Veenendaals dagblad Ook bespreking rapport commissie-Enschede Buiten Eerste volop zomerse dag Opnieuw oproep tot staking van bombardement Regering geeft voor duikboten geen exportvergunning Plannen voor militaire staatsgreep in Italië WIJ Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Ook minder Belgische en Canadese troepen in Duitsland HU WIST ER VAN MEE TE PR A TEN. inde Nog zomers TWEEDE KAMER BESLOOT NA MOEILIJKE EN NOGAL VERWARDE DISCUSSIE: i Invalide man in bos overvallen en beroofd Ernstige rel bij Amerikaanse universiteit Verzoek Oe Thant aan Amerika Man overleden op judoles Volgens weekblad Espresso Ouders zien zoon voor televisie gewond raken Twee gewonden bij explosie op coaster Japan wil over ontwapening meepraten HEEN EN WEER In de schaduw Andreas Papandreou beschuldigd van hoogverraad ONGEWIJZIGD STANDPUNT T.A.V. ZUID-AFRIKA MAATREGELEN GEVECHTEN Bur. voor redactie en administratie: Prins Bemhardlaarr 28, Veenendaaf, Telef. 08385-3550 (adm.), 3757 en 3955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Recl.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt In 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine •annonce» „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden /'1,50, Ieder woord meer 15 cent. DONDERDAG II MEI I967 4le JAARGANG „VAN HALL-DEBAT" OP 22 MEI (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Met grote moeite en na een verward, herhaaldelijk onder breken debat is de Tweede Kamer gisteren tot de beslissing gekomen maandag 22 mei een debat te houden over het ontslag van mr. Van Hall als burgemees ter van Amsterdam. Dan gaat het over de kwestie zelf, over het rapport van de commissie-Enschede en een beleidsnota van de regering over dat rapport. Het begon met een verzoek van de communist Bakker om minister mr. Beernink hierover vandaag nog te mo gen interpelleren. De socialistische op positieleider drs. Den Uyl wilde echter, dat de minister van Binnenlandse Za ken eerst een verklaring over deze zaak zou afleggen en dat de Kamer dan daarover zou gaan praten. De liberaal mr. Geertsêma was het er wel mee eens dat de Kamer zo speodig mogelijk moest weten hoe het nu precies met dat ontslag was gegaan, maar dat zij toch ook het rapport van de commissie-Enschede moest kennen. Dit zou dus met spoed moeten worden gepubliceerd en dan kon de interpella tie-Bakker wel wordert gehouden. De fractievoorzitter van D '66, mr.. Van Mierlo, eiste daarop dat dit rapport nog deze week zou worden gepubliceerd. Over al deze voorstellen is lange tijd heen en weer gepraat, omdat een deel van de Kamer het er niet mee eens was dat het rapport-Enschede er bij te pas moest komen. Vooral drs. Den Uyl verzette zich heftig tegen uitstel omdat op de ver schijning van het rapport zou moeten worden gewacht. Het moet nog worden gedrukt, zei mr. Van Thiel. Het zal volgende week woensdag klaar zijn. Het is meer dan vijfhonderd pagina's druks. Het plan van drs. Den Uyl om het debat vandaag te houden na een ver klaring van mr. Beernink zonder het rapport-Enschede af te wachten, kreeg slechts steun van de communisten en pacifisten. Het interpellatie-verzoek van de communist Bakker werd ook afgestemd, zodat alleen het voorstel- Geertsema overbleef. Wel zal mr. Van Thiel nu aan de Eerste Kamer en het kabinet vragen om de algemene politieke beschouwin gen die de senaat op dinsdag 23 mei had vastgesteld, één dag op te schui ven, daar de Tweede Kamer waar schijnlijk die dinsdag ook wel nodig zal hebben om de zaak Van Hall af te maken. ADVERTENTIE ZEMEN ZONDER ZORGEN 1? I V- v ZEMEN ZONDER ZORGEN r\nder de Franse en beuken van de op ons Nationale eiken Berg op ons Park stoelen in zulk een grote