Veenendaals - dagblad Van Hall's ontslag kwam als een pijnlijke verrassing Beslissend onderhoud Wethouders hadden uit gesprek een andere indruk Frans voorstel stuit op verzet Uitgewezen journalist uit Athene terug ELEGANCE WEGKWIJNEND LEVEN GEZAG EN Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Aanhoudend mooi weer Ton schade bij felle brand in opslagplaats Twee doden bij autobotsing Hervormde Kerk vreest nadelige invloed op pinkstercollecte Mansholt in EEG-ministerraad REGERING BESLOOT AMSTERDAMS BURGEMEESTER TE LATEN VALLEN 7JV NAJAAR „ONRECHTVAARDIG" Breznjef naar Bulgarije Eten voor India BRIEF WAS AANLEIDING TOT ARRESTATIE Meiklokjes Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 06385-3550 (adm.), 3757 en 3955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Recl.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent Kleine ^annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden ƒ1,50, ieder woord meer 15 cent. WOENSDAG 10 MEI I967 4le JAARGANG Nerveus stond mr. G. van Hall gistermorgen op plein 1813, waar hij in het ministerie van Algemene Zaken de ministers De Jong, Beernink en Polak zou ontmoeten. Kort daarvoor had minister Beernink de wethouders van Amsterdam ontvangen. Het gesprek met mr. Van Hall liep uit op het dramatische besluit hem voor te dragen voor eervol ontslag als burgemeester van Amsteradm. De warmtegolf, die zich juist tij dens de beruchte IJsheiligenperiode ontplooit, zet door. Uit Duitsland wordt nu drogere lucht aangevoerd, waarin de zon bijna overuren maakt. De lucht is zo droog, dat de kans op vorming van buien vandaag en morgen vrijwel te 'erwaarlozen is. De temperatuur gaat nog steeds in stijgende lijn. Het ogenblik lijkt niet ver meer, waarop in ons land voor het eerst dit jaar officiële zomerse waarden worden gemeten, van 25 graden of iets meer. Vanmiddag ver wachten we in Gelderland uitersten van 22 tot 23 graden, morgen van 24 tot 25 graden. In sommige jaren ziet mei zelfs niet op tegen een vleugje tropische warmte van 30 graden of meer, maar op dit ogenblik is dat alleen het ge val op de Balkan. Het mooie weer hangt samen met een hogedrukgebied boven de Oostzee. UTRECHT Een opslagplaats van stalen meubelen in Schalkwijk is gistermiddag in korte tijd totaal uitgebrand. De schade wordt geschat op ruim honderdduizend gulden. Er deden zich geen persoonlijke onge lukken voor. De brand ontstond even na drie uur. Een monteur was in het gebouw bezig een auto te repareren. Het oer tuig schoot echter op een gege ven moment van ie krik af en stoot te tegen een in de buurt staande ta fel, waarop een bus met benzine stond. De bus viel op de grond en raakte een brandend gasstel. Een steekvlam zette het gebouw direct in lichterlaaie. De monteur wist zich in veiligheid te brengen. (Van onze Amsterdamse redactie) AMSTERDAM We wethouders van Amsterdam zijn door het ontslag, dat de regering buigemeester Van Hall heeft aangezegd, volledig en pijnlijk verrast Zij hadden van het gesprek, dat zij gisterochtend met minister Beer nink (Binnenlandse Zaken) hadden gevoerd, voordat mr.Van Hall zijn ont moeting met de ministers De Jong, Beernink en Polak had, de indruk ge kregen, dat het ontslag een kwestie van latere zorg was. „Ik sloeg steil achterover, toen ik van het ontslag hoorde. Minister Beer nink had ons een volstrekt andere indruk gegeven", zei wethouder en loco burgemeester dr. P. J. Koets ons gisteravond. „Wij zullen later zeker officieel tegen deze gang van zaken protesteren". Wanneer het ontslag van burgemees ter Van Hall ingaat is nog niet