Groots Triton winnaar van winderige Varsity Honkbal Weer eclatante zege van Blue Soeks: 3-21 MARKT KOOPJES OP 89 Atletiek van goed gehalte Raad Kesteren tegen opheffing spoorlijn STV-Climax bevindt IOC hield zich bezig met Noord-Korea en Zuid- Afrika nagenoeg in klasse zich overgangs- 39 159 Mike Hailwood en Agostini duelleerden Veel mogelijkheden voor Celtic Zwemsuccessen in Luik Nederlandse judoka's waren oppermacht DINSDAG: WOENSDAG: Atletiekprestatles in Los Angeles Nederlandse dames naar Florenc. Twee topturnsters geblesseerd Gerard Yianen snel in „0" van Oidenzaal Adorni won Ronde van Romandië Fransman Aimar won vierdaagse van Duinkerken Rustige start Puntenregen Tijdens open Amsterdamse titelstrijd Nog slechts één punt nodig Hockey SUPERMARKT BRENGT KASKOMKOMMER GEKOOKTE BIETJES Vi kg 28 VERSE WORST 500 gram 3 SLAYINKEN Geschrapte WORELTJES Vi kg 24 Gesneden ANDIJVIE v2 kg 39 Volleybal MAANDAG 8 MEI 1967 w&Wmik£z JUTFAAS Het „Triton wint de Varsity, hi- ha- ho", klonk al lang voor dat de „donkerblauwen" de finish in zicht kregen. Langduriger dan ooit kre gen de supporters van de Utrechters de gelegenheid voorbereidingen te tref fen voor de traditionele duik in het koude water van het Amsterdam-Rijn kanaal. Halverwege de 48e Varsity, op winderig en voor roeien eigenlijk onge schikt water gehouden, stond het al vast: Triton, groots roeiend, kon de ze ge in het begeerde hoofdnummer van de oude vieren niet meer ontgaan. Het verschil met Njord, dat lichtelijk voor- KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND Heren Hattem Venlo 0—3 HMC Kampong 12 Danies Oranje Zwart Arnhem 01 HMC BDHC 0—2 Eerste klasse WESTEN Dames RBC HDM 0—0 (HDM degr.) Promotie eerste klasse Heren NOORDEN Dash Meppel 10 (Dash prom.) HOCKENHEIM Het eerste grote gevecht van het nieuwe seizoen tussen Mike Hailwood en Giacomo Agostini is onbeslist geëindigd. In de Grote Prijs van West-Duitsland, de tweede wed strijd tellend voor de wereldkampioen schappen motorrenners, triomfeerde Mike Hailwood met zijn 350 cc Honda, de Italiaanse MV-rijder eiste de halve literklasse voor zich op. Een kleine 200.000 toeschouwers waren op het cir cuit van Hockenheim getuige van de strijd om de punten voor de titels. Hailwood won de 350 cc klasse over tuigend. De rode MV-Augusta van Agos tini was niet snel genoeg. Nadat de Brit het ronderecord had opgevoerd tot ruim 181 km per uur, ging hij met een voorsprong van een kleine minuut over de streep. Minder succesvol was de topman van Honda in de zwaarste klasse. Hij nam direct de leiding, doch eiste in het duel met Agostini te veel van zijn nieuwe machine en moest in de 21e ronde op geven. De Italiaan nam daarna de lei ding over om die niet meer af te staan. Geheel volgens de verwachtingen eis te Hans Georg Anscheidt de 50 cc klas se voor zich op. Zo groot was de over macht van de Duitser, die sterk favo riet is voor de wereldtitel, dat hij zelfs zijn landgenoot Schmalzle, die als twee de over de streep ging, tweemaal „lap te". De wedstrijden-der-revanches waren de races in de 125 en 250 cc klasse. In de Grote Prijs van Spanje leverde de 125 cc-race een dubbele triomf voor Yamaha op, op Hockenheim waren de eerste plaatsen voor de Suzuki's van Katayama en Anscheidt. Bij de halve liters liet de Ier Ralph Bryans ditmaal de Yamaha van Phil Read, winnaar te Barcelona, achter zich. DEN HAAG Celtic's prolongatie van de Schotse voetbaltitel opent voor de club van Jock Stein ongekende mo gelijkheden met betrekking tot de ko mende toernooien om de Europese be kers voor