menig te de elegante lovers van het dalkruid, dat hun groen hier en daar de bos- bodem bedekt. Het is een echte scha- duwplant, die evenals klaverzuring, bosanemoon en lelietje-der-dalen met de waterrijke, tere bladorganis men in de felle zon zou verbran den. Ze leven min of meer in een lich te schemering, maar maken toch in de lente zulk een haast met de bloei, dat de vruchtzetting reeds aanvangt on der het bereids vrij dichte blader dak. De botanici noemen het dalkruid bifoliumtweebladig, maar ge kunt het ook met drie vinden en deze bla deren spreiden zich steeds horizon taal uit, zodat er een min of meer gesloten groen bostapijt wordt gelegd, ook al zijn de kleine plantjes in wer kelijkheid maar spaarzaam bebladerd. Het fijne, tere lover is veel kleiner, dan van het Salomonszegel of het le lietje. De witte, in feite onaanzien lijke trosjes van eind mei of begin ju ni vormen een rechtopstaand, steil trosje, dat zwak geurt. Echter ruikt men het aroom der lelietjes-der-dalen veel verder en bovendien bevatten ze bij alle beminnelijke eigenschappen vergiftige stoffen, die verwijzen naar blauwzuur, dat ook in perzikpitten en amandelen zit Het niespoeder, dat wel uit de gedroogde bloemen wordt ge stampt, prikkelt het slijmvlies, maar of het verhaal waar is, dat een kind stierf, nadat het slechts van het wa ter had gedronken, waarin een rui kertje lelietjes had gestaan, kan ik niet voetstoots geloven. Overigens zijn ook de lakrode besjes van het dal kruid vergiftig. U mei 1967 A. B. WIGMAN (Van onze correspondent) HEILOO „Ik ben al tien jaar hart patiënt. Ik kon niets doen en beginnen. Hij kneep mijn keel dicht en griste mijn spaarbankboekje en vierhonderd gulden uit mijn jas, gooide me tegen de grond en reed toen snel weg". Totaal overstuur vertelde gisteravond de 52-jarige heer P. Ursem uit Heiloo hoe hij die morgen omstreeks half elf in het Ter Coulsterbos door een jonge man van ongeveer twintig jaar van achteren werd overvallen en beroofd. De dader is nog spoorloos. Zo goed en zo kwaad het ging, strompelde de invalide man het bos uit naar een huis op de Herenweg, waar hij voor de deur neerviel. De bewoners brachten hem on middellijk naar een grammofoonpla tenwinkel, waar de politie en een dok ter werden gebeld. De heer Ursem was gistermorgen naar de Nutsspaarbank geweest omzijn invaliditeitsgeld af te halen. Een ge deelte daarvan schreef hij in op zijn spaarbankboekje, de rest vierhon derd gulden nam hij mee naar huis. „Mijn overvaller moet gezien hebben dat ik naar de bank ben geweest". Daarom neemt de heer Ursem ook aan dat de jongemaïv in H :.<u of in de buurt daarvan woont. Hij droeg een zwarte jas, een groene broek en suèdë schoenen. JACKSON (Mississippi)- De po litie in Jackson heeft de terreinen van de universiteit Jackson State omsingeld in een poging om daar uitgebroken onrust, waarbij duizend studenten betrokken zijn, tot de ter reinen te beperken. Jackson State is de grootste neger-universiteit in Mis sissippi. De studenten kregen ver sterking van leerlingen van Tougaioo College, een school die voornamelijk door negers wordt bezocht en die op 10 km van Jackson ligt. De politie heeft een gebied afgezet met patrouillewagens en barricades. Tenminste een van de barricades is door de studenten in brand gestoken. Er is op het terrein het geluid van revolverschoten gehoord. De studen ten zouden de ruiten van een snack bar hebben ingeslagen. Er is ook melding gemaakt van plundering. De onrust brak gisteravond uit toen twee politiemannen, beiden negers, een te snel rijdende auto achtervolg den over een openbare weg die over het universiteitsterrein loopt. Onge veer driehonderd studenten stroom den de straat op