Dr. P. J. Koets zal hoofdstad leiding geven ma Regering geeft mijnen tot 1970 subsidie van f 707 miljoen nür Kamer door Griekse putsch verontrust Regering wenst ontslag snel af te handelen topjas '67 Duitse rovers gepakt in Amsterdam keuze uit spaarvormen met Amerikaanse Indischman van Zeeuwse afkomst Mond dicht LOCO-BURGEMEESTER IS EEN BEDACHTZAAM MAN Min. Beernink over reactie van dr. Koets Beëdiging van twee onderministers Man gezocht in moordzaak Propaganda voor juni als fijne vakantiemaand Minister De Block stelt werkgelegenheid voorop Duitse vrouwen betrapt op kalversmokkel GRONINGEN T&denka Prins Claus naar Wageningen NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK DONDERDAG li MEI 1967 RIJK LEVEN NIET PASSEND GEVOEL VOOR HUMOR helpt nu werkt nu Hoofdpijn, verkoudheid, griep... 2 'ASPRO'* -ètt... £{&hti0€ebftt! f TA RVO OP TAFEL - GEZONDHEID IN HUIS ALTIJD IN DE ORIGINELE VERPAKKING ANDER STANDPUNT fi Ok Niet vergetenMorgen NUR DIE nylons halen bij uw kruidenier U komt er toch. f 1 QR NUR DIE kwaliteitsnylons voor I I.ÏJO WEINIG ILLUSIES GRUWEL VERGOEDINGEN ACHTER NIET TE STUITEN WNm/mém mm AMSTERDAM „En als u mij dan vraagt: Voelt u zich nu belazerd, dan antwoord ik, jawel, ik voel mij grotelijks belazerd. Wat betreft mijn meer fatsoenlijke collega's kan ik zeg gen, dat zij zich op zijn minst geno men voelen". Met deze historische woorden is dr. Peter John Koets zijn carrière als woordvoerder van het Am sterdamse gemeentebestuur begonnen, nu het vertrek van burgemeester Van Hall een kwestie van dagen lijkt. Dr. Koets is een beminnelijk, be dachtzaam en principieel mens en daarom is zijn opmerking des te tref fender. Zijn reactie op het onderhoud van de zes wethouders met minister Beemink geeft de drie bovenvermelde eigenschappen aardig aan. Dr. Koets lachte hartelijk mee bij de bulderende reactie op zijn woorden. Toch was het peen opmerking die hem was ontschoten, want hij legde uit dat de combinatie van „grotelijks" en „belazerd" hem wel aanstond en bo vendien precies weergaf hoe hij zich voelde toen het ontslag bekend werd, terwijl minister Beernlnk een uur eerder had gedaan of dit een kwestie van later zorg was. Een principiële reactie dus, weloverwogen en beminne lijk uitgesproken, althans voor derden. In september 1962 werd dr. Koets wethouder van Amsterdam. Hij heeft thans het beheer over de portefeuilles van onderwijs, volksontwikkeling, be stuursorganisatie, voorlichting en re presentatie. Zijn taak als plaatsvervan gend burgemeester kon wel eens lang durig worden, want het ziet er niet naar uit dat veel geschikte kandidaten staan te trappelen van ongeduld om de vrijkomende stoel van mr. Van Hall te bezetten. Dr. P. J. Koets heeft een interessant, gevarieerd en succesrijk leven achter de rug. Hij werd in 1901 uit zeer Zeeuwse ouders in de Amerikaanse staat Georgië geboren. In 1929 (28 jaar jong) promoveerde hij cum laude tot doctor in de klassieke letteren. Hij werd leraar in Indonesië en vlak voor de oorlog hoofdambtenaar op het departement van onderwijs en ere dienst te Djakarta. Direct na de oorlog werd hij directeur van het kabinet van de luitenant-gouverneur-generaal dr. Van Mook, voor wie hij grote bewon dering koesterde. „Met Van Mook was het indertijd een situatie die te vergelijken is met de positie van mr. Van Hall nu. Van Mook was op een gegeven moment te veel met zijn verleden goed of slecht belast om een geheel nieuwe aanpak in Indonesië nog geloofwaardig te kunnen maken." „Dat geldt tot op zekere hoogte ook Van onze Haagse redactie DEN HAAG Minister Beernink (binnenlandse zaken) heeft na lang aarzelen gisteravond gereageerd op de opmerking van dr. P. J. Koets dat hij zich door het ontslag van burgemees