eorduroy tijd r luchtiz is de lijn i VAN SCHUPPEN I BLIJF BIJ Abonneert U op de VALLEI 't is „Opslagplaats" van adressen 1 DE EEN ZET THEE MET VAN DER PLAATS THEEBUILTJES, WANT HET IS ZOX DE ANDER ZET THEE MET VAN DER PLAATS THEEBUILTJES, WANT DE THEE IS ZO t S I BURGERLIJKE STAND 2 rij 6-knoops jasje van toonaangevend eorduroy. Rughaaksplit, 2 klepzakken, veel modekleuren. DE VALLEI ook Uw dagblad Abonneert U t S Nu is de tijd om te komen kiezen uit al die ranke, slanke, jeugdige japonnetjes uit onze rake lente-kollektie. Tricot in Trevira. In Terlenka. In Diolen Loft. Handig: zo gewassen - zo weer droog. Prettig: grote, grote keus in alle maten. 49.75 59.50 69.50 en hoger HEIN HOOFDSTRAAT 81-89 VEENENDAAL RHENEN VEENENDAAL LEERSUM >u 6 DONDERDAG II MEI 1967 vq55- gö 30 HANDIG Geen blaadjes, geen zeefje nodig. Altijd in een Een ideale mélange van geselecteerde op- oogwenk 5 koppen thee van precies de goede brengsten van 's werelds beste theeplantages, sterkte met één Van der Plaats theebuiltje Verkwikkende, rijk-gouden thee met pit, met groot formaat. „body" GEURIG 1 m De vroegbloeiende heesters, de Ribers, Forsythia, Hamamelis etc. zijn uitge bloeid en kunnen nu, indien nodig, wat gesnoeid worden. Aan de Hamamelis (toverhazelaar) heeft men weinig te doen omdat deze niet sterk groeit. De Ribes en andere vroegbloeienden moet men nu even nazien. Een te oude tak moet tot op de grond worden weg genomen. Van de takken die over el kaar kruisen wordt er een weggeno men, terwijl een tak die afhangt inge kort wordt. Overigens is er momenteel weinig te snoeien. Zijn de andere, laat- bloeiende heesters uitgebloeid, dan komt er meer werk doch te zijner tijd zal ik hierover wel het een en ander zeggen. De tijd breekt aan dat de balkonbak- ken beplant moeten worden, waarvoor in de meeste gevallen de benodigde planten bij de bloemist moeten worden gekocht. Meestal beplant men de bak ken zelf. Ga als volgt te werk: maak de aarde (goede bloemistenaarde) goed vochtig en begiet ook de planten be hoorlijk. De potkluit moet flink door en door nat zijn om zonder ongelukken uit de pot geklopt te kunnen worden. Is de potgrond te droog en verzuimt men deze vooraf goed nat te maken, dan rolt de potkluit uiteen en de plant, vooral een geranium, is verloren. Er zijn er die zelf geranium, de eigenlijke goede naam is „Pelargonium", heb ben overgehouden met het doel deze in de bakken te planten. Ik raad u aan om dergelijke overgehouden planten eerst goed af te harden alvorens deze uit te planten en buiten te zetten. Zon der afharden (aan de buitenlucht wen nen) is de overgang van binnen naar \rf\r\y r'o ppri tP> 7™'F»rf> opgave, de overgang is té groot en ze krijgen veel gele bladern. De plant lijdt er onder en bovendien staat het zeer onooglijk. Regelmatig moeten nu de gazons ge maaid worden. Door het vele maaien, éénmaal per week, raakt het gras uit gegroeid en dus moet men bemesting geven. Om een mooi grastapijt te hou den wordt eens per maand na het maai en de bekende korrelkunstmest (Asef) gestrooid. Verzuim dit niet! Neem voor elke 10 m2 een