Toneelgroep '66 Minister Klompé antwoordt over financiële situatie tv Twee problemen Flauw Ook volgend seizoen Johnny en Rijk UIT DE KERKEN VANAVOND MORGEN Regeringen gaan vaak buiten hun boekje DAPHNE DU MAURIER PILOOT STORM RECHTER TIE TEKKO TAKS TELEVISIE =1 T.V. LANGENBERG OERM Johnny Hart NABEURS OMZETTEN PRESIDENT-DIRECTEUR KONINKLIJKE: Pagina 2 WOENSDAG 10 MEI 1967 JANET Nooit sou Christoffel vergeten, hoe hij op een avond thuis kwam, opgeto gen, vol levensvreugde in de zonnig ste verwachtingen van de toekomst, met een klein wollen mutsje in de zak. dat hij in een winkel van baby goederen gekocht had. Toen hij de zit kamer binnentrad zat zijn vrouw wier toestand zelfs voor de meest stompzinnige duidelijk moest zijn aan de theetafel. Haar moeder, zus ters en twee dames, gasten uit het pension, zaten samen over de laatste modesnufjes te babbelen. Christoffel luisterde toe en sprak zo nu en dan een woordje mee, tot hij zich tijdens een pauze in de con versatie opeens zijn aankoop herinner de. Hij toverde het snoezige kapje te voorschijn, liet het iedereen kijken en vroeg met een trotse glimlach: „Kijk eens, zal onze kleine man er hierin niet alleraardigst uitzien?" Er viel een ijzige stilte. Bertha bloosde tot in haar hals, alle vriendin nen staarden ademloos op hun bord je. Mevrouw Parkins redde de pijn lijke situatie door naar de theepot te reiken en Christoffel opgewekt te vra gen: „Ik denk, dat je vast nog wel een kopje thee zult gebruiken, Chris toffel?" Schielijk stopte hij het muts je weer in zijn zak. „Heel graag", gaf hij ontdaan ten antwoord. Hij trachtte zich te verbergen achter een sneetje toast. Wat een verschrikkelijke onnatuur lijke sfeer! Hoe ontzettend lastig ook precies te weten wat decorum en goede smaak, naar de opvatting van het gezin Parkins, van een mens eis ten! Toch moest hij dankbaar zijn, dat hij een vrouw getrouwd had met zo hoge opvattingen en een zo voor treffelijke opvoeding. Hun kindje werd op tijd geboren en met de gebruikelijke lof en belang stelling ontvangen. Maar de kleine Harold bleef soms urenlang met zijn moeder en grootmoeder alleen, ter wijl zijn vader behandeld werd als een vreemdeling, die eigenlijk zo goed als niets met zijn geboorte had uit te staan. In de zomermaanden poogde Chris toffel zijn aanvullend examen te doen maar hij zakte. Eerst was hij ervan overstuur en verweet hij zich dat hij veel meer had moeten studeren, maar bij nadere overweging leek het hem toch een goed excuus om voorgoed bij de Posterijen weg te gaan. De Coombes konden de zomer en herfst behoorlijk doorkomen van het geen Christoffel opzij had weten te leggen, maar het jaar sloot met een financiële strop. Met vele anderen had hij geld gestoken in een speculatieve belegging, die grote winst beloofde, de Liberator Bouwmaatschappij, toen plotseling haar liquidatie bekend werd. Christoffel schreef hierover weer een lange brief aan zijn vader, waar in hij het verlangen uitte om Londen te verlaten en met zijn gezin naar het zoveel gezondere Plyn te komen. Maar ook hierop ontving hij geen en kel antwoord. Toen vier weken waren verstreken vertelde hij zijn vrouw, dat hij zijn geld kwijt was en zijn eigen familie niets deed om hem in deze moeilijke situatie tegemoet te komen. Zij liet nu dadelijk haar moeder ko men en Christoffel moest zich gelaten en vernederd de stroom van verwij ten van zijn schoonmoeder over het hoofd laten gaan. Maar het eindresul taat was dat zij genadebrood te eten kregen in het pension van mevrouw Parkins, waarheen het jonge gezin in zijn geheel verhuisde. Van nu af aan kreeg Christoffel allerlei tijdelijke baantjes. In geen daarvan bleef hij echer lange tijd achtereen. Hun werd in de zomer van 