landskampioenen en beker winnaars. Eerder won Celtic de Schot se beker, zodat het zich plaatst voor 't toernooi om de beker voor bekerwin naars. Mocht Celtic op 25 mei in Lissa bon de finale van het lopende toernooi voor landskampioenen tegen Interna- zionale winnen, dan heeft het driemaal het recht in een van de volgende com petities uit te komen... Ook Glasgow Rangers heeft enige mogelijkheden. Op 31 mei wordt in Neurenberg de finale van het toernooi om de Europese beker voor bekerwin naars gespeeld tussen de Rangers en Bayern München. Als de Schotten hier uit als overwinnaar tevoorschijn ko men, kan het in het komende seizoen ook kiezen tussen beide toernooien, aannemende, dat Celtic weer om de Europese beker I zal strijden. Dan krijgt namelijk de tweede club uit de nationale competitie het recht van deelneming, en dat is... Glasgow Ran gers. Mocht men echter bij de Rangers voor Europa Cup II kiezen, dan zou theoretisch de derde club uit de Schot se competitie voor een plaats in aan merking komen. Theoretisch, want vol gens de reglementen kan hooguit de tweede aankomende club rechten laten gelden... De andere finalist van het toernooi om de Schotse beker, Aberdeen, is vrijwel verzekerd van een plaats in Europa Cup II deel had van een beschutte boei, be droeg al twee volle lengten. Het Am sterdamse Nereus, met de vier van Triton favoriet voor de gouden plak ken, moest de Utrechters zelfs ruim drie lengten toestaan. Lang voordat de achterhoede van het veld de finishlijn bereikt had namen tientallen Triton-leden bezit van het roeiwater om als allereersten de win naars te kunnen huldigen. Het werden benauwde momenten voor de „Roor- da" en zijn bemanning. Kamprechter- roeibondsecretaris Udo Suermondt mocht dan bij herhaling de stuurman van Triton verzekeren, dat alle gevaar geweken was, de winnaars bleven te recht in de zwemmers, die hun boot ble ven benaderen, een groot gevaar zien. Moeizaam werd de krans aan boord gebracht, waarna er vele minuten no dig waren voordat de Triton-vier voet op vaste bodem kon zetten. Zoals gezegd, de strijd was ongelijk. Triton, vorig jaar vijfde bij de wereld kampioenschappen van Bied, was on genaakbaar. De vervanging van boeg Dooper door Dronkert had de formatie niet in het minst verzwakt. Integendeel, de vier, die de Utrechters op de Varsi ty in het water brachten, was stelilg sterker dan de ploeg, die vorig seizoen nationaal kampioen werd. Slechts heel kort is er strijd geleverd. In de start nam Triton dat in een tem po van 34 slagen roeide, een voorsprong. Na 100 meter was er al licht tussen de boten. Opmerkelijk regelmatig en on danks de moeilijke omstandigheden prachtig roeiend vergrootten de Utrech ters hun voorsprong. Een prestigestrijd tussen Njord en Nereus had de veel- bekritiseerde Varsity nog kunnen red den. Geheel tegen de verwachtingen in zag de vier van Maarten Kloosterman geen kans het Njord erg lastig- te ma ken. Het verschil tussen beide boten bedroeg na 1500 meter al een tweetal lengten. De vraag blijft, of de Koninklijke Nederlandse Roei Bond er erg gelukkig mee moet zijn dat een van zijn kans hebbers op een medaille bij de Europe se kampioenschappen van Vichy in sep tember al zo vroeg in vorm is. De vroege Varsity past immers nauwe lijks in het wedstrijdschema van de roeiers, die in juli bij de nationale kam pioenschappen en twee maanden later in Vichy in topvorm moeten zijn. LUIK Bij zwemwedstrijden in Luik hebben zaterdag de ploegen van Het IJ en HDZ enkele overwinningen in de estafettenummers behaald. Op de 4 x 100 meter