Hoewel Amerikanen in Genève bleven FELLOWSHIPS PROEFVLUCHT Feisal komt over Aden praten Voor 1970 al een man op de maan Leden Bondsdag gaan ministers handje helpen Obligatiemarkt onder druk Moordzaak na jaren opgelost Zondag valt beslissing Kennedyronde Moslim werd president van India RIJTOER DOOR LONDEN Velasques Bezoek aan Engeland Britten lossen vroegtijdig schulden af Volgend jaar Apollo-vlucht Nieuwtje in Bonn D' D1 Souchon loste schot op Rosa Luxemburg MEDINA „1^ Bombardement verwoest luchtbasis GEL A DEIS KUS OERBOEKEN ZWAKKE MAAG BESPREKIISG AAN HET I.M.F. GUNSTIG MOM EIST Ongewenst Linten Kritiek BRANDGEVAAR ACHTERSTAND OVERBRENGING VRAAGTEKEN NIET VERSCHENEN PAPANDREOU OP VRIJE VOETEN Pagina WOENSDAG 10 MEI 1967 STEMMING NOG SOMBER J (Van onze redactie economie) GENÉVE William C Roth ging gistermiddag naar bed. De zachtsprekende, voor geen enkele bluf terugdeinzende speciale verte genwoordiger van president Johnson was moe, doodmoe. Tot dinsdag morgen kwart voor vier had hij de onderhandelingen gevoerd over de Kennedyronde. Gistermorgen om ne gen uur werd dit gesprek over de verruiming van de wereldhandel voortgezet. Succes echter bleef voor alsnog uit. Jean Rey, de altyd ernstig kijkende Belg, vertegenwoordiger van de Europese Economische Gemeenschap, stapte gisteravond in het vliegtuig. Vanmorgen zal hy in Brussel de minis ters van Frankrijk, Italië, Duitsland en Benelux verslag uitbrengen over de handelsbesprekingen, het beraad dat moet leiden tot een vrijere, meer om vangrijke maar ook goedkopere han del in spijkers en tractoren, in vruch tensap en kleurstoffen, in graan en ta bak en alle andere produkten. De allerbelangrijkste mededeling is echter: „De Amerikanen blijven". In verwoede pogingen een oplossing te forceren, hebben de Amerikaanse ver tegenwoordigers gedreigd dinsdag avond de koffers te pakken en defini tief naar Washington terug te keren. Uitstel was volgens hen niet meer mogelijk. De E.E.G. zou de zondebok zijn, die in de woestjjn van niet meer te houden handelsbelemmeringen zou worden gestuurd. In Genève weet niemand meer of het de Amerikanen werkelijk ernst was of niet. De atmosfeer was geladen, de spanning te snijden. Waarschijnlijk is, dat de stille en bescheiden Zweed Nils Montan de Amerikanen heeft omge praat. In ieder geval blijven ze. De harde onderhandelingsmethode van de Amerikanen heeft weinig bij val ondervonden. Iedereen heeft begrip voor Jean Rey, die zes opdrachtgevers heeft, die het onderling ook niet altijd met elkaar eens zijn. Rey hoopt van daag of anders morgen in Brussel de laatste instructies te krijgen, liever ge zegd: een volledig mandaat voor de laatste besprekingen die dan zondag morgen zullen leiden tot succes of mislukking. Niemand in Genève die nu nog een voorspelling durft te doen. De somber ste man behoort tot de groep die de onderhandelingen leidt. Hij zei: „Het einde van de week is meer dan het ein de van de week". Optimistischer is Wyndham White, de Britse secretaris-generaal van de besprekingen. Hei zei: „Het blijft mo gelijk dat we zondagmorgen tot een overeenstemming komen". De vice-president van India, de ze ventigjarige dr. Zakir Husain, die zaterdag wordt beëdigd als de nieuwe president. Hij is de eerste mohamme daanse president in het overwegend Hindoeïstische India. NEW DELHI Het Indische par lement heeft de vice-president, dr. Zakir Husain, gekozen tot president van India. De zeventigjarige Husein versloeg zijn tegenstander, de voor malige rechter Koka Subbaó Rao, met 471.244 tegen 363.971 