Congres van NPD in Neurenberg mislukt DE DEUR BLEEF GESLOTEN LIDMAATSCHAP E.E.G. VANDAAG AANGEVRAAGD JEAN REY OP TOPPUNT VAN LOOPBAAN HOOFDSCHOTEL TRIBUNAAL VERKLAART AMERIKA SCHULDIG Zoeken naar Bormann in Guatemala Hevige lucht aanval bij Haiphong Contact Doe uzelf niet tekort terwijl u slaapt, neem niet zomaar 'n matras neem 'n moderne Op nippertje toegang geweigerd STAD VERLOOR ZELFS EEN KORT GEDING Opvolger van Hallstein Over de grenzen .t=lI kapokmatras Velasques MEDINA Speciale les over werkgelegenheid Belangrijke stap voor Engeland „Agressie legen rechten van Vietnamese MIDDERNACHT KLEINE BURGERS NAAR HUIS PSYCHIATER STEMDISCIPLINE STATUS KANS IN SCHADUW DE GAULLE GRATIS BOEKJE DONDERDAG II MEI 1967 (Van onze correspondent te Bonn) NEURENBERG „Deutschland, Deutschland über AllesGedra gen klonk het Westduitse volkslied uit tweeduizend monden, buiten voor het Neurenbergse jaarbeursgebouw. Adolf van Thadden, de sterke figuur van de Nationaldemokratische Partei Deutschlands, hoort 't zwijgend aan, staan de in zijn auto. Dan ontspant zich de wat pathetische atmosfeer. Von Thad- dens kleine crème sportwagen zoekt zich toeterend een weg door de menigte. Rondom hem golft het applaus. Von Thadden deelt links en rechts handte keningen uit. Dan verstrooien zich de nationaal-democraten. Zo eindigde gistermiddag in Neuren berg het partijcongres van de N.P.D. nog voor het had kunnen beginnen. Op het allerlaatste ogenblik had de stad Neurenberg de vergaderruimte gewei gerd een onhandige zet van de stad, die daardoor de rechtsradicale N.P.D. in de kaart speelde. Eerst had Wiesbaden aan de neo- nazistisch getinte partij de Rhein-Main- hal geweigerd. Het partijcongres werd daarop verplaatst naar Neurenberg. Op 5 mei werd het huurcontract voor de jaarbeurshal getekend. Dinsdagmiddag kwamen uit heel West-Duitsland N.P.D.-ers naar de Zuidduitse stad, die in de Hitlerjaren zich een kwalijke reputatie verwierf, door de massale partijbijeenkomsten van Hilters N.S.D.A.P. Het regende protesten: van de vak bonden, van organisaties van nazi slachtoffers en van de joodse gemeen te. De Westduitse vakcentrale en de drie grote politieke partijen kondigden een gezamenlijke betoging aan. Hon derdduizend vlugschriften tegen de N.P.D. werden er verspreid. Dan raakt het stadsbestuur beducht voor de moeizaam herwonnen reputatie van de speelgoedstad. Neurenberg is de belangrijkste aandeelhoudster van het jaarbeursgebouw. Het seniorenconvent uit de gemeenteraad vergadert achter gesloten deuren. Volgens het bestuur van de N.P.D. zou het besluit om het huurcontract te annuleren al des middags zijn gevallen maar het officië le bericht dat Neurenberg de nationaal- democraten niet tot het jaarbeursge bouw zal toelaten wordt pas tegen middernacht gegeven. Het partijbestuur heeft dan allang contact opgenomen met de justitie, die tot in de nacht een bureau in het ge rechtsgebouw bezet houdt. Nog des nachts spant de N.P.D. een kort geding aan tegen de stad Neurenberg en al om acht uur in de ochtend komt de civiele kamer van de rechtbank bijeen. Om negen uur beslist de rechtbank dat Neurenberg de N.P.D. het jaar beursgebouw niet mag weigeren. Er is geen enkele reden, aldus de rechters, om het contract, dat men vijf dagen geleden nog tekende, nu plotseling te annuleren. Maar de deuren van het jaarbeurs gebouw blijven gesloten, de stad wil tot het uiterste het been stijf houden. oor de pporten dromt het nationaal- democratische partijvolk. Er zijn veel mensen van middelbare en hogere leeftijd bij. Het zijn kennelijk kleine burgers en plattelanders. Opvallend is het aantal forse buiken. Men ziet er ook veel vrouwen tussen in dirnlkle- dij en mannen in groene