ter Van Hall „grotelijks belazerd" voelde. Het ging dr. Koets er om dat de minister tijdens zijn gesprek met de Amsterdamse wethouders, dat vooraf ging aan de ontmoeting tussen mr. Van Hall en de ministers De Jong, Beernink en Polak, niets over het ont slag had gezegd. „Het zou tegenover mr. Van Hall bepaald onelegant zijn geweest wan neer minister Beernink, voordat mr. Van Hall door de drie ministers of ficiéél van het standpunt van de rege ring op de hoogte zou zijn gebracht, dit standpunt aan de wethouders zou hebben meegedeeld", deelde de woord voerder van het ministerie gisteravond mee. 99 voor Van Hall. Wat hij nu ook nog voor goede of minder goede dingen zou doen, er is tè veel gebeurd om de nieuwe aanpak die nodig is nog ge loofwaardig te kunnen maken. Mr. Van Hall heeft dat ingezien en hij was daarom bereid dit najaar te vertrek ken." „We zouden dan nog een maand of vier hebben gehad om alles voor te bereiden en de regering had een geschikte opvolger kunnen zoeken. Daarom is dit nauwelijks verleende ontslag zo verkeerd en onpassend," zei dr. Koets. De carrière op vaderlandse bodem van de plaatsvervangend burgemeester begon in 1951 toen hij werd benoemd tot hoofdredacteur van het Amster damse dagblad Het Parool. Tien jaar lang vervulde dr. Koets deze veelom vattende functie met veel succes. Daar bij kwam het begrip dat hij voor vele situaties kan opbrengen hem goed van pas. Dr. Koets heeft tijdens zijn gevan genschap in Birma wel geleerd te improviseren en zich aan te passen. Hij was een van de eersten die te werk werden gestelcj aan de doden-spoorlijn in Birma. „Ruim drie jaar heb ik onder de afschuwelijkste omstandigheden stenen gesjouwd. Het is een wonder dat ik het overleefd heb. Eigenlijk ben ik al die tijd vrij gezond gebleven. Lange tijd heb ik met Wim Kan in het kamp gezeten." „Ik was in de kampen betrokken bij de nieuwsvoorziening. De Jappen heb ben me daar eens bij betrapt en ik heb dagen gehurkt voor een muur moeten zitten, een geweer op me gericht. In zo'n situatie moet je wel opletten dat je niet gek wordt," vertelde dr. Koets daar later over. Op 27 mei zullen deze herinneringen allemaal weer worden opgehaald als hij in Scheveningen de reünie van Birma-gevangenen zal voorzitten. Toen hij bij Het Parool zijn functie neerlegde, had hij het vaste voornemen om met zijn vrouw terug te keren naar het land zijner vaderen: het plaatsje Ellemeet op Schouwen waar de Koet sen een huisje hebben. De Partij van de Arbeid deed echter een beroep op hem om wethouder in Amsterdam te worden en na een aanvankelijke wei gering begon dr. Koets na zijn werk als leraar, ambtenaar en journalist aan een nieuw beroep: bestuurder. Sinds 1962 heeft hij dat zonder een wanklank gedaan. In de raad is hij de bedachtzame woordkunstenaar, die nimmer nalaat zijn zinnen fraai uit te bouwen of om er een klassiek gezegde tussendoor te gooien. Hoewel hij zijn zaken uiterst serieus behartigt, is de man met de pretoogjes altijd bereid de humor van een situatie te zien. Hij doet zijn werk als wethouder voor het onderwijs graag, want hij is DR. P. J. KOETS lang interregnum een groot bewonderaar van Mammoet- Cals als onderwijswetgever. Zijn voor lichtingsportefeuille levert hem als er varen hoofdredacteur geen enkel pro bleem op. Het is niet waar dat dr. Koets niet kwaad te krijgen is. Toen het Boeren- raadslid Verlaan onlangs wat onfrisse opmerkingen maakte over de buiten landse arbeiders, die zo snel mogelijk over de grens gezet moesten worden, heeft dr. Koets hem zeer deskundig en meedogenloos afgestraft. De overige raadsleden waren daar duidelijk dank baar voor. Deze Amerikaanse Indischman, van Zeeuwsen huize, voelt zich uitstekend thuis in Amsterdam. „Gezien