stemmen. Husain is de eerste mohammedaanse president van het overwegend Hin doeïstische India. Zyn verkiezing be tekent een triomf voor de regering van premier mevrouw Indira Gandhi. Husain, die de afgelopen vijf jaar de functie van vice-president vervul de, was kandidaat gesteld door de regerende Congrespartij en was de persoonlijkije keuze van mevrouw Gandhi. De premier had haar partij genoten het zwijgen opgelegd toen die bezwaar maakten tegen een moham medaanse kandidaat. De opvolger van Husain als vice- president is V. G. Girit, gouverneur van de staat Mysore. Hij werd zater dag gekozen. Girit is Hindoe en, evenals Husain, lid van de Con grespartij. De nieuwe president wordt zater dag beëdigd in een plechtigheid met veel pracht en praal, die zal eindi gen met het vertrek van de scheiden de president Sarvepali Radhakrish- nan naar zijn huis in Madras in een speciaal versierde trein. Husain, die zich pas op 55-jarige leeftijd in de politiek begaf, schrijft in zijn vrije tijd kinderboeken onder pseudoniem. Hij houdt van tuinieren, cerzamelt moderne kunst en heeft een collectie van vijftienhonderd fos sielen en stenen. Tot op de dag van vandaag werkte hij iedere ochtend een uurtje in zijn tuin voor hij naar zijn kantoor ging. (Van onze correspondent) LONDEN De Britse hoofdstad heeft gisteren weer de verkeersopstop pingen moeten verwerken die behoren bij een staatsiebezoek van een buiten landse vorst. Ditmaal werden de kijkers wel bijzonder beloond, want het was een zeer fraai schouwspel dat een beetje leek op een sprookje uit 1001-nacht: koning Feisal van Saoedie-Arabië werd ingehaald met alle luister die de Brit ten kunnen opbrengen. De wat sinistere 62-jarige vorst in zijn lange zwartzijden gewaad en witte hoofddoek met gouden koorden, blijft hier na het officiële deel van zijn bezoek nog tot de 28ste mei voor besprekingen met de Britse regering. Hij logeert dan in het Dorchester Hotel in Londen, waar de hele zevende verdieping met vijftig kamers voor hem is afgehuurd. Feisal heeft onder meer zijn eigen chef-kok bij zich, die moet letten op het voedsel dat de koninklijke maag te verwerken krijgt. Die maag is zwak; onlangs onderging de koning van Saoe- disch Arabië nog een zware operatie. In tegenstelling tot zijn voorganger, ex-koning Saoed, heeft Feisal maar één vrouw. Die moet vanwege het Arabische gebruik achterblijven in het verre Arabische schiereiland; Saoed beschikte, behalve over een vlooi pe perdure Amerikaanse auto's, over een uitgebreide harem met wel honderd vrouwen. Zijn kinderschaar was ontel baar. Met premier Wilson gaat Feisal, die behalve koning ook premier is en minister van buitenlandse zaken, de hele toestand in het nabije oosten bespreken, waar Engeland weer eens het hoofd moet bieden aan een crisis van de eerste orde: in Aden. Van onze correspondent. 25 van LONDEN Engeland gaat op mei 1450 miljoen gulden aflossen zijn enorme schuld aan het Interna tionale Monetaire Fonds, een half jaar eerder dan nodig is. Bovendien wordt nog deze maand de hele schuld van 280 miljoen gulden aan Zwitserland, die Engeland heeft, ongedaan ge maakt Dit nieuws heeft minister Callaghan (financiën), gisteren in het Lagerhuis bekend gemaakt, op de tweede dag van het grote debat over de toetreding tot de Europese Economische Gemeen schap. Daar wordt vanavond laat over gestemd. Er wordt een grote meerder heid voor de regering verwacht, zeker omdat ze die steun heeft van het merendeel der conservatieven en van de liberalen. De Britse reserves, aldus Callaghan, bedragen