1893 een tweede zoon geboren, wiens naamge ving de grootste moeilijkheden ople verde. Christoffel had hem Joseph willen noemen, Bertha voelde het meest voor George, maar het eind van het liedje was, dat schoonmama haar zin kreeg en de jongen Willie werd gedoopt, naar haar diepbetreur- de echtgenoot. In de tijd dat Joseph dus in het ge sticht van Sudmin wegkwijnde, tobde en zwoegde zijn zoon Christoffel in Londen. Zijn leven werd hem door zijn schoonfamilie min of meer tot last, maar hij bleef desondanks trouw verknocht aan zijn enigszins koele vrouw en zijn twee kleine jongens. Op de leeftijd dat zijn vader zijn gezag voerdersdiploma verwierf en de trot se schipper werd van een eigen schoe ner, was Christoffel nog bediende in een manufacturenwinkel en medebe woner van een naargeestig pension. Hoofdstuk V. Lieve zuster, Het is acht jaar geleden, dat ik voor het laatst naar huis schreef en ik besef nu, dat ik van mijn kant meer rekening had moeten houden met vaders naderende ouderdom en zijn blindheid. Deze jaren zijn heel moeilijk voor me geweest en bij tij den overviel mij de wanhoop, dat ik z mijn vrouw en kinderen niet zou kun- s nen onderhouden. Maar dan stelde ik 5 mij vaders wilskracht voor de geest en zijn doelbewuste volharding, die hem nimmer in de steek hebben ge laten wanneer hij voor het behoud van schip en lading had te vechten. Hoe kranig hield hij zich ook, toen de 5 dokter in Plymouth hem mededeelde, E dat zijn ogen onherroepelijk verloren i waren. Ik heb er nimmer aan getwij- E feld of vader is volledig heengekomen jj over alle bittere teleurstellingen en 't s verlies van de glorie van zijn leven. In gedachten zie ik hem op de rotsen E aan zee staan, een stoere, rechte fi- E guur, van grote kracht en schoonheid, E die met mannenmoed trotseert wat 't lot hem brengt. Met zijn voorbeeld voor ogen en de voortdurende aanwezigheid van mijn beide zoontjes, die echte jonge Coom- E bes zijn, en het stil verwijt in de ogen E van rtiijn vrouw, heb ik dapper volge- houden en ik ben er in geslaagd hun weer een eigen thuis te verschaffen, Voor het echter zover kwam, hebben E wij in hoofdzaak moeten leven van de S steun van mijn schoonmoeder, hetgeen E een ernstige slag betekende voor m'n trots, zoals je begrijpen zult. Ik kreeg onverwacht een aansporing om het stilzwijgen van mijn kant te E verbreken. Enkele dagen geleden E moest ik voor zaken in de haven van S Londen zijn, waar ik terloops een blik E wierp op de vele schepen. Toen ont- E waarde ik tot mijn verbazing opeens E de „Janet Coombe", die door een sleepboot de rivier afgesleept werd. 3 Ik werd er diep door ontroerd en had S er heel wat voor willen geven, als ik S enkele woorden had kunnen wisselen E met de mannen aan boord. (Wordt vervolgd) AMSTERDAM De toneelcoöpera- tiegroep '66 is voor het komende sei zoen als volgt samengesteld: de actrices Hetty Berger, Miep van 't Kruys, Ma rijke Philips, Hannah van der Vlugt en Annie van den Vorstenbosch, de acteurs Niek Engelschman, Cok Henneman, Jitze Hooysma, Cees van Oyen en Geert Tijssens. Op het repertoire blijven het Engelse bijspel „Mama's reis op 'n Yak" en de kindermusical „De schitterende schoen lapper" (muziek Cor Lemaire). In het nieuwe seizoen worden aan het reper toire toegevoegd een Nederlandse pre mière van Henk Voges, „Een moord- generale" een persiflage ad absurdum, Emile Zola's „De erfgenamen van Ra- bourdin" en wordt een keuze gedaan uit „De Vrek" van Molière, „De Barbier van Sevilla" van De Beaumarchais, „Spel van liefde en toeval" van Mari- veaux en Pieter Langendijk's „Weder zijds Huwelijksbedrog". 