en omringden de politiemannen. Deze moesten ver sterkingen aanvragen om te kunnen worden ontzet. NEW YORK Secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties heeft gisteren opnieuw opgeroepen tot staking van de bombardementen op Noord- Viëtnam. De Amerikaanse bewering dat de bombardementen nodig zijn om de Noordviëtnamese infiltratie in het zuiden te beteugelen wees hij van de hand, omdat naar zijn gegevens het aantal Noordviëtnamese militairen in het zuiden vervijfvoudigd is sinds de bombardementen in februari 1965 begonnen. ATHENE Andreas Papandreou, de grote vijand van de militaire jun ta in Griekenland is beschuldigd van hoogverraad, gevangen gezet op de dag dat het regime zgn vader, George Papandreou, naar huis liet gaan. Andreas werd in een legerauto van het hotel, waar hij met andere voor aanstaande politieke gevangenen ver bleef, overgebracht naar de Averoff- gevangenis in Athene. Zijn vader werd in alle stilte van het militaire hospitaal naar zijn huis in de omgeving van Athene gereden. Hij blijft onder huisarrest en mag geen bezoekers ontvangen. Indien Andreas Papandreou schul dig beyonden wordt kan hij volgens de normale Griekse wetten veroordeeld worden tot levenslang. De nieuwe lei ders hebben laten weten dat zij de doodstraf niet willen invoeren. FRANKFORT De Frank- further Allgemeine schrijft vandaag, dat België en Canada overwegen het voorbeeld van Engeland en de Ver enigde Staten te volgen en troepen uit West-Duitsland terug te trekken. De Parijse correspondent van het blad weet te melden, dat België plan nen heeft om op korte termijn twee brigades uit Duitsland terug te trek ken. De omvang van de Canadese troepenvermindering wordt niet ge meld. De Belgische maatregel zou worden genomen op grond van binnenlandse politieke argumenten. Het Belgische plan verschilt daarin, dat de twee bri gades niet zullen worden in stand ge houden. De regering in Brussel wil ko men tot een vermindering van het aan tal militairen, dat actief onder de wa penen is. BEVERWIJK Woensdagmorgen is tijdens judolessen bij de judoschool „De Lange" in 3everwijk de korporaal der mariniers A. J. Koks aan een hart aanval overleden. De man, die in Den Helder woonde, was 29 jaar oud en gehuwd. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG De regering zal niet ingaan op het verzoek van de Neder landse Vereniging van Scheepsbouwbureaus om een uitvoervergunning af te geven voor de bouw van drie onderzeeërs voor Zuid-Afrika. Minister De Block (Economische Zaken) heeft de ondernemers al mondeling ingelicht. In zijn vergadering van vrijdag zal het kabinet het antwoord formuleren op de vragen van het Tweede-Kamer lid drs. J. M. den Uyl (soc.). Dat antwoord kan dan binnen enkele dagen worden vrijgegeven. Terzelfder tijd zal, zo wordt aangenomen, een antwoord uitgaan op de brief van de scheeps bouwbureaus. Het is aan te nemen dat het kabinet- De Jong hetzelfde standpunt zal inne men als het kabinet-Cals. Dat wil zeggen dat de regering de scheepswer ven zal meedelen dat zij pas over de verlening van een uitvoervergunning wil praten als de schepen van stapel zouden lopen. Ir. J. E. Woltjer, directeur van Wilton-Fijenoord, de werf die twee van de ■•drie onderzeeërs voor Zuid- Afrika zou willen bouwen, zei ons dat het niet direct om een exportvergun ning gaat. „Wij willen alleen de zeker heid dat De Schelde en Wilton te zijner tijd de drie onderzeeëers aan Zuid-Afrika kunnen leveren". „Die zekerheid moeten wij hebben omdat de Zuidafrikaanse regering heeft aangeboden al bij het begin van de bouw 150 miljoen gulden op tafel te leggen. Van onze kant moeten wij dan de belofte doen, dat zij die schepen ook krUgt". „Omdat de hele