wisselslag zegevierden Rinus van Beek, Ben Sliphorst, Arthur van Oest en Jan Jiskoot in 4 min. 28,5 sec. Bij het laatste keerpunt lag Jiskoot nog twee meter achter op de Belg Si mons. Deze miste echter het laatste keerpunt, waardoor de Belgische ploeg op de tweede plaats eindigde in 4.28.9. De HDZ-zwemsters Gerda Lassooy, De Bruin, Henny Penterman en Lydia Schaap wonnen de 4 x 100 meter wis selslag bij de dames in een tijd van 5 min. 4.8 sec. Op de persoonlijke nummers werd een Nederlandse overwinning behaald. Arthur van Oest won de 200 meter schoolslag in 2.43.5. Rinus van Beek eindigde in 4.44.2 als tweede op de 400 meter vrije slag ach ter de Belg Henrard (4.33.2). Lidia Schaap werd op dezelfde afstand bij de dames tweede in 5.28.8 achter de Frangaise Brigitte Pommat (5.20.5), Henny Penterman eindigde als tweede op de 100 meter vlinderslag dames ach ter de Belgische Van Poucke (1.14.0 te gen 1.13.7) Triton heeft de jaarlijkse Varsity op het Amsterdam-Rijnkanaal gewonnen. Hier gaat de winennde ploeg op de finish af. DEN HAAG Het Nederlandse jeugdteam heeft zaterdag in de Hout- rusthallen te Den Haag de judo-ont moetingen tegen Zwitserland en West- Duitsland gemakkelijk gewonnen. Hoe wel Nederland niet over de sterkste judoka's kon beschikken, moest het slechts een tegenpunt toestaan. Van Zwitserland wonnen onze landgenoten met 5-0 en West-Duitsland werd met 4-1 verslagen. Voor Nederland kwamen uit: Luiten, Hofman, Leijnse, Akkers, Schalies, Do Boersman, Muilwijk, Hoo- gendijk, Weber, Kruys, Schroevers, Huib Boersman, Van Polanen, Mar- chant en Ten Dam. Duitsland eindigde tweede en Zwitserland kwam op de laatste plaats. Ook bij de adspiranten was Nederland oppermachtig. De resultaten luidden: Junioren: Nederland - Zwitserland 5- 0; Zwitserland - Duitsland 0-5, Neder land - Duitsland 4-1. Adspiranten: Nederland A - Zwitser land 4-0, Nederland A - Nederland B 3-1, Nederland B - Zwitserland 4-0. UTRECHT Ook de tweede wedstrijd van het seizoen heeft de Veenen- daalse Honkbal Club op eclatante wijze gewonnen. Evenals de verdediging van Chefana in de eerste wedstrijd, bleek ook die van UW 5 niet opgewassen te gen de a^ssieve aanval van Soeks. Opnieuw knalde een groot aantal honk- slagen ..ui de knuppels van de Veenendalers. De indoor-slagtraining geduren de de afgelopen winter lijkt vruchten af te werpen: niet minder dan 14 honk- slagen werden genoteerd. Ook de verdediging van de Socks was weer goed op dreef. Er waren slechts enkele kleine fouten. Werper Jan van de Hoef bewees opnieuw in een formidabele vorm te zijn. Hij gooide 10 x 3-slag, slechts 3x4- wijd en kreeg 4 honk slagen tegen. Aanvankelijk leek het een gelijkop- gaande strijd te worden. De Soeks had den in de eerste slagbeurt weliswaar een 02 voorsprong genomen, doch in de gelijkmakende konden de UVV-ers door eenmaal 4-wijd en een veldfout de ach terstand tot 12 terugbrengen. In de tweede innings kon UW door een gelukkig dubbelspel de Veenendalers nog van scoren afhouden, doch ook werper *Van de Hoef gaf de UVV-slag- ploeg geen enkele kans. In de derde VHC-slagbeurt kondigde zich voor UW reeds het debacle aan; het veld kwam onder grote pressie te staan en de Soeks verhoogden de score tot 16. Door een formidabele vangbal van 3e honkman Rob de Vos op een keiharde „line-drive" van de eerste slagman en tweemaal 3-slag door werper Van de Hoef, werd UW in de gelijkmakende 3e slagbeurt wederom zeer snel terug gewezen. een laatste krachtsinspanning de score een wat minder beschamende aanblik te geven. Verder dan 2 punten