0 DEN HAAG Op 1 mei j.l. waren bij de dienst luister- en kijkgelden 2.450.654 televisie-toestellen aangegeven tegen 2.424.228 op 1 april. Het aantal geregistreerde radio-toestellen bedroeg op 1 mei 2.764.031 tegen 2.759.520 op 1 april j.l. HILVERSUM De AVRO heeft de ze week een nieuw contract gesloten met Rijk de Gooyer en Johnny Kraay- kamp. Dit paar apart zal in het nieu we tv-seizoen (67-68) de serie „Week endshows" voor de AVRO voortzetten. In de loop van de zomer zullen eveneens voor het nieuwe seizoen de opnamen worden gemaakt van een soort stripverhaal, waarin Piet van Bambergen en René van Vooren (de Mounties) zullen excelleren. Het wor den afleveringen van een half uur met de titel „De man zonder hoofd", door René van Vooren bewerkt naar een idee van Engelse origine. De eer ste uitzending valt in september, de frequentie waarin dit stripverhaal zal worden uitgezonden is nog niet bekend. 8500. Arend en Buck kwamen vlak naast de boot bo ven en klommen met enige moeite aan boord, vanwe ge de zware zuurstofcilinders en de plompe zwemvlie zen. Eenmaal in de boot gezeten, ontdeden zij zich snel van deze ballast. De twee piloten voelden zich betrek kelijk tevreden, omdat zij ervan overtuigd waren, hiermee de sleutel tot een belangrijk geheim gevon den te hebben. Natuurlijk waren zij ontzaglijk benieuwd naar de reacties van de professor en de kolonel. Welnu, toen de laatste met zenuwachtige vingers het deksel van de cilinderdoos had losgewurmd en voorzichtig een eindje opende, slaakte Dubois een waarschuwende kreet: „Laat dicht die doos, man! Wie weet hoe ge vaarlijk dat licht is! Tenslotte is het een voorwerp af komstig van een andere .ereld!" Kolonel Vanderbrink keek hem een beetje onthutst aan en knikte toen maar instemmend. „Ja, je kunt ge lijk hebben. Het lijkt mij het beste, dat we dit hele zaakje meenemen naar ons laboratorium, voor een nauwgezet onderzoek!" 59. Terwyi Rechter Tie en Tsjiao Tal van het huis van de schilder Lie Ko naar het gerechtsgebouw terugwan- delen, is de rechter erg zwijgzaam. Hij is diep in ge dachten. Opeens zegt h(j: „Ja, Tsjiao Tai, dat ebbe- houten doosje werd in de onmiddellijke nabijheid van de verlaten tempel aangetroffen. Alle draden leiden op de een of andere manier naar die tempel! Ik zal bij het avondeten mijn dames wat meer over de geschie denis van die tempel vragen. Aangezien de abdis hun geregeld komt les geven in het bloemschikken, zal die hun wel zo het een en ander hebben verteld". Als ze voor de poort van het gerechtsgebouw staan, zegt Rech ter Tie: „We hebben met een ontvoering en vermoede- lijk met chantage te maken, Tsjiao Tai. Dat zijn twee zaken waarbij de onderwereld betrokken moet zijn. We hebben hier toch een zogenaamde Koning van de Bede laars, is het niet?" „Jawel", grinnikt Tsjaio Tai, „ik heb horen zeggen, dat die vent een prachtige schavuit is, de leider van al het gespuis hier in de stad!" „Goed zo. Die weet stellig van alle duistere zaakjes die hier omgaan, af. Ga jij vanavond maar eens een praat je met hem maken, Tsjiao Tai. Maar vermom je dan als bedelaar of als boef. Want als hij in de gaten krijgt dat je bij het gerecht hoort, laat die vent natuur lijk niets los!" DEN HAAG De cijfers, die wer den gehanteerd in het op 14 april j.l. uitgezonden VARA-programma „Ach ter het nieuws" en betrekking hadden op de financiële moeilijkheden bij de televisie in het jaar 1967 zijn, zo deelt mej. Klompé, minister van Cul tuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk mee in antwoord op schriftelijke vragen van de Tweede-Kamerleden Visser en De Goede (beiden D'66) zij het hier en daar wat ongenuanceerd samengevoegd, in het algemeen juist. Dit is in mindere mate het geval met de conclusie van de spreker, de heer Wigbold, dat er op de programma's bezuinigd moet worden. Door de NTS