kwestie intussen onderwerp is geworden van een poli tieke rel", aldus de heer Woltjer, „moesten wij de Nederlandse regering om iets extra's vragen in de vorm van een exportvergunning. Wordt die niet verleend, zan zullen wij ons bezinnen op andere mogelijkheden. Daarvoor zijn wij tenslotte ondernemers". Het was gisteren een verrukkelijke zomerdag. Overal waar van de zon of van de schaduw was te genieten was het druk, erg druk. Schevenin- gen spande de kroon. Op het strand ging het helemaal zomers toe. Dat gebeurde overigens niet alleen in ons land. In Oost-Europa was het zelfs smoorheet. In Rusland liep het kwik op tot dertig graden. In ons land was de hoogste tempe ratuur 24 graden. In Den Helder werd het slechts vijftien graden. De temperatuur van het ;eew.i. r was tien tot elf graden. Vandaag kan het kwik boven de 25 graden komen. Er zal nog geen onweer komen, hoewel de lucht druk boven West-Europa langzaam daalt. ROME Volgens het Romeinse weekblad Espresso hadden 14 gene raals en een half dozijn kolonels van de Italiaanse strijdkrachten een mi litaire staatsgreep voorbereid, die tijdens de politieke crisis van juni 1964 had moeten worden uitgevoerd. Het plan had de steun van politieke De uit Griekenland uitgewezen Nederlandse journalist Frans van Hasselt was woensdag aanwezig op de publieke tribune van de Tweede Kamer, tijdens de behandeling van de jongste gebeurtenissen in Griekenland. Elders in deze editie leest u meer van de discussie over dit onderwerp figuren op de allerhoogste posten en zou zijn uitgevoerd als Aldo Moïo er niet in geslaagd was een regering te vormen. Het plan genaamd „Es" (de afkor ting voor noodtoestand) was gericht op het voorkomen van reacties van het parlement en de bevolking en voorzag onder andere in de bezetting van de kantoren van de politieke par tijen, de arrestatie van tegenstribbe lende volksvertegenwoordigers en de aldus Espresso. Uitvoering van de staatsgreep zou zijn voorkomen door de vorming van een centraal-linkse coalitie van christen-democraten en sociaal-demo craten met steun van de socialisten. Volgens het blad zou de minister raad zich beraden hebben over het nemen van maatregelen tegen de lei ders van het komplot. Premier Moro heeft de bewerin gen van „Espresso" krachtig laten ontkennen. President Giuseppe Sara- gat heeft tegenover zijn voorganger Antonio Segni, wiens naam in het ge ding is gebracht, blijk gegeven van zijn verontwaardiging over het arti kel. De directie van „Espresso" heeft hierop verklaard, dat het artikel op volkomen serieuze en juiste getuigen verklaringen berust en dat het ver scheidene malen is geverifieerd alvo rens gepubliceerd te zijn. LA GRANGE (Georgia) De ou ders van een Amerikaanse soldaat in Viëtnam zagen dezer dagen in het te levisiejournaal hun zoon bij gevechts handelingen gewond raken. Ze her kenden hun zoon temidden van strij dende militairen. Enkele seconden la ter volgde een explosie, waarna de camera een „close-up" van de geval len militair maakte. Na een nacht van angstig afwachten, kregen de ou ders bericht, dat hun zoon door een ontploffende landmijn ernstig was ge wond. Van een onzer verslaggevers SCHEVENINGEN Op de Deense kustvaarder Ano Lindinger heeft zich gisteren, veertien mijl voor Schevenin- gen, een ontploffing voorgedaan. Twee mensen werden daarbij gewond. Twee helikopters van de Marine Luchtvaart dienst haalden de gewonden van boord. De reddingboot Bernhard van Leer, die ter assistentie was uitgevaren, keerde onverrichterzake terug. De Ano Lindinger van de rederij Lindinger voert in de Noordzee seis- mografische onderzoeking uit voor een Amerikaanse oliemaatschappij. Door middel van explosieven worden onder