Janny Matser; Evert J. de Bondt en Antje Tamminga; Teunis van den Elskamp en Hendrika W. Snitse- laar; Willem C. Schneider en Diana P. Renaud; Gerrit C. van den Heuvel en Annetje J. Griffioen; Anthonius G. M. Viegers en Carla de Vriendt; Dirk C. A. Venema en Heribertha A. M. van der Lelie; Ebbe Jan Mulder en Eeeltje van Soolingen; Gerardus J. H. van der Moolen en Bartha Oudsen. H. L. van Leersum en M. M. van der Schaft; H. Blankenstijn en M. H. van de Haar; H. J. Marchal en E. de Jong; A. Schut en E. J. Peelen; J. G. Gro- ters en W. G. Prinsen; C. Brouwer en E. H. de Haas; W. Thomassen en D. van den Top; H. Brou wer en M. van der Horst; P. Rignalda en M. Kooren; H. M. W. Booij en J. H. Smits; A. P. van Gelder en E. S. Brandsma; G. W. Teerink en E. M. Woltjen; M. G. van Beek en J. Rozen- boom; H. M. Ruitenberg en E. A. L. Veenendaal; E. J. Hardeman en A. P. Stoel; J. Meijer en J. van 't Hof. OVERLEDEN: Jannigje A. van den Wijngaard, geh. gew. m. Van der Wiel, 67 jr.; Neeltje van Leeuwen, geh. gew. m. Thuis, 63 jr.; Gijsbert Veldhuizen, 75 jr.; Jan Bos, 65 jr.; Willemijntje Thomassen, 5 mnd.; Jacobus van Kesteren, 68 jr.; Frank P. van Drecht, 3 jr.; Jenneke van Eek, e.v. Van de Vliert, 62 jr.; De- sirée E. J. van Ingen, 10 mnd.; Rijkje van de Wetering, geh. gew. m. Veenen daal, 75 jr.; Henri J. C. Brunet de Ro- chebrune, 84 jr. Geboren: Margaretha, d.v. C. Be rend en W. van Batenburg; Gijsbertus, z.v. G. Gazenbeek en A. C. van Bins- bergen. Ondertrouwd: Cornelis Vermeer, oud 25 jaar en Niesje van de Bovenkamp, oud 24 jaar; Gerard Apeldoorn, oud 25 jaar (Leusden) en Dirkje van den Brandhof, oud 22 jaar. Overleden: Marinus van Ravenhorst, oud 83 jaar, sinds 1961 weduwnaar van A. van de Pol. OPHEUSDEN Bij graafwerkzaam heden in een kwekerij aan de Dalwa- genseweg te Opheusden is het stoffelijk overschot gevonden van een Duitse mi litair uit de tweede wereldoorlog. De Gravendienst uit IJsselstein stelt een nadpr onderzoek in. EDERVEEN Op Tweede Pinkster dag (15 mei) zal de muziekvereniging Irene deelnemen aan een concours te Valkenburg (Z.-H.). Supporters kunnen zich opgeven bij de volgende adressen C. Bos, Schars 13, Ederveen; R. Lam jr., Nieuweweg 35, Ederveen; M. van Hardeveld, Azaleastraat 17, Ederveen. Het inschrijfgeld bedraagt 5.per persoon. Kinderen tot en met 12 jaar 3.50. WEKEROM Onder de feestelijke tonen van het Otterlose O.B.K. heeft zaterdagmiddag de burgemeester van Ede, dr P. J. Platteel, de Spaarbank voor Wekerom geopend. Na van de 14-jarige Marijke Hendriksen, dochter van de spaarbankdirecteur, de sleutel van het gebouw gekregen te hebben, zodat niets meer in de weg stond om de spaarbank te betreden, stelde de burgervader de verdwijnkast in werking, een handeling die het spaarbank- personeel in de toekomst hopelijk niet zal behoeven te verrichten. Aan deze officiële opening was een bijeenkomst in „Het Witte Paard" voorafgegaan, waarop door een aantal sprekers gewezen werd op het nut van de bank in Wekerom. „Wekerom heeft lang gewacht, maar dan nu toch gekregen," zei de voorzit ter van het spaarbankbestuur de heer J. Tulp, die memoreerde dat de bank acht jaar lang onderdak had gevon den in het gebouw van Het Groene Kruis. „Het dorp is echter een spaar bank waard, die dagelijks geopend is en die de groei van Wekerom zal kunnen bevorderen. Burgemeester Platteel begon zijn ope ningstoespraak met te zeggen dat elke geboorte grote vreugde brengt, een vreugde die, als de geboorte een pu blieke zaak is, door talrijke mensen ge vierd kan worden. „Deze nieuwe loot aan de stam van de Spaarbank is een publieke zaak, want de Spaarbank werkt niet in het verborgene." Dr Plat teel ging daarna in op de begrippen deskundigheid en vertrouwen, het fun dament waarop een bank gebouwd moet zijn." Door de maatschappelijke nivel lering naar boven, het verdwijnen van de „kleine luyden" heeft een brede laag van de bevolking bankzaken. De ze mensen moeten