i STUW GAAT VANDAAG OPEN Toekomst textiel is nog onzeker V.V.V. kantoor is weer geopend Leersum kweekl zelf bloemen voor 't corso Ontspanning en therapie gaan bij sportbeoefening in „de Hoogstraatband in band Instrumenten van „de Kreukels" zijn hard aan vervanging toe Aparte schutsluis voor vissen Voorzitter Unitas99 in Lunteren Leersumse revalidatiepatiënten zijn bij sport geduchte tegenstanders AGENDA Bromfiets verdwenen Harde aanpak Vriendschap DINSDAG 9 MEI 19* Uitreiking De Snelpost Excursies naar meeuwenkolonies visakten AMERONGEN Opnieuw heb ben Nederlandse waterbouwkundigen een respectabele goocheltoer op hun naam gebracht. Zij spraken hun to verformule uit over 67 000 kubieke meter beton, 4760 ton bewapenings- staal, 492 ton stalen onderdelen, 265 kubieke meter schokbeton en tweedui zend meter buis van kunststof. Het resultaat: een gigantische stuw in de Rijn tussen Amerongen en Wijk bij Duurstede, waarvan de twee tweehon derd ton wegendë en 38 meter brede „vizierschuiven" roerloos tegen de lucht afsteken. Vandaag wordt deze stuw de twee de in een serie van drie officieel in gebruik genomen. Er is sinds 1959 aan gebouwd. Behalve de scheepvaart (een betere bevaarbaarheid van Rijn en IJssel) en de landbouw in de noor delijke provincies (méér zoet water in de strijd tegen het brakke water) pro- .een gigantische stuw waarvan de tweehonderd ton wegende en 38 meter brede vizierschuiven tegen de lucht afsteken fiteren ook de vissen van de reusach tige stuwen die Rijkswaterstaat in de Rijn laat bouwen. Bij iedere stuw is een sluis voor het schutten van schepen. De vissen worden in een aparte sluis op ongeveer dezelfde wijze geschut als schepen. VEENENDAAL De christelijke bond van werknemers in de textiel- en kledingbedrijven „Unitas" verwacht, dat het aantal arbeidsplaatsen in de tex tielindustrie verder zal afnemen. Dit bleek uit de rede, die de voorzitter van de bond, de heer Nieuwenhuis hield op de algemene vergadering in „De Blije We- relt" te Lunteren, die gisteren is begonnen en vandaag nog voortduurt. Op de vergadering werd verder gesproken over het vertrek van de heer R. Slok, die ruim 35 jaar penningmeester van de bond is geweeste In zijn plaats worden nu de financiën van de bond beheerd door de heer L. R. A. Ester. In verband met het afnemen van het misch beleid, met alle macht die in aantal arbeidsplaatsen in de textielin dustrie zei de heer Nieuwenhuis voorts: „Hoe groot dit aantal in de toekomst zal zijn, kan moeilijk worden voorzien, omdat dit door te veel onze kere factoren, zoals verandering van marktprodukten en prijsontwikkeling bepaald wordt". Volgens de woord voerder mag wel worden aangenomen, dat behoud van een belangrijke en ge zonde kern van de bestaande textiel industrie tot de reële mogelijkheden behoort. Voor een behoud van deze kern zal door werkgevers en werkne mers moeten worden samengewerkt. Voor een betere samenwerking, waar bij de werknemersorganisaties een reële inbreng wordt gegeven, vooraf gaand aan de te nemen beslissing zijn een tijdig en open overleg over de gang van zaken de onmisbare voorwaarden. „Het slechts verschaffen van mede delingen in de vorm van onafwend bare besluiten maakt het de vakbe weging onmogelijk haar taak op verant woorde wijze te verrichten. Juist daar om zal aan het verkrijgen van een goed overleg met nog grotere aandrang moeten worden gewerkt", aldus de voorzitter. Hij wees er verder op, dat het een bijzonder belangrijk en moeilijk stre ven voor de vakbeweging