handvol korrels. Dit is genoeg indien het gazon in het voorjaar behoorlijk bemest is. Is dit verzuimd dan moet men nu eens per maand een grotere hoeveelheid geven. Bedenk wel een mooi grastapijt is de aankleding van de tuin. Verschillende hooggroeiende vaste planten, o.a. de Delphiniums (ridder spoor), moeten nu opgebonden worden. Bij sterke wind of slagregens slaan de stengels tegen de grond en zijn dan niet meer recht te krijgen. Dus wor den deft planten opgebonden om narig heid te voorkomen. Plaats schuin ach ter de plant een stevige stok, het best zijn tonkinstokken, bij uw bloemist of zaadleverancier te verkrijgen, en bind de scheuten zo losjes mogelijk vast. Bij het opbinden der planten toezien, dat er van de geplaatste stokken heel wei nig of niets te zien is. Van de natuur lijke groeiwijze der plant moet zo min mogelijk verloren gaan, deze moet zo veel mogelijk behouden blijven. Denk er om dat de uit te planten eenjarige zomerbloemen zoveel moge lijk met een kluitje om de wortels wor den geplant. Is de grond voor het plan ten te droog, dan deze de avond te vo- r°n behoorlijk r*>t maken. Na het plan ten worden de jonge plantjes nog eens goed aangegoten. Zet in een bloemen- border geen kleuren doorelkaar, doch neem voor elke groep een aparte kleur. Op een perk ook één kleur zetten. Hoe mooi staat bijvoorbeeld een perk be plant met rode geraniums of rode mig non-dahlia's! Wie er ruimte voor heeft in de tuin moet op de achtergrond zonnebloemen uitzaaien. Leg op afstand van 50 cm 3 pitten in een ondiep kuiltje bijeen. Zijn de plantjes opgekomen dan laat men de sterkste staan. Er zijn nogal wat soorten zonnebloemen. Ik raad u aan de volgende soort te nemen: He- lianthus annuus Primrose, enkelbloemi- ge met grote zachtgele bloemen, een goede snijbloem, zeer decoratief. De soort Helianthus annuus gigantus is een reuzenzonnebloem met enorm grote ge le bloemen en forse bladeren. Wenst men een lage zonnebloem? Dan kan ik u aanbevelen de Helianthus nana flore pleno Golden Globe. Het is een soort die ongeveer 80 cm hoog groeit en dub bele bloemen geeft. Vraag uw zaadhan delaar of 1 oemist naar één of meer van bovenstaande soorten. Mocht hij deze niet voorradig hebben of kunnen leveren, dan ben ik gaarne bereid het adres te verstrekken waar deze ver krijgbaar zijn. Het is vanzelfsprekend dat ik hier nu niet adressen mag en kan vermelden. Schrijf me dan en ik zal u verder inlichten. Mevr. L. C. van W. te V. vraagt o.m. wanneer het de beste tijd is om dubbe le stokrozen te zaaien. De zaaitijd van Althéa's (stokrozen) is in deze maand, dus mei. Begin oktober worden de plan ten uitgeplant op 30 35 cm afstand. Zaai in een kistje gevuld met lichte grond. Zijn de plantjes handelbaar dan op een bedje planten en ze daar laten staan tot begin oktober en de plantjes dan met een wortelkluit op de bestem de plaats zetten. Geef in de zomer maanden de planten een overbemes ting. U verkrijgt dan flinke sterke plan ten. Koop zaden van de dubbele cha fers stokroos in gemengde kleuren. De heer L. G. v.d. Sch. te Scherpen- zeel vraagt wat de beste