houtvesters- pakken met jagershoedje en het bij behorende kwastje van wilde-zwijnek haar. Van fanatisme echter nauwe lijks een spoor. Er hangt veeleer een kneuterige, wat ouderwetse en senti mentele sfeer. Het handjevol politie agenten heeft niets te doen. Iedereen wacht geduldig in de zomerzon. De stad Neurenberg dient een be zwaarschrift in tegen de uitspraak in kort geding. De congresgangers moeten blijven rondhangen tot een uur des middags en gaan hier en daar een biertje pakken. Jonge N.P.D.ers rollen, om maar iets te doen, een spandoek uit: „Onze hoop nationaal-democra ten. Dan komt een zegsman van het bestuur via een luidsprekerwagentje vertellen wat er intussen in het ge rechtsgebouw is gebeurd: de rechtbank heeft ook het bezwaarschrift van de stad Neurenberg verworpen. Er is geen goede grond, aldus de rechtbank, om een wettelijk toegelaten politieke partij te verhinderen een besloten ledenver gadering te houden. Hoerageroep: „Dat is eindelijk demo cratie". Maar rechterlijke uitspraak of niet de jaarbeursdeuren gaan niet open. De maatschappij wil liever de dwang som van tienduizend mark betalen die de rechter heeft bepaald. De congres gangers kunnen niet anders doen dan naar huis gaan. Hun bestuur: „Laat nu de mensen zien dat u allen weet wat orde en discipline betekent. Gaat rustig naar huis"! Dan neemt eindelijk von Thadden het woord: een hooghartig, wat zuinig gezicht, met waterige ogen. De vice- voorzitter spreekt met een geblaseerd neuzelend stemgeluid. „Wij zijn niet naar Neurenberg gekomen om naar de macht te grijpen in de „stad van de Rijkspartijbijeenkomsten van Hitier"! De partijmakkers heffen het West duitse volkslied aan. Von Thadden luistert met het air van smartelijk profeet. Na twee, drie coupletten ver slapt het enthousiasme. Toeterende auto's willen passeren in de door de menigte versperde straat. Von Thadden geeft handtekeningen aan bewonde raars. Er is wel een groot verschil tussen deze wat melige landedelman in zijn minuscuul autootje en die andere Adolf in zijn reusachtige Mercedes, ruim dertig jaar geleden. In kleine kring geeft het N.P.D.- bestuur daarna nog uitleg over het geschil met oud-voorzitter Thielen. Men noemt het een absurde geschiede nis, onverklaarbaar, eigenlijk een geval voor een psychiater. Ongetwijfeld heeft de partij hierdoor verliezen gele den bij de verkiezingen in Slees wijk- Holstein en Rijnland-Palts. Van een grootscheepse uittocht van leden is echter geen sprake. Von Thadden meent dat de grond slagen van de N.P.D. bij de kiezers onaangetast zijn gebleven. Opgeruimd gaan de N.P.D.-ers huis waarts, in de hand een pamfletje met de uitnodiging: „Op naar Nedersaksen, naar de verkiezingsbijeenkomst in het mooie Hannover; een vrolijk samenzijn van onze N.P.D.-familie"! ADVERTENTIE 20 SENORITAS 1. ROERMOND. Schoolgaand Roer mond en omstreken heeft gisteren een speciale les gekregen over de werkge legenheid in hun omgeving. Vooral het belang van de industrieterreinen in Limburg zeer speciaal „Heide" bij Roermond werd de kinderen inge prent. In de toekomst zullen zij daar hun brood moeten gaan verdienen. De les werd ingelast ter gelegenheid van de feestelijke eerste-steenlegging van een ijslollyfabriek. (Van onze correspondent) LONDEN Vanochtend is in Brussel de Britse aanvraag voor het lid maatschap van de Europese Economische Gemeenschap, de Europese Ge meenschap voor Kolen en Staal en Euratom officieel overhandigd aan de voorzitter van de ministerraad van de EEG, de Belg Van Elslande. Dat was mogelijk omdat het Britse parlement zich met overgrote meerder heid heeft uitgesproken voor het aan vragen van onderhandelingen. Het La gerhuis deed dat gisteravond laat on danks een