nu ruim 12,1 miljard gulden, plus de zogenaamde 'iquide reserves die er in portefeuille zijn. Dat Engeland van plan was om eerder af te lossen voor de grote leningen die het de laatste jaren heeft gekregen om het pond sterling op de been te houden, was al bekend. Mi nister Callaghan heeft een gunstig ogenblik gekozen om daar nadere me dedelingen over te doen: dit debat over Engeland en de E.E.G. Hij gebruikte deze onthulling om te illustreren dat het steeds beter gaat met het pond en met de Britse econo mie. Alleen in een sterke positie heeft het zin de E.E.G. binnen te gaan, zei hij. De nationalistische troebelen die daar met de hulp van Egypte aan de gang zijn nu de kolonie en het aan grenzende deel van de Zuidarabische federatie naar de zelfstandigheid wor den geloodst, zijn ook voor Feisal in het aangrenzende Saoedisch Arabi 'en bron van veel zorgen. Vooral omdat hij het toch al zo aan de stok heeft met Egypte inzake Jemen. Verder hoopt Engeland de handteke ning van de koning te krijgen onder een akkoord waarbij Saoedisch Arabië voor 1500 miljoen gulden wapens en radarapparatuur van Engeland koopt. 0 Het nieuwste tweemotorige straalvliegtuig van Fokker, de F28 Fellowship, is gistermorgen voor het eerst de lucht in geweest. Het toestel steeg om half zes van Schiphol op met aan de stuurknup- pel invlieger A. P. Moll. 60 PASSAGIERS Op de romp van het vliegtuig, dat zestig mensen kan vervoeren, prijk ten trots de letters PH-JHG. Het z\jn de initialen van dr. J. H. Greidanus. Uit waardering voor zyn vele werk in de vliegtuigbouw is deze nieuwe Fokker naar hem genoemd. 920 UREN Deze eerste vlucht betekende het begin van de proeven om het bewijs van luchtwaardigheid te krijgen. Daarvoor moet het toestel in totaal 920 uren in de lucht zyn geweest. Voor alle zekerheid ging er een Friendship mee de lucht in, maar het programma verliep zo vlot, dat na een uurtje vliegen ruimschoots tyd was om nog even een paar plaatjes te schieten. Dit is er één van. ADVERTENTIE De Saoedisch Arabische koning Feisal heeft gisteren, als gast van koningin Eli zabeth II, een rijtoer door Londen gemaakt in een open koets. Zijn bezoek aan de Britse hoofdstad, dat als politiek zeer belangrijk geldt, duurt acht dagen. WASHINGTON (Reuter, AP) Ondanks de ramp met het Apollo ruim tevaartuig in januari, waarbij drie astronauten om het leven kwamen, ho pen de Verenigde Staten nog vóór 1970 een mens op de maan te brengen. Dit heeft James Webb, de directeur van het Amerikaanse ruimteprogramma gisteren meegedeeld. Hij zei dat begin volgend jaar weer een ruimtevlucht met een Apollo vaartuig zal worden gehouden. II ft (Van onze correspondent) BONN West-Duitsland voert binnenkort een politieke nieuwigheid in: zeven „parlementaire staatssecre tarissen" in de zeven grootste minis teries. Deze nieuwe functionarissen zullen leden van de Bondsdag de Westduitse Tweede Kamer zijn, die een deel van de taak gaan over nemen van de zwaarbelaste ministers in kwestie. Daarmee wordt een oud plan verwezenlijkt, dat sinds 1957 al vijfmaal op allerlei bedenkingen was afgestuit. De grondgedachte was, dat het lei den van een departement als dat van defensie langzamerhand een te grote opgave is geworden voor één man. Doch de bezwaren bleken vele. Zou een „onderminister" het gezag van de eigenlijke bewindsman niet ondermij nen Zou de ambtelijke leiding van een departement die in de Bondsrepu bliek berust bij een „Staatssekretar", vergelijkbaar met een Nederlandse se cretaris-generaal niet door de nieu we ministerhulp