de histo rie draagt Amsterdam het noodlot voorop te moeten lopen of ten onder te gaan", is een klassieke uitspraak van hem. Hoe lang het interregnum van de bedachtzame dr. Koets zal duren, is niet te voorspellen. Spectaculaire be- stuursingrepen zal het niet opleveren, zeker niet in negatieve zin. ADVERTENTIE Ontdek 'microfined' 'ASPRO' met dubbele actie: DEN HAAG. Koningin Juliana heeft woensdagmiddag twee nieuwe staatssecretarissen beëdigd. Het wa ren de heren Van der Veen en Grap- pcnhaus, die resp. tot staatssecretaris van Binnenlandse Zaken en van Finan ciën zijn benoemd. Federatie van confessionele werkge versbonden. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM Beetje bij beetje vordert de Amsterdamse politie met haar onderzoek naar de moord op de 37-jarige Cobi van der Voort, die vorige week woensdag in haar huis aan de Prinsengracht werd gevonden. Opnieuw zijn de rechercheurs erin geslaagd het tijdsbestek waarbinnen de moord moet zijn gepleegd, te verkor ten. Aanvankelijk ging men ervan uit dat de vrouw om het leven moest zijn gebracht tussen vijf uur in de middag van zaterdag 29 april en acht uur in de avond van zondag de dertigste. Uit tips en ander speurwerk is nu vast komen te staan dat de vrouw die zaterdag nacht omstreeks half een nog in leven was. De politie is uiterst zwijgzaam over wat zij te weten is gekomen over het doen en laten van de vrouw op de bewuste zaterdagavond. De vrouw is met een man op stap geweest. Naar hem wordt gezocht. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. De Stichting Recre atie (het contactcentrum voor open luchtrecreatie, vakantiebesteding en natuurbehoud) gaat op de tweede Pink sterdag een landelijke actie voeren om juni populairder te maken als vakan tiemaand. Op elf plaatsen in ons land zullen dan „juni-juffertjes in het groen" toe risten en voorbijgangers aanspreken. Wie hen dan begroet met de opmer king „Juni is de beste vakantiemaand" en tenminste vier argumenten voor die stelling geeft, maakt kans op een aar dig prijsje dat onmiddellijk zal wor den uitgereikt. De NCRV zal aan de activiteiten van de „juni-juffertjes" extra bekendheid geven door op tweede Pinksterdag ieder uur, van twaalf uur af, radiorc - portages aan hun optreden te wijden. DEN HAAG De Nederlandse regering zal de mijnen tot en met 1970 een subsidie van 707 miljoen gulden verlenen. Minister De Block (Economische Zaken) heeft bij de Tweede Kamei; een wijziging van zijn begroting ingediend. Voordit jaar wordt de begrotingspost voor subsidies aan de mijnen verhoogd van 45 tot 160 miljoen gulden. De regering-De Jong neemt een enigszins ander standpunt in ten aanzien van de kolenmynen dan de regering-Cals. Sinds het ver schijnen van de mijnnota-Den Uyl na melijk is de toestand op de Europese energiemarkt gewijzigd. Wenste drs. Den Uyl nog een garantie dat de pro- duktie van huisbrandkolen op peil zou blijven, minister De Block stelt zich vooral ten doel de sluiting van de mij nen omwille van een blijvende werkge legenheid strak in de hand te houden. De subsidies van de staat aan de particuliere mijnen (jaarlijkse produk tie ongeveer vier miljoen ton) zijn voor vijf jaar vastgelegd. Over 1966 krijgen de particuliere mijnen 38 miljoen gul den. Dat bedrag loopt dan op tot 114 miljoen gulden in 1970. In dat jaar zullen alle mijnen (de Staatsmijnen en Van onze correspondent POSTERHOLT Een 35-jarige Duitse vrouw is gisternacht in Poster- holt in handen van de douane gevallen toen zij probeerde met een vrachtauto 34 kalveren naar Duitsland te smokke len. Een naar schatting evenoude vrouw sprong uit de nog rijdende auto ën ontkwam. De 34 kalveren waren in drie lagen in de auto opgestapeld. De douane neemt aan dat