Veenendaals dagblad Visseizoen 27 mei al open Wie El 11 Buiten 75.000 MANNEN VORIGE MAAND ZONDER WERK APELDOORN HAD KONINGIN TE GAST Mr. Van Hall in gesprek met drie ministers Den Haag verwacht ontslagaanvrage VS-protest bij Rode Kruis Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Na afmattende nachtelijke vergadering KANS VAN SLAGEN WEL ERG KLEIN T wmm Zonnig Op ministerie van Algemene Zaken Russische kritiek op voorlichting van Ver. Naties Met brandkast de voordeur uit CIA beschuldigd door Garrison Van Hasselt zal vandaag worden uitgewezen Slachtoffer van dronken rijder Twee leeuweriken POLITIEKE DRUK CHEMIE VRAAG STEEG BONDSREPUBLIEK Regeringszaak ft Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-3550 (adm.), 3757 en 3955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Recl.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De ValleF*, opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert losse mm-prijs 17 cent Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op dl., do. en za. 1-10 woorden 1,50, Ieder woord meer 15 cent. DINSDAG 9 MEI I967 4le JAARGANG KENNEDYRONDE NOG GEEN SUCCES GENèVE Tot vanmorgen kwart voor vier hebben vertegenwoordigers van de Verenigde Staten en de Euromarktlanden getracht een akkoord te be werkstelligen over tariefsverlagingen, die in het kader van de Kennedy-ron- de moeten worden doorgevoerd. Maar dit nachtelijk overleg heeft geen re sultaat gehad en daarmee is de kans van slagen van de Kennedy-ronde aan merkelijk kleiner geworden. DEN HAAG Zaterdag 27 mei wordt het visseizoen 1967/68 geopend, en dus niet op donderdag 1 juni 1967. De minister van Landbouw en Visserij wil hiermede zeer vele hengelaars en andere beoefenaren van de visserij te gemoet komen door ook dit jaar de opening te verschuiven naar de voor afgaande vrije zaterdag. Hengelaars en vissers hebben voor deze vijf dagen eerder vissen uiter aard de visakten en bijdragebewijzen (voor het vissen met één gewone hen gel) van het tot 1 juni 1967 lopende seizoen 1966/'67 nodig. Ze dienen akte of bewijs desgevraagd tijdens het vis sen te tonen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat het visseizoen voor de speciale hen gels als gebruikelijk pas per 1 juli wordt geopend. Dit betekent, dat een snoek die aan een gewone hengel voor 1 juli zou worden gevangen, onmiddel lijk en in hetzelfde viswater moet wor den teruggezet. Is Eist een bijzonder dorp? Deze vraag legden wij voor aan de Rhé- nense wethouder T. van Lienden, zelf Elstenaar in hart en nieren. Hoewel de heer Van Lienden een rechtstreeks antwoord op deze vraag schuldig moest blijven vond ook hij het wel betreurens waardig, dat er verschillende zaken niet meer van de grond komen. In Amerongen wordt vandaag de tweede fase van het stuwcomplex in de Rijn in gebruik genomen. Het is een staaltje wat Nederland op het gebied van de waterbouwkunde pres teert en het betekent tevens een be langrijke stap op weg naar een volle dige kanalisatie van deze rivier. In Leersum is het VVV-kantoor voor de toeristen maar ook voor de eigen bevolking weer opengesteld. Twee Veenendaalse dames hebben zich gisteren ingescheept voor een vakantietocht van een week met het Rr de Kruis-vakantieschip de Henrl Dunant /"óveral boven het vlakke weideland, de polders en de hooiweiden zin gen reeds van medio maart de onver moeide v e l d l e e.u w e r i k e n. Zelfs middenin de nacht kunt ge hen ver nemen; wij zijn voor de korhanen nooit zo matineus geweest, of deze opgeruimde zangers waren ons al vóór. Toch zaten we altoos reeds bij donkere nacht in de schuilhut. Die leeuweriken zijn typische bewoners van de cultuursteppe, al verwerpen ze de hei evenmin. Niettemin zouden zij door hun aarde-bruine, overlangs ge streepte gevederte nauwelijks opval len, indien ze niet zo vlijtig concer teerden. Graag sta ik ernaar te kijken, als er een steil-fladderend op wieken ;an minutenlang durende eigen zang opstijgt; dit komt het meeste voor, loch na zonsonder- en vóór-opgang Iraagt hij zijn lied op de bodem voor. 