wijze is om waterlelies in de vijver te planten. De diepte van een vijver(tje) moet min stens 55 cm zijn. Is de diepte minder dan leiden waterlelies 'n armoedig be staan en kwijnen weg. Ik neem dus aan, dat de vijver of 't vijvertje min stens genoemde diepte heeft en dan kunt u veel bereiken. Wat ik u hierbij verder vertel is zeker ook leerzaam voor vele andere lezers want in veel tuintjes komt tegenwoordig een meer of minder grote vijver voor. Zo'n vijver tje moet ook met verschillende water planten, die er te kust en te keur zijn, beplant worden. Het planten van water lelies gaat als volgt: Men et de water- lelieplant in een oude mand. De mand wordt gevuld met bagger, waarna men er de plant in zet. Het geval wordt dan met een paar zware bakstenen of veld- keien verzwaard, zodat het hele geval direct naar de bodem van de vijver zinkt. Op die plaats, waar men de mand laat zakken, heeft men dan van tevoren wat bagger aangebracht (een werkje dat voorzichtig moet worden uit gevoerd). Er zijn een massa mooie soorten wa terlelies, met rose, gele, rode en lila bloemen en ook met witte bloemen die heel mooi zijn en het aanplanten waard. Wie een sloot bij zijn huis heeft of een sloot die langs de tuin loopt, met stilstaand watezr, kan ze ook daar met succes in uitplanten. Ik twijfel niet of u zult thans weten hoe het een en ander moet gebeuren, anderen zal het misschien tot lering strekken en wellicht zullen zij ook lust gevoelen om zo'n bekoorlijke plant in de vijver of het vijvertje uit te plan ten, gecombineerd met enkele andere waterplanten. Succes %egewenst! Rest mij aan het slot van mijn praatje u allen een prettig en zonnig Pinkster feest toe te wensen. Trek er op uit en geniet van wat de schone flora u en mij biedt. E. J. Grijsen-Rhenen RHENEN Geboren: Alida J., d. v. H. N. Dolderman en F. Stoker; Dou- we, z. v. D. du Pont en J. W. Ter- schegget; Jan W. B., z. v. W. J. Nieu- wenhuize en J. Jansen. Veenendaal; Hendrik A., z. v. H. B. van de Scheur en H. v. Egdom. Ondertrouwd: D. v. Rijswijk en T. J. Opperman; J. Bouman en W. H. van Breda; H. v. Soelen en C. J. van der Zee; H. Bobbink en I. Holierook. Getrouwd: H. Heugens en B. W. G. van de Pol. Overleden: Johanna W. Nellestijn, 76 j., geh. gew. met J. P. Rebergen, Amerongen; Gijsbertje van Dolderen, 87 j., ongeh.; Pieter Valk, 76 j., e. v. A. T. Stel; Gijsbertha v. Harselaar, 78 j„ e. v. A. Kleijer. *Elders overleden: te Wageningen: Dirk J. Stiphout, 83 j., geh. gew. met Y. Tuinhof. Ingekomen personen: A. Q. Brans met gezin van Purmerend; T. Jacob- sen, wed. v. Van de Pest met gezin van Veenendaal; L. Kroone met gezin van Leiden; J. H. A. van Kooten van Utrecht; B. Volten van Utrecht; A. Do- minquez Brea van Veenendaal; L. M. A. Everts van Zeist; L. Fintelman met gezin van Kesteren; A .Brenkman van Utrecht; T. Bakker van Voorschoten; A. P. J. Lem van Zaandam; J. K. Seegers van Zeist; J. Eikenhoyt met gezin van Nederhorst den Berg; J. M. Devèrs van Wageningen; J. Klein van Veenendaal; E. C. C. M. van Wees van Utrecht; C. Opperman van Leer- sum; B. Post, wed. v. Van