kwamen zij echter niet. Toen vond werper Van de Hoef het genoeg en nam met twee maal 3-slag de laatste twee nullen van de wedstrijd voor zijn rekening. Scoreverloop: VHC 2 0 4 12 2 1 - 21 UW 5 100002» 3 Werpersresultaten UW: De Groot/Bruins 7 x 3-slag, 15 x 4-wijd, 14 honkslagen tegen. VHC: Van de Hoef 10 x 3-slag, 3 x 4-wijd, 4 honkslagen tegen. Slaggemiddelden Teamgemiddelden: 0.467. Hoogste pers. gem.: M. v. Kooten 0.750; R. de Vos 0.667. COMBI In de 4e innings begon de VHC-aanval pas goed te draaien. In deze ene slag beurt verschenen niet minder dan 17 Socks in het slagperk. Halverwege deze slagbeurt werd UW-werper De Groot vervangen door Bruins die moest pro beren de VHC-slagploeg aan banden te leggen. Even scheen hem dit te geluk ken (2 x 3-slag) doch toen barstten ook over zijn hoofd de Veense slagregens los. Pas toen de stand opgelopen was tot 118 viel de derde nul voor VHC. In de 4e en 5e innings hielden de Soeks UW voor nul aan de kant en voegden in de 5e en 6e slagbeurt zelf nog eens 3 punten aan het totaal toe (121). In de laatste innings trachtte UW nog^met AMSTERDAM Een straffe wind en regen hebben de open Amsterdam se atletiekampioenschappen, die zon dagmiddag op de sintelbaan ook weer in Amsterdam werden gehouden, alle sfeer ontnomen. Door slechte weers omstandigheden konden goede presta ties niet verwacht worden. Desondanks kwamen enkele deelnemers tot opmer kelijke verrichtingen. Merkwaardiger wijs gebeurde dat op de loopnummers zowel bij de dames als heren op de 400 meter. Lia Louer (K. en K.) noteerde in de buitenbaan 55.7 sec., terwijl Tilly van der Made-van der Zwaard, die aan een come back bezig is, in 56 sec. tweede werd. De Nederlandse recordhoudster beschikt al wel over een opmerkelijke conditie, maar haar snelheid is nog niet op het oude peil. Zo vroeg in het sei zoen is dat echter een vrij normale zaak. Met de 19-jarige Adri van de Heuvel (AVR, Rotterdam) heeft Nederland weer een talent op de 400 meter. De lange Rotterdammer noteerde in de stromende regen een tijd van 48.6 sec., waarmee hij zijn beste prestatie 0.7 sec scherper stelde. Wanneer Van de Heu vel zijn armbeweging verbetert en be tere omstandigheden treft zitten er aan merkelijk snellere tijden in. Tjerk Vel- linga (Blauw Wit) bleef in de buiten baan lopend slechts 0.2 sec bij van de Heuvel achter. Truus Hennipman-Cruiming, vorig jaar een van de beste damessprintsters imponeerde op de 100 meter. Ondanks de stevige wind kwam de Leidse tot 12 sec rond, waarmee zij de concurrentie ruim voorbleef. Els van Noorduyn, die op Hemel vaartsdag met 15.30 het Nederlands re cord kogelstoten tot op zeven centime ter benaderde, blijkt goed in vorm. De Amsterdamse kwam nu tot 15.24 meter, waarmee zij opnieuw aantoonde dat de verbetering van het Nederlandse re cord slechts een kwestie van enkele we ken is. Anneke de Bruin (Sliedrecht Sport) kwam bij het discuswerpen tot een opvallende prestatie. De ZuidhoJ- landse gooide de 1 kg discus 47,02 me ter, de beste prestatie van dit seizoen. Verheugend bij de heren was de te rugkeer van tienkamper Ed de Noor- lander, die lange tijd met een blessure heeft gesukkeld. De Rotterdammer won de 110 meter horden in 15.5 sec, terwijl hij op de andere nummers, waar hij deelnam (kogels en polshoog) tot rede lijke prestaties kwam. LOS ANGELES Tijdens studenten atletiekwedstrijden in Los Angeles zijn zaterdag enkele voortreffelijke presta ties geleverd. De estafetteploeg van de universiteit van Los Angeles maakte op de 4 x 110 yards een tijd van 39.6 sec. Dit betekende een