bekend. Tot dat tijdstip zal hij zijn functie blij ven uitoefenen. De heer Van Hall heeft tegenover de drie ministers geweigerd gisteren al zijn ontslag in te dienen. Hij was bereid zijn functie ter beschik king te stellen, maar wilde daarmee wachten tot na de publikatie van het eerste en het tweede interim-rapport van de commissie-Enschede. De regering was evenwel van mening dat een beslissing over het ontslag niet langer mocht worden uitgesteld. Premier De Jong deelde de burgemeester mee dat de regering hem zou voordragen voor eervol ontslag. Mr. Van Hall was bereid heen te gaan omdat de rondom hem ontstane situatie de goede uitoefening van zijn functie dusdanig verzwaarde, dat deze op den duur beter door een ander kon worden vervuld. Hij had zich voorge steld zijn taak in het najaar neer te leggen. Hij wilde niet op staande voet ont slag nemen, in de eerste plaats omdat de wethouders de minister van Binnen landse Zaken duidelijk hadden gezegd dat het volgens hen niet in het belang van Amsterdam zou zijn, wanneer de burgemeester rauwelijks ontslag zou worden verleend. Bovendien meende hij het recht te hebben ontslag te nemen, wanneer (via de rapporten-Enschede) in de open baarheid zou zijn gebracht op welke wijze hij zijn ambt als burgemeester had vervuld. „Het kabinet wil mij dat recht niet laten, hetgeen ik onrechtvaardig acht", aldus burgemeester Van Hall. Hij had uit goede bron vernomen dat het twee de en min of meer afsluitende rapport van de commissie-Enschede volgende week zal wordln uitgebracht. Het eer ste rapport ligt al vier en een halve maand bij de regering. De Amsterdamse wethouders hadden van minister Beernink ook de indruk gekregen dat de ontslagkwestie pas na de publikatie van de rapporten-En schede aan de orde zou komen. „Ik kan niet anders zeggen", zei dr. Koets ons, „dan dat ik mij grotelijks bela zerd voel". Ook de andere collega's voe len zich zeer genomen. Men zie verder elders in dit num mer. AMSTERDAM Een autobotsing bij de brug over het Merwedekanaal op Rijksweg 1, heeft gistermiddag om vijf uur twee doden geëist. Het gevolg was, dat gedurende een half uur alle ver keer gestremd was en zich lange files vormden, zowel in de richting van Am sterdam als in de richting van het Gooi, waarbij zich weer kettingbotsin gen voordeden. De gevolgen hiervan benerkten zich uitsluitend tot materiële schade. Door een onverwachte manoeuvre, mogelijk als gevolg van een technisch defect, sloeg een uit de richting Naar- den komende auto plotseling over de kop. Deze kwam terecht op een auto uit tegenovergestelde richting. De auto uit Naarden werd bestuurd door de 26-jarige mevrouw O. A. T. Vierdag-Oord uit Amsterdam. Zij was op slag dood. De auto uit de richting Amsterdam werd bestuurd door de heer S. J. van der Heiden uit Blaricum. Ook hij was vrijwel op slag dood. Beide auto's werden totaal vernield. Gistermorgen om kwart over zes is een personenauto in de sloot langs de Bosscheweg te Beek en Donk ge raakt, waarbij een van de drie inzitten de: is verdronken. Het slachtoffer was de 55-jarige zuster W. H. Niehues uit Aarle-Rixtel, die de auto bestuurde. De twee andere inzittenden kwamen met de schrik vrij. MOSKOU De leider van de Rus sische communistische partij, Leonid Breznjef is vandaag uit Moskou naar Sofia vertrokken voor de onderteke ning van een nieuw Russisch-Bul gaars verdrag voor samenwerking en wederzijdse bijstand. Het bezoek van Breznjef zal drie dagen duren. OEGSTGEEST De Raad voor de Zending der Ned. Herv. Kerk heeft zijn bezorgdheid uitgesproken over het samenvallen