Ginkel, van Tiel; J. J. E. Marsman van Winters wijk. Vertrokken personen: W. Ploeg naar Ede; H. J. Oudhof naar Maarssen; C. den Engelsen met gezin naar Ede; J. van Manen naar Zeist; J. J. L. den Engelse naar Klundert; J. J. de Kam naar Maarssen. Geboren: Johanna Agatha, d.v. C. Valkenburg en A. Keuning; Marretje, d.v. W. van Engelenburg en E. Pater; Maria Hanna, d.v. F. A. Ender en H. Inkenhaag; Gerritje, d.v. J. van de Bovenkamp en M. J. M. Moesbergen; Johannes Alexander, z.v. L. Mater en J. Muller; Domenico Angelo, z.v. F. Gaggia en H. F. van Hardeveld; Ida Alberta Johanna, d.v. J. Roseboom en I. van de Voort; Eelke, z.v. T. Tuin- stra en B. M. Offringa; Jan Willem Boudewijn, z.v. W. J. Nieuwenhuize en J. Jansen (geboren te Rhenen). Ondertrouwd: J. W. van Schuppen en A. C. P. van Elsacker; H. C. Finz en J. A. Moesbergen; A. G. Veldhuizen en J. J. Harmsen; A. Nagel en J van Dijk; D J. Helms en H. van Eden; D. G. van Kleef en E. Bolderman; J. Zwa- nepol en P. ter Haar; H. de Koning en A. Derksen. Getrouwd: G. van Dijk en M. W. ter Haar; G. A. van den Broek en N. van Soest; P. J. Beijer en J. J. G. A. Eb- bers; E. Blaauwendraat en A. J. Slot boom; H. P. Schmidt en H. L. Helder man Overleden J. Vermeer, 80 jaar, geh. gew. m. J. Th. Steenbeek; J. J. G. M. C. R. van Teeffelen, 74 jaar, geh. m. L. de Rui ter; H. Looijen, 33 jaar; geh. m. A. W. H. Empraim. ONDERTROUWD: G. J. Lijftogt, 23 jaar (Wageningen) en A. H. Blankestijn, 21 jaar; A. H. van Veen, 20 jaar (Almelo) en J. van Veenendaal, 17 jaar. Bevolkingsregister VESTIGINGEN: Dhr. J. Jongejan, Wilhelminahof 8, gekomen uit Utrecht; mw. J. M. Roos- Vingerling, Kon. Wilhelminalaan 23, opknmpn uit Naaldwiik: mw. Th. Dek ker-Verkerk, Gezichtslaan 22, gekomen uit Zutphen; mw. J. M. Hoogland-van Dam, Rijksstraatweg 37, gekomen uit Amerongen. VERHUISD: Dhr. P. Dekker, M. C. Verloopweg 35, naar Gezichtslaan 22; dhr. W. Roos, B. v.d. Boschlaan 5, naar .WKno - B. v.d. Boschlaan 5, naar Kon. Wilhel minalaan 23; dhr. D. M. van Brenk, De Uitweg 5, naar Stadhouderslaan 2; mw. R. W. van Brenk-van Dijk, K. Julianalaan 25, naar Stadhouderslaan 2. VERTROKKEN: Fam. H. de Wit, M. C. Verloopweg 56 naar Zeist, Fazantenlaan 44; mw. W. A. Grootveld-de Cleen, Roekenes 26, naar Den Helder, Marsdiepstraat 114; dhr. J. N. van den Hoogenband, Bo- venhaarweg 10, naar Maurik, Eek en Wiel, Henry Dunantstraat 29; mej. F. A. Schrik, Hoogstraat 8, naar Zuid- horn, Hoofdstraat 2a. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Ruim vijftig mil joen adressen van de meest uiteenlo pende bedrijven, zaken en instelling uit heel West-Europa zullen waar schijnlijk binnen twee jaar worden „opgeslagen" in een groot computer centrum, dat of in Rotterdam of in Zwitserland zal worden gevestigd. Het centrum zal grote adressenbu- reaus in West-Europa snel en efficiënt adressenmateriaal kunnen verschaffen, dat nodig is voor reclame- en propa gandacampagnes. Het idee van één Europees adressen- depot is afkomstig van de heer M Spruytenburg, directeur van het Am sterdamse adressenbureau Mutator.

De Vallei | 1967 | | pagina 6