worden doorkruist? Bovendien zou voor de nieuwe ambts dragers een forse som aan sal arisen nodig zijn. Nu is het plan op grond van coalitie afspraken bij de vorming van de rege- ring-Kiesinger, toch door de Bondsdag geodgekeurd Al te veel is er van het oorspronkelijk beoogde nieuwe ambt niet overgebleven. De titel „staatsmi nister" liet men vallen voor het meer bescheiden „parlementaire „staatsse cretaris". Naast de vele „Bundesminis- ter" (van de Bondsregering) en „Lan- desminister" (van de deelstaten) wer den nog meer ministers ongewenst ge acht. De positie van de eigenlijke minis ters wordt beschermd, doordat zij zelf de beslissende stem krijgen in de keu ze van hun parlementaire staatssecre taris, en die desgewenst ook weer kun nen ontslaan. De nieuwe functionaris sen krijgen ook geen orders te geven op hun departementen, tenzij de minis ter in kwestie dat van geval tot geval uitdrukkelijk toestaat. Ook de secre tarissen-generaal kunnen dus voorlo pig gerust zijn. Wat krijgen de parlementaire staats- seretarissen dan eigenlijk te doen Ta ken, die hun ministers hun naar bevind van zaken toewijzen. Die zullen voor al liggen op het gebied van de contac ten met de politieke partijen, de Bonds dagfracties en -commissies. Verder zo is in Bonn meesmuilend opgemerkt mogen zij toespraken houden, linten doorknippen, gasten ontvangen en zo meer. De kandidaten voor de nieuwe pos ten zijn de sociaal-democraten Jahn (buitenlandse zaken), Arndt (econo mische zaken) en Börner (verkeer); en de christen-democraten Adorno (de fensie), Leicht (financiën) en Benda (binnenlandse zaken). De Bondsregering echter beschouwt het geheel als een experiment, dat gaandeweg zijn vorm zal moeten vin den. Zij heeft echter de kritiek moeten slikken, dat, in plaats van de destijds aangekondigde inkrimping van het ka binet, er nu in feite een dure uitbrei ding komt met zeven man. obligatiemarkt staat de laatste tijd onder druk. Dat komt eerder door gebrek aan kooporders dan door overweldigend aanbod. Duidelijk is in ieder geval dat de kooplust er behoor lijk uit is. Het doen van voorspellingen is een riskante aangelegenheid, zeker ten aanzien van de ontwikkeling van de kapitaalrente. Het lijkt echter niet ondenkbaar dat, als reactie op de daling van het rendement in de laatste driekwart jaar, een matige stijging van de kapitaalrente in de naaste toekomst mogelijk is. In juli-augustus vorig jaar leverde het bedingen op de onderhandse kapi taalmarkt van rendementen van 71/* procent en daarboven niet de minste moeite op. Het rendement is sindsdien met meer dan één procent teruggeval len. De nieuwe leningoperatie van de Nederlandse Gasunie, die 100 miljoen langlopende middelen op de onder handse kapitaalmarkt wil opnemen, heeft in deze situatie sterk de aandacht getrokken. Bij een rente van 6Vt pet. per jaar, een inschrijfkoers van 98V« pet. en een looptijd van twintig jaar met aflossing gedurende de laatste tien jaren komt het rendement uit op 6,42 pet. De jongste staatslening geeft een rendement van 6,37 pet. E VOORWAARDEN van de Gasunie zyn sterk concurrerend ten aanzien van de condities, waarop thans geld gevers beschikbaar komende langlo pende middelen kunnen onderbrengen bij de instellingen, die de centrale financiering van de lagere overheid verzorgen. Het rendement ligt niet alleen 0,11 pet. hoger dan de rendementen van de onderhandse markt, maar men is bo vendien gedurende de hele twintigjari ge looptijd van de lening gevrijwaard tegen vervroegde, dan wel versterkte aflossing. Dat is heel