er echter van op aan kunnen dat ze deskundig voorgelicht worden. Maar ook deskundigheid alleen is niet genoeg. Men moet ook vertrou wen in de bank kunnen stellen," aldus de burgemeester die zijn toespraak be sloot met op te merken dat de Spaar bank voor Ede getoond heeft geworteld te zijn in de Edese bevolking, omdat het deskundigheid aan vertrouwen paart. Na deze openingswoorden lieten zich nog horen mr R. de Roo namens de Nederlandse Spaarbankbond („Het gaat de Spaarbank voor Ede wél") de heer Van Laar namens Het Groene Kruis („we hadden gehoopt dat de spaarbank nog een tijdje bij ons zou blijven"), no taris Neervoort („Het notariaat is bij zonder blij met deze Wekeromse bank") de heer Verboom namens Wekeroms Be lang („Er zijn nu meer mogelijkheden voor ons om geld aan te trekken") en architect Zijfers („ik kan terugzien op een prettige samenwerking met op drachtgevers en aannemer"). De Spaarbankdirecteur de heer E. Hendriksen dankte de sprekers voor hun felicitatiewoorden, welke in veel geval len vergezeld waren gegaan van ge schenken. Na een verfrissing („om de emotie de baas te kunnen blijven") gin gen de genodigden in een lange stoet met het harmonieorkest OBK aan het hoofd naar het nieuwe bankgebouw, dat na de opening door de burgemees ter door de gasten bewonderd werd. RHENEN De Christelijke Bestu renbond, plaatselijke centrale van het C.N.V., organiseert van vandaag tot en met zaterdag 13 mei de jaarlijkse openbare geldinzameling ten bate van het fonds „Draagt Elkanders Lasten". Deze lijstcollecte wordt gehouden in Rhenen, Eist en Achterberg. Dinsdag 9 mei houdt het CNV samen met „Draagt Elkanders Lasten" een voorlichtingsavond in gebouw „Anten ne" aan de Nieuwe Veenendaalseweg. Hoofdbestuurslid v. d. Boomgaard uit Utrecht zal het onderwerp „De algeme ne bijstandswet en haar toepassing" behandelen. Na de pauze zal ieder de gelegenheid krijgen daarover vragen te stellen. Deze week was het precies 40 jaar geleden dat de heer A. Scherrenburg, voorman in de spoelenspinnerij van de fabriek Ede, in dienst trad bij de AKU. De jubilaris, zijn echtgenote en familie leden werden in de beambtenkantine hartelijk welkom geheten door de be drijfsdirecteur de heer J. J. Kwak. De ze gaf eerst het woord aan de heer A. Roseboom, wethouder der gemeente Ede. De heer Roseboom bleek de ju bilaris goed te kennen. „We hebben en kele jaren tegenover elkaar gewoond. U bent sportief en vooral uw belang stelling voor de jacht is bekend. U bent een trouw huisvader en een plichtsge trouw arbeider. Het verheugt mij bij zonder u namens Hare Majesteit de Ko ningin de bronzen Eremedalje verbon den aan de Orde van Oranje Nassau te mogen opspelden". Nadat de wethouder de jubilaris de Eremedalje had opge speld, wenste hij de heer Scherrenburg en zijn familie van harte geluk met de ze koninklijke onderscheiding. Van onze correspondent BONN De Westduitse onderwe reld beschikt over sleutels van de toegangspoorten en cellen van dertien gevangenissen in West-Beriyn en in heel de Bondsrepubliek. Dit is het weekeinde bekend geworden, doordat een ontslagen gevangene uit de school klapte. Een massale ontsnapping uit de gevangenis Berlijn-Tegel is daardoor op het laatste moment voorkomen. In de slotenmakerswerkplaats van deze gevangenis werden door gedeti neerden de sleutels voor de meeste Westduitse gevangenissen gemaakt. Van de gelegenheid maakten de heren gebruik om ook voor zichzelf exemplaren te vervaardigen en nau- keurige tekeningen van de sleutels te laten smokkelen naar hun kamera den buiten de gevangenismuren. Al tientallen jaren worden de ge vangenissleutels in de Berlijnse ge vangenis gemaakt. De justitie be schouwt dit systeem zelfs als veiliger dan de vervaardiging in gewone be drijven. Als slotenmakers werden de vingervlugsten van de gedetineerde brandkastenkrakers uitgekozen. De schetsen voor de sleutels, tot op een tiende millimeter nauwkeurig, wer den door ontslagen