'dijn tweede figuur van heden is de boomleeuwerik, een veel klei ner verwant met kort staartje, doch even zanglustig, zelfs in het schemer uur en de nacht. Hij geeft de voorkeur aan de dorre zandgrond van heide en vliegmast, zingt onder d- vlucht in wijde kringen en zet zich in con- rast met de vorige soort graag op bomen. Soms horen we die boom- of ieideleeuwerig reeds in de loop van maart en al moge hij van de twee zich het minste openbaren, toch zijn de zacht-wemelende, haast zwaar moedig klinkende strofen bijzonder de moeite waard. Zij verklanken het natuurleven in een armelijk gebied, dat door weinig andere vogelzang wordt opgeluisterd. Beide partijen konden het niet eens worden over afspraken betreffende chemische produkten en granen. Zo als bekend zullen de onderhandelin gen uiterlijk op 15 mei worden afge sloten. De Amerikanen willen dat er dan epn overeenkomst op tafel ligt. Vandaag zal de onderhandelaar voor de EEG, Jean Rey, nog een krampachtige poging doen met de Amerikanen tot overeenstemming te komen. Sinds zondagmorgen worstelen zij in een afschuwelijk vakjargon met de uiterst ingewikkelde problemen van de wereldhandel, die verruimd kan worden. Een akkoord moet wor den bereikt. Bijna onafgebroken hebben de be sprekingen ook gisteren in Genève voortgeduurd. Door de onbarmharti ge klok, door de slopende besprekin gen en de politieke druk is een ge spannen atmosfeer ontstaan. Nu en dan geeft de secretaris-generaal Wyndham White tien minuten pauze om de onderhandelaars even tot rust te laten komen. Het bericht dat de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Dean Rusk in Washington klaar staat naar Genève over te komen om met zijn prestige en de allerlaatste instructies van president Johnson een oplossing te forceren, duidt er alleen maar op dat nu het einde van een vier jaar durende woordenwisseling in zicht is. Er zijn ook gisteren wederzijds kleine toegevingen gedaan. Er is ge hakketakt over de invoerrechten op chemische produkten, waar nog steeds de bijzondere manier waarop de Amerikanen hun douanetarieven berekenen het grote struikelblok is. De EFG eist dat uiteindelijk de Amerikf nse invoerrechten niet ho ger dan twintig procent zullen zijn. Over vijf jaar dan, want de verlagin gen worden geleidelijk ingevoerd. Alleen voor verfstoffen zou dan weer een Amerikaans invoerrecht van 35 pet blijven bestaan. Dat wekte weer de woede op van Zwitsers, die hiervan hoorden. Zij hebben namelijk evenals de Duit sers een belangrijke export van verfstoffen. Ietwat onthutst door de felle reac ties verlaagden de Amerikanen hun aanbod van 35 tot dertig procent, waarna zij weer afwachtten wat de anderen zouden doen. Dat juist over deze chemische pro dukten zo hardnekkig wordt gestreden is niet zo verwonderlijk. Van een to tale invoer van 7000 miljoen dollar neemt de chemie vijftig miljoen voor haar rekening. Gewapend met stapels documenten over landbouw, industrie en handel, trok men zich gisteravond weer te rug. Zou men tot een akkoord tussen