is, het grote aantal werknemers, dat helaas reeds moest worden afgevoerd, zo spoedig mogelijk weer in het arbeidsproces wordt opgenomen: „Werkeloosheid vormt immers een latent gevaar voor de geestelijke volksgezondheid, zodat in het kader van het sociaal-econo- ons is, gestreefd moet worden naar een volledige werkgelegenheid". NEGATIEF STANDPUNT De woordvoerder haalde in zijn rede ook het negatieve standpunt van de Leidse- en Veenendaalse Textielwerk- gevers aan. Volgens hem is er nog geen wijziging te vermelden: „Zeer recent zijn opnieuw pogingen onderno men deze werkgevers alsnog tot een gesprek over het afsluiten van een C.AO. te bewegen". Over het vertrek van de heer R. Slok zei de heer Nieuwenhuis het vol gende: „Het is mij een behoefte deze gelegenheid aan te grijpen om mede namens U allen onze oud-penningmees ter hulde te brengen voor de wijze waarop hij ruim 35 jaren onze bond heeft gediend". De heer Nieuwenhuis vertelde, dat tijdens de receptie, die ter gelegenheid van het afscheid, van de heer Slok werd gehouden, door werkgevers- en werknemersorganisa ties duidelijk is uitgesproken, dat R. Slok veel waardering en vriendschap genoot van allen die met hem mochten samenwerken. „Van harte hopen wij, dat hij nog vele jaren van zijn wel verdiende rust mag genieten". De plaatsvervanger van de heer Slok is de heer L. R. A. Ester, die in de kringen van de bond geen onbeken de is en een grote mate van vertrou wen van de leden geniet, aldus de heer Nieuwenhuis. „Zijn aanpak en kennis van zaken is fris en bemoedigend en geeft ons de zekerheid dat wij in hem een goede schatbewaarder en mede werker hebben gekozen". Zowel de stuw bij Hagestein (al sinds 1961 in gebruik) als de nieuwe stuw bij Amerongen is voorzien van observatie vensters beneden de waterspiegel, waar door het bedienend personeel kan zien of zich voldoende vis in de sluiskolk heeft verzameld om te worden geschut. „Wanneer er voldoende gegevens over de gedragingen van de vissen bekend zijn, kan het schutten worden geauto matiseerd", zegt Rijkswaterstaat. Het meeste voordeel van de stuwen hebben de scheepvaart en de landbouw. De derde en laatste stuw in de Rijn is bij Driel nog in aanbouw. Deze zal volgend jaar klaar zijn. Rijkswater staat denkt dan de 1400 kubieke me ter zoet water die iedere seconde via de Rijn uit Duitsland ons land binnen komt te hebben getemd. VOORDELEN. Vroeger ging tien procent van deze hoeveelheid water de IJssel op, der tig procent stroomde door de Rijn en de Lek verder ons land door naar open zee zonder dat de landbouw er iets aan had gehad. De rest verdween in de Waal. De stuwen in de Rijn moeten ervoor zorgen dat het zoete water niet linea recta naar open zee stroomt. Ze moten met hun enorme vizier schuiven (het openen of sluiten van zo'n schuif duurt 2Vs uur) dit water vasthouden. Het gevolg zal zijn, dat de waterdiepte van de Rijn wordt ver groot van anderhalve meter tot 2,70 meter. Heden, dinsdag VEENENDAAL Hotel De Korenbeurs 19.30 uur: Ge meenteraadsvergadering. RHENEN Streekhuishoudschool 19.45 uur: Alge mene ledenvergadering EHBO. Luxortheater Veenendaal, geen voorstel ling. Morgen, woensdag Soos (bij Vaartbrugkerk) 18.45 uur: Start puzzelrit Geref. jeugdverband. Luxortheater Veenendaal 19.30 uur: „De 18e spion". VEENENDAAL Uitslag van de wedvlucht vanaf Vilvoorde. Afstand ca. 144 km. Gelost om 8.10 uur. Eerst aan komende duif 9.36.44 uur. Uitslagen: E. Sukkel 1, 11, 19, 23, 25, 29, 37, 39. 