gevangenen naar de buitenwereld gesmokkeld. Van onze correspondent BONN De Westduitse minister Strauss (financiën) heeft met onge wone scherpte gereageerd op kritiek van de federale rekenkamer betref fende enkele grondaankopen, die hij in 1959 heeft gedaan, toen hij nog mi nister van defensie was. In een van haar rapporten aan het parlement maakte de rekenkamer er aanmerkingen op, dat Strauss toen enkele terreinen had aangekocht voor het Duitse leger, tegen een prijs, die tachtigduizend mark boven de taxatie waarde lag. „De ambtenaren van de federale rekenkamer geven blijk van een te kort aan economische ervaring", zo zegt Strauss in zijn verweer. In zijn twee pagina's omvattende reactie be toogt hij, dat een eventuele onteige ning van de percelen niet alleen ja ren zou hebben geduurd, maar dat in tussen ook de grondprijzen weer sterk zouden zijn gestegen. Door met een hoge prijs tegemoet te komen aan de wensen van de eige naars, kwamen de percelen dus goed koper in handen van het rijk en kon het leger sneller beschikken over de ze broodnodige oefenterreinen, aldus Strauss. Hij zet uiteen hoe hij voor deze, van de gebruikelijke richtlijnen afwij kende, aankopen toestemming had ge kregen van de betrokken instanties, en noemt het accepteren van een be trekkelijk hoge prijs een „gebod van Hitler verboden. Enkele Spanjaarden MADRID (DPA). De aartsbisschop van Barcelona heeft de geestelijken in zijn diocees verboden aan politieke betogingen deel te nemen. De vorige week is het in Barcelona na een demonstratie tot heftige botsingen met de politie gekomen, waarbij ook enkele priesters werden opgebracht. In zijn brief aan de geestelijken zegt de aartsbisschop dat vele zaken in het Spaanse openbare leven in het belang van „wettige mensenrechten" veran derd moeten worden, maar dat deze ontwikkeling slechts door middel van recht en orde kan geschieden. RHENEN De vrijwillige brand weer Achterberg heeft het programma voor de viering van het veertigjarig bestaan gereed. Komende zaterdag zijn er eerst wedstrijden tussen de korpsen van Achterberg, Els, Rhenen en de omliggende gemeenten, waarmee een hulpverleningsovereenkomst is ge sloten. Het verzamelpunt is het school plein aan de Achterbergsestraatweg. Deze wedstrijden beginnen om tien uur en duren tot twaalf uur. Van een tot drie worden ze vervolgd. Om half vier is er in het buurt schapshuis een receptie, waar brand weeronderscheidingen zullen worden uitgereikt door burgemeester Bosch ridder van Rosenthal aan verschillen de spuitgasten wegens langdurige brandweerdienst. Om half acht begint de gezellige avond met een toneeluitvoering door de toneelgroep van de P.J.G.U. uit Langbroek. Het stuk is getiteld: „O, oom Albert toch!" In de pauze wordt een verloting gehouden. man. U hebt hart voor het bedrijf en staat altijd klaar voor chefs en colle ga's. Nadat de heer Kwak het zilveren AKU speldje verwisseld had voor het gouden overhandigde hij de jubilaris het vererend getuigschrift van de Maat schappij voor Nijverheid en Handel. Ook het gouden horloge, geschenk van de Raad van Bestuur werd overhandigd. De heer Kwak wenste de jubilaris ten slotte nog veel geluk voor de komende 10 jaar. Namens de ondernemingsraad wenste de heer H. Nab de jubilaris en zijn familie geluk. Spreker legde voor al de nadruk op de verhouding van mens tot mens in het bedrijf. De heer P. Buitenkamp, chef van de jubilaris, memoreerde de aanloopperio de. „U was nog zeer jong en in het begin haalde u nog wel eens katte- kwaad uit. Als jager bent u graag in het vrije veld, u houdt van de natuur. Ook uw voormanschap heeft iets van de jager dan in die zin dat u geen bok ken mag schieten, dat hebt u gelukkig althans hier niet gedaan". Spreker be sloot met jubilaris te danken voor het vele goede werk in de afgelopen 40 jaar gepresteerd, ook mevr. Scherrenburg werd in deze dank betrokken. Namens de afdeling bood hoofdmees- ter D. J. van Ginkel