van de actie „Eten voor India" met de jaarlijkse Pinkstercol lecte voor het zendingswerk. De actie „Eten voor Idnia" wordt, zoals bekend, zaterdag gehouden en de collecte heeft plaats op Eerste Plnksteiuafc. De Raad voor de Zending staat wel achter de actie, maar vertrouwt erop, dat de gemeenten met Pinksteren hun gaven voor het sterk groeiende zen dingswerk van de kerk, ondanks de actie „Eten voor India", niet zullen ver minderen, aldus een brief van de Raad voor de zending aan alle hervormde predikanten. Ds. P. J. Mackaay, secretaris van de Raad voor de Zending, heeft er in een toelichting op dit schrijven op ge wezen, dat de eerste verantwoordelijk heid voor de Hervormde Kerk het zen dingswerk is. ADVERTENTIE Kijk je uit naar nieuwe kansen, moge lijkheden om vooruit te komen? Zoek je een boeiende baan?Volg dan de wóKheze-opleiding voorverpleger(ater) - therapieleidster - socio therapieleidster. Die bied je kansen voor nu en laterl Hoe noodzakelijk de actie „Eten voor India" is blijkt uit deze foto. Veer tig procent van de baby's in Bihar is er even slecht aan toe als dit kind. Geboren in honger, een half jaar wegkwijnend leven, gestorven van uit putting; de wereld van 1967 BRUSSEL Dr. S. L. Mansholt, de Nederlandse vice-voorzitter van de EEG-commissie, heeft zich gisteren in de EEG-ministerraad in Brussel krach tig verzet tegen een Frans voorstel voor instelling van een nieuw regerings orgaan, dat de EEG-commissie zou moeten bijstaan bij het voeren van de gemeenschappelijke landbouwpolitiek. De Franse minister van Landbouw Faure, heeft instelling van zo'n or gaan van hoge nationale ambtena ren bepleit om te verzekeren, dat de gemeenschap een slagvaardig beleid zal kunnen voeren op de EEG-land- bouwmarkt na 1 juli volgend jaar. Dr. Mansholt verklaarde gisteren bij een bespreking van dit voorstel in de raad, dat voor de EEG-com missie alleen een orgaan aanvaard baar is dat een zuiver adviserende functie heeft, dat de EEG-commissie alleen raadpleegt als zij dat zelf no dig acht en dat dan onder voorzitter schap van de EEG-commissie zal staan. Het verzet van dr. Mansholt werd gesteund door de vijf andere delega ties. De discussie over Faures voor stel is daarop opgeschort tot een volgende vergadering. Minister Faure verklaarde bij de verdediging van zijn denkbeelden nog dat het echt niet de bedoeling was de positie van de EEG-commissie aan te tasten. Op het gebied van de gemeenschappelijke landbouwpolitiek bestaan een aantal zaken waarvoor de ministers bevoegdheden aan de EEG-commissie hebben gegeven en andere waarvoor zij zelf de beslis singsbevoegdheid hebben behouden, zo betoogde hij. Volgens hem zouden SCHIPHOL De Nederlandse jour nalist Frans van Hasselt, die door de Griekse regering is uitgewezen, is gis teravond met een Grieks vliegtuig op Schiphol aangekomen. De heer Van Hasselt, die correspon dent was van het Algemeen Handels blad en nog enkele andere kranten in Nederland, was tot zijn vertrek door de veiligheidspolitie vastgehouden. Hij is gearresteerd, zei hij gister avond, nadat de Griekse PTT aan hem gerichte brieven had geopend. In een brief van Nederlandse kennissen werd hem gevraagd aan te dringen op vrij lating van Theodorakis. De eerste dagen van zijn gevangen schap is hij hardhandig verhoord door de geheime dienst Hij werd bedreigd met het uittrekken van nagels en baardharen. Dat is echter niet gebeurd. Bij het verhoor werd hem verteld, dat hij al lang op de zwarte lijst stond. L5M FRANS VAN HASSELT zich in de dagelijkse praktijk van de volledig gemeenschappelijke land