evenaring van het wereldrecord, dat op naam staat van de Texas-universiteit en de universiteit van Zuid-Californië. De ploeg bestond uit Bernard Okoye, Don Domansky, Ron Co- peland en Harold Busby. Het is echter niet waarschijnlijk, dat dit record er kend zal worden, omdat er een niet- Amerikaan meeliep: Domansky is uit Canada afkomstig. Op de 440 yards realiseerde de 22-ja- rige Geoff Vanderstock de uitstekende tijd van 50.2 sec. De Nieuwzeelander Roger Johnsson werd in 50.6 tweede. KESTEREN De gemeenteraad van Kesteren heeft vrijdagavond langdurig vergaderd, al was men vrij snel door de eerste 18 punten van de agenda heen. Slechts een vrij gering deel van de agenda kreeg enige aandacht, kennelijk om dat men krachten wilde sparen voor het debat naar aanleiding van het rapport over de wethoudersverkiezing. Het belangrijkste deel van de vergadering was dit maal de rondvraag, toen enkele raadsleden uitvoerig ingingen op de beriehten, dat de NS plannen zou hebben om de Betuwespoorlijn op te heffen. Het debat hierover werd geopend door de Party van de Arbeid, waarvoor de heren R. de Jong en Th. Haan spraken. Ook de andere fracties sloten zich vrywel unaniem aan by de woorden van deze heren. Subsidie aan het katholiek jeugdwerk in de provincie Gelderland zit de SGP kennclyk hoog, getuige al de woorden die de heer De Zeeuw aan het bedrag van slechts f 6,45 vuli maakte. De heer De Zeeuw raakte reeds vroeg in debat. De notulen van de vo rige vergadering ontlokten hem de vol gende opmerking: „Ik heb meer waar dering voor de notulen dan voor de kranteverslagen, maar toch zou ik gaarne duidelijk omschreven zien dat ook de S.G.P. de inschrijvingen op vruchtbomen wat meer openbaar wil zien. Ook moet volgens de S.G.P. het openen der briefjes in het openbaar ge steld worden". Deze zaak was de vo rige maal aan de orde gesteld door 't raadslid voor de Boerenpartij, de heer Van Eldik. Het bestuur van de Stichting Katho liek Jeugdwerk in het Gelders Rivie rengebied "te Groesbeek verzocht de gemeenteraad om een subsidie voor haar werk van 15 cent per katholieke inwoner. Dit kwam neer op een totaal bedrag van f 6.45. De heer De Zeeuw zei onder meer over dit voorstel: „Ik zou er op willen wijzen dat wij geen vrijmoedighei hebben om dit voorstel te steunen, want we willen ons solidair verklaren met die protestanten, die door hun katholieke regering achterge steld worden. Denk bijvoorbeeld aan Spanje. Ik zou zeggen laat heel Neder land maar schande spreken over de houding die we aannemen, maar laten we ons. als raad van Kesteren solidair verklaren met die protestanten. Ik wil niet in discussie gaan over de achter gronden, noch wil ik in de geschiedenis duiken, maar ons standpunt is nu be kend. Afgezien van het werk, dat de TEHERAN Tijdens de algemene vergadering van het Internationale Olympisch Comité in Teheran zijn de kwesties Noord-Korea en Zuid-Afrika aan de orde gekomen. Een Zuidafri- kaanse delegatie onder leiding van de NOC-president Frank Braun diende een verzoek in om Zuid-Afrika toe te laten tot de Olympische Spelen van 1968 in Mexico City. Volgens hem zou dit ver zoek slechts kunnen worden afgewezen of worden aangenomen. Zuid-Afrika zou niet bereid zijn de huidige verhoudingen in het land te veranderen. Zuid-Afrika werd van de Olympische Spelen van1964 in Tokio uitgesloten, omdat de apartheidspoli tiek van de regering niet in overeen stemming is met de Olympische re gels. Het IOC besloot de Zuidafrikaanse aanvraag te bespreken op de volgende algemene vergadering in Grenoble. Binnenkort