flinke rebellie van een groep socialisten en conservatieven. Het Ho- gerhus heeft er zich eerder deze week al mee eens verklaard. De overhandi ging van de officiële documenten ge beurde door de Britse ambassadeur bij de E.E.G.Marjoribanks. Labour en de conservatieven hadden gisteren de plicht om voor de motie te stemmen, waarbij het Europese beleid van de regering Wilson wordt goedge keurd. Er gold voor beide partijen de hoogste vorm van stemdiscipline. Te genstemmen, vooral bij Labour, wordt daarbij beschouwd als rebellie, die ernstige gevolgen kan hebben. Stern- onthouding was toegestaan. Rebellen bestraffen wordt moeilijker naarmate het er meer zijn. Ook het feit dat er zelfs een veteraan van de partij bij is de 81-jarige oud minister van defensie Shinwell (tot voor kort voorzitter van de Lagerhuis fractie) maakt dat niet gemakkelij ker. Gisteren was de derde en laatste dag van het Lagerhuisdebat over de aan sluiting bij de E.E.G. Minister Brown (buitenlandse zaken) heeft er nog eens de politieke voordelen voor Engeland van uiteengezet. Engeland wil meewer ken aan de politieke opbouw van Europa, aldus Brown, we willen er over mee praten, nog voordat de onderhandelingen over toetreding zijn voltooid. Brown beloofde nog eens dat Engeland volledig zal meewerken aan en met de politieke instellingen die er kunnen ontstaan. Voor de status van geassocieerd lid voelt minister Brown niets. Het is voor hem alles of niets, als het kan alles, en snel. Elke andere regeling is halfslach tig en defaitistisch. Niets is zo veel belovend als het volledige lidmaat schap van de E.E.G. Onze aanvraag is kort, helder, posi tief en terzake. Geen maren en voor waarden, zei de kordate minister van buitenlandse zaken. Onze toetreding zal geschieden volgens de voorwaarden die bij de onderhandelingen worden overeengekomen. Brown verwacht.dat de voorbereidingen daarvoor nog voor de zomervakantie kunnen beginnen. Het werkelijke onderhandelingswerk zal deze herfst aanvangen. Brown besloot zijn op enthousiaste toon gehouden rede zo: „Aan ons allen is de kans om een Europa op te bouwen dat zijn volken waardig is. Ik bid dat deze kans niet zal worden ge mist." Het bestuur van het Britse verbond van vakverenigingen heeft de aan vraag voor onderhandelingen met de E.E.G. gisteren goedgekeurd. De secre taris-generaal ervan, George Wood cock, heeft nog deze maand in Brussel besprekingen met vakbondsleiders van de landen van de E.E.G. Bij duizenden waren de leden en aan hangers van de extreem-rechtse N.P.D. Nationaldemokratische Partei Deutschlands) naar Neurenberg ge stroomd voor hun partijcongres. Zij kwamen echter voor niets, want de reeds gehuurde zaal mochten zij niet binnen. Zij gedroegen zich ordelijk en de handhaving van de rust kostte de po litie niet de minste moeite. BRUSSEL Jean Rey voelt zich deze weken in zijn element. Meer dan ooit kan hij nu tonen wat hij waard is. Vier jaar geleden heeft hij de uitda ging, de wereldhandel te verlossen van vele hinderpalen, aanvaard. Dezer dagen zal moeten blijken of de Kennedy-ronde geslaagd of hopeloos mis lukt is. Vier jaar lang is Rey de grote optimist geweest, die amper werd ge loofd, om wiens zonnige verklaringen werd gemeesmuild, niet het minst in Nederland. Rey staat voor het hoogste punt van zijn loopbaan. Deze zoon van een Luikse dominee kiest zich op 24- jarige leeftijd het beroep, dat in België de beste springplank voor de politiek schijnt, namelijk de advoca tuur. Via de gemeenteraad van Luik belandt hij in het parlement. Maar de jonge Rey wordt in 1940 krijgsge vangene en brengt de oorlogsjaren in Duitse kampen door. Na de bevrijding schiet zijn ster omhoog: minister van wederopbouw, minister