en de omroeporganisaties is een verho ging van het uurbedrag voor directe programmakosten van f. 8500 in 1966 naar f. 9250 (normaal bedraagt dit ac cres f. 500) voorgesteld. Hoewel de be groting voor 1967 nog niet is goedge keurd heeft de regeringscommissaris het voorgestelde bedrag ongewijzigd aanvaard, juist omdat het program mabudget bij voorkeur onaangetast dient te blijven. Dat bij de bepaling van het uurbedrag op f. 9250 de kwali teit van de programma's achteruit zou gaan, is noch door de NTS, noch door de omroeporganisaties gesteld. Ook de mededeling van de heer Wig bold, dat de studiobouw in 1966 zou zijn afgeremd wegens gebrek aan geld, moet op een misverstand berus ten, zo gaat mej. Klompé verder. Zou er al sprake zijn geweest van vertra ging bij de studiobouw, is de oorzaak daarvan veeleer te zoeken in het feit, dat in uitvoering zijnde gebouwen tot het laatste ogenblik meermalen aan ingrijpende wijzigingen onderhevig zijn, teneinde .zoveel mogelijk te kun nen worden aangepast aan de nieuw ste ontwikkelingen en inzichten op het gebied van de televisiestudiobouw. Intussen is, juist ook met het oog hierop, duidelijk dat de televisie in de ze jaren voor hoge uitgaven staat. Niet alleen de aankoop van grond en de bouw en inrichting van de nieuwe studiogebouwen op het omroepkwar- tier in Hilversum zullen grote investe ringen vereisen, ook voor de vervan gingsinvesteringen en voor de aan schaffing van apparatuur voor kleu rentelevisie zullen in de komende ja ren grote bedragen nodig zijn. Voor 1967 zal dat voor wat de kleurentele visie betreft niet beperkt blijven tot het door de heer Wigbold genoemde bedrag van f. 3,5 miljoen, maar er zal in dit jaar dus afgezien van het geen in volgende jaren nodig is bo vendien nog f. 5,6 miljoen nodig zijn voor de aankoop van beeldregistratie- apparatuur, filmweergave-apparatuur en voor de adaptatie van de in aan bouw zijnde televisiestudio's 3, en 4. „De door de heer Wigbold gegeven voorstelling van zaken, dat uitsluitend de belangen van Philips tot de invoe ring van kleurentelevisie per 1 januari 1968 hebben geleid, is uiteraard een te enge omschrijving van de facto ren, die bij dit besluit een rol hebben gespeeld". Bij deze kosten zijn tenslotte ook de sterk stijgende personeelslasten in het zo arbeidsintensieve bedrijf van de te levisie van veel invloed op het accres van uitgaven. Hoewel voor de televisie de situatie ook voor 1967 zorgwekkend kan wor- NED. HERV. KERK Beroepen: te Nw.-Beijerland (toez.): Fr. van Dieren te Heusden; te Vriesche- lo (Gr.): J. J. Ph. Valeton te St. Anna- parochie; te Scherpenzeel (Fr.) (toez.): Mr. R. G. ten Kate, eervol ontslagen zendingspred. te Wateringen. Beroepen: door de generale synode der Ned. Herv. Kerk tot zendingspred. (docent aan de Theologische Hogeschool van Ndoungoe) voor de Evangelische Kerk te Kameroen: J. Roldanus te Ok- kenbroek. Aangenomen: naar Klundert (toez.): P. M. van Galen te Hilversum; naar Naarden (vac. P. Brakman) (toez.): G. H. Plantinga te Tzummarum; naar Borger: J. Terpstra te Leeuwarden-Huizum. Bedankt: voor Zuid-Beijerland:: G. J. Voortman te Dussen; voor Birdaard: B. Fokkema te Heerjansdam; voor Bo degraven (vac. A. den Hartogh): L. Blok te Ridderkerk; voor Ruurlo: H. Brou wer te Bergen op Zoom. den genoemd, is minister Klompé van mening, dat er dit jaar nog geen acu te noodsituatie is. Wel zullen voor het - nr 1968 ter bestrijding van het te verwachten tekort voorzieningen die nen te worden getroffen. Daartoe staan haar de volgende middelen ten dienste: a. de verhoging van het kijkgeld van f36,tot het bij de wet vastge stelde maximum van f40, per jaar; b. het aangaan van leningen t.b.v. de aankoop van gronden en