wat gunstiger dan de maximaal tien jaren die beleg gers bij het verstrekken van 25-jarige leningen ten behoeve van de centrale financiering kunnen bedingen. Zoals bij de Gasunie gebruikelijk is zullen geldgevers die de eerste lening in 1964 hebben verstrekt, recht van voorkeur krijgen. De staatslening is geen succes geble ken, ondanks de gunstige verwachtin gen die men ter beurze koesterde Het buitenland hield zich afzijdig en het publiek liet eveneens voor een deel verstek gaan. ondanks de aantrek kingskracht die een staatslening nu eenmaal op de particuliere belegger heeft. De emissieprijs van 98 3 8 pet., waarop de minister van financiën ten slotte is uitgekomen, is niet bepaald een koers om trots op te zijn. UET VALT moeiiyk te begrijpen dat deze ontwikkeling bij de staatslening de a anleiding vormde voor een ver slechtering van de voorwaarden van langlopende leningen ten behoeve van de centrale financiering. Bij een ge lijkblijvende nominale rente van 6 pet. per jaar werd de afgiftekoers van dergelijke leningen met een half pro cent tot 99Va pet. verhoogd, waardoor het rendement met 0,06 pet. tot 6,31 pet. terugviel. Daar staat tegenover de daling op de obligatiemarkt, die zowel de staats leningen als de leningen van de Bank voor Nederlandsche Gemeenten treft. De rendementen beginnen daar weer te stijgen. Als deze ontwikkeling door zet, zal ook de overheid ziel met zijn leningen en met zijn rente moeten aanpassen. De nieuwe bemanning van de Apol lo bestaat uit Walter Schirra, kapitein bij de marine, Walter Cunningham, een burger en Donn Eisele, majoor bij de luchtmacht. Zij vormden de re servebemanning van het Apollo vaar tuig dat in januari op de lanceerbasis Cape Kennedy in brand vloog. Webb zei dat voor de nieuwe ruim tecabine opnieuw zuivere zuurstof zal worden gebruikt. Het brandgevaar zal echter worden verminderd door ge bruik te maken van brandvrije mate rialen. Het nieuwe Apollo ruimtevaartuig zal worden geleverd door de North American Aviation. Deze maatschap pij heeft na de ramp in januari aan scherpe kritiek blootgestaan. Er zal echter een andere maatschappij wor den aangetrokken voor het aanbren gen van wijzigingen in de cabine. Het zal van het resultaat van de nieuwe Apollovlucht afhangen of het tempo van de bemande ruimtevluch- ten kan worden verhoogd. In dat ge val zal een deel van de achterstand, die de ramp met de Apollo in januari heeft veroorzaakt, kunnen worden in gelopen, aldus Webb. DONN EISELE HDVERTENTIE (Van een onzer verslaggevers) KEULEN De 72-jarige gepensioneerde ex-luitenant-ter-zee Wilhelm Hermann Souchon is de moordenaar van Rosa Luxemburg, de Duitse com munistenleider, die in 1919 in Berlijn, tegelijk met haar collega Kari Lieb- knecht, werd opgepakt wegens haar aandeel in de communistische Spartacus- opstand. Souchon woont in de buurt van Bonn. Deze ontdekking werd min of meer toevallig gedaan door Dieter Ertel, medewerker van de Süddeutsche Rundfunk te Stuttgart, die in op dracht van de televisiesectie van de ze zender bezig is met een documen taire over het leven en werk van Ro sa Luxemburg en Karl Liebknecht, bekende communisten in het begin van deze eeuw. Het feit dat Souchon Rosa Luxem burg om het leven heeft gebracht maakt een eind aan de veronderstel ling dat de moord zou zijn gepleegd door een zekere luitenant Vogel. De beide communisten werden na hun aanhouding ten huize van de fa milie Marcussohn in Berlijn-Wilmers- dorf overgebracht naar Hotel Eden in BerlijnWilmersdorf, het centrum van de regeringsgezinde troepen