Koningin opende „Het gezag u> Politie Academie biJ traditie" Commissaris der Koningin liet trein in Speelstad van Apeldoorn ontsporen Ter wille van de burgerij er niet meer Juliana Groot respect Schietbioscoop Veel interesse in vervaardiging van bankpapier DINSDAG 9 MEI 1967 „De burgemeester van een gemeente zou er goed aan doen om tegenover de raad en de burgerij zoveel mogelijk openheid te betrachten inzake het politie- ^de "hee^Jac. vt^Hoirtum^oert Bij haar vertrek van de Nederlandse Politie-accademie kreeg de Koningin beleid", aldus jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, burgemeester van Utrecht gisteren bij de opening van de Nederlandse Politieacademie te Apeldoorn. Jhr. De Ranitz sprak als voorzitter van de raad van besuur van dit rijksinstituut ter inleiding van de officiële opening, die door koningin Juliana werd verricht. zij bij de N.V. Papierfabrieken Van Houtum en Palm aankwam. een driewerf „hoera" te horen. „Het gezag Is er niet meer bij tradi tie", aldus sprak jhr. De Ranitz, „het gezag moet zichzelf door prestaties en doelmatigheid waar maken. Het moet dienstverlenend zijn ten opzichte van de burgerij. De essentie van de politie taak is het handhaven van de rechtsor de, waarbij de handhaving van het ge zag niet ter wille van het gezag zelf, maar ter wille van de burgerij moet geschieden", aldus de Utrechtse burge meester. Hij meende dat de overheid, c.q. de politie bij de handhaving van dat ge zag wel machtsmiddelen mag gebrui ken, maar stelde daar tegenover dat het gebruik van geweld met eerbied voor de menselijke waardigheid en met uiterste beperking moet geschieden. Hij pleitte voor een voortdurende aanpas sing van de politie-mentaliteit bij de tijdsomstandigheden en verlangde dan ook dat op de politieacademie veel aan dacht zal worden besteed aan sociale psychologie en sociologie. Voorts ver langde hij een zo groot mogelijke oplei ding over het politiebeleid. De minister van Binnenlandse Zaken, mr. H. K. J. Beemink herinnerde er aan dat de overheid tot in het recente verleden weinig aandacht aan de oplei ding van haar politiemensen heeft be steed en dat het eigenlijk de standsor ganisatie van de politie, de Nederland se Politiebond, is geweest, die het ini tiatief tot opleiding van politieambtena ren heeft genomen. Hij sprak zijn be wondering uit voor de mogelijkheden, die de nieuwe school aan aspirant-poli tieambtenaren biedt en zei voorts: „Mo menteel leven politiemensen en hun ge zinsleden in een grote psychische span ning. Ik heb groot respect voor de wij ze waarop de politie in ons land haar taak verricht. Dat er fouten gemaakt worden is gezien de beperktheid van het menselijk kunnen, begrijpelijk," al dus de nieuwe minister. Vervolgens verrichte Koningin Julia na de officiële openingshandeling. Zij drukte op een knop, waardoor een pa neel verschoof, dat de nieuwe naam van de school onthulde: „Nederlandse Politie Academie". Voordien heette de school: „Rijksinstituut voor de oplei ding van hogere politieambtenaren ten behoeve van Rijks- en Gemeentepoli tie." Na deze officiële opening bekeek de Koningin het gebouwencomplex en wer den leden van de Senaat van leerlingen aan haar voorgesteld, alsmede mevr. J. Jeremiasse, hoofd van de huishou ding. In de Schietbioscoop woonde de Koningin een demonstratie bij. Bij haar vertrek riepen de ongeveer 100 studen ten een driewerf „hoera", alvorens zij samen met de Koningin voor een groepsfoto poseerden. Bij haar aan komst had de Koningin reeds de voor het gebouw opgestelde leerlingen geïn specteerd en waren enkele functionaris sen van Justitie en Binnenlandse Za ken en bestuursleden van de school aan haar voorgesteld. Bij de officiële gasten was ook prof. mr. C. H. F. Po lak, die voor het eerst in zijn nog kor te loopbaan als minister van Justitie in de openbaarheid trad. De aankomst bij de Politieacademie: de leerling S. J. van Hulst biedt roze roZ'Zi aan. De aankomst bij de maquettezaal. Oranjehovenzingend vormden leer lingen van kleuterscholen een haag. Een van de vele autoriteiten die de Koningin bij de Ned. Politieacademie begroetten was de nieuwe minister van justitie, prof. mr. C. H. F. Polak. „En 's avonds gaat u zeker naar Berg en Bos toe om met 't treintje te spelen". Aldus grapte koningin Juliana gisteren tegen de burgemeester van Apeldoorn, mr. A. L. des Tombe, toen hij de landsvrouwe in de Apel- doornse maquettezaal iets vertelde over de plannen tot de stichting van een speelstad in het park Berg en Bos. De maquette waarmee het plan duide lijk werd gemaakt bevatte een.elek trisch speelgoedtreintje, dat een dank bare aanleiding werd voor een spon taan element in het nogal formele pro gramma. Het was duidelijk dat de Koningin zelf wel even de knopjes van het trein tje wilde bedienen, maar zij waagde zich er toch maar niet aan. Dat deed haar secretaresse, jonkvrouwe C. E. B. Röell wel en zij had er bijzonder veel plezier in. De commissaris van de Koningin, mr. H. W. Bloemers waag de zich ook aan het spel en liet de trein prompt verongelukken, terwijl Ha re Majesteit even tevoren nog de op merking had gedaan: „Pas op, niet te hard, anders loopt-ie er af. Na dit informele intermezzo vertelde de Apeldoornse wethouder J. Wieten iets over de stedebouwkundige ontwik keling van zijn gemeente. Vervolgens begaf het gezelschap zich naar de N.V. Papierfabrieken van Houtum en Palm te Ugchelen, waar Irene van Houtum (15) orchideeën aanbood. In een klein vertrek van het gebouw vertelde direc teur Jac. van Houtum, dikwijls onder broken door opmerkingen en vragen van de duidelijk geïnteresseerde Ko ningin iets over de fabrjcage van het in zijn bedrijf vervaardigde papier, dat wordt gebruikt voor bankbiljetten en andere waardepapieren. Vervolgens be zichtigde de Koningin het bedrijf. ve verliet om een toneelvoorstelling Zeer veel interesse toonde Koningin Na het middagprogramma vertrok de bij te wonen in de schouwburg Or- juHana voor de vervaardieine van ons Koningin naar Paleis Het Loo, dat zij pheus. Theater met de jubilerende ac- tegen acht uur in gezelschap vanprin- teur Hans Tiemeyer speelde daar: bankpapier in de fabrieken van Van Hou ses Margriet en mr. P. van Vollenho- „Bloomesday" van James Joyce. turn en Palm in Ugcheleru

De Vallei | 1967 | | pagina 12