water trillingen opgewekt. Aan de hand van die trillingen kunnen gege vens over de zeebodem worden inge wonnen. Volgens Thant bestaat er geen hoop op vredesonderhandelingen zolang de bombardementen voortduren. Worden zij gestaakt, dan kunnen beide partij en binnen enkele weken aan de con ferentietafel plaatsnemen, aldus de secretaris-generaal. Gistermiddag heeft vijftig kilome ter ten zuiden van Da Nang een langdurig gevecht plaatsgevonden tus sen een met artillerie versterkte com pagnie Amerikaanse mariniers en eni ge Noordviëtnamese eenheden. Vol gens het Amerikaanse hoofdkwartier is de voorlopige verliesbalans van de strijd: 92 doden aan Noordviëtname se zijde, 19 gesneuvelde mariniers en 72 gewonden. TOKIO Zegslieden van het Ja panse ministerie van Buitenlandse Zaken hebben de Sovjet-Unie ge vraagd te bewerkstelligen, dat Ja panse afgevaardigden aanwezig kun nen zijn bij de ontwapeningsbespre kingen in Genève. Het verzoek is door minister van Buitenlandse Za ken, Takeo Miki, op 2 mei gedaan via de Russische zaakgelastigde in Tokio, Anatoli A. Rozanof, nog voor de aankomst van de nieuwe Russi sche ambassadeur Oleg Trojanows- ky, aldus de zegslieden. Eenzelfde verzoek, is vorige week aan de Verenigde S'talen gedaan toen William <p. Foster, de Amerikaanse delegatieleider bij het 17-landenover- leg in Genéve, in Tokio was. Het ver zoek is aan beide landen gedaan, omdat de twee landen gezamenlijk voorzitter zijn van de ontwapenings conferentie. Japan zou graag bij het overleg be trokken worden wegens het belang dat het land heeft bij het voorge stelde verdrag inzake non-proliferatie van kernwapens. In Rhenen heeft zich gisteravond een comité gevormd, dat door mid del van een bliksemactie onder da plaatselijke bevolking de jaarlijkse be- jaardentocht doorgang wil laten vinden. Het zag er aanvankelijk niet naar uit dat dit jaarlijkse evenement voor de be jaarden in Rhenen doorgang kon vin den, maar het nieuwe comité heeft de zaken met veel voortvarendheid aange pakt en zelfs de datum al vastgesteld. 0 Iedereen wie de recreatie van de jeugd ter harte gaat en dat zijn, zo dunkt ons, wel de meeste ouders wordt vanavond verwacht tijdens een bijeenkomst die in Veenendaal wordt gehouden. De gemeente heeft namelijk het initiatief genomen om samen met de bevolking tot een speeltuinplan te komen. Deskundigen zullen aanwezig zijn om de belangstellenden voorlich ting te geven op het gebied van inrich ting en financiering van speeltuinen. 0 In Scherpenzeel vierde de heer G. Inkenhaag zijn veertigjarig jubi leum als bakker in dienst van da coöperatie „Ons Belang". De heer In kenhaag is Woudenberger. Vandaar dat wethouder H. Haanschoten uit Wouden berg naar zijn buurgemeente was geko men om de jubilaris een onderscheiding op de spelden. (Van onze weerkundige medewerker) De temperatuur is gisteren in Apel doorn 24 graden geworden. Luxem burg meldde 25, Brussel 26 graden. Boven Portugal ligt een depressie, die de stabiliteit van het weer van westelijke koers volgen, band hiermee neemt de kans op on weer in België, Zuid-Engeland, het Rijnland en ook in Zuid-Nederland toe. We achten de kans op onweer in Gelderland, met name de Veluwe, aanvankelijk nog niet zo groot, aan gezien de uitlopers van de Portugese depressie een zuidoostelijke tot noord westelijke koers volgt. Tijdens het weekeinde wordt ech ter ook in ons gebied de kans op een warmte-onweer groter bij weinig la gere temperatuur. Essentieel voor het Pinksterweer is het verdere ge drag van de depressie in Zuidwest- Europa: blijft dit minimum daar plakken, dan hangt ons veel minder storing boven het hoofd, dan bij een trip naar het Noordzeegebied.

De Vallei | 1967 | | pagina 1