zal een commissie van drie naar Zuid-Afrika vertrekken om ter plaatse een onderzoek in te stellen. Het besluit om de aanvraag aan te houden, heeft tot gevolg, dat Zuid-Afri ka niet vertegenwoordigd zal kunnen zijn op de voor-Olympische Spelen van 1967 in Mexico-City. Het voorstel van Noord-Korea werd verworpen. De Noordkoreanen hadden bezwaren tegen de aanduiding „Noord- Korea", die zij veranderd wilden zien in „Volksrepubliek Korea". Toen de Noordkoreaanse delegatie na de stem ming weigerde de vergaderzaal te ver laten, schorste de IOC-president, Avery Brundage, de vergadering, zodat de Noordkoreanen in een lege ruimte ach terbleven. Zij vertrokken toen ook maar. Bij het begin van de zitting van zaterdag werden Tunenoli Takeda (Ja pan), Paavo Honkajuuri (Finland), James Worrall (Canada) en Chang (Zuid-Korea) als nieuwe leden aan vaard. VEENENDAAL Door een 6-4 overwinning op Ons Vermaak in Nymegen Is de promotie naar de Overgangsklas voor STV-Climax bijna een feit geworden. Het heeft nu uit de laatste twee wedstrijden nog slechts een punt nodig en Ons Vermaak mag dan geen enkele punt meer afstaan. En deze veronderstelling lijkt ons niet erg waarschijnlijk. STV-Climax heeft de overwinning zeker niet cadeau gekregen. Het is zelfs op het nippertje geweest, daar de stryd tot 4-4 volkomen gelijk opging en de Veenendalers in de laatste 2 enkelspelen pas de volle bult binnenhaalden. Dit kwam voornamelyk door dat een deze avond uit vorm zynde Vos niet tot winst kon komen. Gelukkig was v. Dam weer uitstekend op dreef en won driemaal, evenals de meest constante speler van het drietal, Van Wely. STV-Climax had een goede start. Van Wely won met 2 maal 21-15 van Nagtegaal en Van Dam bleef in 3 games de baas over de pas van de juni oren afkomstige Pince v.d. Aa (19-21, 28-26 en 11-21). Zoals de cijfers wel uitwijzen, was vooral de tweede game erg spannend. Een wat te vee: wagende Vos verloor van v.d. Wollenberg met 21-19, 19-21 en 21-14 en toen ook het dubbelspel, (voornamelijk door het falen van v. Weg) verloren ging, was de stand weer gelijk. Hierna trad v. Wely aan te gen Pince v.d. Aa. Deze jonge speler moest na elke game zoveel „goede" raadgevingen aanhoren van toekijkende andere spelers, dat hij op het laatst niet meer wist hoe hij moest handelen en hij verloor dan ook prompt van v. Wely met 21-18, 17-21 en 13-21. Daar Vos nu weer te voorzichtig ook niet tegen Nagtegaal op kon, kwamen de partijen weer op gelijke voet (3-3). Weer nam STV-Climax een voorsprong, doordat v. Dam te sterk was voor v.d. Wollenberg (13-21 en 19-21). Maar door Pince v. d. Aa, die Vos z(jn derde nederlaag bezorg de, werd het weer gelijk (4-4). Van Wely had hierna met v.d. Wollen berg geen enkele moeite (13-21 en 9-21) en in de slotparty bleek v. Dam ook te sterk voor Nagtegaal (15-21 en 15-21), zodat STV-Climax een moeizame, maar verdiende en kostbare zege uit het vuur sleepte. Voor a.s. zaterdag zijn geen wedstrij den vastgesteld, doch woensdag 17 mei komt Iduna naar Veenendaal en STV- Cllmax zal er ongetwijfeld in slagen uit deze wedstrijd de laatste punt te halen voor de promotie. DEN HAAG lm het Italiaanse Flo rence zal van 11 tot en met 13 mei een vierlandenvolleybaltoernooi (dam.) worden gehouden, waaraan Nederland, Italië en Zwitserland deelnemen. De Nederlandse damesploeg bestaat uit de volgende speelsters: Hilda van Gulik (Celebes), Corrie Duell (Boemerang), ans Snuverink (Achilles), Tonnie Verdijsseldonk (psv), Nel van Dijk (Rpid M), Marijke Brug- geman (Zandvliet) Annemiek Epping (Valbovol), Mathilde