van economische zaken. In 1958 wordt zijn naam genoemd als voorzitter van de bovennationale Com missie van de Europese Economi sche Gemeenschap. De regeringen passeren hem. De Duitse staatssecretaris Hallstein krijgt de Europese hamer in handen gedrukt. Rey verdwijnt naar de ach tergrond. Wel is hij lid van de Commissie maar Rey moet zich tevreden stel len met een plaats in de schaduw van de grote Hallstein, van het Fran se economische brein Marjolin en die van de ontwerper van het Europese landbouwbeleid, Mansholt. De diplomatie, het ijzeren geduld, en vooral de tact van Rey doen won deren. Hij moet namens de gemeen schap onderhandelen in Genève. Mi nisters van zes landen (Italië, Duits land, Frankrijk en de Benelux) be palen zijn armslag. Onder druk van de Franse regering blijft de bewe gingsvrijheid van Rey aanvankelijk zeer beperkt. Toch weet deze Belg bijna vier jaar lang de ministers te vertellen dat hij over voldoende volmachten beschikt. Schouderophalend worden zijn optimistische rapporten aange hoord: men neemt ze nauwelfks au sérieux. De handige Rey evenwel gebruikt in navolging van zijn collega Mans- holt het gebrek aan tijd en de chaos van uiterst ingewikkelde problemen om in de laatste weken een prak tisch blanco volmacht te verkregen. Gesteund door een bekwame staf en een opmerkelijk inzicht in de strate gie van het onderhandelingsspel, dwingt hij bij zijn tegenspelers be wondering en concessies af. Hij weet de EEG te ontdoen van de smet on willig en onhandelbaar te zijn, be antwoordt bluf met tegenbluf en laat zich pas op het allerlaatste moment ADVERTENTIE VLEES 'Smakelijk eten' tip no.19 van chef-kok HENRI EKSTEEN: BIEFSTUK TARTAAR Biefstuk tartaar is gemalen bief stuk die u lekker kruidt met zout en peper. Aan weerszijden mooi bruin bakken tegelijk met wat.rook- spek en een paar zilveruitjes. Fees telijk opdienen met champignons, gebakken ei of in een pittige to matensaus. Heerlijk bij aardappe' puree en sperzieboontjes. Publikatie van Voorlichtingsbureau Vlees, Vleeswaren en Vleesconserven STOCKHOLM (Reuter) De Verenigde Staten bedrijven oorlogs misdaden in Vietnam. Tot die con clusie kwam het „tribunaal" van de Engelse filosoof lord Bertrand Rus sell, dat gisteren in Stockholm voor het laatst bijeen was. Het veroor deelde tevens Australië, Nieuw-Zee- land en Zuid-Korea wegens hun deelneming aan de „Amerikaanse agressie". 1 De uitspraak van het tribunaal, die werd voorgelezen door voorzitter Jean Paul Sartre, veroorzakkte grote vreug de bij de Noord Vietnamese getuigen. Zij omhelsden de leden van het tribu naal en stelden zich naast hen op om het applaus van de toeschouwers in ontvangst te nemen. Sartre, die samen met de Zuidslavi- sche schrijver Vladimir Dedijer het tribunaal leidde, zei in zijn slottoe spraak: „De Verenigde Staten zijn schuldig aan agressie tegen de vrede en tegen het internationaal recht. Er is ook agressie gepleegd tegen de funda mentele reehten van het volk van Viëtnam en tegen het koninkrijk Cam bodja. Het tribunaal, een vrijblijvende aan gelegenheid zonder enige wettige basis, grondde zijn uitspraak op de verkla ringen van getuigen, deskundigen en bestudeerde tevens een aantal films, foto's en documenten. Op grond hier van kwam het tot de slotsom dat de Verenigde Staten tegen het volk van zettelijk op grote schaal doelen van een louter burgerlijk karakter bombar deren. Wij zijn ervan overtuigd dat de Verenigde Staten tegen het vok van Vietnam wapens als napalm en splin terbommen gebruiken die voor de burgerbevolking zijn bestemd" aldus Sartre. De Zuidslavische schrijver Vladimir Dedijer dankte vervolgens de twee honderd leden van het Zweedse orga nisatiecomité voor hun