stichting, uitbreiding en inrichting van gebou wen; c. uitbreiding van de zendtijd voor televisiereclame d. temporisering van de investerin gen. Welke van deze maatregelen nodig zijn of de voorkeur verdienen is nog in overweging. Mej. Klompé verwacht binnen korte tijd over de nodige gegevens te kun nen beschikken, aan de hand waarvan de Kamer volledig inzicht zal kunnen worden gegeven in de financiële pro blematiek van radio en televisie voor de komende jaren. Twee afleveringen van „Achter het nieuws" brachten gisteravond, afgezien van een commentaartje over het ont slag van burgemeester Van Hall, even zovele problemen op het scherm. Het is de vraag of een vraagstuk als dat van de abortus provocatus eigenlijk wel thuishoort in een actualiteitenru briek die het woordje „nieuws" in haar naam heeft staan, temeer omdat de discussie over het onderwerp volgens eigen zeggen nog maar pas op gang is gekomen. Het valt echter moeilijk te ontkennen, dat de uitzending de feiten en meningen (ondertitel van „Achter het nieuws") bevatte waarover Koos Postema het tenslotte met enige nadruk had. Bovendien was het een vrij even wichtige behandeling van het nogal de licate onderwerp, zonder dat een po sitieve tendens ontbrak naar een uit breiding van het begrp „op medische indicatie", dat in Nederland alleen een geoorloofde reden tot de toepassing van abortus provocatus kan zijn. Niet alleen uit de interviewtjes met enkele betrokken vrouwen uit binnen- en buitenland maar ook uit gesprekken met deskundigen op juridisch en me disch gebied bleek, dat de (niet door de wet aanvaarde) sociale indica tie niet zelden verband houdt met de medische indicatie, zoals in het geval van de existentiële nood. Er komt echter nog heel wat kijken voor het probleem (op grond van medische gegevens zou het in ons land gaan om minstens 25.000 gevallen per jaar) zal zijn opgelost. Het is de verdienste van „Achter het nieuws", dat zij een niet te verwaarlozen gedeelte van dat „heel wat" (onder meer ook de more le en financiële aspecten) gisteravond op genuanceerde en niet navrante of ge nante wijze heeft behandeld. Het tweede „Achter het nieuws"-pro- bleem was de ellende in India. Ook nu was er sprake van enige coördinatie met andere omroepen, door de medede ling dat de oude man uit het slot van Brandpunts India-reportage van enige tijd geleden nog steeds leeft. Wij heb ben die reportage niet kunnen zien en zijn dus niet in staat om een vergelij king met die van „Achter het nieuws" te trekken. Het gaat bij een onderwerp als dit echter ook niet in de eerste plaats om verschillen en overeenkom sten in vormgeving, presentatie, etc. Veel belangrijker is, dat de wenende vrou wen, de uitgemergelde kinderen en al len die hen willen helpen hoe af schuwelijk de aanblik ook moge zijn deze week meermalen via de tv bij ons aan de doorgaans goed voorziene dis zitten, zodat we zaterdag uit solidari teit met hen wat minder op de klein tjes zullen passen dan „Koning Klant" in andere gevallen dikwijls terecht ad viseert. J. v.d. K. HILVERSUM I 18.00 Tijd vrij voor muziek in vrije tijd: Mod. muz,.(opn.) 18.30 Spektrum: nws. uit de prot. chr. organ. 18.50 L. gr.muz. 19.00 Nws. en weerpr. 19.10 Ra diokrant 19.30 Muz. v.h. Leger des Heils (gr.) 19.45 Wereldpanorama 19.55 L. gr.muz. 20.05 Omroepork. en sol.: mod. en semi-klass. muz. 21.10 De leeuw v. Bazel: een portret v. prof. dr. Karl Barth 21.30 Oorzaken, cabaretpr. 22.15 Avondoverdenking 22.30 Nieuws 22.40 Stereo: L. ork.muz. (gr.) 22.55 Pedagogische Etherleergang 23.15 L. gr.muz. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.20 Uitz. v.d. PvdA Socialistisch bekenen 18.30 Stereo VARA-dansork. 