bouwmarkt echter vele gevallen kun nen voordoen die snelle beslissingen eisten en waarvoor de aanwezigheid van een toporgaan, dat de minister raad als zodanig kon vertegenwoor digen in Brussel, nodig zou zijn. De gemeenteraad van Veenendaal toonde zich gisteravond niet gelukkig met de huisnummering van de wonin gen in het nieuwe bestemmingsplan „De Molenbrug". Uit de praktijk is be kend, dat het voor de Veenendalers laat staan voor de vreemdeling bijvoorbeeld in het Schrijverspark of in „De Engelenburg" moeilijkheden oplevert om een bepaald huisnummer te vinden. Nu men in „de Molenbrug" eenzelfde systeem wil gaan toepassen drong de raad er op aan het tot dus ver gevolgde systeem overboord te gooien en te zoeken naar iets dat be ter voldoet. Wel ging men akkoord het gebouw van de Nutsspaarbank aan de Kerkewijk aan te kopen om te zijner tyd de gevaarlijke verkeerssituatie te kunnen verbeteren. Een select aantal genodigden was aanwezig bij de opening van het stuw- complex in de Rijn bij Amerongen, dat als een machtig staaltje Neder lands vakmanschap in deze omgeving het landschap een geheel ander aan zien geeft. Deskundigen van rijkswa terstaat verwachten dat de Rijnkana- lisatie het scheepvaartverkeer met honderd procent zal doen toenemen. Politiemensen hebben gisteren op zoek naar twee beruchte misdadigers, uit Oostenrijk de imgeving van Leer- sum uitgekard. Ondanks assistentie uit de lueht, slaagde men er niet in het duo, dat verschillende autodiefstallen op zijn naam heeft, achter slot en grendel te brengen. Dick Reparon uit Rhenen, die eer gisteren het afstandszweefvliegrecord op zijn naam bracht vindt deze sport niet gevaarlijker dan bijvoorbeeld voet ballen. In de Leersumse bossen is de zoge naamde „dennenscheerder" gesigna leerd. Dit diertje tast de grove den aan en deskundigen geven de eige naars van bospercelen het advies geen ongeschild oud hout in de bossen ach ter te laten. Vandaag start e enserie waarin de „afzwaaiers" van de lagere school aan het woord komen. De ontslagaanzegging aan Amster dams burgemeester Van Hall, is een menselyk-trieste zaak daarover kan geen verschil van mening be staan. Zonder enige twijfel heeft de ze man voor zyn stad grote verdien sten gehad, heeft hy tien jaar lang al zijn capaciteiten ingezet om Am sterdam uit het slop van de besluite loosheid te halen, waarin het in de naoorlogse jaren was geraakt. Onder zijn leiding is er in de hoofdstad veel gebeurd waarvan men in de toekomst profyt zal trekken het is dan ook geen holle frase als hem ontslag verleend wordt „op eervolle wijze". Maar er is één woordje waarmee bur gemeester Van Hall nooit zo goed overweg heeft gekund: het woordje „gezag". In Amsterdam is langzaam maar zeker een gezagscrisis ge groeid: de kwaadwilienden gingen merken dat je in Arasterdam met 't gezag wel een loopje kon nemen en de goedwillenden gingen zich afvra gen of je in Amsterdam nog wel op het gezag kon vertrouwen. Zodat het herhaaldelyk is voorgekomen dat men het gezag maar in eigen hand ging nemen: matrozen bij voorbeeld die schoon schip gingen maken op 't centraal station! Tegen dergelijke si tuaties is de heer Van Hall niet op gewassen geweest. Naar ons gevoe len omdat hij de inhoud van dat woord „gezag" nooit goed heeft ge ïnterpreteerd. Wat gisteren gedaan en gezegd is, ver sterkt dat gevoelen. Om het simpel te zeggen: gisteren werd de burge meester bij zijn „bazen" op het mat je geroepen het is immers zo, uat de burgemeester door de Kroon be noemd wordt en dat hij dus aan de Kroon verantwoording schuldig is. De