van der Berg (SVD); Aukje de Vries (Dookum); Jo ke de Dekker (OVC), ruus Grunneke- meijer (Achilles) en Fransje Arts (Or- saco). Trainer/coach is Johan van de Haar, chef d'equipe de heer H. H. Spruit. Stichting wil gaan doen", aldus de heer Zeeuw. De heer H. van Remmelink (gem. bel.) noemde de subsidie belachelijk laag. In antwoord op hetgeen de^heer De Zeeuw te berde gebracht had, zei hij: „Wanneer wij het woord van God toepassen, mogen we geen kwaad met kwaad vergelden. We moeten niet onze hokjesgeest beoefenen, maar een voor beeld zijn voor onze godsdienstige te genstanders". De heer De Jong van de PvdA merk te op: „De PvdA betreurt ook de hou ding van de katholieken in Spanje, maar we beslissen niet over Spaans katholicisme, maar over het Neder landse. Een groot deel van ons volk is katholiek, dus kunnen we het derge lijke steun niet weigeren". De burgemeester beantwoordde de opmerkingen van de raad. De heer De Zeeuw had gevraagd of het een eenstemmig advies van het college was geweest, maar uit het antwoord bleek, dat een der wethouders de heer Van Eek, zoals later bleek te gengestemd had. De heer Van Appel doorn motiveerde zijn voorstemmen in de B. en W.-vergadering: „We moe ten ons loyaal opstellen. Ik ben het wel eens met de heer De Zeeuw, dat er moeilijke kanten aanzitten". Vol gens de burgemeester „groeien we naar heel andere tijden toe. De jeugd vraagt andere vormen van ontspan ning dan vroeger en is zich minder van de tegenstellingen bewust. In het concilie is wel gebleken dat de leiders van de katholieke kerk het niet eens zijn met wat er in Spanje en elders gebeurt en bovendien is er een groot verschil in opvattingen tussen de ka tholieken in Nederland en Spanje. Bo vendien kleven er ook aan protestan ten gebreken: we zijn allemaal zonda ren", aldus de heer Pott. DEN HAAG De twee Nede.-landse vertegenwoordigsters op de Europese turnkampioenschappen voor dames, die op 27 en 28 mei in Amsterdam worden gehouden, Ria Rietveld en Jannie Vier- stra, hebben met pech te kampen. Zij hebben beide enkele weken niet kunnen trainen. Ria wegens een onwillige knie en Jannie omdat zij tijdens de training een teen heeft gebroken. Hoewel de technische leiding van het KNGV hoopt, dat beide turnsters voor de kampioen schappen weer fit zullen zijn, houdt men er toch rekening mee dat zij moe ten worden vervangen. Eerste reserve is Margo Klees (Be verwijk). Over een eventuele tweede plaatsvervangster zal men zich nog na der beraden. OLDENZAAL Gerard Vianen heeft zondag de vierde editie van de „O" van Odenzaal, een wegwedstrijd voor profs en onafhankelijken gewonnen. Halverwege de 106 km lange wedstrijd die werd bijgewoond door ruim 8.000 toeschouwers, ontsnapte Vianen met de Rotterdammer Breure aan de aan dacht van het peloton. In de laatste omloop moest Breure Vianen echter laten gaan. Vianen noteerde een tijd van 2 uur 35 minuten en 32 seconden. De uitslag luidde verder: 2. Breure rotterdam); 3. Van Espen (Arnhem); 4. Cees Lute (Castricum); 5. De Roo (Kruiningen); 6. Harry Ste vens (Oploo). O FULL De Nederlander Johan Plui- mers heeft zaterdag in de Zwitserse plaats Full een wielercriterium voor amateurs gewonnen. Hij legde de 112 kilometer af in 2.49.36. Ook op de tweede en derde plaats eindigden Ne derlandse renners: Piet Dijkstra en Piet Franke in deze volgorde: In tweede instantie vroeg de S.G.P. om stemming over dit voorstel: met 5 tegen en 8 voor werd besloten de Stichting Katholiek Jeugdwerk de ge vraagde f 6,45 te verlenen. De heer T. v. d. Pol stemde eveneens