in die dagen. Daar werden zij verhoord door Waldemar Pabst, een van de stafofficieren. Hij liet hen vrijwel meteen overbrengen naar de gevan genis Moabit. Dit transport liep echter door een onverwacht incident geheel uit de hand. Toen Liebknecht en Rosa Lux emburg onder strenge bewaking het hotel verlieten, sloeg plotseling een wachtpost, de min of meer zwakzin nige Otto Runge, hen met de kolf van zijn geweer neer en bracht hun zeer ernstig letsel toe. Na dit voorval besloot Pabst de slachtoffers afzonderlijk met een auto naar Moabit te vervoeren. Het transport zou de gevangenis evenwel nimmer bereiken. Onderweg kregen de wagens zogenaamd panne. Rosa Luxemburg en Liebknecht moesten verder lopen. In de buurt van een donkere dierentuin schoot een mari* ne-officier, Von Pflugk-Harttung, Liebknecht neer. Eenzelfde lot onder ging Rosa Luxemburg. Maar wie haar doodde kwam door de ontdek king van Ertel pas nu met zekerheid vast te staan. Over het algemeen veronderstelde men, dat het Vogel was die haar li quideerde. Hij moest toezicht houden op het transport dat door Pabst geor ganiseerd was. Deze gaf tevens het bevel de twee communisten uit de weg te ruimen. De lezing van de be geleiders (na terugkomst) luidde,, in opdracht van Pabst, aldus: „Lieb knecht wilde vluchten en kreeg om dat te verhinderen de kogel en op Rosa Luxemburg heeft iemand in een opgewonden mensenmenigte een aanslag gepleegd". Historici hebben van het begin af aan deze verklaring in twijfel ge trokken. De zaak-Liebknecht werd opgehelderd, maar in het geval van Rosa Luxemburg bleef een vraagte ken. De vraag wie werkelijk de dader is geweest is dus nu, na 48 jaar, beant- ADVERTENTIE ZEMEN ZONDER ZORGEN N woord door Dieter Ertel, ofschoon het helemaal niet in zijn bedoeling lag, de zaak. tot klaarheid te bren gen. Bij een interview met de chauf feur van de auto van Rosa Luxem burg, de heer Janschkow, kreeg Er tel te horen, dat Souchon op de tree plank had gestaan en het fatale schot zou kunnen hebben gelost. Deze op merking bleek de onbekende schakel in het onderzoek van Ertel, die daar na kon vaststellen dat de uitspraak en de veronderstelling van de chauf feur op waarheid berustten. Het „proces Rosa Luxemburg" is destijds nogal vreemd verlopen. Wel werd Souchon als getuige gedag vaard, maar verscheen niet. Hij kwam pas opdagen toen de krijgs raad zich al bezig hield met de gang van zaken in het geval Liebknecht. Daardoor kwam Souchon niet in con tact met de inzittenden van de auto waarin Rosa Luxemburg had geze ten, die hem hadden kunnen identi ficeren als de onbekende man, die op de treeplank had gestaan. D VERTENTIE 20 SENORITAS 1. cf> ZEMEN ZONDER ZORGEN SAIGON (Reuter) De Noordviet- namese luchtbasis voor straalvliegtui gen bij Hoa Lac, dertig kilometer ten westen van Hanoi, is niet langer operationeel, zo deelde het Amerikaan se hoofdkwartier in Saigon gisteren mee. Na vijf dagen van zware bombar dementen bestaat het vliegtuig nog slechts uit bomkraters. Volgens Amerikaanse vliegers zijn bij de aanvallen op Hoa Lac tenminste twaalf straaljagers van het type Mig op de grond vernietigd. Bij luchtge vechten werden nog eens drie Noord- vietnamese Migs neergeschoten. ATHENE (Reuter) Het militaire bewind in Griekenland, heeft gisteren de tachtigjarige Griekse politicus Geor ge Papandreou in vrijheid gesteld. Met hem werden nog drie politieke gevangenen vrijgelaten. George Papandreou werd sedert zijn arrestatie na de staatsgreep in een militair ziekenhuis vastgehouden.

De Vallei | 1967 | | pagina 7