Amerika en de EEG komen, dan wor den vandaag de andere landen rond de tafel genood. NEW YORK De Sovjet-Unir heeft gisteren het secretariaat van dr Verenigde Naties er van beschuldigd dat het eenzijdig en pro-westelijk i in de voorlichting over de volkerencr ganisatie. De leider van de Sovjet-dc legatie bij de VN, Fedorenko, uit: deze kritiek in een artikel in hc Russische tijdschrift „Nieuwe Ti den", waarvan de inhoud door Sovjet-afvaardiging in New Yor' werd gepubliceerd. Volgens Fedorenko wordt vaa" geen aandacht besteed aan de opva' tingen van communistische lande: Hij wijt dit aan de omstandigheid d* van de 100 personeelsleden van c' afdeling openbare voorlichting van c" VN er veertig afkomstig zijn uit d VS en ruim 20 uit landen, die mili tair met de VS zijn verbonden. ROTTERDAM De werkloosheid in ons land is in april met ruim 9600 man afgenomen. In totaal waren eind vorige maand 75000 mannen zonder baan, zo meldt het ministerie van So ciale Zaken en Volksgezondheid. De teruggang is vooral te wijten aan de gebruikelijke economische op leving in het voorjaar. Wordt deze bui ten beschouwing gelaten dan blijkt de „gecorrigeerde" werkloosheid met ruim 9000 man te zijn toegenomen. Het aantal vrouwen zonder werk bleef de afgelopen maand vrijwel gelijk op bij na 6700. De vraag naar mannen steeg in april met bijna 1500 tot 41.900. Daarnaast zocht het bedrijfsleven nop 20.000 vrou welijke werkkrachten en dat betekent een stijging van bijna 700 ten opzich te van een maand tevoren. De arbeidsmarkt in het westen ver toonde de afgelopen maand weinig ver andering en bleef gespannen. Dit in te genstelling tot het noorden, oosten en zuiden van het land. De kloof tussen 't westen en deze streken werd daardoor groter. In de bouwnijverheid zorgde het sei zoen voor een daling van de werkloos heid. De opleving was echter kleiner dan gebruikelijk voor de tijd van het jaar. In West-Duitsland liep de werkloos heid in april terug met 75.000 tot 501.000 mannen en vrouwen. Het cijfer was niettemin drie maal zo hoog als 'n jaar geleden. Het federale arbeidsbu reau in Neurenberg schrijft de daling toe aan de invloed van het seizoen. Het aantal mensen met een verkorte werk week in de Bondsrepubliek verminder de slechts met 5300 tot 246.400. Onder het half miljoen werklozen bevinden zich ruim 23.000 buitenlanders. AMSTERDAM Uit een woning in de Enge Kerksteeg in Amsterdam is gisternacht een brandkast met f20.000 en enig buitenlands geld gestolen. De inbrekers droegen de brandkast, die zich op de tweede verdieping bevond, de trap af en verlieten de woning door de voordeur. 1Z oningin Juliana heeft gisteren op indringende wijze de kennisma king hernieuwd met Apeldoorn, waar aan zij van vroeger zo veel herinne ringen heeft. Hare Majesteit heeft Apeldoorn nu leren kennen als 'n snel groeiende centrumgemeente, die steeds meer stedelijke allure krijgt. Na de ontvangst op het raadhuis, had een lunch plaats in „De Keizers kroon", gevolgd door een interessant bezoek aan de gemeentelijke maquet tezaal. Hoogtepunt van het koninklijk bezoek was 's middags de opening door Hare Majesteit van de Neder landse Politie Academie op de Klei- berg in het Orderbos, waarover u el ders in deze editie meer leest. Daar voor stond nog een bezoek op het programma aan de N.V. Papierfabrie ken Van Houtum en Palm in Ugehe len, waar de Koningin tijdens een rondgang veel belangstelling toonde voor het apparaat, dat de watermer ken in het Nederlandse bankpapier aanbrengt. Hiervan geeft de foto hier onder