40, 43, 64, 69, 72 en 74; R. v. Doorn 2, 27, 31, 51, 54, 68; H. Ulrich 3, 24, 26, 30, 33, 34, 47, 65; A. v. Doorn 4, 15; G. Heikamp 5, 7, 8, 57, 58, 60; G. Diepe- veen 6, 14, 41, 45, 50; G. de Geit 9, 10, 46, 71, 73; T. den Hartog 12, 20, 28, 55, 66; H. L. Spies 13, 22; C. v. Ginkel 16, 18, 36, 38, 44; Joe Le Poole 17; A. v. Asselt 21; C. v. Asselt 32, 49; P. W. v. Zetten 35; W. H. Roelofs 42; A. D. v.d. Bosch 48, 59, 63, 70; Joh. v. Manen 52; J. v. Geerenstein 53, 61, 62, 67; A. Mer- lijn 56. LEERSUM In deze tijd van het jaar zoeken de vogels een plekje om te nestelen. Meeuwen houden er van om in grote kolonies samen te broeden. Een van Nederlands grootste broed plaatsen is het Leersumse Veld. Hier broeden ongeveer 4.000 broedparen. De ze vogels leggen hun eieren zo maar op een wandelpad, een polletje gras of op een eilandje in de Leersumse Plas sen. Deze vogels kunnen hier onge stoord hun eieren uitbroeden, want het Leersumse Veld is een rustig oord dat voor het publiek gesloten is. In het broedseizoen is het verboden een bezoek te brengen zonder dat men onder geleide is van een van de men sen van het Staatsbosbeheer. Elke woensdag om 19 uur en iedere vrijdag om 14.30 uur worden er onder geleide van een opzichter van het Staatsbos beheer speciale rondwandelingen ge houden langs de vennetjes waar de meeuwen zich bevinden. Tijdens zo'n excursie, onder deskundige leiding is de kans op verstoring van de vogels bijzonder klein. De excursie duurt onge veer anderhalf uur. Men kan op bo vengenoemde dagen zich verzamelen AMERONGEN Aan de belangheb benden wordt het volgende ter kennis gebracht. Voor de periode van 1 juni 1967 tot en met 31 mei 1968 kunnen ten gemeentehuize weer worden uitgereikt: a. kleine visakten en b. grote visak ten. De kleine visakte is geldig tot het vissen hetzij met één speciale hengel, hetzij met twee gewone hengels hetzij met één peur en kost f 7,-. De grote visakte is geldig tot het vissen met al le geoorloofde vistuigen en kost f 21, Het vissen met één gewone hengel is slechts toegestaan na voorafgaande vol doening van de bijdrage ter verbete ring van de binnenvisserij; als bijdrage is vastgesteld de prijs van f 2,25. Personen beneden de leeftijd van 15 jaar hebben nog geen bijdragebewijs nodig. De uitreiking van akten en bijdrage- be wij zen kan vanaf heden plaatsvinden. RENSWOUDE De heer L. uit Rhe- nen deed zondagavond bij de politie aangifte van vermissing van zijn brom fiets. Hij had zijn vervoermiddel des avonds achter het huis van de fam. D. aan de Taats van Amerongenweg ge zet. Toen hij tegen 11 uur weg wilde rijden bleek dat de brommer spoorloos was verdwenen. LEERSUM Gisteren werd het V.V.V.-verkeerskantoor aan de Rijks straatweg weer opengesteld voor het toeristenseizoen 1967. Hoewel het kan toor in eerste instantie is bedoeld om aan de vakantiegangers die Leersum bezoeken, informaties over de streek te verschaffen, bestaat ook voor Leer- summers de mogelijkheid om er bin nen te stappen. Behalve foldermate riaal van de directe omgeving bezit de Leersumse V.V.V. ook op beperkte schaal folders van heel Nederland. Naast dit gratis materiaal zijn er di verse wandel - en fietskaarten te koop. Ook de Heuvelrug-route en verschil lende A.N.W.B.-routes zijn in het kan toor aanwezig, alsmede de aanvraag formulieren voor kampkaarten van de A.N.W.B. Op korte termijn wordt door het V.V.V.-kantoor de nieuwe dienstregeling van de Nederlandse Spoorwegen en de N.B.M. uitgegeven. De N.B.M. organiseert dagelijks toch ten door heel Nederland en bij het V.V.V.