het kado aan. Aan mevr. Scherrenburg werd een mooi bloemstuk aangeboden vergezeld met de beste wensen voor haar en haar man. Tenslotte bracht de jubilaris dank aan allen die op deze dag van hun sympa thie blijk gegeven hadden. NEW YORK Naar het Ameri kaanse weekblad „Newsweek" weet te melden, heeft president Johnson ln een brief aan premier Erlander van Zweden krachtig geprotesteerd tegen de aanwezigheid van het „Tri bunaal" van Lord Russell in Stock holm. Het Amerikaanse staatshoofd zou hebben geschreven dat het pro ces afbreuk zal doen aan de betrek kingen tussen de twee landen. Erlan- ders verweer dat het juridisch onmo gelijk was de leden van het „Tribu naal" de toegang te ontzeggen, zou geen indruk op Johnson hebben ge maakt. Tegen een medewerker zou hij hebben gezegd: „Wat De Gaulle kon doen, kon Erlander ook." Zoals gemeld heeft president De Gaulle in een briefwisseling met Jean-Paul Sartre laten weten dat hij het „Tri bunaal" niet in Frankrijk kon toela ten. DACHAU (Reuter) In het vroege re concentratiekamp Dachau (Beieren) is een synagoge ingewijd ter herden king van de tienduizenden slachtoffers die onder het naziregime in het kamp zijn gevallen. De synagoge is door een muur verbonden met een protestantse kerk, die vorige week werd ingewijd, en een rooms-katholieke. Voorts is er gisteren een urn met as van in het kamp omgekomenen bijge zet op de grote appèlplaats. Driedui zend mensen, vooral vroegere gevan genen, van wie er velen hun oude kampkleding droegen, woonden de plechtigheden bij. LUCCA (Italië) Drie Florentijn se bergbeklimmers zijn gisteren ver ongelukt toen gesteente onder hen losscheurde en zij 1400 meter vielen. Giorgio Fantaccini (40 jaar), zijn zoon Daniele (20 jaar) en Paolo Gran- dini (30 jaar), allen uit Florence, be klommen voor hun plezier de steile wand van de Pizzo delle Saette in de bergen tussen Lucca en de provincie Massa-Carrara. De politie had enkele uren nodig voor het vinden van de lijken, omdat het gebied kort na het ongeluk in een dichte mist werd gehuld. ROTTERDAM De 8-jarige Robert Fellinger is gistermorgen in de Coolha- ven te Rotterdam verdronken. H(j was bij het spel van het talud van de Ha venstraat het water ingegleden. Een vrouw sprong hem na maar zij kon hem niet vinden. Daarna sprongen twee agenten, eveneens gekleed, te wa ter. Zij kregen hulp van acht brand weerlieden die met persluchtmaskers het water ingingen. Alles was vergeefs. Een half uur later werd het jongetje door de rivierpolitie opgedregd. Van onze redactie economie AMSTERDAM De Nederlandse regering betreurt, dat de verordening over het totale tonnage voor het wegvervoer in de Europese Economi sche Gemeenschap nog steeds niet van kracht is. De regeringen van de zes landen zijn het wel eens over de verordening, maar er moet nog een datum van inwerkingtreding worden Dit zei zaterdag staatssecretaris M. J. Keijzer (verkeer en waterstaat) bij de opening van het twintigste beroepsver- voercongres van de Nationale organisa tie voor het beroepsgoederenvervoer in de R.A.I. Er is niets wat er zich tegen verzet om de verordening bij wijze van experiment, voorlopig voor een jaar van kracht te verklaren, zei de staats secretaris. Koppeling van de inwer kingtreding van de verordening aan de voortgang bij het nemen van maatrege-; len op het gebied van de tarieven en concurrentievoorwaarden leidt volgens hem tot zeer nadelige vertraging. Dr. Huub van Doorne zei dat de opleiding van chauffeurs in het weg vervoer is achtergebleven bij andere bedrijfstakken, die een veel betere opleiding van het personeel hebben. Het overleg over een gemeenschappe lijk vervoerbeleid in de E.E.G. brengt volgens dr. Van Doorne gevaren mee. Hij zag daar uit voortkomen, dat in de verschillende landen geprobeerd zal worden de vooraanstaande positie van het Nederlandse transport af te breken om er zelf een groter aandeel van te krijgen.

De Vallei | 1967 | | pagina 4