tegen. De rondvraag werd geopend door de heer R. de Jongh (PvdA). Hij vroeg voornamelijk aandacht voor de econo mische aspecten van de mogelijke op heffing van de spoorlijn. Hij zei on der meer: „De na-oorlogse ontwikkeling van het Gelders Rivierengebied is er op gericht te komen tot een betere ont sluiting. We kunnen ons dan ook nau welijks voorstellen dat de centrale overheid een dergelijke maatregel die een stap terug zou betekenen, zal goed keuren. Hij dacht aan de totstandkoming van diverse wegen, en de investerin gen, die in de loop van de jaren ge daan zijn in dit gbied. Zijn betoog mondde uit in de conclusie: „Mijn fractie is van mening, dat het hand haven van de Betuweljjn een streekbe- lang is en daarom lijkt het ons gewenst dat in samenwerking met daarvoor in aanmerking komende instanties in dit gebied stappen worden ondernomen, om de voorgestelde opheffing te voorko men en nodigen we het college uit al datgene te doen wat aan dit doel bevorderlijk is". De heer De Haan (PvdA) ging in op de sociale aspecten van de zaak. „Te genover de rentabiliteitsargumenten van de NS staan sociale aspecten, die onzes inziens veel zwaarder wegen. Het is niet verantwoord te stellen, dat een lijn, die een verliespost oplevert opge heven moet worden". Na gewezen te hebben op de sterke bevolkingsconcen traties in het oosten en het westen van de Betuwe, die om zo'n levens ader vragen en het belang dat de spoorlijn heeft voor het onderwijs en de werkgelegenheid, drong ook hij er bij het college op aan stappen te on dernemen om het opheffen van deze lijn te voorkomen. In de verdere rondvraag werden nog een aantal onderwerpen aan de orde gesteld, zoals een aula op de nieuwe begraafplaats door de heer Den Har- tog (a.r.), een bord bij de Spoorstraat- Stationsstraat, om aan te geven dat daar het industrieterrein ligt, door de heer De Gier (PvdA) en het tellen van de leerlingen van de streekmuziekschool omdat de heer De Zeeuw (s.g.p) bang was. dat de subsidie voor deze school onverantwoord gegeven werd. In tweede instantie vroeg de heer Van Eldik aandacht voor de klei, die herhaaldelijk op de dijk valt, bij het grondrijden. Dit levert volgens hem gevaar op voor het overige verkeer. De burgemeester zegde toe, dat er weer eens streng toezicht gehouden zou worden. ST. CROIX De vierdaagse Ronde van Romandië heeft een overwinning opgeleverd voor de Italiaan Vittorio Adorni. De laatste etappe, een rit over 226 km van Le Clocle naar St. Croix, werd gewonnen door de Spanjaard Alomar. Hij reed de afstand in 6 uur 7 min. en 35 seconden. De uitslag van de laatste etappe 1. Alomar (Sp.) 226 km in 6.07.35; 2. Balmanion (It.), 3. Ballini (It.), 4. Desmet (Belg.), 5. Pfenninger (Zwi.), allen dezelfde tijd. Eindklassement I. Adorni (It.) 20.31.34 2. Pfenninger (Zwi) 20.32.19; 3. Desmet (Belg.) 20.32.22; 4. Alomar (Spanje) 20.35.23; 5. Lasa (Spanje) 20.36.44. DUINKERKEN De Fransman Lu- cien Aimar heeft de Vierdaagse van Duinkerken gewonnen. De winnaar van de Tour 1966 had in het eindklassement negen seconden voorsprong op de Belg Claes, die tweede werd. De laatste etap pe over 81 km. van Duinkerken via Oost-Kapel naar Duinkerken werd ge wonnen door de Duitser Oldenburg. De uitslag luidde: 1. Oldenburg (Did.) 1.53.27; 2. Aimar (Fr.) 1.53.29; 3. Den- son (GB.) 1.53.30: 4. Desmet (Belg.) 1.54.15; 5. Ongenae (Belg.) 1.54.17. Eindklassement: 1. Aimar (Fr.) 23.53. 03; 2. Claes (Belg.) 23.54.02; 3. Bernard Guyot (Fr.) 23.54.33; 4. Swerts (Belg) 23.54.45; 5. Junkermann (Did.) 23.54.46.

De Vallei | 1967 | | pagina 7