-kantoor bestaat de mogelijk heid om hiervoor te boeken. Men kan zelfs voor deze dagtochten in Leersum instappen. Het bureau is van maandag t/m zaterdag geopend van 10 tot 16 uur. Op de foto de informatrice en de secretaresse van de Leersumse V.V.V. De sinds 3 januari vermiste Johanna Klasina Hendriksen uit Den Haag is terecht. Ze is in Amsterdam aangehou den. Ze zou op 3 januari terugkeren naar de Rekkense inrichtingen na met verlof te zijn geweest. bij de hoofdingang van Het Leersum se Veld aan de Maarsbergseweg. Voor verdere inlichtingen kan mei zich wenden tot het Leersumse wV LEERSUM Leden van de Leer sumse Floralia-vereniging hebben za terdag op een stuk land aan de Wild baan 4000 dahlia-knollen gepoot. Deze knollen zijn afkomstig uit Zundert. De bedoeling van het actieve floralia-be- stuur is om tijdens het corso op 19 augustus zelf over wat bloemen te kun nen beschikken. Het aantal van 4000 is natuurlijk lang niet voldoende om alle wagens te versieren, maar toch geeft het een leuk idee om te kunnen zeg gen die bloemen zelf te hebben ge kweekt. Als dit experiment slaagt, dan kan de hoeveelheid in de toekomst mis schien worden uitgebreid. Het is te hopen voor de organisato ren van het corso dat het weer mee werkt, zodat de dahlia's op tijd geplukt kunnen worden. Aan de rechterkant van de weg Leersum-Doorn ligt tussen de bomen verscholen het revalidatiecentrum „De Hoogstraat"de Stichting waarin de departementen van Curema, Defensie, Sociale Zaken, Volksgezondheid en Fi nanciën een grote invloed hebben. Op 1 maart 1948 is de stichting opgericht, Maar enkele jaren later is pas een be gin gemaakt met de bouw. Het oude hoofdgebouw op de Hoogstraat was het buitenverblijf van wijlen minister president Colijn. In dit gebouw was in 1940 het archief va* de Grebbelinie ondergebracht. Daarna huisden er de Duitse militairen in en in 1945 namen de Canadezen er bezit van. Na de oorlog kwam het gebouw en de 14 ha. grond in Staatseigendom, en werd het in be heer gegeven aan Staatsbosbeheer. Toen in 1948 de Stichting „de Hoog straat" werd opgericht kreeg deze stichting van Staatsbosbeheer „de Hoogstraat" in erfpacht. Het begrip revalidatie was in Ne derland onbekend. In Amerika en Engeland waren enorm veel oorlogs slachtoffers. Daar was het woord rehabilitation een „mode-woord". De eigenlijke betekenis is het weer leefbaar maken van de invali de mens in de maatschappij voor zover medisch mogelijk. Op „De Hoogstraat" in Leersum verblijven patiënten, die vanaf de geboorte invalide zijn, polio-slacht offers, softenon-kinderen, verkeers slachtoffers, slachtoffers van be drijfsongevallen, enz. Weinig patiënten liggen op bed; de patiënt is in beweging. Gemid deld verblijven op „De Hoogstraat" 140 patiënten. Hiervoor is een per soneelsbezetting nodig van 210 men sen. Voor de genezing worden tal van therapieën toegepast. Een van de genezingstherapieën is de sport. Hier wordt dan ook veel aandacht aan besteed. In 1958 werd de sportclub „Anti lope" opgericht, maar deze club was geen lang leven beschoren. In 1963 volgde een heroprichting en nu is de sportclub uitgegroeid tot een bloeiende vereniging. Het is een actieve sportclub met alleen maar „rolstoelers". De club telt 35 actieve leden waarvan 8 vrouwelijke. Deze vrouwen en man nen doen aan verschillende takken van sport. De leden van „Antilope" zijn oud-patiënten van „De Hoog- club in het is ze zo goed bevallen, dat ze nu elke zaterdag uit alle de len van Nederland naar „De