19.00 L. gr.muz. NRU: 19.10 Report, voetbalwedstr. Hongartfe- Ned. VARA: 21.05 Trammelant in Loe ren aan de Hor, radiofeuilleton 21.48 Ik loop door het land, 1. pr. 22.02 Ge sprek - uitkomst van vraag en antw. 22.30 Nws. 22.40 Act. 22.55 Instr. ensem ble: oude muz. 23.20 Radio Jazz Ma gazine: nwe platen, nwe. muz. 23.55- 24.00 Nieuws. NEDERLAND I AVRO: 17.00-17.35 Voor de kinderen NTS: 18.45 Pipo de Clown 18.50 Journ. STER: 18.55 Reclame SOC: 18.59 Uitz. Stichting Socutera: Bloed, een film over de bloedtransfusiedienst v.h. Ned. Roo- de Kruis NTS: 19.14 Eurovisie: voetbal wedstr. Hongarije-Ned. In de pauze: pl.m. 20.00-20.10 Journ. 21.00 De gevan gene van de woestijn, speelfilm 22.55 Uitz. v. h. GPV STER: 23.05 Reclame NTS: 23.10-23.15 Journaal. NEDERLAND II NTS: 20.00 Nws. i.h. kort STER: 20.01 Reel. AVRO: De Spaanse Arma da, document. 20.55 Li-La-Lo, cabaret pr. m. jiddische liedjes en praatjes. 21.25 Televizier 21.50 Amus.muz. STER: 22.10 Reel. NTS: 22.15 Journ. 22.30-23.00 De detaillist als ondernemer (herh. v. deel 13). HILVERSUM I KRO: 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord, praatje. 7.15 Lichte grammo- foonmuziek. (7.30-7.32 Nws.) 7.55 Over weging. 8.00 Nws. 8.10 Li. grammo- foonmuziek. 8.30 Nws. 8.32 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Schoolradio. 10.00 Stereo: Aubade: se mi-klassieke en moderne orkestwerken (opn.). 11.00 Voor de zieken. VPRO: 11.30 Klassiek decor: A. Kerkorgelcon cert: oude muziek. B. Klassieke mu ziek. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.40 Pro memorie, praatje. 12.45 Op verhaal komen, le zing. 13.00 Klassiek vioolconcert (gr.). 13.45 Voor de vrouw. 14.15 Pianorecital (opn.): klassieke en moderne muziek. TROS: 14.45 Van 1685 tot vandaag, mu zikale lezing. 15.15 Nachtmysterie rit ten: korte toelichting op het program ma van zondag 1'4 mei a.s. 15.20 Voor de vrouw. NCRV: 15.45 Musiciana: mu zikale herinneringen. 16.00 Hervormde studiodienst. 16.30 Stereo: Moderne ka mermuziek (opn.). 17.00 Lichte gram- mofoonmuziek. 17.20 Lichte grammo- foonmuziek. HILVERSUM II AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtend gymnastiek. 7.20 Lichte grammofoonmu- ziek. VPRO: 7.55 Deze dag. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.10 Act. 8.15 Li. grammo- foonmuz. (8.30-8.35 De groenteman). 8.50 Morgenwijding. 9.00 Stereo: Klas siek strijkkwartet (gr.). 9.30 Lichte grammofoonmuziek voor oudere luiste raars. 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Ar beidsvitaminen (gr.). (11.00-11.02 Nws). 11.55 Beursberichten. 12.00 Li. instru mentaal kwintet en zangsoliste. 13.00 Nws. 13.10 Journaal. 13.30 Muzikale toeristenroute. 14.30 Voordracht. 14.50 Stereo: Moderne muziek (gr.). 15.00 Voor de zieken. 16.00 Nws. 16.02 Antil liaanse muziek (opn.). 16.30 Stereo: Lichte muziek. 16.55 La fille du Tam bour Major, operette, uitgevoerd door Promenade orkest, radiokoor en zang solisten. HILVERSUM III NCRV: 9.00 Nws. 9.02 Lichte vocale muziekjes. 10.00 Nws. 10.02 Nieuwe langspeelplaten. 11.00 Nieuws. 11.02 Li. platenprogramma. 12.00 Nieuws. 12.02 Variant: act., reportages en muziek. 13.00 Nws. 13.02 De Nederlandse hitpa rade van deze week. (14.00 Nws.) 14.30 Orkestraal allerlei. KRO: 15.00 Nws. 15.02 Act. 15.05 Klein chanson. 16.00 Nws. 16.02 Act. 16.05 Tienershow. 17.00 Nws. 17.02 Act. 17.05-18.00 Verzoekpla- tenprogramma. DUITSLAND I 10.00 Nws. 10.05 Journ (herh. v. gis teren) 10.20 Film 11.50 Het zebrapad 12.00-13.30 Act. 16.40 Nws. 16.45 Muz. uit Mexico 16.55 TV-spel 18.00-18.05 Act. 18.16 Von Nachbar zu Nachbar 18.50 Zandmannetje 19.00 Act. 19.21 Bei uns daheim 19.59 Pr.-overz. WDR: 18.05 Nws. uit Noordrijn-Westfalen 18.10 Film 18.25 Journ. 18.50 Kinderpr. 19.00 Journ. 19.10 Film 19.40 Reactie v. kijkers) 20.00 Journ en weerber. 