ministers, dienaren van de Kroon, hebben de burgemeester gewogen en te licht bevonden. Niet zo maar: het vorige kabinet al had een aantal wij ze mannen gevraagd rapport uit te brengen over de Amsterdamse ge zagscrisis. Deze commissie-Enschede heeft in eerste instantie aan dit ver zoek voldaan door een tussentijds rapport aan de regering ter hand te stellen en zal binnenkort eer eind rapport aanbieden. Aan de hand van dat interimrapport heeft het kabinet gewikt en gewogen en is het tot de conclusie gekomen dat ontslag op korte termijn noodzakelijk was. Zij heeft dit de heer Van Hall meege deeld, maar deze "eigerde de eer aan zichzelf te houden docr ontslag te nemen. Zijn argumentatie: .ik meen het recht te hebben ontslag te nemen wanneer via de rapporten-En schede in de openbaarheid zal Zijn gebracht op welke wijze ik mijn ambt ais burgemeester het vervuld". Deze redenering is fout. Het gezag, de beslissing over wel of niet ont slag, berust niet by de openbare me ning maar bij de ministers. Zij en zij alleen dragen de verantwoorde lijkheid hoe straks de openbare mening zal reageren zal wel blijken uit de debatten in de volksvertegen woordiging. Burgemeester Van Hall heeft niet begrepen dat gezag is het op je durven nemen van verantwoor delijkheid. Wie gezag wil uitoefenen moet beslissingen nemen en daar voor staan. Het kabinet-De Jong heeft dat gedaan en dat moet men prijzen. Juist in dit geval. Een andere vraag is of het nodig was het zo „hard" te spelen. De heer Van Hall was van plan zelf zijn ont slag aan te bieden op een later tijd stip had men niet beter dat tijd stip kunnen afwachten? Het zal im mers toch wel de nodige tijd kosten voor en aleer men een geschikte op volger zal hebben gevonden! De af tocht van de heer Van Hall zou dan heel wat eleganter zijn geweest en meer in overeenstemming met zijn verdiensten voor de stad Amster dam. Helaas, soms kan het uitoefenen van gezag niet de meest elegante weg kiezen. Soms mr t men laten zien dat gezag niet iets is om mee te marchanderen. Dat de regering in de Amsterdam-affaire dat tijdstip ge komen achtte, vinden we wel be- grypelyk. Er is daar al te lang met gezag gesold. En daar is burge meester Van Hall zelf schuld aan. -ztS? T)00r dl te precieze tuinvrienden heb ik de artistieke lelietjes-der-dalen wel als onkruid horen betitelen, om dat ze met hun lange wortelstokken door heg en steg kruipen, van geen halt weten en zich zelfs door het grint van het hofpad wurmen. Zo veroveren ze uit de tuin der buren een brede zoom langs de grens, waar alom de krom-nervige, elliptische bladeren twee aan twee onder de heesters te voorschijn komen. Het wachten is nog even op het stevige trosje met de melkwitte klokjes, dat met een kantige stengel, waarvan ze aan één zijde gebogen afhangen, naast dit lover uitstoelt. In de oksel van het binnenste blad zit reeds dc aanleg voor de bloem van 'l volgende laar. Die lelietjes behoren tot de meest ge liefde lentefleur en ook hun aroma tische geur valt niet te versmaden, terwijl later de koralentooi er nog enkele weken aan blijft herinneren. De wetenschappelijke naam (conval- laria majalis) is afgeleid van conval- lis dal en majus mei; bij het verwante dalkruid, waar we straks ook even aanwippen en dat ma/anthe- mum heet, is de naam gecombineerd met het Griekse anthemon, dat bloem betekent. Zo megen we beide soorten als Meibloemen benamen, doch bij de lelietjes past de bloeimaand het beste, want de witte trosjes ven het dal- kruid zijn er zelden vóór juni. 10 mei '67 A B. WIGMAN V t

De Vallei | 1967 | | pagina 1