zij vlakbij de grens met Duitsland in de smokkelauto waren geladen. Waarschijnlijk was het de bedoeling de dieren onmiddellijk over de grens op stal te zetten en ze later verder te vervoeren. De douane moest de ruiten van de auto stuk slaan om de dieren lucht te geven. De aangehouden vrouw, Maria W. uit het Duitse Saeffelen, is opgesloten in Roermond. Gisteravond weigerde zij nog steeds de indentiteit van haar smokkelgenote bekend te maken. Be halve voor de kalversmokkel zal ze ook worden vervolgd wegens dierenmis handeling. ADVERTENTIE Vla (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Als eerste Europese parlement heeft gisteren de Tweede Kanier met overgrote meerderheid haar verontrusting uitgesproken over de toestand in Griekenland na de militaire staatsgreep. Met andere landen een gemeenschap pelijke klacht indienen tegen het nieu we bewind wegens schending van de rechten van de mens, zoals de Kamer wilde, is volgens minister Luns echter vooralsnog onmogelijk. De grote mogendheden voelen niets voor een dergelijke actie. De minister van buitenlandse zaken kon slechts de toezegging doen dat de regering zal nagaan wanneer samen met de part ners een dergelijke klacht kan worden ingediend bij de Europese commissie voor de mensenrechten. De Tweede Kamer wilde bovendien dat ons land, samen met de andere leden van de Raad van Europa, de E.E.G. of NAVO alles zal doen om lijfs behoud en invrijheidstelling van de po litieke gevangenen te verzekeren, als mede een spoedige terugkeer naar de mocratische verhoudingen in Grieken land. Mr. Luns zei hiervan dat hij zich er weinig illusies over maakte dat er van buitenaf iets kon gebeuren zolang er in Griekenland zelf geen actie komt. Bovendien woog het bij de rege ring toch wel zwaar dat de grote mo gendheden er geen heil in zien. Aan de motie, die was ingediend door de socialist mr. Van der Stoel, maar werd gesteund door de K.V.P., V.V.D., A.R.P., C.H.U. en D '66, had mr. Luns dus geen behoefte, maar hij wil de de grote mate van overeenstemming tussen Kamer en regering in deze zaak niet verbreken. Bovendien sloot de motie volgens mr. Luns niet uit dat Nederland op eigen houtje iets onderneemt, wat hij wel tot de mogelijkheden rekende. Tegen de moties stemden slechts de uiterst rechtse groeperingen: de Boe ren, de Staatkundig gereformeerden en de afgevaardigde Jongeling. Boeren- afgevaardigde, mr. Kronenburg, vond dat het nogal losliep omdat koning Constantijn er nog was. Ir. Van Dis achtte het wel juist dat men het niet tot een revolutie had laten komen. De andere woordvoerders waren eensgezind in hun veroordeling van de militaire putsch in dit land dat, zoals de liberaal mr. Berkhouwer zei, de bakermat van de westerse democratie is. Er was ook veel waardering voor het optreden van onze ambassadeur in Athene, Baron van Lynden. Deze had zijn hulp verleend om de invrijheid stelling te krijgen van de Nederlandse journalist Van Hasselt, die gisteroch tend op uitnodiging van mr. Van Mierlo aan de commissie van buiten landse zaken allerlei inlichtingen kon verstrekken. Algemeen was men ten slotte van mening dat er in de Raad van Europa, de E.E.G. of in de Navo een gemeen schappelijke actie moest worden on dernomen tegen wat mr. v. d. Stoel noemde, het bewind van de kolonels. De meerderheid vande Tweede Kamer was er van overtuigd dat men zich niet schuldig maakte aan inmen ging in de binnenlandse aangelegenhe den van een ander land. Het is de les van 10 mei 1940, zo zei mr. Berkhou wer, dat de vrijheden van Europa ondeelbaar zijn en dat het verlies van die vrijheden door anderen ook ons raakt. De christelijk-historische afgevaar digde mr. Bos vroeg of het niet de plicht van de lid-staten van de Raad van Europa was, om de rechten van de mens af te dwingen maar dat werd door mr. Luns betwist. Voor de a.r. woordvoerder dr. Geelkerken was een staatsgreep een gruwel en hij vroeg hoe de nieuwe Griekse minister van defensie eigenlijk in de Navo-raad was ontvangen. „Gereserveerd", antwoordde mr. Luns met nogal holle stem. De K.V.P.