20.15 Filmrep. 21.00 Televisierechtbank 22.25 Journaal, weerber. en comment. 22.40 Filmrep. 23.25. Nieuws. DUITSLAND II 18.10 Nws., weerber. 18.20 Act. en muz. 18.55 TV-film 19.27 Weerber. 19.30 Nws. en thema's v.d. dag 20.00 Zigeu- nermuziek 20.30 Filmreport. Aansl.: Nws. 21.00 TV-film (niet gesch. v. jeug dige kijkers). 22.05 Nws, weerber. en thema's. iiiiiiiiiniuiiiiiMiiuiMititMi IIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIU 58 Tekko vond de oude Keizer een aardige man en voelde zich spoedig helemaal thuis in 't Ba-Bih paleis. Daarom durfde hij waarschijnlijk dan ook eindelijk te vragen of hij de tuin eens mocht zien waarover de Prins bij hun eerste ontmoeting zo hoog opgegeven had. Zo wandelden zij gedrieën druk pratend in de paleistuin en Tekko haalde zijn tuinmanshart terdege op aan de kunstige Chinese tuinarchitectuur. „Hooggeprezen schrandere Taks!" sprak Sjek-San-Bon eindelijk terwjjl hij zijn hand op Tekko's schouder legde. „Bedreigde heerser over Pansjoerije zijn U veel dank verschuldigd gij uiterst gevaarlijk taak op schouders wilt nemen om gestolen parel voor onwaardige zoon, die gij uit klau wen van rovers gered hebt. op te sporen! Vergeven dat ik mij nu terugtrekken om ontroering hierover geheel meeeter te worden. Bedenken dat ik oude man zijn met vele zorgen!" De keizer liet de Prins en Tekko alleen en plannen makend liepen die verder. „Vader kunnen U zeker wel tweehon derd soldaten meegeven om Prins Chop-Choy parel af handig te maken!" zei Prins Lum-Bia nog. „Niets daar van" lachte Tekko. „Ik zou niet weten wat ik er mee beginnen moest. Prins Chop-Choy heeft misschien nog veel meer soldaten. Nee, wij Taksen knappen alles al tijd alleen op. Ik ga dus alleen en ik vertrek morgen ochtend. Nu ik dit allemaal gezien heb verlang ik ook weer erg naar mijn eigen tuin en wil dus zo gauw mo gelijk weer thuis zijn!" Tekko kroop die avond vroeg onder de zijde en droomde van tuinen en parels en pa rels en tuinen. WAT BETEKENT WET ALS ER I EEN ACHTER EEN WOORD T STAAT .-.-lU/gf 17/9 DAT IEMAND MET MET BOEK EEN INSECT HEEFT GEVANGEN AMSTERDAM De obligatiemarkt lag gisteren opnieuw flauw op de Amsterdamse effectenbeurs. Ook dit maal werden de voornaamste staats leningen op lager niveau gebracht en de leningen, die maandag min of meer waren vergeten, moesten nu het meeste prijsgeven. Ook de leningen Bank Nederlandse Gemeenten zetten de dalingen veelal voort. Blaauwhoed komt met een 6'/t0/0 obligatie-emissie tegen pari, maar als het zo doorgaat, aldus sommige beurslieden, zal deze lening zelfs niet eens lukken. De aandelenmarkt begon hier en daar de gevolgen van de rentestijging te ondervinden. Scholten-Honig, Gist en Brocades, ACF, Kemo, Albert Heijn, Bammens en ook Blaauwhoed waren in reactie. Kwatta verloor 12 punten door de dividendpassering. Daarentegen trok De Bijenkorf nog door. Ook Kondor, Bührmann, Zout, Fokker, Er- dal en Amev waren weer hoger. Leid- sche Wol kon een herstel boeken. Voor Nationale Nederlanden bleef de buiten landse verkoopdruk even weg, waar door het fonds 20 punten kon oplopen. De scheepvaartsector was over het algemeen iets lager. Roterdamsche Lloyd verspeelde bijna 4 punten. KLM kon enkele guldens aantrekken. De hoofvjfondsen werden in kalme handel van eigenaar verwisseld. Het beeld was hier over het algemeen gunstig. Zo trokken olies ruim I. aan, Unilever wist het op de oude koers te houden. Philips werd 50 cent beter. AKU was goed prijshoudend. De Hoogovens scharrelden om de slotprijs van maan dag. Kon. Olie 142,10 en enl42-142,20, Unile ver 95,20-95,30 en 95,50, Philips 94,50- 94,70. H.V.A. ƒ30.000; A.K.U st. 1.905; Deli 366. Hoogovens ƒ41.000; Philips st. 