Hoog straat". Tijdens hun verblijf in Leer sum hebben ze zich aangemeld bij de sportclub en het is hun zo goed bevallen, dat ze nu elke zaterdag uit alle delen van Nederland naar „De Hoogstraat" komen om te trainen onder leiding van de sportinstruc- teurs de heren P. Oosten en C. van de Velde. In de winter, wanneer de belang stelling wat minder wordt door het slechte weer en de gladde wegen, wordt hoofdzakelijk aan tafeltennis gedaan. Als het weer het maar even toe laat wordt er buiten getraind voor de basketballcompetitie, omdat „An tilope" nog niet beschikt over een overdekt oefenveld. Door verschil lende leden wordt er zaterdags ge zwommen in het oefenbad van de Johanna Stichting te Arnhem. De sporten kogelstoten, speerwerpen (afstand), speerdoelwerpen en knotswerpen worden zittend in de rolstoel beoefend. Zomers worden ook de rolstoel- snelheidssporten weer wat belang rijker. Dit zijn: rolstoelsnelheid, rol stoelestafette (voor 4 personen) en rolstoelslalom, waarbij men in een zo kort mogelijke tijd door een uit gezet traject, met drempels, hellin gen en keerpunten, moet rijden. Het is enorm wat deze mensen in een rolstoel presteren. Sommigen zijn in een rolstoel handiger en snel- Ier met de bal dan een niet-gehan- dicapte. Aan de conditie wordt dan ook enorm veel aandacht besteed. De „rolstoelers" worden keihard aangepakt en de sportlieden geven zich voor de volle honderd procent. Dit voorjaar hebben de leden het weer enorm druk met allerlei wed strijden. Op 1 april werden in Den Bosch de nationale tafeltenniskampioen schappen gehouden, waar door ver schillende Antilope-leden prijzen be haald werden o.a. de eerste prijs voor de klassen heren A en B en dames A en B. Deze klasse-indeling berust op de aard van de handicap van de leden. Klasse A - slecht gebruik van ar men en rug. Klasse B - matig ge bruik van rug. Klasse C - goed ge bruik van armen en rug. lasse D - armamputaties. Klasse C - been- amputaties-staande spelen, dus met gebruik van prothese. Eind april-werden de laatste wed strijden gespeeld in de basketball competitie, die deze winter voor het eerst gehouden werd. „Amster dam" werd eerste en „Antilope" werd tweede. In het geheel deden 6 clubs aan deze competitie mee. Donderdag werd in Gouda het Pijpestad toernooi gehouden, waar alleen tafeltennis werd gespeeld. Op 13 mei viert de Invaliden Sportvereniging „Enschede" haar eerste lustrum. Ter ere hiervan or ganiseert zij een sportdag waar men kan basketballen, tafeltennis sen, speerwerpen, slalomrijden, boog schieten en zitvolleyballen. De meeste leden van „Antilope" hopen dan weer present te zijn. Op 11 juni organiseert het revali datiecentrum „De Maasgouw" in Maastricht weer de Maasgouwspe- len, waar men voor vele takken van sport kan inschrijven. Voor deze spe len worden ook gehandicapte sport lieden uit België en Duitsland uit genodigd. Op 17 juni worden in het zwem bad „Den Hommel" in Utrecht de nationale zwemkampioenschappen gehouden. Van 24 tot en met 30 juli worden in Engeland de internationale Stoke Mandeville Games gehouden. Ook dit jaar zullen hier weer „Antilope" leden aanwezig zijn. De deelnemers voor deze games worden uitgezon den door de Nederlandse Invaliden Sportbond de N.I.S. waarvan de sportclub „Antilope" lid is. Op 16 september worden de bas ketballwedstrijden om de Dokter Miedema-wisselbeker gehouden op het terrein van „de Hoogstraat". De Stoke Mandeville Games wor den gehouden op de terreinen van het voormalige oorlogshospitaal Sto ke