werk. „Wij zijn ook de Zweedse regering dankbaar dat ze ons hier heeft laten bijeenkomen", Jean Rey opvolger? binden aan een datum, waarop de onderhandelingen ook werkelijk moe ten zijn afgesloten. In zijn tienjarig lidmaatschap van de Commissie slaagde de nu 64-jari ge Rey erin zich buiten politieke con flicten te houden. Overtuigd Europe aan en bewust van zijn politieke func tie, onthoudt hij zich evenwel van kritiek op bijvoorbeeld de Franse pre sident. Uit zijn mond komen geen op zienbarende en van een grote visie getuigende verklaringen, zoals men die van Hallstein of van Mansholt gewend is. Zo onttrekt deze Waalse liberaal zich aan de woede van de Gaulle. Hij weet zich voor elk van de zes regeringen aanvaardbaar om de diep teleurgestelde Hallstein op te volgen als voorzitter van het gezagsorgaan dat straks over de drie Europese ge meenschappen moet waken. Dat hij grotere kansen op het leiderschap heeft dan zijn collega Mansholt is onbetwistbaar. Het succes dat hij dit weekeinde bij de Kennedyronde kan behalen, maakt zijn positie nage noeg onaantastbaar. GUATEMALA (Reuter) De politie van de Middenamerikaanse staat Guatemala is een onderzoek begonnen naar de verblijfplaats van Martin Bor mann .de plaatsvervanger van Adolf Hitler, die in Guatemala gesignaleerd zou zijn De laatste maanden werd als vrijwel vaststaand aangenomen dat Bormann een aantal wisselende schuilplaatsen be zat in het grensgebied van Paraguay, Brazilië en Argentinië. Volgens krante- berichten zou Bormann een plastische chirurgische ingreep hebben ondergaan om een herkenning te bemoeilijken. SAIGON (AP) Amerika heeft z(Jn luchtaanvallen op Noord-Vietnam gis teren met grote hevigheid voortgezet. Een luchtvloot, afkomstig van drie Amerikaanse vliegkampschepen, bom bardeerde het Kien An-vliegveld op negen kilometer van de havenstad Haiphong. Tevens viel ze twee krachtcentrales aan. Een ervan lag binnen het be bouwde gebied van de stad. Noordviet- namees luchtdoelgeschut haalde een Amerikaans toestel, een Skyhawk. neer. De piloot wordt vermist. De twee krachtcentrales waren al eerder onder vuur genomen, maar het Kien An-vliegveld, waar communisti sche straaljagers van het type Mig zijn gestationeerd, werd voor het eerst aangevallen. Het vliegveld was de derde Noordvietnamese basis die met bommen werd bestookt. De aanval, die werd uitgevoerd door bommenwerpers die waren opgestegen van de schepen Enterprise, Hancock en Kitty Hawk, was de zwaarste die tot dusverre in het gebied van Haiphong werd gedaan. d Kortgeleden richtten de Amerikaans toestellen in hetzelfde gebied hun bommen op de vliegbases Kep en Hao Lac. Hoa Lac zou na vijf aanvallen niet meer operationeel zijn. Er zijn tenminste nog drie andere Noordviet namese bases die nog niet zijn gebom bardeerd. tïet Kremlin heeft sinds de histo- rische ontmoeting tussen Paui Paulus VI en president Nikolai V. Pod- gorny van de Sovjet-Unie, een onv zichtig en misschien veelbetekenend stilzwijgen bewaard over zijn betrek kingen met het Vaticaan. Uit dit stilzwijgen en andere teke nen zou kunnen worden afgeleid, dat de Sovjet-regering belang zou kunnen stellen in het uitwisselen van speciale vertegenwoordigers. Toen Podgorny op 30 januari door de Paus in audiëntie werd ontvangen, was dit de eerste maal. dat zulk een hooggeplaatst Sovjetleider tot het hoofd van de katholieke kerk werd toegelaten. Dit gebeuren gaf aanlei ding tot het gerucht, dat de verbete ring in de betrekkingen tussen het Vaticaan en het Kremlin zou leiden tot de een of andere vorm van perma nent contact. "C'r zijn sindsdien geen nieuwe ont- wikkelingen bekend geworden, maar de gunstige atmosfeer is blij ven bestaan. De Sovjet-pers, die het