- er mr. Mommersteeg vroeg zich af of de verdragen alleen maar letters op geduldig papier zijn. De minister er kende berustend dat dit in het alge meen helaas het geval was. Het debat werd gisterochtend voor afgegaan door een vergadering van de commissie voor buitenlandse zaken, waarir. mr. Luns vertrouwelijke inlich tingen verstrekte. De verklaring die hij daarna in de openbare vergadering van de Kamer aflegde hield in, dat de Nederlandse regering het betreurde dat in Griekenland de parlementaire de mocratie buiten werking was gesteld. Het opschorten van het parlementai re stelsel en de grondrechten vervult de regering met zorg. Over deze gevoe lens kan in Athene geen misverstand bestaan, zei mr. Luns. Van erkenning van het nieuwe bewind kon geen sprake zijn, daar het hier slechts een kabinetswisseline betreft. de evenuteel dan nog bestaande Do- maniale mijn inbegrepen) 145 miljoen gulden aan steun ontvangen. Daarbij moeten dan nog per jaar 35 miljoen gulden aan sociale bijdragen worden geteld. De subsidies zijn als volgt verdeeld: 1. Een vergoeding van de kosten van sociale zekerheid voor de mijnen, voorzover zij hoger zijn dan die in ande re bedrijfstakken. 2. Een vergoeding van de stijging van loonkosten in de particuliere mijnen. 3. Een vergoeding van vijf gulden per ton kolen uit particuliere mijnen als tegemoetkoming in investeringen en ka pitaalverschaffing. 4. Reeds bestaande steun als aanblijf- premies, loontoeslagen e.d. ter groot te van 35 miljoen gulden per jaar. Ondanks de hoogte van de nieuwe overheidssubsidies b lijft Nederland sterk achter bij de andere landen van de Europese gemeenschap. Over 1966 verleende België per ton kolen een subsidie van 37,58 gulden, Frankrijk 25,35 gulden, Duitsland 18,65 gulden en Nederland 10,25 gulden. Die steun is noodzakelijk om de mijndirecties er van te weerhouden de produktie stop te zetten. De opslag van kolen heeft tot gevolg een waardever mindering van twintig tot dertig gul den per ton. Geleidelijke vermindering van de produktie is in kleine mijnen niet mogelijk. De regering heeft vorig jaar al de dominiale mijn overgeno men. Voor 1970 zal deze worden geslo ten. Het hangt van de ontwikkeling van de industrialisatie rondom Kerk- rade af of kort daarop ook de Willem Sophia zal worden gesloten. Subsidiëring van de kolenprijzen zelf acht men niet gewenst. Nog afgezien van een verbod van de zijde van de Europese gemeenschap voor Kolen en Staal, meent men dat daarmee de opmars van olie en gas niet kan worden gestuit. Bovendien heeft Ne- Van onze Haagse redactie DEN HAAG De regering wil het ontslag van burgemeester Van Hall snel afhandelen. Op het ministerie van binnenlandse zaken wordt thans ge werkt aan een ontwerp voor het Ko ninklijk besluit. Voor zaterdag zou men de zaak willen hebben afgewerkt. Dan vertrekt Koningin Juliana naar Canada. Uit de haast die de regering maakt, leidt men in Den Haag af dat het ka binet al een opvolger voor mr. Van Hall heeft gevonden. Het is namelijk theoretisch heel wel mogelijk dat de Koningin het K.B. in het buitenland tekent. Er gaan regelmatig regerings stukken per koerier naar het buiten land wanneer de Koningin met vakan tie of op reis is. Mr. Beernink zal als verantwoorde lijk bewindsman in deze kwestie het Koninklijk besluit ook ondertekenen ook al heeft minister-president De Jong bij de ontslagaanzegging feitelijk de leiding