29.180; Unilever 5.900; Kon. Petr. 16.450; Holland-Am. Lijn f 38.200; K.L.M. st. 363; Kon. Boot ƒ33.500; Nievelt 33.800; Scheepv. Unie 54.000; Bührmann 50.200; Centr. Suiker 23.400; Van Gelder 75.100; Heineken 24.400; Kon. Zout 40.400; Ned. Kabel 40.200 E.M.S. oude 900, nieuwe 320 st.; Ver. Mach. 81.000; Zwanenberg st. 1.293; H.B.U. 13.400. Van een onzer verslagevers '>DEN HAAG „Het komt ons voor dat het nemen van goede beslissingen en het uizetten van de juiste koers voor ons zakenmensen tegenwoordig steeds moeilijker wordt gemaakt. Het is onze ervaring dat regeringen te vaak de grenzen van hun eigenlijke taak. het harmoniseren en stimuleren van onze hedendaagse gecompliceerde economie, overschreden". Dit zei ir. L. E. J. Brouwer, president-directeur van de Koninklijke Nederlandse Petroleum Maatschappij, gisteren in de jaarver gadering. Hij voegde er aan toe: „Die regerin gen zullen dat ongetwijfeld met de beste bedoelingen doen. Als echter beslissingen worden genomen, voor het grootste deel of louter op grond van zogenaamde politieke overwegingen, en als deze dan ook nog gepaard gaan met ambtelijke inmenging in het bedrijfs leven, dan is het vrijwel onvermijde lijk dat handel en industrie in hun zo noodzakelijke vooruitgang worden ge remd, tot schade van het algemeen belang". „Terugkijkend in de wereldgeschie denis vinden latere generaties naast het goede, voor iedere periode toch wel een of meer fouten of zotheden, die dat tijdperk kenmerken, en die bij later inzien een vertragende of zelfs schade lijke invloed hebben gehad". „Het zou tragisch zijn als voor onze nazaten het laatste deel van de twin tigste eeuw, met haar enorm potentieel,- zou worden gekenmerkt door roekeloze verlamming van onze grootste kracht: het particulier initiatief', aldus de heer Brouwer. Hij zei te verwachten dat de econo mische bedrijvigheid zich dit jaar vrij bevredigend zal kunnen ontwikkelen. Wat de Koninklijke betreft, zijn de verkochte hoeveelheden ruwe olie en olieprodukten in het eerste kwartaal van 1967 met 2,6 pet. gestegen, een abnormaal geringe stijging, die aan zienlijk lager is dan de toeneming die het bestuur gemiddeld voor het gehele jaar verwacht Over de drie aanvragen voor een concessie van de Nederlandsche Aard olie Maatschappij (in Friesland, Drente en Noordholland) is nog geen beslissing genomen. De nieuwe regering acht de afdoening echter urgent. De deelne ming van de Koninklijke aan de exploratie in de Noordzee hangt in de eerste plaats af van wat de geologen van het Nederlandse deel ^an de Noordzee denken. Daarnaast zal de beslissing sterk worden beïnvloed door de keuze die de regering zal maken uit de alternatie ven die de wettelijke voorschriften haar openlaten. De voorwaarden, vast gelegd in de Algemene Maatregel van Bestuur die bij Tweede Kamer in behandeling is, zijn op menig punt ongunstiger dan die van andere aan de Noordzee gelegen landen. Het besluit om de Rotterdamse ha ven toegankelijk te maken voor tan kers van 200.000 ton heeft tot gevolg dat de Koninklijke in dit gebied 120 miljoen gaat investeren. Het geld is bestemd voor uitbreiding van de pro- duktie- en opslagcapaciteit. De raffinaderij in Pernis krijgt een capaciteit van ruim 25 miljoen ton per jaar. De Koninklijke wil een groot deel van de investeringen besteden bij de Nederlandse industrie. Een van de aandeelhouders vroeg het bestuur waarom de Koninklijke/ Shell geen „brightstock" aan Israël wil leveren. Brightstock wordt gewonnen uit ruwe olie en wordt gebruikt bij het hoogwaardig maken van smeerolie. Het bestuur antwoordde dat een dergelijk besluit niet was genomen om Israël te dwarsbomen. „Maar wij leveren niet",- aldus ir. Brouwer. .p

De Vallei | 1967 | | pagina 2