Vaticaan fel placht te bestrijden, heeft geen enkele kritiek meer op de Paus uitgeoefend en zijn recente en cycliek over „de ontwikkeling der volken" waarin misbruiken van het kapitalisme werden aangevallen, is in Moskou met belangstelling ontvan gen. Een en ander wil niet zeggen, dat algemeen wordt verwacht, dat het Kremlin en het Vaticaan plotseling al hun geschillen van oude datum zou den vergeten, maar men neemt aan, dat de neiging tot minder vijandig heid waarschijnlijk zal blijven be staan en misschien tot de een of an- NIKOLA1 PODGORNY G dere vorm van semi-diplomatieke be trekkingen zal leiden. Het Vaticaan en Joego-Slavië zijn verleden jaar overeengekomen wederkerige verte genwoordigingen te vestigen, die evenwel geen diplomatieke status zul len hebben. Men heeft geopperd, dat dit misschien een voorbeeld ter na volging voor Moskou zou kunnen zijn. "tiet Kremlin en het Vaticaan heb- ben sinds de regering van Paus Joannes XXIII een mildere houding ten opzichte van elkander aangeno men, maar de fundamentele ideolo gische tegenstelling is oorzaak ge weest, dat de vorderingen langzaam zijn geweest. Ex-premier Nikita S. Kroestsjef reageerde gunstig op de welwillend heid van de Paus en zijn streven naar vrede. „Velen bemerken tegen woordig", aldus Kroestsjef, „dat de Paus, in tegenstelling tot sommige van zijn voorgangers, een realistisch standpunt inneemt ten aanzien van een reeks van de meest brandende kwesties van onze tijd en in de eerste plaats ten aanzien van het probleem van vrede en ontwapening. Wij com munisten aanvaarden geen enkel godsdienstig denkbeeld, maar ter zelfder tijd zijn wij van mening, dat alle machten moeten samenwerken in het belang van het behoud van de vrede". "TKe eerste grote doorbraak in de be- trekkingen had plaats, toen Paus Joannes in 1963 de dochter van Kroestsjef en diens schoonzoon, Alexei L. Adzjoebei ontving. De Paus zei bij die gelegenheid: „De handel wijze van de kerk is niet zuiver nega tief. Zij bestaat niet uitsluitend hier in, dat zij regeringen adviseert, niet hun toevlucht tot gewapende strijd krachten te nemen. Het is een han delwijze, die gericht is op en bij draagt tot de vorming van mensen, vreedzaam in hun denken, voelen en doen". Kort na deze ontmoeting vaardigde de Paus zijn beroemde encycliek „Pacem in terris" („vrede op aar de") uit, waarvan het officiële Sov jet-persbureau „Tass" grote gedeel ten in de Sovjet-Unie heeft ver spreid iets, dat volkomen ondenk baar was in de dagen van de koude oorlog tussen Paus Pius XII en Jo seph V. Stalin. UKe belangstelling van het Kremlin voor het Vaticaan schijnt te dui den op erkenning van de invloed, die het in de wereld heeft. Na Stalin heeft de leiding te Moskou getracht, dit land de reputatie te bezoFgen van een welmenende, vredelievende mogend heid en dit streven zou niet worden bevorderd door voortgezette aanval len op het Vaticaan. De nieuwe houding is ook een lo gische uitbreiding van de door Kroest sjef ingezette en door zijn opvolgers overgenomen politiek van vreedzame coëxistentie, die samenwerking met anderen ondanks ideologische ver schillen vereist. Maar de stappen in de richting van toenadering tot het Vaticaan op in ternationaal peil zijn niet vergezeld gegaan van concessies aan de naar schatting 1,8 miljoen kaSt^lieken in de Sovjet-Unie, die zijï. geconcen treerd in Litauen, Letland. Wit-Rus- land en de Oekraïne. ADVERTENTIE Vraag per briefkaart gratis gezellig boekje "Rozegeur en Maneschijn*. Vol tips voor uw slaapkamer. Adresseer aan: Stichting Kapok-Bureau, Joh. Vermeerstraat 19, Amsterdam-Z. Het Stica-merk 'v: i s is uw garantie voor kapok de kwaliteit van K vulling en tijk.

De Vallei | 1967 | | pagina 7