een beeld. De dag werd besloten met een voor stelling in Orpheus, waar de toneel groep Theater een opvoering gaf van het stuk BloomsdayHier werd Koningin Juliana vergezeld door haar in Apeldoorn wonende dochter en schoonzoon: prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven. De foto rechts laat zien hoe in de pauze de acteur Hans Tiemeyer aan de koninklijke be zoekers werd voorgesteld. NEW ORLEANS De New Or leans States-Item berichtte gisteren, dat officier van Justitie Jim Garrison voornemens is een onderzoek door de senaat te eisen naar de rol die de Centrale Inlichtingendienst (CIA) ge speeld heeft bij de werkzaamheden van de Warren-commissie. Volgens Garrison hebben de CIA en de FBI samen feitenmateriaal achtergehouden tijdens het onderzoek naar de moord op president Kenne dy. Deze week zal de officier van Justitie nog stappen ondernemen om de senaat te doordringen van de be hoefte aan een diepgaand onderzoek. Garrison, die sinds oktober zelf ook een onderzoek naar de toedracht van de moord instelt, is van mening dat de CIA altijd heeft geweten dat de slotsom van de Warren-commissie, dat Lee Harvey Oswald de enige da der is, onjuist was. De CIA zou de Warren-commissie om de tuin hebben geleid door de le den te bedelven onder niet ter zake doende gegevens teneinde de waar heid te verbergen. ATHENE Volgens berichten uit Athene zal de Nederlandse journalist Frans van Hasselt (40) vandaag door de Griekse regering worden uitgewe zen. Een woordvoerder van de Nederland se ambassade zei gistermorgen dat de Griekse autoriteiten hadden laten we ten „belastend materiaal op Van Has selt te hebben gevonden en dat hij daardoor zal worden uitgewezen." De Nederlandse ambassade heeft gisteren de hele dag geprobeerd toestemming te krijgen om de zaterdag aangehouden journalist te mogen bezoeken. Dat was gisteravond nog niet gelukt. Het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag wist gisteravond niet wanneer de Nederlander uit Grieken land zou worden gezet. Burgemeester Van Hall dronk giste ren rustig een kopje thee bij de ope ning van het nieuwe kantoor van Ned- lloyd in Amsterdam. Naast hem me vrouw Van Hall. Van onze Haagse redactie. DEN HAAG Onzekerheid bestond vanochtend over de afloop van het gesprek dat de Amsterdamse burgemeester, mr. G. van Hall, vandaag in Den Haag heeft met premier De Jong en de ministers Beernink (binnenlandse za ken) en Polak (justitie). In Den Haag werd wel verwacht dat mr. Van Hall zyn ontslag zou aanbieden. In socialistische kring is men evenwel van mening, dat het van de overre dingskracht van de regering zou afhan gen of hij inderdaad ontslag zou ne men. Het gesprek heeft plaats op het ministerie van Algemene Zaken aan Plein 1813. De Partij van de Arbeid wil overi gens als partij volledig buiten deze kwestie blijven. Zij ziet die als een persoonlijke zaak van mr. Van Hall. „Er kan geen sprake van zijn dat de P.v.d.A. de heer Van Hall zou hebben laten vallen", zei de socialistische frac tievoorzitter in de Tweede Kamer, drs. Den Uyl ons gisteren. „Van Hall heeft grote kwaliteiten. De voortzetting van zijn burgemeester schap moet objectief worden beoordeeld. Wij wensen de hele kwestie los te zien van zijn persoon", aldus de heer Den Uyl. „Er zijn bepaalde verhoudingen in Amsterdam. Daarover is een rapport uitgebracht. Wij wensen dat rapport af te wachten. Zolang wij de inhoud niet kennen, noch de beleidsconclusies die de regering er aan verbindt, is 't niet mogelijk als Partij van de Arbeid een oordeel te