gehad. Het is nog niet bekend of mr. Van Hall het Koninklijk besluit thuis ge stuurd krijgt of dat hij het zelf in Den Haag komt halen. Pas nadat hij van de inhoud heeft kennis kunnen nemen, wordt het stuk gepubliceerd. In socialistische kringen geldt het pa rool „zwijgen". Over kandidaten voor het burgemeesterschap in Amsterdam wordt naar buiten niet gepraat. „Zo lang de zaak rondom het ontslag van mr. Van Hall niet is opgehelderd, wil ik over eventuele kandidaten niet pra ten," zei drs. Den Uyl gisteravond. De commissie-Enschede probeert haar tweede interim-rapport nog voor of on middellijk na Pinksteren bij de rege ring op tafel te leggen. Het telt hon derden bladzijden. Als het tweede rap port is uitgebracht heeft de commissie nog niet de achtergronden behandeld van de reeks ongeregeldheden in Am sterdam. Met dit derde deel van het onderzoek wil de commissie voor de zomervakantie gereed zijn, deelde de heer Enschede ons mee. De vaste commissie voor binnenland se zaken uit de Tweede Kamer is gis teravond door minister Beernink over het ontslag van burgemeester Van Hall ingelicht. De belangstelling voor de vergadering was zeer groot. De han delingenkamer het vertrek waar de vergadering werd gehouden puilde uit. derland nog een ruime invoer van antraciet. Uit Duitsland wordt 1,2 mil joen ton voornamelijk nootjes I inge voerd. Daartegenover staat een export naar België en Frankrijk van een miljoen ton nootjes II en III. De binnenlandse produktie huisbrandkolen bedraagt 2,7 miljoen ton. Minister De Block is er zich van bewust dat hij met deze nieuwe subsi dieregeling een zware wissel trekt op 's Rijks financiën. Telt men alle soorten steun bij elkaar dan moet over de jaren 1966 tot en met 1970 een bedrag van 707 miljoen gulden op tafel komen. De werkgelegenheid van Zuid-Limburg rechtvaardigt volgens hem een derge lijke uitgave. ADVERTENTIE mm Superb gesneden. En elegant-slank van lijn. Ideaal-comfortabel voor lente, zomer, herfst en winter. s5 Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM Terwijl drie van hun collega's op het dak postten om een eventuele vlucht via het zolder raam te verhinderen, arresteerden Am sterdamse politiemannen gisternacht in een hotel twee gevaarlijke Duitse ban dieten. De vorige week baanden de twee zich schietend een uitweg, toen politie mannen hen betrapten bij een overval op een bank in het Duitse Lingen. De Duitse politie kon het duo, dat al een hele reeks overvallen op zijn naam had staan, niet meer te pakken krijgen. Zij had echter wel redenen om aan te nemen dat de rovers naar Nederland en met name naar Amsterdam zouden uitwijken. Bij de hotelcontrole trof de Amster damse politie gisternacht de namen van de twee. Zij hadden hun intrek genomen in een zolderkamertje in het City-hotel in de Amsterdamse binnen stad. Drie rechercheurs moesten het dak bewaken. Drie anderen gingen naar boven om het tweetal te arresteren. De twee Duitsers boden geen verzet. On der het bed in hun kamer lag een pistool. Ze hadden allebei zeventienhonderd gulden bij zich. DEN HAAG Prins Claus zal woensdag 17 mei een bezoek brengen aan de Landbouwhogeschool en enkele eveneens te Wageningen gevestigde agrarische instituten. Naast zijn belangstèlling voor de we tenschappelijke opleiding te Wagenin gen stelt de Prins het op prijs in con tact te kunnen treden met de studen tengemeenschap, die hem daartoe heeft uitgenodigd. De Prins hoopt tij dens dit bezoek verder met name de nodige aandacht te kunnen besteden aan de verschillende aspecten van de planologische studie, alsmede aan het werk dat in Wageningen aan ontwik kelingshulp wordt gedaan. ADVERTENTIE 4%tot 6 De bank waar u zich thuis voelt!

De Vallei | 1967 | | pagina 15