Mandeville een plaatsje dat onge veer 60 km. ten noordwesten van Londen ligt. De wedstrijden vinden altijd plaats in de laatste volle week van juli. Directeur en stimulator is mr. Guttmann. Hij zag in, dat sportbe oefening niet alleen een goede tijd- vulling was, maar juist ook heilzaam werkt op de lichamelijke gesteldheid van de beoefenaars. Zo startte natio naal in Engeland de gehandicapte sportbeoefening, speciaal voor de zo genaamde „rolstoelers". Intussen werd in Nederland door gehandicapte militairen en ex-mili- tairen gebundeld in de Neder landse Bond voor Militaire Oorlogs slachtoffers reeds aan verant woorde sportbeoefening gedaan. In 1952 werd een zestal Neder landse sportbeoefenaars uitgenodigd naar Stoke te komen en zo kwam het internationale tintje aan de ga mes. Dit tintje is onderhand uitge groeid tot een groot internationaal gebeuren. Het aantal deelnemende landen bedraagt momenteel 26. Het aantal actieve deelnemers is 390, terwijl ook nog accommodatie geboden moet worden aan vijfhonderd noodzake lijke begeleiders, zoals artsen, ver pleegsters, coaches, masseurs enz. De Nederlandse delegatie naar Stoke bestaat meestal uit 25 deelne mers. Zij worden uitgenodigd door het hoofdbestuur van de N.I.S. Het vervoer wordt verzorgd door vlieg tuigen van de Koninklijke Lucht macht. Het doel van de Stoke Mandeville Games is om gehandicapte mannen en vrouwen uit alle delen van de wereld in een internationaal sport evenement te verenigen en de geest van ware sportiviteit zal duizenden gehandicapten hoop geven en inspi reren. Er kan door de gehandicap ten geen grotere bijdrage aan de wereld worden gegeven dan door middel van de sport te helpen bij de bevordering van vriendschap en verstandhouding tussen de volkeren. Voor de gehandicapte sportlieden worden ook Olympische Spelen ge houden in hetzelfde jaar en in het zelfde land waar de gewone Spelen worden gehouden. Deze spelen de zo genaamde Paralympis worden in 1968 echter niet in Mexico gehouden. Amerikaanse gehandicapte sportlie den hebben in Mexico geoefend en talrijke proeven hebben aangetoond, dat de ijlere lucht in Mexico slechte invloed heeft op de prestaties van deze sportlui. Daarom worden in 1968 de Spelen gehouden in Israël. Israël wil ge bruik maken van de accommodatie in Ramat Gan waar ook de Maccabia wordt gehouden. Ten aanzien van de organisatie door Israël werd een voorwaarde gesteld: alle landen, dus ook de Arabische zullen mogen deel nemen en militaire vliegtuigen zul len van Israël toestemming moeten krijgen om daar te landen. Reeds nu wordt door de leden van „Antilope" druk gesproken over de ze wedstrijden, want een reisje naar Israël is niet te versmaden. Sinds enige tijd hebben enkele pa tiënten en oud-patiënten van „de Hoogstraat" een beatband opge richt. De enthousiaste leider van de band is de heer H. Huffels. De leden van de band zijn allen ge handicapt maar desondanks weten ze voor een goed muziekje te zor gen. De naam van de band is „De Kreukels". Een waarschijnlijk wran ge naam voor deze mensen, maar de heer Huffels zegt hiervan, dat het de bittere waarheid is. Het erg ste vind ik echter, aldus de heer Huffels, dat onze instrumenten ook echt kreukels zijn. Er is niet veel meer mee te beginnen. We hebben al verschillende uitnodigingen gehad om ergens te komen spelen, maar met deze instrumenten durven we bijna niet te verschijnen. We willen graag nieuwe of tweede-hands ko pen, maar hiervoor hebben we i 2100 nodig.

De Vallei | 1967 | | pagina 3