geven". „Of Van Hall uit eigen beweging aanleiding ziet het nu eens een ander te laten proberen in Amsterdam, is zijn persoonlijke zaak", vond drs. Den Uyl. Hij blijft het noodzakelijk vin den dat zeer spoedig een openbaar de bat wordt gehouden over het rapport van de commissie-Enschede plus de conclusies van de regering. De socialist drs. H. M. Franssen, lid van de vaste commissie voor binnen landse zaken in de Tweede Kamer, zei ons: „De vraag of Van Hall moet af treden of niet is een kwestie van de regering. Die ligt niet op onze weg". Wel zal de Tweede-Kamerfractie van de Partij van de Arbeid morgen de jongste ontwikkelingen meteen bespre ken. Drs. Th. J. Westerhout (soc.) oud staatssecretaris en eveneens lid van de vaste commissie voor binnenlandse za ken uit de Tweede Kamer „Wat er gaat gebeuren hangt af van het com mentaar dat de regering op het rap port van de commissie-Enschede geeft". WASHINGTON De V.S. hebben via het internationale comité van het Rode Kruis in Genève een protest gezonden aan Noord-Vlëtnam, waarin dat land ervan wordt beschuldigd, de Geneefse Conventie inzake krijgs gevangenen geschonden te heb ben door zaterdag een aantal krijgs gevangen Amerikaanse piloten door de straten van Hanoi te hebben laten lopen en later op een persconfeïentie „tentoongesteld" te hebben. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gezegd dat de V.S. zich vooral bezorgd maken om het inci dent „in het licht van aanwijzingen, dat een of meer piloten waren ge wond". Op de vraag of Noord-Viëtnam de weg schijnt te effenen voor een pro ces tegen Amerikaanse piloten, zei de woordvoerder, dat hiervoor voor alsnog geen aanwijzingen zijn. (Ha noi heeft vorig jaar wel gedreigd pro cessen wegens oorlogsmisdaden te zullen voeren tegen de Amerikaanse krijgsgevangenen, maar tot dusver is dit niet gebeurd.) TERNEUZEN Zondagavond werd de 58-jarige A. J. de Guchteneiere uit Koewacht ernstig gewond toen z(jn auto in frontale botsing kwam met 'n tegen ligger, waarvan de bestuurder, A. dc P. uit Hoek, onder invloed van sterke drank verkeerde. Het slachtoffer werd naar het Julianaziekenhuis te Terneu- zen overgebracht, waar hij maandag avond is overleden. Maandagmiddag is de 3-jarige Si- mone Brinkman in Rotterdam, vlak bij het huis van haar ouders, on der een bestelauto geraakt. Het kind werd met ernstig hoofdletsel naar het ziekenhuis gebracht, waar bij aan komst bleek, dat zij was overleden. Bij een verkeersongeluk op de Da- niëlweg in Horst is maandagmiddag de 56-jarige P. Driessen uit Sevenum zo ernstig gewond, dat hij kort na aankomst in het ziekenhuis van Horst is overleden. De door de zoon van de heer Driessen bestuurde auto kwam in botsing met een van rechts komende wagen. Daarbij werd de heer Driessen (Sr.) uit de wagen geslingerd. Boven West-Europa is een gebied van hoge luchtdruk tot ontwikkeling gekomen, dat zich over Frankrijk en Duitsland tot boven Scandinavië uit strekt, terwijl het restant van een oude depressie zich tussen IJsland en Schotland bevindt. Ten westen van Portugal bevindt zich een vlak lagedrukgebied, dat maar weinig van plaats verandert In ons land wordt door al deze systemen een zuidelijke tot zuid oostelijke stroming in stand gehou den, waarbij de komende 24 uur iets drogere lucht afkomstig van Duits land naar ons land wordt gevoerd. Hierin komen flinke zonnige perio den voor en slechts af en toe enkele wolkenvelden. De temperaturen kunnen hierdoor in de middag opnieuw op een iets hoger niveau komen.

De Vallei | 1967 | | pagina 1